Wereldnieuws Positie Nederlands kapitaal nog te bevoorrecht geacht PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Djakarta herzag ontwerp-accoord Nieuw Guinea komt niet meer ter sprake Mijn baby is vier maanden... De radio geeft Zaterdag BRYLCREEM ^ocA ia Uet zo Hersenen Kerkelij'k Nieuws Bedrijfschappen ingesteld Ir. H. M. Buskens directeur-generaal Gemeente Maastricht koopt twee kastelen Wringers met bok ƒ45. KLOMPENCENTRALE mannen die „gezien" zijn, prefereren voor mooi, gezond haar Britse pressie op Parijs inzake EVG-ver drag Ruim vier mille voor Alg. Ned. Invaliden Bond Ondergedoken post na tien jaar bezorgd Raad Roomse jeugdlectuur vierde zesde lustrum Tweede uitbreker ook gepakt Examens Gaat U met vacantie? VRIJDAG 30 JULI 1954 Vandaag keert de Indonesische minister van Onderwijs, Moh. Yamin, naar ons land terug met kennelijk gewijzigde instructies voor de Indonesische delegatie. Aneta ver neemt in politieke kringen, dat naar mag worden aangenomen over het algemeen de regeringsfracties in het parlement de ont werptekst in haar geheel niet konden aan vaarden en enige wijzigingen voorstelden in het bijzonder met betrekking tot de fi nancieel-economische regelingen. Naar de algemeen heersende mening mag de positie van het Nederlandse kapitaal in Indonesië niet die van een bevoorrechte zijn. Men wenste echter niet in détails te treden. Bii het feit, dat de kwestie Nieuw-Guinea niet zal worden besproken, heeft men zich over het algemeen neergelegd. Thans, aldus „Suluh Indonesia" is het ons goed recht het niet eens te zijn met de bereikte resultaten. Het blad betoogt, dat hier geen sprake is van het desavoueren van de Indonesische delegatie door het ka binet. „Evenmin als destijds het afwijzen van de op 20 Juli bereikte resultaten door de Nederlandse regering een desavoueren van de Nederlandse delegatie werd ge noemd, mag thans het optreden van de Indonesische regering als zodanig worden uitgelegd." Het blad neemt aan, dat de nieuwe in structie, die minister Yamin zal meekrij gen, niet zal afwijken van de instructie, die destijds aan de delegatie is meegegeven; hoogstens bestaat de mogelijkheid dat de nieuwe instructies meer détails bevat. Ned. Herv. kerk Beroepen te Babyloniënbroek (toez.) J. J. de Heer te Bolnes, die dit beroep ook Dit betekent echter niet, aldus zei men aannam in deze politieke kringen, dat Indonesië zijn pogingen zal staken om het gebied in zijn bezit te krijgen. Nu Indonesië voor het feit is geplaatst, dat Nederland niet bereid is te onderhandelen over deze kwestie, zul len andere wegen worden gezocht om het Indonesische streven met succes te bekro nen, aldus werd gezegd. „Sunarjo faalde" „Abadi", het orgaan van de Masjumi, schrijft in een hoofdartikel over de Unie besprekingen, dat uit de activiteiten van het kabinet en de regeringspartijen naar aanleiding van het rapport van minister Yamin wel blijkt, dat de Indonesische de legatie van haar instructies is afgeweken. „Boud gezegd, tracht minister Yamin de thans in Den Haag bereikte overeenkomst aan het kabinet te verkopen". „Abadi" concludeert, dat de staatsrech telijke opheffing van de Unie te duur door de delegatie van minister Sunarjo is be taald en dat de delegatieleider niet bere kend is voor zijn taak. Het feit, dat het kabinet het bereikte accoord wenst te amenderen, bewijst wel, dat de door de delegatie van minister Sunarjo bereikte overeenkomst niet door de regering kan worden geaccepteerd. Sunarjo dient thans ridderlijk te erkennen, dat zijn missie heeft gefaald en zijn eer gebiedt hem naar Indo nesië terug te keren, aldus „Abadi". Het blad vervolgt: Sunarjo wenst blijk baar tot iedere prijs de opheffing van de Unie er door te krijgen. Het is duidelijk, dat een dergelijk standpunt gevaarlijke consequenties kan hebben. „Abadi" betuigt hulde aan het kabinet, dat heeft weten te verhinderen, dat de Indonesische delegatie