Politie haalde geva ngene in Londen van Pools schip af Ongelukkig einde vacantietocht van twee Haarlemse echtparen Kort en bondig Vloot van politieboten omsingelde Pool en zijn onwillige kapitein Weduwe in Leiderdorp vermoord Noorse vrachtboot op Noordzee uitgebrand Dr. Snijders aanvaardt beroep in Haarlem Amsterdamse Beurs Anton de Beer op 31-toonsorgel Veelbelovend begin van Augustus MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bordje „met vacantie" voor hef raam trok aandacht Hoger loon voor Zaan- damse havenarbeiders Bemanning en passagiers gered Jongeman overleden na klap met gummistok Dokter G. L. W. Ruys overleden Johez in de Vierdaagse Ouden van dagen namen aan viswedstrijd deel Einde langdurige vacature Detachement Haarlemse politie weer thuis Weer drukte in Zandvoort Motorbestuurder reed dienstbode aan Begin van brand in leegstaande villa Scheepvaart LONDEN (Reuter) De Londense po litie heeft Zaterdagavond na onderhande lingen van meer dan een uur aan boord van het Poolse schip „Jaroslav Dabrovski" een Poolse vluchteling van boord gehaald, die volgens Poolse anti-communisten in Londen aan boord gevangen gehouden werd. Het Poolse schip, dat Zaterdagmor gen vroeg na het vertrek uit Londen door de rivierpolitie werd aangehouden, heeft zijn reis Zondagmorgen vröeg voortgezet. Aan boord van het Poolse schip .bevindt Op de foto ziet men politiebeambten en andere ambtenaren het 3219 ton metende Poolse stoomschip „Jaroslaw Dabrowski" verlaten bij Woolwich Beach aan de Theems, nadat zij aan boord een onderzoek hadden ingesteld om de 24-jarige Antoni Klimdwicz te vinden, die als verstekeling in uitgeputte toestand in het ruim werd aangetroffen. zich ook de Amerikaanse professor Cort, die met zijn echtgenote op weg is naar Tsjechoslowakije, waar hij politiek asyl heeft gekregen. Cort, die enige jaren in Groot-Brittannië aan de universiteit van Birmingham heeft gedoceerd, wil niet meer naar de Verenigde Staten terugkeren. Een verzoek om asyl in Groot-Brittannië is afgewezen. Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken gelaste Zaterdag de gezagvoerder van het Poolse vrachtschip de 26-jarige Poolse verstekeling Antoni Klimowicz voor het gerecht te laten verschijnen. Klimowicz zou zich in Gdynia aan boord van het schip hebben verstopt. Londense havenarbeiders troffen hem half verhongerd in zijn schuil plaats op het schip aan. De gezagvoerder had Klimowicz, nadat hij was gegrepen bij een poging aan land te komen, ge vangen gezet en verklaard, dat hij als wetsovertreder naar Polen terug moest keren. De organisatie van vrije Polen stelde alles in het werk om te voorkomen, dat Klimowicz naar Polen terug zou gaan. Zij verzocht premier Churchill telegrafisch, tussenbeide te komen. Het gerechtelijk bevel werd door twee hoge politie-functionarissen, begeleid door meer dan 100 politiemannen in een aantal snelle motorboten, naar het Poolse schip gebracht. Dc 15-jarige weduwe Z.-R. te Leiderdorp is Zaterdagochtend dood in haar woning aangetroffen. Gebleken is, dat mevr. Z. een dodelijke klap met een fles op het hoofd is toegediend. Omtrent het motief van deze moord, alsmede van het spoor der dader(s) is niets bekend. Enige bewoners van het jaagpad nabij de Lage Rijndijk te Leiderdorp verbaasden zich vanochtend vroeg bij het aanschou wen van een bordje, dat aan de woning van de alleenwonende weduwe Z. was aange bracht en waarop stond te lezen „met va cantie tot 15 Augustus" Deze omwonenden was niets bekend van vacantieplannen van mevrouw Z. De poli tie van Leiderdorp werd gewaarschuwd, die, nadat zij door braak toegang had ver schaft tot de woning, het lichaam van de weduwe vond. De moord is vermoedelijk des ochtends om zeven uur gepleegd. Twee uur later werd nadat het vreemde bordje „met va cantie" de aandacht van inwonenden had getrokken, eerst de familie van mevrouw Z. en later de rijkspolitie te Leiderdorp ge waarschuwd. Als motief van de moord denkt de rijks politie vooralsnog aan roof. Mevrouw Z., die een aantal woningen bezit, had de huur juist ontvangen, een bedrag van ongeveer f 350. Dit bedrag was nog aanwezig nadat de moord was ontdekt. De enige buit van de dader(s) kan hebben bestaan uit enig (vermoedelijk f 100) huishoudgeld. Zeker heid hieromtrent heeft men evenwel nog niet. De rijkspolitie te Leiderdorp meent, dat de dader(s) met de omstandigheden ter plaatse