Indonesië ervaart Vietminh- succes als zege op het Westen Honden zijn talrijker in Wenen dan kinderen Zuid-Korea's president Rhee zingt een toontje lager Over communistische expansie maakt het zich geheel geen zorgen Reddingsdienst kwam vergeefs in actie Gemeenschappelijk communiqué met Eisenhower klinkt niet aggressief Nederlandse studenten zoeken naar oorzaken van dalend geboortecijfer Jaren onschuldig in de gevangenis Onlusten in Beiroet Lager onderwijs nam in 1953 zeer in omvang toe ZATERDAG 31 JULI 19S4 11 Amerikaanse visa voor vijf Hongaarse protestanten Alcoholvrije opvoeding van de jeugd Molenwrak in Rotterdam moet gesloopt worden Handelingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw Millioenenstad dreigt uit te sterven Cohen's studie in het Engels te Londen verschenen Bondsstranddag KNBRD uitgesteld tot Augustus Scheepsbouwschandaal Japan in de doofpot in Eland vloog van Newfoundland naar Wassenaar Aantal kernohysici in ons land sterk gestegen Gemiddelde klassegrootte steeg van 35,6 tot 36,1% Riolering in Hoofdstraat te Hillegom aan Bloemen- daalse firma gegund Van onze correspondent te Djakarta) „De wapenstilstandsovereenkomst voor Indochina is een nagel meer aan de dood kist van het kolonialisme," zei Sir Kotela- wala, de premier van Ceylon. Dit is ook in grote lijnen de opvatting, die men de laat ste dagen in Indonesische kringen eveneens verneemt. Naast de verheugenis, dat aan het bloedvergieten in dit deel van de wereld een einde is gekomen, vindt nien en het is begrijpelijk de instemming met het Geneefse accoord vooral gebaseerd op het feit, dat aan „de restanten van het kolonialisme in Azië" een ernstige slag is toegebracht. Al mag in het verdrag reke ning worden gehouden met Frankrijks be langen in Indochina zoals Molotov in Genève verklaarde het is niet te loochenen, dat de koloniale mogendheid Frankrijk meer dan een veer heeft gelaten en daarover laat men hier geen traan: men vindt het zelfs nodig Frankrijk te beleren, dat het gepast is als het nu ook zijn politiek ten aanzien van Tunesië en Marokko snel herziet. Verwondering wekt het echter, dat slechts een enkele stem wordt gehoord, die daar naast ongerustheid verraadt, dat, mèt het bestand in Indochina, het communisme een stap naar het Zuiden heeft gedaan, dus ook dichter bij Indonesië is gekomen. Noord- Vietnam is achter het communistische bamboe-gordijn komen te liggen. Wat het lot van Zuid-Vietnam wordt, zullen de met tertijd te houden verkiezingen leren. Laos en Cambodja zijn een Aziatisch Finland geworden. Het verlies van hun absolute souvereiniteit op het moment, dat zij nog maar net de drempel naar de onafhan kelijkheid hadden overschreden is neer gelegd in de beperking van de verdragen, waarbij deze staten zcih eventueel wensen aan te sluiten. Als men dus in Indonesië de wapenstil stand Indochina vrijwel uitsluitend bekijkt door een anti-koloniale bril, dan kunnen wij ons niet aan de gedachte onttrekken, dat men daarmede bewust of onbewust de gedragslijn volgt van de struisvogel, die de kop in het zand heet te steken, ten einde de dingen niet te zien, die hij liever niet opmerkt. Wat opvalt zijn de anti-Wester se, en speciaal de anti-Amerikaanse, klanken, welke men in de commentaren op het Indo- chinese bestandsverdrag kan beluisteren. Zo zei de voorzitter van de parlements- fractie van de S.K.I. (Serikat Kerakjatan Indonesia) de Indonesische volkspartij mr. D. S. Diapari dat voor de zoveel ste maal is gebleken dat de interventie van de Westerse landen, met inbegrip van Ame rika, niet in staat is om de vrijheidsbe weging van de Aziatische volken tegen te gaan." Hij meende voorts dat de overeen komst van Genève „van invloed zal zijn op de eis voor liquidatie van de resterende macht van de Westerse mogendheden in Azië." Men mag aannemen dat