Insecten rond liguster In Juli vertonen vlinders zich in hun mooiste kleed Kinderen uit rampgebieden te gast bij Italiaans Rode Kruis Spiejel vaft Ook Jeugd van Schouwen vermaakt zich in tentenkamp te Viterbo K irch roa A laaf Arbeidsverbod 14 jarigen eist langere leerplicht ZATERDAG 31 JULI 1954 SCHOOLBOEKEN H. DE VRIES Agenda voor Haarlem Zeemansvrouwen handwerkten voor Ouwerkerk Verdachte ontsnapte uit gerechtsgebouw Bezoldiging van leden der rechterlijke macht Tweede bewindvoerder bij Tieleman en Dros President Coty dankt voor Haags geschenk Jongeren uit vier landen maken openluchttheater W ereldmuziekcon cours en grote expositie Antwoord op Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer Nederlander in Oostenrijk verongelukt Johan Kaart hersteld ER ZIJN SOMMIGE schijnbaar onbeduidende dingen in het leven, die een diepe indruk maken en als het ware zo scherp in geest en hart worden geëtst, dat men zonder grote moeite weer een gebeurtenis, als beleefde men die opnieuw, in heel haar schone werkelijkheid, na verscheidene dagen of zelfs maanden kan oproepen. Deze gedachte kreeg ik toen ik keek naar de zwierige gratie van een witte kwikstaart, die deze zomer tussen Voorthuizen en Hoe velaken voor onze auto uit wapperde, terwijl hij een insect achtervolgde. Het zonlicht, dat zoetjes aan ter kim neigde, liet sterke brand- kleuren uitvloeien over de bijna wit ge rijpte rogge en flitste in de vleugels van 't belaagde dier, dat rap en grillig wendde en keerde en waar van de zwenkingen vergroot werden ge- copieerd door de kwikstaart, die alle pluimen spande en spreidde: een bliibon- te, stoeiende vlinder leek hij zo. De dood van een creatuur was met deze felle, doch gracieus beoefende jacht gemoeid, maar het geheel maakte de indruk van een arge loos spel. Een andere diepe indruk heeft op mij de reeks van lijster besstruiken gemaakt, die mijn tuin om- haagt. De meesten van u kennen natuur lijk de schoonheid van ligusters met hun glimmend groen, glad blad, waartussen de saamgegroepte bloemen als kaarsjes staan geheven. Zo uitbundig was hier en daar de bloei, dat hij leek op te wolken tussen het loof. Uit kas en korf werden de rappe honingbijen naar de ligusteromheining getrokken; zij kwamen zwierend aangevlogen om voor raad te verzamelen voor de winter, maar ook de ruige hommels waren van de partij, terwijl het bij de heg eveneens wemelde van zweefvliegen. Tezamen was het een gewarrel en gedwarrel van vleugels, een reppen en roeren van poten. Het bont vertier der vlinders Maar het bontst vertier brachten de vlinders. De gasten kwamen van alle zij den ten dis. Het eerst vielen de kleine vossen op met hun warme fluwelen tinten; enkele tientallen wapperden boven de heg of waren op de bloemen van de ligusters neergestreken, de vleugels telkens uitsprei dend en toeklappend. In aantal overtroffen hen nog verre de witjes, lichte, blanke gezellen, maar ook sierlijke citroentjes waren van de partij. Zo'n zittend citroentje wekt altijd herin neringen aan een mooi herfstig vergeeld blad van een linde. Hoe nadrukkelijk ga ven echter ook de „oogvlinders" blijken van hun aanwezigheid: het wemelde van heivlinders, bruine en bonte zandoogjes. 'Naast argus- en icarusblauwtjes vlamden soms plotseling gloeiende vuurvlindertjes op. En om de schoonheid van de nuttige, immers indringers werende, tuinomhei- ning nog volmaakter te doen uitkomen, mengden zich in het gezelschap enkele ADVERTENTIE voor alle inrichtingen twr onderwijs. SOHOOLBOEKHAMM I Jucobijiiesiraat y Ged. O tide, Gracht zy-zya ZATERDAG 31 JULI Openluchttheater Bloemendaal: „De prins van Homburg", Stichting Kennemer Toneel festival, 8.30 uur. City: ..De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Geef 'm de sporen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. „Manina, het meisje zonder sluier', 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: „Calamity Jane", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circusster ren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „The Sword and the Rose", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blume von Hawaii", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De circusclown", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 1 AUGUSTUS Vleeshal: Bert Brugman's marionetten theater, 8 uur. Openluchttheater Bloemen daal: „De prins van Homburg", Stichting Kennemer Toneelfestival, 8.30 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Eén zomer slechts heeft zij gedanst", 18 jaar, 11 uur. „Geef 'm de sporen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Cala mity Jane", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circussterren", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden", alle leeft., 10.30 uur. „The Sword and the Rose", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15-uur. Luxor: Montagne's jeugdvariété. 10.30 uur; „City Lights", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blume von Hawaii", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De circus clown", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 2 AUGUSTUS Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Vleeshal: Bert Brugman's Marionettentheater, 2.30 en 8 uur. Open luchttheater Bloemendaal: „De prins van Homburg", Stichting Kennemer Toneel festival, 8.30 uur. Minerva: „Bulletje en Bonestaak", Amsterdams Kindertoneel, 2 uur. „Rebecca", 18 jaar, 8.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Geef 'm de sporen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „Circussterren", alle leeft, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden", alle leeft., 10.30 uur. „The Sword and the Rose", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugdvanete, iÖ.30 uur; „City Lights", alle leeft., 2 7 •n 9.15 uur. Rembrandt: „Blume von Ha waii". alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De circusclown", alle leeft., 2.30, 7 en 9.1a u. De wieken van het vuurvlindertje vertonen warme kleuren. De rupsen voeden zich met de schapenzuring der magere gronden. parelmoervlinders: bewonderenswaardige verschijningen; waarbij het bruin van de bovenzij der vleugels pittig zwart is ge spikkeld, terwijl de onderkant van de wie ken met glinsterende stukjes parelmoer is ingelegd. De vlammende vuurvlinders Op één van de dagvlinders vroeger vaak kapellen genoemd vestig ik spe ciaal de aandacht: het gewone vuurvlin dertje, waarvan de Nederlandse naam be zwaarlijk tekenender had kunnen worden gekozen, daar zijn vleugels een vlammen de gloed vertonen, een ongelooflijk warm vuurrood. Vlug is het en levendig: telkens zet het zich neer, telkens ook weer wap pert het op. Nu eens glimt zijn pittige brandkleur op van een vroege dahlia, dan weer versiert het een blanke anjer in de border of stelt zich, nectar purend, ten toon op het zwavelgeel van muizenoor. Een andermaal en dit kan men in deze tijd heel vaak waarnemen kiest het een bloeiende ligusterheg. De markante rode kleur maakt niet al leen van de voorvleugels iets uitbundigs de gloed ligt uitgespreid over de bovenkant maar vormt ook nog een kleurige rand aan de achtervleugels en van deze enthou siaste kleuren krijgt men voortdurend de schoonheid te zien, omdat de schubvleu- gelige nu eens zo maar op de grond, dan weer op plant of bloem door het half of volkomen uitspreiden van de vleugels zijn vurige kleuren demonstreert. Trouwens, ook zijn wetenschappelijke soortnaam (phlacas) zinspeelt op zijn opmerkelijke felle brandkleur. Het Griekse „phleso" toch kan misschien nog het best worden vertaald door: „opvlammen" of „kleurig oplichten". Op dat rood van het vuurvlin dertje wordt men inmiddels nog meer at tent gemaakt, omdat de voorvleugels don ker omrand zijn en bovendien bestrooid zijn met eveneens donkere vlekjes. Het kapelletje ziet er dus bontgespikkeld uit; al die zwartbruine vlekjes zijn echter niet in staat de gloed van zijn voorvleugels te blussen. Ik zei al, dat deze vlamkleur ook kan worden vastgesteld aan de rand van de achtervleugels, die overigens