„In Nederland valt een grote achterstand in te halen" grieven aan de red.actie Kort en bondig TAPIJTENVEILING 7 Wethouder Bakker over bejaardenzorg Haarlem als enige Nederlandse gemeente op Londens congres tegenwoordig Sd LAATSTE AANKONDIGING Perzische Tapijten en Kleedjes bi*eulc lijders (sters) Plaats een GROENTJE ACCORDEON KOOPJES DIRK WITTE M.T.S.-er Werkt.b. Kantoorbediende (mol. of vr.) VRIJDAG 6 AUGUSTUS f954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tegen de vereenzaming Beschutte werkplaatsen S.OS.-kaart Jongeman overleed na klap met gummistok Twee N.Z.H.-bussen op Houtplein in botsing A thletiek Marjorie Jackson: 220 yards in 24 seconden Nog eens carnavalssfeer en Zomerfeestweek Scheepvaart Zoekt U een meisje voor de morgenuren? Een gezelschap Amerikaanse gerontologen, dat de gast is van de Amsterdamse Universiteit, brengt vandaag een bezoek aan Haarlem. Zij zullen een bezoek brengen aan drie instellingen ten behoeve van bejaarden, welke karakteristiek zijn voor opvattingen welke er gedurende verschillende tijdperken over de verzorging der ouden van dagen bestonden, namelijk een der oude Haarlemse hofjes (waarschijnlijk het Proviniershofje), het gemeentelijk Tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersingel, „Delftweide" en het in aanbouw zijnde Tehuis voor bejaarden bij Zanclvoort. De dag wordt met een ontvangst ten Stadhuize en een bezoek aan het Frans Halsmuseum besloten. De komst van deze Amerikaanse specialisten op het in Nederland nog vrijwel braakliggende arbeidsterrein der bejaardenzorg sluit aan op de terugkeer van de Haarlemse wethouder van Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, en de directrice van het gemeentelijke Tehuis voor ouden van dagen, mejuffrouw W. M. E. de Klerk, van een dezer dagen in Londen gehouden congres, dat eveneens zich met dat probleem bezig hield. Haarlem was daarbij de enige Nederlandse gemeente welke vertegenwoordigd was, hetgeen oorzaak werd van menig compliment over de voortvarendheid van het stadsbestuur op dit punt. Wethouder Bakker, wie de bejaardenzorg bijzonder ter harte gaat, heeft ons over zijn ervaringen op dit congres in een vraaggesprek verteld. Het congres werd georganiseerd door de International association of gerontology, een organisatie speciaal opgericht voor de voorbereiding van deze eens in drie of vier jaar te houden congressen. Er namen vertegenwoordigers van een zeer groot aantal landen aan deel, vrijwel alle staten van West-Europa, maar ook vele van Oost-Europa; verder landen als Argentinië, India, Thailand, de Domini caanse republiek en internationale instel lingen als de U.N.O. en de Wereldgezond heidsraad. Ook de vertegenwoordigingen van die landen waren breed en gevarieerd van samenstelling; voor Nederland waren er net zo goed officiële gedelegeerden als bij voorbeeld een waarnemer van de pharma- ceutische fabriek „Organon". Het congres werd in drie secties gesplitst, namelijk een voor biologisch-pathologische vraagstukken, een voor geriatrie en psy chiatrie en een derde voor de sociale en psychologische kanten van de bejaarden zorg. De directrice van het Haarlemse ge meentelijke Tehuis voor ouden van dagen heeft zich zowel met de medische als met de psychologische secties ingelaten en verder voor de wethouder contacten gelegd met een aantal Londense inrichtingen op dit gebied, wethouder Bakker interesseer de zich voornamelijk voor de sociale kant van het congres. De congressisten bleken algemeen van oordeel, dat het veel beter is de bejaarden in hun eigen huis en omgeving te laten dan hen onder te brengen in tehuizen. Niet alleen achtte men dat beter voor de bejaarden zelf, maar men was ook van oordeel dat huisvesting in speciale com plexen onbetaalbaar wordt. Maar dit standpunt werd onmiddellijk gevolgd door de overweging, dat dan ook