hij daarbij ge dacht heeft aan de Indonesische claim op Nederlands Nieuw Guinea. Naast de uit het koloniale verleden voortspruitende sentimenten, wordt het standpunt van Indonesië (en andere Azia tische landen) ook bepaald door een onlust gevoelen ten opzichte van het Westen in het algemeen en van de Verenigde Staten in het bijzonder. De Verenigde Staten zijn het immers, die in belangrijke mate de prijs bepalen van enkele der belangrijkste Indo nesische expoidgoederen, namelijk van rubber en tin. Niet alleen direct, maar ook indirect, doordat rubber bijvoorbeeld voor komt op de lijst van strategische materialen, goederen dus, die niet aan communistisch China mógen worden geleverd, en waar door dus het afzetterrein wordt beperkt. Dat steekt dubbel. Niet alleen omdat Indonesië zich daar door in haar onafhankelijkheid beknot acht, maar Peking wil gaarne rubber kopen, tegen goede prijzen zelfs: niet minder dan 20 procent boven de markt. In Tandjong Priok ligt reeds enige weken een Pools schip, de „Pulaski", waarvan het heet dat het hier gekomen is om rubber te laden voor Peking-China. Het heet ook dat de Verenigde Staten gedreigd hebben alle steun aan Indonesië (ongeveer vier millioen dollar) stop te zetten als die rubberver- scheping, in strijd met het UNO-embargo, doorgang zou vinden. Het een zowel als het ander is tegenge sproken, maar dat er toch wel iets aan de hand is kan men opmaken uit het feit, dat de „Pulaski" nog steeds in Pr>ok ligt. Als er geen moeilijkheden waren zou het schip reeds lang zijn doorgevaren. Zeker is wel dat men hier als gevolg van het einde van de oorlog in Indochina een verzachting van de embargo-bepalingen verwacht. Protest tenen discriminatie BOEDAPEST (United Press) Vijf van de hooggeplaatste Hongaarse protestantse geestelijken hebben van het Amerikaanse consulaat in Boedapest visa ontvangen om het tweede congres van de Wereldraad van kerken bij te wonen, dat van 15 tot 31 Augustus in Evanston (Illinois) gehouden zal worden. Het zijn de hervormd-Calvinis- tische bisschoppen Albert Bereczky en Ja nos Peter, professor in de theologie Laszlo Pap, en de Evangelisch-Lutherse bisschop pen Lajos Veto en Laszlo Dezsery. Slechts de bisschop Bereczky en profes sor Pap hebben een visum gekregen, dat hen in staat stelt ook het Calvinistisch congres in Princctown bij te wonen. Bis schop Janos Peter, die een lid is van de on der auspiciën der communisten staande wereldvredesraad, mag slechts naar het congres in Evanston. De Hongaarse Calvinistische kerk heeft tegen deze „willekeurige discriminatie" ge protesteerd en zij heeft tevens het besluit genomen, dat alle drie de Calvinistische af gevaardigden toestemming moeten krijgen om de bijeenkomst in Princetown bij te wo nen of dat geen van drieën daarheen zal gaan. De synode van de Calvinistische kerk heeft het congres in Princetown verzocht een resolutie aan te nemen, dat men in de toekomst slechts in die landen in congres bijeen zal komen, welke een ongestoord be zoek van alle gedelegeerden waarborgen. „Er schuilt vrees achter het optreden van de Amerikaanse autoriteiten en hun advi seurs", zo schreef het officiële weekblad van de Hongaarse protestantse kerk in een commentaar op het besluit van de Ameri kaanse autoriteiten, De neiging om de Indonesische economie losser te maken van het Westen, zal zeker door het succes, dat de Chinese volksrepu bliek in het Indochinese conflict verwierf, worden versterkt. Doch niet alleen op eco nomische gronden zoekt Indonesië hechtere betrekkingen met het land dat in Genève zijn positie zo wist te versterken, dat zijn premier en minister van Buitenlandse Za ken, Tjoe En Lai, ongenodigd India's Nehroe kwam vertellen hoe hij over de stand van zaken dacht. In het kader van de onafhankelijke bui tenlandse politiek los van enig blok