Belgische tennisploeg behaalde opnieuw ruime zege op Nederland Zes titels voor Haarlem-athleten bij Noordhollandse kampioenschappen Nieuwe acht van Laga versloeg Aegir op overtuigende wijze Dames-acht Spaarne won twee maal Haarlemse Cricketbond Fangio met Mercedes wereldkampioen Snijders winnaar van Ronde van Halfweg Spencer Hollandia G. won derby op Duindigt 5 NEDERLANDSE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Wielrennen Groeneveld behaalde in Opmeer zijn eerste zege Criterium van Landsmeer voor W. Vreeswijk Nederlandse ploeg versloeg Luxemburg l Amerikaan Golliday won zowel 100 als 200 meter Zeilen Eerste deel van de Holland-week besloten Fraaie zege in de Grote Prijs Europa Paardensport MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 Een over het algemeen hoog roeipeil en de mede hierdoor zeer boeiende wedstrijden maakten de nationale rocikampioenschappen, welke Zondag op de Bosbaan in Amster dam werden gehouden, tot een aantrekkelijk roeievenement. Zaterdag vonden dezelfde ■wedstrijden plaats, slechts onder andere loting, welke golden als selectiewedstrijden voor de eind Augustus op de Bosbaan te houden Europese roeikampioenschappen, waarvoor van vrijwel alle West- en Oost-Europese landen een inschrijving is binnen gekomen. Over de Nederlandse afvaardiging werd door het bestuur van de Neder landse Roeibond een besluit genomen op advies der technische adviescommissie, het welk een uur na afloop der wedstrijden op Zondag, bij monde van mr. H. Bruyn, voorzitter van de N.R.B., werd bekend gemaakt. De Nederlandse afvaardiging zal bestaan uit een volledige équipe dus in zeven heren- en vijf damesnummers. De Varsity-vier van Njord bleek in de vieren met stuurman op beide dagen de sterkste. Zeer verrassend was het bijzon der sterke roeien van een jonge Spaarne- vier, welke beide wedstrijddagen tweede werd en daarbij de Hoop/Njord-combi- natie en Aegir, bedwong. Vooral op Zater dag werd snel geroeid, drie van de vier ploegen bleven beneden de zes minuten. De wedstrijden van de vieren zonder stuurman waren, vooral op Zaterdag, spannend. Willem III, Laga en Het Spaar ne gaven elkaar hierbij weinig toe. Wil lem III werd Zaterdag derde, doch won gisteren overtuigend. De Spaarne-vier toonde tussen dit gezelschap in een nieuwe boot volledig op haar plaats te zijn: de eerste dag versloegen de Haarlemmers Willem III en bedreigden de Henley-vier van Laga ernstig. Zondag waren de rollen geheel omgedraaid: Willem III won op grootse wijze, Laga werd tweede en de Haarlemmers werden derde met vrij ge ring verschil. De double-sculls leverden twee maal een gemakkelijke overwinning voor de Willem III-roeiers Neumeier en Reiding. Wij misten in dit nummer Wilbrenninck en Van der Meer, die uit elkaar zijn ge gaan. Bij de oude skiffs ontbrak Neumeier. Bij de tweeën met stuurman gingen de overwinningen en de nationale titel naar de De Hoop-nlo'-^. De twee zonder stuurman was wegens gebrek aan tegenstand genoodzaakt op deze beide dagen alleen te roeien, waar bij zij trachtten hun eigen Bosbaanrecord te breken (7.14.9). Dit lukte echter niet: Zaterdag 7.16.7 en Zondag 7.17.0. Dit kan natuurlijk mede veroorzaakt zijn door het gebrek aan tegenstand. Desondanks toonde het roeien van dit tweetal dat het een onzer sterkste troeven bij de Europese kampioen schappen zal zijn. Bij de oude skiffs was Van Mesdag van Cornelis Tromp oppermachtig. Om de tweede plaats zagen wij een fel gevecht tussen Tigchelaar (Aegir) en Wilbrenninck (Het Spaarne) dat Zaterdag in het voor deel van de eerste. Zondag in het voordeel van de tweede beslist werd. Bijzonder scannend was de strijd der oude achten. Favoriet was de dit jaar on geslagen acht van Aegir. Het bleek echter, dat Laga een sterke nloeg oo het water had weten te brengen, die de Groningers beide keren met enkele decimeters verschil ver sloeg. Vooral op Zondag was de spurt van Laga oo 1500 