Door blinde standwerker gebouwde boot maakte geslaagde proeftocht Tot straks Enorme belangstelling voor feestconcert op Grote Markt in Royal Pianorecital in Teisterbant Technische snufjes in Rembrandt-Theater Hamburg zonder water, gas en vervoer Bloemendaal Gladiolen-jool in hotel Royal Programma van de Haarlemse feestweek Bepaalde artikelen rund vlees in prijs gedaald Amerikaans oud-officier wil boete doen Burgerlijke Stand van Haarlem Iedere lijder aan aambeien DARO CASTANAL SUPPOSITORIA Genezend Pijnstillend Ontsmettend Zacht laxerend Protest tegen grondruil bij Gedeputeerden Gedenkteken op graf van ds. W. J. van Elden Examens Arbeiders staken om verhoging van uurloon af te dwingen India heeft eigen plan voor Zuid-Oost-Azië Duizend ballonnen in Zandvoort opgelaten Victoria Regia in bloei Collectanten gevraagd voor t.b.c.-actie Uitbreidingen van scholen gegund Tinholtmuseum nu dagelijks geopend DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT i Het orkest, luisterende naar de naam „De Alpenjagers", alias „De Hooischelf", dat gisteravond op de Grote Markt in Haarlem ter gelegenheid van de Haarlem se feestweek luide van zich heeft doen horen, zal zeker niet te klagen hebben ge had over geringe belangstelling van de Haarlemmers. Want ver voor het uur van blazen ongeveer half negen had ge slagen, had zich reeds een grote menigte verzameld tussen stadhuis en Vishal. En die menigte groeide, naarmate de avond vorderde, steeds meer aan. Zoals reeds vaker het geval was, raakte het orkest, dat zijn optreden als Tyroler- kapel begon, het best op dreef, toen het na de pauze, getransformeerd in boerenkapel, bal en verwelkomde officieel de eregasten, waarna de bloemenfee haar dank betuigde voor de vererende uitnodiging die zij, naar zij zeide, gaarne had aanvaard. Onder de vele aanwezigen bevonden zich de leden van het dagelijks bestuur van „Haarlems Bloei" en van de stichting „Touring Zandvoort". Het huisorkest Nico de Vries verzorgde de muziek voor dit bal, dat tot diep in de nacht voortduurde. Bezoek aan Stadskweektuin Een tamelijk groot aantal bezoekers heeft gistermiddag de Haarlemse Stads kweektuin bezichtigd. Waarschijnlijk ™Jr nn rf» rrnt» Martt deze êrote opkomst van bezoekers niet al weer op de verhoging op de Grote Markt Jeen dank^ aan de ligfde yoor dg natuur plaats nam. Toen pas kwam de juiste feeststemming er in en het is alleen maar jammer te noemen, dat wind en verkeers drukte er ondanks de aanwezigheid van versterkers in zijn geslaagd, de vrolijke klanken voor een gedeelte van de markt onhoorbaar te maken. Haarlems bloemenfee in Zandvoort In samenwerking met de stichting „Haarlems Bloei" organiseerde de stichting „Touring Zandvoort" gisteravond in het kader van de Haarlemse bloemenweek een groot gecostumeerd galabal in hötel Bou- wes. Er was voor dit eerste na-oorlogse galabal in Zandvoort zulk een grote be langstelling, dat velen teleurgesteld huis waarts moesten keren. Haarlems bloemenfee arriveerde met haar beide elfen omstreeks kwart over tie nen in het hotel, waar het gezelschap werd welkom geheten door de heer J. Th. Hu- genholtz, directeur van de stichting „Tou ring Zandvoort", waarna het trio bloemen werden aangeboden. Met een hartelijk ap plaus werd vervolgens de bloemenfee met gevolg in de zaal ontvangen. Met enkele woorden opende de heer Hugenholtz het De gasten van het hotel Royal kijken nu en dan eens over hun krant heen omdat een .ongebruikelijke activiteit hun aan dacht trekt. In grote hoeveelheden worden gladiolen binnengebracht om de sfeer van de Haarlemse zomerfeestweek te scheppen. Dat is nodig, want morgenavond om tien uur worden de bloemenfee en