dus welke Indonesië zich ten doel stelt, heeft het geen militair krachtige bondgenoot. Zelf beschikt het noch over een zeemacht noch over een luchtmacht van enige bete kenis, en het land ligt dus open en bloot voor elke aanvaller. In dit licht bezien is het te begrijpen, dat Indonesië streeft naar de gunst van de Chinese volksrepubliek, de grootste en gevaarlijkste macht in Azië. In Herzogenbuchsee in Zwitserland is op gericht de Internationale Bond voor Alco holvrije Opvoeding van de Jeugd. Organisaties van onderwijzers en leraren uit Duitsland, Finland, Frankrijk, Neder land, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland sloten zich aaneen ter bevordering van een intensieve voorlichting aan de schooljeugd omtrent het alcoholprobleem. Naar aanleiding van de hedenmorgen aan de schepen uitgegane oproep om uit te zien naar een aanvankelijk vermist vlieg tuig vernemen wij, dat de waarschuwing met oproep werd uitgegeven door het con- trölecentrum op Schiphol. Daar wordt het radiocontact met alle vliegtuigen die over of in de nabijheid van Nederland vliegen, geregistreerd. Constateert men daar een onregelmatigheid, bijvoorbeeld het uitblij ven van verwacht radiocontact, dat erop zou kunnen wijzen dat het vliegtuig in on verwachte moeilijkheden verkeert, dan wordt onmiddellijk de opsporings- en red dingsdienst op vliegveld Valkenburg ge- waadschuwd, die dag en nacht een of meer vliegtuigen gereed heeft staan om onmid dellijk verkenningsvluchten te laten uitvoe ren. In tweede instantie volgt dan door gaans de oproep naar de schepen om uit te zien. Deze oproep kan rechtstreeks uit gaan van Schiphol naar radio-Schevenin- gen. Ook kan Schiphol aan de opsporings- en reddingsdienst op Valkenburg verzoe ken aan radio-Scheveningen verspreiding van een oproep te vragen. In de regel geeft men er de voorkeur aan eerst het opspo rings- en reddingsapparaat in werking te stellen en wordt het verspreiden van de op roep aan de schepen secundair geacht. Al leidt een en ander soms tot een ach teraf loos gebleken „alarm", indien men met de alarmering wachtte tot meer zeker heid is verkregen, zouden daardoor kost bare tijd en dientengevolge mensenlevens verloren kunnen zijn gegaan. Ook thans is, gelukkig, gebleken dat het toestel niets is overkomen. Reuter vernam van de ver keerstoren van vliegveld Frankfort, dat het vliegtuig, dat aanvankelijk vermist werd, doch slechts moeilijkheden met zijn radio bleek te hebben, een viermotorige DC4 Skymaster was van Transocean Airlines, die 72 personen aan boord had. WASHINGTON. (Reuter/AFP). Pre sident Eisenhower en president Syngman Rhee van Zuid-Korea hebben in een ge zamenlijk: communiqué, uitgegeven na besprekingen van vijf dagen in Washing ton, verklaard, dat zij van plan zijn voort te gaan op de weg naar een verenigd, de mocratisch en onafhankelijk Korea, in overeenstemming met het UNO-handvest en de resoluties van de Algemene Verga dering van de UNO over Korea. Zuid- Koreaanse en Amerikaanse adviseurs zullen de reeks besprekingen te Washing ton in bijzonderheden voortzetten. Daar men er tijdens de Geneefse conferentie niet in geslaagd is een oplossing te vinden voor de Koreaanse kwestie, hebben zij het gehad over de wijze, waarop wij kunnen voortgaan hier naar te streven, aldus het communiqué. De Amerikaanse en Zuid- Koreaanse staatslieden hadden „op harte lijke wiize en met vrucht" van gedachten gewisseld over een aantal kwesties, die beide landen betroffen. In het communiqué werd de aandacht ge vestigd op de afspraak van Augustus 1953 tussen Rhee en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, dat de twee landen opnieuw overleg zouden ple gen, indien de politieke conferentie, zoals voorzien onder de wapenstilstandsbepalin- gen van 27 Juli 1953, geen bevredigende op lossing zou