meter zó geweldig, dat de ploeg Njord losroeide en Aegir voorbij liep op een wijze, die wii hier op de Bos baan zelden aanschouwden. Dames De dubbelvier van De Vliet, welke Za terdag haar meerdere moest erkennen in Willem III, roeide op Zondag zó goed dat hun afvaardiging volkomen gerechtvaar digd is. Zondag werd door deze meisjes het baanrecord met 0.3 seconde omlaag- gebracht tot 3.40.5. De dames skiff was beide dagen voor Agnes Reuter van Nautilus, waarbij zij Zaterdag haar eigen baanrecord verbe terde. Een andere recordverbetering zagen wij bij de vieren met stuurvrouw, waarbij Die Leythe het eveneens op eigen naam staande record bracht op 3.40.6. Viking was bij de double-sculls beide dagen heer en meester vóór Willem III. De dames-acht van Het Spaarne vierde beide dagen grote triomphen. De ploeg be haalde op Zaterdag door een sterke eind spurt een zege met enkele centimeters verschil op Willem III. dat tot enkele meters voor de finish de leiding had ge had na een slechte start van Het Spaarne. Zondag was deze start goed en wonnen de Hsarlpmto ^-mes op zeer fraaie wijze de nationale titel. Nederlandse equipe De Nederlandse afvaardiging zoals die door de N.R.B. bekend is gemaakt met ver melding van de op Zondag gemaakte tij den. luidt als volgt: Vier met stuurman: Njord (6.58.7) Vrind (boeg) Cornelissen, Van Schaarenburg; Hoekstra (sl.). Vier zonder stuurman: Willem III (6.40.0) Jansen (bg.); Den Hartog; Van der Brekel; v. Schelt (sl.). Double-sculls: Willem III (7.04.9) Rei ding (bg.); Neumeier (sl.). Twee met stuurman: De Hoop (7.59.1) Thiisse (bg.); Dikken (sl.). Twee zonder stuurman: Het Spaarne (7.17.0) Blom (bg.); Gitz (sl.). Rood en Wit 5 ABMHC 2. Gewonnen door Rood en Wit met 100 runs. Rood en Wit 200 voor 5 wickets (gesloten), F. L. van Muiswinkel 90, C. J. C. Voors 36, J. Appel 12, J. H. Nijhuis 31, H. Wamsteker 14 not out. Extra's 12. Bowlingcijfcrs BMHC: K. Creutzberg 189, G. Koningsveld 151; N. Dalmeijer 2—16. BMHC 100; A. Nolte 16, G. Koningsveld 19, K. Creutzberg 38. Extra's 16. Bowlingcijfers Rood en Wit: J. Nijhuis 115, F. L. van Muiswinkel 429, J. Heijmans 120, C. J. C. Voors 1—14, H. Thon 2—6. CVIIW 3Haarlem 3. Gewonnen door Haarlem met 92 runs. Haarlem 106 voor 8 wickets, G. Goossens 20, C. van Vreeden 23, W. Feldman 10. Extra's 27. Bowlingcijfers CVHW: J. Postma 221, F. Kottman 330, J. D. Leijer Jr. 219. H. Oosterhuis 119. CVHW 14. Bowlingcijfers Haarlem: E. ter Haar 5—4, Th. Hetem 4—5, W. Feldmwi 1—1. G. Goossens 10. De tennisontmoeting tussen de ploegen Van Nederland en België, welke in Velp is gehouden, is in een 2014 overwinning voor de Belgen geëindigd. Een resultaat, dat veel gunstiger is dan dat van het vorig jaar toen de Nederlanders met 313 ten onder gingen. Er was nu geen groot kwaliteitsverschil, al vormde de Belg Bricliant een klasse apart. Wat het verschil in kwaliteit aangaat bij de heren, spreken de cijfers duidelijke taal. In het dubbelspel bijvoorbeeld wonnen bei de ploegen twee partijen en in het enkelspel konden beide teams acht gewonnen partijen laten noteren. Bij de dames was mevrouw Roos niet in vorm. Niettemin eindigde het enkelspel in de stand vier—vier. De Belgen dankten dan ook hun overwinning voor namelijk aan de successen in het heren dubbelspel en in het gemengd dubbelspel. Karamoy was een goede versterking aan de zijde van de Nederlanders, want beide enkelspelen werden door hem gewonnen, een prestatie, welke door Goris werd ge ëvenaard. De uitslagen van Zondag luiden: Dames enkelspel: mevr. J. F. Roos verl. van mej. C. Mercelis 5—7, 26, mevr. M. Peters verslaat mevr. A. van Cutsem 6—1, 3—6, 6—2; mej. F. Tekelenburg verslaat mevr. A. Dubois 64, 6—3; mej. C. Grosveld verslaat, mevr. P. Coessens 64, 3—6, 6—0. Heren enkelspel: Dehnert verl. van Bri- chant 7—9, 36; Van Meegeren versl. Mezzi 86, 6—0; Van Dalsum verl. van Peten 36, 68; Karamoy versl. Van den Eynde 86, 62; Holst verl. van Vallez 46. 