het protocol heeft ondertekend. „Suluh Indonesia" (P.N.I.) releveert, dat op 20 Juli reeds overeenstemming was be reikt tussen de delegaties in Den Haag en dat die dag ook reeds het protocol zou zijn ondertekend, indien Nederland niet plot seling van gedachte was veranderd. De ondertekening ging niet door en opnieuw werden informele besprekingen gevoerd. ADVERTENTIE Aangenomen naar Bilthoven J. C. v. Veen, pred. voor buitengew. werkzaamh. te Groningen; naar Oud-Alblas D. v. d. Berg, cand. te Lopikerkapel, die bedankte voor Aalst, Brakel, Brandwijk, Goederede, Houten (U.) en voor Langerak. Aangeno men de benoeming tot Vicaris te Oostwold (Gron.) D. Pa Oosthoek, cand. te Zwolle. Bedankt voor Ede L. Blok te Kampen. Geref. kerken Beroepen te Anna Jacobipolder (Z.) K. Smit, cand. te Soest; te Dinteloord G. W. H. Peddemors, cand. te Kampen; te Gas- selternijveen R. de Vries te Oldeboorn- Akkrum. Bedankt voor Overschie (2e pred.pl.) C. H. Appelo te Nijkerk. Bapt. gemeenten Beroepen te Emmen (2e maal) H. v. d. Werff te Utrecht, die dit beroep ook aan nam. Voor stucadoorsschilders- en steenhouwer she drijven Ingesteld zijn een bedrijfschap voor het schildersbedrijf, een bedrijfschap voor het stucadoor-, het terrazzo- en het steengaas- stellersbedrijf en een bedrijfschap voor het steenhouwersbedrijf. Het bedrijfschap voor het schildersbedrijf zal worden gevestigd in Den Haag, dat voor het steenhouwers- bedrijf te Amsterdam, dat voor het stuca- doorsbedrijf in Rotterdam. De drie bedrijfschappen zullen op een nader door de Sociaal-Economische Raad te bepalen tijdstip, doch uiterlijk vier jaar na het inwerking treden van het instel lingsbesluit, de bevoegdheid krijgen tot re geling van de lonen en andere arbeidsvoor waarden, van de vakopleiding en tot het vaststellen van de getalsverhouding tussen de verschillende soorten van werknemers, in de ondernemingen. Aan het bedrijfschap voor het schilders bedrijf is de regeling overgelaten van de berekening van de aanbodprijs in verband met de kosten der onderneming. Hierdoor wordt voor het bedrijfschap de gelegen heid geopend dwingend voor te schrijven, dat de aanbodprijs volgens een open cal culatieschema moet worden berekend. Prijsconcurrentie zonder voorafgaande be hoorlijke berekening der verschillende kos tenelementen wordt hierdoor verhinderd. Het bedrijfschap is ingesteld voor de on dernemingen, waarin het huisschilder-, het constructieschilder- of het scheepsschil- dersbedrijf wordt uitgeoefend. Onder scheepsschilderen wordt niet verstaan het huidverven van schepen. Aan het bedrijfschap voor het stuca- doorsbedrijf is overgelaten de regeling van de hoedanigheid van het te verrichten werk en de aanduiding daarvan. De laatsten van de vijfhonderd Poolse kinderen uit West-Duitse vluchtelingenkam pen die gedurende drie maanden in gezin nen in Gelderland en Overijsel gehuisvest zijn geweest, zijn naar West-Duitsland te ruggekeerd. In September worden wederom enkele honderden Poolse kinderen in ons land verwacht voor een verblijf van enkele maanden. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Hawaiïanmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Fries programma. 14.50 Dansmuziek. 15.15 Kamer orkest. 16.00 Gevarieerd programma. 16.45 Topsongs. 17.15 Radioweekjournaal. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tour de France. 18.30 Platen. 18.40 Regerings uitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Artistie ke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.20 Dansmuziek. 20.50 Tour de France. 21.00 Cabaret. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.0 Politie-kapel. 22.30 Kogels bij het dessert, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Verslag van het 39ste Wereld Esperanto- congres te Haarlem. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. Kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements muziek. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Zangvereniging. 15.00 Kroniek van Letteren en kunsten. 15.40 Lich te muziek. 16.00 Platen. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17,00 Voor de kinderen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspon dentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Par lementair overzicht. 19.30 Platen. 20.30 Licht baken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Koor zang. 21.25 Lichte muziek. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Platen. 22.30 Ziedaar uw moeder, klankbeeld. Daarna: Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio- Almanak. 14.30 Orkest-concert. 15.35 Platen. 15.45 Accordeon. 16.00 Platen. 16.15 Accor deon. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelrecital 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuw3. 19.40 Omroep-Ommeganck. 21.15 Lichte muziek 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Les Cloches de Corneville, operette. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen (Op 224 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spie gel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.) Iedere dag doe ik met Castella Parels de was van mijn vier maan den oude baby. Zonder dat ik er enig werk aan heb, komen alle luiers brandschoon en spierwit uit het sop. Het is geweldig Niets te doen, niet te boenen, nietsIedere keer denk ik dat goed krijg ik zomaar niet wit, en iedere keer weer dezelfde ver- rassing. Trouwens: komt u ook mijn bonte was maar eens zien I Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn U üliegl nu door de was heen over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf "te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gege ven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Wederopbouw en Volkshuisvesting Tot directeur-generaal van Wederopbouw en Volkshuisvesting is benoemd ir. H. M. Buskens te Vught, directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst in Noord- Brabant. Ir. Buskens is geboren in Rotterdam, in 1909. Na de lagere school bezocht hij de R.K. hogere burgerschool te Rotterdam en het St. Willibrordus-college te Katwijk aan de Rijn. Hij studeerde bouwkunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft, waar hij het diploma bouwkundig ingenieur in 1937 behaalde. Op 1 Januari 1938 werd hij be noemd tot ingenieur bij de streekplannen- dienst in Noord-Brabant. Toen in 1940 ir. Ringers werd aangesteld als regeringscom missaris voor de wederopbouw, benoemde deze ir. Buskens tot contact-commissaris voor de wederopbouw voor Noord-Brabant, welke taak hij tot 1946 heeft vervuld. Daarna werd hij directeur van de Provin ciale Planologische Dienst. De grote vraagstukken van de bevol kingsgroei in Noord-Brabant met de daar aan verbonden welvaartspolitiek, de in dustrialisatie, de problemen in de land bouw, het wegennet, de recreatie-vraag stukken en de natuurbescherming en voor al de uitbreiding van steden en dorpen vormden zijn werkterrein in eigen dienst en in tal van commissies, waarin hij zit ting had. Naast zijn ambtelijke bezigheden was hij geruime tijd lid van het bestuur van de Algemene Katholieke Kunstenaarsvereni ging. Hij is lid van het dagelijks bestuur van het Nederlands Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw en van het da gelijks bestuur van de Bond van Neder landse Stedebouwkundigen. Hij maakte in 1953 een studiereis naar de Verenigde Staten. De gemeente Maastricht heeft Donder dag op een openbare verkoping de kastelen Meerssenhoven en Vaesharteld met bijbe horende parken, tuinen, vijvers, grachten, bossen, boomgaarden, weilanden en hak hout met een gezamenlijke oppervlakte van ruim 136 hectare aangekocht voor f 993.000. De door Maastricht aangekochte kastelen en bijbehorende terreinen, waarop zich ook vijf pachthoeven bevinden,liggen in het uitbreidingsgebied van Maastricht, op