Basis aan het Suez-kanaal in H-bom-eeuw uit de tijd I Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Die verdwijning Pyrrhus-zege na felle aanval van Labour en Tory-rebellen Wohlgemut en anderen in staat van beschuldiging gesteld Peking aanvaardt Britse, maar verwerpt Amerikaanse nota's Frans kabinet accoord met economisch plan Britse regering verdedigt haar beleid Vergeten"protesten werden de Britse zaakgelastigde achterna gebracht Londen-Amsterdam binnen 25 minuten Ons Bijkantoor Haarlem-Noord Het woord is aan Pipercub stortte neer op menigte in Israel Beter weer, maar nog te koud Haarlems Dagblad i Na een week onderzoek nog niets definitief Dertien doden en 25 gewonden Millioenen dakloos door watersnood in India Weerrapport 69e JAARGANG No 17 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 30 JULI 19 5 4 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 171 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A D Huijsman HET GEVAL van de verdwenen leider van de West-Duitse contra-spionnage, dr. Otto John, is nog steeds niet voldoende op gehelderd, al heeft men zijn stem in twee radio-uitzendingen horen zeggen dat hij vrijwillig naar Oost-Duitsland en daarmee naar het communisme is overgelopen. Op de vraag: „was hij het zelf, of alleen maar iemand die zijn stem nabootste?" is na tuurlijk de tweede vraag gevolgd: „als hij het wel was, sprak hij dan niet onder zekere dwang?" Men heeft nu al zoveel ervaring opgedaan met lieden die voor communistische rechtbanken de meest krasse zelfbeschuldigingen uitspreken, dat verondersteld wordt dat men daar achter het IJzeren Gordijn mensen kan laten zeg gen wat men wil. De West-Duitse regering stelt zich nog steeds on het standpunt dat dr. John niet vrijwillig is overgelopen, waarbij men in aanmerking moet nemen dat erkenning van het tegendeel voor haar zeer onaangenaam zou zijn. Dit ook van wege de argumenten, die de radio-stem ten beste heeft gegeven: geen vertrouwen meer in de mogelijkheid dat West-Duitsland de hereniging met het Oosten nastreeft, scher pe critiek op Adenauer's beleid, dat uit sluitend op het Amerikaanse kompas zou varen, ergernis over de handhaving en aanstelling van ex-Nazi's in ambtelijke functies. De argumenten van de West-Duitse rege ring voor de onvrijwilligheid van dr. John's vertrek lijken intussen niet bepaald over tuigend.- Als zij er zich op beroept dat hij voor volgende dagen allerlei afspraken in West-Duitsland had gemaakt, kan men daarop eenvoudig antwoorden, dat dit de bedoeling gehad kan hebben iedere achter docht te voorkomen. Dr. John was immers een bestreden figuur, al verwachtte men niet van hem dat hij naar de communisten zou overlopen. Meer indruk maakt het argument, dat de man als hij de commu nisten wilde dienen, beter op zijn post in West-Duitsland had kunnen blijven. Dit lijkt ook wel in de lijn van menige spion te liggen; iedereen herinnert zich uit de overvloed van spionnen-histories der ver lichte eeuw, waarin wij leven, dat bii een aantal van deze lieden zich licht de neiging ontwikkelt voor beide zijden te werken. Maar tegenover het argument der West- Duitse autoriteiten staat 's mans blijk baar meermalen uitgesproken verwach ting, dat zij hem niet lang meer in ziin functie zouden handhaven. Hij verkeerde bovendien klaarblijkelijk in zwakke positie tegenover leiders van andere West-Duitse geheime diensten: een onthulling die ook ons herinnert aan het bekende Duitse zwak voor „Ueber-organisation", overmatige organisatie die meebrengt dat men ver scheidene instellingen op één terrein laat werken, waarop zij elkaar onvermijdelijk in de wielen gaan rijden. Dr John schijnt bij herhaling in contact te hebben