Blijde inkomste van Haarlems Bloemenfee Poppen-opera in Vleeshal Bloemenwals klonk in ridderzaal Speeltui njeugd gi nguitv isse n Protest van KVP tegen uitlating over mandement van P.v.d.A.-lid Kort en bondig^) Kunstkaas Middenstandsexamen is geen peuleschil H. Franken jr. tachtig jaar Speeltuin „Don Bosco" officieel geopend ZATERDAG 31 JULI 1954 Programma van de Haarlemse feestweek Bloemenfee naar Prins Stadskweektuin tot en met 8 Augustus geopend Theater Brugman speelde Donizetti Samenzwering in Thailand? Bijna 150 candidaten ploeterden in Haarlems Concertgebouw Gemeenteraad Haarlemmerliede ALKMAARS BURGEMEESTER mr. H. J. Wijtema wordt zo langzamerhand een vaste bezoeker van de ridderzaal van Haarlems Stadhuis. Enige weken geleden, ontmoetten wij hem er bij de toekenning van de Zilveren Tulp, be kroning van het internationaal orgelconcours, gisteren zagen wij hem bij de joyeuze entrée van de Haarlemse Bloemenfee. Hij was in gezelschap van een vijftigtal ambtgenoten van plaatsen, die niet zozeer befaamd zijn als metropolen, maar des te meer als kwaliteitsmerken van befaamde kaassoorten. Zo kon men •gisteren in het Haarlemse Stadhuis kennismaken met de heer Jean Gastal uit Roquefort, mevrouw Lepetit uit Sainte-Marie-les-Anglais (Camembert), de heer Raymond Havillard uit Vauxle Pénil (Brie), dr. Pasquier (Bulle, Gruyère), dr. Eipfer (Langnau, Emmenthal), de heren Reeves en Reece uit Cheddar en Chester en J. G. S. Bruinsma van Bols ward. Maar veel gelegenheid was daar niet voor, want tenslotte was iedereen ge komen om de blijde inkomste van de tot Bloemenfee getransformeerde Yvonne Meijer te aanschouwen en daarin werd men niet teleurgesteld. Tsjaikofsky's onvermijdelijke wals ruiste decent op de achtergrond en een karmijn achtig schijnsel belichtte de opgang naar de burgemeesterskamer. Buiten op de Qrote Markt stond het zwart van de be langstellende Haarlemmers, die weliswaar niet plegen uit te munten door uitbundig heid bij dergelijke gelegenheden, maar toch wel door hun aanwezigheid willen blijk geven dat zij een dergelijk pleizierig zomers vertoon best weten te waarderen. Die binnen waren hebben aanstonds kunnen constateren, dat de Bloemenfee niet alleen in haar verschijning een niet te verwaarlozen hoeveelheid bekoorlijk heden combineert, maar deze ook in haar bewegingen zeer doeltreffend weet toe te passen. Waarmee overigens niets ten nadele gezegd wil zijn van haar allercharmantst, uit subfeeën bestaand gevolg. Burgemeester Cremers bleek dan ook '■)OOOOOCX)C)OC>OOOOOOCX)OOOOOOOOOOOCaX)CX Zaterdag 31 Juli: 19.00 Vertrek vanaf de Koudenhorn van de carnavalsoptocht van de Maas trichtse „Keemeleers". 20.15 Op de Grote Markt begint de car navalszitting; optreden van tal rijke personen. Kermisvermakelijkheden op de Nassau- laan tot middernacht geopend. Zondag 1 Augustus: 15.00 Bespeling van het 31-toons orgel in het Teyler Museum door An ton de Beer; werken van Swee- linck, Bach, Blow en Badings. 20.00 Operavoorstelling van het mario nettentheater van Bert Brugman. Maandag 2 Augustus: 14.30 Kindermatinée „Buffalo Bill" van het marionettentheater van Bert Brugman. 15.30 Bespeling van de beiaard van de Grote Kerk door de stadsbeiaar- dier Arie Peters. 20.00 Operavoorstelling marionetten theater. Kermisvermakelijkheden op de Nassau- laan van 10 tot 24 uur. door al die lieftalligheid zo getroffen, dat hij zijn welkomstspeechje een luchtige, maar toch niet helemaal luchthartige toon gaf. Inzonderheid was hij verblijd om het feit, dat hij hier met een fee te doen had en niet met een elf, een wezen dat al leen maar mooi kan zijn, of met een ko ningin, die toch altijd een mens met aardse beperkingen blijft. Maar een fee en de burgemeester wilde maar liever niet denken aan de boze of de oude feeën is een wezen, dat ons altijd weer hoop geeft op iets