Hulptaal heeft reeds diensten bewezen voor beter begrip tussen de volken Dr. W. Drees tot 2300 Esperantisten Wereldcongres in Haarlem feestelijk geopend PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws TocU ió het zo De radio geeft Dinsdag MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 2 Heringa Wuthrich Ontroerend moment Rede prof. Lapenna Postzegels uitverkocht In de lijn der ontwikkeling Zomer- U niversiteit R.K. congres in A msterdam Alkmaarse profs speelden eerste oefenwedstrijd Sir Henry Clay overleden Noodlottig einde van eerste bromfietsrit Kerkelijk Nieuws Zeven ballons stegen op in Maastricht Feestrit op het millioenenlijntje Examens Feest in Santpoort r KOEIEN EN HONDEN „Hoewel ik practisch geen Esperantist ben, omdat ik al te zeer door mijn werk in beslag was genomen om mij nog in het spreken ervan te kunnen oefenen, behoor ik wel tot de sympathiserenden met het Esperanto. Ik begrijp ook, hoe moeilijk leidende figuren in het internationale leven er toe komen, om Esperanto als algemene internationale taal te aanvaarden. Slechts geleidelijk kan dan ook voor Esperanto de plaats worden verkregen, die het verdient en die op den duur het internationale verkeer aanzienlijk zal vergemakkelijken. Intussen, niet enkel voor dergelijke doeleinden is Esperanto bestemd en niet enkel voor deze internationale verbindingen is de taal van belang. Het gaat ook om het verkeer tussen de gewone mensen van verschillende nationaliteit, buiten internationale congressen om. Het heeft mij getroffen, wat met Esperanto in dit opzicht reeds bereikt is en hoe kenners van Esperanto verbindingen hebben weten te verkrij gen over heel de wereld. Ondanks de tegenstand, die te verwachten valt, en het kleine terrein, dat Esperanto nog bestrijkt, is er heel wat verkregen. Deze wereldhulptaal heeft daardoor reeds haar diensten bewezen in de moeizame en dikwijls vruchteloos schijnende worsteling om te komen tot beter begrip tussen de volkeren, het grote doel, dat uw voorganger, dr. Zamenhof, voor ogen heeft gestaan, toen hij Esperanto ontwierp". Deze woorden sprak Nederlands minister-president, dr. W. Drees, Zondag middag in het stampvolle Krelagehuis te Haarlem ter gelegenheid van de ope ning van het 39ste algemene Esperanto-congres. Tot zijn toehoorders behoorde evengoed de machinist Otto Walder uit Ro- manshom in Zwitsersland als de horlogehandelaar U. Huitin uit Nynashamn in Zweden; de electro-ingenieur John Gamble uit Plainville Connecticut, net zo ;oed als de boekhandelaar S. Lehtonen uit Helsinki, de kantoorbediende M. M. asic uit Belgrado en de architect Francesco Azorin uit Mexico; de heer J. T. Allan uit Wellington (Nieuw-Zeeland) en de Braziliaan C. Domingues uit Rio Janeiro. Zij allen en nog tweeduizend anderen hebben uit volle borst hun lied van hoop en verwachting, „La Espero" gezongen in die overvloedig met rode anjers en groen - het groen van de hoop - versierde zaal van de Haarlemse bollenbeurs. Er waren veel sprekers, zowel uit eigen als uit kringen van buitenstaanders. Tot de laatste behoorde ook Haarlems burgemees ter, mr. P. O. F. M. Cremers, die in zijn openingswoord toch wel van enige reserve blijk gaf. Volgens viijn persoonlijke overtuiging is het ideële doel, waarop gij uw blikken gericht hebt, van een groter belang dan het practische nut van Esperanto. Daarmee wil ik dat practische nut geenszins onderschat ten. Het is immers buitengewoon belang rijk, dat een Japanse rijstboer gemakkelijk kan corresponderen met een havenarbeider in Amsterdam; dat een Duitser en iemand uit Nigeria direct met elkander kunnen spreken, als zij elkanders Esperanto-em- blemen zien. Het zou een geweldige stap voorwaarts zijn, als in internationale con gressen tussenkomst van tolken overbodig zou worden; maar van grotere betekenis beschouw ik de omstandigheid, dat de Es perantisten waarlijk