Vonnissen wegens overladen van auto's lokken protest uit Zandvoorts pacht systeem vond oorsprong in bijzonder slecht seizoen Plastic kano's in IJmuiden gebouwd Velserbad wordt een ton duurder ^JBrieven aan de redactie Request van Bond Bearijfsautoverkeer Veestapel is nooit zo groot geweest als nu Luchtvaartbedrijf in Hamburg opgericht Vinding zou argwanende wetenschap overtuigen Omvorming MSO tot provinciaal orkest Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Wekelijks 600 ton vlees- conserven naar Engeland Duitse oiloten pottenkiikers onder Engelse vlag Jongelui zakten door balustrade in fabriek Verenigde Staten wi&en UNO-troepen bekostigen UNO-opperbevel beschermt waarnemers In 1891: regen en storm van Mei tot September Ingrijpende verbetering en grotere capaciteit Voor politie op Nieuw Guinea Costriciims hrprdweer „op alles voorbereid" Bouw van 204 Hunter- straaljagers in Nederland Investeringen in de industrie in 1953 Hongarije aanvaardt gift van Nederland niet Stremming treinverkeer Aardstralen-„meter" Voor 19 millioen militaire orders Gabaret Wim Sonneveld jERDAG D AUGUSTUS 1954 De bond voor Bedrijfsautoverkeer in Ne derland (B.B.N.) heeft zich met een re quest gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat ten einde uiting te geven aan zijn „ernstige verontrusting over de naleving van de Wet Auto Goederenver voer (W.A.G.) met betrekking tot de be palingen nopens het laadvermogen". Aanleiding daartoe hebben gegeven en kele vonnissen van de Haarlemse econo mische politierechter, die gevolgd zijn op bekeuringen wegens overladen van vracht auto's. „In feite bestaat in Nederland een gebrek aan tonnage van vrachtauto's, dat niet op korte termijn is op te heffen" aldus de bond, die vervolgt, dat door het verstrek ken van nieuwe vergunningen op grond van de W.A.G. dit tonnage als geheel be schouwd wellicht beter zal kunnen gaan beantwoorden aan het aanbod van vervoer. Het uitreiken van nieuwe vergunningen heeft nog niet plaats en oude vergunningen werden verlengd. Het komt de BBN voor noemd onjuist voor om de op deze verleng de vergunningen aangegeven laadvermo gens te beschouwen als bij de wet toege stane laadvermogens, omdat de definitieve vergunningen krachtens de wet nog niet zijn verleend. Bovendien wordt doorgaans niet zwaarder geladen dan de normen, die door de fabrieken der vrachtautomobie len bij aflevering van hun producten ziin gesteld, welke normen vaak aanzienlijk liggen boven het op de oude vergunningen genoteerd laadvermogen. In het request zegt de bond voorts, dat ..gezien het tekort aan tot dusver verleende totaal tonnage in het wegvervoer, de on- De huidge stand van de Nederlandse veestapel mag als zeer gunstig worden aan gemerkt, zo is te Hilversum meegedeeld op het congres van de Nederlandse Bond van Veehandelaren door de heer Joh. de Veer, voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. Onze veestapel is nimmer zo groot ge weest als thans, zo deelde de inleider mee. Deze bedraagt namelijk ruim 3 millioen stuks (rundvee-stapel) tegen 2,8 millioen in 1939. Typisch in dit verband is, dat blij kens de Meitelling van 1954 het aantal melk- en kalfkoeien 20.000 minder be draagt dan in 1939, waaruit blijkt dat de fokkerij belangrijk is toegenomen en er zich dus een verschuiving naar jong vee heeft voorgedaan. De varkensstapel be draagt op het ogenblik ruim 2 millioen stuks, dat is 400.000 meer dan in 1939. Het vorig jaar werden 3 millioen slachtvarkens geleverd. Dit jaar zal het minder zijn, maar blijkens de gegevens zal volgend jaar het aantal slachtvarkens, dat wordt aan gevoerd, ruim 3V2 millioen bedragen. Het aantal paarden is inmiddels teruggelopen tot 240.000 en het aantal schapen tot 407.000 tegen 689.000 in 1939, wat door de inleider in verband met de exportmogelijk heden bijzonder werd betreurd. De totale vleesomzet in het vorige jaar