9tc 4 Tot straks Smeulend revolutievuur laaide weer op in Guatemala .Clowntje Rick Kort en bondig in Royal Een verraderlijk complot Leger dwong de opheffing van de be vrij dingsstrij dk rachten" af Drie jubilarissen bij Belastingdienst Amsterdamse Beurs Zandvoort DINSDAG 3 AUGUSTUS 19 54 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Bulletje en Bonestaak" in Minerva Theater Twee jubilarissen bij de posterijen Buschauffeur krijgt drie maanden Jongetje verdwaalde in de duinen Mr. H. M. van Fenema gaat langzaam vooruit Postduivenresultaten Scheepvaart Voor de kinderen FEUILLETON door Richard Keverne GUATEMALA STAD (Reuter) Na een felle stri,jd van veertien uur in de stad Guatemala is Maandagavond een einde ge komen aan de tweede revolutie in Guate mala binnen zes weken. Kolonel Castillo Armas, de 40-jarige politieke refugié die na een opstand van twaalf dagen een einde maakte aan het linksgeoriënteerde bewind van Jacob Arbenz Guzman, heeft zijn posl van hoofd van de regerende junta behou den. Zijn „bevrijdings"-strijdkrachten, waarmee hij na het sluiten van een vredes overeenkomst te San Salvador een maand geleden de hoofdstad was binnengedrongen, zijn echter van het toneel verdwenen. De cadetten en de staf van de militaire academie dwongen deze troepen na een verbitterde strijd tot overgave en brachten ongeveer 500 man onder geleide van tanks Te midden van familie, superieuren en collega's herdacht de heer W. Mengerink, assistent der Directe Belastingen te Haar lem, de dag, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij het dienstvak der belastin gen. Op zijn bekende, geestige wijze schet ste de hoofdinspecteur, de heer P. H. Pes- man, in zijn toespraak het verloop van de diensttijd van de jubilaris, waarbij tol uiting kwam de' grote waardering, welke de heer Mengering steeds van de zijde van zijn superieuren genoot. Dit bleek tevens uit de enveloppe met inhoud, welke de heer Pesman de jubilaris namens het ministerie van Financiën overhandigde en die, zoals hij opmerkte slechts wordt uitgereikt aan ambtenaren, die blijken hebben gegeven van plichtsbetrachting en trouwe toewij ding. Voorts bood de hoofdinspecteur namens het personeelfonds een vulpen aan. Vervolgens werd de heer Mengering toe gesproken door zijn directe chef, de heer P. C. A. A. Fenijn, sectiechef der Directe Belastingen die, hoewel nog slechts korte tijd te Haarlem gestationneerd, de jubilaris kon kwalificeren als een rustig en secuur werker, die er voor zorgde zijn zaken steeds In orde te hebben. De heer Fenijn bood hem uitnaam van alle collega's een reisnéces- saire aan. Nadat nog door enkele collega's het woord was gevoerd, dankte de heer Mengering met enkele woorden voor de blijken van waardering en vriendschap, die hij had mogen ontvangen, waarna men ter inspectie nog enige tijd bijeen bleef. Er waren deze dag op de Inspectie Haar lem nog twee jubilarissen, die hun veertig jarige diensttijd herdachten, namelijk de heren Eveleens en J. de Jong, respectieve lijk hoofdassistent en assistent der Directe Belastingen, die reeds des morgens te hun nen huize uit handen van de hoofdinspec teur de gebruikelijke gratificatie mochten ontvangen. Kindertoneel Het was wel een bijzonder vrijmoedige bewerking van A. M. de Jongs eenmaal zo vermaarde kinderstrip ,,De „avonturen van Bulletje en Bonestaak", welke Maandag middag door „Het Amsterdams Kinder- toneel" onder leiding van Paul Ostra in hel Minerva Theater te Heemstede werd opge voerd. Strikt genomen kan er eigenlijk ter nauwernood van een bewerking gesproken worden, want Johan Pander heeft zich slechts bepaald tot de namen en de onge lijke afmetingen van de beide hoofdper sonen voor het overige teren zij geheel cp hun oude roem. Het kwam ons voor, dat er voorts nogal eens een beroep op de im provisatietalenten der spelers moest worden gedaan. De bewerker heeft zich tevreden gesteld met het ontwerpen van een aantal taferelen, die weinig verband met elkaar onderhouden en voornamelijk uit clowne rie bestaan. Geen spoor van originaliteit of van een poging de kinderen enigszins artis tiek verantwoord te benaderen. Alles ging volgens het bekende recept: de burgemees ter, zijn huisknecht en de veldwachter in de maling nemen en de hiaten