alles gedaan moet worden om te maken, dat zij ook thuis kunnen blijven en daar niet aan hun lot worden overgelaten. En op dat punt bleek men in Engeland en speciaal in Londen reeds grote vorde ringen te hebben gemaakt. Wethouder Bakker vertelde ons van zijn bezoek aan de Londense gemeente Finsbury, waar de gemeentelijke Welfare service for the aged (Welzijnsverzorging van de bejaarden) met inschakeling van de reeds op dit gebied werkzame particuliere organisaties een vrijwel uitsluitend systeem van practische oude-dagverzorging in stand houdt. Inzonderheid bleek men daar veel oog te hebben voor het spook der vereenza ming dat bij het ouder worden van de mens komt opdoemen. Daarom had men een stelsel van huis bezoek opgezet met medewerking van de kerken, het Leger des Heils en de zeer wordt verondersteld te volgen. De praktijk is echter, dat de meeste bejaarden die rust in de mate waarop die zo plotseling in hun leven komt, niet begeren. Hoe dikwijls kan men van een pas gepensionneerde niet de verzuchting horen, „dat men heeft afge daan voor het leven". In Finsbury heeft men daarom „be schutte werkplaatsen" gesticht, waar de boven-65-jarigen gedurende twee uur per dag licht en toch nuttige bezigheden kun nen verrichten voor bepaalde industrieën. Aanvankelijk had men gedacht dat de oudsten, die van deze werkgelegenheid zijds moet de overgang naar de pension nering geleidelijk geschieden, bijvoorbeeld door verlichting van de werkzaamheden bij het bereiken van de 45-, 50-, 55- en 60- jarige leeftijd. Anderzijds wil men de 65-jarige niet dwingen om met pensioen te gaan. Zijn doorwerken wordt zelfs beloond met een hogere pensioenuitkering later. Wordt de doorstroming van arbeids krachten hierdoor te veel geremd, dan dient de wekelijkse arbeidstijd over de gehele linie verkort te worden. Wethouder Bakker en mejuffrouw De Klerk bezochten ook enige nieuwe tehui zen voor bejaarden, die enige verzorging behoeven. In Engeland geeft men de voorkeur aan kleine eenheden, bijvoorbeeld van vijftig bedden, de grotere acht men economisch minder goed hanteerbaar. De inrichting is wèl comfortabel en aan trekkelijk, maar toch eenvoudig. Een goede personeelsbezetting vindt men be langrijker dan duur materiaal. Andere voor de ouden van dagen in Engeland belangrijke voorzieningen be treffen de verstrekking van maaltijden tegen zeer gereduceerde prijzen, het ver zorgen van de linnenwas en reparatie aan kleren, nachtwachtdiensten bij zieken en dergelijke. Ook bestaat er een voordelige spaar regeling, welke het mogelijk maakt, dat de bejaarden twee weken „vacantie" kun nen nemen in speciale tehuizen in de kuststreek. Dit zijn dan nog maar enkele punten uit het rijke programma dat de Haarlemse delegatie op dit congres heeft verwerkt. Wethouder Bakker zei ons met nadruk, dat door vergelijking met de toestanden in andere landen wel was gebleken, dat Nederland op dat gebied een grote achter stand heeft in te halen. Dat zal dan ook zeker wel blijken uit het rapport, dat aan B. en W. over deze stu- zouden willen profiteren, om en bij de 72 diereis zal worden uitgebracht. jaar zouden zijn. Merkwaardig is, dat het leeftijdengamma zich van 65 tot tachtig jaar uitstrekt. Niet alleen mannen ook vrouwen maken er veelvuldig gebruik van. Daarbij is het ook opmerkelijk, dat deze werkplaatsen tevens als revalidatiecentra functionneren: heel wat gewrichtsmoeilijkheden worden hier gaandeweg overwonnen. Een ander aspect van de pensionnering betreft de leeftijd waarop die dient in te gaan. De Engelse vakbeweging meent, dat ook voor de bejaarden een recht op arbeid, maar dan natuurlijk aan hun capaciteiten aangepast werk, dient te bestaan. Ander- Wat wethouder Bakker in Engeland vooral aantrekkelijk had gevonden, was de goede samenwerking tussen overheid en particuliere organisaties, waarhij de