MAANLICHT EN MARMER Michelle musiceert in warenhuis en op straat Zomerblouse zonder mouwen Belgen bouwen in de Congo 50 hotels voor Amerikaanse toeristen Impressies uit Griekenland Volkstelling in Australië Verwachting: 9 millioen inwoners Jacht op grof wild is de magneet DIT MAKEN WE ZELF Kort nieuws Examens Wagenweg 39 Tel. 20518 Haarlem Reeds in Juni hadden wij het voorrecht in Parijs aanwezig te zijn bij het creëren der mode coiffure Thans lanceren wij deze aangepast aan ons vochtig en winderig klimaat. Flatteus Charmant oer rouw Een kleine jongen met een onwaar schijnlijk zware bas gaf mij de laatste klanken mee uit het gastvrije Joegosla vië. Toen de Oriënt-Express al lang het grensstation was gepasseerd, zag ik hem in gedachten nog op het perron staan en zijn stem klonk -mij weer in de oren: „Bodza!" Deze typisch Macedonische drank, fris en zuur met de kleur van slappe chocolade, schonk hij uit een houten kan met koperen banden. Aan de tuit hin gen enkele kroezen. Voordat een lief hebber voor acht dinar, dat is ongeveer een dubbeltje, een kroes vol kreeg, spoelde de jeugdige handelaar deze met een minimaal bodempje water behendig leeg, waarmee aan de voorschriften van hygiëne genoegzaam was voldaan. De trein spoedde zich intussen voort en voerde mij naar Athene het zon- doorzengde oord, waar het bijna altijd mooi weer is. Veel te warm haast om voldoende energie op te brengen om te werken. Het hele levenstempo wordt er door beïnvloed, wat een vanzelfspre kendheid is. Je betrapt jezelf er al spoedig op, dat je meedoet, dat je je niet haasten kunt. De siësta is daarom niet alleen een geliefde, maar ook een noodzakelijke onderbreking van de dag. Het gevolg hiervan is, dat de anders zo bedrijvige stad in de middaguren als het ware uitgestorven lijkt. De mensen, die te ver van huis zijn om een dutje in bed te doen, vinden altijd wel het een of andere schaduwrijke terras waar zij met de armen onder het hoofd kunnen slapen. Vaak ook zie je een man in een handkar of languit op een stoep liggen. Ik verraste zelfs eens een winkelier, die half over zijn toonbank lag. Athene is op zichzelf niet mooi. Er zijn veel straten met vrij karakterloze, gelijkvormige huizen, maar die ziet men de eerste dagen bijna niet, omdat het noodzakelijk is de ogen voortdurend naar de grond gericht te houden: de af grijselijke bestrating vereist alle aan dacht om niet om de haverklap een bui teling te maken. Ook op dit punt krijgt men na een tijdje ervaring en rond kijkend ontdekt men dan toch wel veel karakteristieks. Athene heeft dromerige oude gedeel ten, waar het volksleven zich in alle vormen openbaart. Die treft men in Plakka, de oudste wijk van de Griekse hoofdstad, die tegen de Akropolis aan geplakt zit: een aaneenschakeling van hellende hobbelstraatjes, trappen en terrassen. Het wemelt er van de taver- nas, goedkope restaurants, waar je heer lijk kunt eten en de retsina witte wijn met een eigenaardige smaak door de hars, die er in is verwerkt uit een tinnen kan geschonken krijgt. Begrijp je het menu niet, dan wandel je maar naar de keuken en wijst de kok wat je hebben wilt. Vooral 's avonds is er sfeer. Iedereen zit nog laat op stoeltjes buiten voor het huis, baby staat om 10 uur nog vrolijk in de box en tussen dit alles door schar relen onnoemelijk veel vervuilde kat ten. Dit is een stukje Athene waar je de originele Griekse muziek kunt be luisteren, zowel in de tavernas als op straat. De mensen zijn hier zeer behulpzaam. Toen ik er de weg vroeg aan een één ogige vrouw, voerde ze me aan de hand mee en bracht me bij een Frans spre kende familie. Ik werd er meteen ont haald oo confituren en een glas ijskoud water. Toen ik vertrok waren we dikke vrienden. De eenogige