bedroeg 1200 millioen gulden, en wel 800 millioen voor varkens en 400 millioen voor rundvee. Dat dit bedrag belangrijk is spreekt uit het feit dat het even groot is als de totale waarde van onze melk- en zuivelproductie en meer dan het dubbele van onze tuinbouw. Over de expert deelde de heer De Veer mede, dat deze sterk is toegenomen en ook stabieler is geworden sinds merkartikelen worden uitgevoerd. Dit blijkt wel duidelijk uit het feit, dat, nu de vleesdistributie in Engeland is opgeheven, wekelijks 600 ton conserven door ons land worden uitge voerd. Ook de export van levend vee toont gnunstige cijfers. In het vorig jaar werden 5803 stamboekkoeien en 11.315 gebruiks- koeien uitgevoerd, waarbij Italië vrijwel het meeste afnam. Dit jaar werd deze gun stige lijn voortgezet, en in de eerste helft van 1954 werden 3918 stamboekkopien en 65.131 gebruikskoeien uitgevoei-d. Doordat Nederland streeft naar een goede kwali teit. vindt de Nederlandse veestapel in hei buitenland een geregelde en tevreden klant. dernemers vaak gedwongen zijn meer te laden dan op de oude vergunningen is toe gestaan". De inzichten omtrent laadvermogens van vrachtautomobielen lopen vaak aanzienlijk uiteen. Het Request besluit met een verzoek aan de minister, zodanige maatregelen te (doen) nemen, dat aan onjuiste interpretatie van de wet autovervoer goederen W.A.G. een einde worde gemaakt, en dit, indien moge- lenk, in overleg en samenwerking met de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie. Wij vernemen, dat vervoerders, die dooi de Economische rechter te Haarlem ver oordeeld zijn, beroep van cassatie hebben aangetekend. Binnenkort zullen deze zaken voor de Hoge Raad worden behendeld. Een omgekomen en een levensgevaarlijk gewond Twee M.T.S.-leerlingen, die drie maan den practisch moesten werken bij een fa briek te Budel, zijn daar Woensdagochtend van 13 meter hoogte gevallen. In zorgwek kende toestand werden zij naar het zieken huis te Weert vervoerd. Een van hen, de 19-jarige J. G. M. Oberndorff uit Bruns- sum, overleed kort na aankomst in het zie kenhuis, de andere, de 19-jarige L. S. J. de Jonge uit Vught verkeerde gisteravond nog in levensgevaar. De jongens, die pas een dag tevoren aan hun volontairschap waren begonnen, waren tijdens de bestudering van een bepaald werk in de fabriek op een dunne stang gaan zitten van een 13 meter hoge balus trade. Deze knapte af, met het vermelde noodlottige gevolg. Nu de maanden Juni en Juli 1954 door de abnormaal slechte weersomstandig heden zulke bedroevende resultaten opleverden voor Zandvoort, worden er uiteraard, herinneringen aan slechte seizoenen uit vroeger jaren opgehaald. Hierbij speelt het jaar 1891 wel een zeer grote rol en leeft nog altijd in de her innering van enkele oude Zandvoorters voort als het jaar, dat misschien wel het slechtste seizoen bracht in de historie van het Zandvoortse bad- en strandleven, een jaardat bovendien door nieuwe maatregelen van gemeentewege, waar tegen het publiek zich met alle kracht verzette, werd ingesteld. NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de UNO Ja mes Wadsworth heeft aan de UNO-com- missie voor collectieve maatregelen meege deeld, dat de Verenigde Staten bereid zijn de kosten te dragen voor landen, die troe pen beschikbaar willen stellen, maar hier toe financieel niet in staat zijn. President Eisenhower had tot dit nieuwe .beleid besloten na de les van Korea. De Amerikaanse bondgenoten hadden daar de kosten van voeding en bewapening van hun troepen zelf moeten dragen. Landen, die bereid waren geweest troepen te zen den, hadden dit om financiële redenen niet kunnen doen. Het nieuwe beleid was er op gericht de mogelijkheid van collectieve ac tie van de UNO te vergroten. SEOEL (United Press/A.F.P) Het UNO-commando in Korea heeft bekend gemaakt dat het al het mogelijke in het werk stelt om een einde te maken