en de leefwijze van mevrouw Z. goed bekend waren. De woning van me vrouw Z. is gelegen in een dicht bewoonde buurt. Uit het onderzoek is voorts geble ken dat mevrouw Z. geen verzet tegen haar belager(s) heeft gepleegd. Twee verdachten aangehouden De rijkspolitie heeft hedenochtend twee verdachten aangehouden. Een hunner is in Leiderdorp woonachtig, de andere is afkomstig uit Voorschoten. Het tweetal is opgesloten in het politie bureau te Leiden en in bijzijn van de offi cier van justitie verhoord. Besprekingen tussen de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf en de Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf hebben er toe geleid, dat men tot" overeen stemming is gekomen over een loonsverho ging van 5/2 pet. voor de Zaandamse ha venarbeiders. Terwijl de onderhandelingen aan boord gaande waren, voer een vloot van politie boten in de nabijheid van het Poolse schip. Na terugkeer van de politiemannen gaf het ministerie van Binnenlandse Zaken een verklaring uit, waarin werd gezegd, dat de kapitein van het Poolse schip geen mede werking had willen verlenen. De politie had daarom het schip doorzocht en Kli mowicz aan land gebracht. Gast Klimowicz was Zondagavond „de gast van de Britse regering". Zijn verblijfplaats werd niet bekend gemaakt doch in Poolse emigrantenkringen neemt men aan, dat hij in het ziekenhuis is. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat hij zich niet in hechtenis bevindt. De Poolse ambassadeur in Londen heeft een bezoek gebracht aan het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken. Naar men aanneemt, heeft hij een protest ingediend tegen de aanhouding van het Poolse schip. FELIXTOWE (ANP-Reuter) Aan boord van het 2055 ton metende noorse schip „Mildrid" is Zondagochtend vroeg brand uitgebroken, toen het zich, op weg van Trondheim (Noorwegen) naar Rochester (Kent) met een lading houtpulp ten Oosten van Harwich bevond. Het vuur, dat ont stond na een ontploffing in het stookruim, greep zo snel om zich heen, dat twee van de vier reddingsboten verbrandden voordat zij konden worden uitgezet. Van de schepen, die zich op de noodsei nen naar het Noorse schip spoedden, nam de 1867 ton metende Britse „Corfen" de 25 leden der bemanning en de vier passagiers van het brandende vaartuig aan boord. On der de geredden bevonden zich de eigenaar, Halvard Bachke, diens vrouw en twee kin deren. Nadat alle opvarenden het schip ver laten hadden, nam het Britse motorschip „Jimm" de „Mildred" op sleeptouw, terwijl twee leden van de bemanning van de Fran se treiler „Cai Floreal" aan boord van het Noorse schip gingen. Het vuur werd be dwongen door de Britse sleepboot „Tur moil", die vervolgens de sleep overnam. Daarop bracht de „Gai Floreal" een sleep kabel over naar het achterschip van het Noorse vaartuig, dat naar ondiep water bij Felixstowe (Suffolk) werd gesleept. De Britse en de Franse zeelieden be twisten elkaar nu de bergings-rechten van het zwaargehavende schip. Incident na sluiting van tentoonstelling in Vinheveen Een 23-jarige jongeman K. van der V. uit Vinkeveen, die Zaterdagavond bij een inci dent na het sluiten van de middenstandsten toonstelling te Vinkeveen een klap met een gummistok opliep, is Zondagmorgen in zijn woning overleden De leiding van de tentoonstelling verzocht vijf minuten voor het sluitingsuur aan het publiek de tentoonstellingstent te verlaten. Een groepje jongelui liep eerst nog even naar een stand met versnaperingen, die vlak naast de ingang staat. Een wachtmeester der rijks politie sommeerde daarop de jongelui de tent te verlaten. Bij een woordenwisseling, die toen ontstond pakte hij een van hen. de 23-jarige Van der V. bij de kraag en zette hem buiten de ingang. De jongeman protesteerde waarna hij door de wachtmeester over het voorterrein der tentoonstelling naar de straatweg werd ge duwd. Hij viel daarbij, stond weer op en liep daarna een klap op met de gummistok, die de wachtmeester inmiddels had getrokken. Van der V wilde met zijn vrienden bij het bestuur van de tentoonstelling protesteren. Men gaf hem het advies rustig naar huis te gaan en Maandag de zaak te bespreken. Hij ging daarop zijn fiets halen en bleef daarna nog enige tijd over het geval napraten Om streeks half twee ging hij naar huis, waar hij tegen vijf uur in de morgen is overleden. Hij stond in Vinkeveen gunstig bekend. Naar de burgemeester