vrouw was niet van me weg te slaan; ze was mijn ge leidster tot aan de voet van de Akropo lis. De Akropolis wat heb ik daar een uren gesleten. Hoe prachtig gaat er de zon onder in een bloedrode nevel. Ner gens zijn de tinten zo intens, het licht en de kleur van de hemel zo puur en blauw. Maar nog fascinerender is de Akropolis bij maanlicht. Gedurende vijf dagen bij de volle maan zijn de trotse overblijfse len van Griekenlands roemrijkste tijd 's avonds te bezichtigen voor tienduizend schillende terrassen langs, het hele dorpsplein rond. Hij maakt dan overal een praatje. Van de talrijke tochten, die ik maak te, moet ik zeker die naar Xylokastron vermelden. Dit dorpje ligt aan de Noordkust van de Peloponesus en in de nabijheid daarvan verbleef ik enkele dagen in een kamp om de stof van Athene door de zee te laten weg spoelen. Het is een vacantiekamp, dat nog slechts enkele maanden bestaat. Je wordt er ondergebracht in een kleine tent met een behoorlijk bed. Het ligt prachtig tussen kromgegroeide, ver weerde dennen, waartussen je heerlijk kunt luieren, nadat je 's morgens zo uit je tent de zee bent ingelopen. De ge broeders Typaldos, die dit kamp exploi teren, hebben het speciaal bestemd voor de Europese jeugd en de verblijfkosten zijn bijzonder laag. Griekenland, met zijn vele herinne ringen aan een tijd van hoge bescha ving, gaat de bezoeker in het bloed zit ten. De marktgeuren van yorghurt, kaas en vis worden wat de métrolucht is voor de minnaar van Parijs. Het ongelijke plaveisel, dat het lopen bemoeilijkt en de mensen, die tegen je opbotsen wor den op den duur aanvaardbaar. Zelfs de zengende hitte dan drink je nog maar meer glazen ijskoud water, een vaste toegift bij elke consumptie of het nu Turkse koffie is of limonade. Je neemt alles, als je maar blijven mag en wanneer dat niet mogelijk is: als je er dan maar eens mag terugkomen! TINEKE RAAT. drachmen - 1.30. Gelukkig wordt er niet zo druk gebruik van gemaakt, zo dat je alleen bent met de machtige mar merzuilen en je, samen met de maan, kunt kijken naar de onmetelijke krans van pinkellichtjes van Athene, dat zich in de diepte naar alle kanten uitstrekt. De maan giet brede zilveren banen over het marmer. Tussen de zuilen strijden licht en schaduw om de voorrang. De steenbrokken krijgen wonderlijke ge stalten; de grond heeft diepe, ernstige groeven. De Caryatiden, die het dak steunen van het Erechthéion, staan gracieus en bewegingloos in hun slaap van eeuwen. Het maanlicht maakt ze mysterieus. Hoe weten zij met gratie hun zware last te torsen. Een van hen is onlangs naar het Britse museum verhuisd en ver vangen door een ander beeld. Als de maan schijnt, huilen de anderen om hun verloren zuster en vragen haar te rug. Het kost me geen moeite dit te geloven. Af en toe komt de bewaker naar me kijken en als hij me nog steeds tegen een marmerzuil ziet zitten en bedenkt, Van het hoogste punt kijken de Akro polis en de tempel van Zeus uit over moderne tennisbanen dat ik dit urenlang volhoudt en er bo vendien gisteravond ook al was, komt er iets van verbijstering in zijn blik. Vanaf het balcon van mijn hotel, mid den in de schilderachtige marktwijk, een bonte wemeling van fruit in de vroege morgenuren, kon ik de Akropolis en het Parthenon zien. Iedere avond heb ik mij de enorme inspanning getroost mijn bed op het balcon te slepen. Als ik dan 's morgens wakker werd was het steeds weer een verrassing. Zowel mannen als vrouwen zijn zéér goed gekleed. Men besteedt al zijn geld aan het uiterlijk schoon en dat moet op de maaltijden uitgespaard worden. Opvallend is het ontbreken van do vrouw op de terrassen. Vooral zo tussen zes en acht uur, na het werk en vóór het eten, wordt het straatbeeld beheerst door druk