internationaal denken en geleid worden door de wilde vrede te dienen". De eigenlijke openingsrede werd gehou den door de vice-president van de Wereld- Esperantistenbond de heer D. Kennedy uit Engeland, die dank bracht aan de burge meester van Haarlem voor diens hartelijke en vriendelijke woorden, de minister-pre sident en de vertegenwoordigers van ver schillende staten en belangrijke instellin gen verwelkomde, en inzonderheid ook zijn erkentelijkheid betuigde voor het voorbe reidende werk, van het plaatselijk congres comité, dat onder voorzitterschap van de heer P. M. Mabesoone bergen had verzet. Ook werd, op voorstel van de heer Ken nedy, een telegram gezonden naar de we gens ziekte afwezige president van de U. E.A., de heer Ernfrid Malmgren uit Zwe den. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gewijde muziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Nieuws. 13.15 Mede- 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.30 Metropole-orkest. 14.00 Muzikale causerie. 14.30 Platen. 15.05 Gevarieerd programma. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Piano-recital. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Reportage en platen. 18.00 Nieuws. 13.15 Piano. 18.30 Lichte mu ziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Platen. 19.30 Koorzang. 20.00 Nieuws. 20.05 Operette muziek. 20.50 De Jokkeklok, hoorspel. 21.35 Koorzang. 21.55 Tokkelorkest. 22.15 Dansmu ziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinboUwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Radio Philharmonisch orkest en vrouwenkoor. 14.55 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuizending: Wie emigreert? 18.00 Franse chansons. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Ac tualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Philharmonisch orkest. 21.35 Koning Oidipos en iets geks, hoorsnel. 22.15 Zang en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N. T. S.) 20.1521.45 Gevarieerd filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouw- kroniek. 13.15 Filmmuziek. 14.00 Orkest-con cert. 15.15 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkest-concert. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Causerie. 19.40 Vlaamse lie deren. 19.50 Syndikale kroniek. 20.00 Ver zoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.30 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Holland Festival 1954: Orkest-concert. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. De Engelse openbare mening en de waterstofbom. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). «vxcccccccccococxy>yyyx!cxxx>cc»yyvxcccococcoyx>yyyyyyx In de ochtenduren werd in de Grote of Sint Bavokerk een dienst gehouden, die door ongeveer vijftienhonderd congres sisten werd bijgewoond. Professor Dow- nes uit Brussel leidde de dienstdoende geestelijke, ds. L. A. Hofman uit Arn hem, naar de preekstoel en weldra klonk het alom bekende „Een vaste burcht is onze God", waarvan teksten in tiental len talen bestaan, maar dat thans ge zongen werd door mensen van verschil lende nationaliteit in één taal, in de taal van de vrede, het Esperanto. Het was een ogenblik dat velen ontroerde en dat ook diepe indimk maakte ver buiten de Bavo-gewelven, dank zij de radio-uit zending door het I.K.O.R. Aanwezig waren regeringsvertegenwoor digers uit België, Duitsland,- Zwitserland, Oostenrijk en Brazilië; de heer D. de Hoog van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, drs. H. Peschar, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, mr. E. Jongens van het UNESCO-centrum, de heer W. P. van den Berge, secretaris van de Nederlandse raad der Europese Beweging, de heer P. V. de Wit, als voorzitter van de Haarlemse Volks universiteit en anderen. Nadat nog professor Edmond Privat uit Lausanne, ere-president van de U.E.A., in zijn toespraak had gezegd: ,,In de