haar gevolg er verwacht om luister bij te zetten aan het Bloemenbal. Zij zal eerst een ander bal bijwonen, na melijk dat der Esperanto-congressisten. De directeur van „Royal", de heer H. Alsem, hoopt er een denderende avond van te maken, te beginnen met een diner dansant, waaraan verscheidene artisten, onder meer het komisch danspaar Rita en John O'Neill, hun medewerking zullen ver lenen. Verder speelt er een dansorkest on der leiding van Jacques van Heeft en de eigen pianist van „Royal", Eef de Hilster. De zaal, waarin de hoofdzaak van het feest zich voltrekt wordt geheel in lila gladiolen gevat. De bloemenfee wordt in gehaald door balletleerlingen van Henny Meyers. De komende nacht zal aan één stuk wor den doorgewerkt om de duizenden gladio len aan te brengen en zo wordt alles op alles gezet om, zoals de heer Alsum het uitdrukte, dit stationshotel voor deze avond in een vermaakcentrum te herscheppen. TOOcaxxx;-cooc>3ocooc»Doc>ooooocj<xio<xiooooa5Cooocoooooooocx30o i- DONDERDAG 5 AUGUSTUS: 15.00: Orgelconcert in de Grote Kerk? door de stadsorganist George? Robert. 20.00: Bespeling van de beiaard van de? Grote Kerk door de. stadsbeiaar-C dier Arie Peters. 20.00: Operavoorstelling van het mario-i; nettentheater van Berg Brugman?: (Vleeshal). VRIJDAG 6 AUGUSTUS: 14.30: Jeugdvoorstelling „De wonder-; lijke luchtballon" door Toneel-? groep „De Witte Vogel" in het Bloemendaalse Openluchttheater.": 20.00: Operavoorstelling van het mario-; nettentheater van Bert Brugman': (Vleeshal). 20.30: Bloemenbal in hotel Royal. Alle dagen is de Stadskweektuin ge-; opend van 1012, 1417 en 18.30 20.30 uur. Kermisvermakelijkheden op de Nassau-^ laan van 1024 uur. Avondopenstelling van het verlichte; Frans Halsmuseum van 20.30 tot 22.30; uur (overdag is het museum van 10 tot? 17 uur geopend). Het met kaarsen verlichte stadhuis is£ geopend van 2022 uur. COCCXXCOCOOCCXXIOOOCCOCOOOOOCIOOOOOCICOOCOOCOOCO en aan het stralende weer, maar ook aan het feit, dat de Haarlemse bloemenfee met haar gevolg een kijkje kwam nemen. Dat „kijkje" duurde ongeveer anderhalf uur, waarin het hoge gezelschap werd rondge leid door de directeur van Hout en Plant soenen, de heer J. A. Dorresteyn. De fee toonde grote belangstelling voor de vele variëteiten, die er in de tuin te bezichtigen zijn; zij voelde zich bijzonder in deze om geving thuis. Een plantje, dat de heer Dorresteyn de Haarlemse bloemenfee na afloop van het bezoek meegaf, zal voor haar een aardige herinnering aan deze middag zijn. Bert Brugmans theater Bert Brugmans Marionettentheater zal ook Zaterdagavond in de Vleeshal een voorstelling geven en wel een spectacle coupé. Tot en met Vrijdagavond worden operavoorstellingen gegeven. Kindervoorstellingen Vrijdag- en Zaterdagmiddag zullen in het Openluchttheater te Bloemendaal voor stellingen worden gegeven, die speciaal bestemd zijn voor de jeugd. De toneel groep „De Witte vogel" zal opvoeren „De wonderlijke luchtballon". De Haarlemse slagers hebben besloten de prijs van enkele artikelen rundvlees en speciaal van het z.g. grovere vlees met f 0.20 per kilogram te verlagen. Tot deze maatregel zijn zij overgegaan op advies van de plaatselijke calculatie-commissie, die in het slagersbedrijf adviserend optreedt, o.a. ten aanzien van de prijzen. In de zomermaanden is de vraag naar biefstuk en ossenhaas groter dan in andere periodes, omdat die gemakkelijker klaar te maken zijn. Zij, die met vacantie gaan en het eten in korte tijd gereed willen hebben, kopen daarom biefstuk. De vraag naar het z.g. grovere vlees is daardoor geringer. Om de verkoop hiervan te stimuleren is beslo ten de prijs van het rundvlees te verlagen. Op