Wereldnieuws Huisvesting Esperantisten had een vlot verloop eö Juni-geldomzetten in détail handel hoger dan in 1953 PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Architect Dudok zeventig jaar Den Haag verhoogt schou wburgpr ij zen Haarlem niet Ik sta van vroeg tot laat aan de wasmachine u/aar ZocU ia het zo J 2 Lengte van een lichtgolf Jgg.rlUKKlO oefcteyea ton/! De radio geeft Zaterdag Europese federalisten aanvaarden een motie Hulde uit binnen- en buitenland Komvisserij op ansjovis Zij waren echter lager dan die in Mei Wringers met bok ƒ45. KLOMPENCENTRALE Zelfoverschatting Hoge muur ingestort te Karatsji: 17 doden Met interessante vliegtuigplaatjes Water samen drukbaar VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 „Wegens excursies is het Concertgebouw tot halfzeven gesloten", stond er Donder dag op de deur vermeld en daardoor wa ren in het gebouw en in de omgeving geen Esperantisten te vinden. Wel was het rij dend postkantoor op het Klokhuisplein ge opend, maar de ambtenaren hadden het niet druk. De meeste deelnemers(sters) aan het congres waren er op uitgetrokken o— Noordholland of de Vel uwe te verken nen. j-.e leden van het Nederlands voorbe reidingscomité hadden het daardoor ook rustig en enkelen maakten van de ge legenheid gebruik om wat uit te rusten of zich voor te bereiden voor de nog ko mende dagen. De heer N. H. Beun, die zich speciaal had bezig gehouden met de huis vesting, kon zich niet geheel aan het con gres onttrekken, want zijn hulp werd in geroepen voor het zoeken naar een meisje uit Joegoslavië, dat in het bezit gesteld kon worden van een aantal dollars. Bij de Stichting Haarlems Bloei was een brief binnengekomen uit Australië, waarin een vader in het Joegoslavisch schreef, dat hij geld had overgeschreven op een bank in Haarlem en zijn verzoek was het mee te delen aan het meisje, dat deze week in deze omgeving vertoeft. Haarlems Bloei vermoedde, dat het meisje een bezoekster was van het Espranto-congres. De heer Beun vertelde, dat hij nu wel door de drukte heen is. Ongeveer een jaar geleden is men begonnen met maatregelen te treffen voor de huisvesting van de gasten en de Haarlemse commissie is daarin goed geslaagd. Natuurlijk waren er klachten, maar over het algemeen kon den die naar genoegen worden opgelost. Ongeveer dertienhonderd gasten zijn on dergebracht, een aantal heeft zelf voor onderdak gezorgd door te logeren bij ken nissen, met wie zij gecorrespondeerd heb ben en de Nederlanders hebben voor eigen logies zorg gedragen of reizen des avonds naar huis terug. Toen bekend was, dat Haarlem aange wezen was als congresstad is de huisves tingscommissie aan het werk getogen. Zij heeft bekend gemaakt, dat het aantal hotels beperkt was, maar dat het mogelijk was de gasten bij particulieren onder te brengen. Bepaald werd, wegens de accommodatie der zalen, het aantal gasten op ruim 2000 te stellen. Bezoekers konden tevoren opge ven of zij gebruik wensten te maken van hotels of particuliere huizen en uit de ant woorden bleek, dat over het algemeen Zweden, Italianen en Fransen de wens te kennen gaven onderdak te vinden in hotels. Daar ons land niet beschikt over minder gerieflijke hotels zoals in het buitenland Zomeruniversiteit Op een bijeenkomst van de zomeruni versiteit in Teylers Stichting heeft de oud-hoogleraar prof. dr. H. Sirk uit Oos tenrijk vanmiddag ter gelegenheid van het Esperantocongres te Haarlem gesproken over de lengte van een lichtgolf als na tuurlijke standaardlengte. Hij deelde mee, dat men er in geslaagd is de lengte van de lichtgolven te meten en uit te drukken in de meter. Men kan echter ook omge keerd de lengte van de meter definiëren op de grondslag van de lengte van een zekere lichtgolf. Prof. Sirks gaf een over zicht van hetgeen bereikt is en deed mede delingen over de in de herfst te houden algemene conferentie voor maten en ge wichten, waarop het onderwerp besproken zal worden. Dan zal worden aanbevolen het gebruik van de golflengte voor het ver krijgen van een nieuwe definitie van de meter. Tevens zal worden aanbevolen het verrichten van nieuwe metingen van de meter met behulp van nieuw ontdekte spektraallijnen, waarvan de lijnen een nog grotere scherpte hebben, om daarmee een nieuwe definitie van de meter vast te leggen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL 13439 FÉRD. BOLSTR. 