straten van Haarlem is de proene vlag geen theo retisch symbool, maar een teken van le vende geest en traditie. Hoe rijker de in houd van Esperanto wordt, des te meer zal het diegenen aantrekken, die naar een een heidscultuur streven", werd de openings zitting van het congres besloten met een referaat van professor Ivo Lapenna over waarde, betekenis en ontwikkelingsmoge lijkheden van het Esperanto. Uit deze met grote geestdrift beluisterde rede, die mede door het vuur, waarmede zij werd uitge sproken, aan deze eerste vergadering van het congres kleur en inhoud gaf, laten wij het volgende uittreksel volgen: In de aanvang van zijn rede schilderde prof. Lapenna de zeer bijzondere stemming die er altijd bij de openingsplechtigheid van een Universeel Esperanto-Congres heerst, bij de enige internationale ontmoe ting in deze tijd, waarbij één enkele ge meenschappelijke taal gebruikt wordt door allen. Vervolgens zei hij, dat de internatio nale taal zich volgens de door dr. Zamen hof, de auteur van Esperanto, gestelde principes tot een levende, volledig func- tionnerende, sterk genuanceerde taal heeft ontwikkeld. Dank zij de toepassing van Esperanto op elk gebied, dank zij in 't bij zonder de Esperanto-litteratuur, is het Esperanto thans een onweerlegbaar sociaal feit. De P.T.T.-ambtenaren, die het publiek bedienen in het befaamde rijdende rode postkantoor hebben Zaterdag even in moeilijkheden verkeerd. Het postkan- toor staat nu bij het Haarlemse Concert gebouw, waar het Esperanto-congres wordt gehouden en de vandaar verzon den post krijgt een speciaal stempel. Zaterdag was de belangstelling zo groot, dat de toch niet geringe voorraad postzegels uitverkocht raakte. De men sen van de P.T.T. zijn toen per taxi naar Amsterdam gereden om daar nieu we voorraden op te doen. Karakteristiek voor Esperanto is, dat het, in tegenstelling tot de andere talen, zijn leven is begonnen als litteratuurtaai. De auteur van het Esperanto heeft zeer juist ingezien, dat een taal zonder eigen littera tuur noch culturele waarde kan hebben, noch een eigen karakter kan krijgen. Na Zamenhof hebben velen hem gevolgd en de litteratuur verrijkt. Zo geeft de Espe ranto-litteratuur een mozaïek te zien van de grootste geestelijke waarden van alle volken. Bovendien heeft de litteratuur in hoge mate de innerlijke rijkdom van de taal vergroot en haar eenheid versterkt. Ondanks de grote moeilijkheden wat be treft internationale culturele werkzaam heden, is er in de internationale taal op intellectueel gebied toch zoveel gecreëerd, dat Esperanto thans ongetwijfeld een cul tuurtaal is en een belangrijke factor in de internationale culturele betrekkingen. Dit feit, dat Esperanto een levende taal en bo vendien een cultuurtaal is, zij in de eerste plaats geconstateerd. In het tweede gedeelte van zijn rede sprak prof. Lapenna over de drie aspecten van de menselijke natuur ten opzichte van de maatschappij. In het tegenwoordige sta dium van de ontwikkeling van de mens heid leeft de mens in drie belangrijke milieus: in dat van zijn streek, in dat van zijn natie en in dat van de wereld. Zo geeft de maatschappelijke natuur van de huidige mens drie aspecten te zien. Met de eerste twee komen twee verschillende talen over een: het plaatselijke of streekdialect en de nationale taal. Met het derde aspect komt slechts een neutrale, bovennationale alge meen menselijke taal overeen. En juist dat is de internationale taal Esperanto. Dit zij in de tweede plaats geconstateerd. Indien deze beide feiten juist zijn en zij zijn wetenschappelijk juist dan be wijst dit, dat het werk voor de internatio nale taal in de algemene lijn van de men selijke ontwikkeling ligt. Voorts wijst dit de wegen aan, die de. georganiseerde Espe- ranto-beweging in de toekomst moet gaan. Dit zijn twee evenwijdige wegen, waarvan de ene leidt naar steeds meer en steeds waardevoller