daarbij vul len met een accordeon en enige dwaze bui telingen. Van décor was geen sprake en voor het meubilair volstond men met een tafeltje en enige foyerstoelen. De kinderen in de zaal waren dus wel op hun fantasie aangewezen! Toch kan er ook wel iets goeds van deze voorstelling worden gezegd. De vier ac teurs: Sophie Meester en Johan Pander (als Bulletje en Bonestaak) met Peter Eichler en Harry Bronk, die voor alle overige rollen waren aangewezen en aldus hun toevlucht moesten nemen tot een soort mannetjesmakerij, werden nergens grof of banaal en vervulden hun taak met een aan stekelijk plezier. Vandaar dat zij aan de volle zaal telkens gulle reacties wisten 'te ontlokken en de kinderen tot een vrolijke samenzang te animeren. en pantserwagens naar het centraal station over. Het Guatemalaanse radiostation riep een communique om, waarin de nadruk werd gelegd op de trouw van het nationale leger aan de regering-Armas. Voordat in de avond een uitgaansverbod van kracht werd, werden verscheidene betogingen voor kolo nel Armas en tegen het communisme ge houden. De „opstandelingen", die groter in aan tal en beter bewapend waren dan de 700 man „bevrijdings"-troepen in de stad, had den het belangrijkste radiostation bezet en riepen een verklaring om, dat zij alleen de ontbinding van de „bevrijdings"-troepen beoogden ten einde „het leger in zijn eer te herstelleft". Ook maakten zij zich meester van het vliegveld, waar het luchtmachtper - soneel Armas trouw bleef. Daarop stelde kolonel Armas, die nog over 3.000 man „bevrijdings"-troepen be schikte bij de Hondurese grens, een ultima tum, dat hij vliegtuigen in de strijd zoo werpen. Inderdaad beschoten later twee toestellen de posities van de „opstandelin gen." De junta zond twee afgezanten Cruz Salazar, een voormalig lid van de junta, en aartsbisschop Rosell Arellano om de „rebellen" te overreden het vuren te staken. Op dat ogenblik waren deze echter in het zicht van de overwinning, doordat zij na zware strijd hun tegenstanders hadden opgesloten in het Roosevelt-ziekenhuis. Het leger betuigde zijn steun aan de cadetten, die weldra de „bevrijdingstroepen" tot overgave dwongen. In een uitzending van radio-Guatemala werd de revolutie aange prezen als „een roemrijk gebaar om de goede naam van het nationale leger te her stellen." Op grond van de dooi bemiddeling van aartsbisschop Arellano bereikte over eenkomst zullen de „bevrijdings-strijd- krachten" worden ontbonden. Verdere be palingen van het accoord zijn niet bekend. Een woordvoerder van het leger verklaarde voor de radio, dat het leger de bevolking heeft beloofd de vrede en rust te zullen herstellen. Het leger zou trouw blijven aan de. junta. Zondag waren de heren Joh. A. de Gelder en M. A. P. de Hilster veertig jaar werkzaam bij het P.T.T.-bedrijf en Maan dag zijn zij gehuldigd. De heer De Gelder werd in zijn woning aan de Pladellastraat 34 toegesproken door de waarnemende directeur van het post kantoor de heer W. J. Steemers; deze memoreerde de plichtsbetrachting en de nauwkeurigheid van de jubilaris, waarna hij een geschenk in enveloppe en een oor konde aanbood. Ook werd de heer De Gelder gecomplimenteerd door de chef van het bij-kantoor aan de Verspronckweg, de heer P. Lalleman. Verscheidene bloem stukken gaven de woning van de jubilaris een feestelijk aanzien. De heer Steemers heeft ook de heer De Hilster gecomplimenteerd met zijn jubi leum en het goede werk van de jubilaris gememoreerd. Deze ontving eveneens een geschenk in enveloppe en een oorkonde. De heer C. A. Bergh, voorzitter van de af deling Amsterdam van de Vereniging tot bevordering van de belangen der t.b.c.- patiënten, dankte de heer De Hilster voor het vele werk, dat deze gedaan heeft voor de vereniging. De heer P. Koomen, voor zitter van het jubileumfonds, noemde de heer De Hilster een goed collega en over handigde een electrische klok. Op de re ceptie boden gelukwensen aan de heren P. Lalleman. chef van het kantoor aan de Verspronckweg en F. Smit, oud-direc teur van het postkantoor te Haarlem. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314% Nederl '47 99% 99% A.K.U 229 X °30% Unilever 357% 360% Philips Gloeil. 