van Vinkeveen heeft verklaard is de klap met de gummistok, die met de linkerhand werd gegeven, niet zwaar aangekomen. De sectie zal opheldering moe ten verschaffen over de doodsoorzaak. De Zaterdag in Heemstede gehouden collecte ten bate van Zonnestraal heeft f981,50 opgebracht. In de ouderdom van 67 jaar is te Aerden- hout overleden dokter C. L. W. Ruys, die een groot aantal jaren chirurg aan het Diaco- nessenhuis te Haarlem is geweest. Na geslaagd te zijn voor het artsexamen ontving de heer Ruys zijn opleiding tot chirurg in de Universiteitskliniek van prof. Lameris te Utrecht. Kort na zijn vestiging te Haarlem werd hij op 17 April 1925 als op volger van dr. Westerman benoemd tot chirurg van het Diaconessenhus. Tot voor kort, toen hij de leeftijd van 65 jaar had be reikt, is dokter Ruys aan het Diaconessenhuis verbonden geweest, met uitzondering van een korte periode tijdens de bezetting, die hij in Duitse gevangenschap doorbracht. Op 17 April 1950 heeft de thans overledene de dag gevierd, dat hij vijfentwintig jaar aan het ziekenhuis verbonden was. Van vele zij den heeft hij toen ondervonden hoe zijn werk gewaardeerd werd. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte ter aarde besteld. Van de wandelstportvereniging „Johez" te Haarlem hebben deelgenomen aan de Vierdaagse in Apeldoorn de heren: mr. M. Enschedé, G. L. Roseboom, H. A. v. d. Aar, Th. J. v. Steijn Jr, C. J. Oostendorp, P. J. v. d. Peet, P. J. v. Leemput en de dames: E. M. Leijsenaar, J. Terreehorst, J. Battings. Allen hebben de mars volbracht. Uit handen van bondsvoorzitter mr. W. J. Korn mocht de heer G. L. Roseboom, com missaris van „Johez", een groepsprijs in ont vangst nemen. Onder leiding van de jeugdafdeling van de Haarlemse Hengelaarsbond is Zaterdag een viswedstrijd voor ouden van dagen ge houden in de Leidsevaart. Twee dames en twintig heren namen aan de strijd deel, na dat zij door de heer Deen welkom waren geheten. In twee uur zijn tachtig vissen ge vangen. J. Pezij ving de grootste vis (20,5 cm.) en de vierentachtigjarige J. Steenken de meeste (negentien). Dank zij de mede werking van particulieren en de Haarlemse Hengelaarsbond gingen alle deelnemenden met een prijs huiswaarts. Dr. G. Snijders uit Harderwijk heeft het beroep naar de Nederlands Hervormde Wijkgemeente II te Haarlem aanvaard. Hiermede komt een einde aan de lang durige vacature welke daar met het ver trek wegens emeritaat van ds. W. J. van Elden in Mei 1953 ontstond. De nieuwe predikant werd in 1917 in Nijmegen geboren, volgde de H.B.S. in Delft, deed staatsexamen en studeerde theologie in Leiden. In 1942 werd hij huiprediker in Beek- Ubbergen, een jaar later kreeg hij zijn eerste gemeente, Tricht. In 1947 aanvaardde hij een beroep naar de Hervormde evangelisatie te Harderwijk, in welke standplaats hij een grote activi teit ontwikkelde, onder meer door de bouw van een nieuwe kerk te stimuleren. Daarnaast verwaarloosde hij de theo logische studie niet, welke op 1 Juli van dit jaar werd bekroond met een promotie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een proefschrift over Friedrich Adolf Lampe. Het is nog niet bekend wanneer dr. Snij ders zijn intrede bij zijn Haarlemse ge meente zal doen, dit "hangt af van de datum waaron de toekomstige pastorie ter beschikking komt. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N Seheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd Bank Ned Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S Steel Slotkoers gisteren 99% 230K 35714 274 42014 9114 165 142 124 12714 209 18814 186 19414 39% 77 58% 9614 19% 54% Openings koersen 99% 23014 357>/i 27414 42114 9314 165 142 127*/a 12514 209 18814 186 19914 39% 79»/* 60 9514 1914 5914 De vacantietocht naar België en Luxem burg welke twee echtparen uit Haarlem- Noord Zondagmorgen begonnen, vond op de Rijswijkseweg in Den Haag een ontijdig einde. Daar kwam de Citroën, waarin de rit werd gemaakt, in botsing met een zuiltje op een vluchtheuvel, naar het schijnt om dat het uitzicht van de bestuurder werd gehinderd door een voor hem rijdende auto. Intussen kwam de chauffeur er bij het ongeluk nog het best af; hij bleef name lijk ongedeerd. Zijn 42-jarige echtgenote kreeg een shock en moest in het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag worden opgenomen. Van het andere echtpaar werd de 36-jarige vrouw met een