aan de Zuid-Koreaanse daden van terreur tegen de communistische leden van de wapen stilstandscommissie. Het geallieerde com mando deelt dit mede in een brief aan de neutrale commissie van toezicht en voegt hieraan toe, dat het hoopt dat de Zuid- Koreaanse regering passende maatregelen De spoorlijnverbinding was namelijk nau welijks tot stand gekomen, het Kurhaus- complex met de Passage pas verrezen en het was geen wonder dat gemeentebestuur en inwoners zich tegenover deze zich snel voltrekkende veranderingen nog wat on wennig gevoelden. Er was reeds van enig badleven sprake, doch de cijfers van het aantal badgasten liepen met sprongen om hoog. In 1874 telde het seizoen 355 bad gasten, in 1881 913, in 1891 reeds 1289 en in 1893 was dit aantal opgeklommen tot 2114, waarna in 1900 zelfs 3236 badgasten werden geregistreerd. Uiteraard wijdde het gemeentebestuur aan deze verrassende opkomst van de bad plaats de nodige aandacht. Volgens de no tulen van de raadsvergaderingen uit die dagen werden hieraan dan ook de meeste besprekingen gewijd. Zo kwam in de raadsvergadering van 3 Mei 1890 een conceptverordening ter tafel, regelende de exploitatie der zeebaden. De heer Kaufmann was er tegen en wenste na een breedvoerig betoog in overleg te treden met de reeds bestaande badinrich tingen, waartegen ce voorzitter, burge meester mr. P. N. Engelberts, zich ten sterkste verzette, aangezien de badinrich tingen natuurlijk tegen de nieuw in te voe ren regeling zouden zijn. De voorzitter achtte het echter een zaak in het belang van de gehele gemeente, waarop het voor stel werd aangehouden tot de voieende vergadering, die viif dagen later plaats vond. Het voorstel werd toen aangenomen. Na breedvoerige behandeling werd het voorstel aangenomen voorlopig voor één iaar. waarbij tot „directeur der baden" werd benoemd de heer J. van der Mije Pzn. Opmerkelijk was artikel 1 der toen vast gestelde verordening, luidende als volgt: ..De baden worden verdeeld in herenba- den, damesbaden, gemengde baden en ba den in kleine koetsen. De baden met ge bruikmaking van grote koetsen, waarbij twee handdoeken worden g°briukt. wor den tegen f 0,50 oer bad berekend, de ove rige baden f 0,25 per bad". Verzet Natuurliik kwamen de bestaande bad inrichtingen tegen de Tve»"re re^ebng in vp»-»ef fU'e pp 1 Januari 1891 inging. Toen kwam bet se'7r,en 1891. Het weH waarschiinbik het s'eriits+e ^e-'zoen, dat Zandvoort tot nu toe kende Volgens oud- Alhmanr nfy de loer Zandvoorters regende en stormde het van Mei tot September, zodat er van een bad seizoen geen sprake was. Men had het niet slechter kunnen treffen en dit werd voor de vroede vaderen aanleiding om de ge meentelijke exploitatie nog verder in te voeren, althans te trachten zulks te doen. In de vergadering van 8 Augustus 1891 besloot men, na opgewonden debatten, de exploitatie der zeebaden en het verhuren der strandstoelen te beginnen met het jaar 1892, geheel voor gemeenterekening te ne men en voor de aankoop van badkoetsen, strandstoelen en verder badmateriaal een geldlening te sluiten van f 22.900. Deze nieuwe regeling zou dan voorlopig gelden voor de tijd van negen jaar. De couranten schreven kolommen vol over de nieuwe maatregelen, die het ge meentebestuur van Zandvoort ten aanzien van de bad-exploitatie wilde nemen. Er verschenen hatelijke artikelen in vele lan delijke bladen, maar ook in Zandvoort zelf regende het protesten van de inwo ners individueel of gecombineerd. Men zond gezamenlijk een protest aan Gedepu teerde Staten om verzet aan te tekenen tegen dit raadsbesluit en zo kwam de raadsvergadering van 28 September 1891. die tenslotte de grondslag vormde voor het systeem van verpachting, zoals wij dat he den in Zandvoort nog kennen. De raad besloot, met slechts twee stem men te?en en negen voor, aan Gedepu teerde Staten te berichten, dat het be doelde adres van de 145 