48 ADAM TEL 71716? GabardineRegenmantels 69,50 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.05 Platen. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. meldden gasten, dat hun de prijzen voor logies tegenvielen. Dank zij de medewerking van de Stich ting Haarlems Bloei beschikte de huisves tingscommissie over een voldoend aantal adressen van particulieren. De hotels uit Haarlem en naaste omgeving verleenden grote medwerking en begin Juni kon aan de deelnemers (sters) worden opgegeven waar hun tijdelijk adres in Haarlem was. Vrijdag j.l. heeft de heer Beun de gehele dag gezeten in het bureau van Vreemde lingenverkeer aan het Stationsplein en met medewerking van de dames van Haarlems Bloei heeft hij nog vele gasten aan onder dak kunnen helpen. Er meldde zich een groep van veertien Joegoslaven, die op het laatste ogenblik nog een visum had ont vangen en over weinig geld beschikte. Con tact werd gezocht met Teijlingerbos te Vo gelenzang en men was bereid de Joegosla ven onderdak te verlenen. Een handicap bleek de hoge kosten voor vervoer naar en van Haarlem. De Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij, die de Esperantisten een weekkaart tegen een laag tarief voor de stadslijnen te koop had aangeboden, was de buitenlanders welwillend gezind en stelde een lager tarief vast. Hieruit blijkt wel, dat de heer Beun van vele zijden medewerking ontving. In het gebouw van het Centraal Instituut Opleiding Sportleiders te Overveen zijn honderdtwintig jonge mensen uit vele lan den bijeen gebracht. Er heerst daar een ge zellige stemming en op een avond is een tuinfeest gehouden. De secretaris van de Wereldbond van Esperantisten, de heer Cecil C. Goldsmith, heeft voor zijn familie en bekenden, de beschikking over een hötel in Zandvoort. Negenendertig Engelsen zijn Vrijdag met een speciaal voor de reis naar Nederland gecharterd vliegtuig op Schiphol aangeko men en reisden verder naar Zandvoort, waar zij prettig bijeen zijn. De heer Beun is bijzonder tevreden over de medewerking van Haarlems Bloei, di recties van hotels en vele particulieren. Daardoor was het mogelijk alle buitenlan ders, die bemiddeling hadden verzocht, on derdak te verschaffen. Europese Federalisten zijn tijdens het Esperantocongres bijeen geweest en hebben geluisterd naar een rapport van dr. Her mann over het talenprobleem en de Raad voor Europa. De vergadering heeft een motie aangenomen, waarin aan het bestuur van de Wereldbond van Esperantisten ver zocht wordt stappen te doen, opdat de bond een wettelijke staat krijgt bij de Raad van Europa ten einde het recht te ontvangen zich officieel bezig te houden met de ver dere ontwikkeling van het talenprobleem; aanbevolen werd aan die leden die actief deelnemen in de nationale organisatie voor Europees federalisme, dat de besturen van die organisaties op hun beurt Esperanto aanbevelen als oplossing van het talen probleem. De architect W. M. Dudok, ex-supervisor van Velsens wederopbouw en ontwerper van Velsens toekomstige raadhuis, is gister middag in het Hilversumse raadhuis, een van zijn grootste scheppingen, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaar dag, Architecten en autoriteiten uit bin nen- en buitenland hebben hierbij van hun grote bewondering voor het werk van deze bouwmeester getuigd. Burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum memoreerde de grote verdiensten die de heer Dudok voor Hilversum heeft gehad, niet alleen als architect, maar ook als de stedebouw- kundige die de uitbreidingsplannen heeft ontworpen. Daarom heeft het huldigings comité over het werk van de heer Dudok een boek laten verschijnen, dat niet alleen een hulde voor hem inhoudt, maar tevens een dienst betekent aan het komend ge slacht. Namens de provincie Noordholland en als presidente van de commissie voor de gemeentelijke uitbreidingsplannen sprak mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten. Zij getuigde van de grote waardering welke men koestert voor het werk van de heer Dudok als stede- bouwkundige en voor zijn arbeid in de commissie voor de gemeentelijke uitbrei dingsplannen. De rij van buitenlandse sprekers werd geopend door de heer Mare Bitterlin, voor zitter van de Académie d'architecture de Paris, die meedeelde dat de bewondering van de Franse architecten voor de presta- 13.00 Nieuws. - SSiÜ?