opleveren. „Deze conferentie is te Genève van 26 Aril tot 15 Juni 1954 gehouden", aldus het communiqué. De woordvoerder van het Witte Huis, Gevaar voor verkeer Bij het onderzoek dat van gemeentewege is ingesteld naar de toestand van de mo lenruïne aan het Oostplein te Rotterdam, is het volgende komen vast te staan: al het houtwerk van de molen, zowel uit- als inwendig is volledig verwoest. Slechts de stenen romp is in zeer gehavende staat overgebleven. Het bovengedeelte hiervan levert ten gevolge van de vele loszittende delen gevaar op voor het verkeer. Het is om eiligheidsredenen gewenst, dat al thans dit bovengedeelte zo spoedig mo gelijk wordt gesloopt. In overleg met de dienst van gemeentewerken wordt gezocht naar de meest doeltreffende werkwijze om het directe gevaar af te wenden. Een definitief oordeel over de staat van het resterende muurwerk van de romp zal uiteraard eerst na een grondiger onder zoek dan thans mogelijk is, uitgesproken kunnen worden. Naar het zich echter laat aanzien zal van de molen niet veel behouden kunnen blij ven. De mogelijkheid, dat van de molen nog iets goeds zal kunnen worden ge maakt, moet voorshands zeer gering wor den geacht. James Hagerty, zei. dat het aangekondigde Amerikaans-Zuid-Koreaanse plan waar schijnlijk betekent, dat de Koreaanse kwes tie ter sprake zal worden gebracht op de negende Algemene Vergadering van de UNO in September. Hagerty wees er op, dat zestien landen aan het eind van de con ferentie over Korea te Genève een verkla ring hadden uitgegeven waarin gevraagd werd bij de UNO rapport uit te brengen over het falen van de pogingen om Korea te herenigen.- AFP verneemt te Washington dat de Amerikanen er in hebben toegestemd de Zuid-Koreaanse strijdkrachten meer steun te verstrekken. President Rhee heeft in een toespraak tot de „Overseas Writers Club" te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten een „duidelijk omschreven" plan op lange ter mijn moet opstellen om China „te redden" van de communisten. Het was in zijn toe spraak tot het Congres van Woensdag niet de bedoeling geweest de indruk te wek ken, dat hij de Verenigde Staten hulp ver zocht voor een onmiddellijk offensief tegen Noord-Korea om het land van communis ten te zuiveren. Hij had zijn toespraak op het laatste moment moeten inkorten en daardoor mogelijk een verkeerde indruk gewekt. Het Voorlopig Verslag van de commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot opheffing van de han delingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw is thans verschenen. De commissie vroeg zich af welke de verhouding is tussen de inhoud van dit wetsontwerp en die van het Nieuwe Burgerlijk Wetboek. Zou het ontwerp nog moeten worden omgewerkt, ten einde het in overeenstemming te bren gen met het nieuwe Bui-gerlijk Wetboek, dan dient het, volgens de commissie, van de aard van de aan te brengen wijzigingen af te hangen, of het mogelijk is het ont werp in zijn gewijzigde vorm af te handelen voordat met de behandeling van het gehele Burgerlijk Wetboek zou worden begonnen. Het ontwerp gaat er terecht van uit, dat een einde gemaakt moet worden aan de huidige toestand, waarbij de gehuwde vrouw in beginsel als handelingsonbe kwaam wordt beschouwd. Met dit uitgangs punt kan de gehele commissie zich ten volle verenigen. Het is tijd, zo meent de gehele commissie, dat aan de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw een einde wordt ge maakt. In hoeverre dit ten gevolge moet hebben, dat de vrouw niet alleen haar eigen vermogen, doch ook een tussen haar en haar man bestaande huwelijksgemeen schap en zelfs het privé-vermogen v-n haar man kan binden, is een andere vraag, waar op het antwoord niet rechtstreeks uit de erkenning van de handelingsbekwaamheid kan worden afgeleid. Hoewel de verkiezingen voor het presidentschap