Bloemendaals raad grotendeels vóór bezwaarschrift bij G.S. LAATSTE WEEK SCHOOLBOEKEN ZE VEN DA GEN HAARLEM HOOIJ'S NIEUWE BESSEN Heemsteeds burgemeester pleitte vergeefs voor politiemobilofoons LOCOMOTIEF Uitbreidingsplan-Orionweg Onafhankelijk van heden gevoerd overleg met B. en W. van Haarlem Geen communis opinio in B. en W. Meer licht op Dreef, aanleg industrieterrein Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 30 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Laatste sensationele prijsverlagingen! Heemsteedse gemeente ontvanger beëdigd 3.05 p ]/i Itr. 4.45 p. H Itr. 5.85 p. 1/1 Itr Eindelijk echte zomervreugde Vruchtbare bespreking BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 Examens Witvis, oppassen Fontein Reisreclame 50, 50, 50 Bloemenman „iSpelen" Geen premie RUDGE - SIMPLEX YICO VAN SCHAGEN EN ZONEN S Vandaag is er een bespreking tussen de gemeentebesturen van Bloemendaal en Haarlem over het Haarlemse uitbreidingsplan-Orionweg en in het bijzonder de doortrekking van deze weg in Bloemendaal. Gedeputeerde Staten hebben een wij ziging in dit Haarlemse plan aangebracht door in het geprojecteerde vervolg van de Orionweg een knik aan te brengen, zodat zij via een tunnel onder de spoorweg ver der aansloot op de Laan van Boreel. Daardoor kon een bekoorlijk stuk landschaps- schoon met een oude boerderij bewaard blijven. Uiterlijk op 31 Juli, dus mor gen reeds, moeten eventuele bezwaren tegen dit plan bij Gedeputeerden zijn inge diend. Het Blaemendaalse college van B. en W., geconfronteerd met deze snelle be slissing, is thans in ieder geval op de hoogte van de heersende meningen hieromtrent in de raad, want deze zijn uitvoerig naar voren gebracht in een bespreking in de deels besloten deels openbare zitting van Woensdagavond. Ofschoon niet alle raads leden daarbij aan het woord zijn geweest, is daarbij wel gebleken, dat de meesten de indiening van duidelijk gemotiveerde bezwaren bij Gedeputeerden noodzakelijk achten onafhankelijk van de besprekingen, die vandaag met B. en W. van Haarlem worden gehouden. Nadat de voorzitter, dr. Peereboom Voller, had uiteengezet dat het B. en W. er om ging de mening van de raad te ver nemen zonder zelf ten aanzien van deze kwestie reeds een gedachte weer te geven, opende de heer De Jong Schouwen burg (Prot.Chr.) de rij van sprekers. Hij zei 't niet gemakkelijk te vinden dat de raad in dit geval niet kan reageren op een voor stel van B. en W. aangezien deze slechts een bespreking wensen. Hij meende hieruit te kunnen concluderen, dat er ten aanzien van het Haarlemse uitbreidingsplan in zijn gewijzigde vorm ook in het college nog geen communis opinio bestaat Dat maakt het voor de raad nog moeilijker. In de rap porten van vele deskundigen is ook de Bloemendaalse kant van de zaak belicht, maar, hoe weinig reden de spreker ook had om aan de bevoegdheid van deze deskun digen te twijfelen, toch was hem één ding nog steeds niet duidelijk: was is nu precies de bedoeling van een dergelijk tracée van Haarlem-Noord naar Bloemendaal? Het antwoord daarop blijft zijns inziens ook in de rapporten zeer vaag. Hij somde de verbindingswegen op die reeds naar het recreatiegebied Bloemendaal leiden: de Zijlweg, de Zandvoortselaan, de Juliana- laan en de Kleverlaan. Er moet dus nog een verbinding komen. Maar deze verbin ding is niet anders dan voor secundair en tertiair verkeer, het komt immers niet ver der