Zandvoortse in gezetenen ook het oordeel van de raad v/as. Daarop volgde de voor het strand- en badleven van Zandvoort historisch gewor den raadsvergadering van 24 November 1891, waarbij het besluit tot het aangaan van de geldlening van f 22.000 werd inge trokken en na zeer langdurige debatten besloten werd het strand voortaan te ver pachten. In deze vergadering werden de grondslagen gelegd voor de verpachting, zoals wij die ook heden in Zandvoort nog kennen. Bü besluiten d.d. 14 April 1953 en 23 September 1953 heeft de Velsense raad credietcn beschikbaar gesteld voor het her stel van de bad- en zweminrichting „Vel serbad", tot een totaalbedrag van 286.000. Inmiddels is gebleken, dat de kosten van herstel en verbetering van de inrichting aanmerkelijk hoger zullen zijn dan aanvan kelijk werd verwacht. Blijkens de thans meer definitieve raming zullen zij vermoe delijk een bedrag van 395.000,belopen. Dit betekent, dat het thans beschikbare crediet met f 109.000,zal worden over schreden. De hogere kosten worden enerzijds ver oorzaakt door de prijsverhogingen, welke na het opmaken van de eerste begrotingen zijn opgetreden, anderzijds door verbete ringen, welke naderhand in de plannen voor het herstel van de inrichting zijn ver werkt. Deze verbeteringen betreffen: het maken van een opbouw op het bestaande plat aan de Noordgevel van het gebouw, het afsluiten van de overdekte gang aan de Zuid- en de Westgevel van het gebouw, een wijziging van de indeling van halpartij en kassa, de opvoeiung van de capaciteit van het zwembad door vermeerdering van de kleedruimte en de douches, de inrichting van een ruimte voor accomodatie van het peroneel en voor het verlenen van eerste hulp bij ongelukken, het inrichten van een rijwielstalling, het zandstralen van het ge- De IJmuidense firma Mulder en Rijke, die vorig jaar in November de eerste Neder landse plastic reddingboot vervaardigde, heeft dezer dagen de eerste plastic vaartui gen afgeleverd. Het waren geen sloepen, maar vier fraai gelijnde Canadese kano's, die bestemd zijn voor enige poïitiedetache- menten op Nieuw Guinea. De kano's zijn inmiddels naar het overzeese rijksdeel ver scheept en zullen daar eind Augustus in gebruik worden genomen. De firma Mul der en Rijke ontving de order voor de bouw van deze kano's van de directie Nieuw Guinea van het ministerie van Overzeese gebiedsdelen. De kano's zijn zes meter lang, 1.20 meter breed, wegen 120 kg. en zijn voorzien van een zonnetent. Voor- en achterin bevinden (Verkort tveergegeven) HAMBURG (DPA) Enige Duitse be langen en de Lancashire Aircraft Corpo ration te Londen hebben te Hamburg de Deutsche Lufttransport opgericht. Het grootste gedeelte van het 500.00 D.M. be dragende kapitaal is in Duitse handen. De Deutsche Lufthansa en twee andere ver voersondernemingen zullen een optie voor deelneming aan de nieuwe maatschappij kunnen krijgen en ook andere particuliere ondernemingen kunnen deelnemen. De nieuwe maatschanoij heeft de be schikking over drie Dakota-3 toestellen van de Engelse maatschappij. De maatschappij zal zich bezig houden met alle luchtvaartzaken, die buiten het zuivere internationale lijnbedrijf vallen. De Deutsche Lufthansa en de nieuwe maatschappij zullen onderlinge concur rentie vermijden. Zij onderhandelen reeds over een verdrag van belangen- en be- driifsgemeenschaD met het oog op de toe komstige oprichting van een Duitse maat schappij voor internationale lijndiensten.' Voorlopig zal de nieuwe maatschapnij haar zaken onder Engelse vlag op charterbasis drijven. Wanneer de bondsrepubliek weer internationale diensten mag onderhouden, zal het vliegend materieel van de Lan cashire Aircraft Corp. in de Duitse maat schappij worden ingebracht, waarna het bedriif onder Duitse vlag zal worden ge dreven. Drie in het buitenland opgeleide Duitse piloten zullen op buiten Duitsland liggende trajecten