Vrolijke intocht van Prins Jan V gevolgd door tamelijk mat feest Vervoerders wegens „gevaarlijk" laden voor kantonrechter Bloemenfee in Bloemendaal Past narrekap Haarlem niet Teveel aan ceremonieel bekoelde geestdrift bij carnavalszitting Veelbelovend watercorso Economische politierechter vonniste hen reeds wegens te „zwaar" laden bij „De Prins van Homburg" 6 Geduldige afwachting Agenda voor Haarlem Hartelijke ontvangst Programma van de Haarlemse feest week Afnemende belangstelling Orgelconcert op Dinsdagavond Haarlemmers door Keemeleers onderscheiden Muzieklicht en bloemen Bloemenfee naar zieken en ouden van dagen Duits schip gezonken in het IJselmeer Wijf Dodelijk ongeval bij Buitenhuizen Burgerlijke Stand van Haarlem Helios vierde feest Juli was een slechte maand aan de Belgische kust Jubilarissen bij de gemeente Haarlem H.V.G.B.-Het IJ Districtskampioenschappen - dames en meisjes MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zo veelbelovend als het feest met de Keemeleers Zaterdagavond is begonnen met een weliswaar verlate maar toch glorierijke intocht van Prins V De Populaire en de Haarlemse bloemenfee met beider gevolg, zo aarzelend verliep het op de Grote Markt tijdens de carnavalszitting. De enorme menigte, die daarvoor te hoop gelopen was en de politie-afzetting hier en daar ernstig op proef stelde, werd vooral tijdens de langdurige uitreiking van onderscheidingen allengs dunner. De carnavalspret, de toejuichingen tijdens de intocht bleven weifelend en kwamen slechts hier en daar tot hoogtepunten. Slechts een restant van de menigte vierde op de Grote Markt het feest uit, hossend en deinend op de muziek van de Hofkapel en het Showorkest „Soprani". Voor de meeste Haarlemmers is de optocht en de zitting een kijkspel gebleven, en als zodanig genoten, nu en dan eens op de tenen staand of de hand eens welwillend opstekend, eventueel beleefd wijkend voor de geestdriftigen, die tot een wilde rondedans werd gedreven. Het vele ceremonieel bij de carnavalszitting op het platform voor de Vleeshal zal wellicht in Maastricht uitstekend dienst doen als een kunstmatig bedwingen van de feestvreugde met het doel haar later nog in voller hevigheid te doen uitbarsten voor het Haarlemse temperament kon het als zodanig geen dienst doen en bleef het slechts zijn folkloristische waarde behouden. CCCOOOOOÖX» ooooooooooooocoooa De staatsiekaros van Prins Jan V de Sympathieke en zijn lereraad der Elf gekste Keemeleers passeert tijdens de intocht het stadhuiswaar vooral van het bordes luide bijval weerklonk. Ook de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de gemeente secretaris, mr. H. E. Phaff en de wethouder van Openbare Werken en Volkshuis vesting, de heer W. F. Happé, sloegen de vrolijke stoet gade. naar het hoofd van de stoet gereden, de harmonie stelde zich op, hier en daar de instrumenten nog wat schoonblazend en de fee en haar hofdames gingen voorzich tig in een auto zitten om ongewenste kreuken te bestrijden. Zo formeerde zich langzamerhand de optocht. Prins Jan De Populaire besteeg zijn statiekaros en zijn gevolg volgde zoals gevolgen altijd doen en alleen het opgewonden langs de auto's lopen van een paar ministers van Keemelstad toonde, dat er nog een paar dingen niet geheel in orde waren. Het kanon vuurde maar vast zijn eerste snoepgoed af en de schutters zagen met voldoening de ongeregeldheden, die daar van het gevolg waren. Om zes uur zaten er al kinderen op de stoepranden van de Grote Markt en kuierde er reeds een EHBO-team voor het, stadhuis heen en weer. Omstreeks die tijd vielen ook de eerste Keemeleers bij de heer J. Kraakman aan de Bakenesser- gracht binen om hun laatste toebereidse len te treffen. Zij brachten de pech-tijding, dat de bus met muzikanten bij Eindhoven