het ogenblik zijn de varkens duur en daarom blijft de prijs voor het varkens vlees ongewijzigd. Van slagerszijde deelt men ons mede, dat gehoopt wordt, dat de prijsverlaging een begin is van de daling der pryzen. Dat hangt af van de export, die toonaangevend is voor de binnenlandse prijs. Haarlem staat bekend om de goede kwaliteit vlees, dat aangeboden wordt en men verzekerde ons, dat Haarlem die naam zal blijven be houden. GREAT BARRINGTON (A.F.P.) Een oud-officier van de Amerikaanse marine, Hollis J. Wyman, die zich verantwoordelijk voelt voor de bombardementen van Hiro- sjima en Nagasaki, heeft toestemming van het gemeentebestuur van Great Harring ton (Massachusetts) gekregen in het open baar boete te doen. Hij voelt zich als Ame rikaans staatsburger ook aansprakelijk voor de atoomproeven op Bikini en Eni- wetok. Hij zal Zaterdag op straat geschrift- jes uitreiken, waarin hij zijn fout bekend maakt. In de oorlog diende Wyman, lid van de „Fellowship of reconciliation" (een inter nationale pacifistische organisatie), in de Japanse wateren. ADVERTENTIE HAARLEM, 4 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 4 Aug L. G. M. Hout kamp en G. H. Zengerink; F. Segers en D. Veenings; C. B. G. Stomps en H. Harthoorn; P. Steenbakker en C. Kensen; G. P. M. Piek en J. P. Borger: C. W. Borger en J. H. F. Vosse; S. G. de Ruig en G. J. Vaars; K. M. van Tuijl en S. J. Bakker; R. Gmit en M. M. A. Gedaan; A. Koper en E. van Leeuwen; H. Ruiter en M. A. E. Keeman; G. J. Spie- rings en H. M. Lagerweij; R. R. van den Berg en N. Kerkhoven; G. L. Harmsen en J. H. Bouwman; W. D. van Pelt en H. J. Bunge; T. van Slooten en A. M. de Ruiter; J. A. van Raan en A. G. Reefman; P. Koelemeijer en M. van der Walle; J. Akkerman en C. van der Vlerk; IT. Jorna en E. J. Bel; A. L. Kloosterman en H. M. J. van Dui^enboden. GEHUWD: 4 Aug., C. J. M, van Eerden burg en C. M. F. Sweerts; E. Leenstra en E. de Boer; B. J. Stroosnijder en G. M. van Bakkum; C. O. J. Pas en J. L. van Erven; W. Koper en Chr. J. M. van Lierop: R. J. L. M. Tombrock en W. B. Lindner; G. M. de Graaf en G. Th. Bersee; F. Hanssen en P. de Bak; L. Kuperus en M. L. S. Oerlemans; J. de Jong en M. A. E. van Helsdingen; F. Draijer en W. J. Th. van den Heuvel; R. M. R. C. Cramer en R. Hooglugt; J. J. Wens- veen en J. M. J. Kramer; H. A. Bakker en H. J. Bouraan; D. van den Heuvel en W. van Dam. BEVALLEN van een dochter: 2 Aug., W. M. van Tol—Hogerwerf; 4 Aug., A. T. BeckingDijkshoorn. OVERLEDEN: 1 Aug., A. Pijpers—Huigen, 63 j., Hazepaterslaan; 2 Aug., C. Dubbelman, 86 j., Soutmanstraat; J. H. Ploegvan der Weijden, 76 j., Schotersingel; E. Vreeden— Uri. 70 j„ Voortingstraat; J. Saai, 79 j„ Kam perlaan 3 Aug., M. M. van der Putten, 3 j., Kamperlaan. weet bij ondervinding, dat het gebruik van gewone zetpillen wel het lijden verzacht, echter geen gene zing brengt. Nu is gebleken, dat aambeien o.a. het gevolg kunnen zijn van een gebrekkige stofwisseling. Bepaalde stoffen, onontbeerlijk om de vaten en spierweefsels hun natuurlijke elasticiteit te geven, worden bij lijders aan aambeien niet in voldoende mate in het bloed opgenomen, waardoor een verslapping van vaten en weefsels optreedt, met alle gevolgen van dien. zijn zetpillen, welke een grotere concentratie van deze stoffen bevatten. Zij werken Ondergrondse manifestatie van een jong talent Woensdagavond werden de leden van de Haarlemse sociëteit Teisterbant getrac- teerd op een pianorecital van de in Parijs woonachtige Nederlandse pianiste Frouke Uhlenbroek, die afwisselend in Lausanne en Parijs onder toezicht van Alfred Cortot gestudeerd heeft en thans haar vacantie in Haarlem doorbrengt. Dit