hersenschud ding naar hetzelfde ziekenhuis overge bracht. De 39-jarige man had snij- en schaafwonden opgelopen, maar h:i kon, na ter plaatse te zijn verbonden, weer huis waarts keren. De auto werd, zoals de foto toont, deer lijk gehavend. Anton de Beer heeft zich dapper ingezet om de speeltechniek op het 31-toonsorgel onder de knie te krijgen. Bij de bespeling van Zondagmiddag heeft hij er met succes het bewijs van geleverd met de vertolking van een zesdelige Suite, die Henk Badings voor het instrument van professor Fokker schreef. Van Badings kon men verwachten, dat hij de acoustische problemen, die met de verdeling van de octaaf in 32 delen aan de orde komen, indringend zou bestuderen, ten einde er met vrucht een aantal moge lijkheden van te kunnen uitbuiten in de te componeren muziek. Een van zijn merkwaardigste vondsten is wellicht wel het bewust exploiteren van een complex wrijvingen, die tezamen een ondefinieer baar geluid teweeg brengen, waarmee men in de normale muziek geen raad zou weten, doch die in de jongste experimenten op het gebied der toonkunst (namelijk in de zoge naamde „concrete muziek") best furore zou kunnen maken. Intussen blijft Badings met zijn compositie nog op de traditionele baSis, al zou het slechts zijn door middel van een normale pedaalpartij. En in som mige delen van de Suite slaagde hij erin een voor het gehoor bevredigende harmo nie tot stand te brengen. Alles bij elkaar is het een interessant stuk geworden, maar dan één dat ook al wegens de vlotte tempi de vertolker heel wat technische moeilijkheden te overwinnen biedt. Maar het is Anton de Beer gelukt de uitvoer baarheid van het werk aan te tonen, met een vaardigheid die respect afdwong. Op de 12-toonsspeeltafel, geacccordeerd in de middentoonstemming, waarvan men zich oudtijds vóór Bach bediende, speelde De Beer de variaties over „Mein junges Leben hat ein End" van Sweelinck en de Suite no. IV in d van John Blow. Deze muziek klonk uitstekend, het is wel duidelijk dat zij door de componisten in deze stemming gedacht is. De organist ont haalde het publiek echter ook op de vijf tien tweestemmige Inventionen van Bach, een experiment met nogal wat voetangels en klemmen. Dat deze cyclus eigenlijk geen orgelmuziek is, speelt hier geen rol; het gaat enkel om de problemen der stemming. Nu zijn er wel enige onder de vijftien In ventionen, die in de oude stemming bevre digend klinken. Maar het was niets voor Bach om zich beperkingen op te leggen omtrent het kiezen van een toonaard of omtrent het uitwijken naar andere toon soorten. En hij was er ook de man niet naar om zich tevreden te stellen met slecht stemmende harmonieën. Het is dan ook wel evident dat (om een enkel voorbeeld aan te halen) hij zijn Invention in E (no. VI), die nog al sterk moduleert en boven dien met chromatische figuratie opgeschikt is, in de evenredig zwevende stemming ge dacht heeft het compromis waarmee hij zonder wrijvingen te veroorzaken alle kan ten uit kon. Er was voor deze maandelijkse bespeling heel wat belangstelling. JOS. DE KLERK. De Nijmeegse vierdaagse Zaterdag is het détachement van de Haar lemse politie, dat aan de vierdaagse af standsmarsen te Nijmegen heeft deelgeno men, door de waarnemend korpschef ont vangen. Namens de korpsleiding werden de wandelaars toegesproken door commissaris W. J. Gorter en door hoofdinspecteur Da- vidzon namens de politiesportvereniging. Alle leden van het détachement liepen de tocht uit. De leider Van Soest deed dit voor de tien de maal, Pebesma voor de twaalfde maal, Van de Kamer voor de negende, De Zwart voor de zevende maal, Zitman voor de ze vende maal, Sietsma voor de zesde maal en Barendsen, De Boer en Van der Linden voor de vijfde maal. Brigadier Van Soest ontving het gouden kruis, en de deelnemers Van der Linden, De Boer en Barendsen werden met een zilveren kruis onderscheiden. Men zou kunnen zeggen, dat in Zandvoort seizoen 1954 is begonnen op 1 Augustus, de dag, die na een langdurige periode van kou, storm en regen de hoop in veler harten deed herleven, dat deze maand nog veel zal kun nen vergoeden van hetgeen de maanden Juni en Juli grondig bedierven. Want op deze dag kon men voor het eerst spreken van een normale seizoendag. Geen drukte, die bijna niet te verwerken was, maar een tot tevre denheid stemmend aantal mensen op strand, in zee en in het dorp. Zandvoort beleeft momenteel