donker bruin zijn. De achterkant van de wieken ziet er veel „bescheidener" uit: deze is van een veelachtig grijs, bestrooid met donkere dunne puntjes. Hardnekkig Prettig is het, dat de vuurvlindertjes in ons land zo overvloedig voorkomen, vooral in de zandstreken, waar bloem en blad de onrustige vuurvonkjes voortdurend uit nodigen een korte wijle te toeven. Boven dien kan men van hun kleuren en bedrij vige vlucht een groot deel van het jaar genieten, want de eerste exemplaren ver schijnen soms al in de tweede helft van April. Er is echter niet alleen een lente-, maar ook een zomer- en herfstgeneratie. Eind October zijn de meeste vuurvlinders van het toneel verdwenen, maar ik heb de meest hardnekkige het zien uithouden tot in de eerste week van November! Merk waardig is, dat de voor- en najaarsdieren klein zijn, maar zeer warm van tint, ter wijl de zomerse dieren groot zijn, maar veel doffer van tint. De rupsen voeden zich voornamelijk met schapenzuring. RINKE TOLMAN. De bewoners van Ouwerkerk op Schou- wen-Duiveland hebben Vrijdagmiddag van de zeemansvrouwen van de Kon. Rotter- damsche Lloyd 453 handwerkproducten van de meest uiteenlopende aard gekregen. De dames van het initiatiefcomité zullen nog een wandtapijt maken. Dit wandtapijt zal een plaatsje krijgen in het gemeente huis, zodra Ouwerkerk er althans een rijk is. Voor de bouw ervan zijn reeds plannen, maar het zal nog geruime tijd duren voor het gemeentehuis er staat. De echtgenote van de gezagvoerder van de „Indrapoera", mevrouw A. RoosVan Onlangs, overhandigde de burgemeester, die nog in een woonwagen huist, het eerste pakket. Vervolgens mocht iedere huis moeder loten. De zevenjarige Helen van der Wiel, dochtertje van een andere Lloyd- gezagvoerder, bood de echtgenote van de burgemeester een babypakket aan, be stemd voor de moeder van de eerstvolgen de baby, die in Ouwerkerk wordt geboren. Hij werd vermoedelijk door zijn vrouw geholpen De Belgische botersmokkelaar B. uit Eekloo, die Dinsdagmorgen even voor de terechtzitting uit het Middelburgse ge rechtsgebouw wist te ontsnappen, is waar schijnlijk door zijn vrouw geholpen. Drie weken geleden werd een Goese ga ragehouder opgebeld door een Belgische dame, die hem vroeg een auto te willen reserveren voor Dinsdag 27 Juli, de dag van de rechtzitting. Dinsdag kwam zij de gehuurde auto ha len. De garagehouder werd tegen het middaguur door zijn vrouwelijke klant op gebeld. Zij deelde hem toen mede, dat de wagen met pech bij Arnemuiden stond. 's Middags werd de verhuurder opnieuw door de dame opgebeld uit Antwerpen. Zij informeerde toen of de wagen was opge haald en zei dat zij, zo er schade geleden was, voor vergoeding zou zorgdragen. De politie is ervan overtuigd dat de vrouw de echtgenote van B. uit Eekloo is geweest. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over het wetsontwerp inzake de bezoldiging van de leden der rechterlijke macht, merkt de minister van Justitie onder meer op. dat men ten aanzien van de salaris verhoudingen niet zo algemeen kan spreken over de rechterlijke macht. Onder meer zal onderscheid moeten worden gemaakt tussen de leden van de zittende magistratuur en die van de staande magistratuur. De indeling in klassen houdt verband met de aard van de gevraagde arbeid. In het alge meen zal ook de aard van de arbeid uitgangs punt voor het vaststellen van de salarisver houdingen moeten zijn. De minister acht het van zeer groot belang, dat naast degenen, die hun opleiding ter griffie ontvangen, voor het ambt van rechter in een rechtbank ook worden aangetrokken personen, die in de advocatuur of in het be drijfsleven hun opleiding genoten. Hij is er zich echter van bewust, dat die advocaten of bedrijfsjuristen, die over jarenlange praktijk beschikken en als zodanig reeds een vooraan staande positie innemen, deze zelden zullen willen opgeven om zich op gelijke voet te stel len met de ter griffie opgeleide jonge juristen. De keuze uit degenen, die een opleiding ge noten buiten de griffie, zal zich dan