dan de Bloemendaalse weg. Grote toe neming van het verkeer op het gewijzigde tracée, dus via de Laan van Boreel, achtte hij mede daarom niet te verwachten. Door gaand verkeer zou naar zijn mening deze weg niet kiezen. „Mij op het standpunt van de gemeente Haarlem stellend, zou ik mij afvragen of dit nog zin had," aldus de heer De Jong Schouwenburg. Enkele conse quenties van dit uitbreidingsplan achtte hij pijnlijk: het ontnemen van het landelijk karakter van Bloemendaal, een moeilijke verkeersregeling en dan nog de financiële consequenties, die vooral door de hiermee ADVERTENTIE Juist bij het ter perse gaan van dit nummer, deelt de heer Van Doorn, filiaal chef van schoen magazijn Bata in de Grote Hout straat mede. dat de restanten van de seizoenopruiming na de neden doorgevoerde nieuwe prijsverlagingen, voor een prikje zullen worden verkocht. De sei zoenopruiming in filiaal Grote Houtstraat is de volgende week onherroepelijk geëindigd. Daarom moet U nu vast eens gaan kijken naar de nieuwe eta lages bij Bata met hun nieuwe prijzen en enorme koopjes. seizoen- Ook al heeft U deze opruiming al koopjes gehaald, deze kans om opnieuw en nog meer te profiteren mag U niet ,aten voorbijgaan. De verkoop begint morgen-och- ;end om 8.30 uur! De nieuwe Heemsteedse gemeente-ont vanger, de heer J. Mol, is gisteren in de vergadering van de gemeenteraad be ëdigd. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard zei bij die gelegenheid, dat de keuze uit de sollicitanten voor het college geen vraag was geweest en dat hij er niet aan twijfelde of de heer Mol het in hem gestelde vertrouwen waar zou maken. De heer Mol hoopte, dat de raad nooit spijt zou krijgen een Brabander te hebben benoemd, waartoe hij door ijver en vlijt zou meewerken. De nieuwe ontvanger zal zijn functie op 16 Augustus aanvaarden. Bij de rondvraag merkte de heer Van Bruggen (Prot. Chr.) nog op, dat deze beëdiging „bepaalde toestanden had gere gulariseerd", daarbij doelende op het feit, dat de tijdelijke ontvanger niet was be ëdigd, zoals de wet voorschrijft gepaard gaande bouw van een tunnel onder de spoorweg niet gering zouden zijn. Geen botte weigering In een afwijzen zonder meer van dit ge wijzigde plan zag de spreker geen heil en evenmin in een klakkeloze aanvaarding. Een belangrijk bezwaar achtte hij dat de consequenties van het plan nog niet eens te overzien zijn, ofschoon een aantal nadelige gevolgen reeds vaststaan. Inplaats van een botte weigering kunnen B. en W. echter juist duidelijk doen uitkomen, welke be zwaren na de herziening van Gedeputeer den niet meer bestaan, en welke ten dele of geheel zijn opgeheven. Dat er een zekere goodwill nodig is om deze moeilijke problemen gezamenlijk op te lossen wilde de heer De Jong Schouwenburg gaarne toegeven. „Maar er zijn nog genoeg stenen des aan stoots die ook andere gemeenten ge legenheden te over zou geven om good will te tonen," zei hij. „Het moet met die goodwill geen eenrichtingsverkeer blijven. Bloemendaal moet over zijn recht om in deze aangelegenheid be zwaren te maken zeker niet lichtvaar dig heenlopen." Daarnaast kan Bloemendaal zich ook toe schietelijk tonen door andere suggesties te doen. Als één er van noemde de heer De Jong van Schouwenburg verbreding van de Kleverlaan, welke mogelijkheid wellicht over het hoofd is gezien. ADVERTENTIE oogst 1954 De heer T i r i o n (WD), die zijn waar dering uitte voor het betoog