de hoog- seizoendagen. De eerstkomende weken zullen beslissend zijn voor seizoen 1954 en dat de inzet daarvan zo hoopvol begon, zien velen als een goed voorteken. Het zag er niet naar uit, Zondagmorgen, toen de wind nog kil uit het Westen woei, doch toen tegen de mid dag een Zuidenwind warme lucht bracht, toen zwermden ze uit, de duizenden, die zo verlangend zijn naar warme dagen. Zo was tegen de middag het Zandvoortse strand druk bevolkt. Een opgetogen beheerder van het trekkers kamp „de Branding" belde ons op en meldde een ware invasie van kampeerders. Inder daad troffen we in dit kamp, waar vorige week nog slechts enkele tenten stonden, thans een groot aantal trekkers, die voor een of meerdere dagen hier hun bivak had den opgeslagen. Daar kwam nog bij, dat een groot aantal badgasten Zaterdag en Zondag in de bad plaats arriveerde. Het aantal afschrijvingen, waarover men zich zo bezorgd had gemaakt, bleek buitengewoon mee te vallen, het ziet er zelf naar uit, dat Zandvoort deze Augus tusmaand een record aantal gasten krijgt te herbergen, want reeds deze eerste dag in Augustus kwamen vele nieuwe huurders opdagen, die probeerden, hier of daar nog voor kortere of langere tijd logies te ver krijgen. Opvallend groot is het aantal Duit sers, dat Zaterdag en Zondag in Zandvoort voor de maand Augustus arriveerde. Per bus, auto of trein kwam een zeer groot aantal in Zandvoort binnen. De Zweden, namen de tweede plaats in. Ook een groot aantal land genoten koos Zandvoort voor de maand Augustus tot vacantieverblijf. Lunapark Een extra attractie, die er veel toe bijdroeg om de echte seizoensfeer te vervolmaken, was de opening van het Lunapark op Zater dagmiddag, dat gedurende de eerste week van Augustus onder auspiciën van de Oranje vereniging „Zandvoort" wordt gehouden. Op het terrein aan de Herenstraat, bij het eind punt van de tram, vermaakten zich dit weekend zéér velen met de talrijke attrac ties die deze kermis biedt. Ongetwijfeld vormt dit Lunapark een zowel door badgast als inwoner zeer gewaardeerde aanvulling op de vermakelijkheden, die Zandvoort vooral in de seizoentijd nog altijd in te geringe mate biedt. Zo werd deze 1ste Augustus 1954 de toch veelbelovende inzet van het hoogseizoen in Zandvoort. Zaterdagmiddag is op het Kennemerplein in Haarlem een verkeersongeval gebeurd. De achttienjarige dienstbode M. C. S. uit Haarlem verliet met haar fiets aan de hand het trottoir; zij reed vervolgens weg, zonder evenwel op het verkeer te letten. Zij werd do'or een motorrijder aangereden die, on danks krachtig remmen, haar niet meer kon ontwijken. S. is met een zware hersenschud ding naar de Maria-stichting vervoerd. Haar fiets werd zwaar beschadigd. Zondagmiddag om halftien rukten de vrij willigers der brandweer van het rayon Over- veen uit om hun collega's van het rayon Bloe- mendaal assistentie te gaan verlenen na een alarmering van een begin van brand in de leegstaande villa aan de Midden Duinendaal- seweg 22. Deze villa bevatte in de bezettings tijd een stafonderdeel van de Duitse Wehr- macht en na de oorlog woonden in deze villa waarop de Duitse camouflagekleuren nog steeds zichtbaar zijn geëvacueerde en gere patrieerde gezinnen. Vandalisme van vermoedelijk jeugdige per sonen is er de oorzaak van geweest, dat de brandwachten moesten uitrukken. Een briga dier van politie zag een rookontwikkeling en bij nader onderzoek bleek hem, dat op ver schillende plaatsen in het gebouw was ge tracht de houten vloer tot ontbranding te brengen. In een der vertrekken was dit in derdaad gelukt, maar door de snelle ontdek king bleef de schade tot enkele vierkante meters verbrand hout beperkt. Abbekerk, 1 v. Colombo n. Adelaide. Akkrumdijk, 31 v. Galveston n. Antwerpen. Albireo, pass. 31 Kaap Verdische ell. n. Recife Alcyone, 1 v. Santos te Pto Alegre. Aldabi, 1 v. Las Palmas te Rio de Janeiro. Alkaid, 1 v. Bahia te Rio de Janeiro. Almdijk, 31 v. Le Havre te Antwerpen. Amstelstad, pass. 1 Ceylon n. Port Said. Appingdijk, 1 v. New York te Rotterdam. Axel dijk, 1 v. Rio de Janeiro te Santos. Aagtedljk, 2 v. New York te Trinidad. Almkerk, 2 v. Port Said te Genua. Alnati, 31 v. Montevideo n. Santos. Alderamin, 3 v. Cochin te Colombo verw. Alwaki, 2 v. Montevideo te Santos. Alhena, 1 v. Bremen te Hamburg. Ariadne, 31 v. Amsterdam n. Le Havre. Billiton, 1 v. Manilla n. Balikpapan. Bloemfontein, 1 190 