36; Windt versl. Rooman 6—3, 63; Van Gasselt verl. van Jamar 2—6, 6—8; Goris versl. Goossens 6—4, 6—2. Heren dubbelspel: Dehnert en Van Dalsum verl. van Brichant en Mezzi 63. Van Meegeren en Van Gasselt verl. Van Geelhand en Van den Eynde 64, 36, 36; Holst en Wiegers versl. Rooman en Peten 63, 36, 62; Karamoy en Goris versl. Vallez en Jamar 7—5, 68, 6—1. Dames dubbelspel: mevr. J. F. Roos en mevr. G. Blaisse verl. van mej. C. Mercelis en mevr. A. Cutsem 16, 4—6; mevr. M. Peters en mej. F. Tekelenburg verl. van mevr. A. Dubois en mevr. Isaac 46, 46. Zaterdag waren de uitslagen: Dames enkelspel: mevr. J. F. Roos verl. van mej. A. van Cutsem 75, 26, 36; mevr. M. Peters verl. van mej. C. Mercelis 57, 16; mej. F. Tekelenburg verl. van mevr. P. Coessens 16, 06; mej. C. Gros veld versl. mevr. A. Dubois 6—2, 64. Heren enkelspel: Dehnert verl. van Mezzi 62, 46, 36; Van Meegeren verl. van Brichant 46, 1—6; Van Dalsum versl. Van den Eynde 16, 9—7, 64; Karamoy versl. Peten 06, 97, 61; Holst verl. van Roo man 4—6, 6J3, 46; Windt verl. van Vallez 16, 26; Van Gasselt versl. Goossens 62, 61; Goris versl. Jamar 63, 75. Gemengd dubbelspel: C. J. F. Roos en Dehnert verl. van mej. C. Mercelis en Bri chant 63, 1113, 3—6; mevr. G. Blaisse en Van Meegeren verl. van mevr. A. van Cutsem en Geelhand 62, 16. 2—6; mevr. M. Peters en Van Dalsum verl. van mevr. M. Isaac en Mezzi 36, 79; mej. F. Teke lenburg en Wiegers verl. van mevr. A. Dubois en Van der Eynde 7—5, 26, 26. Om de Galeabeker De finish van de heren achten. Voorgrond „Laga", daarachter „Aegir". Skiff: Cornelis Tromp (7.29.6) Van Mes dag. Acht: Laga (6.14 Westerman (bg.); Dek ker; Gelijns; v. Goeh; Maier; Op den Velde; Sesink Clee; De Voogt (sl.). Dames dubbel vier: De Vliet (3.40.5) mej. Koster (bg.); mej. Van der Hoop; mej. Paulen; mej. Teuben (sl.). Dames skiff: Nautilus (3.53.6) mej. Reu ter. Dames vier met stuurvrouw: Die Leythe (3.46.8) mej. Lafeber (bg.); mej. Van Lith; mej. De Mey; mej. Voehteloo (sl.). Dames double-sculls: Viking (3.51.7) mej. Kapelle (bg.); mej. Uittenbogaard (slag). Dames acht: Het Spaarne (3.26.3) mej. minnema; mej. Kouwenaar; mej. Schepers; mej. Moltzer; mej. Van der Feltz; mej. Domhoff; mej. Loman; mej. Stefels (sl.). De Haarlemse nieuweling J. Groeneveld is er in geslaagd om de Ronde van Opmeer op zijn naam te brengen. Groeneveld, die hiermede zijn eerste wieleroverwinning be haalde, versloeg de snelle Beverwijker J. Groot in de eindsprint. De Haarlemmer Vroom kreeg twee maal pech, waardoor hij uitgeschakeld werd en Buis uit Vijfhuizen kwam in deze wedstrijd ten val. De renner Kayer uit Hoorn raakte in een der bochten de macht over zijn stuur kwijt en belandde in een langs het parcours gelegen sloot. De uitslag luidde: 1. J. Groeneveld (Haarlem) de 70 kilometer in 1 uur 35 mi nuten en 59 seconden; 2. J. Groot (Bever wijk); 3. J. Le Grand (Amsterdam). Het wielercriterium van Landsmeer is bij do amateurs door W. Vreeswijk uit Alphen aan de Rijn en bij de nieuwelingen door T. Marcus uit Halfweg gewonnen. De uitslagen luidden: Amateurs: 1. W. Vreeswijk (Alphen aan de Rijn); 2. J. Wuurman (Amsterdam); 3. Jan Eelsing (IJmuiden); 4. G. Schoen (Zaandam); 5. Chr. de Nijs (Beverwijk). De andere renners hadden drie ronden ach terstand. Nieuwelingen: 1. T. Marcus (Halfweg); 2. M. Neesman; 3. J. Verbruggen (beiden Amsterdam); 4. H Schipper (Koog aan de Zaan); 5. Y. v. d. Stadt (Zaandam); 6. H. Scheermeyer (Amsterdam). In de tweede ronde van het tournooi om de Galeabeker in de groep België, Neder land, Frankrijk en Luxemburg, speelde Nederland tegen Luxemburg en België tegen Frankrijk. Nederland behaalde in beide enkelspelen de overwinning op Luxemburg. Van de Weg (Ned..) versl. Baden (Lux.) 64, 61. Frederiks (Ned.) versl. Weyverts (Lux.) 63, 62. Ook het dubbelspel is door de Nederlan- T I ders gewonnen. Van Eysden en Frederiks Van (Ned.) versloegen Baden en Brasseur (Lux.) met 6—1, 7—5, 6—2. In de beide laatste enkelspelen werd Frederiks (Ned.) door Baden (Lux) ver slagen met 36, 62, 64, terwijl Van de Weg (Ned.) de partij tegen Wiewertz (Lux) won met 63, 62. Nederland won de ontmoeting dus met vieréén. De ontmoetingen FrankrijkBelgië en JoegoslaviëDuitsland eindigden even eens in een vieréén overwinning van de Fransen en Joegoslaven. Frankrijk en België hadden zich reeds geplaatst voor de finale, welke te Vichy wordt gehouden. VERENIGDE STATEN VERSLOEG CUBA. De Verenigde Staten hebben het dubbel spel van de Daviscupontmoeting tegen Cuba gewonnen. Clark en Burrows (V. S.) ver sloegen Garrido en Reyraldo (Cuba) met 62, 64, 6J3. De stand is thans drienul voor de Verenigde Staten. De Verenigde Staten zullen in de finale van de Ameri kaanse zóne de winnaar van de ontmoeting CanadaMexico ontmoeten. Finish van het nummer dames acht. Win naar werd Het Spaarne (midden) in 3 min. 26.3 sec. Tweede werd Willem lil (voor grond) en derde Nautilus (achtergrond) t De op Zaterdag en Zondag gehouden Noordhollandse kampioenschappen hebben ..Haarlem" niet minder dan zes titels opge leverd, waarbij echter het meest verheu gende is, dat er ook enkele uitmuntende prestaties werden geleverd. Daarbij denken we voor alles aan de 5000 m., waarop de „Haarlem"-athleet Verra, na vorige week zo'n prachtige wed strijd op de 10.000 m. te hebben gelopen in de wedstrijd NederlandBelgië, zich nu bij de allerbeste 5000 m.-lopers in Nederland plaatste, door op werkelijk imponerende wijze de 5000 m. te winnen. Ronde na ronde bieef het drietal Verra (Haarlem), Spek (Suomi) en Van Zeeland (AAC) bijeen. Aanvankelijk had ook Jansen (Haarlem) het tempo goed kunnen volgen, doch drie ronden voor het einde werd hij het slacht offer van het hoge tempo, dat voornamelijk door zijn clubgenoot Verra werd aange geven en hij moest opgeven. Bij het ingaan .van de laatste ronde kwam dan de lang verwachte aanval van de favoriet Van Zee land. Verra ving hem echter prachtig op en onmiddellijk viel Van Zeeland ver terug. Daarmede had de Haarlemmer de race nog niet gewonnen, want het was de Suomi- loper Spek, die de aanval van Van Zeeland overnam. De werkelijk zeer verrassend goed lopende Spek kwam in de laatste bocht naast Verra, doch verder kon hij niet kernen. Verra hield de athleet uit Velsen naast zich en in het laatste rechte eind spurtte hij van Spek weg. Verra noteerde 15 min. 18,5 sec., waarmede hij een nieuw Haarlems record vestigde. Voor Spek werd 15 min. 19 sec. afgedrukt. Een tijdsverschil derhalve van een halve seconde. Er zijn echter nog meer verheugende prestaties te vermelden van „Haarlem"- alhleten. De junior Douwes won de 300 m. in 36,4 sec. en dat betekende een nieuw Haarlems jeugdrecord. Bij het polsstokhoogspringen werkte Swart zich eindelijk weer eens tot een redelijke prestatie op (3.60 m.). De Sanders verraste op dit nummer. Hij behaalde ruim schoots de 3.50 m., hetgeen behalve een tweede plaats ook een aanmerkelijke ver betering van zijn beste prestatie betekende. Het hoogspringen leverde De Sanders even eens een tweede plaats op met 1.75 m. Vis ser (AAC) won dit nummer met eveneens 1.75 m., doch met minder afsprongen. De Sanders behaalde ook nog een kampioen schap, doch het eigenaardige was, dat dit juist in verhouding met zijn andere ver richtingen zijn minste prestatie was. Want 43.10 m. is voor speerwerpen nu niet direct geweldig te noemen en toch had De San ders hieraan voldoende om de titel te be halen. Teleurstellend Kluft won met 13.32 m. het kogelstoten Militaire kampioenschappen De internationale militaire athletiekkam- pioenschappen in Tilburg hebben Jim Gol liday twee titels opgeleverd. De Ameri kaanse sprinter, gedetacheerd bij de Ame rikaanse strijdkrachten in Duitsland won de 100 en 200 meter in de uitstekende tijd van respectievelijk 10,5 en 21,5 sec., beide keren