gestaan met een geheime agent genaamd Wolfgang von und zu Putlitz, die tegenwoordig voor de communisten in Oost-Duitsland zou werken. Misschien heeft die hem toezeggingen gedaan die hem tot zijn besluit hebben gebracht. Misschien heeft men hem er met beloften toe over gehaald, zijn post in de steek te laten en had hij persoonlijke motieven om maar liever uit het Westen te verdwijnen.Vreemd blijft het dan toch, dat hij maar niet liever eerst zijn ontslag uit zijn functie heeft ge nomen. Op grond vain het feit, dat hij in het parlement was gecritiseerd, had hij dat toch zeker kunnen doen. De mededeling per radio, dat hij vertrokken zou zijn in de overtuiging, dat hij in Oost-Duitsland meer voor de hereniging van Duitsland zou kun nen doen, lijkt vreemd. Ten eerste omdat dit toch wel op domme zelfoverschatting zou duiden bij een man, die waarlijk wel geweten moet hebben hoe weinig werke lijk vertrouwen men aan een overloper zou schenken en hoe het in totalitaire landen toegaat. En ten tweede omdat hij toch ge makkelijk kon voorzien dat men voor hem alleen belangstelling zou hebben om alles uit hem te halen wat hij uit zijn functie wist. West-Duitse kranten hebben bericht dat dr. John per vliegtuig naar Moskou zou zijn gebracht. Het lijkt niet onwaarschijn lijk. Onze correspondent in Bonn vestigt vandaag onze aandacht op een mededeling van Grotewohl, de communistische presi dent van Oost-Duitsland, dat dr, John zien op het moment „op een voor de voorlich tingsdiensten van de Oost-Duitse republiek niet bereikbare plaats" bevindt. Dat, zou men zeggen, klopt aardig met de berichten in de West-Duitse bladen. En men kan zich afvragen of het inderdaad John's bedoeling is geweest, zich in Moskou-trant te la-ten uithoren en of hij dacht daarmee de her eniging van Duitsland te kunnen bevorde ren. Het lijkt niet aannemelijk. Er zit nog steeds veel raadselachtigs in die verdwijning, die Bonn zozeer in op schudding, heeft gebracht. R. P. PARIJS. (Reuter). Het Franse kabi net heeft het „New Deal" programma voor economische en sociale hervormingen van Mendès-France goedgekeurd. Het program ma zal nu worden gezonden naar de finan ciële en economische commissies van de Nationale Vergadering en zal vermoedelijk aan het einde van de week door het parle ment worden behandeld. Er is kans, dat de minister-president bijzondere bevoegdhe den zal krijgen, om de hervormingen bij decreet uit te voeren. Enkele van de hoofdpunten van het plan zijn: Verbetering van de positie van de arbeiders door vergroting van de koop kracht, meer zekerheid van werk, produc- tiviteitspremies en verbetering van de so ciale voorzieningen; Verlaging van de pro ductiekosten door grotere efficiency en opruiming van verouderde en marginale ondernemingen; Uitbreiding van de econo mie en de buitenlandse handel; Reorgani satie van de landbouw, onder meer vermin dering van de alcohol-productie. Toezicht in Zuid-Korea SEOEL (A.F.P.) De bevelhebber van de Zuid-Koreaanse militaire politie, gene raal Won, heeft verklaard, dat de hand having van de neutrale commissie van toe zicht op de naleving van het bestand in Korea niet langer gerechtvaardigd is, aan gezien „de bestandsbepalingen een dode letter zijn geworden". (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering heeft met 231 stem men meerderheid een overwinning behaald toen haar Suezkanaal-beleid aan het La gerhuis ter beoordeling werd voorgelegd, maar het was een Pyrrhus-overwinning, want de socialisten onthielden zich op zes na van stemming, en 26 van de 40 Tory- rebellen stemden tegen. In het bijzijn van hun politieke tegen standers moesten de conservatieven open baren hoezeer zij verdeeld zijn inzake een