Haarlemse bacteriologe bestrijdt conclusie uit rapport Rijnland Eadio Moors .Clowntje Riek SLOT DEFECT? Kerkdiensten Een verraderlijk complot Het vervuilde Haarlemse grachtwater Vragen van raadslid Goedee ZATERDAG 24 JULI 19 54 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTTE HAARLEMSCHE CIOURANT f 110.? 135.- Pensioenverhoging Haarlems gemeente- personeel Nachtdienst apotheken Haarlem verkoopt jaagpad, brug en stukje trekvaart Kindertoeslagregeling voor Heemsteeds gemeenteprsoneel Verlaging leeftijdsgrens voor kindertoeslagregeling Actie voor lighallen „Brederodeduin" P. Groenewoud 25 jaar K] Bouw- en Woningtoezicht Zó bociemi i» nu PANORAMA m Verhoging credieten aan woningbouwverenigingen Vier Haarlemmers dupe van „fotograaf" Vrijdag opening van speel tuin aan Phoenixstraat Voor de kinderen A. W. Michels wegens gezondheidsredenen uitgetreden SPARTA en MOBYLfiTTf BROMFIETSEN Burgerlijke Stand van Haarlem Vuurwerk in Velserend uitgesteld Examens FEUILLETON door Richard Keverne Naar aanleiding van het vrij alarmerende rapport van de commissie ter bestudering van de afvalwaterzuivering in het hoog heemraadschap Rijnland, waarvan wij een uittreksel publiceerden in onze editie van Maandag 19 Juli, hebben wij een onder houd gehad met de bacteriologe van de G.G.D. te Haarlem, mejuffrouw dr. L. Hemmes. Zoals men zich zal herinneren kwamen de samenstellers van het rapport, ir. J. H. van Witzenburg en mr. Fockema Andraea onder meer tot de conclusie, dat de toe stand van het grachtwater in Haarlem ontstellend genoemd dient te worden. Het plotseling uitbreken van een (typhus-) epidemie zou dan ook geenszins tot de on mogelijkheden behoren. Hiertegen nu verzet dr. Hemmes zich. Immers, zo zegt zij, in Haarlem kan men niet spreken van een echt onhygiënische wel van een onaesfhetische toestand. De mensen drinken het grachtwater niet, zij zwemmen er niet in en de huisvrouwen denken er niet aan om hun was in de grach ten te doen. Natuurlijk zal men in het geval van een overstroming wel met een epidemie reke ning moeten houden, maar zoals de toe stand thans is bestaat er voor de bevolking geen gevaar. En dr. Hemmes bewijst dit met de volgende cijfers: in 1953 werden er in Haarlem drie gevallen van typhus ge constateerd en in 1952 slechts één. En in geen van deze gevallen kon noch bij de verspreiding, noch bij het veroorzaken van ADVERTENTIE normale uitvoering luxe uitvoering Vraag Uwleverancier B. en W. van Haarlem hebben de raad, in verband met de huurverhoging en de op heffing van de consumptiebeperking op 1 Januari 1954, een voorstel doen toekomen tot de vaststelling van een verordening tot verhoging van pensioenen van het ge- meentepersoneel met een toeslag. In grote lijnen houdt dit voorstel in, dat de pensioenen die vóór 1 Januari wer den verleend, en wethouders eigen- en weduwe en wezen pensioenen, welke met ingang van een datum na 1 Januari 1954 worden toegekend uit hoofde van het over lijden van een voor die datum afgetreden wethouder, met ingang van 1 Januari 1954 zullen worden verhoogd met een toeslag van 5% van het pensioen. In artikel 4 van deze verordening wordt voorts een wijziging voorgesteld 'van de verordening tot toekenning van een kin dertoelage. De gepensionneerde zou in het vervolg voor elk kind beneden de 16 jc-ar een toeslag genieten, bestaande uit f 152 voor het eerste, f 168 voor het tweede en derde kind, f 232 voor het vierde en vijfde en f 264 vanaf het zesde, per kind en per jaar. Van deze regeling zullen ook profi teren kinderen van 16 jaar en ouder, maar jonger dan 27 jaar, mits de tijd die door werkzaamheden beschikbaar zou zijn, grotendeels in beslag wordt genomen door het volgen van onderwijs of een opleiding voor een beroep en deze kinderen hoofd zakelijk voor rekening van de gepension neerde worden onderhouden. Zn., Barteljoris- Fa. C. G. Loomeyer straat 11, tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat 100, tel. 25860. de ziekte gesproken worden van een