eerste met veel succes was opgetreden als be zielende en verbindende kracht van en tussen de laatsten. Voor Haarlem staat nu als eerste stap de aanstelling van een arts bij de G.G.D. op het programma, die zich speciaal met het bejaardenprobleem gaat bezighouden. Dat moet natuurlijk een man of een vrouw zijn, die met veel liefde en toewijding juist deze sector van medische en sociale zorg wil bestrijken. Wethouder W. C. Bakker sterke Engelse U.V.V., de Women volun tary service (W.V.S.). Deze zorgen ervoor, dat elke bejaarde in de gemeente eens per week gedurende een paar uur bezoek krijgt. Ook werd er aan gedacht de jeugd daarin te betrekken, bijvoorbeeld door de padvindersorganisaties. De meisjes en jongens zouden dan niet alleen een praatje met de bejaarden komen maken en men was er algemeen van doordrongen dat jeugd en ouderdom met elkaar in contact moeten blijven maar hen ook kleine diensten bewijzen als het doen van bood schappen. Een ander practisch punt is het ver strekken van een kaart aan de bejaarden, waarop met grote rode letters S.O.S. staat. Deze kaart kunnen alleenwonende bejaar den voor het raam plaatsen wanneer zij zich niet goed voelen en menen dat er hulp moet komen. Wanneer de buren die kaart zien, waarschuwen die onmiddellijk dok ter of wijkverpleegster. Het is maar een kleinigheid, maar juist die zijn zo belangrijk voor het scheppen van de goede sfeer om de ouder wordende mens. De vereenzaming wordt ook tegengegaan door een nieuwe opvatting in de stede- bouwkunde, welke de bejaarden niet meer onderbrengt in afzonderlijk voor hen te bouwen complexen, maar door voor hen woningen te reserveren op de begane grond van normale huizenblokken van drie en vier woonlagen. Ook op die wijze worden zij niet min of meer geïsoleerd van de nog werkende bevolking. Dit facet van de bejaardenzorg vormt tevens een aanrakingspunt met dat andere, nog veel grotere vraagstuk: de pensionne ring en het „zalig nietsdoen", dat daarop Vrijwel alle Vinkeveners woonden begrafenis bij Vrijwel alle inwoners van Vinkeveen wa ren Donderdagmiddag naar de begraaf plaats achter de Nederlands Hervormde kerk gekomen waar het stoffelijk over schot ter aarde werd besteld van de 23-jarige K. van der Vliet, die Zondag morgen overleed nadat hij de avond tevo ren van een .agent van de rijkspolitie een klap met een gummistok op het hoofd had gekregen, toen hij zich na het sluitingsuur van een tentoonstelling niet terstond van het terrein had verwijderd. Bij de groeve sprak ds. Van der Graaf, die vroeger jarenlang in Vinkeveen ge staan heeft. „Er leven in de harten en hoofden van zovelen die hier omheen staan allerlei gedachten over deze gebeurtenis", zei hg. „Wij vragen ons af hoe zich alles heeft toegedragen. Ik wil er u echter op wijzen, dat wg er beter aan doen deze kwestie over te laten «aan diegenen, die in onze staat, waar het recht zijn loop steeds heeft gehad, tot taak hebben deze zaak uit te zoeken". Onder de aanwezigen kon men na afloop enige critiek horen over het feit, dat noch van de zijde van het gemeentebestuur, noch van die der rijkspolitie vertegenwoor digers bij de begrafenis aanwezig waren. Donderdagmorgen omstreeks halfelf zijn twee bussen van de N.Z.H. op het Houtplein met elkaar in botsing gekomen. Van de beide bussen, die van de Dreef stadswaarts reden, remde de voorste plotseling krachtig voor uit de Baan komend verkeer. De chauffeur van de achterste bus was blijkbaar op dit krach tig remmen van zijn collega niet voorbereid; er ontstond althans een (vrij onschuldige) botsing. De voorzijde van de tweede bus werd licht beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De Britse Spelen Tijdens de Britse Spelen in Vancouver heeft Marjorie Jackson (Australië) de 220 yards gewonnen in 24 sec., een tijd, die zij ook reeds op 20 Februari in Sydney op