al achterop was geraakt, zodat de Haar lemmers voor de intocht nog wat geduld moesten betrachten. Op de Koudenhorn, waar deze zou beginnen, stonden al dikke hagen belangstellenden te wachten, die zich zolang maar verlustigden in de aan blik van het normale wegverkeer, zoals een auto met bloemkool en een stel zwaar oepakte kampeerders op fietsen naar hun gezichten te oordelen op de thuisreis <ia veel regen. De trottoirs langs de route door de stad waren al spoedig bezet èn de gesprekken werden vooral beheerst door nieuwsgierigheid naar het voorafgaande toffiegeschut. Wij hoorden een oude dame opperen, dat het veel aardiger geweest zou zijn het niet slechts bij vijf salvo's te houden, maar de tweehonderd kilo munitie in onsjes af te schieten, hetgeen' volgens haar een billijker verdeling zou zijn. Ver over zevenen kwam de vermiste har monie op de Koudenhorn aan, waar de jongetjes en de oudere mannen van de Hofkapel in hun blauwe tunieken met een hoera'tje ontvangen werden. Bij de grote statiekar van Prins Jan met diens sterk verhoogde zetel, die bij de Koudenhorn stond te wachten, liep een aantal heren in rok met narrekappen op leden van de lereraad der Elf Gekste Keemeleers een beetje zenuachtig door elkaar, voor het publiek een teken dat er wel spoedig iets zou gaan gebeuren. En inderdaad, een ogenblik later reden een paar auto's voor, met in de eerste de bloemenfee een charmante lach onder waaierende witte pluimenen de vorst uit het Zuiden, die tevreden op haar neerblikte. Daarop volg den haar vergenoegde „elfen" en daar achter een knorrige oude T-Ford. Toen kon de rondrit beginnen. Het toffiekanon, dat opviel door een knoop in de loop, werd MAANDAG 2 AUGUSTUS Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Vleeshal: Bert Brugman's 1 Marionettentheater, 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: „De prins van Homburg", Stichting Kennemer Toneelfestival, 8.30 uur. Minerva: „Rebecca", 18 jaar, 8.15 uur. City „De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar. 7 en 9.15 uur Lido: „Geef 'm de sporen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circus sterren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „The Swordt and the Rose", 14 jaai-, 7 en 9.1 F uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blume von Hawaii", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De circus clown", alle leeft., 8 uur. DINSDAG 3 AUGUSTUS Minerva: „Aan de Rivièra", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Vleeshal: „Bert Brugman's Ma rionettentheater, 2.30 en 8 uur. Openlucht theater Bloemendaal: „De prins van Hom burg", Stichting Kennemer Toneelfistival. 8.30 uur. City: „De slimme streken van Do nald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De vrouw met het ijzeren masker", 14 jaar, 2.15, 7 er 9.15 uur. Lido: „Geef 'm de sporen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circussterren", alle leeft., 2.30 en 8 uur Palace: „Lied van het Zuiden", alle leeft.. 10.30 uur. „The Swordt and the Rose", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Laxor: Montag ue's jeugd variété, 10.30 uur; „City Ligths" alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt- „Blume von Hawaii", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Le circusclown", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Tot onze spijt werden ue aanvangstijden van het Minerva-theater in de agenda van Zondag foutief vermeld. Wij bieden belang hebbenden onze verontschuldigingen aan. Kort daarop werd het koper aan de mond genomen en de stoet vertrok. Haarlem bereidde zijn fee en Keeme leers een prettige ontvangst: geen punt langs de route was onbezet gebleven en er werd heuselijk gejuicht al was het dan slechts incidenteel. Prins Jan V, die, hoe wel van