optreden on der de gewelven van Teisterbant beteken de voor de jeugdige kunstenares haar de buut in Nederland. Wanneer zij, wat te hopen is, later onze concertpodiums ver overd heeft, zal het als een interessante bijzonderheid kunnen gelden, dat zij onder de begane grond van onze goede stad Haar lem haar muzikale loopbaan begon. En het mag dan waar zijn dat ze daar de acoustiek niet mee had, zij kon er zich echter op ver heugen een klankbord te vinden van be grijpende, voor goede kunst ontvankelijk reagerende toehoorders. Frouke Uhlenbroek speelde de Sonate in e kleine terts van Haydn, een mij onbe kende Sonate van Weber en de derde So nate (b kleine terts) van Chopin. Aldra bleek het, dat zij over een vaardige tech niek beschikt, die de nodi?e souplesse aan haar interpretatie geeft. Wat betreft fi nesses van toonvorming kon men in deze ruimte geen hoge eisen stellen. Maar zo nu en dan kwam er toch iets dat een reflex gaf van een fijngevoelig musiceren. Zo tussen romantisch bravour en weinig zeg gend passagewerk van Weber in. duikt er wel eens een thema on dat zich als een rijpe en edele vrucht laat koesteren. Van dergelijke gelegenheden maakte de pia niste een dankbaar gebruik, ons mee la tende genieten van het sappig-muzikale ooft. Of beter gezegd: zij diste het zo op, dat wij er de substantie van konden mee proeven. Opus 58 van Chooin is technisch bekeken "een kleinigheid, doch dit bleek voor Frouke Uhlenbroek geen bezwaar. Zij speelde het met een zelfbewuste zekerheid van iemand die de oodiumvrees al lang overwonnen heeft. Zij wist het bovendien ook zo nu en dan een gevoelswaarde mee te geven en zoals in de finale met spanning een climax te bereiken, die van innerlijke geladenheid getuigde en eigen lijk de grenzen der acoustische capaci teiten van de ruimte en de vermogens van de vleugel overschreed. Het meest nog heeft zij ons in de Chooin-Sonate gefrappeerd met het uiterst licht gehouden Scherzo. Maar het zuiverste muzikale evenement kwam met de onvermiïdelijke toegift. Frouke Uhlenbroek vertolkte als zodanig de Nocturne in cis uit het nagelaten werk van Chopin, hoewel het eigenliik een jeugd werk is. Het gaf haar gelegenheid om met fijnzinnige toets een délicate en intieme sfeer te wekken, die geen enkele verhou ding overschreed. Het was een prachtig besluit van deze ondergrondse muzikale manifestatie van een jong talent. JOS. DE KLERK Spaarcijfers over Juli 1954 In de maand Juli is bij de Nutsspaarbank te Haarlem ingelegd een bedrag van f 1.517.769,74 en terugbetaald f 1.200.521,51, zodat een bedrag van f316.248,23 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Het inleggerstegoed bereikte in de afgelo pen maand een totaal van f 32.177.068,31. Het aantal spaarders vermeerderde met 220 tot een, totaal van 71177. Om het processieverbod Behandeling bezwaarschrift Haarlemse Hervormden Op Maandag 6 September zullen Gede puteerde Staten van Noordholland in open bare vergadering het bezwaarschrift be handelen van een aantal leden van de Ne derlands Hervormde gemeente van Haar lem, waaronder een aantal leden van de centrale kcrkeraad van die gemeente, te gen het besluit van de Haarlemse raad. waarbij tot een grondtransactie met het Bisdom Haarlem werd overgegaan. Deze grondtransactie, welke inhoudt dat het voorplein van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo aan de gemeente in erfpacht wordt gegeven, met dien verstande dat het Bisdom het recht behoudt om gedurende ten hoogste twaalf dagen per jaar het plein af te sluiten voor het houden van kerke lijke plechtigheden. De Hervormde bezwaarden hebben aan gevoerd, dat dit onder meer de deur open zet voor een