van zijn voor ganger, zeide dat men bij stedebouwkun- dige plannen iets terug begon te komen van de neiging om overal, waar grote „troepen" huizen werden neergezet ook maar dade lijk grote wegen aan te leggen ongeacht de vraag of dit voor de bewoners wel aan trekkelijk was. Dit uitbreidingsplan van Haarlem toonde volgens hem nog een facet van die neiging. Men mag ook een zeer be paalde functie van Bloemendaal, namelijk die van woongelegenheid voor leiding gevende mensen in de samenleving, hierbij niet over het hoofd zien. Tot nu toe kon die door een kunstmatige spoorwegbarrière aan de Oostkant in stand gehouden wor den. Het was deze spreker niet duidelijk, waarom nu een autoweg midden in de dorpskern moest uitkomen. „Wil Haarlem dit zélf wel?" De heer P i n x t e r (KVP) vroeg de aan dacht voor de mogelijkheid, dat Haarlem zelf voor deze oplossing ook niet zou voe len. Daarom hechtte hij grote waarde aan het overleg dat nog met Haarlem zou plaatsvinden. Het kan daarna misschien ongewenst zijn om nog protest bij Gedepu teerden aan te tekenen. Een toeneming van het verkeer op een eventueel verbrede Kleverlaan achtte hij bezwaarlijk met het oog op de volgens hem veelvuldig gesloten overweg. Over de aanleg van een tunnel onder de spoorlijn moet men zich zijns in ziens niet teveel zorgen maken omdat deze volgens hem zijn noodzakelijkheid niet zal aantonen. De N.S. zullen er wellicht ook hun bezwaren tegen hebben. De heer Vliegen (Arbeid) achtte de consequenties beter te overzien dan de heer De Jong Schouwenburg meende. Ook al zal deze toegangsweg geen grote breedte krijgen, toch zal het aantal auto's, dat de De aangekondigde bespreking tussen de Colleges van B. en W. van Bloemendaal en Haarlem, die hedenmorgen op het Bloe mendaals raadhuis zijn gehouden, is naar wij vernemen in een uitstekende verstand houding verlopen. Verscheidene problemen van intergemeentelijke samenwerking wer den besproken en men heeft de indruk dat er een basis is gelegd voor een goede samenwerking in de toekomst. gemeente binnenkomt, sterk toenemen en dat brengt voor het hart van Bloemendaal grote bezwaren met zich mee. Een grote toevloed van gemotoriseerd verkeer brengt het karakter van de gemeente ernstig in gevaar. Mr. Vliegen vond het merkwaardig dat Gedeputeerden enerzijds Bloemendaal als recreatiegebied schijnen te willen respecteren, maar dat dit ontwerp hiermee toch weer in strijd is. Het argument van de heer Pinxter, dat Haarlem er wellicht op deze wijze zelf niets voor voelt, achtte hij niet juist: onafhankelijk van wat Haar lem wil, moet Bloemendaal zijn standpunt bepalen, zei hij. „Liever verbreding Kleverlaan" Verbreding van de Kleverlaan zou vol gens hem een stap in de goede richting zijn. Het bezwaar van de overweg achtte hij niet ernstig deze is slechts zes keer in het uur gesloten. Zijn conclusie kwam overeen met die van de heer De Jong Schouwenburg. De heer F ij en (KVP) reageerde alleen op de opmerking van de heer Tirion be treffende de aanleg van wegen in de stede- bouw. Hij zeide dat het creëren van grote wegen bij stadsuitbreidingen onvermijde lijk is. Dat de heer Vliegen niet namens zijn fractie gesproken had, bleek uit het vol gende betoog van de heer S c h u 1 z (Arb.). Hij vroeg of er sinds het kenbaar maken van de Bloemendaalse bezwaren tegen de Haarlemse plannen hetgeen het vorig jaar reeds geschiedde geen overleg met Haarlem meer is geweest. „Alléén