deze afstand voor zich liet afdrukken. Toen nad Marjorie Jackson echter voordeel van een sterke rugwind, zodat het twijfelachtig mag worden genoemd of die tijd als wereld record door de I.A.A.F. zal worden erkend Mocht Marjorie's tijd van 20 Februari niet worden erkend, dan heeft zij door de prestatie, nu in Vancouver geleverd, het wereldrecord toch op haar naam gebracht. Officieel staat dit record nog op naam van Fanny Blankers-Koen met 24,2 sec. in Brescia gemaakt op 29 Juni 1950. Een andere fraaie prestatie werd gele verd door Edna Maskell van Noord-Rho- desia, die de 80 meter horden won in 10,9 sec. een evenaring van het wereldrecord van Shirley Strickland (Australië). De Russische Maria Golubichnaja had in Kiev daags tevoren dezelfde afstand eveneens in 10,9 sec. afgelegd. Een reproductie van een gravure uit de Proveniershuis zeventiende eeuw, toen het tegenwoordige voorbeeld van be jaardenzorg uit vroeger tijd nog Herenlogement was. (Verkort rveergegeven) Met belangstelling heb ik kennis genomen van het ingezonden stukje van de hand van de heer Kuyper en de adhaesie-betuigingen van de Haarlemse Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Haarlems Bloei is altijd dankbaar voor critiek, mits die critiek van opbouwende waarde is. De critiek van de heer Kuyper is echter bepaald verwijtend en ik ben natuurlijk graag bereid dat op rekening van de opge lopen „pijnlijke voeten" te schrijven, als men daarbij dan maar bedenken wil dat de beste stuurlui nog altijd aan de wal staan. Critiek is zo gemakkelijk! Om te beginnen zou ik een misverstand uit de wereld willen helpen dat bij vele Haarlemmers heeft postgevat: Zij menen dat alles wat in Haarlem op het gebied van amusement door Haarlems Bloei wordt ge daan, geschiedt met belastinggelden, waar aan dus door iedereen is bijgedragen. Men acht het dus vanzelfsprekend dat het ge daan wordt en meent daar zelfs recht op te hebben. Niets is echter minder waar. Haarlems Bloei doet dit alles buiten be zwaar van gemeentefinanciën, uitsluitend uit middelen die onder andere door contri- butieën en subsidie van de leden bij elkaar worden gebracht. Met andere woorden: die feesten moeten zichzelf bekostigen. Ik zou aan de heer Kuyper willen vragen of hij ooit één cent heeft bijgedragen in deze kosten. En de andere Haarlemmers die aan zijn standpunt adhaesie betuigen? En de Haarlemse Muziekkorpsen? Inplaats van Haarlems Bloei te steunen en te helpen bij haar streven om van Haar lem een levende oude stad te maken, die ontspanning en vertier brengt voor vreem deling en vacantieganger, maken zij van de gelegenheid gebruik steeds hogere finan ciële eisen te stellen. Verleden jaar organiseerde ik namens Haarlems Bloei „Haarlem Lichtstad" en ook „Zomerfeestweek 1953". Ik heb toen een ruime plaats ingeruimd aan het Haar lemse muziekleven, en daar een behoorlijke duit voor moeten betalen. Ook dit jaar heeft Haarlems Bloei zich weer verstaan met de voorzitter van de Haarlemse Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen, de heer Cnossen, en hem om medewerking voor de Zomerfeestweek ge vraagd. De heer Cnossen deelde ons echter mede dat er met de Muziekverenigingen niet veel te beginnen viel, en vooral niet in deze vacantietijd. Wij waren toen wel gedwongen een ge zelschap van buiten de stad te engageren. Het is natuurlijk te betreuren dat de Harmonie van St. Pieter ruim een uur te laat uit Maastricht in Haarlem aankwam. Maar dat kan de heer Kuyper toch moei lijk op het debet van Haarlems Bloei of haar organisatoren boeken! Wachten duurde toen inderdaad lang, maar niet in het minst voor ons, organisa toren! Toch waarderen wij het dat de heer Kuyper ons door zijn stukje in de gelegen heid heeft gesteld om ook onze zienswijze eens naar voren te brengen. En als dan het resultaat moge zijn dat de heer Kuyper en