ook moeten richten op de jongeren, die. aanvan kelijk reeds van bekwaamheden blijk geven de. toch hun positie nog niet hebben vastge legd. Voor de oudere en ervaren advocaten of bedrijfsjuristen zal als regel slechts een functie van raadsheer in een gerechtshof of in de Hoge Raad aantrekkelijk kunnen zijn. Op de vraag of de marge tussen de salaris sen van de rechters in de drie grootste recht banken en die in de overige toereikend is te noemen om van een voldoend aantal sollici tanten naar eerstbedoelde functies verzekerd te zijn. antwoordt de minister, dat er inder daad in de laatste jaren meer sollicitanten zijn voor de functie van rechter in de kleinere rechtbanken dan die in de grootste. In hoe verre dit een gevolg is van het betrekkelijk geringe verschil in bezoldiging valt moeilijk na te gaan. De minister is echter geneigd aan deze factor waarde toe te kennen. Om die reden wordt in het wetsontwerp dan ook voorgesteld de verschillen iets te vergroten. Intussen heeft de minister niet de indruk, dat de grootste rechtbanken thans ook in het na deel zijn ten aanzien van de kwaliteit van de sollicitanten. Verdere verhoging van het verschil lijkt in de bestaande verhoudingen niet te verant woorden. Wei wordt overwogen of niet een andere rem voor het solliciteren naar de grootste rechtbanken kan worden weggeno men. (Van onze correspondent in Rome) „Kom mee naar buiten allemaal, dan zoeken wij de wielewaal". Dit was het Hollandse liedje, dat 150 kindertjes in twee dagen geleerd hadden en samen met de „Bambini Olandesie" in koor hebben gezongen om de president van het Italiaanse Rode Kruis, prof. Lon- ghena, de Nederlandse ambassadeur en zijn echtgenote en andere hoge bezoe kers welkom te heten. Maar de Neder landse jongens en meisjes doen niet onder voor hun Italiaanse vrienden en vriendinnen. Zij zongen op hun beurt en het klonk helemaal niet gek het mooie lied van de „Montanara", het meisje van de bergen. En over een paar maanden, d;at weten wij zeker, zullen de straten en landwegen van Schouwen en Duiveland, hoe ver dan ook van de Italiaanse Alpen, weergal men van dat typische Italiaanse berg lied. In de onmiddellijke nabijheid van het stadje Viterbo, te Capineto, op 74 kilo meter van Rome, heeft het Italiaanse Rode Kruis een groot tentenkamp ingericht, waar kinderen uit rampgebieden, onver schillig van welke nationaliteit, hun vacan- tie komen doorbrengen. Er zijn kinderen uit het Italiaanse overstromingsgebied van Polesine en verder 45 Nederlandse jongens en meisjes, allen van Schouwen en Duive land. Over enkele dagen komt een Grieks schip te Venetië aan en brengt een groep Griekse kinderen uit de door aardbeving verwoeste streken. En verder komen er nog kleine Oostenrijkers. Het is een prachtig werk dat het Italiaanse Rode Kruis hier doet. Zijn president, groot kindervriend, beseft mis schien zelf niet' eens ten volle wat dit, vooral voor de groep Nederlandse kinde ren. betekent. Vacantie in een land waar volop zon is, goed, dat is al een heel ding. Maar de jon gens en meisjes uit Schouwen en Duive land komen van een eiland, waar zelfs geen bomen meer zijn. Zij hebben bloemen en bomen al zo lang gemist. En nu kam peren ze hier onder keurig ingerichte, prooere tenten, op de helling van een berg in de schaduw van een prachtig kastanje woud. 99 99 HET LAATSTE PARADIJS IN AUSTRALISCH NIEUVV-GUINEA HEEFT MEN ONLANGS EEN PAPOEASTAM ONTDEKT,DIE IN. VOLKOMEN AFGESCHEIDENHEID VAN DE BUITENWERELD LEEFDE. IN RUIL VOOR. HUN VERLOREN PARADIJS WORDEN DE GELUKKIGEN SPOEDIG ALLE IEGENINGEN ONZER BESCHAVING (VAN RADIO TOT RITS SLUITING) DEELACHTIG WAAR ZD ONGETWIJFELD REEDS LANG NAAR HADDEN "GEHUNKERD. HET BL'JFT NU ALLEEN NOG MAAR. DE VRAAG VVMR Z') ZICH. HET MÉÉST O^ER ZULLEN VERBAZEN Van de zijde van mr. N. G. Geelkerken, bewindvoerder bij de commanditaire ven nootschap Tieleman en Dros te Leiden, vernemen wij, dat de Haagse rechtbank welwillend beschikte op zijn verzoek om een medebewindvoerder aan te stellen, die op de hoogte is