moois en goeds in ons leven, op de vervulling van vurige wensen ook. Die formuleerde mr. Cremers voor wat zijn aandeel betreft in de spoedige totstandkoming van een nieuw politiebureau en onverbrekelijk daar aan verbonden een welgevulde porte feuille voor de wethouder van Financiën. En voor wat de Haarlemse bevolking betrof: mooi weer om een geslaagde feest week te hebben. De Bloemenfee antwoordde nog een tikje bedeesd en bescheiden dat zij weliswaar niet geloofde dat het een fee gegeven kon zijn alle verlangens te stillen, maar dat zij in elk geval wel vurig hoople, dat de Haarlemmers zouden kunnen getuigen, dat de zomer was gekomen toen de Bloemen fee in de stad was. Nadat de burgemeester „Hare Bloem- luchtigheid" nog een fraai boeket Flora's kinderen had geschonken en een aantal autoriteiten aan Haar waren voorgesteld, de ere wijn was gedronken, vertrok de Bloemenfee en haar gevolg, met een groot aantal genodigden naar de Vleeshal, ter wijl de Burgemeester zich met zijn ambt genoten der kaassteden naar het Frans Halsmuseum begaf, waar de gasten een diner werd aangeboden. Naar wij vernemen zal de Haarlemse Bloemenfee Zondagavond met haar gevolg de opvoering van „De Prins van Homburg" in het Bloemendaalse openluchttheater bij wonen. De Haarlemse stadskweektuin is van Za- terdeg 31 Juli tot en met Zondag 8 Augus tus 'gëofiend van 10 tot 12, van 14 tot 17 en van 18.30 tot 20.30 uur geopend. In de Vleeshal heeft de Haarlemse bloe menfee gisteravond kennis gemaakt met het marionettenthea ter van Bert Brug man. Men ziet haar hier met twee hoofd figuren uit de komi sche opera „l'Elisir d'amore" (De lief desdrank). Het was deze opera van Do nizetti, uitgevoerd op gramofoonplaten, welke Bert Brugman inspireerde tot een allervermakelijkst poppenspel, dat een verrassende imitatie van de werkelijkheid bood, zo geestig uit gevoerd en zo kun stig geënsceneerd als waren wij in de Sca la van Milaan zelf. Met marionetten heeft dit soort thea ter eigenlijk niet veel meer te maken. De poppen worden met Ie hand bediend. Hun mondjes zijn op heel simpele manier beweegbaar. Hun handjes zijn voorzien van staafjes, die voor een natuurgetrouwe plastiek en gesticula tie zorgen. Hun verschijning is vooral ko misch. Men wordt steeds weer gefrappeerd door hun verbazende nabootsing van de werkelijkheid, waarbij uiteraard mogelijk heden aan hen zijn voorbehouden, die men in de werkelijkheid niet tegenkomt: zich snel draaien om hun as, een overdreven schudden wanneer zij in de „discant zingen". Kort en goed: in de overdrijving zit hun kracht. De komische opera leent zich daar uitstekend voor en men mag er Brugman om prijzen dat hij de persiflage weet te vermijden, want zelfs in de ernsti ge, de serieus gevoelvolle ogenblikken blijft dit poppenspel aannemelijk, al moet het natuurlijk niet te lang duren. Dan im mers gaat men verlangen naar de lijfelijke aanwezigheid van de artisten, die hun bel canto aan deze begoochelende zielloze - maar niet zielige - wezentjes lenen. Bij vorige gelegenheden is reeds over de muzikale kwaliteiten van de uitvoering van „L'elisir d'amore" geschreven. Mij was de taak op het spel met de poppen in te gaan. Ik geloof wel, dat de voorstellingen, die tot Zaterdag 7 Augustus worden gege ven een enthousiast publiek zullen trek ken. Voor de jeugd treedt Brugman Maan dag- en Dinsdagmiddag te half drie op met de „Avonturen van Buffalo Bill". Over de ze voorstellingen berichten wij u nader. Geheel in tegenstelling met de bedroeven de omstandigheden waaronder Feike Boschma speelde, was de Vleeshal gister avond getransformeerd tot een aantrekke lijk theater, waarvan de ramen deskundig waren verduisterd en waarin het geluid, door een bekeken opstelling der luidspre kers, uitnemend tot zijn recht kwam. Wet houder Geluk sprak voor de voorstelling een kort