grondgebied van de gemeenten Maastricht, Meerssen en Itteren. Vaesharteld werd in 1841 door de stich ter der Maastrichtse aardewerkindustrie, Petrus Regout, gekocht van koning Willem 1, die het kasteel als jachtslot gebruikte en die het indertijd van de erven van graaf de Grimaudet de Rochebonet had gekocht. Kasteel Meerssenhoven was vroeger de zetel van de heerlijkheid Itteren. De oudste gedeelten dateren uit de veertiende eeuw. Het heeft onder meer toebehoord aan En- gelbert van Nassau Dietz-Dillenburg. In de tachtigjarige oorlog ging het slot in 1632 in vlammen op. Het is daarna herbouwd. De laatste eigenaar van de kastelen was de 34-jarige heer Adhemar Regout, die vo rig jaar na een auto-ongeluk in Zweden overleed. De heer Regout was ongehuwd en de laatste van zijn geslacht. De gemeente Maastricht zal zeer waar schijnlijk de gekochte kastelen en bijbeho rende terreinen bestemmen voor recreatie doeleinden. De gemeenteraad van Maas tricht zal uiteraard de aankoop nog moe ten goedkeuren. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING met garantie. - Alléén bij de Dr. Leydsstraat 10 Tel. 11784 - Haarlem-N. ADVERTENTIE Wat een verschilhaar dat mooi en soepel zit of die nare geplakte haren. Laat Uw haar welverzorgd zijn - gebruik Brylcreem. de volmaakte hairdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheid de oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, be- strijden roosvorming, maken droog haar weer vitaal. County Laboratories Ltd., Etanmore, England - Jacq. Mot N.V.. Amsterdam De markies van Reading, minister van staat van het „Foreign Office", heeft Woensdag in het Britse hogerhuis ver klaard, dat de Westelijke mogendheden regelingen zullen bespreken om West- Duitsland zijn souvereiniteit te hergeven, als het Franse parlement op 14 Augustus op recès zou gaan zonder het E.V.G.- verdrag te hebben goedgekeurd. De Franse regering is van dit besluit op de hoogte gebracht, zo voegde hij hier aan toe. In diplomatieke kringen in Parijs is verklaard, dat de voorgenomen conferen tie van de zes landen die het E.V.G.- verdrag hebben getekend, zeker in de eerste helft van Augustus te Brussel zal worden gehouden. De datum is nog niet vastgesteld. Premier Mendès-France zou in ieder ge val de conferentie bijwonen en het stand punt van de Franse regering uiteenzetten. Het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond deelt mede, dat de huis aan huis- en straatcollecte in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal in de week van 1924 Juli, heeft opgebracht: in Haarlem f2192.66, in Heemstede f 105.84, in Bloemendaal f 1745.12. Het bestuur wil zijn dank uitspreken voor de belangeloze medewerking, die zij van de zijde der collectanten mocht on dervinden. Voorts wenst het haar erken telijkheid te uiten voor de met zeer milde handen geschonken bijdragen. Verscheidene personen in Noord-Lim burg hebben dezer dagen correspondentie ontvangen, die langer dan tien jaar onder weg is geweest. De postzending werd des tijds wegens oorlogshandelingen te Gennep onder een vloer verborgen. Toen de oorlog voorbij was dacht niemand meer aan deze post totdat dezer dagen bij herstelwerk zaamheden de brieven te voorschijn kwa men. Tijdens een bijeenkomst te 's-Hertogen- bosch, die onder meer werd bijgewoond door mgr. W. P. A. Mutsaerts en een ver tegenwoordiger van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft de R.K. Informatiedienst inzake lectuur (Ï.D.I.L.) het zesde lustrum herdacht van de Keurraad van de Roomse Jeugdlectuur. Deze raad werd dertig jaar geleden opge richt door frater Sigebertus Rombouts en Ludwinus Kleyberg. Sinds verleden jaar maakt deze deel uit van de stichting I.D.I.L. De rijkspolitie van Schaesberg heeft aangehouden de 27-jarige W. F. M., een van de twee mannen, die vorige week in de nacht van Donderdag op Vrijdag kans hebben gezien te ontsnappen uit de straf gevangenis te Rotterdam. M. had onder dak gevonden bij familie in Schaesberg. De andere uitbreker, de 30-jarige havenarbei der L. K. van Z., werd Vrijdagmiddag reeds aangehouden bij kennissen in Rot terdam. 