uit de hoogte, hartelijk op de menigte neerzag, zwaaide af en toe zelfs met armen èn benen. Nu en dan daalde er een beetje snippersneeuw uit bovenverdie- pringen op de stoet neer en een paar jonge lui bij uitzondering nu eens door de politie aangemoedigd wierpen serpen tines naar het open rijtuig van de bloe menfee. Sommige haalden hun slingers weer rap terug om ze ook nog voor de volgrijtuigen te kunnen gebruiken. Voor het Houtplein, waar vooral veel toejuichingen weerklonken stond de grote tram uit Amsterdam te midden van het publiek te wachten, een paar conducteurs hadden voorop plaatsgenomen. Zo bewoog de stoet zich in de richting van de Grote Markt, waar voor het podium bij de Vlees hal de genodigden al zaten te wachten. Achter de stoelenrijen drong de menigte zozeer op dat de politiemannen genoopt waren in te haken en de andere kant op te duwen, hetgeen echter een doorbraak voor de Vishal niet kon voorkomen. Daar door kregen de EHBO-ers hier en daar ook nog iets te doen. De bloemenfee en haar gevolg waren door een misverstand eerst nog even naar Brinkmann gedirigeerd en een der organi satoren, die hen nog trachtte terug te ha len, strandde in de menigte. Via de Grote MAANDAG 2 AUGUSTUS: 15.30: Bespeling van de beiaard van 8 de Grote Kerk door de stads- 8 beiaardier Arie Peters. 20.00: Operavoorstelling van het ma- 8 rionettentheater van Bert Brug- 8 DINSDAG 3 AUGUSTUS: 14.30: Kindermatinée „Buffalo Bill" J van .het marionettentheater van 5 Bert Brugman. 19.30: Feeëriek bloemencorso op het water. Bij het clubhuis van de Kon. Roei- en Zeilvereniging te 8 Heemstede vertrekken meer dan vijftig met bloemen versierde boten naar het Noorder Buiten- Spaarne. Omstreeks 21.00 uur keren de inmiddels verlichte vaartuigen vanaf „De Drijver" aan het Noorder Buitenspaarne, 8 terug. 20.00: Operavoorstelling marionetten- g theater. i 20.00: Orgelconcert in de Grote Kerk 8 door de stadsorganist George 8 Robert. Alle dagen is de Stadskweektuin ge- 8 opend van 10:12, 1417 en 18.30.3 O 20.30 uur. 2 Kermisvermakelijkheden op de Nassau- 8 - laan van 1024 uur. 8 ocoocooc>5ooc-!oorrococococooccocooooooooooooooooooooocc«: Markt kon zij toen de Vleeshal niet meer bereiken, want duizenden mensen sloten ie zaak hermetisch af. Later werden de fee en haar dames met een auto langs een grote omweg teruggehaald. Dit veroorzaakte enige vertraging in de Carnavalszitting en in afwachting daarvan •óehtte de belangstelling zich vast op het kat— en muisspel tussen een paar politie mannen en een aantal vlegeltjes, die we derrechtelijk op het dak van de Vishal wa ren gekropen en op een moment zelfs met ^en vlag naar de menigte zwaaiden. Er volgde een toespraak van de Opper Kee- meleer Constant Hoen, die dankte voor de .donderende toejuichingen" tijdens de in kocht en aanspoorde tot het meezingen van liederen als De Keemelstad in Glorie, Ik heb maling aan geld, Drie Gekke Dagen en Moos is om ene vrouwe verlegen, waar toe men ongetwijfeld bereid zou zijn ge weest, wanneer men de tekst gekend had. Nu bleef het bij een gezellige deining in de voorste gelederen op de maat die de cow boys van het show-orkest Soprani aanga ven. Met wat meer bekende liedjes zou het plezier ongetwijfeld unaniem zijn geweest, want de stemming zat er nog wel in. Zo ontrolde zich het programma: optreden van de hoftenor Jean van Hoorn, een bal letgroep van zes dames, die zo czardasten en walsten, dat de aan het podium beves tigde vlaggemasten er van schudden. De verschijning van de vorst en fee op het podium leverde een aardig moment op maar de eindeloze rij van onderschei dingen, die daarop volgde, hield de zaak te lang op en toen begonnen al velen zich te verwijderen. Wel veroorzaakte het enige hilariteit, dat inspecteur J. Dijkstra, die de leiding