een kostenbezwaar" Nu door de „correctie" van Gedepu teerden het gevaar voor het Noorde lijker gelegen landschapsschoon was afgewend, meende hij, dat er slechts als doorslaggevend bezwaar het kos- tenvraagstuk overbleef. Op voorwaarde dat Haarlem deze toegangsweg betaalt, achtte hij deze doortrekking voor Bloemendaal niet langer bezwaarlijk. In antwoord op de vraag van de heer S c h u 1 z, herinnerde wethouder Van Geluk er aan, dat Bloemendaal reeds op 30 Juli 1953 zijn bezwaren kenbaar heeft gemaakt, maar dat Haarlem op 31 Augustus van dat jaar had geantwoord dat in dit schrijven geen basis voor overleg aanwezig werd geacht. Het was duidelijk dat Haar lem geen overleg wenste, aldus de wet houder. Na een langgerekte discussie, waarbij de standpunten reeds in de eerste ronde dui delijk waren geworden, heeft burgemeester Van Rappard gistermiddag de vlag moe- ten strijken voor een kleine meerderheid van de Heemsteedse raad, die zich niet ont- vankelijk toonde voor de redelijke argumenten welke- hij in stelling bracht ter ver dediging van zijn voorstel om voor drieduizend gulden de ter gelegenheid van de Flora aangeschafte mobilofooninstallatie te completeren met twee apparaten voor de motorfietsen van de verkeersbrigade, een uitgave die met drieduizend gulden bekeken zou zijn geweest. De burgemeester heeft dan ook nadat het voorstel verworpen was meegedeeld, dat hij zich bij dit raadsbesluit niet kan neerleggen en zich tot de bevoegde instanties zal wenden om deze post als verplichte uitgave op de begroting te plaatsen. Het betoog van burgemeester Van Rap pard kwam hierop neer, dat de sterkte van de verkeersbrigade evenals voor de oorlog nog steeds op vier man stond, waarvan er dus twee over dag zonder onderbreking dienst doen en zich langs de weg bevinden. Gebeurt er een ongeluk dan zijn de agen ten van de verkeersafdeling vaak niet be reikbaar en moet er een niet in verkeers zaken gespecialiseerde agent per fiets naar de aangegeven plek. Door middel van een mobilofoon kan men de verkeersagenten gemakkelijk bereiken en kunnen zij binnen enkele minuten hulp bieden. Nu opvoering van de sterkte van het politiecorps door het rijk niet wordt toe gestaan, terwijl men toch zo'n tekort aan mankracht heeft dat het niet eens mogelijk is het personeel elke Zondag gelegenheid te geven zijn kerkelijke plichten te ver vullen, heeft men juist van hogerhand de gemeenten aanbevolen toch gebruik te maken van de mogelijkheden welke de techniek biedt. Bovendien zullen de kos ten daarvan op grond van de nieuwe poli- ADVERTENTIE De heer De Jong Schouwenburg meende met het oog op wat de heren Pinxter en Schulz gezegd hadden nog eens te moeten vaststellen, dat van Haarlem zeker geen bijstand is te ver wachten. Hij had verder de indruk dat Haarlem en Gedeputeerden in deze kwestie één lijn trekken. De reacties daarop in de raad toonden echter dat deze indruk zeker niet door ieder werd gedeeld. WIJ HEBBEN IN DE JAREN dat wij om de haverklap ach ter een groene tafel in een meestal kil en bar ongezellig lokaal plaats namen, om dee moedig en vaak hakkelend de vragen van examinerende he ren te beantwoorden en soms deden wij er maar hele maal het zwijgen toe een hardnekkige terugkerende droom gehad. Wij droomden dan namelijk steeds van hon derden, duizenden diploma's, die als een wervelwind uit de hemel kwamen vallen, maar zich gaandeweg meer orden den en zich tenslotte