be smetting door grachtwater. Tenslotte merkte dr. Hemmes nog op, dat de ziekte makende bacteriën, die in de Haarlemse wateren kunnen voorkomen, uiteraard zo veel mogelijk uit dit water verwijderd die nen te worden, maar zelfs het zuurstofhou- dende water (het „gezonde" water) kan nog ziektekiemen bevatten, die echter eveneens van vrijwel geen betekenis voor de mensen zijn, zoals uit de practijk is ge bleken. De Haarlemse rioleringswerken Naar aanleiding van het rapport van Rijnland heeft het Haarlemse raadslid M. J. Goedee (Partjj van de Arbeid) zich schriftelijk met de volgende vragen tot B. en W. gewend: 1. Verwachten B. en W. dat de in dit rapport vervatte voorstellen voor wat be treft de zuivering van het op Rijnlands boezem geloosde afvalwater door Rijnland zelf van enige invloed zullen zijn op de plannen van de gemeente Haarlem voor de de bouw van de afvalwateringsinrichting- (en) zoveel mogelijk te bespoedigen? 2. Indien de voorgaande vraag ontken nend wordt beantwoord, vinden B. en W. dan de in de bijlage van het genoemde rap port nog weer eens gesignaleerde zorgwek kende toestand van het grachtwater aan leiding om de raad voor te stellen de vol tooiing van het centrale rioleringsstelsel en de bouw van de afwateringsinrichting (en) zoveel mogelijk te bespoedigen? Totale prijs slechts één gulden B. en W. van de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude stellen de raad voor om van de gemeente Haarlem het volgen de over te nemen: De Liedebrug over de trekvaart Haarlem-Halfweg, de trekvaart Haarlem-Halfweg, voorzover gelegen tus sen de brug over de Liede en Halfweg, het jaagpad aan de Noord- en Zuidzijde van deze trekvaart en enkele stukjes grond deel uitmakende van het Zuidelijk gedeelte van de Houtrijker- of Groeneweg. De overdracht zal geschieden tegen een prijs van één gulden in totaal. B. en W. van Heemstede hebben de Raad een voorstel doen toekomert strekkende tot de vaststelling van een Kindertoelagerege ling voor het personeel der gemeente. De voorgestelde kindertoelage bedraagt 3% van de bezoldiging met een minimum van 189.per jaar en een maximum van 291,06, al naar gelang de wedde of het loon. In artikel 8 van deze regeling wordt vermeld dat de aanspraak van de ge huwde vrouwelijke ambteraar, wier echt genoot ten aanzien van hetzelfde kind recht heeft op kindertoelage op grond van deze verordening, op het verschil tussen hetgeen deze in totaal aan kindertoelage zou ontvangen, als zij de betrekking van de vrouwelijke ambtenaar naast de zijne vervulde en hetgeen hem uit hoofde van zijn eigen betrekking aan kindertoelage toekomt. c Bezwaren van R.Kzijde Naar aanleiding van het verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeenten om voor het gemeentepersoneel maatregelen te treffen overeenkomstig de verhoging van de minimum- en maximum bedragen van de kindertoelage en een nieu we regeling van de tijdelijke kindertoeslag, hebben B. en W. de Heemsteedse raad eeni nieuw ontwerp voorgesteld. Hierin wordtj een verlaging voorgesteld van de leeftijds grens voor valide niet-studerende kinderen, van 18 tot 16 jaar, een verhoging van de- leeftijdsgrens voor studerende kinderen van 21 tot 27 jaar. Ter verkrijging van een aan spraak op een kindertoelage voor minder- valide kinderen van 18 tot 21 jaar geldt, de voorwaarde dat de invaliditeit het eerst komend jaar nog zal voortduren. B. en W. delen voorts mede dat van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel en van de. Algemene R.K. Ambtenarenvereniging adressen zijn ontvangen, waarin bezwaren worden geuit tegen de verlaging van de algemene leftjjdsgrens voor valide niet-stu derende kinderen van 18 tot 16 jaar. Ter gelegenheid van het feit dat de Haar lemse vereniging tot bestrijding der tuber culose dit jaar 50 jaar bestaat, houdt de afdeling Haarlem, van de Nederlandse Al gemene Bond van Postduivenhouders een actie van Maandag 26 tot en met Zaterdag 31 Juli. Deze actie zal bestaan in het ver kopen van zegels