had van de politie-organisatie, toen zijn onderscheiding werd afgeroepen een hopeloos gebaar naar het podium maakte omdat hij klem stond tussen het publiek. Maar het verschafte hem spon taan doortocht. Na de lintjesregen werd het .programma voortgezet met het optreden van de clown „der Nerus va Heel", die in zijn sappig Limburgs af en toe wei succes had met zijn grapjes en twee kleine danseresjes voerden een bekc^rlijke menuet uit. Maar toen was de belangstelling al sterk verminderd waarschijnlijk ten gunste van de kermisexploitanten. Wethouder Ge luk uitte zijn dank en deelde mede dat „Hare Bloemluchtigheid" de Bloemenfee voor deze gelegenheid ook een ridderorde had ingesteld, zodat er ook nog een aantal Limburgers konden worden gedecoreerd. Toen ging de harmonie der Keemeleers op de Grote Markt rondmarcheren, gevolgd door de twee hoogheden en een hossende drom mensen, waarin de jeugd af en toe voor pijnlijke „stroomversnellingen" zorgde. Het programma der orgelbespeling op Dinsdagavond in de Grote Kerk of St. Bavo Kerk van 8 tot 9 uur door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga g. gr. t., J. S. Bach; 2. Choral: „werde munter, mein Gemüthe", (uit Cantate 147), Bach-Duruflé; 3, Koraal bewerkingen, a. Aus der Tiefe rufe ich; b. In Dich hab' ich gehoffet (Fughettal, J. S. Bach; 4. Pastorale. César Franck; 5. Fan- taisie A maj., César Franck; 6. Quattro Studi per Organo, a. Pedaal-solo, b. Allegro con spirito, c. Trio, d. Maestoso-Allegro, Hendrik Andriessen. De door Prins Jan V Zaterdagavond uit gereikte onderscheidingen waren de vol gende: Het grootkruis van Keemelstad in goud voor de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, wethouder D. J. A. Geluk (bij bevordering), mr. P. Fuhri Snethlage, de Haarlemse bloemenfee, de heren W. van Willige, J. Kraakman en J. Dijkstra, in specteur van politie. Het grootkruis in zil ver viel ten deel aan de heren J. W. A. Stappers en P. Leffelaar, mevrouw I. Seyffert Lahneman en voorts aan de heren Th. Hetem, J. Dorresteijn en D. Koning. De Zilveren Ster van Keemelstad kregen de heren D. C. M. Smit en H. P. Baard en de decoratie met het Zilveren Wiel van Keemelstad viel ten deel aan de heer J. Prikker, hoofdbode van het Stadhuis. Mej. Ria Hooy werd benoemd tot ereburgeres van Keemelstad. Vanmorgen gonsde de benauwde behui zing van Haarlems Bloei in het Stadhuis van de drukte waarmee de laatste voorbe reidingen voor het corso van Haarlemse watersportverenigingen op het Spaarne gepaard gingen. Alle deelnemers worden om zeven uur bij het clubgebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" verwacht, vanwaar de stoet om half acht vertrekt. Het gemeentebestuur van Haarlem zal de vaartuigen, welke met lampions en electrische lampjes voor de electrische voeding waren niet minder dan zestig accu's nodig! en verder met bloemen versierd zijn, van een daartoe gecharterde boot bij de Zaanenstraat aanschouwen. De bloemen werden verkregen door de welwillende medewerking van de twee Aalsmeerse veilingen, de Nederlandse Gla- diolenverenigingen en verscheidene Haar lemse bloembollenhandelaren Muziek is er ook aan boord dank zij de medewerking van de accordeonvereniging „Klavarskribo", het ensemble van de ge meentereiniging „De Hooibouwers" en een Hawaiïan-ensemble. Haarlems Bloemenfee die vanmiddag een bezoek brengt aan de Mariastichting en aan het St. Elisabeths gasthuis, zal mor genochtend de ouden van dagen in het Ge meentelijk Tehuis aan de Schotersingel en in „Delftweide" bezoeken. Het Duitse motorschip Willy Marie" is hedenmorgen bij Urk aan de grond gelopen. Er ontstond een gat in de bodem, waardoor het water naar binnen stroomde. De lading van het schip bestaat uit staafkoper en uit soda. Ongeveer tien ton soda kon nog