scheppingen op cultureel ge bied, terwijl de andere wordt gekenmerkt door de ontplooiing van goed voorbereide actie voor objectieve voorlichting over de rol en de betekenis van het Esperanto en het overwinnen van vooroordelen op de sleutelposities van het culturele leven van de volkeren. Tenslotte deed de spreker een levendig beroep op eenheid, niet alleen op organisa torisch gebied, maar ook wat betreft ge meenschappelijke werkzaamheden voor het ten uitvoer brengen van het basisprogram ma van de Esperanto-beweging. Gisteravond werd de Esperanto-zomer- universiteit in het Gemeentelijk Concertge bouw, waar een opgewekte congresbedrij vigheid heerste met veel mededelingenbor den, veel eters in de tot restauratie geme tamorfoseerde foyer, veel belangstelling voor de informatieloketten en achter het. podium tot complete redactielokalen herschapen kleedkamers. Professor Ivo Lapenna hield de eerste in leiding over waarde en betekenis van Es peranto en Unesco, gevolgd door een refe raat van professor dr. Hideo Yagi over het bevolkingsprobleem in Japan. Vanmorgen begon de eerste algemene vergadering van de Wereld-Esperantisten- bond. In het R.K. lyceum voor meisjes te Am sterdam is Zaterdag het 25ste internatio nale R.K. Esperantistencongres geopend. Bijna 160 deelnemers uit Amerika, België, West-Duitsland, Oost-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Saarland, Spanje en Uruguay zijn voor dit Een overzicht van het podium in het Krelagehuis te Haarlem terwijl dr. W. Drees zijn rede uitspreekt. jubileumcongres naar Amsterdam gekomen. De president van Internacia Katolika Unuigo Esperantista, pater A. Beckers (België), hield de openingsrede. Verschei dene afgevaardigden spraken vervolgens het congres toe. De heer Mudrek uit We nen bracht daarbij de bijzondere groeten over van kardinaal Innitzer en van mgr. Rohracher, aartsbisschop van Salzburg. Bovendien vertolkte hij de dank van zeer velen zijner landgenoten voor de hulp, die Nederland heeft geboden aan de slachtof fers van de recente overstromingen. Het congres duurt tot Donderdag. Woens dagavond worden fragmenten uit Vondels Gysbreght van Aemstel in Esperanto opge voerd. Zaterdagmiddag hebben de Beverwijkse beroepsvoetballers H. van der Sluis, H. Peggeman en R. Michel hun eerste oefen wedstrijd gespeeld met de beroepsvoetbal club Alkmaar. De wedstrijd werd in Den Haag gespeeld tegen de beroepsclub Amsterdam. Deze oefenwedstrijd, die strikt geheim was gehouden, zelfs de spelers wisten vooraf van niets, eindigde in een gelijk spel: twee-twee. Voor rust hadden de Alkmaarders door twee doelpunten van H. van der Sluis een twee-nul voorsprong. Na rust maakte Am sterdam gelijk door doelpunten van Gallis en Boskamp. Na een aanrijding in Middelburg Een bekende Engelse econoom, Sir Henry Clay, is in het ziekenhuis te Middelburg overleden. Sir Henry Clay vertoefde met vacantie in Nederland. In Middelburg is hij aange reden door een motorrijwiel. De bestuurder treft geen schuld. De politie vermoedt, dat Sir Henry, die uiteraard gewend was aan het linkshoudende verkeer in Engeland, in de war is gebracht door het rechtshoudende verkeer in Nederland. Hij liep bij de aan rijding een schedelbasisfractuur op. Sir Henry Clay, die 71 jaar was, is eco nomisch adviseur geweest van de Bank of England en hoogleraar in de politieke eco nomie aan de universiteit van Manchester. De 56-jarige heer D. Mulder uit Uithoorn wilde Zaterdagmiddag zijn splinternieuwe bromfiets proberen. Dit eerste ritje had een noodlottige afloop, want op de onbewaakte overweg in de Zijdeweg reed de heer Mul der in volle vaart tegen een losse locomo tief. Hij werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en is naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Daar is hij Zondag avond overleden. Ned. Herv. kerk Aangenomen de benoeming tot vicaris te Diemen dr. W. L. Ietswaard, cand. te Amsterdam; naar Bleskensgraaf J. C. Schuurman, candidaat te Rotterdam, die bedankte voor Arnemuiden, Bruchem- Kerkwijk, Eemnes-Buiten, Goudriaan, Kamperveen, Kootwijkerbroek, Ottoland, Stad aan 't Haringvliet en voor Veen (N. Br.). Bedankt voor Schoonhoven H. Harkema te Zeist. Geref. kerken Beroepen te Balk (Fr.) Th. Ferwerda, cand. te Groningen. Chr. Geref. kerken Tweetal te Nieuwe-Pekela D. Slagboom te Middelburg en G. de Vries te Steenwijk. 