netjes aaneen vleiden op een hoofd verkeersweg, die zich tot ach ter de horizon uitstrekte. Als het zo ver was, dan kwamen wij er aan, statig schrijdend over de aan onze voeten ge vleide diploma's. Links en rechts van deze gediplomeerde boulevard stonden dan onver anderlijk de examinatoren, applaudiserend, buigend, hun hoofddeksels lichtend. Maar halverwege struikelden we, veranderden de examinatoren in kleine duiveltjes die op ons toestormden en als we dan de volgende morgen wakker wer den, stond het voor ons on twijfelbaar vast, dat we óf zouden slagen óf zouden zak ken. Onze logica ging zéér ver in die dagen- Maar meest al zakten we. Aan deze droom denken wij weer terug nu de kolommen der couranten deze maanden zonder ophouden een gestage stroom van gediplomeerde loodgieters, verpleegsters, H.B.S.-ers, middenstanders, kweekscholieren en handels correspondenten over Neder land uitgieten. Maanden waar in de ene helft van ons land de andere helft examineert. Wij denken aan de honderden toepasselijke toespraakjes, aan de feestjes na afloop, aan dui zenden leerboeken en tiendui zenden schriften, aan gesloten ramen, watjes in de oren en potten met sterke koffie. Heb mededogen dachten wij, toen we ons onder het zachte geklingel van de Damiaatjes naar de gemeentelijke Con certzaal begaven, heb mede dogen met hen die in de door de muziek geheiligde hallen gemangeld, uitgeperst en in gedeukt worden, om tenslotte al of niet het middenstands diploma te verwerven. Heb mededogen met allen die de toch al zo schaarse zon ont beren, met hen die om der wille van betere leverworst, kundiger gesneden costumes en grotere warenkennis zich prijs geven aan het snelvuur van het vragen-.geschut, nauw keurig bediend door examina toren. De witvis in de Leidsevaart bij de Zandvoortselaan zit in draf. Bij wijze van spreken natuurlijk, want, eerlijk ge zegd, hebben wij nog nooit ook maar een witvis in draf gezien of het vinnendier zich rustig op een stoel zien neer vlijen. Waarom de witvis zo letterlijk tegen de dag van morgen opziet? Omdat de ■Jeugdgroep H.H.B. (telefoon 20017) voor des middags kwart over twee een hengelwedstrijd heeft georganiseerd voor ouden van dagen. De deel neming is vrij. De ouden van dagen hoeven geen inschrijf geld te betalen. Het kost hun hoogstens een buskaartje, Op het Frans Hals plein spuit een fontein. Niets nieuws onder de zon, zult u zeggen, het heeft alleen een tijd ge duurd, maar nu is hij er dan toch. Jawel! Op bij gaande foto kunt u hem in al zijn luister aan schouwen. Wanneer u de aanblik tenminste luisterrijk vindt. Wij vinden haar die aan blik van die fontein nogal armetierig. We zijn nooit in Rome ge weest, maar wel in Ver sailles. We hebben de fonteinen van Versailles bewonderd en we dach ten dat ze in Rome niet mooier kunnen zijn. Vergeleken bij die fon teinen zinkt het water- strooiende bassin op het Frans Halsplein in het niet. Dat is niet zo erg, want je moet niet het onderste uit de kan wil len hebben. Maar, zo dachten wve, als er dan toch een fontein op het Frans Halsplein af kon van echt beton waarom konden er ook niet wat beeld jes van af? Zoals de zaken nu staan is het er maar kaal en ledig. De fontein schreeuwt gewoon om een ornament. Lopen er, dachten wij, in ons lieve vaderland niet een aan tal beeldhouwers rond, die wanneer zij het voorbeeld van opa Schram, die alles lopend schijnt te doen, niet na willen