en voor het Congres op Cuba pas op 1 November zullen worden gehouden, ziet Havanna er nu reeds langzamerhand uit als een stad, waar één grote tentoonstelling van afbeeldingen van mooie jongens" wordt gehouden. De plaatjes ziet men vooral op de Prado Promenade, die u hier boven ziet en die het aanzien heeft gekregen van een bioscoopportaal (Van onze correspondent in Wenen) Hoe treurig het verschijnsel op zichzelf ook moge zijn, Wenen is een dorado voor studenten, die een onderzoek willen instellen naar het teruglopende ge boortecijfer van deze wereldstad met bijna twee millioen inwoners. Het ver schijnsel is zo sprekend en onrustbarend geworden dat de gemeente een ten toonstelling heelt ingericht, welke aantoont dat de bevolking langzaam maar zeker uitsterft. Voor de eerste wereldoorlog werden er in de Oostenrijkse hoofd stad nog veertigduizend kinderen per jaar geboen. Op het ogenblik is dit getal teruggelopen tot twaalfduizend. De vroede vaderen zien het gevaar dreigen. Zij waarschuwen de bevolking en treffen zelfs maatregelen om het grote, of grotere, gezin een kans te geven. Het is niet waar dat men dit aftakelingsproces hier pas heeft ontdekt nadat buitenlanders er de aandacht op hadden geves tigd. Wel hóuden voornamelijk buitenlanders zich wetenschappelijk met dit verschijnsel bezig om te trachten de diepere oorzaken er van bloot te leggen. Het beste bewijs leveren wel drie jonge, geestdriftige Nederlanders: een meisjes studente uit Leiden en twee heren, de een uit Amsterdam, de ander uit Tilburg. Alle drie met een andere taak belast. Twee van hen zijn niet-Katholiek, één is Rooms- Katholiek, ieder met een andere opleiding. Toch werken zij prachtig samen in een voorbeeldig team. Het „instituut voor zui ver wetenschappelijk onderzoek" stelde het drietal in de gelegenheid om ongeveer een jaar lang in Wenen te verblijven en daar een onderzoek in te stellen naar het terug lopend geboortecijfer. Het werk is uitstekend verdeeld. De basis wordt gelegd door de statisticus P. Aarde uit Tilburg, wiens taak het is nauw keurige cijfers te verzamelen over bevol kingsaanwas-en-wisseling, beroepen en vooral over geboorten. De socioloog H. Jolles van de universiteit van Amsterdam gaat na of het teruglopen van het geboorte cijfer samenhangt met slechte economische toestanden: lage lonen, laag levenspeil, woningtoestanden en vooral met het feit dat zoveel gehuwde vrouwen werken. Als afsluiting volgt dan het werk van de psy chologe mejuffrouw Salomonsson uit Lei den, die de persoonlijke mening van de Weense bevolking moet peilen: of de eco nomische omstandigheden dus werkelijk als belemmeringen worden aangevoeld. Ook zal zij door tactische vragen moeten door gronden of de bevolking positief of nega tief op het kind is ingesteld, of misschien gemakzucht, lichtzinnigheid, zucht naar vermaak een zo grote plaats innemen dat er voor een kind geen ruimte overblijft. Het zal zelfs nodig zijn een onderzoek in te stellen naar een teruglopend moreel besef, verminderd verantwoordelijkheidsgevoel of verzwakte religieuze overtuiging, even tueel ook naar de invloed van een bepaalde (neo-Malthusiaanse) propaganda. Het blijkt gunstig te zijn dat juist een vrouwelijke student met deze netelige vragen belast is. Doorsnede Het is ondoenlijk de gehele Weense be volking te ondervragen, maar volgens de methoden van het moderne opinie-onder zoek is een keuze gemaakt uit alle 21 wij ken van Wenen en daarbij weer een selec tie uit de straten en huizen, op grond waar van men een doorsnee-oordeel kan vormen dat voor de gehele stad geldt. Daartoe moe ten 2500 gezinnen worden opgezocht en ondervraagd. Nu zijn onze landgenoten op weg gegaan. Ieder in zijn eigen wijken, trap op, trap af, in die kolossale Weense huurkazernes, overal aanbellend en dan in alle beschei denheid