liet hij zijn landgenoot Valentine en de Nederlandse LSK-man Van Hardeveld in deze volgorde achter zich. Maar de tijden van deze laatste twee, respectievelijk 10,7 en 21,7 en 10,7 en 21,8, mochten toch ook gezien worden. Degats (Frankrijk) zegevierde op de 400 meter overtuigend in 48,1 sec. en de Belg met een enigszins teleurstellende Van Zweeden op de derde plaats met 12,69 m. Overigens maakte Van Zweeden veel goed door een derde plaats óp hoogspringen met 1.70 m. Van Deuren, die reeds enkele malen eer der de aandacht op zich vestigde bij het discuswerpen, kwam ook nu met een beste prestatie voor de dag; 39,83 m. bleek ruim schoots voldoende voor de kampioenstitel. Kluft kwam tot 38,17 m. en dat leverde hem een tweede plaats op. Via serie en halve finale plaatste Halderman zich in de finale 200 m., hetgeen zonder meer een verrassing genoemd kon worden. In die finale bezette hij in 23,6 sec. de vierde plaats. Doornebosch kon zijn vorm van enkele weken geleden niet vinden. Voor de jeugd kampioen speerwerpen is 48,78 m. matig te noemen en het was deze keer dan ook niet voldoende voor de eerste plaats. Borger (AAC) won dit nummer met 41,29 m. Deze Borger was ook te snel voor De Reus op de 110 m. horden. Borger 15,8 sec., De Reus IG sec. Bij de 4 x 100 m. junioren ging de strijd tussen AAC en Haarlem. Tot de laat ste wissel ging Haarlem aan de leiding, doch toen moest Breevoort, die als invaller liep voor Den Boer, de laatste AAC-man laten schieten. AAC 45,9 sec., Haarlem 46,3 sec. Ook op de derde dag van de Holland-week op de Loosdrechtse Plassen was het weer niet al te best. De buitenlandse deelnemers in de klasse van de Flying Dutchman drongen ook deze dag niet tot de eerste plaatsen door. De voornaamste uitslagen van de derde dag luiden: Flyin Dutchman: 1. Favonius, st. J. Helder, NNWB; 2. Jan Brass, st. L. v. Ar nold, KWV, Loosdrecht. Vrijbuiters: 1. Graaf de Lumey, st. W. van Dijk, Het Witte Huis. Valken A: 1. Boentoet, st. B. Staartjes, Het Witte Huis; 2. Mieke, st. C. Scherpel Jr., Het Witte Huis. 12 m.2 klasse A: 1. Mustang, st. Jac. Kraan, Braassemermeer; 2. Foca, st. H. van Dalfsen, Het Witte Huis. Vrijheidsklasse A: 1. Kleinduimpje, st. J. Stenhuis, De Schinkel; 2. Schoffie, st. H. C. Blok, De Kaag. Olympiajollen A: 1. Flossie, st. H. Lesage, De Schinkel; 2. Magneet, st. B. W. Willems, De Schinkel. 16 m.2 streepklasse: 1. Taas II, st. A. Tase- laar, IJsselmonde; 2. Toetoe Ben Hillie, st. Tt. Paulsen, De Vrijbuiter. Pampusklasse: 1. Us Heit, st. C. Tjebbes, KWV, Loosdrecht; 2. Tobbedanser, st. O. Besseling, KWV, Loosdrecht. 12 voetsjollenklasse A: 1. Waterbaby, st. A. Reyers, De Kaag; 2. Lucky Truck, st. L. van Leeuwen, De Kaag. Jeugdklasse: 1. Billy I, st. Jac. Albers, Aegir. 2, Andi, st. V. van Schie, Het Witte Huis. Valken B: 1. Waterland er, st. E. Schut, De Vrijbuiter. 12 m.2 klasse B: 1. Gems, st. R. Bicker Caarten, KWV, Loosdrecht. Vrijheidsklasse B: 1. Wolvenest, st. A. Zur Mühlen, KWV. Loosdrecht. Olympiajollen B: 1. Humoresque, st. A. van Merle, Het Witte Huis. 16 m.2 puntklasse: 1. Surcouf, st. J. de Jong, KWV, Loosdrecht. 12 voetsjollen B: 1. Trixi, st. mejuffrouw Dudok de Wit, KWV. Loosdrecht. Zondag is het eerste deel van de inter nationale Hollandweek op de Loosdrechtse Plassen geëindigd. De uitslagen luiden: Flving Dutchmanklasse: 1. Fnthjofna, stuurm. Gulcher; 2. Favonius, stuurm. Hel der (plus hoofdprijs). Vrijbuiterklasse: 1. Graaf de Lufey, st.m. Van Dijk. Valkenklasse A: 1. Jax, st.m. Pruis; 2. Demuynck won de 800 meter, die hij in 1 --- min. 50,3 sec voor zijn rekening nam. Kocak tI (Turkije) moest op de 1500 meter alles geven om Conqueraux (België) achter zich te houden. Met 0,1 sec. verschil ging Kocak als eerste over de streep (3.58,7 tegen 3.58,8). Op de 4 x 100 meter estafette kon den de overigens goed wisselende Geldens, Boogert, Van Hardeveld en Tempelaers het tegen het Amerikaanse