17. „Oom", riep neef Mario, „bent u het werkelijk?! Leeft u dan nog?" „Natuurlijk ben ik werkelijk en leef ik!", klonk het ongeduldig terug. „Wat bazel je voor on zin, Mario?!" Ikik hoopte... eh... ik dacht, dat uw ballon in de storm was vergaan", stamelde neef Mario. Kapitein Paverits snoof minachtend. „Welke storm?", vroeg hij. „Bedoel je soms die stevige bries, die een poosje heeft gewaaid? Dacht je, voor den drommel, dat een zee man daar niet tegen kon?! Het gaf juist wat pret!" „Hmehwel, dat ver heugt mij uitermate", zei neef Mario tan denknarsend. „Maar waar bevindt u zich nu, oom?" „In het bergstadje Bellopiek", antwoordde kapitein Paverits. „Kom hier ook heen, neef, en neem wat geld mee. We hebben een beetje schade veroorzaakttoen we met de ballon neerkwamen". „En niet zo'n klein beetje", zei Panda, naar een berghótel kijkend, dat er nogal gedeukt uitzag. Nadat Mario had beloofd, dat hij dadelijk zou overkomen, hing kapitein Pa verits de hoorn op de haak. „Grappige ge luiden hoor je bij zo'n intercommunaal ge sprek", zei hij, „het klinkt net, alsof ie mand met zijn tanden knarst". Te Haarlem slaagden gisteren voor de hoofdakte-examens, voor de gehele akte de dames J. G. A. Jansen te Amsterdam, W. G. J. Kuijpers te Loosduinen en A. J. M. te Morsche te Breukelen en de heren A. J. Kaaks te Amstelveen, W. J. Langedijk te De Weere, J. P. Pijning te Alkmaar en T.-A. Stuyver te Amsterdam. Voor gedeelte A de heer J. Ende te Bever wijk (van Rijkskweekschool Haarlem). Voor gedeelte B de dames D. J. W. Groot Enzerink te Den Helder, W. van Heusden te Amsterdam en de heren J. J. A. Cockx te Amsterdam, W. J. A. M. Merkies te Amster dam, B. M. van Oerle te Haarlem, J. J. Schoenmakers te Heemstede en C. A. War merdam te Noordwijkerhout. Handenarbeid Geslaagd de heren: J. v. d. Bent, W. v. d. Bosch, W. A. Dikkers, D. Kruithof, K. Mandemaker, P. H. v. Os, A. W. v. d. Beek, H. Bleyendaal, H. W. Bosma, A. Heins, J. D. B. Hessing, G. v. d. Hoeden, Th. J. C. Hof huis, H. v. Maaren, L. Postma. Niet opgekomen: 2. Afgewezen: 11. Middenstandsexamens Gisteren werd bij de te Haarlem gehouden examens het Middenstandsdiploma bèhaald door: C. M. Meyer, J. G. P. Meyer, L. L. Meyer, L. Moerland, K. Molenaar, G. J. Monsma, P. J. F. M. Montanus, J. M. Musch, P. L. M. Muschter, D. der Nederlanden, P. Nelis, M. E. Nieuwenhuys, J. Noortman, F. G. M. Nijssen, G. J. M. Nijssen, W. L. C. Oosten, H. Oudshoorn, D. van Parreren, J, H. Pater, J. du Pau, E. PietrowHundepool, M. T. A. Piron, W. P. C. Plantinga, K. H. Plasse, C. v. d. Plasse, G. Plomp, J. Tol, L. D. Prins, M. A. v. PruissenJongens, T. W. v. d. Prijt, R. van Putten, E. K. v. d. Putten, H. P. v. d. Raadt, W. E. Raap, H. Reyngoud, A. F. Ringenaldus, J. J. de Rooy, N. D. de Rooy, F. Rose, G. J. Rous, J. H. de Ruiter, R. J. de Ruiter. M. Rumpff, A. C. M. Rutte, J. T. Rutte, J. Ruygvoorn. R. de Rijk, F. A. M. Rijkenberg, L. v. d. Mije, W. C. v. d. Mije, J. C. Sanders, P. L. Sanders, A. A. M. van Schagen, A. Schermerhorn, C. J. van Schie, H. Schoonderbeek, L. T. Schuurman, J. Sellmeijer, J. D. Simons, C. H. Slaman, G. L. A. C. van Slooten, J. G. Slot, H. Sluis —Meijer, J. A. Smeenk, M. C. Smits, W. M. Snijder, H. Spaargaren, G. Spanjaard, J. M. Spierings, J. T. v. d. Staaij en W. Steinhaus. Afgewezen: 10 candidaten. Mulo Gisteren slaagden te Haarlem voor Mulo diploma A: N. Gravemaker, IJmuiden; N. L. Blok, IJmuiden; L. J. Steenwinkel, Lisse; Th. H. E. v. Hartingsveldt. Lisse; M. Koppe- jan, Lisse; E. E. Ingen Housz, Heemstede; M. H. Jiskoot, Haarlem; H. A. de Groot, IJmuiden; A. Schwab, Haarlem; F. v. d. Waals, Haarlem; C. Denijs, Heemstede; A. D. Teeuwen, Haarlem; A. A. Stevens, Haar lem; E. M. Veneman, Hoofddorp; R. G. En denburg, Haarlem, L. Goudriaan, Haarlem; J. M. Jansen, Haarlem; E. Bos, Haarlem; Y. de Bock^. Haarlem; A. M. E. Heidebrink, Zandvoort; A. B. Lieuwes, Haarlem en N. Schuiten, Zandvoort. Haarlems Avondlyceum Aan het Haarlems Avondlyceum zijn ge slaagd voor het staatsexamen HBS-B, me juffrouw G. W. Frederiks te Santpoort en de heer S. B. Handgraaf te Haarlem. Wij verzoeken onze weekabonné's. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Médaille. President Eisenhower heeft de vrijheidsmédaille met de bronzen palm verleend aan Geneviève de Galard-Ter. raube, de Franse verpleegster van Dien Bien Phoe. Vondst. Bij de tempel van Karnak (in de nabijheid van I.uxor) is een stenen tafel gevonden van ongeveer 230 centimeter hoogte, die, naar men aanneemt, het re. laas draagt van de uittocht van de Hyk. sos uit Egypte, ongeveer 1680 voor Christus. De Hyksos (herderkonirugem) vielen Egypte binnen met een toen ge heel nieuw wapen, namelijk de strijd wagen. Veilig. In 1953 heeft de luchtvloot van de Pan American World Airways 2.889.332.000 zogenaamde passagier-mij len gevlogen zonder dat daarbij een do delijk ongeluk is voorgevallen. De na tionale veiligheidsraad in Chicago heeft daarom de PAA de jaarlijkse on. derscheiding voor de grootste luchtvel ligheid in het jaar 1953 toegekend. Plaag. Hongarije heeft te kampen met een muskietenplaag in de gebieden langs de Donau, die overstroomd zijn ge weest. De muggen vormen een gevaar voor de gezondheid. De muskieten-kolo nies worden met insectendodende mid delen bestreden- Expeditie. Een groep Russische deskundi gen is per vliegtuig overgebracht na Si de Noordpool, waar een tijdelijk kamp is ingericht. Zij zullen per vliegtuig van de Noordpool naar Nieuw-Siberië trek ken, van tijd tot tijd tussenlandingen uitvoerend, om in bijzonderheden de onder water liggende Lemonsovbergke- ten te bestuderen, aldus een bericht in de „Komsomolskaja Pravda", het blad van de Sovjet-jeugdliga. Gevaar. Portugal heeft besloten de Indi sche consul-generaal in Goa en de vice- consul in Mormugoa niet langer te er kennen. De beide consuls hebben tot Zaterdagmiddag de tijd gekregen de Portugese bezittingen te verlaten. Hun activiteit betekent een ernstig gevaar voor de inwendige veiligheid van deze bezittingen, aldus de bekendmaking. Vermist. De Britse zaakgelastigde in Pe king, Trevalyan, zal op verzoek van de Hongkongse regering de Chinese com munisten vragen of zij over gegevens beschikken over de Hongkongse politie- boot die met tien Chinezen aan boord wordt vermist, aldus verneemt Reuter te Hongkong. Vredesbeweging. Ter herdenking van het dertigjarig bestaan vam de Pan-Euro- pese beweging heeft de voorzitter, graaf Coudenhove-Kalergi, het zesde Pan-Europese congres bijeen geroepen op 2 en 3 October te Saarbrücken. Het congres zal zich bezig houden met de internationale positie van Europa, in het bijzonder met de middelen waarmee Europa in staat zou kunnen zijn, bij te dragen tot het opheffen van de koude oorlog. Verder stelt het congres zich voor, de Pan-Europese beweging te ma ken tot een niet-communistische vre desbeweging. Teveel. Teveel Duitsers pronken met de eretitel „Herr Doctor'', zo menen de rec toren der West-Duitse universiteiten. Zij hebben er op hun jaarlijkse bijeen komst voor gepleit, dat de titel „ma gister" weer van stal zal worden ge haald om daarmee allen te tooien., die hun studie aan een universiteit hebben volbracht. De doctorstitel zou dan voortaan worden voorbehouden aan de genen, die bovendien op een proef schrift zijn gepromoveerd. Tot dusverre zijn in Duitsland alle afgestudeerden van universiteiten kortweg „Herr Doc tor" en de titel is zodanig gedevalueerd, dat taxichauffeurs en kellners iedere man, die een bril draagt, met „Herr Doctor" plegen aan te spreken. Uitstel. De ter dood veroordeelde Ameri kaan Caryl Chessman, die