* "nUZi^,H-45, ties van de heer Dudok tot uiting is ge bracht in de zeer zeldzame toekenning van Filmland. 14.30 Platen. 15.00 Platen. 15.25 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Tosca, opera. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Ca baret. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Accordeon-orkest en solist. 18.50 laten. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 Cabaret. Prome nade-orkest en solist. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Hawaiian muziek. 22.30 Moord met muziek, hoorspel. 23.00 Nieuws 23.15 Verslag van het 39e Wereld Esperanto congres te Haarlem. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.100 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse chansons. 10.45 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 P.aten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements orkest en solist. 13.45 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.40 Amateurspro gramma. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Militair orkest. 16.20 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.40 Actualiteiten. 21.50 Radio Phil- harmonisch orkest. 22.30 Wij luiden de Zon dag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.2224.00 Kamerorkest en solist. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Klankbeeld. 14.30 Platen. 15.45 Accordeon. 16.00 Platen. 16.15 Accordeon. 16.30 Orkest-concert. 17D0 Nieuws. 17.10 Vlaamse muziek. 17.20 Cause rie. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Ariadne auf Naxos, opera. 22.30 Nieuws. 23.00 Dansmuziek. 23.30—24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse las voor beginnelin- ten. (Op 224 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. piegel van de week. Soprtjournaal. (Op 224 en 75 m.). de gouden médaille der academie. Namens de Engelse architecten spraken de heer Eric Bird uit Londen, F. R. Yerbury uit Londen en H. Wylie uit Edinburgh. De be wondering der Amerikaanse architecten werd tot uiting gebracht door de vertegen woordiger van het Amerikaanse Institute of Architects, mr. Francis Keally. B. en W. van 's-Gravenhage stellen de gemeenteraad voor te besluiten de huur prijs van de Koninklijke Schouwburg te bepalen op f 300 per voorstelling, vermeer derd met vijftien percent van de recette (na aftrek van de vermakelijkheidsbelas ting) boven de duizend gulden tot een ma ximum van f 500. De thans geldende huur prijs bedraagt f 275 tot f 450. De toegangs prijzen worden voor alle rangen behalve de beide galerijen met 25 verhoogd. De directeur van de Haarlemse Schouw burg, de heer Hm. Deinum, deelde ons me de dat hij niet het voornemen koestert de toegangsprijzen te verhogen en dat hem van de zijde der toneelgezelschappen nog geen verzoeken dienaangaande hebben be reikt. De huurprijs van het theater zal voor de oude relaties evenmin verandering on dergaan. Dit jaar is voor de eerste keer op de Oosterschelde in de gemeente Bergen op Zoom de komvisserij op ansjovis toege past. De resultaten zijn zeer bevredigend geweest, doch voor de weervisserij was de vangst allerdroevigst. In de kommen werd de laatste maand bovendien nog al veel makreel gevangen. Een nieuwe expeditie naar de grot van Pierre Saint Martin is begonnen. Het lichte materiaal werd reeds per muilezel en per paard aangevoerd en de zwaardere stuk ken zijn per parachute op de top van de Soun de Lèche neergelaten. Zoals men weet is een van de redenen van deze expeditie het bergen van het lijk van de Belgische grotonderzoeker Loubens, die tijdens de expeditie van 1952 op de bodem van de grot een rampzalige dood vond. Foto: de karavaan van muilezels en paarden met materiaal onderweg naar de Pierre Saint Martin. ADVERTENTIE Ik ben aan het sparen voor een vacantiereisje en sta nu overal van vroeg tot laat aan de wasma chine om geld bij elkaar te krij gen. Overal was ik, bij rijke en arme mensen, en ze zetten me verschillende waspoeders voor. Onmiddellijk viel het mij op, hoe anders „Castella Parels" is. Hoe veel gemakkelij ker en vlugger ging het daarmee! Overal