273% 276% Kon Petroleum 420% 426 A'dam Rubber 93 92% Hall Amer. Lijn 165 165 N Seheepv Unie 142% 142% H V.A 125% 126 Deli Mij 125% 125 Amsterd Bank 213 213 Ned Handel Mij 183'/, 188 Rotter d Bank 186'4 186'/, Twentsche Bank 194% 194% Anaconda Copper 39% 39% Bethlehem Steel 79% 81 Republic Steel 60 60% Shell Union 96% 93 19ll/l!» 19% U. S Stee) 54", 55 Ongeluk op onbewaakte overweg kostte zes mensenlevens De rechtbank te Leeuwarden heeft de 39-jarige chauffeur P. V. uit Noord-Ber- gum veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. V. bestuurde op 25 Mei een autobus, welke op de onbewaakte overweg in de lijn LeeuwardenGroningen nabij Zandbulten werd aangereden door een Dieseltrein. Zes inzittenden vonden hierbij de dood. Nauwelijks is de zomerse drukte op het Zandvoortse strand weergekeerd, of aan de daarvoor ingerichte posten worden weer vele zoekgeraakte kinderen gebracht, die echter meestal na korte tijd weer aan de ouders kun nen worden teruggegeven Maandag ontstond echter ongerustheid, toen een tienjarig jonge tje van des morgens 10 uur af was verdwenen en des middags om vier uur nog niet was teruggekeerd. Na ijverig speuren werd het jongetje omstreeks half vijf in de duinen ge vonden. Het Was des morgens een eindje in de duinen gaan wandelen, afgedwaald en de weg kwijt geraakt. Naar wij vernemen is de toestand van de burgemeester van Zandvoort. mr. H. M. van Fenema die. zoals wij reeds eerder meldden, lijdende is aan longontsteking, iets vooruit gaande. Hoewel de koorts nog niet geweken is valt er een lichte verbetering te consta teren. Het zal echter nog wel geruime tijd duren, eer mr. Van Fenema zijn werkzaam heden kan hervatten. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag deel aan de wed vlucht van Mons, af. over een afstand van 217 km. De eerste vogel werd getoond om 10 uur 23 minuten. De uitslagen waren als volgt: J. de Leeuw 1; G. Driehuizen 2, 17, 23, 31, 43; C. Koper 3; K. Kramer 4. 20, 40; A. Dorsman 5, 38; H. Bartens 6; J. N. Huijer 7, 18; B. Lukka'ssen 8, 12, 25; A. Paap 9, 15, 24, 35, 36; H. Vleeshouwers 10, 22; J. Koning 11, 27, 28, 32; C. K. Draijer 13; *A. Molenaar 14, 21; H. A. Daane 16, 34; H. Lansdorp 19, 30, 41; Th. H. v. d. Meulen 26, 29, 39, 42; C. Allebes 33; J. Schrander 37. Abbekerk, 1 v. Colombo n. Adelaide. Akkrumdijk, 31 v. Galveston n. Antwerpen Alcyone, 1 v. Santos te Pto Alegre. Aldabi, 1 v. Las Palmas te Rio de Janeiro A'ikaid, 1 v. Bahia te Rio de Janeiro. Almdijk, 31 v. Le Havre te Antwerpen. Amstelstad. pass. 1 Ceylon n. Port Said. Appmgdijk, 1 v. New York te Rotterdam. Axeldijk, 1 v. Rio de Janeiro te Santos. Aagtedijk, 2 v. New York te Trinidad. Alderamin, 3 v. Cochin te Colombo verw. Alwaki. 2 v. Montevideo te Santos. Alhena, 1 v. Bremen te Hamburg. Abbedijk, 1 230 m. O.NO. Pto Rico. Agamemnon, 2 v. Cp. Haitien n. St. Thomas. Albireo, 1 360 m. Z. St. Vincent. Alblasserdijk, 1 250 m. ZO. New Orleans. Alchiba, p'ass. 240 m. ZW. St. Paulsrock. Alloth. 1 130 m. NO. Bahla. Amsteldijk, 1 310 m. Z. Kp. Race. Argos, 1 v. Istanboui n. Constanza. Ariadne, pass. 1 East Goodwin n. Le Havre. Amedijk, 1 630 m. NO. Fayal. Artemis, 1 te Port Paix. Arundo, 1 540 m. V/. Valentia. A-dinda, 2 v. Singapore n. Haiphong. Agatha, 2 v. Singapore n. Piadju. Amstelkroon, 2 v. Makassar n. Singapore. Almkerk, 3 v. Genua te Marseille. Alnati, 2 360 m. Z. ten W. Santos. Annenkerk, 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Arendsdijk, 2 v. New Orleans n. Houston. Arendskerk, pass. 2 Guardafui n. Colombo. Averdijk, 3 te Antwerpen. Billiton. 1 v Manilla n. Baiikpapan. Boskoop, 2 v. La Guaira n. Trinidad. Bloemfontein, pass2 Finisterre n. Southampton. Bonaire, 2 160 m. NO. Finisterre. Baarn, 1 v. Paita n. Pimentel. Breda, pas. 1 Oostpunt Cuba n. Tampa. Britsum, 1 90 m. ZO. Las Palmas. Caltex Leiden pass. 2 Noordoostpunt Kreta. Callisto, 2 v. Philadelphia n. Engeland. Caltex Delft, 2 v. Rotterdam te Sidon. Caltex The Hague, pass. i Malta n. Rotterdam Ceronia, 2 v. Hamburg te R'dam. Caltex Pernis, 1 v. Rotterdam n. Sidon. Cleodora, 2 v. Ballpapan te Melbourne. Cottica, 1 v. Paramaribo n. Plymouth. Cronenburgh, pass. 1 Ouessant n. Bilbao. Celebes, 31 v. Barcelona te Amsterdam. Caltex Utrecht, 1 v. Rotterdam n. Sidon. Castor, 1 300 m. O. Bermuda. Clavella, 1 130 m. ZO. Kp. Padaran. Diemerdijk, 1 