alle Haarlemmers mèt hem, contribuërend lid worden van de Stichting Haarlems Bloei, die toch werkelijk zoveel voor Haar lem betekent, dan zullen in de toekomst de Zomerfeesten veel éclatanter kunnen zijn. Door bundeling van krachten en samen werking is er zo ontzettend veel te berei ken! De ideeën zijn er wel, maar het ont breekt Haarlems Bloei nog altijd aan geld middelen. En er wordt gewoekerd met het geld, dat verzeker ik u! Het gehele Watercorso op het Spaarne heeft nog geen 2000,gekost, terwijl Amsterdam voor zijn corso tonnen over had. En tenslotte nog dit: De gemeentelijke subsidie aan Haarlems Bloei wordt totaal opgeëist voor het apparaat voor vreemde lingenverkeer met haar informatiebureau en de onpersoonlijke propaganda die voor Haarlem gevoerd wordt in binnen- en bui tenland. Maar die werpt dan ook resultaten af, bijvoorbeeld in de vorm van een Espe- rantocongres met 2300 deelnemers. De Haarlemse Middenstand heeft daar door ongeveer twee ton meer omzet gehad. Nogmaals, wees mild in uw critiek, mijn- BINNENLAND Voor de Bredase rechtbank heeft te recht gestaan een voormalige PTT-beambte uit Breda die zich in de tijd van enkele jaren geld en goederen uit brieven en pakjes had toegeëigend. De officier van justitie zei in zijn requisitoir dat het publiek onvoorwaar delijk moet kunnen vertrouwen op de soli diteit en de eerlijkheid van het PTT- perso neel. Hij eiste tegen de verdachte een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De opperhoutvester van Het Loo, de heer W. Brantsma, zal zijn functie op September neerleggen na een dienstperiode van meer dan veertig jaar. De opperhout vester, die tevens opperjagermeester is van de Koningin, zal worden opgevolgd door ir E. Reinders, doch voorlopig nog de functie van adviseur blijven vervullen. Ir. Reinders is lange tijd in dienst van Staatsbosbeheer geweest en werd in 1946 benoemd tot hoofd van de houtvesterij Hoog Soeren. Het aantal aangegeven radio-toestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus 1.914.912 tegen 1.908.918 op 1 Juli 1954. Op 1 Juli wa ren er 495.846 aangeslotenen op het draad omroepnet tegen 494.808 op 1 Juli. HAARLEM EN OMGEVING Voor de schoolakte Duits M. O.-A is geslaagd de heer C .A. Hollander te Haarlem. In Brazilië, waar hij bij een zoon ver toefde, is in'de ouderdom van 71 jaar over leden de heer W. Rost Onnes, directeur van de graanhandel Kraus en Wieringa te Gro ningen en president-commissaris van de Groninger Korenbeurs. Aagtekerk, 5 v. Shanghai n. Takubaal. Alderamin, pass. 5 Oostk. Ceylon n. Madras. Amstelpark, 5 v. Amsterdam te Hamburg. Averdijk, pass. 4 Scilly's n. New York. Abbekerk, 5 100 m. NW. Cocos eil. Amstelstad, 5 220 m. W.ZW. Minlkoy. Amstelveen, 5 100 m. Z. Kreta. Adinda, 7 Haiphong verwacht. Agatha, 5 v. Piadju n. Penang. AmsteLkroon, 6 te Singapore. Antonia, 6 t eTj. Priok. Abbedijk, 5 v. Balboa n. Los Angelos. Aibireo, 6 v. Las Palmas te Recife. Aldabi, 5 v. Rio de Janeiro te Santos. Alkaid, 5 v. Rio de Janeiro te Santos. Alnati, 5 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Alphard, pass. 5 Ferri. Noronha n. Rotterdam. Appingedijk, 6 te Londen. Arkeidijk, 6 te Singapore. Arundo, 6 v. Rotterdam te Wabana. Alchiba, 6 v. Bahia te St. Vincent. AJgenib, 5 v. Rio Grande do Sul n. San Fran cisco do Sul. Amor, pass. 6 Pantelarls n. Hamburg. Bloemfontein, 5 v. Southampton te Antw. Bali, pass. 5 Ouessant n. Amsterdam. Betiri, vertr. 