worden overgeladen in de „Vertrouwen", een motor schip dat in de nabijheid voer en te hulp kwam. De schipper van de .Willy Marie", zijn vrouw en twee kinderen zijn door de „Ver trouwen" aan boord genomen. De Willy Marie", groot 170 ton, was op weg van het Rijngebied naar Hamburg. Als het weer gunstig blijft zullen zo spoedig mo gelijk pogingen tot berging worden onder nomen. Veertien chauffeurs en vervoersonder- nemers, die werkzaam zijn in het bouwbe drijf stonden hedenmorgen, de eerste, zon nige dag van hun vacantie, terecht voor de kantonrechter. Zij waren door de Bloemen- daalse politie geverbaliseerd omdat volgens deze hun vrachtauto's op zodanige wijze waren geladen, dat er gevaar bestond voor hel afvallen en afwaaien van zand. Voor het te zwaar belasten van hun laadbak (al thans naar de maatstaf van de nieuwe Wet Autovervoer Goederen) waren zij en hun hazen reeds gevonnist door de Economische Politierechter en sindsdien wordt er, naar de kantonrechter, mr. M. Stokvis, opmerkte minder geladen. De hoofd-inspecteur van de Bloemen- daalse politie, de heer J. Voerman, die als getuige deskundige gehoord, zeide dat het van de wagens afwaaiende zand het daar achter komende verkeer in gevaar bracht, vooral wanneer de wagens in een punt wer den beladen, die, zoals in de verbalen stond 75 centimeter a een meter boven de zij schotten uitstaken. Bij het horen der eerste drie verdachten, de chaufeurs W„ Van E. en V., bracht de verdediger, mr. A. D. P. V. van Loben Seis in het midden, dat de punt gerust boven de schotten kon uitsteken in dien de afhellende zijkanten, die platge stampt worden maar onder de schotten blijven. in zijn requisitoir zeide de ambtenaar van het O.M., mr. H. Lagerwaard, dat niet alleen de ondernemers voor deze wijze van beladen verantwoordelijk zijn, doch de chauffeurs ook. Hij hieid echter rekening met het feit dat deze drie verdachten on dergeschikten waren en eiste tegen W. en Van E. een boete van vijftien en tegen V., die tweemaal geverbaliseerd was, dertig gulden. De verdediger ging in zijn pleidooi in op de opmerking van een der chauffeurs „op zo'n manier kunnen we wel uitscheiden met rijden". Deze vervoerders kunnen naar hij zeide niet voorkomen, dat er zand van hun wagens op de weg komt. Ook als zij met gesloten laadbakken rijden, zal er zand op de weg blijven stuiven want het dringt overal doorheen. De gemeente Bloemendaal heeft naar hij zeide deze actie tegen deze vervoerders ontketend omdat het zand haar overlast bezorgt en omdat onder meer kol ken van de riolering verstopt raken. Maar dat neemt niet weg, dat de gemeente zelf ook veel zand stort en daarbij ook wel eens zal morsen. De verdediger herinnerde ook aan het strooien tegen de gladheid, des winters, waardoor zeer veel zand op de wegen blijft liggen. Af-„waaien" en af-„vallen" „Afwaaien achtte hij iets anders dan „af vallen" doch met dit verschil houdt de dag vaarding geen rekening. Van geen van hen is namelijk gebleken dat er ook zand van de wagens is afgevallen, wèl dat er wat op stoof, maar dat hoeft niet te komen van een verkeerde beladingswijze. De ambtenaar van het Ö.M. antwoordde, dat er in .1951 al een schriftelijk vonnis was, volgens hetwelk onder „afvallen" ook „af waaien" wordt verstaan. De kantonrechter veroordeelde W. en Van F., beiden tot 11,en V. tot 15, XX30CXDOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC ooooooococ ^OOOCOOODOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXDOOOOOOCXXXXXX) Begeleid door haar charmante gevolg 8 heeft de Haarlemse Bloemenfee gister- x avond een bezoek gebracht aan Bloe- 8 mendaals Openluchttheater, waar zij 0 zichtbaar van de door Henk Rigters ge- p regisseerde opvoering van „De Prins van ;J Homburg" door de stichting Kennemer Toneelfestival genoot, evenals haar ge- 3 zelschapsdames. Het was jammer, dal de tribunes niet voller waren, want het 8 bleek een heerlijke zomeravond zonder p een zuchtje wind. Na protesten bij de 9 K.LM. is ook de storing door laag over- 3 komende vliegtuigen aanzienlijk ver- 3 minderd. De bijvalsbetuigingen waren 8 omgekeerd evenredig aan de getalsterk- ïj te van het publiek: ook de eerste tafre- 3 len werden thans anders dan bij de 8 première, toen de elementen nog tegen- 3 werkten met hartelijk applaus be- 8 loond. 