viertal Hall, Colli- day, Valentine en Terrill niet bolwerken. Met een seconde werden onze landgenoten verslagen: 41,4 om 42,4 sec. Bij de techni sche nummers zorgde Kamerbeek voor de enige Nederlandse overwinning. Hij won het speerwerpen met 60,72 meter, een nieuw persoonlijk record. Tosi, de oud- Europese kampioen, was bij de discuswer pers heer en meester. Aan 51.17 meter had hij ruimschoots voldoende voor de zege. ke, st.m. Scherpel Jr. Internationale 12 m.2 klasse A: 1. Mustang, st.m. Kraan (plus hoofdprijs); 2. Foca, st.m. Van Dalfsen. Vrijheidsklasse A: 1. Keep Steady III, st.m. Neleman; 2. Duveltje, st.m. Freeh (plus hoofdprijs). Internationale olympiajollenklasse A: 1. Flossie, st.m. Lesage; 2. Magneet, st.m. Wil lems (plus hoofdprijs). 16 m.2 streepklasse: 1. Taas II, st.m. Tase- laar (plus hoofdprijs); 2. Matanzas II, st.m. De Jonge. Pampusklasse (zonder spinnaker): 1. Koli brie, st.vr. mej. De Goederen: 2. Bries, st.m. Blok. Hofdprijs: Woelwater, st.m. Blok. Internationale 12 voetsjollenklasse A: 1. Waterbaby. st.m. Reyers (plus hoofdprijs); 2. Lucky Truck, st.m. Van Leeuwen. Jeugdklasse: 1. Henfri, st.m. Klumper; 2. Billy II, st.m. Albers (plus hoofdprijs). Mercedes heeft op zeer fraaie wijze re vanche genomen voor de nederlaag, die de Duitse fabriek tijdens de Grote Prijs van Silverstone enkele weken geleden door Ferrari werd toegebracht Op c'.e Niirnburgring in de Eifel won de Argentijn Fangio met een van de zilverkleurige Mcr- cedes-Monoposto wagens de Grote Prijs van Europa, een race over 22 ronden met een totaal afstand van 501.82 km. De twee de en derde plaats werden door Ferrari, respectievelijk met de Engelsman Haw thorn en de Franse coureur Trintignant aan het stuur, ingenomen. In de ochtenduren bij de training van de sportwagens was de Zwitserse Porsche- rijder Kaiser zo ernstig gewond geraakt nadat zijn auto uit de bocht was gevlogen, dat aanvankelijk door de wedstrijdleiding werd medegedeeld, dat Kaiser aan zijn verwondingen was bezweken. Later bleek dit gelukkig niet het geval te zijn. De Maseratie-fabriek had in verband met de dood van de Argentijn Marimon de Maseratie-ploeg officieel teruggetrokken, doch gelijkertijd enkele van haar rijders toestemming gegeven invididueel te star ten. Twintig wagens verschenen aan de start: voor Ferrari: Gonzales Trintignant, Hawthorn en Taruffi, voor Mercedes: Fan gio, Kling, Hermann en Lang, met Mase- rati: Mieres, Bira, Shell, Moss en Manto- vani als belangrijkste deelnemers. In hoog tempo werden de eerste ronden gedraaid. Fangio nam de kop met zijn landgenoot Gonzales aan de staart van zijn Mercedes. Na een ronde lag Stirling Moss met zijn Maseratie op 200 m. Op een ge geven moment kreeg Hawthorn pech, maar na een kort oponthoud verscheen hij weer op het circuit om de jacht op Fangio met alle felheid te ontketenen. Intussen was de Belg Frere, die een wiel van zijn Gordini zag aflopen, voor goed in zijn pit verdwe nen. De Duitser Lang ging met zijn Mer cedes in de volgende ronde over Gonzales heen en toen twee ronden later ook Kling langs de Ferrari stoof, lagen drie Mercedes- wagens- aan kop met Gonzales in vierde positie. Fangio versterkte zijn leiderspositie en zienderogen groeide zijn voorsprong, een gemiddelde halend van ruim 135 km. per uur. Kort na elkaar verdwenen Moss en Hermann, beiden met motorpech, van het circuit. En even later kwam ook Lang. Fangio verdrongen Voorlopig kwamen de Ferrari's nog niet in de buurt van Fangio. Wel kreeg de Ar gentijn enkele aanvallen van zijn stalgenoot Kling te verduren en zowaar gelukte het de Duitser, tot groot enthousiasme van de honderdduizenden toeschouwers, de leiding van Fangio over te nemen en zelfs een flinke voorsprong te nemen. Tijdens deze jacht legde Kling de snelste ronde af met een gemiddelde van 138.1 km per uur. Ronde na ronde bleef het een opwindend duel om de kop tussen de twee zilverkleu