volgen. De hengelaar, die de meeste witvis verschalkt, kan er een vette prijs mee winnen, maar wij verklappen niet hoe vet. Ja, alle deelnemers zullen als het even kan met een prijsje naar huis gaan. Men heeft ons niet meegedeeld wat er gebeurt wanneer er geen witvis maar een snoek of baars wordt gevangen. Alleen de witvissen teilen blijkbaar mee. Zij zijn morgen het zwarte schaap. Geen wonder, dat er onder hen grote beroering heerst. Eén ding hopen zij: dat het hondenweer is. Dan im mers stellen de organisatoren de wedstrijd uit en verschui ven hem naar een andere da tum. Gezien de metereologi- sche onwelgevalligheden van ons klimaat maken de visjes een kans. Maar wij denken zo dat zij niet zo oud van dagen als de vislustige ouden van dagen zullen worden Fontein op Frans Halsplein ook niet alleen van het Prins Bernhardfonds kunnen leven? Is er voor hen niet een (be scheiden) Haarlems werkje aan de winkel? We hoeven er niet per se bij Mari Andries- sen voor aan te kloppen. Er zijn jonge en talentvolle broe ders, die er heus wel wat van weten te maken. De prix de Rome hoeven ze er niet mee te verdienen. De prix de Haar lem kunnen ze er mee winnen. En daarmee zouden zij en wij wel eens aardig gebaat kunnen zijn Een paar wilskrachtige heren zijn dezer dagen bij onsbin nengestapt om ons in te wij den in de geheimen van HOBOCA, onder welke letter combinatie een organisatie schuil gaat, die er alles op zet om ons gratis vacantiereizen te kunnen laten maken. Zij hebben daarom een hecht bondgenootschap gesloten met tientallen Haarlemse winke liers, die wellicht tot honderd tallen zullen uitgroeien. En zij hebben ook liet vertrouwen, gewonnen van de directie van onze spoorwegen, die de Ho- bocakilometerbewijzen, die bij de aan de actie meewerkende winkeliers voor elke bestede twee kwartjes worden uitge reikt, omzet in reischèques welke aan elk Nederlands station tegen échte spoorkaar tjes inwisselbaar zijn. Dat de Hoboca wel enige omvang heeft gekregen, wordt wekelijks bewezen door 2500 gratis-reislustigen die op het hoofdkantoor in Rotterdam hun bonnetjes komen inwisse len. En de heren willen het daar niet bij laten: zij hebben ons op handslag beloofd, dat zij de Haarlemmers in de ban van hun reclamestunts zullen brengen, of zij willen of niet. Nu, we wachten maar af. In Augustus zal tenminste in drie Haarlemse gezinnen feest worden gevierd. Op de derde dag in deze maand zal men gerucht kunnen horen in de Doelstraat ter hoogte van nummer 50. Daar zijn het de heer J. W. van Wieringen en mevrouw M. L. van Wieringen Van Westerhoven, die hope lijk in gezelschap van hun drie kinderen, tien kleinkinderen en nog veel meer familieleden, feest zullen vieren omdat zij vijftig jaar zijn getrouwd. De heer Van Wieringen is, hoewel hij niet in Haarlem werd ge boren, een echte Haarlemmer. Hij had vele beroepen voor zijn vijfenzestigste. Onder meer was hij werkman, stoker machinist en magazijnbedien de. De heer D. J. Kroezen en mevrouw J. M. KroezenDe Feber feesten niet in hu-n wo ning aan het Wijde Gelde- lozepad maar in het clubhuis van de speeltuinvereniging „Flora", waar zij connecties hebben. Zij zijn blij, dat zij over déze ruimte kunnen be schikken, want zij verwachten op de tiende Augustus vrij veel familie. Op die datum zijn zij eveneens vijftig jaar getrouwd. De heer Kroezen hoort tot een slagersfamilie uit Hoofdd.orp. In deze plaats hebben hij en zijn vrouw