en discretie hun vragen stellend. Op het ogenblik hebben zij één vierde 600 gezinnen afgewerkt. En dat in de zomer! Aanvankelijk vielen de resultaten tegen. De Weense bevolking weet nog te weinig af van het moderne opinie-onder zoek. Zij was achterdochtig en vroeg zich af waarom juist buitenlanders zich met de binnenlandse aangelegenheden van Oosten rijk bemoeiden. Anderen dachten dat onze studenten vertegenwoordigers waren, die stofzuigers cf iets dergelijks wilden ver kopen. Weer anderen waren bang voor spionnage voor een vreemde mogend heid Achterdocht verdwenen De studenten hebben daarop de pers verzocht haar lezers in te lichten. Ook het gemeentebestuur gaf hun aanbevelings brieven mee en verschafte zelfs een klein kantoor met een telefoon. Bovendien werd samenwerking verkregen met het Weense bureau voor de statistiek. Nu gaat het op eens goed. De achterdocht is verdwenen. De Weense vrouwen, die het hart op de tong hebben, beginnen te praten en te ver tellen. Over het algemeen is de Weense bevol king niet vooringenomen jegens het kind. Maar wel hoort men vrijwel overal dat men te weinig verdient om zich de weelde van meer kinderen te kunnen veroorloven. Het Duitse concentratiekamp Van onze correspondent in Londen) De aangrijpende, wetenschappelijke stu die van de arts dr. E. A. Cohen, te Arnhem, over het Duitse concentratiekamp, is thans in Engelse vertaling verschenen bij Jona than Cape in Londen onder de titel „Hu- man behaviour in the concentration camp" (Menselijke gedragingen in het concentra tiekamp). Het boek zal ook in de Verenig de Staten verschijnen, waar er reeds aan dacht aan was gewijd toen dit belangrijke boek als dissertatie in ons land uitkwam. De jaarlijkse bondsstranddag van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van de drenkelingen, het vorige jaar in Zandvoort gehouden, zou aanvan kelijk op Zaterdag 17 Juli in Noordwijk aan Zee gehouden worden, doch moest toen door de hevige regen worden afge last. Thans is besloten dit jaarlijkse eve nement met leerzame demonstraties als nog te laten doorgaan. Op Zaterdag 28 Augustus wil de K.N.B.R.D. des middags om half vier, eveneens in Noordwijk aan Zee, opnieuw bijeenkomen En dan komen de woningtoestanden ter sprake. Daarmee is het heel droevig ge steld. Zeventig procent van de Weense woningen bestaat slechts uit één kamer (die dan meestal tevens als slaapkamer dient), een klein zijkamertje en een keuken. In de meeste volkswoningen uit de oudere tijd bevindt zich in de keuken geen water leiding. Men moet het water op de gang halen aan een gemeenschappelijk fontein tje. Ook heeft men daar gewoonlijk geen eigen, maar een gemeenschappelijk toilet op de gang voor drie of vier gezinnen tegelijk. Dat er in dergelijke, uiterst kleine, woningen nagenoeg geen plaats is voor een kind, is begrijpelijk, nog afgezien van de hemeltergende „hygiënische" toestanden. Verder zijn er nog de aparte gevallen van vervuilde ouden van dagen, van ver armde aristocraten, die in krotten wonen, en van kinderen, die ondervoed en ver waarloosd zijn. Zo'n opinie-onderzoek mag dan interessant zijn, het is dikwijls een bitter en hard werk. Woningen met gebreken Het feit dat de gemeente drie buitenlan ders steunt bij hun werk, bewijst dat zij gaarne gebruik zal maken van de door hen verzamelde gegevens. Men kent hen reeds als „bescheiden en sympathieke ondervra gers," zoals een van de grootste bladen hen heeft genoemd. Het gemeentebestuur werkt al jaren aan een groots opgezet woningplan, waarin rekening wordt gehouden met de moderne eisen van hygiëne. Deze nieuwe woningen hebben echter één gebrek: ze zijn te klein voor gezinnen met kinderen. Nu men het gevaar voor de aftakeling in ziet, zullen er in de toekomst ook woningen worden gebouwd waar het kind een plaats je vindt. Dan zullen