van hun voornaamste staatkundige stellin gen: de wereld-historische roeping van het Brjtse wereldrijk. De minister van Oorlog, Anthony Head, was het debat begonnen met een opsom ming van de practische overwegingen, meest van strategische aard, die de rege ring in haar gedragslijn geleid hebben. „De waterstofbom", aldus Head, „heeft een to tale ommekeer gebracht in de strategische beschouwingen. In geval van oorlog moe ten wij aannemen dat de waterstofbom ge bruikt zal worden en dat zal het zenden van grote troepencontingenten overzee ten zeerste bemoeilijken, gezien het feit dat het thuisfront door waterstofbombardementen ontwricht zal zijn. Dit geldt evenzeer voor de Sovjet-Unie als voor Groot-Brittannië. En daarom zullen er waarschijnlijk in het Midden-Oosten geen grote troepenbewe gingen plaats hebben. Onder de huidige omstandigheden is een basis, die niet door een ons vriendelijk gezinde bevolking om geven is, waardeloos. Daarom moet Groot- Brittannië streven naar vriendschap en samenwerking met Egypte. Bovendien moet het een strategische reserve opbouwen, waartoe de drie, zich in Egypte bevindende divisies, moeten worden vrijgemaakt. De keus was: óf de troepenmacht in Egypte drastisch verminderen, die wel zichzelf maar niet de verbindingslijnen zou kunnen verdedigen, óf de troepensterkte in Egypte handhaven en geen strategische reserve opbouwen. Een smartelijk bewogen Attlee opende namens de oppositie het debat. Hij zeide te betwijfelen of de waterstofbom in wezen zoveel verschilde van de atoombom dat de regering de strategische situatie ineens an ders moest gaan bezien. Hij citeerde breed voerig uit vroeger door Churchill gehouden redevoeringen, waarin deze opmerkte dat het Suez-kanaal de levensader van het Britse wereldrijk is, die alleen behouden kan worden door Britse troepen in Suez te handhaven. In 1946 parafeerde Ernest Bevin een overeenkomst, die eveneens de ontruiming der Kanaal-zóne inhield, doch op oneindig betere voorwaarden. De onder handelingen werden toen afgebroken om dat de Labourregering het volk van de Soedan niet wilde opofferen. Hij striemde Sir Winston door uit te roepen: „Ik vrees dat de huidige regering het Soedanese volk verkwanseld heeft". Sir Winston bewaarde het stilzwijgen. Attlee was het volkomen eens met de ontruiming der Kanaal-zóne, maar hij be treurde het in hoge mate dat het zo lang geduurd heeft eer de regering tot een in zicht kwam dat de socialisten al jaren zijn toegedaan. Toen kwam het gevreesde ogenblik dat de leider der rebellen, kapitein C. Water- house, opstond om zijn vereerde leider de les te lezen. Hij zei: Ik begrijp heel goed welke opdracht minister Head van de rege ring kreeg. Het was deze: ga naar Egypte, teken een overeenkomst en laat je niet te veel gelegen liggen aan de voorwaarden, maar teken, anders verlies je een paar da gen van je vacantie. Waterhouse hield een stuk papier van zich af als was het een be smettelijk vod en riep honend uit: dit is alles wat er is overgebleven van tachtig jaar Britse ondernemingslust en zorg. Wij dachten dat er een uitverkoop zou komen, maar het was een wegschenken. Wij heb ben voorraden en installaties tot een waarde van vijf milliard gulden weggege ven aan de Egyptenaren. Als zij die tegen Israel, of wie dan ook, willen gebruiken, wie zal ze tegenhouden? De werkelijke re den dat wij het Suez-kanaal verlaten is deze: dat wij moe geworden zijn van de last onzer verantwoordelijkheden en dat wij onze wil tot heersen verloren hebben. Al die tijd zat Sir Winston Churchill zwijgend ineengedoken. Maar eindelijk na een snijdende opmerking van een der La- bour-opposanten, dat hij in het geheim de Tory-rebellen ondersteund