3 Tijdens de pauze ontvingen enige be- x stuursleden van het Kennemer Toneel- S festival de Bloemenfee op het terras. Haar aanwezigheid trok vele nieuws- gierige kijkers. Het was, zo vertelde zij, haar eerste bezoek aan het theater tij- dens een voorstelling, maar het zal ze- ker haar laatste niet zijn geweest. On- X danks de luchtigheid van haar staatsie gewaad had zij geen enkele klacht over de temperatuur, integendeel. 9 Intussen echter heeft de tot dusver 8 aanhoudende bewolking, nu eindelijk g door stralend zonlicht doorbroken, een fi ongunstige uitwerking op de toeloop ge- 8 had, want voorzitter F. G. Hesmerg zag g zich gerioodzaakt na afloop van de op- g voering de aanwezigen toe te spreken: 8 „Als de belangstelling niet snel en sterk g 1 oeneemt, zal dit de laatste zomer zijn geweest met een Kennemer Toneelfes- 8 tival in het openluchttheater!" p. En dat zal toch niemand wensen, 8 want na het enorme succes van „Dorp in Opstand" presenteert deze stichting thans voor de tweede keer een boeiend 3 en spectaculair meesterwerk met een 8 zodanig omvangrijke bezetting, dat het risico van vertoning ervan door het be roepstoneel in het gewone seizoen te groot zou zijn. De Haagse Comedie heeft weliswaar plannen „De Prins van Hom burg" eveneens op te voeren, doch dit ensemble zit met de moeilijkheid dat o men geen geschikte vertolker voor de veeleisende titelrol kan vinden. Hetgeen g toch wel iets zegt ten aanzien van deze 8 prestatie van talentrijke amateurs. COCCCOOC»CCOOOOCOOCOCOXlCOCX»OOCOOOCCCCOCOCOCOOOXXXX)(XJC<»COOOOOOOCOXXX>OCOOOOSCOOaXX»OC<X»OOCOaDOCOC<X5CXXm3« De Zuidelijke vorst der dwaasheid en de Haarlemse fee verenigd in de carnavals zitting voor de Vleeshal. De beide elven van haar gevolg hebben een genoegelijk onderhoud met leden van de lereraad. De ongeveer 55-jarige weduwe A. M. S.- W. uit de Wijkermeerpolder, die gister avond bij Buitenhuizen, komende van een der zijwegen, per fiets de weg overstak onder op het verkeer te letten, werd aan treden door een Zwitserse volkswagen, tstuurd door de heer W. S. uit Zürich. i zeer zorgwekkende toestand is de ouw, die onder meer een schedelbasis- actuur en ernstige wonden aan het hoofd ad, nadat haar door een juist passerende eestelijke de laatste sacramenten waren aegediend, per ziekenauto naar het An- •niusziekenhuis in IJmuiden gebracht, -ar zij is overleden. HAARLEM 31 Juli 1954 ■NDERTROUWD: 31 Juli H. J. Rodenburg J. Taktor. JEHUWD: 31 Juli, G. J. A. Habraken en Th. C. Kol; D. W. Bannink en H. J. •■aem; L. Kwakkel en J. E. Kouffeld; G. ieuwenhuijs en E. Rustige; A. J. den Heijer a A. W. Muller; K. H. Heckemann en A. C. ellenbach; D. F. E. Tuft en G. H. Luitingh. BEVALLEN van een zoon: 28 Juli, J. E. m WijkKruijer. BEVALLEN van een dochter: 30 Juli, W. GroeneveldJansen; 31 Juli, A. S. Nuis Pol. OVERLEDEN: 29 Juli, J. Hartog, 61 i'homsonlaan; E. L. van Buijkeren, 72 Westerhoutpark; Chr. van Wees—Wajer, 82 j., Djambistraat; 30 Juli, J. L. Redeker Poppelaars, 64 j„ Papentoren vest; G. Detmar Quak, 60 j., Frans Halsstraat. Elk jaar omstreeks begin Augustus viert de kampeervereniging Helios op het Zand- voortse strand feest. Zaterdag en Zondag zijn de leden met hun families in feestelijke kring bijeen geweest. De feestelijkheden