v. Tacoma n. San Francisco. Duivendrecht, 1 v. Las Palmas n. Londen. Dalerdijk, 1 v. Londen te Hamburg. Dongedijk, 3 v. Cristobal te Los Angelos. Eos, 2 v. Amsterdam te Hamburg. Erinna, pass. l Malta n. Rangoon. Elmtna, 2 v. Lagos 3 te Takoradi. Esso Amsterdam, pass. 2 Vlissingen n. Sidon. Groote Kerk, 1 v. Kobe te Rotterdam. Recife. Gooiland, 2 v. Victoria te Bahia. Groote Beer, 1 390 m. O. New York. Gordias, 1 te Kopenhagen. Gaasterkerik, 2 te Marseille. Gaasterland, 3 v. Amsterdam te Recife. Hoogkerk, 2 v. Penang te Colombo. Hèrsliia, pass. 1 Kingston n. New Orleans. Helder, 31 v. Rotterdam te Amsterdam. Hermes, 1 v. Amsterdam n. West Indië. Haarlem, 1 1780 m. W.ZW. Lands End. Hector, 1 60 m. W. Kp. Matapan. Heelsum, 1 170 m. NO. Kp. Hatteras. Helena, 1 660 m. W. ten N. Fayal. Hera, i v. Paramaribo n. Ciudad Bolivar. Haulerwijk, pass. 2 ten Z. eil. Bikini naar Hathor, pass. 2 Lissabon n. Rotterdam. Hestia, 3 te Rotterdam. Ilios, 2 v. Tunis n. Alexandrië. Indrapoera, 1 v. Singapore te Priok. Ittersum. pass. 1 Fern. Noronha n. Las Palmas Joh. v. Oldmbarnevelt, 1 te Quebec. Jupiter. 31 v. Amsterdam n. Levant. Jagersfontein, pass. 2 Finisterre n. Las Palmas Japara KRL)2 v. Soerabaja n. Cherlbon. Kota Gede, 1 v. Priok n. Singapore. Kota Inten, verin. 2 v. Colombo n. Belawan. Kedoe, 2 Malta gepass. n. Rotterdam. Kota Agoeng, pass. 2 Ouessant n. Marseille. Kota Baroe, 2 v. Genua n. Rotterdam. Kieidrecht, 2 v. Marseille n. Casablanca. Koratia, 2 v. New Orleans te Houston. Laertes. 1 v. Liverpool te Swansea. Lekkerkerk, pass. 2 Zuidwestpunt Krela naar Genua. Leopoldskerk, pass. 31 Kreta n. Marseille. Leuvekerk, 1 te Bombay. Linge, 1 v. Bremen te Teneriffe. Lissekerk, pass. 1 Malta n. Port Said. Lutterkerk, 1 v. Rastanura te Suez. Langkoeas, pass. 1 Gibraltar n. Rotterdam Lawak, 1 v. Los Angelos n. Trinidad. Limburg, 2 v. Tacoma te Los Angelos. Lindekerk, 1 v. Antwerpen te Hamburg. Lombok, 1 v. Zanzibar n. Mombasa. Langkoeas. 5 Hoek v. Holland verwacht. Loenerkerk, 31 v. Rotterdam n. Calcutta. Luna. 31 v. Amsterdam n Hamburg. Lutterkerk. 2 v. Port Said n. Genua. Larenberg, 1 te Basrah. Lucita, 3 v. Heysham te Ardrossan. Maas, pass. 1 Dover n. Tunis. Markelo, 31 v. Preston n. Cardiff. Muiderkerk, 2 te Port Elizabeth. Merwede. 1 v. Hourton n. Brownsville. Marisa, pass. 1 St. Maarten n. Stanlow. Mentor, 1 v. Latakia n. Xskenderun. Maasdam, pass. 2 Ambrose n. New York. Madoera, 2 v. Singapore n. Tj. Priok. Manoeran, 3 te Sandakan verw. Maasland, 2 v. llheos te Recife. Macoma, 3 v. Stanlow te Port Said. Msliskerk, 3 v. Port Swettenham te Singapore. Notos, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Nestor, 2 te Trinidad v. Barbados. Noordam, 2 370 m. W. Ouessant n. New York. Oberon, 1 430 m. Z.ZW. Bermuda. Orestes, 1 870 m. N.NO. Paramaribo. Omala, 2 v. Fort Aleza n. Curasao. Orion. 3 v. Amsterdam te Rotterdam. Pendrecht, 1 v. Dakar n. Alexandrië. Poelau Laut, 2 te Genua. Prins Joh. W. Friso. 31 v. Montreal te R'dam. Prins Willem v. Oranje, pass. 1 Vlissingen n. Hamburg. Polydorus. I v. Rotterdam te Amsterdam. Pieter S, 1 10 m. W. Beachyhead. Prins Fred. Hendrik, 1 360 m. O. Belle Isle. Prins Philips Willem. 1 90 m. W. Kp. Wrath. Prins Willem III, v. Antw. te Bremen. Peperkust, pass. 2 Vlissingen n. Amsterdam. Rafaela, 31 v. Bangkok n. Singapore. Rondo, 2 v. Bremen te Amsterdam. Rijnkerk, 31 v. Beira te Dar es Salaam. Rijnland, 30 v. Rio Grande do Sul n. llheos. Rempang. 2 v. Cochin n. Djibouti. Rijndam. 5 v. New York te Southampton verw. Radja, 2 v. Belawan n. Colombo. Rita. 2 v. Singapore n. Bangkok. Roepat. 2 te New York. Rotti. 3 v. Damman te Bahrein. Rotula, pass. 3 Kreta n. Cochin. S'alawati. 1 v. Bahrein te Damman. Salland. 31 v. Leningrad n. Hamburg. Sarangan, 1 te Kaapstad. Sioterdijk, 1 te Hamburg. Sommelsdijk, 31 v. Baltimore n. Galveston. Stad Maastricht, pass. 1 Kp.. St. Vincent naai Vlaardingen. Stad Rotterdam, 31 v. Wabana n. Engeland Stentor, 1 v. Paramaribo te Amsterdam. Sumatra. 30 v Penang n. Colombo. Stad Amsterdam. 2 te Wabana. Scherpend reofit, 1 370 m. NW. Paramaribo. Sehiedijk. 1 500 m. N. ten O. Fayal. Sommelsdijk. 