in de gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Velsen, Halfweg, Hoofddorp en van 2 tot en met 8 Augustus in Hillegom. Het batig saldo van deze zegels komt ten goede aan de lighallen voor tuberculose patiënten van alle gezindten „Bredèrode- duin" te Santpoort. In het tijdstip van 26 tot en met 31 Juli zal er op de Grote Markt in Haarlem een postduivenhok worden geplaatst waarbij tevens zal worden gecollecteerd. Zaterdag 31 Juli zullen er in de gemeente Haarlem, Bloemendaal, Velsen, Haarlemmerliede en Hoofddorp collectes worden gehouden. Voor deze collecte is een groot tekort aan collec tanten (trices). Naast deze actie wordt er Zondag een grote weldadigheidswedvlucht met postdui ven gehouden, waarvan de opbrengst even eens ten goede komt aan de lighallen. Voor deze wedvlucht heeft men fraaie prijzen ontvangen o.a. legpenning van Prins Bern- hard, 5 electrische scheerapparaten enz. De postduivenhouders uit Haarlem en omgeving hebben na de oorlog een bedrag van 37.000 gulden bijeen gebracht en ook nu willen zij met een groot bedrag uit de bus komen om dat de tuberculosebestrijding geld kan ge bruiken. Collectanten kunnen zich opgeven bij het consultatiebureau aan de Gedempte Oude Gracht 41 in Haarlem of bij de heer A. C. Pieke, Roemer Visscherstraat 193 in Haar lem. Aan deze adressen zal ook andere mede werking in dank worden aanvaard. Op 1 Augustus zal de heer P. Groenewoud 25 jaar in dienst zijn van Bouw- en Woning toezicht te Haarlem. In 1929 trad hij op die dag als tijdelijk adjunct-inspecteur bij deze dienst in functie. Het jaar daarop verkreeg hij een vaste aanstelling. Op 1 Maart 1935 werd de heer Groenewoud bevorderd tot in specteur, op 1 Januari 1948 werd de bena ming van deze functie gewijzigd in technisch ambtenaar. Op 1 Januari 1951 werd de aan staande jubilaris bevorderd tot tochnisch ambtenaar eerste klasse. De heer Groene woud, die momenteel bij de binnendienst van Bouw- en Woningtoezicht werkzaam is, zal op 2 Augustus door de burgemeester worden ontvangen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ouds bekend - Tel. 1480Ü Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Naar aanleiding van aanvragen bij het Rijk van voorschotten voor het aan brengen van douchegelegenheden in wo ningwetwoningen, heeft het college van B. en W. te Heemstede de raad een voor stel doen toekomen, waarin wordt opge merkt dat 't thans mogelijk is om leningen aan te gaan tegen 3)4 bij een looptijd van 20 jaar. B. en W. achten het gewenst, gezien het antwoord van de minister, de uitvoering van gemeentewege te finan cieren en de aanvragen in te trekken. Zij stellen voor een verhoogd crediet aan de woningbouwvereniging „St. Joseph" te verlenen van f 125.voor de aanleg van 25 douchgelegenheden, in verband met de gestegen lonen en prijzen. Voor de wo ningvereniging „Berkenrode" wordt voor gesteld een bedrag van f 675.voor de aanleg van 13 douchegelegenheden te ver lenen. In Amsterdam aangehouden Op 12 Juli kreeg een aantal Haarlemmers, woonachtig in de omgeving van de Prins Bernhardlaan, bezoek van iemand die voor gaf fotograaf te zijn. Hij bood aan tegen vooruitbetaling van f 1.50 of f 2 een aardig plaatje te maken, dat hij dan twee dagen later op 14 Juli zou komen afleveren. Maar de „gefotografeerden" wachtten tevergeefs, de man kwam niet opdagen. Op 23 Juli werd er bij de Haarlemse po litie aangifte gedaan van deze zaak, en deze liet de gedupeerden een foto zien uit het opsporingsblad, waar de „fotograaf" ter stond van werd herkend. Toen was het niet moeilijk meer. Het bleek dat de Amster damse politie de twintigste van deze maand de oplichter al had aangehouden. De zaak zal verder in Amsterdam worden afgewik keld. Bij de Haarlemse politie zijn tot nog toe vier aangiften gedaan. Op Vrijdag 30 Juli des avonds om half acht zal de opening plaats vinden van de nieuwe speeltuin van de Haarlemse Katho lieke vereniging voor het gezin aan de Phoenixstraat. Bestuur Provinciale Ziekenhuizen