overtreding van het processie verbod. Er is een commissie gevormd die namens de gehele Hervormde Gemeente Haarlem en vele vrienden aan mevrouw Van Elden als blijk van waardering voor het werk en de persoon van haar overleden echtgenoot, ds. W. J. van Elden, een blijvend aanden ken in de vorm van een eenvoudige graf steen wil aanbieden. De plaatsing zal zo mogelijk het komende najaar plaats heb ben. Ieder die met dit plan sympathiseert heeft gelegenheid zijn bijdrage te storten op postrekening no. 291272 ten name van de penningmeester de heer J. ten Klooster, M. van Heemskerkstraat 19 te Haarlem, of af te geven bij de leden van de commissie: T. v. d. Boogaard, Leidseplein 47, C. J. Langereis, Hoofmanstraat 14, A. C. Strij kers, Eendrachtstraat 11, mevrouw Vree ken, Gasthuislaan 139, A. v. d. Sloot, A. C. Krusemanstraat 32 en J. ten Klooster, M. van Heemskerkstraat 19. Jeugdexamen E.H.B.O. Voor het jeugdexamen E.H.B.O. dat voor de eerste keer is afgenomen door de R.K. Vereniging voor E.H.B.O. „De Barmhartige Samaritaan" te Heemstede zijn geslaagd: Atonia Laros, Maria Bierman, Gerard Eliëns, Chris Heeremans, Piet van HeVnert, Petrus Vaars, Thea Zonnenveld, Frans Hulsbosch, Anneke v. d. Aar, A-.nie v. d. Berg, Klazina v. d. Berg, Nico Booms, Igno Cuypers, Hu- bertus Cuypers, Nelleke Eskens, Cathrina Grijmans, Jeannette v. d. Ham, Paulina Hul sebosch, Janny v. d. Hulst, Leny v. d. Hulst, Paul Kuyt, Tijmen v. Ree, Joke Ree, Tootje Rusman, Joke Smit, Albertus de Smit, Paul Veenboer, Johanna Vinken, Nellie v. d. Wei- dena Ida Weijers, Corry Welters, Jacobus de Wijs, Ann;e Zonneveld, Ina en Johanna Regtiën, Frans Doeswijk, Wilhelmus Vink, Leo v. d. Hulst, Lidwina Suidgeest en Rei- nier Blom. Afgewezen werden 16 candidaten, Koninklijke Militaire Academie Voor het eindexamen van de Koninklijke Militaire Academie slaagden als tweede lui tenant bij het wapen der cavalerie de heren W. Kraus, F. Manden en W. Schuurman, allen uit Haarlem. Het Rembrandt-theater zal bij de ver toning van zijn nieuwe programma, dat morgen met de film „Rose-Marie" wordt ingezet, als eerste theater in Nederland ge bruik maken van het nieuwste snufje der stereofonische geluidsweergave en wel het Perspecta-systeem. Bij dit systeem komt het geluid van de kant van het doek waar de actie plaats grijpt en het dramatisch hoogtepunt ligt. De basis van de stereofonische geluids band Perspecta wordt gevormd door infra- sonische frequenties, die het geluid naar de linker, centrale of rechter luidspreker richten. De amplitude van deze frequen ties regelt het geluidsvolume voor elk der luidsprekers. Wanneer een personage van links naar rechts over het dek wandelt zal men het geluid allereerst op volle kracht horen in de linkerluidspreker naar gelang de per soon het midden van het doek nadert zal het geluid in de linkerluidspreker vermin deren en aanzwellen in de centrale luid spreker tot op het ogenblik dat de persoon zich in het midden van het doek bevindt. Op dat ogenblik komt het geluid met volle sterkte door de centrale luidspreker. Gaat het personage verder naar rechts dan ver mindert het geluid in de middenluidspre ker om aan te zwellen en zijn volle sterkte te bereiken wanneer het beeld de rechter kant van het scherm bereikt. Aldus kan men de indruk hebben dat het geluid uit een enkele luidspreker komt, ofwel uit twee der versterkers of verdeeld is over drie luidsprekers. Deze verschillende operaties worden automatisch verwezenlijkt zonder tussen komst van de operateur. De beweging van het geluid is inderdaad op de geluidsband zelf opeenomen. De Perspecta-geluidsband is een opti sche band zodat er geen gevaar bestaat voor