6 v. Huil n. Gibraltar. Biliiton, 6 te Tj. Priok. Bonaire, 6 te Madeira. Bintang, 5 te Rio de Janeiro. Boskoop, 5 v. Barbados n. Plymouth. Bacchus, 6 v. Rotterdam te Amsterdam. Blitar, 6 v. Mombasa n. Aden. Caltex Pérnis, pass. 5 Gibraltar n. Sidon. Caltex Utrecht, 5 Gibraltar gepass. n. Sidon Ceronia, 4 te Thameshaven. Chama, 5 Heysham verwacht. Gharis, 6 v. Rotterdam te Antwerpen. Cistula, 6 v. Aden n. Miena ei Ahmadi. Delfland, 5 v. Buenos Aires n. Montevideo. Dalerdijk, 6 v. Bremen te Antwerpen. Delft, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Ena, 5 100 m. Z. Bali n. Soerabaja. Esso Rotterdam, 5 640 m. NO. Fayal. Erinna, 5 v. Spezia te Port Said. Edam, pass. 5 Minikoy n. Singapore. Eos, 5 v. Bremen te Amsterdam. Friesland (KRL), 5 v. Donggaia n. Makassar. Falco, 5 v. Montreal n. Grote Meren. Groote Beer, 8 v. New York te Southampton verwacht. Garoet, 5 v. Mormugoa n. Cochin. Gaasterkerk, 5 v. Genua n. Port Said. Gaasterland, 6 v. Recife te Bahia. Gooiland, 6 v. Baiiia te Ilheos. Grootekerk, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Hestia, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Hoogkerk, 5 v. Colombo n. Aden. Hersilia, 5 v. Curasao te New Orleans. Heemskerk, 5 v. Hamburg te Antwerpen. Helicon, pass. 5 Trinidad n. Mackenzie. Hydra, 6 v. Baltimore te New York. Hathor, 6 v. O ran te Rotterdam. Ivoorkust, 5 v. Freetown n. Dakar. Indrapoera, 5 v. Tj. Priok n. Cheribon. Jagersfontein, 5 250 m. N. Kp. Blanco. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 210 m. W. Kp Race. Katelysla, 5 v. Singapore n. Aden. Kieidreeht, 5 te Casablanca. Kota Baroe, pass. 5 Gibraltar n. Rotterdam. Koratia, 5 v. Texas City n. Curagao. Kota Agoeng, pass. 5 Gibraltar n. Marseille. Lucita, 5 v. Ar'drossan te Heysham. Lekkerkerk, 5 te Genua. Liseta, 5 v. Piadju n. Port Dickson. Langkoeas, 5 v. Marseille te Rotterdam. Lindekerk, 5 v. Bremen n. Londen. Lissekerk, 5 v. Suez n. Aden. Lombok, 5 v. Mombasa n. Djibouti. Leopoldskerk, 6 v. Marseille n. Rotterdam. Modjokerto, 5 te Tj. Priok. Maetsuycker, pass. 5 Straat Soenda n. Singapore Mandut, 5 v. Cheribon n. Priok. Mirza, 5 v. Fremantle n. Albany. Malea, 12 Tarakan verwacht. Marpessa, 6 Geelong verwacht. Meliskerk, 5 v. Singapore n. Hongkong. Metula, 10 Geelong verwacht. Mitra, 5 v. Rotterdam n. Bodo. Molenkerk, 6 te Hongkong. Muiderkerk, 5 te Kaapstad. Maas, pass. 5 Lissabon n. Tunis. Maasdam, 5 v. New York n. Cobh. Mapia, 5 v. Port Said n. Genua. Mariekerk, 6 v. Rotterdam n. Genua. Nigerstroom, 5 v. Cotonu te Lome. Nestor, 5 v. Port Said n. Paramaribo. Noordam, 5 600 m. ZO. Kp. Race. Orion, 5 v. Rotterdam n. Bremen. Orestes, 5 v. Amsterdam te Paramaribo. Omala, 8 te Curagao verw. Ondina, 6 te Iskenderun verwacht. Oranjestad, 5 v. Amsterdam n. Cristobal. Overijsel, pass. 5 Key West n. Newport News. Poelau Laut, 5 v. Genua n. Port Said. -Prins Wijlem George Fred., pass. 5 Belle isle n. Montreal. Polydorus, 6 v. Amsterdam te Londen. Polyphemus, 5 v. Algiers n. Halifax. Prins Fred. Willem, 5 v. Bremen te Antw. Prins Willem III, 6 v. Hamburg te Rotterdam. Prins Willem George Fred. 9 v. Le Havre te Montreal verw. Pendrecht, pass. 5 Gibraltar n. Alexandrië. Prins Joh Willem Friso pass 5 Vlissingen n. Bremen. Rempang, 5 200 m. O.ZO. Socotra. Radja. 5 te Colombo. Rafaela, 4 te Singapore. Ridderkerk, pass. 5 Finisterre n. Marseille. Rita, 5 te Bangkok. Roggeveen, 4 v. Zanzibar n. Beira. Rijndam, 6 v. New York te Rotterdam. Rijnland, 5 v. Rio Grande do Sul te Ilheos. Straat Soenda, 5 v. Kaapstad te Santos. Sliedrecht 10 v. Kaapstad te Eva Perón verw. Salatiga, 5 te Bombay. Sibajak, 5 150 m. NW. Perim. Sloterdij'k, 5 te Antwerpen. Stad Vlaai-dingen, 5 Lizard n- Vlaardingen, Sarpedon, 5 v. New York n. Curagao. Schiedijk, 5 v. Le Havre te Rotterdam. Schouten, 6 v. Walvisbaai te Kaapstad. Salland, 6 v. Hamburg te Amsterdam. Saparoea, 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Stad Arnhem, pass. 6 Oporto n. Amsterdam. Stad Breda. pass. 6 Gibraltar n. Duinkerken. Stad Maassluis. 5 te Narvik. Stad Maastricht, 6 Hoek v. Holland verwacht. Stad Schiedam, 7 v. Narvik te Bremen verw. Tibia, pass. 5 Natuna eil. n. Singapore. Tjitjalengka, 5 v. Singapore n. Manilla. Ternate, pass. 5 Kp. Bonn n. Port Said. Tjibantjet, 6 te Beira. Teireslas, pass. 5 Azoren n. Alexandrie. Thalatta, 5 v. Port Said te Liverpool. Trajanus, pass. 5 Ouessant n. San Juan. Trompenberg. 