filosoferende en over politiek pratende mannen. Dat is zo in Athene, maar ook in de dorpen. In Oud-Korin- the gaat in die uren de pope de ver- De sponsenkoopman in Athene gaat vaak helemaal schuil onder zijn vracht. Ondanks hun radio's en televisie, ondanks hun ontelbare machines, instrumenten en knopjes die hen steeds meer werk uit de handen nemen, voelen de Amerikanen de behoefte om zelf iets te doen, zonder de hulp van automatische, electrische werktuigen. Week-end schilders en schilderessen zijn al een tijdlang in de mode: op Zaterdag en Zondag trekken duizenden Amerikanen er met een schildersezel, verf en penselen op uit, om landschapjes of andere tafereeltjes op het doek vast, te leggen. Musea organiseren tentoonstellingen van het werk van kinderen; niet van speciaal begaafde kinderen, maar van iedereen, talent of geen talent. Eenvoudig, practisch en toch bij vele gelegenheden te dragen is dit strak ge tailleerde anthracietgrijze mantelpakje van Amerikaanse origine. De ontwer pers hebben de modedétails niet ver waarloosd: de enkele rij knopen en niet te vergeten de laag ingezette driekwart mouwen maken er een creatie 1954 van. Het strakke je geeft toch nog genoeg loopruir door de diepe plooi middenachter. Iedereen heeft wel iets waaraan hij uitdrukking wil geven, redeneert men, waarom moet het altijd mooi of geniaal zijn? In New York's Washington Square is er iedere lente en iedere herfst een openlucht-tentoonstelling, waarop schil derijen tegen de huizen en hekken zijn bevestigd en voor een paar dollar of iets meer te koop zijn. Dit is een soort traditie geworden: als men niet bezig is geld te verdienen, dan gaat men schilderen. En nu is er iets bijgekomen: muziek. Nieuw is dit natuurlijk niet helemaal: er is wel eerder muziek gemaakt. En, op z'n Amerikaans, ziet men altijd ad vertenties in kranten en tijdschriften waarop een mooi, glimlachend meisje aan de piano zif of een guitaar liefko zend in de handen houdt, terwijl zij om ringd is door een aantal aanbiddende jongemannen. Het onderschrift luidt dan dat dit mooie meisje in twee lessen de vrolijkste melodieën op het afgebeel de instrument kan spelen, zonder in spanning, zonder kennis van noten, ja, zelfs zonder kennis van muziek. Twee lessen zijn soms niet eens no dig: tien minuten voldoet om een lieve lingswijsje te leren spelen. Zo beweren de advertenties, is men in minder dan geen tijd „het leven en de ziel" van alle feesten. Daarop volgt natuurlijk onmid dellijk de romantiek. Dit zeggen de ad vertenties niet, omdat de lezers dit van zelf wel begrijpen. Maar nee, er is zich iets veel beters op muziekgebied aan het ontwikkelen, iets dat van de Amerikaanse jeugd uitgaat. Kort geleden stonden er in ver schillende kranten artikelen over een zekere Michelle Albanese, een zevenja rig meisje uit Chicago, dat een ongewo ne muzikale bijdrage aan haar mede burgers had gedaan. Op een goeie dag had Michelle voor een cent kauwgum uit een machine getrokken en las met aandacht het papiertje waarin het kauwgum gewikkeld was, want daarop werd haar de toekomst voorspeld. Op het papiertje stond: U houdt van mu ziek en zal eens rijk worden. Michelle wilde het lot dat de goden voor haar bestemd hadden niet tegengaan, en na wat nadenken ging zij naar huis, nam haar viool, stapte vervolgens een volle „supermarket" een kruidenierszaak waar men zichzef bedient binnen, ging op een omgekeerde kist staan en begon te spelen. Klanten in supermar kets zijn veel gewend, maar dit verras te hen toch even. Ze applaudisseerden echter lang en luid. Michelle bleef spe len en de winkel deed goede zaken. Dit was Michelle's eerste openbare concert, dat gevolgd werd door voorstel lingen op straathoeken en pleinen. Laatst