Wegens gezondheidsredenen heeft de heer A. W. Michels zich genoodzaakt ge zien, zijn werkzaamheden als lid van de Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen van Noordholland te beëin digen. Ter voorziening in de hierdoor ontstane vacature hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland de volgende voordracht op gemaakt: 1. dr. B. H. Sajet te Amsterdam; 2. W. Mensink te Haarlem. De benoeming zal plaatsvinden tijdens de zomervergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland, welke Dinsdag begint. Die arme Bunkie?Het zag er helemaal niet prettig voor 'm uit; wat daarvan terecht moest komen Bevend van de kou en klappertandend wachtte hij op de top van die kale ijsberg, wat er verder zou gebeuren. En de tranen liepen van zijn snoetje, want hij voelde zich erg ongelukkigen die tranen bevroren nog direct ook! Maar stil eensopeens meende Bunkie iets te horen; mensenstemmen, dacht hij. Hoe kon dat? Hij had toch nergens iemand kunnen ontdekken. Maar toen hij ovstond en over de rand van de ijsberg keek, zag hij opeens twee kleine bootjes, die snel door de golven en tussen de drijvende ijsschotsen door schoten. In ieder bootje zat een mannetje, dik in het bont gekleed; dat waren Eskimo's! Gelukkig, nu was hij tenminste niet meer alleen. „Help!Help!", riep Bunkie. „Ik kan er niet af!" De Eskimo's hoorden zijn stem en ze keken verbaasd op73-74 ADVERTENTIE de meest betrouwbare Fa. C. v. MAREN - OVERVEEN Telefoou 23523 Termijnbetaling mogelijk. HAARLEM. 23 Juli 1954 ONDERTROUWD: 23 Juli, J. J. F. Reits- ma en M. Pronk. GEHUWD: 23 Juli, E. Wester en H. M. Vogel; N. Hoogerwerf en Th. de Mooij. BEVALLEN van een zoon: 23 Juli, M. E. Koster—Hoogeveen; C. Seijsener—Teeuwen; S. J. Pel—van Krugten; 23 Juli, Soewarma— Sari Banon; C. A. Kaart—van Koten. BEVALLÉN van een dochter; 20 Juli, C. H. SmitKorremans; 22 Juli, E. Bonke Henry; P. M. A. van den Broek—Rhee; J. Dolieslager—Dekkers; 23 Juli, J. M. Willem- seTelleman; A. P. Beijvan Eekhout. OVERLEDEN: 21 Juli, F. C. Serné, 70 j., Schreveliusstraat; W. M. Stam, 9 d„ Const. Huijgensstraat; 22 Juli. E. Datema, 50 j„ Krusemanstraat; A. C. de Gunst, 78 j„ Iordensstraat. Door het slechte weer moet het vuur werk in Velserend, dat ten bate van de Bond van militaire oorlogsslachtoffers hedenavond zou worden afgestoken, wor den uitgesteld. Op 23 Juli behaalden te Haarlem het Mulo-diploma A: R. J. H. Breukers, IJmui- den; P. Molleman, Santpoort; C. J. v. d. Brink, Haarlemmermeer; H. N. Bruynis, Nieuw Vennep; J. van Dijk, Hoofddorp: G. A. Gelauff. Haarlem; A. M. C. Zuidervliet, Haarlem; K. Schutte, Haarlem; P. Speijer, Aerdenhout; E. A. J. Suttorp, Haarlem; G. H. Grünfeld. Haarlem; C. E. Hermarij, Zandvoort; H. van Dijk, Haarlem; H. A. Koehoorn, Zandvoort: J. A. P. Stroes, Haar lem; D. J. Verburg. Hoofddorp; P. J. Giliam, Haarlem: R. Tegelaar, Hillegom; C. J. Ver hagen, Heemstede: J. J. M. Visser, Heem stede: H. Kruy'd, Haarlem; A. Romeijn, Vel sen; M. G. L. Thueré, Haarlem; A. Lem, Haarlem; A. Landsmeer. Haarlem: P. J. H. de Gier, Haarlem; H. C. Heijblom, Haarlem; W. v. d. Heijde, Haarlem en L. Hovingh, Haarlem. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 ZONDAG 25 JULI 1954. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Dr. J. van Dorp, van Hst. 7: Ds. R. H. Oldeman, van Zandvoort. Woensdag 20—20.30: Avondstilte. Dr. M. van der Voet, van H.-N. Organist: Klaas Bolt. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Dr. M. van der Voet, van Haarlem-N. Oostcrkerk, Zomerkade. 10: Ds. H. Visser, van Overveen. Bakenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Dhr. G. H. N. Germans Jr. van Utrecht. 10.30: Jeugddienst. Vicaris F. J. Veldman, van Kubaard (Fr.) Geb. Vrfjz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. W. Chr. Smits, van Edam. Kapel Sarepta, Hazepa- terslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. L. J. Leopold 10.45: Dhr. J. de Vries, van Heemstede. Diaco- nessenhuis. Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. A. F. Beeks. Eglise Wallonne, 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Deut sche evang. Gemeinde. Kapel Waalse Kerk, Begijnhof. 20: Pfarrer D. Stein. Alle-Dag- Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Con tactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broeder- kerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evang., Park laan 21. Woensdag 7.30: Dhr. de Redelijkheid Stads-Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Br. J. F. Snoeks, Haarlem, 7: Br. A. Th. Besselaar. Amsterdam. Woensdag 8: Br. W. Hoekendijk, Amsterdam. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Rev. G. Brucks, Doorn. 5: Dezelfde, Evangelisatiesamenkomst. 3 ën 7.30: Openluchtsamenkomsten met de Evan gelisatie-auto op de Ged. Oude Gracht, hk. Zuiderstraat, o.l.v. Rev. G. Brucks. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst aan de Dreef bij het Houtplein. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Kits, directeur van 't Brandpunt te Doorn. Broe dergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Li turgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool en kinderkerk. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, 10 en 4.30: Evang. Jac. Schriek. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Fafië, van Amsterdam. 10.30: Ds. P. C. Roo- denburg, van Breda. Jeugdgeb. Schoterweg hoek Pijnboomstraat. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. M. M. Hoogslag van Soeren, van Hoorn. Geref. Kerk. Wilhel- minakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Ly ceum-Aula, ing. van Merlenstraat. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. C. Goeman. Zuid-Oosterkerk Richard Holkade 125. 10: Ds. A. M. Boeyinga 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Begijn hofkapel. 9 en 4.30: Ds. W. Verwoerd, Om men. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. H. Avondmaalen Dankzegging. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. Bel. Geref. Gemeente, L. Margarethastraat 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Ned., Park laan 21. 9 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. de Jong, van Kralingseveer. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Tempeliersstraat 55 rd. 3: Samenkomst. Pastor C. J. H. Theys, den Haag. le en 3e Zondag H. Avondmaal Woensdag 7: Bidstond. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30 en 7: Can- didaat Jac. Tromp. 8.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Bidstond. Pinkstergemeente, N.we Kruisstraat 14. 10: E.*Schuurman. 3.30: Open luchtsamenkomst Dreef. 7.30: Samenkomst. Donderdag 7.45: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10.30: Samen komst (Broodbreken). Bijbellezing, Park laan 21. Donderdag 8: H. F. W. Meijer. Ned, Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruysdael- laan 7. Hst. Maandag 3: Samenkomst. Ge. meente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptistcn Gemeen te, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Predi king. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Christian Science, Kerkdienst Jansstr, 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens dagavondbijeenkomst Lange Veerstr. 16. 8 u. Volle Evangelie Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dhr. Massé uit Utrecht. 7.30: Openluchtdienst aan begin van de Dreef. Bij slecht weer dienst in de zaal. 12: Geen Zondagsschool. Donderdag 8: Bidstond. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Juliannkerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. H. van Doorn, van Over- dinkel. 7: Ds. H. Aalbei's, van Amsterdam, Jeugddienst. Immanuëlkerk. 10: Ds. J. Wes- sel. van Schaarsbergen. Ned. Prot. Bond gebouw Berkenstraat 10. 10.30: Ds. J. P. J. Palmboom. Stichting „Pe tra" Kapel (einde Minahassastraat) Woens dag 8: J. Sevensma, Evangelist te A'dam. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper- sing 55-57. 10: Ds. J. M. Vlaming, Gouda. 