openingswoord. Leo Riemens lichtte de opera toe. In de pauze werd Haarlems bloemenfee uitvoerig met de poppen geconfronteerd. Fr. BANGKOK (Reuter-AFP) In Bang kok doen geruchten de ronde, dat er een samenzwering wordt beraamd om de re gering van maarschalk Phiboel Songgram omver te werpen en de voormalige premier Pridi Phanomyong, die zich thans in com munistisch China bevindt, weer aan de macht te brengen. De geruchten berusten ten dele op_de arrestatie van een minister van de vroegere regering-Pridi. Aan de andere kant wordt gemeld, dat aanhangers van Pridi zeer actief zijn in Bangkok. De Amerikaanse ambassadeur in Thai land, generaal William Donovan, van wie sommige bladen hadden gezegd, dat de Chinese communisten het op hem gemunt hadden toen zij onlangs het Britse passa giersvliegtuig bij Hainan neerschoten, is uit Hongkong per vliegtuig naar Bangkok vertrokken. OODO»COOCOOC/^/-OaXXXCOCOCX>OCOOOOCC O 8 'i Het menu van het diner, dat de burge- 8 meesters van de kaassteden gisteravond 0 in de Renaissancezaal van het Frans 3 Halsmuseum genoten, vermeldde na- tuurlijk ook kaas. 3 Maar bovendien heeft Haarlems mu- g seumdirecteur H. P. Baard op zijn wijze de maaltijd in stijl gehouden. Bij het dessert liet hij namelijk een stilleven van Floris van Dijck onthullen, waarop twee stevige Hollandse kazen anno 1613 te zien vielen. Het aanbieden van échte kazen had hij voor een museumdirec teur een te materialistisch gebaar ge vonden, daarom verschafte hij de bur gemeesters liever het artistieke aroma ervan. Bovendien kregen de gasten een re- productie van het doek in briefkaart- 8 vorm mee naar huis. OOOOOCXXJOOCVXOOOOOOSOCOOOOOCCOOOOOOCOOÖCOOC Men zou, staande voor de toonbank van de kruidenier, terwijl ge hem een onsje van dit een pondje van dat ziet afwe gen, niet vermoeden dat daarvoor meer komt kijken dan een vaardige hand en een goed oog om de weegschaalnaald in de gaten te houden. Men zou, in zekere zin, zelfs ontsteld een straatje om gaan lopen, als men wist dat deze kruidenier op een zekere dag achter een tafeltje zat om twee nieuwsgierige heren uit te leggen waarom het Ziekenfondsbesluit een besluit en geen wet is, hoe een bedrijfsverzekering functionneert en wat het verschil is tus sen vlottende middelen en kasmiddelen. Ge zoudt uw pondje suiker met andere ogen gaan bekijken als u wist, dat uw kruidenier op de hoogte is met afnemers- crediet en kwaliteitsrisico en dat hij de fijne kneepjes van een dubbele boekhou ding kent. Vijf dagen lang hebben dagelijks 81 toe komstige slagers, kleermakers, kruideniers of bloemisten de afgelopen week in het Haarlemse Concertgebouw geploeterd voor het middenstandsexamen. In de tuinzaal, waar de strengheid en angstigheid van een examensfeer wat weggenomen waren door vrolijke vaasjes met anjers, hebben die dagen negen tafeltjes gestaan, waar 18 examinatoren aan zaten. Op het podium keken de waakzame, maar niettemin milde ogen van de heren van de examencommis sie op de bedrijvigheid neer, soms stond een hunner op om ongemerkt bij een der examinandi het oor te luisteren te leggen. Aan deze dagen waren de schriftelijke examens in boekhouden, rekenen en de Nederlandse taal en correspondentie voor afgegaan. Mondeling werden de candidaten op hun kennis van de bedrijfsleer, han delskennis en rechts- en wetskennis ge test. En het ging er - tot opluchting van velen - niet eens zo bar griezelig toe, als het wel eens in nerveuze ogenblikken had geleken. „Wat zit je toch angstig te kijken?", hoorden wij een examinator met een beminnelijke glimlach tegen een aar dig textielverkoopstertje zeggen, „je bent toch niet bang van me?". „Nou, wel een beetje", zei het verkoopstertje openhartig. Wij hebben voorts tot onze verbazing op de vraag: „Wat is een winkeldocchter?" geheel tegen onze verwachtingen in horen antwoorden: „Moeilijk