reeds zes jaar lang zijn terechtstelling door ju ridische manoeuvres heeft weten uit te stellen, zal opnieuw trachten aan de dood te ontkomen. Hij zou heden te recht gesteld worden in de gaskamer, doch een van de rechters van het hoog gerechtshof van Californië heeft beslo ten hem opnieuw uitstel van executie te verlenen. De beslissing van het hof werd geveld enige ogenblikken nadat de gouverneur van Californië een laat ste beroep had verworpen. Raadsel. In Hereford (Engeland) staan hoenderexperts voor een raadsel. Een vier-jarige Wyandotte hen verandert bij iedere ruil van kleur. De hen begon haar leven zuiver wit en na twee jaar was zij pikzwart. Thans verandert haar pluimage bij iedere rui. We hebben werkelijk niet de pretentie „eventjes" een verhandeling over de her senen op touw te zetten. Maar wellicht is het toch niet ondienstig in herinnering te roepen dat verschillende onderzoekers aparte gebieden in de hersenschors ont dekt menen te hebben, waarheen de zin- tuigindrukken worden geleid. In de herse nen is het vermogen aanwezig een oorza kelijk verband te leggen tussen de afzon derlijke indrukken, die aldaar tot één zin vol geheel worden opgebouwd waardoor de bewuste waar neming mogelijk wordt. In dit orgaan worden ook feiten en indrukken vastgehouden, waardoor de voorwaarden tot denken en begrijpen aanwezig zijn. Ook vele zogenaamde reflexhandelingen staan on- der controle van de hersenschors. Zetelen het bewustzijn en de psychische vermogens dus in de hersenen, in dit orgaan zijn te vens gebieden aan te wijzen, van waaruit bepaalde willekeurige bewegingen worden geleid. Wij, twintigste eeuwers, mogen dat heel begrijpelijk vinden, maar het is toch pas sinds kort dat de wetenschap dit aan nemelijk heeft kunnen maken. Eeuwen lang meende men n.l., dat het oppervlak van de grote hersenen niet prikkelbaar was, tot de Duitse psychiater Julius Hitzig er in de tweede helft van de vorige eeuw in slaagde een veldje op de hersenschors bij de hond te ontdekken, van waaruit door electrische prikkels spierbewegingen kon den worden opgewekt. Een plekje aan de bovenkant van de hersenen gaf bij prikke ling door een zwakke electrische stroom een beweging van de achterpoot te zien van de andere lichaamshelft, zodat op die plaats dus het achterpootscentrum moest ""N liggen. Iets lager lag het bewegingscentrum van de romp, en wéér iets lager het cen trum voor de voorpoot, waarna vervolgens nog de centra voor hals- en kaakspieren konden worden aangewezen. Met andere woorden: de plaatsen voor de willekeurige spierbewegingen waren als het ware op het hersenoppervlak geprojecteerd met de kop omlaag en de achterpoten omhoog, terwijl de linkerkant van deze projectie de spier bewegingen aan de rechterkant van het dier te voorschijn riepen, en omgekeerd. Ditzelfde principe geldt, wat de bewegingscentra van de willekeurige spieren betreft, ook voor de mens. Het is reeds lang bekend, dat let sel of druk op gedeelten van de linker hersenhelft verlam ming in rechterarm of -been kan teweeg brengen, en omgekeerd. De werking der hersenen op de ledema ten wordt dus gekruist uitgeoefend. De ze kruisgewijze werking geldt niet voor de andere centra, want de meeste centra lig gen zowel in de linker- als in de rechter helft. Enkele liggen alleen links, maar rechts is dan de aanleg hiervoor wel aan wezig, zoals bijvoorbeeld blijkt uit het spraakcentrum, dat in de linkerhelft ligt, maar bij beschadiging tijdens een ziekte proces kan de spraakfunctie - vooral bij kinderen - langzamerhand worden overge nomen door het overeenkomstige gedeelte in de rechter hersenhelft. Ziezo, nu we weten dat de bewegingen van armen en benen kruisgexvijs door de her senen worden geregeld, kunnen we terug keren tot de linkshandigheid, waarover we nog steeds een theorie schuldig zijn. Daarover morgen. H. PéTILLON (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2