19. Het kostte neef Mario weinig moeite om zijn oom over te halen, aan de winter sport mee te doen. De oude heer was altijd voor een opwindend verzetje te vinden. „Deze helling moet u per slede afgaan, oompje", zei Mario, „dan zult u eens zien, wat een vaart u krijgt. Volgt u mijn spoor maar, ik ga op de ski's voorop". Panda, die nogal huiverig was geworden van Ma rio's wilde plannetjes, voelde zich bij die laatste woorden weer wat gerustgesteld. „In elk geval gaat HIJ deze keer vooraan", dacht hij. „Klaar?!", riep Mario, „daar gaan we dan!" En daar gingen ze. De sneeuw stoof op en de wind floot hen om de oren, toen zij in duizelingwekkende vaart de helling afstoven. Maar NOG ging het kapitein Paverits niet vlug genoeg. „Sneller, Mario, sneller!", riep de bejaarde waaghals, „anders zijn we eerder beneden dan jij!" „U zult ongetwijfeld eerder be neden zijn, oompje", antwoordde Mario met een sinistere grijns. En de duistere bij bedoeling van deze woorden werd duide lijk, toen hij met een koene sprong over een diepe kloof zweefde, die plotseling voor hen gaapte. Daar men met een slee niet zulke sprongen kan maken, zag het er voor onze beide sledevaarders lelijk uit! De schurkachtige neef had zijn oom weer in de val gelokt Zondagmiddag zijn te Maastricht de ze ven ballons in de wedstrijd om de coupe Andries Blitz gestart. Aan deze wedstrijd namen onder meer deel de nestor van de ballonvaarders, de 80-jarige Parijse kleer maker Georges Cormier, mevrouw Nini Boesman met haar 414 kubieke meter grote ballon „Libelle" en de heer C. de Vos Kloot wijk in de nieuwe ballon van de Haagse ballonclub. De grootste afstand werd af gelegd door mevrouw Nini Boesman, die omstreeks half tien landde bij Arcen in Noord-Limburg. Zij legde ongeveer 85 km. af. Ter gelegenheid van de invoering van Diesel-electrische tractie op de lijn Heer lenKerkradeSchin op Geul, het be faamde „millioenenlijntje", maakte Zondag de „Blauwe Engel" een feestrit met talrijke spoorwegautoriteiten, vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel, van de verenigingen voor vreemdelingenverkeer, van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en van organisaties van spoorweg personeel alsmede enkele burgemeesters. Op de stations boden de gemeentebestu ren geschenken aan de directie der Neder landse Spoorwegen aan. Voor de te Haarlem gehouden examens Handenarbeid zijn geslaagd de dames: J. J. Colyn, Dwarswaard, W. S. v. d. Ameele, A. M. J. v. Doornik, N Feenstra, K. Holdesk, M. KruitMink, A. A. Roordo, W. A. Schoon, J. W. Stregels, A. Schroder, A. J. Everaars, P. de Groot, J. J. KramerLyons, P. Lam me, H. C. M. v. d. Meys. M. Jellema, M. Th. v. Trigt, D. Ubbels en M. M. Warmerdam. Afgewezen: 7. Voor het Mulo-diploma slaagden: Mies Schrama, Wil Degger, Joke van der Aart, Ria Floris, Rie Duineveld, Bep Kaptein, Wies Verstegen, Miep Caspers, Corrie Kortekaas, Martha Buschman, Hans Broeke, Peter Ver bout, Peter van Zijl, Gerard Kaptein. Jan Grimbergen, Theo van Kesteren, Chris Faas, Henk Elfering, Jacob Koomen, Gerard van Velsen en Ben Slobbe allen uit Lisse. Voor het B-diploma slaagden: Frans van Schooten en Karei Schrama. 90ooooooooocoaxx»ooocx)oooMcox»ocoDax)ooooooccooooooa DINSDAG 3 AUGUSTUS 9.00: Ringrijderij op rijwielen. 10-30: Ringrijden op losse paarden. 