verlies of beschadiging van het geluid door demagnetisering van de band. Bijge volg worden alle voorzorgsmaatregelen tegen eventuele erratische magnetische vel den overbodig. Om het geörienteerde stereofonische ge luid weer te geven moet een zaal natuur lijk beschikken over drie leidingen of ge luidskanalen welke drie luidsprekers, op gelijke afstanden achter het doek. voeden. Een cinema, die niet over deze drie kana len beschikt zal in geen geval het stereo- fonisch geluid kunnen weergeven. Benevens drie geluidskanalen voor het stereofonisch geluid is voor een Perspecta- uitrusting een electronisch apparaat ver eist aan hetwelk men de naam „integrator" heeft gegeven. Dit apparaat oriënteert het geluid naar de verschillende luidsprekers waar het hoort en regelt ook het volume van het geluid. De integrator heeft slechts kleine afme tingen en vindt gemakkelijk plaats in de cabine. Hij kan gemakkelijk geplaatst worden in een kastje, dat de afmetingen heeft van een gewoon radiotoestel. Ook voor de beeldweergave wordt een nieuwigheid toegepast en wel de uitvin ding van prof. Bouwen, die onder de naam Delrama wordt uitgebracht door de opti sche industrie „Oude Delft". Dat is het systeem met de verbreding van het door hypergonar-Ienzen gecomprimeerde Cine- mascopebeeld. Het beeld wordt via een holle en bolle spiegel tweemaal verbreed op het projectie-scherm weergegeven. De spiegels zijn aan de oppervlakte verzilverd, laten geen licht door en geven de kleuren door zonder enige kans op ineenvloeiïng. Het lichtverbruik wordt bij dat systeem tot de helft teruggebracht. De resultaten waren, naar wij uit eigen aanschouwing konden vaststellen, zeer fraai. Voor de ver toningen van films volgens het breedbeeld- systeem heeft directeur Bakker van het Rembrandt-theater thans de beschikking over een apparatuur, die aan de hoogste moderne eisen voldoet. In de havenstad Hamburg, na West-Ber- lijn de grootste stad van West-Duitsland, zijn niet minder dan 13.000 man personeel van de gemeentelijke gas- en water- en verkeersbedrijven in staking gegaan. Het is plotseling warm geworden en daarom is het gemis aan water buitengewoon onaan genaam. Op de spitsuren is het zwart van voetgangers, die in dichte drommen door de straten schuifelen. Grote ondernemingen laten hun arbeiders en administratieperso- neel met vrachtauto's en autobussen halen eii brengen. Een paar grapjassen, die op de fiets naar hun werk gingen, hadden bordjes met „alles bezet" op hun stalen ros gehangen. De Senaat van Hamburg, de gemeente raad, heeft voorgesteld de lonen van de arbeiders met 3 pfennig per uur te verho gen. De vakbonden vragen een verhoging van 8 pfennig per uur. Het onrustbarende is dat de staking niet tot Hamburg beperkt dreigt te blijven; 336.000 metaalarbeiders in Beieren hebben gedreigd Maandag ook in staking te gaan wanneer hun eisen niet vervuld worden. En het is mogelijk dat in het Ruhrgebied 180.000 mijnwerkers het bijltje en de hou welen er weldra bij neer zullen leggen. •c Klaas de Voogd, de in Zandvoort wonen de blinde standwerker, heeft Woensdag middag met ,,'t Ding II", de door hem ver vaardigde, op pontons gebouwde'zeilboot, aan het strand bij Zandvoort onder grote belangstelling zijn eerste proefvaart ge maakt. De Zandvoortse politie had om zo weinig mogelijk risico te lopen be paald, dat slechts drie personen deze eer ste proefvaart mochten medemaken, name lijk de bouwer, de heer A. Dorsman, die de tuigage bediende en onze Zandvoortse correspondent. Een jaar lang werkte de heer De Vries aan deze nieuwe boot, na de mislukking vorig jaar met zijn amphi- bie-vaartuig. Even na één uur werd het gevaarte door