als tweede piloot dienst doen. Zij zullen echter de toestellen eerst dan op Duitse trajecten mogen vliegen, wanneer Duitsland weer vrijheid van luchtvaart zal hebben verkregen. Oterleekse staf wordt zwaar bewaakt Het zal voor de brandweerkorpsen uit Kennemerland niet gemakkelijk zijn de Oterleker brandweerstaf, die Zondagavond in 't bezit van Castricums Vrijwillige Brand weer kwam. te bemachtigen. Alle voor zorgsmaatregelen zijn ten aanzien van de oude kazerne aan de Dorpsstraat, waarin de staf een plaatsje heeft gevonden, ge nomen. De sloten zijn nog eens nagekeken, alsmede de deuren en het enige raam dat de kazerne telt. Hoewel men natuurliik zolang mogelijk de staf in Castricum wil houden, stelt men er uitermate veel priis op het kleinood tot 15 Augustus te bezitten. Het is namelijk bekend, dat de Alkmaarse brandweer er zeer op gebrand is de staf te kapen met het oog op het feit, dat op 13 Augustus in Alk maar een groot défilé van de brandweer zal plaats hebben. Om die reden zullen de Snorrendammers ieder middel te baat nemen dat toelaatbaar is. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat enige budgetaire voor zieningen treft voor de financiering van de productie van militaire vliegtuigen in ons land. Het is een suppletoire begroting ad 116.224.000,welk bedrag uit de tegen waardefondsen zal worden verkregen. Hiervan is 100,7 millioen bestemd als eerste gedeelte voor de productie van naar verwachting in totaal 204 dagjagers met bijbehorende reserve- en verwisseldelen van het type Hawker-Hunter en voorts 15.424.000,voor 20 lesvliegtuigen van het type S-14 (Fokker straaljager). Van de 204 toestellen zullen er 48 voor rekening van de Amerikaanse regering worden gebouwd. De dagjagers zullen wor den gebouwd door de gezamenlijke Neder landse vliegtuigindustrie, waarbij de N.V. Koninklijke Vliegtuigenfabriek Fokker op treedt als hoofdaanneemster. Ook België zal orders voor hetzelfde type dagjager bij de Nederlandse industrie plaatsen. Het ligt in het voornemen de motoren van alle vlieg tuigen van dit type door de Belgische in- I üustrie te doen leveren. Inwoning. In H. D. verschenen verle den v/eek twee brieven aan de redactie, waaruit bleek, dat de schrijfsters beiden problemen hebben op het gebied van de inwoning. Toch is er nog een andere kant van de medaille. Bij mij woonde geduren de dertien jaar iemand in en een ander was twaalf jaar bij ons in huis. Thans kan mijn vrouw het zware werk niet meer doen, maar op een advertentie, waarin door ons gratis inwoning werd aangeboden in ruil voor enige hulp kwa men alleen stapels brieven van jongge huwden, maar geen oud-verpleegsters en anderen, die zich het mikpunt voelen. Mijn ondervinding is, dat niemand iets tegen over de gratis inwoning wil stellen. N. J. M. Beloning. Onbegrijpelijk, dat zoyele mensen verontwaardigd zijn over de belo ning van f 200,die de verpleegster van de gemeente Den Haag ontving voor de opmerkelijke verbetering, die zij aan de „ijzeren long" aanbracht. Een verpleegster telt toch alleen maar als een bijzonder nuttig mens mee, wanneer men in een zie kenhuis door haar vertroeteld wordt. Voor de rest mag zij blij zijn dat ze nog wat kreeg! C. J. REINALDA „Carnavalssfeer". De Haarlemse Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen is de heer J. M. Kuyper zeer erkentelijk, voor zijn ingezonden brief in Haarlems Dagblad van 4 Augustus. Het verheugt ons, dat wij nu ook eens een stem uit de inwoners van onze stad horen met de vraag: „Waar blij ven onze muziekcorpsen?" Ja, geachte lezer(es), onze muziekcorpsen zijn er nog. Ofschoon er instanties in onze mooie stad zijn, die doen alsof we hier geen Harmonie- of Fanfarecorpsen meer rijk zijn. Nu zal bij u zeer zeker de vraag naar voren komen, waarom deze niet in aanmerking komen bij deze instanties. Helaas kunnen wij u dit ook niet vertellen. Wij weten het