zijn met een braderie ingezet; de pannekoeken- tent, de man met warme worstjes, de grab belton en de standwerkster, die met een welluidende stem haar waren aanprees, trok ken grote belangstelling. De volgende morgen was er feest voor de kinderen. Tweehonderdvijftig ballonnetjes werden opgelaten en nu moet afgewacht worden, welk ballonnetje de verste reis maakt. De jeugd nam deel aan diverse spe len, zoals zaklopen, touwtrekken, blokjes- rapen, hoogspringen en steltlopen. Met grote animo leverden de meisjes en jongens strijd. In de middaguren vergastten de clown San- ton en de sneltekenaar Fritsie de toeschou wers op goocheltoeren en sneltekenen. Voorts gaf een meisje van een der leden een Oosters dansje ten beste. Bij de prijsuitrei king ontving ieder kind een prijs en een tractatie. Dat het een plezierige dag is geweest is te danken aan de goede voorbereiding van de organisatoren, die ter zijde werden ge staan door leidsters en leiders. BRUSSEL. (ANP^t De abnormaal slechte zomer heeft nadelige gevolgen voor het vreemdelingenverkeer in de Belgische bad plaatsen. Vele bezoekers breken hun va- cantie vroegtijdig af. De maand Juli wordt twintig procent on gunstiger geacht dan de Julimaand van 1953, die als de slechtste sedert de oorlog werd beschouwd. In het Zoute hebben wind en regen het strand weggeslagen. Zodra vrachtauto's boven de schotten ge. laden zijn bestaat het gevaar, dat bij on verwacht noodzakelijke manoeuvres in het verkeer er lading afvalt. Artikel 13 van de Wegenwet achtte hij in dit geval over treden. „Muggenzifterij'1 Vervolgens stonden terecht de onder nemers I-I., B., V. en M., die veroordeeld en de chauffeurs van H., B., A. en P. V., zijn tot straffen variërend van 50 tot 125 Van der V., H. M. en P. V., Th. B. en C. tot boeten variërend van 10 tót 35. Tevoren had de verdediger van deze ver dachten, mr. C. F. M. van Koppen, een luciferdoosje, gevuld met suiker „in een punt geladen" voor de kantonrechter neer gezet om aan te tonen hoe men zand boven de schotten uit kan laden, zonder dat er iets overheen komt. Hij zeide. dat de vervoer ders van zand al zo „ernstig geplaagd" zijn doordat de officier van justitie de nieuwe Wet Autovervoer Goederen dadelijk zo meedogenloos ging toepassen. Het betref fende artikel van de Wegenverkeerswet kan onmogelijk bedoeld zijn voor zandladingen. Bij enige wind bestaat er door allerlei oor zaken last van stuifzand, het afstuiven van zand van vrachtauto's is daar maar een on derdeel van. Men kan naar hij zeide deze mensen niet veroordelen alleen omdat ze zo'n on berekenbare ladin» moeten vervoeren. De bewoners van de Militaireweg en de Julia- nalaan van wie klachten over deze feiten afkomstig waren, dienen naar hij zeide te beseffen dat deze chauffeurs hier niet voor eigen genoegen maar voor de zeer dringen de noodzaak van de woningbouw reden. Mr. Koppen vroeg zich af waarom het O.M. zich nu ook met deze „muggenzifte rij" bezighield, tegen welk woord de amb tenaar protesteerde. Men heeft naar hij zeide reeds van alles geprobeerd om het stuiven te voorkomen doch zonder succes. De raadsman bepleitte vrijspraak of ont slag van rechtsvervolging. De kantonrechter stipuleerde nog even de grond van zijn vonnissen, waarbij hij niet de nadruk legde op het afwaaien van zand maar op het gevaar van afvallen van zand dat steeds bestaat, wanneer de lading de schotten te boven gaat. vooral bij on verwachte wendingen. Men moet afwach ten hoe het thans met kleinere ladingen zal gaan, zo antwoordde hij op een vraag van mr. Koppen of hij niet van mening was, dat deze wijze van werken veel min der economisch was. Op 1 Augustus waren verscheidene ambte naren veertig of vijf en twintig jaar werk zaam in dienst der gemeente Haarlem. Bij de Reiniging vierden