1 130 m. Z.ZW. Kp. Hatteras. Stad Rotterdam, 1 200 m. O. St. Johns. X 2690 Ze stonden voor de ramen en keken naar binnen. „Nee, Pilon is er niet", zei Bunkie. „Ik zie niks". „Hij zal zo wel komen", meende Rick. „Misschien is hij nog aan 't werk in het bos". Ja. dan moesten ze maar even wachten; erg lang zou het wel niet duren. Misschien konden ze in die tijd wat in het dorp rondlopen. Maar juisttoen ze de tuin uit wilden gaan, klonken er voetstappen. „Ha. daar is Pilon al!", riep Bunkie. Ja, daar was hij. „Zo, jongens", zei Pilon vrolijk. „Hebben jullie op me gewacht?" ..Even maar. Pilon", zei Rick. „We dachten wel dal je gauw zou komen". Pilon haalde de sleutel uit zijn zak en maakte de deur open. ,Ja. we hebben wat langer gewerkt dan anders", zei hij. „Daarom is 't een beetje later geworden. Kom maar gauw mee naar binnen!" De Haarlemse Bloemenfee heeft gistermiddag met haar beide elfen een bezoek gebracht aan de Mariastichting en het St. Elisabeths Gasthuis. Nadat zij in de eerste instelling door de moeder-overste was begroet, bezocht zij 25 zalen. In elke zaal gaf zij een fleurig bouquet af, waarna het gezelschap tenslotte een verversing werd aangeboden. Daarna ging het in snelle vaart naar het St. Elisabeths Gasthuis, waar eveneens verscheidene zalen werden bezocht. De fee maakte met enkele patiënten een praatje en bood ook hier bouquetten. aan. In de kinderzaal, waar reeds de gehele middag werd geroepen, „waar de Koning nu toch wel bleef", gebruikten fee en elfen een consumptie. Op de foto ziet men mejuffrouw G. E. Rijska77ip, een der patiënten van het St. Elisabeths Gasthuis, die door de Bloe7iienfee wordt verrast met een fleurige ruiker. Hedenmorgen bracht „Hare Bloemluchtiglieideen bezoek aan de ouden van dagen in het Ge77ieentelijk tehuis aan de Schotersitigel en in „Delftweide". Straat Soenda, 1 370 m. NW. Tristan da Cunha Sibajak, 2 220 m. ZO. Guardafui. Samarinda, 2 v. New York n. Baltimore. Sarpedon, 2 v. Baltimore n. New York. Slamat, 2 v. New York te Casablanca. Stad Alkmaar, 3 v. Alexandrië te Port Said. Stad Breda, pass. 2 Malta n. Duinkerken. Stad Dordrecht, pass. 2 Algiers n. Pto Empe- docle. Tabian, 1 v. Philippijnen te Honolulu. Tarakan, 1 v. Djeddah n. Colombo. Tawali, pass. 31 Guardafui n. Mombasa. Tibia, 1 v. Sydney te Miri. Tamo, 31 v. Necochea n. Antwerpen. Tegelberg. 2 v. Singapore n. Penang. Tero, 2 v. Antwerpen te St. Vincent. Tomori, pass. 2 730 Gibraltar n. Le Havre. Trajanus, 1 te Amsterdam Teiresias, 1 330 m. New York. Tiberius, 1 160 m. N. ten W. Kp. San Antonio. Titus 1 v. Saloniki n. Catania. Talisse, 3 te Suez. Tara, pass. 2 Finisterre n. Rio de Janeiro. Ternate, pass. 2 Gibraltar n. Port Said. Thaletta, pass. 2 Kp. St. Vincent n. Liverpool Themisto, pass. 1 Belle Isle n. Montreal. Tabinta, 2 v. Hamburg n. Amsterdam. Telamon, 3 v. New York te Port au Prince. Wieldrecht, pass. 1 Kreta n. Sidon. Wonorato, pass. Socotra n. Belawan. Waal, 1 v. Amsterdam te Ciudad Trujillo Waterland, pass. 1 Recife n. Rio de Janeiro Willemstad. 1 v. Cristobal n. Aruba Westland, 2 v. Hamburg te Amsterdam W. Alton Jones 1 620 m. W.ZW. Faval. Westerdam, 1 160 m. O.t.Z. New Ydrk. Wieldrecht, 3 te Sidon. Wonogiri, 2 v. Belawan n. Aden. Wonosari, 3 te Cebu. Westerdam, 2 600 m. O. New York n. R'dam Zuiderkruis, 2 v. Amsterdam te Kaapstad. Zaan, 3 v. Amsterdam te Gefle verw. KLEINE VAART Antje, 1 v. Rotterdam n. Queensboro. Anna-b, 2 v- Fowey te Genua. Advent, 2 nog te Harlingen. Atlantis, vertr. 2 v. R'dam n. Antwerpen. Ary Scheffer, 3 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Atlas, 31 v. Rotterdam n. Tel Aviv. Bab-T, 27 v. Munksund n. Zaandam. Bernisse, 2 te Ijmuiden verw. Badzo, 1 v. Londen te Rotterdam. Barracuda, 2 v. Skagen te Rotterdam verw. Betty Anne S, 2 nog te Lelxoes. Bill S, 3 v. Walkom te Antwerpen verw. Batavier 2 v. Horneborg te Rotterdam. Bestevaer, 1 v. Londen te Rotterdam. Binnenhaven, 1 v. Casablanca n. Emden. Carpo, 1 v. Bordeaux te Glasgow. Casana, 2 v. Rotterdam te Malmö. Crescendo, 2 v. Hamburg teRotterdam. Catherina, 2 v. Newcastle te Hamburg. Da Capo, 1 v. Vigo te Antwerpen. Deo Duce, 1 v. Kopenhagen te Gothenburg. Dollard, 2 v. Roueen te Malmö. Driebergen, 2 v. La Pallice te Manchester. Dido 2 v. iJmuiden te Amsterdam. Ellewoudsdijk, 2 dwars Haaks n. Wormerveer Eljo, 31 v. Par n. Algiers. Elizabeth b, 3 v. Bordeaux te Gent verw. Ellewoutsdijk, 2 dwars Haaks n. Wormerveer. Fiat, 2 in Thamesmond n. Londen. Gazelle, 1 v. Londen te Rotterdam. Gerrie S, 2 nog te Sornas. Goote, 2 te Antwerpen. Haskerland, 2 v. Harlingen te Goole verw. Henrica b. 2 v. Randers te Gothenburg. Hartel, 1 v. Duisburg te Rotterdam. Hoe Vinces, 2 v. Wisbeck te Rotterdam Hoogezand, 1 v. Rotterdam n. Calais. Ilias. 