er in Wenen weer meer kinderen rondlopen dan honden, wat nog steeds niet het geval is CATANZARO/NAPELS (Reuter) Een Zuid-Italiaanse boer, Francesco Saraceno, die de afgelopen laatste acht jaar in de ge vangenis heeft gezeten, heeft vernomen, dat het gerechtshof te Catanzaro hem on schuldig heeft bevonden aan de moord waarvoor hij gevangen werd gehouden. Saraceno was in Maart 1946 na een over val van bandieten op een boerderij, waar bij een nachtwaker werd gedood, in hech tenis genomen. Op de terechtzitting hadden vele boeren tegen hem getuigd met het ge volg, dat Saraceno tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld. De 44-jarige Carlo Corbisiero, een Ita liaanse boer die 18 jaar in de gevangenis heeft gezeten voor een moord, die hij niet had-gepleegd, heeft de staat aangesproken voor een schadevergoeding van 50 millioen lire (ongeveer 300.000 gulden). In 1935 werd Corbisiero en de gebroe ders Enrico en Gaetano Manzi tot levens lange gevangenisstraf veroordeeeld op be schuldiging van moord op twee zakenlie den. Vijf maanden later biechtte Enrico echter aan een priester, dat hij en zijn broer Corbisiero valselijk hadden beschuldigd. In 1936 stierf Enrico en de priester maakte de biecht bekend, toen hij een jaar later het overlijden vernam. Corbisiero zou evenwel nog 16 jaar in de gevangenis moe ten doorbrengen, voordat zijn zaak in 1953 opnieuw werd behandeld en hij werd vrij gesproken. Inmiddels had hij echter T.B.C. opgelopen. TOKIO (AFP) De Japanse proeureur- generaal heeft bekendgemaakt, dat het on derzoek naar het scheepsbouwschandaal is gesloten en dat de betrokkenen wegens ge brek aan bewijs niet zullen worden vervolgd. Bij dit grootste corruptieschandaal in Japan na de oorlog waren zakenlieden en politici be trokken. De zaak werd zeven maanden gele den aan het rollen gebracht, doordat rege ringsambtenaren er van beschuldigd werden steekpenningen van scheepsbouw- en trans portondernemingen te hebben aangenomen in ruil voor het verlenen van subsidies en andere voorrechten. Meer dan 120 personen werden aangehouden en ongeveer 7.800 ondervraagd, onder wie de toenmalige secretaris-generaal van premier Josjida's liberale partij. Eisaka Sato, en een andere vooraanstaande figuur uit deze partij, Hajato Ikeda. Ook werden verscheidene topfiguren uit de scheepsbouw- industrie in hechtenis genomen. Zowel de linkse als de rechtse socialisten hebben tegen het besluit van de procureur- generaal geprotesteerd. De secretaris-gene raal van eerstgenoemde groep kondigde aan, dat zijn partij volgende maand een speciaal onderzoek naar de gehele kwestie zal eisen. De „Wild Life Division" van het departe ment van mijnen en grondstoffen op New foundland heeft aan het dierenpark in Wassenaar een eland ten geschenke gege ven. De K.L.M. stelde voor het transport een vliegtuig, dat geregeld paarden naar Amerika vliegt ter beschikking. Het maakte op de retourvlucht een specjale tussenlan ding in Gander. De directeur van de „Wild Life Division" heeft zowel aan het dierenpark als aan de K.L.M. verzocht een nauwkeurig rapport sa men te stellen over de ervaringen met het luchttransport van deze eland opgedaan, aangezien het voor het eerst is dat een eland over een zo grote afstand door de lucht wordt vervoerd. De Nederlandse stewardes, mej. Gusta v. d. Leur, die enige tijd geleden tot Bloemen- koningin werd gekozen, maakt een good- willreis door verschillende Europese lan den en bezocht m.evrouw Mendès France, de echtgenote van de Franse premier Pierre Mendès France, in Parijs. Zij had voor haar gastvrouwe een prachtig boeket anjers meegebracht. BEIROET (Reuter-AFP) In Beiroet (Libanon) hebben op pleinen en in stra ten duizenden gedemonstreerd tegen de publicatie van een anti-Mohammedaanse brochure. Het kwam zo ver dat de politie het vuur