van de conservenindustrie. Als zodanig is thans benoerpd de heer G. van 't Riet, directeur van het bedrijfschap voor Groenten en Fruit, wonende te Was senaar. Ir. de afgelopen week werd in de groen- tenfabriek weer met twee ploegen ge werkt. Voor de reorganisatie is het nood zakelijk gebleken een deel van het perso neel te ontslaan. Eeuwenoude kastanjebomen staan om hen heen en het gras onder hun voeten is vol kleurige wilde bloemen. Of de wiel- waal van hun liedje er gevonden wordt, weten wij niet, maar nachtegalen zijn er stellig wel, en overdag merels en tal van andere vogels. Dezelfde spelletjes Anton Deurlo, een jongen van Ooster- dam (Duiveland) heeft dat in kinderlijke taal voor de microfoon gezegd toen hij na mens de Nederlandse kinderen het Ita liaanse Rode Kruis dank zegde voor de gulle gastvrijheid. Maar hij sprak Neder lands en al keek prof. Longhena hem nog zo vriendelijk aan, hij verstond geen woord van wat Anton daar allemaal vertelde. De kinderen, de Italiaanse kinderen, begrijpen het wel en beschouwen die blonde Hollan- dertjes onmiddellijk als broertjes en zus jes, die een beete anders zijn dan gewoon, maar daarom juist leuk. Ze kunnen goed met elkaar opschieten, vooral omdat blijkt dat ze vrijwel dezelfde spelletjes kennen. „Kinderen," zei de Nederlandse ambassa deur in zijn toespraak bij de opening van het kamp, „beschikken gelukkig, evenals vogels, over een internationale taal, die zich uit in gebaren, een glimlach en wat spelletjes. En, voegen wij er bij: in het lied." Het kleine Nederlandse groepje beschikt over uitgezochte, voor dit doel bijzonder geschikte leiders, die voor het merendeel ook reeds verleden jaar met een aantal Zeeuwse kinderen als gasten van het Ita liaanse Rode Kruis in Italië zijn geweest. Aan het hoofd staat mevrouw Dcets (Den Haag), die bijgestaan wordt door haar stadgenote mevrouw De Ruiter en door mej. Steenpoort. Drie dames, die het fraaie, maar in Italië wel heel warme uniform van ons Nederlandse Rode Kruis met. ere dragen en zich hier ten volle aan de kin deren wijden. Dan is er voor de geestelijke leiding, en voor het toezicht on de jongens, ds. Kuin, predikant in het nooddorp Ouwerkerk, en naast hem de heer Lieven- se, een jeugdig, sportief man. die verstand heeft van muziek en onmiddellijk niet. al leen van de Nederlandse, maar ook van de Italiaanse kinderen een gemengd koor heeft gevormd, dat liederen in de beide talen doet weerklinken onder de blauwe Ita liaanse hemel. De problemen, die zich bii een dusdanig gemengd kamp voordoen, ziin vele en van een soort waaraan men niet zo onmiddel lijk denkt. Er is vooral de voeding. De Italiaanse medici, aan het kamp verbonden, twee in kinderziekten gespecialiseerde dames, zijn van oordeel dat men zo min mogelijk in breuk moet maken op het dieet waaraan de kinderen thuis gewend zijn. Vandaar dat de Nederlandse kinderen beslist geen wijn krijgen (in Italië voor kinderen een heel gewone drank) maar veel extra melk. 'S'Middags wordt er alleen voor hen thee gezet. Het enige waar verandering in werd gebracht, is dat jdle kinderen, dus ook de kleine Zeeuwtjes, per dag twee warme maaltijden moeten gebruiken Het eten is overigens uitstekend en zeer overvloedig, 's Morgens een ontbijt, 's middags maca roni, gevolgd door een ruime portie vlees, begeleid door sla cn tomaten, een stuk taart, fruit en 's avonds een groentensoep, gebakken of gekookte aardappelen, een kaasschotel, wat zoetigheid en fruit. Daar tussen komt dan nog de thee, aangevuld met een naar boterhammen. En de Nederlandertjes eten hun macaro nimet boter en suiker, oh, gruwel voor ieder Italiaans gemoed! Dit is goed werk van het Italiaanse Rode Kruis en de opzet is nog veel ruimer. Zoals orof. Longhena zeide: „het Italiaanse Rode Kruis zal zijn grootste dag beleven wan neer het onder zijn tenten kinderen kan herbergen uit alle landen van Europa, Oost cf West, die door rampspoed getroffen werden, kinderen uit gans ds wereld, op dat zij leren elkander te kennen en lief te hebben en er niet langer haat, tweedracht en oorlog in de wereld zij." Als men bedenkt dat Italië zeker geen rijk land is en dat het Italiaanse Rode Kruis over beoerkte middelen beschikt, moet men daarin alweer een van die uitin gen van diepe menselijkheid zien, die zo kenmerkend zijn voor dit volk. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. F. M. A. Schokking, heeft bij het bezoek van president Coty als geschenk van de stad een tulpenversiering voor de tuinen van de ambtswoning van de president in Parijs aangeboden, aan te brengen in het voorjaar van 1955. Dit geschenk werd aan de presidena symbolisch overhandigd in de vorm van een zilveren schaal, waarin een tulpenmotief was aangebracht. Burgemees ter Schokking ontving gisteren een brief van president Coty, waarin deze schrijft: „De zilveren schaal straalt op mijn tafel, lichtend getuigenis van de ontvangst, die u mij hebt bereid. Even fonkelend blijft de herinnering aan uw gastvrijheid in mijn geheugen en ik wil u en de leden van uw college daarvoor, na mijn terugkeer in Frankrijk, opnieuw zeer hartelijk danken. Wanneer de levende bloemkronen van uw tulpen onder mijn venster de kleuren weelde van uw tuinen voor mij zullen op roepen, dan zullen mijn gedachten weer met vreugde in Den Haag verwijlen." Vijftig jongeren uit Oostenrijk, twaalf uit Zwitserland en twaalf uit Duitsland, allen medewerkers van het Jeugd-Rode- Kruis in die landen, komen Maandag in ons land aan. Zij zullen samen met enige medewerkers van het Nederlandse Jeugcl- Rode-Kruis tijdens hun verblijf van zes tien dagen onder meer een klein openlucht theater voor tweehonderd personen aan leggen bij het Henry Dunanthuis op hel terrein van de stichting „Woudschoten" te Zeist. Dit huis is een geschenk van de Oosten rijkse jeugd als blijk van medeleven met de Nederlandse bevolking tijdens de waters nood en als blijk van dank voor de ont vangst, die Oostenrijkse kinderen na de beide wereldoorlogen in Nederland te beurt is gevallen. Sinds de opening in Oc tober zijn reeds verscheidene groepen slachtoffers van de ramp en ook invalide jongeren in dit huis de gasten geweest van het Nederlandse Rode Kruis Aan het Wereldmuziekconcours voor harmonie- en fanfaregezelschappen, dat van 6 Augustus tot 1 September te Kerk- rade wordt gehouden, zullen ongeveer hon derd muziekcorpsen uit zestien landen deelnemen, waaronder een twaalftal sym- phonie-orkesten. Veertig deelnemende corpsen zijn Nederlandse, de buitenlandse zijn afkomstig uit Frankrijk, België, Luxem burg, Engeland, Ierland, Italië, Zweden, Noorwegen, Spanje, Oostenrijk en Canada. Buiten de concoursdagen, die telkens in de weekeinden vallen, zullen op verschei dene dagen grote orkesten van internatio nale faam in Kerkrade galaconcerten geven, zoals het Noord-West-Duitse Phil- harmonisch Orkest op 11 Augustus, het Londens Symphonie-Orkest op 18 Augus tus, de Marinierskapel der Koninklijke Marine op 19 Augustus, het koor van de Sixtijnse Kapel op 26 Augustus en de Equi page de la Flotte Frangaise op 31 Augustus. Het Nationaal Orkest van België, onder leiding van Louis Weemaels, zal het ope ningsconcert op Vrijdag 6 Augustus ver zorgen. De opening van het concours wordt verricht door mr. J. M. L. Th. Cals, minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schap. Het concours wordt gehouden in een enorme houten concerthal, die reeds eer der, namelijk tijdens het Festival of Britain, I voor een dergelijk doel werd gebruikt. Deze hal biedt plaats aan ongeveer zevenduizend personen. De hal is gelegen in een park, dat door de gemeente Kerkrade voor onge veer driehonderdduizend gulden is aange legd als een permanent oord voor culturele doeleinden. Orgelconcerten zullen door prof. Sauer uit Salzburg, door Flor Peeters uit Mechelen, door Louis Toebosch uit Breda en Nico Zeyen uit Kerkrade worden gegeven. Een koor en orkest uit Eschweiler geven tijdens het concours een uitvoering van het oratorium „De Schepping" van Haydn. Aan de Limburgse muziekcultuur wordt tijdens