kreeg Michelle een uitnodiging om in een „gas-station" waar autory- ders hun benzine halen, te spelen. De met stomheid geslagen in- en uitrijden de klanten moesten tot het einde van ieder muziekstuk wachten voordat zij aan benzine geholpen werden. Dergelijke originele concerten worden nu wel heel zelden gegeven in dit land, maar Michelle is een typisch voorbeeld van de belangstelling die kinderen voor het zelf spelen van muziek aan de dag leggen. Scholen over heel Amerika be ginnen strijkorkesten te vormen met leerlingen die er vrijwillig hun vrije tijd aan geven. Muzieklessen worden een deel van het gewone onderwijs, eenvou dig omdat de leerlingen er zelf om vra gen. In de rijke olie-stad Houston, in Texas nemen meer dan 650 H.B.S.-leer lingen op eigen initiatief muzieklessen en 60 spelen er in het Houston Sympho- nie Orkest. Op Michelle's school, de St. Benedict School in Chicago, is een nieuwe mu ziekleraar geëngageerd. George Rush- ford, die een nieuw systeem heeft ont wikkeld om jonge kinderen strijkinstru menten te leren spelen. Mr. Rushford kiest vier kinderen uit geheel wille keurig geeft'twee van hen een viool, de derde een altviool en de vierde een violoncel, schrijft dan een paar noten op het bord, laat de kinderen die noten zingen en toont hun waar die noten op hun instrument te vinden zijn. Na tien minuten kunnen de kinderen, die nooit eerder een instrument in handen gehad hebben ,die één of twee noten op de sna ren tokkelen, en na nog tien minuten oefenen is de les afgelopen. Twintig mi nuten is genoeg, zegt mr. Rushford, an ders gaat de aardigheid er te vlug af. En hij bereikt resultaten, want op zijn school hebben de kinderen niet langer het ouderwetse idee dat men muziekta lent moet hebben om te spelen en zijn ze niet verlegen om in het openbaar te musiceren, zomaar voor de aardigheid. Zijn systeem is nu gepubliceerd en do zijnen scholen hebben het direct over genomen. Michelle Albanese heeft dus wel wat gepresteerd. Ze zal ongetwijfeld geen Yehudi Menuhin worden. ILONA RICARDO We hopen nog steeds op zomerse da gen, en zodra die weer komen zullen we met plezier deze eenvoudige blouse dra gen. We hebben 1.30 m. stof nodig van 80 cm breed. De patronen zijn gemaakt voor maat 42. Bovenwijdte pim. 96, rug lengte 40, rugbreedte 36 en voorbreed te 36. Nadat we de patronen op ware grootte nagetekend hebben, leggen we ze op de stof zoals de tekening dit duidelijk aangeeft. Het naaien van deze blouse is wel zeer eenvoudig. We beginnen met het rijgen van zij- en schoudernaden. Daar na knippen we naast het voorpand de tegen belegstukken, naaien deze aan de voorpanden. Daarna stikken we het koordje op de goede kant aan, en zomen het aan de binnenkant op. De armsgaten werken we met biaisband af en stikken ze desgewenst door. Het boordje kan ook als versiering doorgestikt worden. Nu maken we nog knoopsgaten en zet ten de knoopjes aan en de blouse is ge reed. L. S. •rt-l-viO/1 Politie-commandant Brown inspecteert het pakken van zijn kamelen door zijn drie helpers (inboorlingen)met wie hij op het punt staat te vertrekken voor zijn jaar lijkse inspectietocht, die vier maanden in beslag neemt, door een gebied zo groot als Spanje. Ook in dit gebied, waar slechts een paar duizend mensen wonenwordt thans een volkstelling gehouden. Sydney, Juli. Dertigduizend mensen zijn op het ogen blik bezig de formulieren in te zamelen, die onder de gehele bevolking van Austra lië werden verspreid voor de volkstelling. De laatste volkstelling werd gehouden in 1947. Daarbij telde men 7.580.000 zielen. Thans verwacht men dat er 9 millioen het vijfde werelddeel bewonen. Zo'n volkstel ling is in dit uitgestrekte land uiteraard geen kleinigheid. De volkstellers doen gemiddeld