waar ik nu kom, raad ik „Castella Parels" aan U vliegl nu door de was heen Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig was middel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Uit een overzicht, dat door het Econo misch Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd over het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende Juni biijkt, dat over het geheel genomen hogere geldomzetten werden behaald dan in Juni 1953. Voor een deel moet dit worden toe geschreven aan de omstandigheid, dat de Pinksterdagen dit jaar in Juni en in 1953 in Mei vielen. Overigens hebben uiteraard in vele branches de in Januari ontstane prijsverhogingen mede tot een verhoging van de geldomzetten bijgedragen. In de voedingsmiddelensector werd de grootste stijging genoteerd in het slagers- bedrijf en in de zuivelhandel, namelijk van 12 pet. Slechts iets geringer was de voor uitgang in de kruideniersbedryven, waar de omzet in Juni 11 pet. hoger was dan in Juni 1953. De detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en het bakkersbedrijf boekten Juni-omzetten die respectievelijk 7 en 5 pet. hoger waren dan in het vorige jaar. Groter nog was de omzetsstijging in een aantal branches in duurzame consumptie goederen. Vooral in de détailhandel in schoeisel, in meubelen, in glas, porselein, aardewerk en huishoudelijke artikelen en in textiel, met een percentuele stijging van respectievelijk 17, 14, 13 en 12, kunnen de omzetten in Juni alleszins bevredigend worden genoemd. De toeneming van de geldomzetten in de boekhandel en de kan toorboekhandel was van geringe omvang, namelijk 4 en 1 percent. De omzetontwikkeling in de sector der genotmiddelen was aanzienlijk gunstiger dan in Mei. In het banketbakkersbedrijf gaven de omzetten een stijging te zien van 17 pet. en in de détailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken een van 14 pet. De détailhandel in tabaksfabrikaten vertoonde een vooruitgang met 5 pet. Vergelijking van de Juni-omzetten met ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING met garantie. - Alléén bij de Dr. Leydsstraat 10 - Tel. 11784 Ilaarlem-N. die in de voorafgaande maand wijst echter uit, dat vrijwel in alle branches minder werd omgezet. Ten dele is dit een gevolg van de omstandigheid, dat Juni één Zater dag minder telde dan Mei. De daling van de geldomzetten was het grootst in duur zame consumptiegoederen; in de zaken in meubelen bedroeg deze teruggang 20 pet, in textiel 17 pet., in schoeisel 16 pet. en in huishoudelijke artikelen 14 pet. Ook in de voedingsmiddelenbranches deed zich omzetdaling voor, met uitzondering echter van de détailhandel in aardappelen, groen ten en fruit, waar, mede tengevolge van de slechte weersomstandigheden, de prijzen in Juni op een hoog peil lagen. cxxyyyyyyxxyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyxayyxxxyyyyyyx/yyyyyxco f; Enkele honderden bezoekers in Ouwe- 8 hands dierenpark op de Grebbeberg te Rhenen zijn getuige geweest van een uitbraakpoging van Max, de oudste leeuw van het park. Iedere avond sluit oppasser Lubout te genover het leeuwenterras de grote fontein af, welk werkje hij verricht onder het wakend ook van Max. Ook gisteravond stond Lubout aan de fon tein en Max aan de rand van de gracht, die de scheiding vormt tussen mens en dier. Plotseling maakte Max een lucht sprong in de richting van zijn oppasser. De toeschouwers, die dachten dat de 8 leeuw de overkant van de gracht zou 8 bereiken, renden weg, maar uit een 8 harde plons konden zij opmaken dat de afstand net iets te groot was voor Max. Oppasser Lubout en een van zijn helpers gingen naar het leeuwenterras met een 8 lange ladder en staken deze de leeuw h toe. Max beet in de onderste sport en hield deze zo stevig vast, dat de beide oppassers hem op deze wijze uit het 8 water konden optrekken. De aarzelend naderbij gekomen toeschouwers wacht- g ten vol spanning af wat Max nu zou gaan doen. Langzaam weken de beide P oppassers achteruit, daarbij de ladder hanterend als afweermiddel. Zij wisten p de uitgang te bereiken, op de voet ge- 8 volgd door Max die tenslotte volstond g met zich het grachtwater van zijn lange 3 manen te schudden, zodat oppasser h Lubout met een vriendelijk woord tot g Max het hek achter zich kon sluiten. 