31 v. Kopenhagen n. Aarhus. Ida Jacoba, 1 v. Fowey te Gothenburg. Import, verm. 3 v. Antw. n. Rotterdam. Joost, 31 v. Gefle n. Zaandam. Koningin Juliana, 2 pass. Vlissingen n. Stock holm. Kemphaan, 2 v. Humber te Gdynia verw. Liberie, 1 v. Rauma te Westhartlepool. Lucas Bols I, 1 v. ijmuiden te Stettin. Lucas Bols II, 1 Brunsblittel gepass Hamina Larix, 31 v. Gent n. Stockholm. Midas, 2 v. Barcelona n. Genua. Mado II. 1 v. Londen te Rotterdam. Markab N, 2 v. Warnemunde te Rotterdam. Minerva, 1 v. Rotterdam n. Klngslynn. Mascotte, 2 Wight gepass n. Londen. Menkar N, 2 v. Hamburg te Antwerpen. Mirach N, 1 v. Rotterdam te Loctudy. Mirlak N, v. Las Palmas n. Ascunsion. Mudo, 2 80 m. o. Kinnairdhead n. Inverness Muphrid N, 1 v. Barry te Delfzijl. Midas, 2 v. Barcelona n. Genua Noordzee, 1 v. Newcastle te Rotterdam. Nassauhaven, 2 v. Rotterdam te Gothenburg. Nieuwehaven, nacht 2-3 Kopenhagen verw Pavo. 31 Brunsblittel gepass. n. Zaandam. Ponto. 29 te Zaandam. Ponza, 29 te Kramfors. Paramount. 2 v. Hamburg te Rotterdam. Rokin, 2 dwars Norderney n. Amsterdam. Reliable. 2 v. Fowey te Amsterdam. Setas, 2 te Korsor. Tinda, 1 v. Rotterdam n. Londen. Triton, 1 v. Huil te Rotterdam. Taurus, pass. 2 Hoek v. Holland n. Hamburg. Tri to. pass. 2 Beachyhead n. Amsterdam. Walenburgh, pass. 2 Brunsblittel n. R'dam. BINNENLAND Door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis zijn nogmaals twintig Deense houten woningen ter beschikking gesteld voor Schouwen-Duiveland. Deze woningen zullen over verscheidene gemeenten van het eiland worden verdeeld. Dr. Erich Neumann uit Tel-Aviv, een der onderzoekers op dieptepsychologisch gebied en voortzetter van het werk van Jung, komt naar Nederland. Hij zal van 8 tot 13 Augustus in de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort een cursus geven over „Die Krise des modernen Menschen und das schöpferisch Unbewusste". In Huize Witteveen te Utrecht zal van 7 tot en met 25 Augustus een internationale poppen tentoonstelling worden gehouden ten Date van het werk onder de ongeorgani seerde jeugd. De expositie omvat tweenon- derd poppen, waarbij collecties uit de verza meling van de Koningin, uit Zwitserland, uit het Friese Museum, uit het Rijksmuseum Twente en uit particuliere verzamelingen. De voorzitter van de Australische Senaat, senator A. M. McMullin, brengt met zijn echtgenote een bezoek aan ons land. Gisteren bezocht hij de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Vandaag bezichtigde hij de Pliilipsfabrieken in Eind hoven. De groep Russische landbouwspecialis- ten die in ons land vertoeft op uitnodiging van het Nederlandse bedrijfsleven ter be studering van de ervaringen in de Neder landse landbouw, heeft het Centraal Weten schappelijk Landbouwinstituut te Wagenin- gen bezocht. De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland, de heer Kiranov, was bij dit bezoek aanwezig. Tot het lidmaatschap van de Neder landse Jeugdgemeenschap zijn toegelaten de stichting Evangelisch Herstel en Opbouw, overkoepelend orgaan van het Gereformeer de Jeugdzorgwerk, en de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties (N.U.S.O.) met zijn 44 aangesloten verenigingen. Negenenveertig organisaties en instellingen van allerlei geestelijke richting werken nu samen in de Nederlandse Jeugdgemeenschap. In Harderwijk is een luchtvaarttentoon- steling geopend m een schoolgebouw aan de Vischmarkt. Er zijn vliegtuigmodellen, maquettes van vliegvelden, radar- en radio apparaten, een metoor-straaljager, een „open gewerkte" motor, schietstoelen, vlieger-uit rustingen, parachutes en een „link-trainer" te zien. De tentoonstelling is georganiseerd door de Vereniging Stichting Jeugdcontact. De heren K. van der Veek en L. Lan- geveld uit Lisse slaagden na slechts twee jaar studie voor het eindexamen vijfjarige HBS-B. HAARLEM EN OMGEVING Maandagmorgen om half twaalf is de zevenjarige