m. W.ZW. Lissabon. Bonaire, pass. 1 Ouessant n. Madeira. Boskoop, 2 v. Aruba te La Guaira. Caltex Delft, pass. 1 Kreta n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 1 Malta n. Rotterdam Ceronia, 2 v. Hamburg te R'dam. Caltex Pernis, 1 v. Rotterdam n. Sidon. Cleodora, 2 v. Balipapan te Melbourne. Cottica, 1 v. Paramaribo n. Plymouth. Cronenburgh, pass. 1 Ouessant n. Bilbao. Celebes, 31 v. Barcelona te Amsterdam. Caltex Utrecht, 1 v. Rotterdam n. Sidon. Diemerdijk, 1 v. Tacoma n. San Francisco. Duivendrseht, 1 v. Las Palmas n. Londen. Dalerdijk, 1 v. Londen te Hamburg. Eos, 2 v. Amsterdam te Hamburg. Erinna, pass. 1 Malta n. Rangoon. Groote Kerk, 1 v. Kobe te Rotterdam. Gaasterland, pass. 1 Fernando Noromha naar Recife. Gooiland, 2 v. Victoria te Bahia. Groote Beer, 1 390 m. O. New York. Gordias, 1 te Kopenhagen. Hoogkerk, 2 v. Penang te Colombo. Hathor, 1 Gibraltar gepass. n. Rotterdam. Hersilia, pass. 1 Kingston n. New Orleans. Hestia, 2 v. Hamburg te Antwerpen. Hector, 2 v. Malta te Piraeus. Helder, 31 v. Rotterdam te Amsterdam. Hermes, 1 v. Amsterdam n. West Indië. Indrapoera, 1 v. Singapore te Priok. Ittersum, pass. 1 Fern. Noronha n. Las Palmas Jagersfontein, pass. 1 Ouessant n. Las Palmas Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 te Quebec. Jupiter, 31 v. Amsterdam n. Levant. Kieldrecht, 1 v. Genua n. Marseille. Kota Agoeng, 1 v. Southampton n. Marseille. Kota Gede, 1 v. Priok n. Singapore. Kota Inten, verm. 2 v. Colombo n. Belawan. Laertes. 1 v. Liverpool te Swansea. Lekkerkerk, 31 v. Port Said n. Genua. Leopóldskerk, pass. 31 Kreta n. Marseille. Leuvekerk, 1 te Bombay. Linge. 1 v. Bremen te Teneriffe. Lissekerk, pass. 1 Malta n. Port Said. Lutterkerk, 1 v. Rastanura te Suez. Langkoeas, pass. 1 Gibraltar n. Rotterdam. Lawak. 1 v. Los Angelos n. Trinidad. Limburg. 2 v. Tacoma te Los Angelos. Lindekerk, 1 v. Antwerpen te Hamburg. Lombok, 1 v. Zanzibar n. Mombasa. Langkoeas, 5 Hoek v. Holland verwacht. Loenerkerk, 31 v. Rotterdam n. Calcutta. Luna, 31 v. Amsterdam n. Hamburg. Maas. pass. 1 Dover n. Tunis. Maasdam, 2 te New York verw. Maasland. 31 v. Tlheos n. Recife. Markelo, 31 v. Preston n. Cardiff. Muiderkerk, 2 te Port Elizabeth. Meliskerk, 1 v. Penang te Port Swettenham. Mei-wede, 1 v. Houston n. Brownsville. Noordam, pass. 1 Startpoint. Noordam. pas. 1 Scilly's n. New York. Notos, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Nestor, 1 te Barbados. Omala, 1 v. Santos te Fort Aleza. Orion, 2 v. Algiers te Amsterdam. Pendrecht, 1 v. Dakar n. Alexandrië.- Poelau Laut, 1 v. Amsterdam te Livorno. Prins Joh. W. Friso, 31 v. Montreal te R'dam. Prins Willem III, pass. 1 Vlissingen n. Bremen Prins Willem v. Oranje, pass. 1 Vlissingen n. Hamburg. Pieter S. 2 v. Amsterdam te Swansea. Polydorus. 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Rafaela. 31 v. Bangkok n. Singapore. Rondo, 2 v. Bremen te Amsterdam. Rijnkerk, 31 v. Beira te Dar es Salaam. Rijnland. 30 v. Rio Grande do Sul n. Uheos. Rempang, 2 v. Cochin n. Djibouti. Rijndam. 5 v. New York te Southampton verw. Salawati, 1 v. Bahrein te Damman. Salland, 31 v. Leningrad n. Hamburg. Samarinda, 31 v. Boston n. New York. Sarangan, 1 te Kaapstad. Scherpendreeht, 31 v. Trinidad n. Rio de Janeiro Sloterdijk, 1 te Hamburg. Sommelsdijk, 31 v. Baltimore n. Galveston. Stad Maastricht, pass. 1 Kp. St. Vincent naar Vlaardlngen. Stad Rotterdam, 31 v. Wabana n. Engeland. Stentor, 1 v. Paramaribo te Amsterdam. Sumatra, 30 v. Penang n. Colombo. Stad Amsterdam, 2 te Wabana. Schiedijk, 4 te Le Havre verw. Stad Alkmaar, 1 te Alexandrië. Tabian, 1 v. Philippijnen te Honolulu. Talisse, 1 v. Djeddah n. Suez. Tara, pass. 1 Ouessant n. Rio de Janeiro. Tarakan, 1 v. Djeddah n. Colombo. Tawali, pass. 31 Guardafui n. Mombasa. Teiresias, 31 v. New York n. Port Said. Telamon, 31 v. New York n. Port au Prince. Ternate, pass. 1 Kp. St. Vincent n. Port Said. Tibia, 1 v. Sydney te Miri. Tamo, 31 v. Necochea n. Antwerpen. Tegelberg, 2 v. Singapore n. Penang. Tero, 2 v. Antwerpen te St. Vincent. Tomori, pass. 2 730 Gibraltar n. Le Havre. Trajanus, 1 te Amsterdam W. Alton Jones. 