opende. Er werden 54 personen, onder wie tien politiemannen, gewond. Nadat de politie het vuur geopend had, werd de orde hersteld. Honderden gen darmes patrouilleerden door de straten waar eerder de woedende menigte met spandoeken en stokken doorheen getrok ken was. Later patrouilleerden ook tanks en militairen in vrachtauto's. Buitenlanders in een luxe-hötel aan het plein waar de demonstratie haar hoogtepunt had, werden niet lastig gevallen. De gewraakte brochure heet „Revolutie en vrijheid". In politieke kringen meent men, aldus Reuter, dat het protest tegen de uitgave slechts een voorwendsel was om tegen de regering te protesteren. Ministers tot Eerste Kamer: De door de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Economische Zaken a.i. en Financiën ondertekende Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot financiering van de bouw en inrichting van een kernreactor in Nederland, is thans verschenen. Daarin antwoorden de ministers ook op de vraag van velen of er wel voldoende deskundigen voor een dergelijk project in ons land zijn. De ministers menen dat het aantal des kundigen in de kernphysica sedert de oor log reeds aanzienlijk is toegenomen. Hoe wel dit aantal nog niet voldoende is om de steeds stijgende behoefte te dekken, is er geen reden om niet mee te gaan met hen, die menen, dat bij gezamenlijke krachtsinspanning ook aan deze moeilijk heid het hoofd kan worden geboden. Het aantal beschikbare krachten is ze ker niet overvloedig, maar dit kan slechts een aansporing zijn om de opleidings capaciteit waar mogelijk te vergroten. Het project zelf werkt hiertoe in de eerste plaats mede. Ook een tweede Technische Hogeschool zal op den duur ongetwijfeld een bijdrage kunnen leveren, maar het zou wel erg somber zijn, wanneer het welslagen van het plan van deze bijdrage afhankelijk zou zijn. Blijkens de statistiek van het gewoon- en voortgezet gewoon lager onderwijs 1954, die zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd gepubliceerd, nam deze tak van onderwijs in 1953 aanzienlijk in omvang toe: .1953: 1.323.000 leerlingen, 1954: 1.393.000 leerlingen (stijging 70.000 leerlingen of 5,3 Deze groei was een rechtstreeks gevolg van het grote aantal toegelatenen (in 1953: 265.000 leerlingen) in verhouding tot het aantal vertrokkenen (in hetzelfde jaar: 195.000 leerlingen). De stijging van het aantal toegelatenen vondhaar oorzaak in de hoge geboortejaar gangen 1946 en 1947, waaruit zij in hoofdzaak afkomstig waren. Doordat de toeneming van het leerlingen tal in 1953 (5,3 sterker was dan dat der onderwijzers (1953: 37.570; 1954: 39.122; stij ging: 4.1 steeg de gemiddelde klasse grootte bij het g. 1. o. van 35,6 in 1953 tot 36,1 in 1954. Het percentage der leerlingen, dat in klassen van 45 of meer leerlingen zat, steeg in 1953 van 22,0 tot 23,1. Aanbesteding van terrein ten Noorden van Meerstraat Namens B. en W. van Hillegom heeft de directeur van Openbare Werken het bouw rijp maken aanbesteed van het terrein ten Noorden van de Meerstraat en ten Oosten van de Prinses Marijkestraat. De laagste inschrijver was de firma Gebr. Schouls uit Leiderdorp met een bedrag van f 96.180. Hoogste was J. B. Christiaanse uit Amster dam met f 121.500. Het werk is nog niet gegund. Aan de firma G. Hulsebosch te Bloemendaal werd gegund het leggen van een riolering in de Hoofdstraat te Hille gom voor het bedrag van ^98.816. Men zal na de vacantie van de bouwvakarbeiders met het werk beginnen. Om het ongerief van de in de Hoofdstraat gevestigde be drijven zoveel mogelijk te beperken zal er dagelijks in een tweeploegen-systeem ge werkt worden tot tien uur 's avonds. Men verwacht de werkzaamheden na negen weken te hebben voltooid. Uiteraard zal gedurende die tijd het verkeer worden omgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11