enthousiaste badgasten in zee geduwd, waarna vlak voor de eerste bank zonder moeilijkheden de boot van de eronder ge bouwde wagen op luchtbanden in het wa ter werd gelaten. Al spoedig bleek dat de boot voor kusttochtjes volkomen geschikt was. Er kwam geen druppel water naar binnen en de boot zelf lag prachtig hoog op de beide pontons, die slechts halverwege in het water lagen. De wind speelde echter parten, voor zover er van wind sprake was. Want de zee lag bijna vlak en de wind kwam nu eens van hier, dan weer van daar, zodat laveren zeer moeilijk was. Bo vendien blijft de vaart van het schuitje geringer dan van een normale zeilboot, omdat de scherpe boeg ontbreekt en het zeil de beide pontons moet voortduwen. Daarbij maken deze beide pontons het reageren op elke windrichting uiteraard bijzonder moeilijk. Het scheepje bleek echter zeer gevoelig voor het roer, hoewel dit op advies van de heer Dorsman nog iets groter zal worden gemaakt. Zo ging het voor de wind uitermate vlot, maar het terpgzeilen bleek minder eenvoudig, zodat tenslotte van een motorvaartuig gebruik moest worden ge maakt, dat ,,'t Ding. II" terugbracht naar het punt van uitgang. De heer Dorsman verwachtte echter, dat bij wat meer wind, de vrij zware boot ze ker zal voldoen. De vlet van de Zandvoort- ADVERTENT1E COLOMBO (Reuter) De premier van Ceylon, sir John Kotelawala, heeft in ant woord op critiek van de voormalige pre mier Dudley Senanajake in het Huis van Afgevaardigden verklaard Ceylon „het Zwitserland van Azië" wat betreft neutra liteit en Colombo „het Genève van het Oos ten" te willen maken. Sir John verdedigde zijn beslissing om voor September te Rangoon of Colombo een bijeenkomst van de Colombomogendhe- den (India, Pakistan, Birma, Indonesië en Ceylon) bijeen te roepen om te spreken over de voorgestelde Zuid-Oost-Aziatische verdragsorganisatie. De Indiase premier, Nehroe, had een al ternatief voor het Westelijke plan, dat op de conferentie zou worden besproken, zo zei Sir John. De voormalige premier Senanajake drong er bij Sir John op aan op de confe rentie niet uit het oog te verliezen, dat Azië vrede nodig heeft en niet betrokken wordt bij een „wereldkruistocht tegen het communisme". Uit gewoonlijk welingelichte bronnen te Colombo werd vernomen, dat de Pakis taanse premier Mohammed Ali als zijn mening heeft gegeven, dat de Colombomo- gendheden de door het Westen voorgestel de conferentie over het verdedigingsver drag in September bijwonen zonder zich vooraf te binden. üe Nederlandse minister zonder portefeuille, mr. Luns, ziet men hier in gesprek met minister Sunurjo van Indonesië over de hervatting van de Uniebesprekingen. Voor dit belangrijke onderhoud onderbrak de Nederlandse minister zijn vacantie in de Vogezen. Rechts minister Lunslinks zijn Indonesische ambtsgenoot. Klaas de Voogd, de bekende blinde stand werker uit Zandvoort, heeft ondanks zijn tegenslag van het vorig jaar in de afge lopen maanden een nieuwe boot gebouwd: „Het Ding II". In zijn vrije uren bouwde hij deze zeilboot die drijft op twee pon tons van aan elkaar gelaste vaten. Woens dagmiddag werd zijn arbeid met succes be loond: „Het Ding II" maakte een geslaagde proeftocht. se reddingsbrigade, waarin onder meer ook politic-inspecteur Douma had plaats ge nomen, volgde van nabij de verrichtingen van het vaartuig. Om ruim twee uur keer de het gezelschap op het strand terug, waar het gepavoiseerde vaartuig opnieuw grote belangstelling trok, doch op de eerste bank moest blijven liggen, wachtend tot „hoog water" de boot op het strand zou brengen. Een enthousiaste Klaas de Voogd, uiter mate voldaan over deze eerste proeftocht, stelt zich nu