een groot deel van hun leven doorgebracht. De heer Kroe zen was er slager en opper man. In Hoofddorp vonden zij 't prettig, maar Haarlem heeft hen toch ook veel goeds ge boden. Tenslotte hebben de heer Joh. Veen en mevrouw A. M. VeenHuntink in de Kinker straat eenzelfde feest. Voor hen is het dan alleen tien jaar langer geleden, dat zij in het huwelijk traden. De heer Veen heeft in zijn leven evenmin stil gezeten. Achttien jaar werkte hij bij Figée en achtentwintig jaar op de Centrale Werk plaats van de spoorwegen. En hij is nog niet van plan zijn activiteiten aan banden te leg gen. „Ik loop nu nog zo naar Amsterdam met het gemak alsof ik naar de Grote Markt wandel." De heer R. de Groot zegt het nu al ruim veertig jaar met bloemen. Zijn standplaats heeft hij voor de uitgang van het Haarlemse station, waar hij dag in, dag uit de in Haar lem arriverende reizigers zijn geurige en fleurige waar aan biedt. Hij staat met zijn anjers of gladiolen, met zijn tulpen of rozen al die mensen terzijde die niet met lege handen op bezoek willen gaan. Hij ver koopt er zijn bloemen aan de jonge neven, die hun oude tante in de vreemde stad komen opzoeken, maar even goed aan de schuchtere jon geling, die zijn Haarlemse ge liefde een bloemenhulde wil brengen. Hij staat daar al van jongs af aan, vroeger samen met zijn vader, tot hij zelf op die plaats de teugels in handen nam. Het valt niet mee, dunkt ons, om veertig jaar lang op zo'n zelfde plaats te vertoeven, al is het zeker geen stille plek, waar deze bloemenkoopman zijn leven slijt. Want de steeds af en aan rijdende bussen en de nimmer slinkende reizigers stoet zullen hem er voort durend aan herinneren, dat er volop leven op deze wereld heerst. Bij de nieuwe slagregeling voor tiewet integraal door het rijk worden ver goed. De burgemeester wees er nog op, dat de verantwoordelijkheid voor het goed func- tionneren van de politie tenslotte niet door de raad wordt gedragen. Bij de Tour de France liep de zaak al spaak. Met deze argumenten deed mr. Van Rap. pard mevrouw Van Nispen-Van Wely (V. V.D.) en de heer Van der Linden (K.V.P. hoewel zij de afwezigheid van exacte ge gevens betreurden, overstag gaan en zich achter de heer Zegwaart (K.V.P.) scharen, die van de aanvang af het voorstel warm had verdedigd. Maar de heren Zee-lenberg (V.V.D.), Van Bruggen (Prot. Chr.) en R e ij n- d e r s (Arbeid) bleven op hun stuk staan. Zij vonden het een voor de Heemsteedse verhoudingen, waar volgens hen noch de afstanden,noch de frequentie der verkeers ongelukken deze voorziening rechtvaardig den, een overdreven voorstel. „De slachtoffers hebben niets aan de wetenschap dat de politie met de mobilo foon kan spelén," zei de heer Ze el en- berg een tikje schamper; de heer Van Bruggen informeerde wanneer nu het vliegtuig kwam om het verkeer te regelen en de heer Reijnders sprak van „smij ten met geld". Nadat enkele sprekers nog de suggestie had gedaan de kwestie uit te stellen om haar nader te kunnen bezien, werd het voorstel met 9-7 stemmen verworpen. Tot de voorstanders behoorden de vier wethou ders, mevrouw Van Nispen en de heren Zegwaart en Van der Linden. De oorspronkelijk in hetzelfde voorstel gevraagde nieuwe motorfiets ter vervan ging van een oude, kwam er wel, zij het dan dat de heer Scheer (V.V.D.) vroeg waarom het nu juist zo'n dure Harley Da vidson moest zijn. Waarop de heer Van Hees (K.V.P.), die zich op grond van zijn