had, sprong hij op en zei met tranen in de ogen: dat is beslist onwaar. Ik heb nooit in het publiek onder stoelen of banken gestoken hoe zeer ik de gang van zaken in Egypte betreur. Maar er is een geweldige verandering ge komen in de wereldstrategie. Een jaar ge leden wisten wij nog niet wat wij nu we ten. Maar als wij ons konden voorstellen hoe de eerste weken van een nieuwe oor log zullen zijn dan zou iedereen er van overtuigd zijn dat de basis aan het Suez- kanaal uit de tijd is. Het debat werd besloten door minister Eden, die een laatste poging in het werk stelde om de rebellen in de conservatieve partij er van te weerhouden zich tegen hun partijleider te keren. Hij noemde het be lachelijk over weglopen te spreken, want al wat Groot-Brittannië doet is te trachten dichter bij zijn eventuele vijanden te ko men. Want de ontruiming is alleen onder nomen omdat Groot-Brittannië een stra tegische reserve moet opbouwen, die in geval van nood met vliegtuigen naar welk punt ter wereld ook. kan worden gevlogen. En Cyprus zal niet, zoals sommigen ver onderstellen, de nieuwe basis worden. Die basis blijft de Kanaal-zóne, die opnieuw zal worden bemand als de nood het ge biedt. Om tien uur werd eindelijk de stemming gehouden, die het regeringsstandpunt deed zegevieren, ten koste van een zware prijs. (Reuter). Na het debat sprak het Lager huis zich met 257 tegen 26 stemmen voor het regeringsbeleid uit. Slechts 283 van de in totaal 625 Lagerhuisafgevaardigden stemden. Na de stemming is vernomen, dat geen disciplinaire maatregelen zullen worden genomen tegen de 26 conservatieven, die tegen de instructies in tegen de regering stemden, en de vijf Labourafgevaardigden, die vóór stemden inplaats van zich van stemming te onthouden. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat communistisch China de nota's, waarin de Verenigde Staten protesteerden tegen het neerschieten van een Britse Skymaster bij Hainan door Chinese vliegtuigen en tegen belemmering van Amerikaanse reddings werkzaamheden, als gevolg waarvan Ame rikaanse toestellen twee Chinese machines neerschoten, heeft geweigerd te aanvaarden. De Britse zaakgelastigde wie het overhan digen van de nota's was opgedragen, heeft gemeld, dat hij heeft getracht de nota's te bezorgen, doch dat de Chinese functionaris sen weigerden ze in ontvangst te nemen, aldus een Amerikaanse woordvoerder. De waarnemers in Washington zien in de wijze van verwerping een opzettelijke bele diging. Normaal wordt een nota aangeno men, ook al verwerpt de ontvangende rege ring de inhoud ervan. De woordvoerder verklaarde, dat de Brit se zaakgelastigde het Amerikaanse protest voorlas aan onderminister Tsjan Han Foe en het daarna overhandigde, doch dat later op de avond een lid van de Chinese staf de protesten terugbracht, zeggend, dat de zaakgelastigde vergeten had deze mee te nemen. De woordvoerder voegde aan zijn uiteenzetting toe: Alles wat op het ogen blik over de kwestie gezegd kan worden is, dat de Verenigde Staten het hierbij niet zullen laten. Hij wilde echter niet uitwei den over mogelijke verdere Amerikaanse actie. Volgens hem kwam het Chinese standpunt er op neer, dat het neerschieten van de Skymaster een kwestie is tussen de Chinese en de Britse regering, die de Ver enigde Staten dus niet aangaat. De woord voerder wilde zich niet uitlaten over de Chinese beschuldigingen, dat het neerschie ten der Chinese vliegtuigen opzettelijk was gójehied en dat de Verenigde Staten een aanval op Hainan voorbereiden. De Amerikaanse vliegdekschepen „Hor net" en „Philippines Sea" hebben het zoe ken naar overlevenden van de Britse Sky master opgegeven, doch zij zullen in de Zuid-Chinese Zee blijven voor