8 23. Mario's list gelukte; zijn oom keerde zich om en maakte zich gereed om langs de andere helling omlaag te glijden. „Klaar?", vroeg hij. „Wacht even!", riep Panda, angstig in de diepte kijkend, „deze helling lijkt me nog veel gevaarlijker! Deze eindigt in een afgrond!" Neef Mario wierp hem een koele blik toe. „Het is duidelijk, dat je niet veel verstand van bergsport hebt", zei hij, „anders zou je niet zulke domme opmerkingen maken. Op gindse helling staat een waarschuwingsbordje en niet op deze. Hier kan dus geen gevaar zijn en „Genoeg gepraat!", riep kapi tein Paverits ongeduldig. „Houd je vast, kleine, daar gaan we! Joho!" En, terwijl Panda zich krampachtig aan hem vast klemde, wierp hij zich onverschrokken naar voren. Satanisch lachend keek Mario hen na. „Dat is dat", knorde hij. En hij plantte het waarschuwingsbord weer op zijn oude plaatsop de helling, die kapi tein Paverits had gekozen. Ja, die Mario was wel een ZELDZAME schurk! KARATSJI (United Press) Zeventien personen, onder wie acht vrouwen en drie kinderen, verloren het leven toen op een tentoonstellingsterrein in Karatsji een acht meter hoge muur, die door de zware regen val ondermijnd was, instortte. Minister president Mohammed Ali begaf zich naar de plaats van het ongeval. De muur om geeft het terrein dat op het ogenblik als huisvesting dient voor 15.000 vluchtelingen. Zware brokstukken' van de muur vielen neer op hutten en tenten waarvan de be woners werden bedolven. ADVERTENTIE serie I serie II (Nrs 7 t/m 64 (Nrs 65 t/m 128) Blinden. Te Parijs is de eerste algemene vergadering van de wereldraad voor blinden van de UNESCO geopend, de conferentie, die vijf dagen zal duren en die wordt bijgewoond door onge- veer zeventig afgevaardigden uit vijf werelddelen, zal gesproken worden over de manieren om blindheid te voorkomen en blinden weer in de maatschappij te doen opnemen. De voorzitter, de Canadese kolonel Baker, heeft het gezicht in de eerste wereld oorlog verloren. Vele afgevaardigden zijn eveneens blind. Geneesmiddel. De staatslaboratoria van Michigan (V.S.) hebben een genees middel tegen typhus gevonden. Het heet Synnematin en heeft volledige ge- nezing bewerkstelligd in zestien geval len. Het is het eerste speciale middel tegen typhus en heeft meer effect dan de tot nu toe gebruikte geneesmidde len. Gratie. Drie oorlogsmisdadigers, die Ie- venslange gevangenisstraffen ondergin gen in de Britse gevangenis te Werl Walter Schenk, Karl Wiedemann en Karl Totzauer, hebben gratie gekregen, aldus een mededeling van het Britse Hoge-Commissariaat te Bonn: Zij waren veroordeeld wegens mishandeling en moord op gevangenen in de concen tratiekampen Ravensbrück en Neuen- gamme. Ontslagen. Volgens radio-Vaticaan is de 84-jarige bisschop van Timisoara, Au- gustin Pracha, door de Roemeense autoriteiten in vrijheid gesteld. De bisschop werd in 1951 gearresteerd omdat hij niet met het communistische regiem wenste mede te werken. Hij werd tewerk gesteld bij de aanleg van een kanaal. Staart-landing. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat een nieuw Amerikaans jachtvliegtuig in verticale stand is opgestegen tot een hoogte van 50 meter en daarna weer op zijn staart is geland. Een andere jager steeg ho rizontaal op en kon vervolgens in bijna verticale stand enkele seconden in de lucht blijven „hangen". De vliegtuigen zijn wat ontwerp betreft hetzelfde. Zi; kunnen verticaal alsook op de gebruike lijke wijze opstijgen en landen. Hermetisch. Donderdag brak brand uit in het Paleis van Justitie te Brussel. Het vuur woedde in een der kelders in de rechtervleugel, die als archief in ge bruik is. Aan het feit, dat deze kelder hermetisch van de rest van het gebouw geïsoleerd is, is het waarschijnlijk te danken, dat het vuur tot dit gedeelte beperkt bleef. Spannend. Ruim 800.000 arbeidskrachten werken aan de versterking van de dijken van de Chinese rivier de Hoeai om het wassende water in toom te houden, aldus meldt het communistische persbureau „Nieuw China". De strijd tegen het water is in zijn spannendste fase gekomen, aldus het persbureau. Onblusbaar. De brand in de fabriek van de „American Distilling Co", die Woensdag uitbrak was Donderdag nog niet geblust. Reeds 110.000 vaten whiskey zijn