niet. Brengen onze muziek corpsen geen goede muziek? Ja, toch wel. Want vele onzer corpsen meten zich op concoursen met de corpsen uit ons land in hogere afdelingen (Ere-afdeling, enz.) en dan blijkt dat onze corpsen met hoge onder scheidingen bekroond worden. Zijn onze corpsen te duur? Neen, dat lijkt mij ook onwaarschijnlijk. Want u gelooft toch wel met ons, dat een muziekkorps dat met trein of bus moet komen, meer kosten maakt dan één uit de stad zelf. Ook het argument dat die corpsen van buiten geüniformeerd zou den zijn, gaat niet op; die zijn er ook in Haarlem. Het corps dat „de Keemeleers" vergezelde, was een mengelmoes van wel en niet-geuniformeerden. Wij vragen ons af, waarom onze corpsen genegeerd worden, de corpsen van Haar lem, die muziek geven, welke zeer zeker niet onder doet voor de corpsen, die van builen gehaald worden. Wij vertrouwen dat onze medeburgers van Haarlem achter onze muziekcorpsen zullen staan en hun misnoegen ook zullen te kennen geven, zoals de heer J. M. Kuy per dat heeft gedaan. HAARLEMSE BOND VAN HARMONIE- EN FANFARECORPSEN. Waarschuwing. Gaarne zou onderge tekende een ernstige waarschuwing tot alle ouders willen richten om er toch voor al voor te zorgen, dat zij hun kinderen ver van het water houden. De gevaren zijn legio. Een voorbeeld: Dinsdag omstreeks 11 uur wist een onbekend gebleven heer een meisje van 8 jaar te redden, dat in de Brouwerskolk te Overveen was gevallen. Drenkeling en redder moesten doornat naar huis. Niemand liet hen bij zich in huis op verhaal komen. Het kind huilde nog van schrik en emotie, het zat onder de modder en kroos W. LEUS INK Feetvierend Haarlem. De heer J. M. Kuyper heeft met zijn brief over „Carna valssfeer" de spijker op de kop geslagen. Gisteravond speelden op de Grote Markt de Alpenjagers en de Hooischelf en er was geen stijve Haarlemmer te zien. De Markt v/as stampvol met mensen die kennelijk pleizier in dit vei-maak hadden. Dit lag ons als Haarlemmers dan ook. Mijn dank aan de organisatoren (ook Haarlems Bloei, red.) voor deze gezellige uren. EEN LEZER Carnaval. Naar aanleiding van de van diverse zijden geuite critiek schreef ons de president van de Mestreechse Vasten- aovondsvereiniging „De Keemeleers", de heer H. C. Hoen, onder meer: Het aantal décoraties op de Carnavals zitting was ons door Haarlems Bloei opge geven en gedurende de zitting kwamen er nog bij. Wij hadden er oorspronkelijk bijna de helft minder toegezegd, maar dat er méér kwamen gebeurde op verzoek van Haarlems Bloei. Bovendien hadden wij per brief gevraagd de aan ons verleende deco raties in de Vleeshal of bij de koffiemaal tijd uit te reiken, welk verzoek wij vóór en tijdens de zitting nog hebben herhaald, maar de organisatoren oordeelden anders en daar legden wij ons volgaarne en alge meen bij neer. Onze Vorst heeft gezwaaid en gewuifd dat het een lieve lust was en het gejuich van de Haarlemmers was zó spontaan dat het meermalen als een donder voortgolfde. Zelfs de nonnekens stonden te juichen. En wat de cramignon betreft wij waren correct, maar werden platgedrukt door het enthousiasme. Door de verlate aankomst der harmonie moest helaas te laat worden begonnen. Wij hadden nog meer vrolijke nummers op het programma, maar het „toneel" moest voor twaalf uur weg zijn. Jammer, niet onze schuld! Vier van de kajak-achtige kano's, waarvan in bijgaand artikel sprake is. zich munitiekisten en ook waterdichte af delingen, zodat de kano's altijd blijven drijver.. Zij bezitten „Draai-ogen" voor eventueel vervoer over land of bij het „om lopen" van stroomversnellingen. En prauwen De firma heeft" voorts opdracht voor Nieuw Guinea voor de bouw van twee uitneémbare aluminium prauwen, die be stemd zijn voor de Wisselmeren. In secties zullen deze scheepjes door de firma worden afgeleverd en per Catalina-vliegboot naai de meren in het binnenland van Nieuw Guinea