5: Ds. H. v. d. Plaat, Oudega (W.) Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. H. v. d. Plaat. 3.30: Ds. J M. Vlaming. Noord-Schoterkerk, Spaarn- rijkstraat. 10.15: Ds. H. v. d. Plaat. 5: Ds. J. M. Vlaming. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5.15: Prof. Dr. J. v. Genderen, Apeldoorn. Leger des Heils, Ceramstraat 4 (in de poort). Zaterdag 3: Straatmuziek vanaf de zaal. 7: Bidstond. 7.30: Straatzang. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 7: Openluchtsa menkomst Socndaplein. 8: Verlossingssamen komst. 12: Zondagsschool. 4.30: Kindersa menkomst Zaanenbos. Maandag 7: Straat zang Bloemendaal. Spoorwegovergang. Dins dag 2.15: Gezinsbondsamenkomest. Leiders Kapiteins 'Joh. C. vanHuizen-v. Ede. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Nieuwen- huijzen. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. S. H. J. Voors, Haarlem. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Dr. A. van Biemen, Pr.. Aer denhout. Irene op Meer en Bosch. 10: Ds. H. A. C. Hildering, Zendingspred. Oegstgeest. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. L. G. Pley- sant, Leeuwarden. 5: Dr. P. J. Richel. Camp- laan. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. L. G. Pley- sant. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. K. J. Kapteyn. H. Avondmaal. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. W. van Limburgh, Em. Pred. te Ben- nebroek. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Geen dienst. BENNEBROKK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Dezelfde. Jeugddienst. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. 10.30: Ds. R. Van dér Mast. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem., Den Haag. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: Ds. R. Groene- boer, van Weesp. 7.30: Ds. G. van Doornik, van Nijmegen. (Belangstellenden). Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10 30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7,30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Cand. G. J. Bosman. Geref. Kerk. Ds. D. C. Mulder, van Djócjakarta. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. G. van Veldhuizen, Rotter dam. „De Toorts". 9: Ds L. Cannegieter, Castricum. „De Kapel" 7: Ds. D. ter Steege HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnérus, H. Avondmaal. 17: Ds. Eerhard, voortzetting H. Avondmaal. .Ned. Prot. Bond 10: Mej. A. J. L. Bouwmeester. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Bijleveld, uit Noordeloos HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda. 7: Vic. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. H. Doop. 6.30: Ds. A. van Leeuwen, van De Kaag. Abbcnes. 9.30: Ds. J. M. D. v. d. Berg, van Giossen-Rijswijk 6.30: Ds. J. A. van Boven. Bethelkapel. 10: Ds. E. B. Reinders, van Amsterdam. 7: Ds. H. v. d. Linden, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. P. de Ruig, van Haarlem. VIJFHUIZEN. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Vic. L. C. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Prof. dr. R. Schippers, van Amsterdam. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. v. d. Berg, van IJmuiden West. Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord 7: Ds. de Ruiter, van Leiden. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 9.30: Jeugdkapel. Dhr. H, Vis. 10.30: Ds. R. H. Olderqan. 7: Geen dienst. Iedere Woensdagavond (gedurende de maanden Juli en Augustus) 8: Wjylingsdienst -en Concert. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Dhr. J. Mazurel, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg 10 en 5: 'Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Tot Septem ber geen bijeenkomsten. Tent „Youth for Christ", Zeestraat. Van Zaterdag 24 Juli af dagelijks Rally om 8 u. 's av. Kinderrally om 3 u. 's middags. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. D. Bouwman, van Katwijk aan Zee. 5: Ds. J. van Boven, van Nieuw Vennep.Geref. Kerk 10 en 5: Ds. H. v. d. Weij, van Emmen. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4: Ds. J. J. Ver leur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds, L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland, H. Avondmaal. 47) Vol triomf riep Jim uit: „We halen 't. We hebben nog 5 minuten! Allemensen, we zullen in Londen zijn, voordat die schurk van een Cass van zijn boot af is HOOFDSTUK 16 Het Campion Hotel leek minder sereen en onbewogen dan anders, toen Monica de volgende morgen even voor zevenen het hotel binnen wandelde. De knechten in livrei stonden nog niet op hun post en overal waren huisbedienden in hemdsmou wen bezig met- stoffen, poetsen en ordenen. Monica had echter een afspraak ge maakt en door een jongere uitgave van de imposante portier werd ze ontvangen en naar Randal's appartementen gebracht. „Het spijt me, dat ik u zo vroeg stoor", zei ze, „maar 't is zéér dringend". „Dat heb ik uit uw telefoontje afgeleid", antwoordde Randal, terwijl hij een gebaar maakte, dat ze moest gaan zitten. „Wat hebt u op 't hart?" Zijn stem en de uitdrukking van zijn ge zicht waren onbewogen als altijd, doch zijn felblauwe ogen waren vol leven en keken het meisje doordringend en vragend aan. Ondanks zijn verdorde uiterlijk en zijn slobberige, oude kamerjas maakte de kleine man indruk. Hij leunde tegen de schoorsteenmantel, terwijl hij naar Moni ca's verhaal luisterde. Het meisje gaf een uitvoerig verslag, precies zoals Jim 't haar geadviseerd had. En aanvankelijk zei ze niets over mevrouw Dean. Dat zou later aan de orde komen. Ze eindigde met een beschrijving van de wilde rit naar Dieppe om de nachtboot te halen. „Dat leek me 't beste wat ik kon, meneer Randal", voegde ze er zacht aan toe. Randal antwoordde niet en zei niet, wat hij da«ht. In plaats daarvan begon hij vra gen te stellen, scherpe en zakelijke vragen, om haar verhaal op verschillende punten te verduidelijken. Na enkele ogenblikken vroeg hij: „Wat is ex te melden over Edwards as sistent?" „Ik weet 't niet. Ik neem aan, dat hij er was, maar ik heb hem niet gezien". „Waar heb je Edwards 't laatst gezien?" „In Dieppe. Hij zou niet verder meegaan, had u gezegd". „Nee, inderdaad. Hij telegrafeerde van daar, dat hij u overgedragen had aan de zorgen van een Fransman. Ik ben zéér be langstellend, wat ze me te melden hebben over die meneer Woodstone". Monica meende een spoor van laatdun kendheid ten opzichte van Jim in zijn stem te horen, en haastig merkte ze op: „Als meneer Woodstone er niet geweest was, dan zat ik hier op dit moment niet bij u en zou u misschien nooit gehoord hebben, wat ik u thans ga vertellen. Heus, -meneer Randal, hij en meneer Tarrant zijn van onschatbare waarde in deze zaak geweest. Ze hebben meer gedaan dan al uw detecti ves bij elkaar, maar eerst moet u mijn ver dere verhaal horen. Faraday Randal's onbewogenheid liet hem in de steek, toen Monica voortging en hem de verdenking jegens Laura Dean uit eenzette: de ontmoeting in Newbury, het telegram in Cass' jaszak en alle verdere gegevens, die Jim Woodstone verzameld had en geconcludeerd uit de feiten, welke hij met zijn scherpzinnig verstand had ge analyseerd. Randal maakte de indruk van een mam die een verpletterende slag had ge kregen. Hij liet zich verslagen in een stoel neervallen. Monica had een gevoel van be vrijding nu ze eindelijk al deze dingen openlijk had kunnen uitspreken. Ze sprak met meer gemak, toen ze vervolgde: „Er zijn nog heel veel vragen, waarop een antwoord gegeven moet worden, meneer Randal. Eén er van is, hoe Scott in zijn fiat in Battersea zo tijdig gewaarschuwd werd om te vertrekken. De concierge van dat flatgebouw vertelde meneer Woodstone, dat Scott in een plotselinge opwelling be sloten had voor 't week-end uit Londen weg te gaan. Zo liet hij 't voorkomen. Maar hij vertrok precies op tijd! Op de een of andere manier moet Laura hem gewaar schuwd hebben". Met een hese stem onderbrak Randal haar. „U hebt 't mis, u moet 't mis hebben. Ik ken