verbrand. Het grootste gedeelte van de fabriek is door een zeer krachtige explosie vernield. Een persoon is daarbij om het leven ge komen. Zeven mensen worden vermist. Men vreest, dat zij onder de smeulende puinhopen liggen. Verboden. In de Beierse stad Peiting (7000 inwoners) zijn bijna driehonderd gevallen van typhus gesignaleerd. De gezondheidsdienst heeft kerkdiensten en andere samenkomsten verboden. Slachtoffers. De Zwitserse politie heeft bekend gemaakt dat de Matterhorn in vijf dagen drie Britten het leven heeft gekost. Eerst maakte een 38-jarige Schot een noodlottige val aan de voet van de berg en sedert Zaterdag wor den twee Engelse jongelui van 26 en 29 jaar vermist, die de berg over de moeilijkste route zouden beklimmen. Een berggids heeft hen in een 900 meter diepe afgrond zien vallen. Toegang. De Franse zanger Maurice Che valier heeft een visum gekregen voor de Verenigde Staten, nadat hem de toegang tot dit land drie jaar geleden was ontzegd. Hij kreeg in 1951 geen visum, omdat hij zijn handtekening had gezet onder het door de communisten gelanceerde vredesappèl van Stock holm. In het begin van dit jaar kreeg hij een uitnodiging om te Hollywood toe te zien op de verfilming van zijn levensgeschiedenis met Danny Kaye in de hoofdrol. Toen wilde hij geen visum aanvragen op raad van Amerikaanse vrienden, die meenden, dat het ministe rie van Buitenlandse Zaken de aanvraag waarschijnlijk zou afwijzen. U WEET, dat de druk in het water steeds groter wordt naarmate we daarin dieper afdalen, en dat deze toename 1 atmosfeer per 10 meter bedraagt. Dientengevolge moet op de diepste plaatsen in de oceanen een druk heersen van meer dan 1000 at mosferen, een bedrag waarvan we ons geen voorstelling kunnen maken, doch dat beter tot ons spreekt zodra we zelf eens een (theoretische) duik in de diepte nemen. Want het men- f selijk lichaam zou op de bodem van de diepste troggen welke we momenteel kennen, een druk van 10.000 kilogram per vierkante centimeter hebben te doorstaan, zodat zijn hele cor- V. pus een totale belasting van 150.000 ton zou moeten torsen! Tegen een dergelijke belasting zijn we niet bestand, want het onbeschermde li chaam kan ten hoogste 3 atmosferen ver duren. Over het gehele lichaam gerekend, komt dit neer op 450 ton, wat toch ook lang niet gek is. Maar goed, we laten dit verder rusten, want we wilden uitsluitend tot uitdrukking brengen dat op grote diep te, waar dus een druk heerst van duizen den kilo's per vierkante centimeter, elke stof tot het kleinst mogelijke volume wordt samengeperst. Geen enkele stof kan aaui- aan ontkomen, zelfs de weinig-samendruk bare vloeistoffen niet. Nu is water, zoals u weet, weinig veer krachtig en moeilijk samen te drukken. Maar op grote diepte wordt ook deze vloei stof door de druk van de boven liggende watermassa's samengeperst. Hierdoor wordt het volume verkleind met een wel iswaar gering bedrag, maar op de totale kolom water die in diepe zeeën en oceanen j staat, maakt deze vermindering van volu me toch een belangrijke grootheid uit. Want knappe koppen zijn eens gaan uit rekenen hoe de toestand zou zijn, indien water in het geheel niet samendrukbaar was. De zeespiegel zou dan hoger komen te staan dan thans het geval is. Maar hoe veel hoger? Daar gaat het om! De uitkomst is werkelijk ontstellend, want het niveau van de zee zou in dat ge val ongeveer 30 meter ho ger komen te liggen dan thans. Vrijwel ons gehele land, met uitzondering van wat hoger gelegen gebieden, zou door de zee overstroomd zijn, evenals belangrijke delen van Frank rijk, België, Duitsland, en noemt u verder maar op. Ja, in verreweg de meeste kust landen ter wereld zou de kustlijn vele honderden kilometers verder landinwaarts komen te liggen en het bewoonbare deel der aarde zou aanzienlijk zijn ingekrom pen. Dank zij het in 't dagelijks leven niet waarneembare verschijnsel dat water een héél klein beetje kan worden samen gedrukt, heeft het landoppervlak de uit gebreidheid van thans. Zonder dit ver schijnsel zou de jeugd aanzienlijk minder aardrijkskunde behoeven te leren dan thans. Over zeeën gesproken, weet u waarom de Zwarte Zee zwart wordt genoemd, ter wijl de kleur toch verre van zwart is? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2