vier da gen over hun werk: het uitdelen en ophalen van de formulieren en zo nodig het be hulpzaam zijn bij de invulling. Zij worden er goed voor betaald: 4 Australische pon den per dag, ongeveer f 35. In het Noorde lijke territorium is het echter geen uit zondering wanneer hun taak twee maan den in beslag neemt. Bij de volkstelling in 1933 verloren drie mensen het leven. Eén teller werd ver moord door inboorlingen in Arnhem, een gebied in het hoge Noorden, een ander verdronk bij een poging om een in Queens land buiten haar oevers getreden rivier over te steken en de derde raakte ver dwaald in de bergen van Gippsland in Vic toria en werd nimmer opgespoord. Onder de tellers bevinden er zich, die zes verschillende Chinese dialecten spa-eken om hun taak onder de talrijke hier geves tigde Chinezen te kunnen verrichten. An deren moeten Russisch kennen, of Hindi en Oerdoe, maar ook Italiaans, Duits, Neder lands, Frans en verschillende Oost-Euro- pese talen, zoals Pools en Roemeens, Sla visch en Grieks. De tellers bedienen zich niet alleen van auto's en motoren, maar i ook zullen enkelen zich voor de noodzaak geplaatst zien een kameel te bestijgen en de woestijn in te trekken. En natuurlijk is er het paard, waarmee vrijwel iedere Australiër op het land vertrouwd is. Men zal rekening moeten houden met een mo gelijk gebrek aan water in streken, waar nu reeds langer dan zes maanden geen druppel regen is gevallen. De kameel behoorde uiteraard niet tot de oorspronkelijke Australische fauna. Hij werd door ontdekkingsreizigers geïmpor teerd om dienst te doen in de uitgestrekte woestijngebieden. De Arabische kameel komt dan ook een groot deel van de roem toe, die ontdekkingsreizigers als Gosse en Warburton in 1873 en Giles in 1876 hebben geoogst met hun exploraties van Centraal Australië. Geleidelijk aan werd de „hump", of „stinker" zoals de kamel hier wordt ge noemd, ook voor andere doeleinden, voor namelijk vervoer, gebruikt. Voor de komst van tractoren en bulldozers werden deze dieren vooral in de landbouw gebruikt. Op de grote schapenfarms bleken zij uitste kend te voldoen, terwijl zij bij de aanleg van waterreservoirs meer waard bleken dan paarden. En al heeft de auto dit last dier grotensceels verdrongen, de „hump" is er nog altijd. De bereden politie in het Noordelijk territorium, gebruikt heden ten dage nog kamelen om de uiteraard nog al uitgestrekte wijk te doen. Het hoofd kwartier van deze post is gevestigd in Firnke, een vlek, iets ten Zuiden van Alice Springs, waar de onmetelijkheid be gint. Ron Brown is de agent, die zich kan beroepen de grootste wijk ter wereld te Wederom is er een geval van pseudo- vogelpest geconstateerd in de gemeente Olde- broek, namelijk onder de pluimveestapel van de heer E. van Oene. De op dit bedrijf aanwezige honderd kippen zijn afgemaakt. Tot burgemeester van Schipluiden is benoemd de heer F. R. M. Meltzer, thans ambtenaar ter secretarie van de gemeente Voorschoten. Het jaarlijkse bloemencorso te Zundert zal wederom op de eerste Zondag van Sep tember worden gehouden. De corso-wagens zullen op 6 September worden tentoon gesteld. Tot burgemeester van Woudrichem is benoemd de heer A. G. A. Dingemans Wierts, ambtenaar ter secretarie te Blaricum. hebben: 450.000 vierkante kilometea-. Dat is bijna zo groot als Spanje. Brown doet de ronde per kameel en daar trekt hij dan vier maanden voor uit. Hij heeft in zijn functie vele taken: toezichthouder op de mijnen, administrateur van de burgerlijke stand, ontvanger van belastingen, inspec teur voor veeteelt en beschermer van de inboorlingen. Ook Brown zal r.u als volks teller optreden. Geslaagd voor de gisteren te Haarlem ge houden hoofdakte-examens; geslaagd voor de gehele akte de