Laura al jaren. Jonathan en ik ver trouwen haar beiden, zoals we elkaar ver trouwen". „Toch zijn dit de feiten, welke ik meen de u te moeten laten weten, meneer Ran dal. Ik vind 't niet prettig u deze dingen te vertellen, maar na gisteravond Randal had zichzelf weer In de hand gekregen en zijn gezicht was thans weer een onbewogen masker. „Ik maak u geen enkel verwijt", zei hij. „U doet uw plicht. Maar toch meen ik, dat u 't bij het ver keerde eind hebt. Weet u. dat Laura al jaren voor mij werkt? Ze was mijn privé- secretaresse en tevens was ze een toege wijde en vertrouwde kameraad. Laura zou nóóit zó iets doen!" Hij vervolgde, meer tot zichzelf dan tot Monica sprekend: „Na derhand ging ze voor Jonathan wei-ken' ik wilde haar niet laten gaan, maar ze wilde het met alle geweldmet geld kon ik haar niet vasthouden. Ze moest en zou naar Engeland en dus bezorgde ik haar die baan. Jonathan was even tevreden over haar als ik altijd geweest ben". Monica was één en al belangstelling voor deze mededelingen. Mevrouw Dean's ach tergrond was haar tot dusver volkomen onbekend. Ze wist alleen, dat ze een zéér goede bekende was zowel van Randal als van sir Jonathan, maar dat was alles. „Waarom wilde ze zo graag naar Enge land?", vroeg ze. „Omdat de man, met wie ze zou gaan trouwen, daar woonde", antwoordde Ran dal. „Hij sneuvelde echter tijdens de oor log, en zij bleef bij sir Jonathan werken tot ongeveer vijf jaar geleden. Toen trouw de ze met iemand anders, een zekere meneer Dean. En daar heeft ze stellig erg veel spijt van gehad; dit huwelijk was een volkomen mislukking". Randal schudde even zijn hoofd en voegde er aan toe: „Hij was een nietsnut en hield te veel van een borrel. Ze wilde toén bij mij terugko men, maar ze was zó lang weg geweest." Randal's verklaringen gaven Monica een duidelijker beeld van mevrouw Dean's po sitie. Alles, wat hij haar vertelde over me vrouw Dean's laatste jaren, scheen te pas sen bij de rol, die ze in dit drama zou spe len.... Ze was kennelijk, na haar huwe lijk, in moeilijke omstandigheden geraakt en had zich tot haar vroegere werkgevers gewend om hulp. Deze hadden haar hulp verleend en toen ze een betrouwbare per soon zochten om Beverley op te passen, hadden ze onmiddellijk aan haar gedacht. Monica had als vrouw echter een harder oordeel over haar sexe-gènoot en 't was haar duidelijk, dat mevrouw Dean heel handig op het gevoel van medelijden van beide grote mannen had weten te werken. „Ik vertel u dit alles, juffrouw Brent", zei Ra-ndal enigszins kortaf.-„opdat u zult begrijpen dat 't uitgesloten is dat Laura zo iets gëdaairzou hebbeft", v Een gevoel van verontwaardiging kwam over Monica. Hoe kon een man zó dom zijn. Hij was achterdochtig jegens iedereen op de rand van 't waanzinnige en hij weigerde eenvoudig het gevaar vlak voor zijn eigen ogen te onderkennen. „Welmeneer Randal, ik heb mijn best gedaanen gefaald", zei ze ernstig. „Maar in het belang van uw zoontje ver zoek ik u nog eens héél serieus na te den ken over hetgeen ik u verteld heb. Zegt u van dit alles niets aan mevrouw Dean. Zegt u er aan niemand iets over!" Met een triest lachje antwoordde hij: „U behoeft me werkeliik niet aan mijn jongen te herinneren! Ik zal inderdaad alles wat u me gezegd hebt, heel ernstig overdenken, juffrouw Brent. En laat ik er hier onmid dellijk aan toevoegen, dat ik u zéér erken telijk ben, u evenals meneer Tarrant en zijn vriend. Misschien praat ik latèr op de dag nog eens met deze beide heren. Ik moet eerst echter rustig een en ander overwegen". Monica speelde thans haar laatste troef uit. Ze gebruikte bijna woordelijk Jim Woodstone's woorden: „U zult Beverley nóóoit terugkrijgen, als u aan die schur ken toegeeft", zei ze met nadruk. „Laura Dean is de enige, die hem kan redden. En ze zal hem redden, als haar eigen bestaan er ook mee gemoeid is.... Als u haar dwingt tussenbeide te komen'" Enigszins ongeduldig antwoordde hij: (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6