de heren J. A. Lensen en J. Kossen de dag. dat zij veertig jaar in dienst waren van het bedrijf. De heer Lensen is Za terdag gehuldigd en toegesproken door de directeur de heer M. Renne Deze bood een geschenk in enveloppe namens de gemeente Haarlem aan. De heer M. A. Joosten voerde het Woord namens het jubileumfonds en over. handigde een geschenk De heer J. Kossen heeft het jubileum thuis gevierd. In de loop van de morgen kreeg hij bezoek van de heer Renne en een verte genwoordiger van het jubileumfonds. Beiden boden geschenken aan. De heer H. P. Groen, technisch ambte naar eerste klas. was vijf en twintig jaar werkzaam bij het Gemeentelijk Energiebe drijf. Vanmorgen is hij gehuldigd door direc tie en personeel, waarbij de jubilaris toege sproken werd door de heren J. H. Steinkamp, namens de directie, ir. T Lentelink. ingenieur van de technische dienst. J. van der Noll, na mens de collega's. Ph E. Thueré. namens de stroomafdeling. Van Bilderbeek, G. Gooyer, beiden namens het jubileumfonds. Wildschut, namens de afdeling Haarlem van de Alge mene Bond van Ambtenaren (ABVA) en B. J. van Proosdij, die dezer dagen gejubileerd heeft. De heer Groen ontving diverse ge schenken. o.a. een tafelkleed en kampeer- bedden. Nadat de heer P Groenewoud. die vijfen twintig jaar bij Bouw. en Woningtoezicht werkzaam is, vanmorgen op het Stadhuis door het gemeentebestuur gelukgewenst was. volg- de een huldiging op het kantoor aan de Kruisstraat. Ir. R. G Veenebos sprak de jubi. laris namens de gemeente en het personeel toe. Hij dankte hem voor het vele werk in dienst van Haarlem verricht en overhandigde een geschenk in enveloppe namens de ge meente en een pick-up namens het personeel. Tevens afscheid De heer H. L. Spee, adjudant van politie, vierde de dag, dat hij veertig jaar in over heidsdienst is: tevens nam hij wegens het bereiken van de leeftijd van 65 jaar afscheid van het politiecorps, in het bureau van po litie aan de Smedestraat kwam men Zater dag bijeen. Wegens vacantie van de hoofd commissaris, de heer J. Fontijne heeft de commissaris de heer W. J. Gorter, dank en hulde gebracht namens het corps. Commis saris de heer A. L. de Boer sprak de heer Spee namens het corpsfonds toe en overhan digde geschenken. Zondagmiddag heeft de heer Spee in zijn woning een receptie gehouden en blijken van belangstelling ontvangen van zijn or ganisaties, waarin hij een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Onder de bezoekers waren mr. B. van der Burg, officier van justitie, de heer J. Fontijne, hoofdcommis saris van politie, G. v an Bavel, lid van het hoofdbestuur van de R.K. Politiebond Sint Michaël, Th. Ederveen, voorzitter van de Haarlemse afdeling, pater W. P. M. Beek man O.F.M. en vele oud-politiemannen. De beslissingswedstrijd tussen H. V. G. B. en Het IJ wordt morgenavond om acht uur gespeeld in Pezie's bad in Amstelveen en niet in Amsterdam, zoals wij Zaterdag meldden. Op de sintelbaan Watervliet in Velsen werden de Noordhollandse kampioenschap pen voor dames en meisjes verwerkt. Op de 100 m. bezette mejuffrouw N. de Vries van Gita de vierde plaats in 12,9 sec. Mejuffrouw D. van Dijk (Sagitta) won dit nummer in 12,6 sec. Mejuffrouw M. de Vries bezette op speerwerpen de derde plaats met 31,45 m. Een vierde plaats was voor mejuffrouw N. de Vries bij het vèr- springen met 4,98 m. Voor mejuffrouw E. Gieske was ook al een vierde plaats weg* gelegd op de 80 m. meisjes in 10,9 sec, Mejuffrouw T. van Egmond greep de kam pioenstitel op het discuswerpen meisjes met een worp van 29,17 m. De 4 x 100 m. was voor Sagitta in 50,9 sec., met Gita op de tweede plaats in de goede tijd van 51,5 sec., terwijl de 4 x 80 m. meisjes Gita een eerste plaats opleverde.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8