1.30: Rijden voor paren met paard en tilbury. Na afloop muzikale rondgang, waarbij alle deelnemers mee rijden, daarna uitreiking prijzen in „De Weyman". WOENSDAG 4 AUGUSTUS 18.30: Ronde van Santpoort. Wieler wedstrijd over plm. 100 km waar aan een 50-tal bekende renners deelneemt. Netto opbrengst voor Rode Kruis en Wilhelminafonds. Parcours: Terrasweg, Dinkgreve- laan, Middenduinerweg, Burg. Enschedélaan. XXXXXXCCCXXXXXJOCOCCOCCOCOOOOOCOOCOOCOOOOOOOOOOOOOCXXXXIQi Slachtoffers. Te Rome is na een langdn- rlge ziekte prinses Antoinette van Beieren, zuster van de groot-hertogin van Luxemburg, overleden. In 1920 huwde de overledene met een prins van Beieren. In 1943 werd zij door de Gesta. po gearresteerd en in een concentratie, kamp opgesloten. Haar gezondheid werd daar geknakt en zij is nooit geheel hersteld. Binding. De algemene secretaris van de Italiaanse sociaal-democratische partij, Saragat, heeft een brief van Morgan Philips, leider van de Britse Labour- partij ontvangen, waarin wordt ver- klaard, dat de secretaris van de Itali aanse linkse socialistische partij, Nenni niet op uitnodiging van de Labourpartij naar Londen is gekomen. Philips schreef, dat hij Nenni weliswaar had gesproken, maar dat er geen sprake was van het aanknopen van betrek kingen. De Labourpartij kan zich niet binden aan een partij, die zelf aan de communisten is gebonden, aldus Philips. Overeenstemming. De Perzische minister van Financiën, dr. Ali Amini, heeft medegedeeld, dat de Perzische onder handelaars en het internationale con- sortium overeenstemming hebben be. reikt over de compensatie aan de „Anglo Iranian". Deze compensatie zal minder dan 30.000.000 pond zijn. Deze week zal een communiqué uitgegeven wor- den. Ondernemend. De 13-jarige Canadese pad. vindster Shokontla Mayer de Duncan, die in Brits Columbia woont, is Zater dag in Montreal aangekomen na alleen een reis om de wereld gemaakt te heb- ben. Het meisje vertrok verleden jaar Juli naar Hawaii en bezocht achtereen, volgens Japan, de Philippijnen, Malak- ka, India, Egypte, Italië en Frankrijk, Zij heeft tijdens haar reis Igzingen ge houden en een verslag in vijf delen van haar belevenissen geschreven. Ongeluk. Bij Whiteburg in de Amerikaanse staat Kentucky is Zaterdag een auto- bus in een ravijn gestort en uitgebrand, Elf inzittenden, onder wie zeven kinde ren, kwamen om het leven. Ontploffing. In Parijs is een huis aan de Seine gedeeltelijk ingestort ten gevolge van een gasontploffing. Toen medebe woners aan de deur van een oude dame belden kwam er door de elec- trische vonk van de bel een ontploffing de met gas gevulde kamer. Er volgde een reeks ontploffingen. Tenminste vijf personen zijn om het leven gekomen. Onder hen bevinden zich een vrouw en een meisje en twee brandweerlieden, die zich toegang tot het huis hadden verschaft kort voor een nieuwe ont ploffing. Er brak brand uit in de aan grenzende huizen waaronder éen garage. Propaganda. Het Oost-Duitse parlements lid Heinz Mascher, die ook bestuurslid is van de Oost-Duitse communistische jeugdorganisatie, is Zaterdag in Dort mund gearresteerd. De politie deelde mede, dat Mascher het woord wilde voeren op het congres van de Duitse rooms katholieke jeugdorganisaties en propaganda wilde maken voor de in West-Duitsland verboden communis tische jeugdvereniging. MIeen. De 33-jarige Amerikaan Sven Joffs is Zondag met zijn zeven ton metende kotter „Atea" na een reis van 42 dagen uit New York te Cork (Ierland) aan gekomen. Joffs, een matroos ter koop vaardij, maakt de reis alleen. Hij ver telde, dat hij drie maal met zware storm te kamnen had gehad. Hij is van plan met zijn vader, een gepension- neerde scheepsbouwkundig ingenieur uit Helsinki, over een dag of tien zijn reis naar de Finse hoofdstad voort te zetten. Kortsluiting. Terwijl hun ouders in een circus een .trapezenummer brachten, zijn drie jonge kinderen bij een woon- wagenbrand te Milaan om het leven gekomen. De brand ontstond door kort-1 