5 te Le Havre. Themisto, 5 v. Swansea te Montreal. Tomini, 6 v. Aden n. Cyprus. Tomori, pass. 5 Ouessant n. Le Havre. Wonorato, 5 v. Colombo n. Belawan. Wonogirl, 5 60 m. Z Ceylon. Wieldrecht. pass. 5 Kreta n. Einswarden. Woensdrecht. 5 v. Balikpapan te Singapore Westland, 5 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Westerdam, 5 680 m. O Kp. Race. Willem Ruys, pass. Ouessant. Willemstad, 5 v. La Guaira n. Trinidad. Weltevreden, 5 v. Suez n. Bahrein. IJsel, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Zeeland (KRL), 5 v. Aden n. Suez. Zuiderkruis, 5 v. Kaapstad n. Las Palmas. KLEINE VAART Aco, 5 v. Gefle te Rotterdam verw. Anna b, 5 v. Genua n. Napels. Arbon, 6 Tees verw. Ary Scheffer, 5 v. Rotterdam te Antwerpen. Antje, 5 v. Sheerness te Vlissingen. Appingedam, 6 v. Antwerpen te R'dam verw. Ary Scheffer, pass. 5 Vlissingen n. Antw. Atlantis, pass. 4 Vlissingen n. Hamburg. Auriga, verm. 5 v. Londen n. Middlesbro. Afiena, 4 v- Esbjerg n. Uddevalla. Brouwersgracht, 4 v. Abo n. Rotterdam. Bergsingel, 8 Londen verwacht. Beta, pass. 5 Vlissingen ri. Antwerpen. Binnenhaven, pass. 5 Ouessant n. Londen. Bab -T, 2 v. Munksund te Zaandam. Casablanca, 4 Mazagan n. Agadir. Deni, verm. 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Diana V, pass. 5 Vlissingen n. Londen. Dido, 5 v. Amsterdam n. Rotterdam. Driebergen. 5 v. Manchester n. Swansea. Duurt, pass. 5 Vlissingen n. Zeebrugge. Elda, pass. 5 Vlissingen n. Stockholm. Export II, 5 v. Londen te Rotterdam. Ellewoutsdijk. 5 v. Wormerveer n. Rotterdam. Elizabeth b. pass. 5 Vlissingen n. Rotterdam. Fiöueia N, 5 v. Pateniemi te Rotterdam. Fiducia, 4 v. Maassluis n. Boston. Flevo, 4 v. Haifa n. Limasol. Friso, 4 v. Svendborg te Odense. Goote, 5 v. Antwerpen te Rotterdam. Glory, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Henrica, verm. 4 v. Leixoes n. Jersey. Hast III, 5 v. Hamburg te Rotterdam n. Delft. Hondsbosch, 5 v. Goole te Rotterdam. Hoogezand. pass, 4 Vlissingen n Zee. Ida Pieter, 5 Poortershaven verw. Pavo, 4 v. Amsterdam n. Ostrand. Joost, 2 v. Gefle n. Zaandam. Jan Kreumer, 5 v. Monsteras te Garston verw. Johannes, 5 v. Londen te Rotterdam Kemphaan, verm. 7 v. Gdynia n. Malmö. Karei, pass. 4 Vlissingen n. Malmö. Kenitra, 4 v. Port Lyautey n. Rouaan. Larix, 4 te Stockholm. Limfjord, pass. 5 Vlissingen n. Odense. Lucas Bols I, 4 v. Stettin n. Bolungavik. Maasym N, 5 nog te Cork. Marcella, 5 v. Vlaardingen n. Dundalk. Maureen, pass. 4 Lar.ds End n. Boston. Manto, 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Myfem, 6 v. Ronskar te Rotterdam verw. Marne, 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Meres N, 5 v Rotterdam te Bremen. Mintaka N, 4 v. Nantes te Bordeaux. Monica, 4 v. Dublin n Liverpool. Muphrid N, verm. 5 v. IJmuiden n. Verkebek. Martha, 5 v. Mantyluoto n. Kotka. May Mere, verm. 4 v. Guernsey n. Antwerpen Medea, 4 v. Civita Vecohia n. Fleetwood. Midas, 4 v. Genua n. Livorno. Nieuwehaven, 5 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Nieuwland. 5 v. Rotterdam te Leith. Nottingham, 5 v. Kingslynn te Rotterdam. Noorderlicht, vertr. 5 v. Methil n. Kolding. Olwe, pass. 4 Vlissingen n. Duinkerken. Odile R, 5 v. Londen te Rotterdam. Omlandia, 4 v. Marseille te Casablanca Julia, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Ponton, 4 v. Rotterdam n. Helsinki. Ponza, 3 v. Kramfors n. Zaandam. Prudentia, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Phecda, 4 v. Casablanca n. Agadir. Result, 5 v. Glasgow te Ardrossan. Rokin, 5 v. Amsterdam n. Rotterdam. Result, verm. 5 v. Glasgow n. Ardrossan. Setas, 4 v. Holback n. Mantyluoto. Sirius, 4 v. Londen n. Duinkerken. Soemba, 4 nog te Cardiff. Swift, 5 v. Parijs te Rotterdam Taormina, pass. 5 Vlissingen n. Zee. Taurus, 5 v. Rotterdam te Hamburg* verw. Vindicat Atque Polit, vertr. 