oefeningen, aldus het Amerikaanse departement van Marine. Er zal bovendien nog een vliegdek- schip aan het eskader worden toegevoegd. De schepen zullen „gereed zijn voor alle eventualiteiten", aldus de officiële medede ling. Op het ogenblik varen negen Ameri kaanse aanvalsvliegdekschepen op de Stil le Oceaan. De Chinese onderminister van Buiten landse Zaken Tsjang Han-Foe heeft de Amerikaanse protestnota's, die de Britse zaakgelastigde in Peking heeft overhan digd, „onmiddellijk en streng" verworpen, aldus radio-Peking. Op het Britse ministerie van Buitenland se Zaken vernam AFP, dat communistisch China de twee Britse protestnota's over het incident bij Hainan heeft „aanvaard". Er is echter nog geen antwoord ontvangen op de Britse eis, dat maatregelen zullen worden getroffen tegen de personen die verant woordelijk zijn voor de aanval op de Sky master. HONGKONG (Reuter/AFP) Commu nistisch China heeft het secretariaat-gene raal van de UNO in New York telegrafisch zijn „krachtig protest" van twee dagen ge leden tegen het neerschieten van twee vliegtuigen door Amerikaanse toestellen bij Hainan gezonden met het verzoek af schriften van het protest toe te zenden aan alle UNO-leden. Slechts de „zogenaamde delegatie van de Kwomintang (nationalis tisch China)" diende geen afschrift te ont vangen. De 28-jarige Engelsman J. R. F. Over- bury heeft een record gevestigd: niemand is tot dusverre voor zover bekend ooit zo snel van Londen naar Amsterdam gevlo gen als hij. De tocht door de lucht (van platform tot platform) duurde nog geen half uur. Een autotochtje van Schiphol naar Amsterdam nam bijna evenveel tijd in beslag. Luitenant Overburg verlaat zijn „Sea- hawk", die hem binnen 25 minuten van het Londense vliegveld Bovingdon naar Schiphol bracht De jacht op luchtrecords tussen Londen en Schiphol is daarmede vandaag officieel geopend. Luitenant Overbury is invlieger bij de Britse marine, heeft het record voor lopig op zijn naam staan. Het record geldt niet van start- tot landingsbaan. De stop watches zijn ingedrukt eerst bij het over vliegen over het vliegveld Bovingdon bij Londen en wel kort na half twaalf en ver volgens bij de aankomst boven Schiphol door controleurs in de verkeerstoren op het moment, dat de snelle straaljager, waarin het record gevestigd werd, een van tevoren vastgestelde lijn passeerde. Het was een Seahawk, een eenmotorige straaljager, ge schikt voor landingen op vliegtuigmoeder schepen, en met opklapbare vleugels. De tijd was 24 minuten en 23]/2 seconden. coocooccoooooooMc<xxx>xc<xo^xxocoococaoco^cooooooocoa Op de hoek van de Floresstraat en de Rijksstraatweg, precies tegenover ons bijkantoor Soendaplein 37, wordt sinds enige weken druk getimmerd, gemet seld, gestucadoord en geschilderd. Dat is omdat met ingang van Augustus ons nieuwe bijkantoor daar wordt gevestigd. Het bijkantoor op de tegenwoordige plaats is in het leven van de bevolking van Haarlem-Noord een begrip van nieuwsvoorziening en couranten-service geworden sinds wij ons daar in 1932 vestigden. Op de nieuwe plaats zal het 3 die functie op nog beter wijze kunnen '6 vervullen. Dank zij de medewerking van de auto- 3 5> riteiten zijn uuj er in geslaagd het nieuwe kantoor in korte tijd in zoverre,-: i bewoonbaar te krijgen dat wij ooi' ij Maandag 2 Augustus het ptibliek kun- 8 8 nen ontvangen voor het opgeven vanH 9, abonnementen of advertenties en alles wat daarmee samenhangt. 