rige Mercedes-wagens, die elkaar tot grote snelheden opjoegen. In de 15e ronde nam Hawthorn de Ferrari van Gonzales over. Na 17 ronden had Fangio zijn oude positie aan de kop hernomen. Toen Kling in de 19e ronde aan zijn pit stopte en een halve minuut verloor met een korte revisie van zijn wielen nam Hawthorn de tweede plaats over en in deze positie: Fangio aan kop, Hawthorn met Ferrari tweede en op enkele minuten Trintignant derde en Kling met de tweede Mercedes vierde, viel de ge blokte finishvlag Met nog drie races, geldend voor het wereldkampioenschap is Fangio zeker van de wereldtitel. Het klassement van het wereldkampioenschap luidt thans: 1. en wereldkampioen Fangio (Arg.) 36 pnt., 2. Gonzales (Arg.) 17.5 pnt., 3. Trintignant (Er.) 15 pnt., 4. Hawthorn (Gr. Br.) 10.5 pnt., 5. Kling (Duitsl.) 10 pnt. De zesde Ronde van Halfweg, die Zater dagmiddag door de HSC „De Bataaf" op een parcours in de Houtrakpolder werd gehouden, is voor de tweede achtereenvol gende maal gewonnen door de plaatselijke favoriet Snijders. Bij het ingaan van de laatste ronde was Snijders uit de acht man sterke kopgroep ontsnapt en liet zich on danks een felle achtervolging van P. Steenvoorden, niet meer inlopen. Deze renner uit Heemstede was trou wens bijzonder strijdlustig in de honderd kilometer lange wedstrijd, want reeds na de eerste ronde reed hij met de Amster dammers Mehagnoul en Huizinga, een tien tal meters voor het peloton uit. Hoewel deze uitlooppoging geen succes opleverde, probeerde Steenvoorden het weer nadat er tien kilometers afgelegd waren, samen met de Beverwijker Geldermans. Dit tweetal wist een voorsprong van 25 seconden te veroveren, welke zij zes ronden (24 km) lang behielden. Doordat M. Snijder de ach tervolging doorzette, werden de twee vluchtelingen na 44 km weer inge lopen. Er kwam toen een groep van tien renners aan de leiding. Pas bij het ingaan van de laatste ronde had Wim Snijders eindelijk succes. Hoewel eerst Steenvoorden en even later ook M. Snijder aan een achtervolging begonnen, bleef Snijders in deze laatste ronde onbe reikbaar. Een voor een kwamen de renners van het uit elkaar geslagen kopgroepje over de finish. Nieuwelingen De wedstrijd voor nieuwelingen over zestig kilometer, welke aan de wedstrijd voor amateurs vooraf ging, werd op fraaie wijze gewonnen door de Heemskerker T. Beentjes. Met nog ongeveer zes kilometer ie rijden kon de Heemskerker uit het grote peloton ontsnappen en veroverde een voor sprong van zeventien seconden, welke hij niet meer afstond. Uitslagen Nieuwelingen: 1. T. Beentjes (Heems kerk) de 60 kilometer in 1 uur, 36 minuten en 4 seconden; 2. E. Bouwman; 3. A. Stoel- tie; 4. J. de Vries (allen Amsterdam); 5. H. Cuvelier (Nieuw Vennep). Amateurs: 1. Snijders (Halfweg) de 100 kilometer in 2 uur 43 minuten en 39 secon den 2. P. Steenvoorden (Heemstede); M. Snijder (Halfweg); 4. A. Geldermans (Be verwijk); 5. T. Luikx (Halfweg); 6. N. de Clerk (Amsterdam); 7. J. Eelsing (IJmui den); 8. H. de Koning (Hoofddorp); 10. D. de Ruiter (Beverwijk); 14. P. de Bie (Haarlem). De Nederlandse draversfokkerij heeft gistermiddag op Duindigt voor de zoveel ste maal bewezen hoe snel haar kwaliteit stijgt. In de draversderby, die het hoofd nummer was van een rijk voorzien pro gramma, zegevierde Spencer Hollandia G met W. H. Geersen op de sulkey in de re cordtijd van 1.26.4. Het entrainement Geersen was trouwens heer en meester in deze klassieke course, en bezette eveneens de tweede en derde plaats, respectievelijk met Sir Messidor en Sir Spencer. De enige gevaarlijke concur rent voor het entrainement Geersen was de snelle merrie Sunshine gereden door de pikeur J. P. de graaf, die echter door een onverstandige manoeuvre in de laatste bovenbocht al zijn kansen verspeelde. Hij E robeerde door een te nauwe opening innendoor te komen hetgeen mislukte. Het veld in de derby was overigens zwak bezet, want