5 v. Moss n. Heroen Vrouwepolder, 7 te Bordeaux verwacht. Vrijburgh, 5 v. Londen te Rotterdam- Virgo, 5 v. Londen n. Rotterdam. Westersingel, 4 v. Kingslynn te Goole. Walenburgh, 5 v. Antwerpen te Rotterdam. Wiema, 5 v. Antwerpen te Rotterdam. Walcheren, pass. 5 Kiel n. Dordrecht. Zeehaan, verm. 5 v. Hull n. Gdynia. van de KAPITALE welke morgen, ZATERDAGMIDDAG 3 UUR gehouden zal worden in de Schouwburgzaal van de H-K.B, aan de Tempeliersstraat alhier. Onder de hamer komen- een zeldzame collectie Uitsluitend 1ste kwaliteiten in vele uitvoeringen. Voorts een partij SMYRNA, en WILTON KARPETTEN (seconds) in alle maten Deze karpetten worden ONHERROEPELIJK aan de hoogste bieder toegeslagen LAATSTE BEZICHTIGING: tot HEDENAVOND 10 uur en morgen Zaterdag van 's morgens 10 uur tot 's middags 2.30 uur. Gerechtsdeurwaarders C. H. ERBRINK en C. G. v. HAASTER heer Kuyper, distancieer u niet van Haar lems Bloei, maar help een handje mee bij het moeilijke, maar dankbare werk voor ons aller goede stad Haarlem. JAN KRAAKMAN, Organisator Zomerweek 1954. Weinig eerbied. In Haarlems Dagblad van 4 Augustus werd vermeld, dat door de organisatoren van de vacantiespelen „ernstig is nagedacht over de vraag of men al dan niet viswedstrijden op het pro gramma zou zetten en dat men echter meende, dat de kinderen en ook vele ouderen deze wedstrijden niet als die renmishandeling beschouwen". Maar het gaat er toch niet om hoe iets beschouwd wordt, maar om wat iets in werkelijkheid is. Dat moet de doorslag geven. En het valt toch moeilijk vol te houden, dat een scherpe haak door de keel van een dier, dat gevoel heeft en pijn kan lijden, geen dierenmishandeling is. In elk geval getuigt het van weinig eerbied voor alles wat leeft en voelt. De wereldfederatie tot bescherming van dieren heeft onder meer ook op haar pro gramma staan het streven om te komen tot een algemeen verbod van het vissen als sport. Ook het feit. dat ..als de kinderen niet met de speeltuin uit vissen gaan ze er toch zelf met de hengel op uittrekken", lijkt mij geen steekhoudend argument. Omdat er kinderen zijn die graag iets ver nielen, kan men toch ook niet zeggen: „Laten wij het dan maar in speeltuinver- band gaan doen. anders doen de kinderen het toch alleen". Iets verkeerds moet nooit door opvoe ders worden gestimuleerd! M. S. Hier is goed nieuws voor U uit Frankrijk. Het Instituut Herniaire de Lyon niet alleen in Frankrijk maar ook in Bel gië, Zweden, Duitsland, Fin land, Portugal, zeer bekend, heeft besloten ook in Neder land een agentschap te ves tigen, dat belast wordt met de toepassingsmogelijkheden van het allermodernste op breukbandgebied: Myoplastic Kleber. Zonder veer of kus sen, zeer licht en afwasbaar Maakt zonder forceren de spieren van de onderbuik krachtiger en houdt de or ganen even stevig op hun plaats als steunde U ze met de handen. Wij nodigen alle breuklijders en geopereerden aan de on derbuik uit, aanwezig te zijn tot het ontvangen van gratis inlichtingen, door een spe cialist van het Instituut Her niaire de Lyon, die te con sulteren is van 912 en van 25 uur te: HAARLEM: Fa. Rutgers, Gen. Cronjéstr. 49, telef. 11678 op Woensdag 11 Aug. alleen 's middags. LEIDEN: Fa. F. W. Donkers, Haarlemmerstr. 253, telef. 22075 op Dinsdag 10 Aug. alleen 's morgens. AMSTERDAM: Fa. Majoor, Hartenstr. 15, tel. 31571 op Maandag 9 Aug. Alle merken sterk verlaagde prijzen VIJZELSTRAAT 53, (bij de Munt) Amsterdam. Tel. 64655. m. bedrijfs- en tekenkamer praktijk zoekt werkkring in Haarlem of omgeving. Brie ven no. 6871. Notaris J. SCHOLTEN te Hoofddorp vraagt voor zo spoedig mogelijk goed kunnende typen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3