'i Onze nieuwsborden worden Zaterdag 8 31 Juli na sluiting van het oude kantoor 8 reeds overgebracht. Het telefoonnum- mer blijft 12230. Het zal nog enige weken duren voor ons nieuwe kantoor geheel gereed is; tot zolang verzoeken wij enige clemen tie ten aanzien van de ontvangst in het kantoor. Wij zullen ons best doen zo snel mogelijk de nieuive toestand uoorg het publiek aantrekkelijk te maken. j- OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT X XXXXXO^DOOOCOCCCCCCOCOOOCCOCXXCOOOCCOOOOCCOOOOCCOMCOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Koningin Elisabeth van Engeland heeft dezer dagen haar echtgenoot de hertog van Edinburgh uitgeleide gedaan, toen hij naar Canada vertrok voor een reis van drie weken. De Koningin verlaat het vliegtuig op London Airport. BONN (A.N.P.) Een week na het be kend worden van de verdwijning van dr. Otto John weet het Duitse publiek over het mysterie nog altijd niets, wat als de finitief geldt. Zeker is slechts dat de chef van de geheime dienst niet alleen de bondsregering, doch ook zijn vrienden uit het verzet tegen Hitler een slechte dienst heeft bewezen. John heeft zichzelf twee maal per radio gemeld en wel met stellin gen, die regelrecht uit de propaganda der Oost-Duitse regering stammen. Zolang de Oost-Duitse propaganda John echter niet in eigen persoon aan de pers voorstelt, blijft de twijfel voortbestaan over de vraag of hij geheel en al uit vrije beweging is heengegaan. Dat de politie nog steeds de verdenking koestert, dat dit niet het geval is, blijkt uit het feit, dat het openbaar ministerie een strafzaak heeft geopend tegen Johns vriend, dokter Wohl gemut, met wie hij over de grens gegaan is. De aanklacht luidt „vrijheidsberoving met staatsgevaarlijke bedoelingen" en zij richt zich niet alleen tegen de dokter, doch ook tegen „anderen". Wie die anderen kunnen zijn is een nieuw raadsel. De enige derde, die tot dusver heette mede naar het Oosten verdwenen te zijn, is een assis tente van de dokter, maar tot dusver scheen niets erop te wijzen, dat deze mede in een eventueel complot zou zijn. In het Bondshuis te Bonn heerst voor het eerst sedert de verdwijning rust, nadat in de afgelopen dagen de ene geheirw* be spreking op de andere volgde. Die politieke rust belooft echter niet lang te duren. Dr. Adenauer heeft reeds de leiding van zijn fractie in de Bondsdag voor Maandag naar Baden-Baden gesommeerd. Ook de Bonds dag-commissie voor de bescherming der grondwet zal volgende week opnieuw bij een komen. (A.F.P.) De West-Berlijnse radio- omroep Rias meldde dat John zich „op een moeilijk toegankelijke plaats" bevindt en dat het hem met het oog op zijn „persoon lijke veiligheid" niet mogelijk is een on derhoud met journalisten te hebben. Als bron voor dit bericht gaf Rias een „ver trouwelijke instructie" van de perschef der Oost-Duitse regering aan hoofdredacteuren van Oost-Duitse bladen. „Als het ogenblik gekomen is, zullen nieuwe verklaringen van John worden gepubliceerd en de be voegde diensten zullen de pers waarschu wen, als journalisten persoonlijk contact met John kunnen opnemen", aldus dit be richt. Volgens het rechtse nationalistische weekblad „Duitse Toekomst", dat in Essen verschijnt, heeft John in de oorlog contact gehad met Burgess, de Britse diplomaat, die in Mei 1951 samen met zijn collega MacLean verdween, waarschijnlijk naar een land achter het „ijzeren gordijn". Saint-Evremont: Er zijn veel minder ondankbaren dan men meent, want er zijn veel minder gulle lieden dan men denkt. TEL AVIV (Reuter) In de Israëlische nederzetting Maagan (Opper-Galilea) zijn dertien personen om het leven gekomen en 25 gewond, toen een Pipercub neerstortte op een gebouw, waarin een gedenkteken voor parachutisten in de tweede wereld oorlog werd onthuld. Het ongeluk gebeur de kort voor de Israëlische premier, Mosje Sjaret, de herdenkingsbijeenkomst zou openen. De bijeenkomst werd afgelast en de premier hield toezicht op de reddings