worden vervoerd. De prauwen kunnen dan ter plaatse in elkaar worden gezet. Zij zijn vex-moedelijk in October gereed. Ook Zeeland Plastic reddingboten zullen binnenkort ook ergens in het lage land op de eilanden van Zeeland te zien zijn, want Mulder, en Rijke ontving van twee Zeeuwse boeren opdracht voor de bouw van twee plastic reddingboten. Dit als voorzorg voor onver hoopte nieuwe overstromingen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlooige uitkomsten gepubliceerd van de investeringsenquête 1953—1954, velke betrekking heeft op de investeringen in de industrie en de openbare nutsbedrijven. De gegevens bieden een inzicht in de waarde der in 1953 in bedrijf gestelds vaste activa en in de waarde der in 1954 in bedrijf te stellen activa. Het blijkt, dat de in het vorig jaar gepubliceerde verwachtingen voor 1953, voor wat de industrie (met uitzondering van openbare nutsbedrijven) betreft, voor 99 ct. zijn verwezenlijkt. Voor de openbare nutsbedrijven bedraagt de realisatie 80 pet. Vermoedelijk zijn in het laatste geval enkele belangrijke projecten, waarvan het gereed komen in 1953 was verwacht, pas in 1954 gereed gekomen. De hoge bedragen voor de vermoedelijke omvang voor 1954 bevestigen deze veronderstelling. Verder blijkt, dat de teruggang in de investeringen, welke voor 1953 werd voorzien, ook heeft plaats gehad. Deze teruggang wordt echter volledig ge compenseerd door een verwachte stijging in 1954. WENEN (Reuter/A.N.P.) De Hon gaarse regering heeft besloten een Neder landse gift van 50.000 niet te aanvaarden. De Nederlandse gezant in Hongarije had het bedrag op 30 Juli namens de Neder landse regering aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Boedapest aangeboden als hulp voor de slachtoffers van de v/atersnood in Hongarije. Het Hongaarse ministerie zeide toen te twijfelen, of de overstromingsramp zo ernstig was geweest dat het nodig is, buitenlandse hulp te aan vaarden. De Hongaarse pers heeft wel grote aan dacht besteed aan de Russische gift van 300.000 forinten 97.000), doch geen mel ding gemaakt van de Nederlandse gift en van Amerikaanse hulpaanbiedingen, ge daan zowel aan Hongarije als aan andere door de watersnood getroffen Oost-Euro- pese landen. Op 7 Augustus zal uit de spoorbrug bij Baanhoek in de spoorlijn Dordrecht— Sliedrecht een overspanning van 30 meter tijdelijk worden verwijderd om de door vaart van een te Dordrecht gemonteerde overspanning voor de nieuwe Moerdijk spoorbrug mogelijk te maken. Het trein verkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht zal Zaterdag zijn gestremd van 9.15 tot 12.45 uur. De over te brengen overspanning zal op Zondag 8 Augustus in de Moerdijkspoor brug worden geplaatst. Het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe zal Zondag van 6 tot 16 uur worden stilgelegd. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. bcuw, de aanleg van plantsoen en terrein bestrating en de aanvulling van de inven taris van de inrichting. Op grond van het vorenstaande stellen P.. en W. de raad voor, een aanvullend cre diet van 109.000,te verlenen voor het herstel van het „Velserbad" door vaststel ling van het bij de stukken gevoegde ont- werp-besluit tot wijziging van de gemeen tebegroting voor het dienstjaar 1954. Na lang experimenteren zegt de heer T. Wijnand, radio-technicus te Mook, in sa menwerking met de heer J. G. Mieremet, oprichter van het „Eerste Nederlandse Bureau voor Wichelroede Onderzoek tegen gezondheidschadende Bodeminvloeden", een meetinstrument te hebben gecon strueerd, waarmee men de zogenaamde aardstraalbanen" bodeminvloeden van physisch ongedefinieerde aard zou kun nen registreren. Men heeft bovendien een draagbaar apparaat geconstrueerd, dat in het vrije veld telkens de plaatsen zou aan wijzen, waar zich een „aardstralenbaan" bevindt. Een ieder, wichelroede-gevoelig of niet, zou dit apparaat