het festival speciale aandacht be steed. In 1951 trok het eerste Wereldmu ziekconcours in Kerkrade ruim 160.000 be zoekers. Thans rekent de organiserende stichting op een aantal van ongeveer een half millioen. De jury, die evenals in 1951 zal bestaan uit musici van reputatie, zal pas op de openingsdag van het concours wor den bekendgemaakt. Tegelijk met het Wereldmuziekconcours v/ordt een internationale expositie voor handel en industrie gehouden, die de naam draagt „Kichroa Alaaf". Exposanten uit talrijke Europese landen nemen er aan deel. Men verwacht een kwart millioen bezoe kers. Vast staat op het ogenblik reeds dat zeer vele gezelschappen uit het binnenland en een nog groter aantal uit het nabije bui tenland reizen naar Kerkrade hebben ge boekt. De door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid ondertekende Memorie v. Antwoord naar aanleiding van het Voorlopig Verslag uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot nadere wijziging Arbeidswet 1919 (verbod van bedrijfs- arbeid voor 14-jarige meisjes) is thans ver schenen. De staatssecretaris is met vele leden van mening, dat bij doorvoering van het onder havige wetsvoorstel ruime aandacht moet worden besteed aan de verdere vorming van de niet meer leerplichtige jeugd, welke geen arbeid mag verrichten. Het is hem bekend, dat sedert een aantal jaren het Na tionaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd en het Katholiek Centraal Instituut ter Ver zorging van de Mater Amabilisscholen op dit terrein zeer waardevol en baanbrekend werk verrichten. In een aantal gevallen is reeds geëxperimenteerd met vormingsin stituten voor 1417-jarige meisjes, welke experimenten een bevredigend verloop hebben gehad en nog steeds worden uitge breid. Ook kan melding worden gemaakt van allerlei initiatieven vanwege de organi saties voor de vrije jeugdvorming. Naar aanleiding van de opmerking, dat op korte termijn een begin moet worden gemaakt met verplicht part-time onderwijs, merkt de staatssecretaris op, dat zulk een verplichting niet in het leven kan worden geroepen, zolang er niet voldoende gelegen heid is om dat onderwijs te volgen. Zoals bekend, is op dit terrein het initiatief ge heel in handen van particuliere organisa ties. Naar de mening van de staatssecretaris is de uiteindelijke ideale oplossing dat 14- en 15-jarige meisjes niet in fabrieken wer ken, maar nog volledig onderwijs genieten. Wanneer dit volledig onderwijs aangepast is aan de behoeften van de kinderen, die fa brieksarbeid gaan verrichten, dan zal een tussenschakel van verplicht part-time- onderwijs niet nodig zijn. Wel staat de staatssecretaris voor de geest een toestand, waarin ook de oudere meisjes en jongens, die fabrieksarbeid verrichten, nog part time-onderwijs volgen. Ook de staatssecretaris is overtuigd van de noodzaak van een arbeidsverbod voor 14- en 15-jarige jongens en zijn streven is er dan ook op gericht om zo spoedig moge lijk tot een zodanig verbod te geraken. Op gemerkt dient echter te worden, dat aan een verbod van bedrijfsarbeid voor 14- en 15-jarige jongens maatregelen op onder wijsgebied vooraf dienen te gaan. De 20-jarige Peter Foekens uit Ooster beek, die zijn vacantie doorbracht bij Schruns in Oostenrijk, is daar gisteren tijdens een bergtocht verongelukt. Hij was met enkele andere vacantieg'angers op weg gegaan ender leiding van een gids. Óndanks waarschuwingen verliet hij de groep om alleen verder te gaan. Hij heeft toen waarschijnlijk op een losse steen ge trapt en is van grote hoogte gevallen. Toen men hem vond, bleek hij ï'eeds te zijn overleden. De toneelspeler Johan Kaart, die enige tijd in een ziekenhuis heeft doorgebracht voor het ondergaan van een darmoperatie, is vandaag geheel hersteld naar huis te ruggekeerd. Begin September zal hij zijn optreden in de Kleine Comedie te Amster dam in het blijspel „Een fijn span" her vatten. Zijn neef Hans Kaart heeft hem gedurende zijn ziekte in zijn rol ver vangen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5