verkoopbaar goed". „Juist", zei de examinator, daarmee onze verwondering ten top drijvend. We hebben ons door een kleermakersleerling via de examinator laten voorrekenen wat een pak kost en waaruit de posten bestaan. „Wie is de beste onbetaalde kracht in een be drijf?", werd er ergens anders gevraagd. „De baas", antwoordde een fotohandelaar- in-spé. „Mis", zei de ondervrager glim- lachend, „de vrouw van de baas". Elders deed een slagersdochter de finesses van het j arbeidsrecht uit de doeken en een bloemist 1 zette uiteen wat nu het voordeel was van de naamloze-vennootschapsvorm. Wij zijn na de uitreiking van de diplo ma's een beetje peinzend naar huis gelopen en toen we langs een sigarenwinkel kwa men, namen we ons petje af. Morgen zal de heer H. Franken jr. die de bakkerij onder zijn naam in Haarlem grote bekendheid heeft gegeven, tachtig jaar zijn. Zowel voor zijn bedrijf als voor de gemeente Haarlem heeft hij belangrijk werk verricht. De heer Franken stamt uit een oud bakkersgeslacht. Zijn grootvader oefende reeds ruim een eeuw geleden in Amster dam het bakkersvak uit. Daar kreeg de thans bijna tachtigjarige zijn opleiding. In 1897 besloot hij zelf een bedrijf te stichten en hij koos daarvoor Haarlem, waar hij zich vestigde in de Grote Hout straat. Haarlem was toen op bakkersgebied niet toonaangevend. Er werd goed brood gebakken, maar luxebrood bijvoorbeeld was een ongekende weelde. De heer Fran ken pakte zijn bedrijf met energie aan en wist een goede naam aan zijn bedrijf te binden door niet te verwaarlozen wat de tijd vroeg. In 1903 werd de bakkerij ver plaatst naar de Margarethastraat, waar in de loop der jaren steeds uitbreiding noodzakelijk bleek. In 1920 en in 1931 wer den fabrieken in Bloemendaal en Heem stede gebouwd en in 1936 een aparte ban- ketfabriek. Na deze ontwikkeling wekte het geen verwondering, dat de heer Franken in 1905 door Koningin Wilhelmina vergun ning werd verleend H.M. Wapen te voeren, zodat hij zich dus hofleverancier mocht noemen. In 1950 volgde zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Franken was mede oprichter van de Haarlemse Bakkerspatroonsvereni- ging en is sinds 1898 lid van de Neder landse Bakkersbond. Jaren was hij pen ningmeester van de Nederlandse Vereni ging van Werkgevers en bestuurslid van het Station voor Maalderij en Bakkerij in Wageningen. Plaatselijk was hij penning meester van de Haarlemse Handelsvereni ging, bestuurslid van de Christelijke Ver eniging tot verpleging van lijders aan val lende ziekte, president-kerkvoogd van de Nederlandse Hervormde Kerk en'Tegent van het Weeshuis Vanmorgen arriveerde de praalwagen in Haarlem, waarop Vorst Jan V van Keemel- stad vanavond zijn intocht in de Bloemenstad zal maken om de bij de Zomerfeestweek van Haarlems Bloei passende Zuidelijke leut te ontketenen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. welke Vrijdagavond onder voorzitterschap van bur. gemeester drs. J. J. M. Visser op het raadhuis te Halfweg gehouden werd. konden de leden lange tijd niet verder komen dan punt 1 van de agenda; ingekomen stukken. Verwonder lijk was dit echter allerminst, omdat door de strekking hiervan verschillende politieke as pecten ter sprake moesten komen. De eerste brief, welke door de burgemeester werd voorgelezen, wekte nog geen enkel ver moeden van een langdurige discussie. Het was een verzoek van een groot aantal inge zetenen dezer gemeente de hondenbelasting te herzien, daar de huidige tarieven, in het bij zonder voor de onmisbare waakhonden, door de adressanten veel te hoog werden geacht. Zonder meer werd besloten dit schrijven voor nader advies in handen van het college van B. en W. te stellen. Meer opzien verwekte het door de gehele K.V.P.