jongen G. P. in de Timorstraat in Haarlem Noord van een rijdende met paard bespannen wagen gevallen. Hij liep wonden op aan zijn linker elleboog en zijn linker oor. Op het Van Zeggelenplein in Haarlem- Oost is Maandagmiddag een paard geschrok ken van passerende militiare vrachtauto's en het dier sloeg op hol. De voerman viel van de bok en werd aan zijn linkerknie gewond. Na door een lid van de Ongevallendienst verbonden te zijn kon hij zijn weg vervol gen. Omstanders hadden het paard spoedig tot stilstand gebracht. ADVERTENTIE 55) Volgens het plaatselijk adresboek, dat ze in de „Crown" raadpleegd, woonde een zekere mevrouw Salting in het huis, dat de „Hollies" heette. En naderhand werd Jim bevestigd dat deze dame daar nog steeds woonde. En wel door een caféhou der, de baas van een klein kroegje aan de kant van de weg niet ver van de „Hollies" verwijderd. Jim was er binnengewandeld om inlichtingen te vragen: hij vroeg naar de mogelijkheid om reclameborden langs de grote weg te plaatsen er. de waard was vol belangstelling en zeer behulpzaam. Hij vertelde dat mevrouw Salting eigena resse was van het weiland bij haar huis, maar voegde er aan toe, dat 't weinig zin had om met haar te onderhandelen. Ze was een wonderlijke, excentrieke vrouw en de waard voorspelde Jim weinig succes. Jim bedankte de man hartelijk en be loofde terug te zullen komen, als hij nog méér inlichtingen nodig had. Hij stopte 'm daarbij een behoorlijke fooi in de handen. Hierna voegde hij zich weer bij Tarrant, die intussen een plaatselijke makelaar om inlichtingen met betrekking tot hetzelfde doel gevraagd had. Matt had introducties gekregen voor verschillende grondeige naren in de buurt. Jim lachte even, toen hij ze zag, maar werd onmiddellijk hierna weer ernstig en vertelde zijn eigen erva ringen. „Ik kom er niet helemaal uit", zei hij, „die mevrouw Salting schijnt daar al ja ren te wonenze is de weduwe van een kolonel. Ze is afwezig met vacantie en de vrouw, die wij gezien hebben met die jonge hond, schijnt de huisbewaarster te zijn, een zekere juffrouw Evans. Maar ik zou er een eed op durven doen. dat 't die verpleegster is uit BatterseaHoe dan ook, ik ga op onderzoek uit! Geef me die brieven mee van die makelaar, dat maakt een goede indruk Matt ging terug naar de „Crown", terwijl Jim onverschrokken in de richting van het villatje „De Hollies" wandelde. Het idee van de reclameborden was van Matt af komstig en het was stellig goed gevonden. Er stonden al verscheidene van dergelijke borden langs de wegJim inspecteerde eerst, volkomen openlijk, het aangrenzende weiland en de moestuin, voordat hij zich naar het huis zelf begaf. Zodra hij echter het hek van de voortuin door was, ontging hem geen enkel detail. Naar alle waar schijnlijkheid zouden Matt en hij hier na 't donker terugkomenHij klopte op de deur en even later verscheen de vrouw, die ze met de hond gezien hadden, in eigen persoon. Onmiddellijk besefte hij, dat hij zich niet vergist had. Op uiterst minzame wijze vroeg hij naar mevrouw Salting, terwijl hij de intro ductiebrieven te voorschijn haalde. De vrouw antwoordde op vriendelijke toon: ,,'t Is jammer, maar mevrouw Stalting is afwezig. Kan ik misschien .iets voor u doen?" Jim begon haar een en ander uit te leg gen, maar de vrouw onderbrak hem: „Mis schien kunt u beter even binnenkomen", stelde ze voor, en even later stond Jim in een kleine hal. Hij kon 't nauwelijks gelo ven, dat het geluk zó met hem was. Als hij er niet zeker van was geweest, dat deze vrouw de verpleegster was, die enige da gen geleden met Beverley in het park in Londen door Scott's auto werd opgepikt, dan zou hij haar voor een volkomen on schuldige ziel hebben gehouden. De vrouw nam hem verder mee naar binnen en liet hem in een ouderwets gemeubileerde, enigszins sjofele zitkamer, welke op de weg uitkeek. Dit was de voorkamer van een suite, en de vaalgeel geverfde suite deuren waren gesloten. „Hebt u plannen om lancl te kopen?" vroeg de vrouw. Jim begon een enthousiast verhaal en scheen werkelijk indruk te maken. Mis schien zou hij kopen, als de prijs hem con- venieerde.maar voorlopig wilde hij betalen voor het recht om een reclamebord 1 op het aangrenzende weiland op te rich tenHij praatte als een druk