sluiting. Schijngevechten. Onder auspiciën van de 72-jarige Franse schilder Pablo Picasso zijn Zondag te Vallauris (Franse Ri- vièra) schijnstierengevechten gehou den. Er waren ongeveer 3000 toeschou wers. Hittegolf. Aan de Amerikaanse Oostkust heerst een ongekende hittegolf: in New York steeg het kwik Zaterdag tot 35.5 graden Celsius in de schaduw. In Washington bedroeg het maximum 39 graden. Hersenen zijn erg teer en kunnen ge makkelijk in hun normale functie worden gestoord. Een kleine bloeduitstorting van een gesprongen aartje kan reeds verlam mingsverschijnselen te weeg brengen en, zou het zuurstofrijke bloed één ogenblikje minder rijkelijk de cellen omspoelen, dan verliezen we direct het bewustzijn en daar mee ook de beheersing van onze spieren. Het is dus geen wonder dat men lange tijd van opvatting was dat de hersenen onmis baar zijn voor het leven. Voor de mens is dit juist, maar voor die ren blijkt deze opvatting niet te gelden, althans niet wat het vegetatie ve voortbestaan betreft. Er zijn tenminste verschillende geval len bekend van zelfs zeer grote zoogdieren die zonder hersenen maandenlang in leven zijn ge bleven. Bartolini vermeldde in 1661 dat een os die zich altijd V normaal had gedragen, na slachting geen hersenen bleek te bezitten omdat de gehele schedel gevuld was met een steenhard gezwel, waardoor de hersen massa geheel verdrongen en vernietigd was. Ook andere beschrijvingen zijn be kend van hersenloze dieren, waaraan ge durende het leven niets bijzonders te mer ken is geweest. De meeste dezer gevallen zijn echter nooit behoorlijk wetenschappe lijk onderzocht. Anders staat het echter met de verschil lende dieren die vooral in de vorige eeuw werden geobserveerd. Klassiek in dit op zicht is het onderzoek dat Golz in 1892 verrichtte bij een hond, die maandenlang in leven is gebleven, terwijl toch de grote hersenen waren weggenomen. Deze hond, die dus geen psychisch leven bezat en niets kon onthouden, wiens reuk, gehoor en ge zicht niet functioneerden, leidde het leven van een volslagen automaat, al dient hier aan te worden toegevoegd dat het dier toch somtijds handelingen verrichtte die boven het automatische uitgingen. Zij - want het was een vrouwtje - sliep des nachts een droomloze slaap, maar liep overdag onop houdelijk in het rond, meestal in de zin van de uurwerkwijzers. Soms echter draaide zij zich om een liep dan in tegengestelde rich ting. Eten deed zij behoorlijk en met graagte, mits haar het voedsel in de bek werd ge duwd, of haar snuit in een bak melk werd gestopt. Eigener beweging nam zij niets tot zich. h >pr? ons niet behoeft te verbazen, want zij bezat geen reukvermogen. O] iets ''kker of weerzinwekkend was, proefde zij uitstekend! Naderde zij het punt van verzadiging, dan werd het eten langzaam en lusteloos. Ook gaf het dier blijk van onlustgevoelens, zij brom de, jankte en blafte bijv. wan neer zij te hard werd aange- pakt. Maar de spreekwoordelijke trouw van de hond was verdwenen, evenals - uiter aard - de eveneens spreekwoordelijke slim heid. Het dier kende niemand, kwispelde nimmer met de staart, had geen geheugen en leerde niets. Tweemaal per dag werd j zij opgepakt om gevoederd te worden, waarbij zij zich altijd verzette. En niette- genstaande het feit dal dit oppakken steeds gevolgd werd door een aangename erva ring (de maaltijd) bleef zij zich ook de duizendste maal verzetten. Een verband tussen het oppakken en de maaltijd kon door het ontbreken van de grote hersenen niet worden gelegd. Kortom, de hond zon der grote hersenen is een dier van reflexen, 'n levende automaat zonder psychisch leven. O ja, zo keuvelend over hersenen, moe ten we het toch ook eens hebben over het wiskunde-onderwijs op de universiteit in de „goede oude tijd". Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLOH

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2