31 180 m. ZO. Fayal. Wieldrecht, pass. 1 Kreta n. Sidon. Wonorato, pass. Socotra n. Belawan. Waal, 1 v. Amsterdam te Ciudad Trujillo. Waterland, pass. 1 Recife n. Rio de Janeiro. Willemstad, 1 v. Cristobal n. Aruba. Westerdam, 31 v. New York n. Rotterdam. Westland, 2 v. Hamburg te Amsterdam. Zuiderkruis, 2 v. Amsterdam te Kaapstad. KLEINE VAART Aco, 31 v. Gefle n. Rotterdam. Arnoudspolder, 31 v. Lissabon n. Oporto. Anna, 31 te Amsterdam. Batavier III, pass. 31 Kp. St. Vincent n. Bor deaux. Cornelia b II 31 v. Bordeaux n. Manchester. Crescendo, 31 v. Hamburg n. Rotterdam. Draco, 30 v. Duinkerken n. Bordeaux. Daje Bohmer, 31 v. Dover n. St. Vincent. Deni, vertr. 31 v. Rostock n. Rotterdam. Dinkel 31 v. Londen te Rotterdam. Diligentia, 31 v. Londen n. Vlaardogen. Doklaan, 1 v. Swansea te Rotterdam verw. Domburgh, 31 dwars kp. St. Vincent n. Casa blanca. Elda, 31 v. Hull te Amsterdam. Eibergen, vertr. 31 v. Swansea n. Antwerpen Elizabeth b, 31 v. Antw. te Bordeaux. Elsenburgh, pass. 31 Finisterre n. Londen. Fen, 31 v. Berwick te Amsterdam. Ferocia, vertr. 2 v. Skien n. Mantyluoto. Frans Bohmer, 31 v. Duinkerken n. Dakar. Gaasterland, 31 v. Harlingen n. Leith. Gefle, 31 v. Stockholm te Amsterdam. Gramsbergen, vertr. 31 v. Leith n. Antw. Gramsbergen, 31 v. Leith n. Antw. Haskerland, 31 v. Harlingen n. Goole. Helvetia. 1 v. R'dam te Hamburg verw. Harold. 31 v. Rotterdam n. Stockholm. Hoogezand, 31 v Odda te Rotterdam. Hartel, pass. 31 Emmerich n. Rotterdam. Hast I, 31 v. Rotterdam te Londen verw. Hoflaan, 3 v. Patenlemi te Amsterdam verw. BINNENLAND Zaterdagmiddag hebben ongeveer 50.000 personen de internationale luchtvaart show op het vliegveld Zuid-Limburg bij gewoond. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, heeft deze luchtvaart show, welke voorafgegaan was door enkele stuntvluchten van de Roemeénse kunstvlie ger prins Cantacuzene, geopend. Zierikzee heeft de uit 1464 daterende luidklok „Jan" één der oudste klokken van ons land aan de gemeente Almelo aangeboden als dank voor wat deze Over- ijselse stad in de rampdagen deed voor het geadopteerde Zierikzee. De klok hing vroe ger in de kerktoren te Zierikzee. Later werd zé museumstuk. In Sittard zün enige gevallen van de gevreesde konijnenziekte myxomatose ge constateerd. Men vreest dat alle konijnen in uit jachtgebied door deze ziekte zullen wor den aangetast. Te Londen is plotseling overleden dr. J. D. Ruys, oudste directeur van de Ko ninklijke Kwekerij Moerheim te Dedems- vaart. De heer Ruys was doctor in de biolo gie en bekleedde verscheidene functies in het maatschappelijk leven. Hij was lid van het hoofdbestuur van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, bestuurslid van de rozenvereniging „Nos Jungunt Rosae" en secretaris der internationale commissie voor tuinbouwcongressen „Royal Horticural Society" te Londen. Hij zou in Engeland de viering van het 600-jarig be-« staan van de Royal Horticural Society bij wonen. De minister van Sociale Zaken en Volks huisvesting, de heer J. G. Suurhoff, zal Amsterdam verlaten en zich te Naarden vestigen. "inister Suurhoff zal daar in Sep tember een villa aan de Rembrandtlaan in het Naardense schilderskwartier betrekken. De wervingsactie, tussen 1 October 1953 en 10 April 1954 door de staatsmijnen gevoerd, heeft tot resultaat gehad dat 1305 nieuwe werkkrachten, van wie 1192 onder- gronders, in dienst konden worden geno men. Van hen komen 339 uit de mijnstreek zelf. Door dit resultaat van de wervings actie is er voor 1954 geen tekort aan onder gronds personeel te verwachten. De Oterleeker brandweerstaf, die lange tijd in handen is geweest van de Bever- wijkse brandweer is door de commandant en leden van de Castricumse brandweer uit Beverwijk weggehaald. Deze begeerde tro- phee hield men verborgen in de slangentoren van de nieuwe Bevërwijkse brandweer kazerne. Het is de 23ste keer dat zij van eigenaar is verwisseld. Bij de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen is het turbine- tankschip „Mijdrecht" voor de N.V. Phs. van Ommeren te Rotterdam te water gelaten. De „Mijdrecht" is het eerste tankschip dat na de laatste oorlog bij De Schelde op stapel is gezet. Op 31 October 1953 werd met de bouw van de „Mijdrecht" begonnen. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte 176 meter en de breedte 22,50 meter. Het draagvermogen is 20.000 ton. Hedenochtend is Prins Bernhard met de prinsessen Beatrix en Irene per vliegtuig uit Denemarken teruggekeerd. De Koningin zal met de jongste twee prinsessen de terug reis per trein maken. De Zaandamse politie heeft aangehou den de Zaandammer P. T. die boekhouder was in het op 6 Juli door brand geteisterde garagebedrijf van de heer W. Jorissen te Zaandam, Hij wordt ervan verdacht deze brand te hebben gesticht. HAARLEM EN OMGEVING Tot onderwijzers aan de Gereformeerde ULO-school werden benoemd de heren J. Panjer te Kollum en J. A. Segers te Lisse, thans onderwijzer aan de lagere school Schoolstraat. Met ingang van 1 September zijn de volgende dames benoemd voor de Nederlands Hervormde Kleuterschool: mej. G. Pronk te Ommen (hoofd) en als helpsters de dames C. Mulder te Katwijk aan Zee en C. Glas bergen te Katwijk a. d. Rijn. Voor het Middenstandsdiploma slaagde H. Kozijn te Lisse. Ida Jacoba, 31 dwars Esbjerg n. Gothenburg. Ida Pieter, I v. Buitenhuizen te. Milfordhaven Ingeborg, 31 v. Gdynia te A'dam verw. Irene-S, 31 v: Groningen te Zwijndrecht. Joost, 26 te Gefle n. Norresundet. Ja-ba, 1 v. Kopenhagen te Dordrecht verw. Jacoba, pass. 31 Vlissingen n. Antw. Lucas Bols I, 31 v. I.Irr.uiden te Stettin verw. Lucas Bols II, 31 te Bremen. Larix, 30 te Gent. Mariscal Lopez, 1 Florianapolls verw. Markab N, 31 v. Warnemunde n. Rotterdam. Megerz N, 31 v. Santos n. Rotterdam. Markab, 31 v. Harlingen n. Stockholm. Matthew, 31 v. Selzaete n. Southampton. Maureen, 1 v. Birkenhead te viaardingen verw. Merwehaven, 31 v. Dieppe te Duinkerken. Meras N, 1 v. Antwerpen te Rotterdam. Mies. 31 v. Hamina te Rotterdam. Monica, 31 v. Belfast te Workington. Meuse, 31 v. Rotterdam n. Stockholm. Midsland, 31 v. Rotterdam n. Grangemouth. Mount Everst, 31- 90 m. N. ten O. Aalesund. Muphrld N, 1 Delfzijl verw. Mutatie, 31 v. Rotterdam n. Rostock. Neeltje b. 31 v. Lorient teLa Rochelle. Nieuwehaven, 31 dwars Soheveninigen naar Kopenhagen. Noorderhaven, 31 v. Munksund te R'dam. Nottingham, 31 v. Rotterdam n. Kingslynn. Nyenburgh, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Prior, pass. 31 Vlissingen n. Liverpool. Plato, 30 v. Rotterdam n. Carthagena. Pavo. 27 v. Marieberg n. Zaandam. Ponto, 29 te Zaandam. Ponza, 29 te Kramfors. Rijnhaven, 1 Amsterdam verw. Stella Maris. 31 60 m. Z.ZO. Arendal. Spes, 1 v. Rotterdam te Heroya verw. Spurt, 31 v. IJmuiden n. Bristolkanaal. Taurura, 31 v. Keulen n. Hamburg. Trito, verm. 31 v. Drogheda n. Amsterdam. Veenenburgh, 31 v. Rotterdam n. Middelbro. Vrijburgh, 31 v. Rotterdam n. Londen. Wickenburgh, 31 v. Londen te Rotterdam. Zeehaan, 31 v. Gdynia n. Hull. OFFÏCIëLE PUBLICATIE OPKOMST HERHALINGSOEFENINGEN Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 3 Augustus 1954 voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen komen, worden enkele extra treinen ingelegd. Genoemde dienstplichtigen moeten van deze extra trei nen gebruik maken en daartoe op een dus danig tijdstip van hun woonplaats vertrek ken, dat zij op het desbetreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die, in verband met hun plaats van bestemming geen ge bruik kunnen maken van een der hierna genoemde extra treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reis gelegenheid na 06.59 uur. 1. De dienstplich tigen uit N.Holland, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam en Dordrecht met bestemming Rucphen moeten reizen met de extra trein: Amsterdam C.S. v. 08.53, Haarlem v. 09.12, Leiden v. 09.37, Den Haag H.S. v. 09.51, Delft v. 09.59, Rotterdam C.S. v. 10.15, Rot terdam Blaak v. 10.19. Rotterdam Zuid v. 10.25, Dordrecht v. 11.01, Roosendaal a. 11.32. 2. De dienstplichtigen uit N.Holland, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en omgeving met bestemming Ede en Mill en de dienstplich tigen uit Nijmegen en omgeving met bestem ming Mill moeten reizen met de volgende extra treinen: 1. Amsterdam C.S. v. 09.18, Amsterdam M.P. v. 09.24, Amsterdam Amstel v. 09.28, Utrecht C.S. v. 09.57. Ede-Wage- ningen a. 10.23; 2. Den Haag S.S. v. 08.51, Voorburg v. 08.56, Gouda a. 09.16; combineert: Rotterdam C.S. v. 08.56; Rotterdam Noord v. 09.04, Gouda a. 09.20 v. 09.25, Utrecht C. S. v. 09.57, Geldermalsen v. 10.24, Nijmegen v. 11:30, Boxmeer a. 11.57. De dienstplichtigen, uit de richting Amsterdam met bestemming Mill moeten te Utrecht C.S. overstappen op de extra trein uit Rotterdam: Utrecht C.S. 0C.57 uur. De dienstplichtigen uit de richting Den Haag en Rotterdam met bestemming Ede moeten te Utrecht C.S. overstappen op de extra trein vanuit Amsterdam: Utrecht C.S. v. 09.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3