-fractie ondertekende protest tegen het optreden van de heer Gijzel, die zich in de vorige raadsvergadering een critische uitla ting ten opzichte van het bisschoppelijk man dement veroorloofd had. De ondertekenaars waren van oordeel, dat een dergelijk onder werp niet in de gemeenteraad ter sprake mag worden gebracht. Uiteraard wenste de heer G ij z e 1 (Arbeid) zich niet zonder meer bij dit protest neer te leggen. In de eerste plaats toonde hij zich hoogst verwonderd over het feit, dat een dergelijke brief was verzonden door een fractie, die zelf nooit anders dan politiek be drijft. Hij trachtte dit met enige voorbeelden aan te tonen, hetgeen wethouder Tabak (K.V.P.) opnieuw deed protesteren met de op merking. dat deze argumenten voor de alge mene beschouwingen bewaard moeten blij ven. De voorzitter was echter van mening, dat de heer Gijzel ongetwijfeld recht heeft op repliek, waarna deze te kennen gaf. dat het mandement zo diep bij de politieke verhou dingen ingrijpt, dat hij zich wel bewust was deze kwestie niet met enkele woorden te kun nen afdoen. Dit was ook trouwens de bedoe ling niet geweest; hij wenste slechts op deze wijze de raad te doen kennis maken met een uitgesproken doorbraak-figuur, waarbij men precies zou weten wat men aan hem heeft. Spreker handhaafde zijn conclusie, dat de K.V P.-fractie steeds op politieke wijze ge handeld heeft en doordat hij zelf de legale weg zou blijven bewandelen, protesteerde hij op zijn beurt tegen het betreffende ingekomen stuk. De derde brief was van de heer Grijzel af komstig. waarin hij terugkwam op het in de vorige vergadering genomen besluit, de com missie voor onderzoek inzake de ambtswo- De Haarlemse katholieke vereniging „Voor het gezin" vierde gisteravond feest ter gelegenheid van de opening van de nieuwe speeltuin aan de Phoenixstraat en het bestuur had daartoe, behalve de kin deren uiteraard ook talrijke gemeentelijke en kerkelijke autoriteiten uitgenodigd, die door de voorzitter van de vereniging „Voor het gezin", de heer W. J. van Liemt in een bijzonder vlotte toespraak welkom geheten werden. Natuurlijk sprak de heer Van Liemt in zijn openingswoord tevens zijn dank uit tegenover allen, die er aan medegewerkt hebben om deze achtste tuin van de ver eniging in een recordtempo te voltooien en aan het kerkbestuur van de St. Josef- parochie, welke voor de speeltuinwerk tuigen had gezorgd. Vervolgens ging de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers tot de officiële opening van de tuin over en hij maakte van de gelegenheid gebruik om de goede samenwerking tussen het Haarlems Verbond van speeltuinverenigingen en de Katholieke vereniging „Voor het gezin" te roemen en hij sprak de hoop uit, dat deze twee organisaties ook in de toekomst de gemeente van advies zullen blijven dienen. Met een woord tot de jeugd verklaarde burgemeester Cremers deze tuin voor ge opend, waarna de speeltuin werd ingeze gend door deken W. P. N. Zijlstra van Haarlem, die ook het bestuur van de speeltuin van harte gelukwenste met deze aanwinst. Tenslotte maakte de voorzitter van deze speeltuin, de heer Th. van Seggelen, de namen bekend van de meisjes, die bij een prijsvraag voor een naam voor de nieuwe speeltuin de eerste prijs hadden gewonnen. De jury besliste namelijk, dat de nieuwe tuin „Don Bosco" genoemd zal worden. Ria Wildschut en Gerda Laatstra bleken de gelukkigen te zijn. Hierna was het officiële gedeelte afge lopen en kennelijk had de jeugd daarop gewacht, want met een donderend gejuich nam zij bezit van de nieuwe tuin. Zij stoorden zich niet aan de diverse autori teiten, maar beproefden tot ver in de avond de deugdelijkheid van de talrijke schom mels, draaimolens en wippen en op deze wijze gaven zij de speeltuin, die toch al door honderden vlaggetjes was versierd, nog meer kleur en leven en daaraan werkte ook het corps „De Spaarnebazuin" met een aantal vrolijke marsen mede. Hij heeft uiteraard