militaire dienst bij de motordienst deskun dig achtte, antwoordde, dat dit nu juist voor de politie de motoren bij uitnemend heid zijn. voorgestelde kindertoe- het gemeentepersoneel, is de heer Zegwaart er eens breed voor gaan zitten om zijn bezwaren kenbaar te maken tegen de verandering, dat de kin dertoeslag zal vervallen voor kinderen die ouder dan zestien jaar zijn. ep zelf reeds verdienen. Hij vond, dat daardoor die categorie „betaalde" wat dan degenen met studerende kinderen erop vooruit gingen bij de nieuwe regeling, want voor hen wordt de termijn waarbinnen recht op kin dertoeslag bestaat, met twee jaar verlengd. De heer Reijnders merkte op, dat het hier in feite om een verschil van in zicht tussen een Rooms-Katholieke minis ter en de Rooms-Katholieke vakbonden gaat. Hij betoogde, dat slechts de noodzaak van de kindertoeslag voor de verlening daarvan bepalend moest zijn en ook de heer Van Bruggen legde de nadruk op het behoefte-element, waarna de heer Zeelenberg nog het voordeel van een uniforme regeling aantrekkelijk vond. Ook wethouder Van W ij k bleek van oordeel dat het hier om een betere diffe rentiatie van de kindertoeslag zelf ging. Een wetsverfijning dus die ertoe bij draagt dat de kindertoeslag daar komt waar zij behoort. Tachtig procent van de kinderen boven zestien jaar is al in loon dienst. Zijn zij dat niet en studeren zij ook niet, hetgeen sociaal een ongewenste toe stand genoemd moet worden, dan kan de nieuwe kindertoelageregeling een middel zijn, waardoor die kinderen wel zullen gaan werken of studeren. In elk geval moet de schijn vermeden worden, dat de kindertoe slag een premie voor wat dan ook zou zijn. Zij is slechts een hulpmiddel om tegemoet te komen daar, waar het normale loon niet hoog genoeg is om redelijke behoeften te bevredigen. Er werd nog een eindje verder gedebat teerd met als resultaat dat de K.V.P.-frac- tie inclusief wethouder Van Lent, die zijn van het college dus afwijkend stand punt niet vooraf had kenbaar gemaakt tegenstemde. Op verzoek van de heer Zegwaart werd voorts de vijfde wijziging van de jaarwedderegeling voor de ambtenaren van het gemeentepersoneel afgevoerd om nog in het Georganiseerd Overleg te worden besproken. „Zou dat niet gebeuren, dan zullen de ambtenarenor.ganisaties via een beroep bij Gedeputeerde Staten dit moeten bewerkstelligen," aldus de heer Zegwaart, een dreigement dat door de heer Z e e 1 e n- b e r g niet aardig werd gevonden. Over de overige punten, waaronder en kele zeer belangrijke, werd opmerkelijk weinig gesproken. De nieuwe verlichting op de Dreef kwam er na een enkele losse opmerking door en over de aankoop van de dubbele villa Raadhuisplein 17-19 voor latere uitbrei ding van het Raadhuisplein werd met geen woord gerept, zij het dan dat de heer W e y e r s (K.N.P.) zijn tegenstem liet aantekenen. Ook de tachtig mille voor een nieuwe garage voor de gemeentereiniging ontmoette geen bedenkingen. Wat de 140 mille betrof die B. en W. vroegen voor de aanleg van een industrie terrein langs het Heemstec'c kanaal bij de gasfabriek, vroeg de beer Scheer of er na de „cost" ook wel ..ba°f" zou komen, hetgeen door wethouder Van Houten voor het eerst na langdurige ziekte weer aanwezig niet werd betwijfeld: „Anders waren we er nooit aan begonnen." ADVERTENTIE Elke uitvoering direct leverbaar Gierstraat 40—42 - Tel. 17768

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8