zaken man en de vrouw toonde belangstelling. Dit verbaasde hem. Ze antwoordde, als zou mevrouw Salting zijn voorstel werkelijk in ernstige overweging willen nemen, en scheen graag tot een praatje bereid. Jim voelde zich niet zeker van zichzelf. Zijn veronderstelling, dat Beverley hier verbor gen werd gehouden, kwam niet overeen met de houding van deze vrouw. Toch kon hij zich niet losmaken van de indruk, dat ze hem met een bepaald doel binnen ge vraagd had.... Hij voelde zich enigszins onbehagelijk. Om dit te verbergen ging hij druk door met praten. „U zult van mijn reclamebord van dit huis uit helemaal geen last hebben", zei hij vol overtuiging, naar buiten wijzend. Van het raam de kamer weer inlopend zag hij opeens hoe de suite deuren voorzichtig een héél klein eindje van elkaar geschoven werden. Een gevoel van opwinding maakte zich van hem mees ter, tot 't tot hem doordrong, dat iemand hem heimelijk gadesloeg. Daarom had die vrouw hem natuurlijk gevraagd binnen te komen en daarom had ze zo uitvoerig met hem gepraat! In die andere, aangrenzende kamer was iemand, die zijn gesprek wilde afluisteren en hem óók wilde zien! Jim achtte thans het moment gekomen om zijn onderhoud te beëindigen. Hij moest op volkomen natuurlijke wijze afscheid ne men. Hij nam zijn hoed op en wendde zijn blik van de suitedeuren af. „Ik moet nog enkele andere mensen be- 1 zoeken", zei hij, „maar als u 't goed vindt, ga ik de plaats nog even goed in me opne men. Ik zal mevrouw Salting een brief schrijven, dan kan ze zelf beslissen Hij maakte enkele aantekeningen en naar buiten gaande, bekeek hii nogmaals vol aandacht de situatie. Peinzend stond hij gedurende enkele ogenblikken met zijn kin in de hand om zich heen te kijken en iemand, die hem gadesloeg, zou niets verdachts in zijn houding kunnen ontdek ken. Jim nam snel en zorgvuldig nog maals een en ander in zich op. De muur rondom de moestuin was vrij hoog, maar niet onoverkomelijk. Aan de achterkant van het huis stond op de eerste verdieping een raam open. Waarschijnlijk stond daar thans iemand hem te bespiedenHij luisterde scherp, of hij niet een kinder stem hoorde, maar tevergeefs. Toch was Jim niet ontevreden over dit eerste onderzoek. Toen hij op de weg terug kwam, stak hij een sigaret op en keek snel even om zich heen. Een sjofel- geklede man aan de overkant van de weg stond op dat moment stil om een pijp op te steken. Hij droeg een overall en een oude vilthoed en zijn uiterlijk wees er op, dat hij een mecanicien of iets dergelijks was. Hij droeg ook een tas voor gereed schappen. Woodstone sloeg hem belang stellend gade en richtte vervolgens zijn schreden in de richting van Oringham Onderweg stapte hij even een sigaretten- winkel binnen. De mecanicien slenterde aan de overkant langzaam verderBij het kruispunt was de man vlak bij hem. Jim liep de „Crown" voorbij en begaf zich naar het makelaarskantoor. Hier vroeg hij enkele onbelangrijke inlichtingen en vervolgens wandelde hij naar het post kantoor. Hij liep rakelings langs de werk man. Hij knikte even tevreden gesteld, doch voelde zich allesbehalve behagelijk. Een ogenblik later belde hij Matt op uit een telefooncel in het postkantoor. „Luister eens m'n brave, er staat hier aan de overkant van 't postkantoor een arbeider in 'n bruine overall. Als we klaar zijn met dit telefoongesprek, ga hem dan eens bekaken. 't, Is Scott!" „Ja! Hij heeft me gevolgd van dat huis, de „Hollies" af. Ik durf nu niet bij je te komen en daarom ga ik een wandelingetje maken om hem af te schudden. Maar ik geloof wel, Matt, dat je er goed aan zou doen, Monica te waarschuwen. Ik heb nog een paar dingen te doen en jullie beiden kunt mij oppikken tussen de hoofdweg, ongeveer een kilometer van de „Hollies" verwijderd. Ik loop daar te wandelen en kijk naar jullie uit. We zullen dan nader overleggen, wat ons te doen staat. Ik moet thans eerst Scott zien kwijt te raken!" HOOFDSTUK 19 Jim Woodstone schonk veel aandacht aan de bouwterreinen langs de Canely Road en Scott was steeds in zijn buurt te zien. Maar na een poosje scheen deze er genoeg van te krijger en slenterde langzaam terug in de richting van het dorp. Klaarblijke lijk wist hij thans genoeg iWordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6