al geruime tijd de leiding van het bedrijf overgedaan aan zijn zoon, maar nog elke morgen gaat hij even een kijkje nemen in de bakkerij om op de hoogte te blijven van de gang van zaken. ning van de burgemeester uit drie leden te doen bestaan. Achteraf was bij hem het ver moeden ontstaan, dat ook hier een politiek addertje onder het gras verborgen werd ge houden, zodat hij voorstelde deze commissie alsnog tot vijf personen uit te breiden en hierin ook de heer Van Esse (V.V.D.) op te nemen. De heer D o e v e n (K.V.P.) stelde vast, dat toen het besluit genomen werd geen enkel bezwaar naar voren was gebracht, zodat het hem dwaasheid leek hierop thans weer terug te komen. Bovendien noemde hij het onjuist een commissie samen te stellen, die uit vijftig procent der raadsleden zou bestaan. Wethouder Tabak (K.V.P.) noemde de suggestie, dat een bepaalde partij met opzet uit deze commissie zou zijn geweerd pertinent onjuist en hij achtte het beter, wanneer de heer Gijzel dit epistel maar in de pen gelaten had. Ook de voorzitter wenste nadrukkelijk te verklaren, dat bij de samenstelling der com missie zelfs niet aan partijverhoudingen of de sterkte der verschillende fracties was ge dacht. Zijn streven was immers de raad eens gezind te laten samenwerken in het belang der gemeente. De heer G ij z e 1 verklaarde deze verzeke ring gaarne te accepteren, ofschoon hij toch van mening was. dat in een dergelijke be langrijke commissie alle bevolkingsgroepen vertegenwoordigd dienden te zijn. Bovendien kon de raad door het aannemen van-zijn voor stel bewijzen, dat hier inderdaad geen poli tieke overwegingen in het spel zijn geweest. De heer Van Esse (V.V.D.) kon niet na laten een zeker wantrouwen onder woorden te brengen, ontstaan omdat hij een dag later vernomen had. dat verschillende commissie leden al eerder over een eventuele benoe ming waren gepolst. Hij meende hieruit te mogen afleiden, dat hij bij de K.V.P. niet bij zonder in de gratie staat, hetgeen hij deze fractie overigens niet kwalijk wenste te De rivierpolitie te Rotterdam heeft een negental leden van de bemanning van het m.s. „Noordam" van de HollandAmerika Lijn aangehouden. Zij worden ervan ver dacht 90.000 sigaretten, die te New York waren ingeladen, te hebben gestolen en in Rotterdam te hebben verkocht. De Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren heeft bij de minister van Justitie van Denemarken een klacht ingediend over het vervoer van slachtpaarden uit Denemarken via Nederland naar België. De Wereldfede ratie heeft er op gewezen, dat de dieren tijdens dit vervoer gedurende drie dagen eten noch drinken krijgen en vaak in Olden- zaal moeten worden afgemaakt. In de afgelopen weken zijn duizenden Hongaren getroffen door een overstro mingsramp. De Nederlandse gezant in Budapest heeft namens de regering aan de Hongaarse regering een bedrag van f50.000 aangeboden voor de aankoop van goederen van Nederlandse herkomst ter keuze van Hongarije, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood. De leiding van het Europa-vliegfeest, dat vandaag op het vliegveld Zuid-Limburg wordt gehouden, is erin geslaagd van de desbetreffende autoriteiten toestemming te verkrijgen voor de Duitse toeschouwers, zon der paspoort de Zuid-Limburgse grenskan- toren te passeren. Zij moeten wel voorzien zijn van hun Duitse persoonsbewijs en het toegangsbewijs tot de luchtshow. De gemeente Rotterdam is overgegaan tot de uitgifte van het „Maasboekje", dat wil zijn een gids voor het maatschappelijk ver keer in Rotterdam in de geest van de staats almanak en het Amsterdamse heerenboekje. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw dr. M. E. Nolte. wethouder van Onderwijs in de gemeente Bloemendaal, is verhinderd op 3 en 10 Augustus haar spreekuur te houden. De burgemeester van Heemstede is van 5 Augustus tot en met 4 September wegens vacantie afwezig. De waarnemend burge meester de heer E. J. van Lent zal gedu rende die tijd spreekuur houden uitsluitend des Woensdags van 11—12 uur. Het concert, dat hedenavond m het Bloemendaalse bos gegeven zou worden, is uitgesteld tot Zatei-dag 7 Augustus. De Commissaris der Koningin in de pro- cincie Noordholland zal zijn wekelijkse audiëntie de volgende week niet op Don derdag maar op Vrijdag verlenen. Op 19 en 26 Augustus zal er geen audiëntie zijn, even min als op 2 September. In Alkmaar werd als onderdeel van de kampioensritten van de Nederlandse Po litie Sport Bond een betrouwbaarheidsrit over 155 kilometer gehouden. In de zijspan- klasse bezetten de Haarlemmers G. P. Bilars en W. G. Rei.jnen de tweede prijs met 48 strafpunten. Het koppel C. Polderman—E. Loman plaatste zich als zesde. nemen. Wel vond hij het zonderling, dat op deze wijze door ondeskundigen over deskun digen was beslist. Tenslotte gaf het laatste argument van de heer Gijzel kennelijk de doorslag, zodat zijn voorstel tot uitbreiding van de commissie met slechts één stem tegen werd aangenomen. De daarop volgende verkiezing der leden had tot resultaat, dat deze uit de heren Doeven (K.V.P.). Lieshout (K.V.P.). Riikeboer (V.V.D.), Gijzel (Arbeid) en Streefkerk (A.R.) zal wor den samengesteld. De resterende elf agendapunten waren voor het grootste gedeelte hamerstukken en leven den dan ook verder geen vermeldenswaardige discussies meer op Vissen is een kunst. Men kan des mor gens in alle vroegte zijn huis verlaten met het oogmerk een flink maaltje karper, baars of snoek bijeen te hengelen en men kan er op uittrekken om alleen een pret tige middag aan het water door te brengen, een beetje te lachen en ook om af en toe een visje, al is het dan maar een kleintje, te verschalken. Dit laatste nu deden de kinderen van de diverse speeltuinen, aangesloten bij het Verbond, toen zij gisteren gewapend met hengels, leef netjes en enorme hoeveel heden aas naar de Leidsevaart en het Noorder Buitenspaarne trokken. Ijverig werd het visgerei in orde ge bracht en aan het Spaarne was het zelfs zo, dat er reeds vijf vissen gevangen wa ren, voordat het officiële startsein was ge geven. Daarna was het echter uit met de pret, want in ruim een uur tijd konden de leden van zeven speeltuinen met bijzonder veel moeite slechts elf visjes bij elkaar krijgen, die zo klein waren, dat zelfs een klein katje er de neus voor zou oohalen. Neen, dan was het aan de Leidsevaart anders gesteld. Daar trokken de jongens en meisjes 125 vissen uit het water, hetgeen echter niet alleen op de kunde van de hengelaars geschoven moet worden, maar wel degelijk ook op het feit, dat de visjes zich in de Leidsevaart prettiger thuis voe len, dan in het woelige water van het Spaarne, waar bovendien nog talrijke schepen passeerden. Hoe het ook zij, ook aan het Spaarne had men toch bijzonder veel plezier en de jon gens en meisjes deden hun uiterste best om hun tuin te laten winnen. De vele passerende auto's deden de leid ster, mevrouw C. Gaartman, echter beslui ten om in het vervolg met de kinderen naar Spaarndam te gaan, omdat het daar aanmerkelijk rustiger en uiteraard ook minder gevaarlijk voor de kinderen is. Een agent, die door een van de meisjes vertrouwelijk aangesproken werd met ..oom Henk" en door een ander met „oom Piet", mat de gevangen visjes met een bij zondere nauwkeurigheid en hij liet onver biddelijk de te kleine diertjes in het water terugwerpen. Over enkele weken zal de vacantie- vierende sDeeltuinjeugd opnieuw naar het water trekken en dan zullen de kinderen aan het Noorder Buitenspaarne ongetwij feld trachten het record van de kinderen, die in de Leidsevaart hun geluk beproef den, te verbeteren. yiilIfliu "fill! - glli

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3