voor, nog enkele kleine ver beteringen aan zijn scheepje aan te bren gen, waarna opnieuw voor een grotere tocht langs het strand zal worden gestart. Bijna duizend ballonnen werden in de loop van Woensdagmorgen in ..Zomerlust" aan de in Zandvoort vertoevende jeugd uitgereikt door stichting ..Touring Zandvoort" voor de jaarlijkse ballonnen-wedstrijd, welke tussen één uur en kwart over één op de Rotonde zou beginnen. De stichting had de goede gedachte gehad behalve in de Clarastichting, thans ook in de Amsterdamse vacantie-kolonie een aan tal ballonnen af te leveren, een geste, welke op hoge prijs werd gesteld. De ballonnen ver meldden het opschrift: „Zandvoort. parel aan de Noordzeekust" en daaronder in kleine let ters: ..Stichting Touring Zandvoort". Onder aan elke ballon was een kaartje gehecht, ver meldende naam en adres van de eigenaar of eigenaresse. Tevens het verzoek aan de vin der. het kaartje te willen terugzenden uit de dichtstbijzijnde plaats, waar de ballon daalde Omstreeks één uur hadden honderden kin deren zich op de Rotonde verzameld en het enthousiasme bleek zo groot te zijn. dat men de komst van de directeur van stichting „Tou ring Zandvoort". de heer J. Th. Hugenholtz, niet kon afwachten. Precies om één uur liet men de touwtjes glippen en stegen de honder den kleurige ballonnen snel omhoog, in Zuid- Zuid-Westelijke richting, vrijwel de kustlijn volgend. De heer Hugenholtz, die korte tijd na de start arriveerde, kon nog slechts enkele stip pen ontdekken van de achterblijvertjes in het luchtruim en wacht nu met de jeugd in span ning af. welke ballon dit jaar de grootste af stand zal afleggen waarbij rekening zal moe ten worden gehouden met de mogelijkheid, dat vele ballonnen boven zee waarheen zij tenslotte afdreven verloren zullen gaan. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: G. M. Th. Nieuwpoort Wijninga, d. ONDERTROUWD: J. Spek en Th. Moria; H. Pollack en C. A. Jager; J. Th. W. v. Lit- acnburg en M. J. van der Heil. GEHUWD: W. N. Burlage en R. Bruinsma. OVERLEDEN: C. L. W." Ruijs, 67 j. De kassen van Bloemendaals gemeentekwe kerij aan de Veldlaan te Aerdenhout zullen Donderdag- en Vrijdagavond van 810 uur geopend zijn. Men verwacht dan de bloei van de Victoria Regia. Op Zaterdag 7 Augustus zal in de ge meente Bloemendaal een straatcollecte worden gehouden door de Vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c.-patiën- ten in Nederland. Deze vereniging heeft zich meer dan dertig jaar tot taak gesteld de t.b.c.-patiën- ten van alle gezindten, gedurende en na hun kuur in materieel en financieel opzicht tegemoet te komen. Om dit werk te kunnen collecte te doen slagen is het nodig dat vele voortzetten is veel geld nodig en om deze collectanten zich hiervoor beschikbaar stellen. Collectanten kunnen zich aanstaande Zaterdag van 9 uur morgens af melden in Café-Restaurant „Vanouds het Hemeltje", Bloemendaalseweg 102, Bloemendaal. B. en W. van Bloemendaal hebben de bouw van twee leslokalen, een was- en een kleedgelegenheid bij de Julianaschool in Overveen gegund aan de firma M. A. Joustra Jr. te Haarlem, die had ingeschre ven voor 65.647. De bouw van twee lokalen ter uitbrei ding van de Vondelschool in Aerdenhout werd gegund aan de firma A. de Rooy te Zaandam voor 51.900. Nu de heer C. Bak als assistent bij de Tinholtcollectie in Overveen door de voor zitter van de adviescommissie voor die verzameling instructieve curiositeiten, de heer J. van Holten, is geïnstalleerd, zijn de tijden waarop het museum geopend is, uit gebreid. De Tinholt-collectie is thans dagelijks te bezichtigen van 912 en 1416 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9