dus kunnen ge bruiken. Bij proeven is gebleken, dat het meet instrument op plaatsen, waar ook met de wichelroede „aardstraalbanen" worden vastgesteld, tweemaal zoveel of nóg meer impulsen opvangt, dan op de vrije banen. Dat er op de vrije plaatsen toch impulsen worden opgevangen, verklaren de uitvin ders hieruit, dat men te maken heeft met i stralingen of invloeden uit de bodem, de i kosmische stralen en de mogelijke in vloeden, die beide op elkaar hebben. De commissie tot onderzoek van het wichelroede- en aardstraalprobleem heeft in het begin van dit jaar een vei-nietigend rapport gepubliceerd met betrekking tot de aardstralen. De afschermkastjes en de wichelroede als opsporings-apparaat. Het thans geconstrueerde apparaat zou tot een nieuw onderzoek van de commissie kunnen leiden en mogelijk tot geheel nieuwe bevindingen, die meer klaarheid zullen brengen in het vraagstuk van de „aardstralen" en al hetgeen daarmee ver band houdt. De uitvinders hebben zich bereid ver klaard de apparaten aan de hiervoor ge noemde commissie te demonstreren. De persoon van de wichelroedeloper, diens ge voeligheid, kan bij dit onderzoek worden uitgeschakeld. Het kan geheel worden gehouden op het terrein van de physica. Het commissariaat voor de militaire pro ductie deelt mede, dat nieuwe contracten voor een totaal bedrag van 19 millioen gulden door de aanschaffingsdiensten van de ministeries van Oorlog en Marine wer den gesloten met Nederlandse en buiten landse ondernemingen. Hiervan betreft één contract het maken van een kazerne- ment te Schaarsbergen voor een bedrag van 13.163.995.Een ander contract be treft het maken van ï-olbanen, opstelplaat sen en platforms op het vliegveld Volkel voor een bedrag van 1.545.000. De Commissaris der Koningin in Lim burg, dr. F. Houben, heeft gisteren de aandacht van de Provinciale Staten ge vraagd voor plannen tot omvorming van het Maastrichts Stedelijk Orkest tot pro vinciaal Limburgs Orkest. Het orkest, dat na zijn ontwikkeling tot beroepsorkest van grote culturele beteke nis is gaan worden voor het muzikale leven van dit geweest, heeft de belang stelling der muziekliefhebbers, ook buiten Maastricht, voortdurend zien toenemen. Hierom, zo betoogde de Commissaris, was steeds het streven erop gericht het orkest op hoog peil te houden. De daarvoor nood zakelijk hogere salariëring en de toe nemende exploitatiekosten zijn in de laatste jaren zo gestegen, dat zij ver uitgaan bo ven het budget van een gemeente als Maastricht. De instandhouding van het or kest en de verdere artistieke uitbouw er van zullen zoveel mogelijk door de hele provincie gedragen dienen te worden. Het door dr. Houben gepleegde overleg heeft ertoe geleid dat vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Maastricht, Heerlen, Kerkrade en Venlo zich reeds in beginsel bereid hebben verklaard aan de beoogde omvorming mee te werken. Ook het college van Gedeputeerde Staten staat geheel achter dit streven. De in te dienen voorstellen komen hierop neer, dat de provinciale subsidie van 15.000 zal moeten worden verhoogd tot 30.000. Het tableau de la troupe van het cabaret van Wim Sonneveld zal in het komende seizoen bestaan uit Wim Sonneveld, Joop Doderer, Karin Larsen, Frans Vasen, Con- ny Stuart, Kitty Kluppel, Mieke Last en Jan Staal, de pianist Jelle de Vries en de guitarist Jan Blok. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl.'47 100>/n lOOV.n A.K.U 234 234 Unilever 36014 360 Philips Gloeil. 27714 275 Kon. Petroleum 42914 431 A'dam Rubber 9114 93 Holl. Amer. Lijn 166 165 N. Scheepv. Unie 14314 14214 H.V.A. 126 125 11954 11914 Amsterd. Bank 208 208 Ned. Handel Mij 188'/i 18714 Rotterd. Bank 18614 186 Twentsche Bank 194 194 Anaconda Copper 40V,H 40 Bethlehem Steel 79"/ia 78'/s Republic Steel 5954 5914 Shell Union 95 9354 19% 19% 5454 54%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10