werkzaamheden. Het vliegtuig stortte neer, toen de piloot rondcirkelde om een boodschap van presi dent Ben Zwi neer te laten. Met het gedenkteken wordt eer bewezen aan de Palestijnse Jood Peretz Goldstein, die als Britse parachutist achter de Duitse linies werd neergelaten. Hij werd gevan gen genomen en ter dood gebracht wegens spionnage. CALCUTTA (AFP) Ruim twee en een half millioen personen zijn dakloos gewor den ten gevolge van de ernstige overstro mingen in de Indiase staten Bihar, West- Bengalen en Assam, waar de rivieren de Kosi, de Brahmapoetra en Tista en zijri vieren ettelijke duizenden hectaren bouw land hebben overstroomd. Het weg- en spoorverkeer staat in deze staten nagenoeg sjil en de telegraafverbindingen zijn ver broken. De dakloze dorpelingen hebben te kampen met de elementen, met honger, slangen en wilde beesten, die door de over stromingen uit hun schuilhoeken zijn geko men. Er zijn niet alleen veel mensen om gekomen door verdrinking, maar ook door slangenbeten. Een vloot van 500 bootjes zoekt naar overlevenden in een strook van 50 kilome ter overstroomde gebied in het Noorden van Bihar, aldus werd te Calcutta vernomen. (Van een weerkundige medewerker) Op heel wat plaatsen in ons land is deze maand meer dan 100 mm. regen gevallen tegen tachtig mm. in normale zomers. Het is daarbij herfstachtig koud, want overdag komt de temperatuur al enige dagen niet meer boven de zeventien graden Celcius. Wanneer wij nog voor enig optimisme vat baar zijn, valt er echter wel een langzame verbetering te constateren. De actieve depressie bij de Shetland- eilanden doet weliswaar nog steeds koude lucht naar onze omgeving stromen, maar de buien-activiteit en ook de krachtige wind nemen af. Zoals het er vanmorgen naar uit zag is de kans op een droog weekeinde vrij groot maar de temperatuur zal nog geen noemenswaardige stijging ondergaan. Wèl is er kans op wat meer zon en dan kan het ondanks de lage temperatuur nog vrij goed zijn. De verwachtingen richten zich op Augustus in de hoop dat deze maand met een verrassing uit de bus zal komen en dat Nederland nog een staart van de hittegolven mee krijgt, die momen teel in Amerika en ook in Spanje en Italië voorkomen. (van hedenmorgen 7 uur) -ê '7- «l- Ui H •O" t3o v t-Ê r. iz tr. t> ÈL ES ZB. weers- toestand Stockholm licht bew. Oslo nevel Kopenhagen zwaar bew. Amsterdam regenbui Londen zwaar bew. Luxemburg zwaar bew. Parijs motregen Bordeaux zwaar bew. Grenoble Nice Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca licht bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. licht bew. nevel half bew. zwaar bew. zwaar bew. WZW 2 OZO 2 WZW 7 W 5 W 4 WZW 4 W 4 windstil NNO 3 NNW 4 OZO 1 O 5 ZW 2 ZZW 1 Z 2 W 5" windstil Z 6 ZZW 2 windstil 19 0 18 0 16 18 17 0 15 1 21 0.1 21 0.3 25 0 34 0 20 2 28 0 19 18 20 0 23 1 20 0.4 35 0 27 0 34 0 Neerslag laatste 2i uur B. en W. van Harderwijk overwegen hun medewerking te verlenen aan de stich ting van een cultureel centrum. De plannep omvatten onder meer de stichting van een kunstschool, waar onderwijs zal worden ge geven in beeldhouwen, schilderen en potten bakken. MINDER WIND m J Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij- dagavond tot Zaterdagavond, opge- maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en bijna J overal droog weer. Overwegend matige wind. Weinig verandering in tempera- tuur. 3i juli Zon op 4.59 uur. onder 20.33 uur. J Maan op 6.53 uur. onder 20.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden S Vrüdag 30 Juli Hoog water: 3.46 en 16.15 uur. Laag water: 11.51 en uur. Zaterdag 31 Juli Hoog water: 4.27 en 16.56 uur. Laag water: 0.15 en 12.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1