dames A. Th. Kamper te Boven karspel en R. M. Riteco te Bergen en de heren C. G. van Baak te Voorburg, W. Blaauw te Wormerveer, M. Drost te St. Anna Parochie, A. W. Engel te Kolhorn, M. W. Griffioen te Woerden, G. J. Korrelboom te Amsterdam, H. Riemers te Alkmaar en H. J. Smit te Amsterdam. Voor gedeelte B: mejuffrouw J. M. Luij- mes te Amsterdam en de heren: W. P. Mazu- rel (van Rijkskweekschool, Haarlem) te Haarlem, G. J. Muloer te Nieuwe Niedorp, W. F. Moolenaar te Amsterdam, J. Pere boom te Hoorn en K. Zwitser te Medemblik. Middenstandsexamen Gisteren behaalden te Haarlem het mid denstandsdiploma: W. A. van Steyn, J. B. Stokman, C. H. M. Stoop, L. A. Stornebrink, J. M. Stroet, H. C. Stroeven. K. K. Strook- man, C. J. Schilte, H. Vos, J. P. Stut. P. A. Stijger, A. A. Sijnja, K. Timmer, A. M. Tool, G. W. M. Turkenburg, S. v. Unen—v. d. Ban, J. Vaalburg. M. C. J. Valke, G. v. d. Velde, G. J. Veldman, S. v. d. Veldt, M. C. van Velsen, D. E. Verdel, H. W. Verdonk- schot, P. Vernout, W. P. F. M. Versteege, A. A. M. Zwarter, E. Versterre, B. Vervloed, R. M. de Vilder, P. J. J. Vink, J. T. M. Visser, C. Vogelaar,, J. Vos, C. Vossebelt, H. Vree ken, P. J. M. Vrielink, A. van Vuuren, P. Wardenaar, J. M. Warmer. C. J. Warmerdam, J. T. M. Warmerdam, M. E. Wesselman, S. J. Wester, J. B. L. Westervoorde, B. J. Weydt, M. A. P. C. v. d. Wiel. J. van Wienen, A. J. de Wilde, H. v. d. Wilk, B. A. P. Winnubst, G. v. d. Wolf, M. G. v. d. Wijden, M. van Wijk, A. H. Wijkamp. Fr. Wijnholts, W. van Zomeren, E. J. Zonneevld, W. A. Zuiver en A. W. M. Zwanenburg. Mulo Op 30 April slaagden te Haarlem voor het Mulo-diploma A: H. M. va.i Bemmel, Haar lem; H. van Niel, Haarlem, H. Ruijs, Haar lem, T. J. van Rijswijk, Hillegom; H. A. Rikkers, Hillegom; M. Snaterse, Haarlem mermeer; R. Jansen, Haarlem; D. C. Tubker, Haarlem; R. C. Hein, Haarlem; H. Hofman, Santpoort; L. M. Herkemeij, IJmuiden; J. de Groot, IJmuiden: J. J. van Dongen, IJmuiden; A. Verhoef, IJmuiden; N. van Ham, IJmuiden; J. M. N. Broek, IJmuiden. Voor het examen M. O. Handelsweten schappen is geslaagd de heer H. Hut te Haarlem. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Brussel) Vooraanstaande Belgische hoteliers heb ben besloten in de Belgische Kongo vijftig moderne hotels te bouwen. De Belgische kolonie is een interessant gebied voor het toerisme, vooral uit de Verenigde Staten. Groots opgezette jungle-films hebben bij de rijke Amerikanen belangstellling gewekt voor de jacht op grof wild in de Kongo, maar in de meeste Kongolese gebieden ont breekt het aan geriefelijke, naar Ameri kaanse smaak ingerichte hotels. In de hoofdstad Leopoldville is een zo danig tekort aan hotel-ruimte, dat er geen concurrentie meer bestaat in het hötel- bedrijf, hetgeen nadelig is voor de kwali teit der diensten en de reputatie van de Kongo als toeristisch gebied. Door ineens vijftig hotels op te richten, willen de Bel gische hoteliers de toestand snel saneren. Een ander toeristisch initiatief zal leiden tot goedkope winter-weekeinden voor En gelse toeristen aan de Belgische kust. Voor een prijs, die iets hoger ligt dan de prijs van een retour Londen-Oostende, zullen de Engelse toeristen te Oostende een week einde kunnen doorbrengen met volledig pension en toegang tot de salons en de speelzalen van de nieuwe Kurzaal. De Londense reisagentschappen zullen bon boekjes verkopen voor 6 pond en 12 shilling ongeveer 70 gulden. Ter vergelijking diene dat een reis van Londen naar Oostende bijna 6 pond kost, zodat de Engelse toerist eigenlijk voor 161 francs, of iets meer dan 12 gulden, zijn maaltijden op de mailboot Oostende-Dover en 2 dagen volledig pen sion in Oostende krijgt.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9