slechts zes paarden namen aan deze klassieke course over 2600 meter voor driejarige hengsten en merriën, deel. Cracks als Soronto en Sirone waren niet tijdig voor deze course ingeschreven, an ders had deze belangrijke draverij nog wel eens anders kunnen verlopen. Hoe het zij, Spencer Hollandia heeft zijn grote klasse met de zeer snelle tijd overtuigend be wezen. Tot de andere nummers van dit pro gramma behoorde ook de Generaal Van Heemstra-bekers voor de volbloeds en voor de dravers. Bij de volbloeds zege vierde de derby-winnaar Sans Valeur, die de rest van het veld eenvoudig liet staan. De draverij om de Generaal Van Heem stra-beker was eigenlijk de mooiste course van deze dag. De sneile flyer merrie Ma dame B was van de kop vertrokken en wachtte daar op de aanval van Mac Kin- ley, thans Nederlands snelste paard. De hengst van Geersen kon pas laat in de course tot de aanval overgaan, omdat hij voortdurend ingesloten had gezeten, maar toen de aanval kwam bleek ook de over macht van deze grote ster onder de Ne derlandse dravers. Ondanks het moedige verzet van Madame B zegevierde Mac Kinley met enkele lengtes. Nog een be langrijke draverij was de course voor tweejarige, de productendraverij over 1300 meter. De twee grote favorieten hierin wa ren Trabant van N. J. Bloemsaat en Tira van W. H. Geersen. Trabant, die al eer der was afgeschilderd als een wondèrpaard won deze course, maar niet zonder moeite. Tira bleek namelijk aanzienlijk sneller, maar haar galoppades deden tenslotte haar kans op de zege teniet. Trabant voor wien het eigenlijk te hard ging, kon bij zijn fouten gemakkelijker gezet worden. Niet temin bleek ook uit deze course, dat de klasse van tweejarigen weer even groot is als die van de oudere paarden, zodat deze dag voor de Nederlandse paarden fokkerij weer als een groot succes kan worden aangemerkt. Uitslagen De uitslagen van de gehouden draverijen en rennen luiden: Madame B-prijs (2500 m.) 1. Ruby Spen cer 1.27.7; 2. River 1.26.3; 3. Quick Jimmy 1 28 W. f28.20, PI. f5,40, f 1,40, f2,70, Gek. f 16.40. Cov. f6,80. Norton Williams-pHjs (2100 m.) 1. Petro- nella 1.24.6; 2. Rentinus 1.25.6; 3. Querie 1.24. W. f 13,10, PI. f3,90, f2,20, f3,80, Gek. f32.90, Cov. f4,70. Productendraversprijs (1300 m.): 1. Trabant 1.30.6; 2. Tira 1.31.3; 3. iTende van Zora 1.33.4. W. f 1,60, PI. f 1,10, f 1,10, f 1,20, Gek. f3,10, Cov. f 2,80. Derbv-prijs (2600 m.): 1. Spencer Hollan dia 1.26.4; 2. Sir Messidor 1.27.4; Valkenklasse B: 1. Pinguin, st.m. Hartog. Hoofdprijs: Waterlander, st.m. Schut. Internationale 12 m.2 klasse B: 1. Gems, st.m. Bicker Caarten (plus hoofdprijs). Vrijheidsklasse B: 1. Pietje III, st.m. Wol- leswinkel. Hoofdprijs: Wolvennest, st.m. Zur Mühlen. Internationale Olympiajollenklasse B: 1. Groot Slam, st.m. Van 't Hoogenhuys. Hoofdprijs: Humoresque, st.m. Van Merle. 16 m.2 puntklasse: 1. Fatima, st.m. Schiet (plus hoofdprijs). Internationale 12 voetsjollenklasse B: 1. Trixi, st.vr. mej. De Wit (plus hoofdprijs). 3. Sunny Gek. f3 20, Boy 1.27.4. W. f 1.20, PI. f 1,10, f 1,80, Cov. f3.20. Mac Kinley-prijs (2500 m.): 1. Romeo Spencer 1.24.3; 2. Queriy Hanover 1.25.8; 3. Miss Zelda 1.25.3. W. f 1,50, PI. f 1,30, f2,50, f2,40, Gek. f5,60, Cov. f 10.70. Generaal G. J. A. barrtn van Heemstra beker-prijs (2600 m.): 1. Mac Kinley 1.21.9; 2. Madame B 1.22.6: 3. Nellie Gregor 1.23.1. W. f 1,30, PI. f 1,10, f 1,50, Gek. f2,60, Cov. f2,60. Tomi-prijs (1700 m.) 1. Frederique 1.58; 2. Melisse: 3. Canriola du Einrath. W. f7.20, PI. f2,40, f4,930, Gek. f21,20, Cov. f5,90. Gen. G. J. A. A. baron van Heemstra-beker (24.00 m.): 1. Sans Valeur 2.47; 2. Briloty: 3. Sagita. *V. f 1.10, PI. fl,10, fl,10, Gek. f2,10, Cov. f 1.90. Noordwester-prijs (2100 m.): 1. La Fluela 2.21.6; 2. Taxiol; 3. Grettello. W. f3,20, PI. f 1,60, f 1,30, Gek. f3,40, Cov. f3,50. Totale omzet: f121.399.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7