DËBRAIIIME Om de nationale zwemtitels Agenda voor Haarlem B en W geven V elsens raad in overweging „ja" te zeggen .Clowntje Rick Een verraderlijk complot Lichte depressie in Amerika bedreigt Europese export Promotiekansen van HVGB gestegen Ook Rood en Wit-Derby eindigde in een draw 4 Gaat U met vacantie? Wereldrecord 4 x 100 m. wisselslag heren Haarlemmers versloegen Neptunus met vijf-vier Dames van DWT bleven ongeslagen Het Haarlems cricketelftal Zaterdag tegen Derby Zeilen Holland-week Tennis Om de Galea-beker Beroepsvoetbal op Schoonenberg Oostelijke eersteklassers en het K.N.V.B.-voorstel Wie/rennen Tour-ploeg in Leiden Voor de kinderen Vl 4T\ FEUILLETON door Richard Keverne Om de dames-schaaktitel Honkbalprogramma VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 Het zwembad ,Dieckman" in Enschedé zal dit weekeinde het strijdperk zijn, waar in de Nederlandse zwemtitels zullen wor den betwist. Deze nationale kampioen schappen hebben dit jaar een cachet van extra gewicht. Want niet alleen zal het daar in Twente gaan om de hoogste natio nale titels, maar ook om een plaats in de Nederlandse zwemploeg, die straks in Tu rijn aan de Europese titelwedstrijden zal deelnemen om daarna op de terugweg de Joegoslaven op eigen bodem in een landen wedstrijd te ontmoeten. Wie de gelukkigen zullen zijn? De 1500 meter-wedstrijden in Utrecht, waarin de kampioen van het vcrig jaar Piet ten Thije uit vorm was, hebben weer eens getoond hoe gevaarlijk het is in de sport met al haar bijkomstige factoren voorspellingen te doen. Toch zal het mogelijk zijn de kansheb bers te noemen en om bij de dames en de 100 meter vrije slag te beginnen zullen wij een finale zien met Geertje Wielema, Ria Vonk, Hettie Balkenende en Greetje Kraan. Met belangstelling zien de zwemmers naar dit nummer uit. Want het zal een antwoord moeten geven op de vraag of Geertje Wie lema en Ria Vonk, tegen de Hongaren in Arnhem zo teleurstellend, werkelijk uit vorm zijn of dat zij met een tijdelijke in zinking te kampen hebben gehad. Ook de 400 m. zal, met uitzondering van Greetje Kraan, dezelfde kopgroep brengen. Maar hier zullen Mary Kok en Tine van Brenk, hoewel laatstgenoemde weinig traint de laatste tijd, een hartig woordje kunnen meespreken. De rugslag zal zonder twijfel voor de zoveelste maal een duel om de titel te zien geven tussen Geertje Wielema en Joke de Korte met Janny Rubineh en Dicky van Ekris als „outsiders". Met Rika Bruins, Jopie Spoor, Nel van Opstal, Jenny Wel ling, Nel Garritsen en Tony Hom is de 200 meter schoolslag weer sterk bezet. Span nend kan de 100 meter vlinderslag wor den, waarop Nel Garritsen en Jos Rubens als favorieten starten. De heren Bij de heren zal de Robben-man Wil- lemse het niet gemakkelijk krijgen zijn titel te verdedigen nu De Vreng weer van de partij is. Met Ten Thije uit vorm zal Willemse op de 400 meter meer kans heb ben om na zijn kampioenschap op de 1500 Wij verzoeken onze weekabonné's die met vacantie aaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADM1NISTRATIF VRIJDAG 6 AUGUSTUS Vleeshal: Bert Brugman's Marionetten theater, 8 uur. Minerva: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: ..Robinson Crusoë Co., alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De vergeten patrouille", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zet 'm op, George", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Saison in Salzburg", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Vleeshal: Bert Brugman's Marionetten theater, 8 uur. Minerva: „De terugkeer van Don Camillo". alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Robinson Crusoë Co.", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De vergeten patrouille", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zet 'm op, George", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Aline, de be geerde vrouw", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden" en „De verhalen van oom Remus", alle leeft 10.30 uur. „Saison in Salzburg", alle leeft, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne s Jeugdvariété. 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. meter een tweede titel te bemachtigen. Jitse van der Veen, Gerrit Korteweg en Peter Swijghuisen zullen uitvechten wie de snelste rugslagzwemmer is. Extra ver melding verdient het feit, dat Stans Schef- fer wederom heeft ingeschreven op zijn lievelingsnummer. Bekkering en Van Zijl zullen er wel voor zorgen, dat de 200 me ter schoolslag een Leidse aangelegenheid zal blijven. Hoewel Sievers in staat mag worden geacht voor een verrassing te kunnen zorgen. Bij afwezigheid van Daan Buyze (op studiereis door Spanje) zal de strijd om de hoogste titel op de 200 meter vlinder slag gaan tussen de Eindhovenaar Gerrit- jan van Rooy en de Amsterdammers Mul ler en Wiering. De springlijsten vermelden natuurlijk weer de namen van Els van der Horn en Anne Tenkink en bij de heren van Jan van Moll en Fred Gnodde. De internationale studentenspelen te Boe dapest hebben een wereldrecord opgeleverd. Na de successen van Tumpek en de dames zwemploeg van Hongarije heeft thans de heren estafetteploeg der Magyaren het we reldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag verbeterd. De Hongaren noteerden een tijd van 4 min. 18.1 sec. Dit betekent uiteraard ook een verbetering van het Europees record. De oude records stonden sedert 24 Februari van dit jaar met 4.19.0 op naam van Rusland. Met een overwinning van vijfvier in de wedstrijd tegen Neptunus heeft HVGB de halve competitie voor een plaats in de waterpolo-hoofdkiasse goed ingezet. Met deze overwinning heeft HVGB, Neptunus reeds uitgeschakeld en zal de ontmoeting AZPCHVGB, die Maandagavond in Amers foort wordt gespeeld, de beslissing moeten brengen. De waterpolowedstryd HVGBNeptunus werd gisteravond in Stoop's bad in Overveen gespeeld. Er werd zwaar gespeeld. Neptu nus bouwde beter combinerend de aanvallen op waartegenover het spel van de HVGB'ers zich hoofdzakelijk concentreerde op de mid- voor Rol, die nogal zwaar bewaakt werd door Van Woudenberg. Kort na het begin nam Neptunus. na een schot van De Gans de leiding. Bij een duel voor het Neptunus-doel moest Van Wouden berg de kant op. Rol scho jt de strafworp in. Kort nadat beide ploegen wederom com pleet in het veld lagen werd Keizer de kant opgezonden, waardoor HVGB een spelers- meerderheid verkreeg. Halsema bracht de stand op tweeeen voor HVGB. Met deze stand werd aan de tweede helft begonnen. Een overtreding van de HVGB'er Nater leverde De Bruin een strafworp op en zo werd het tweetwee. Nadat een fraai schot van Rol net naast het Neptunus-doel terecht was gekomen ging Neptunus op het HVGB- deel af. Uit een goed aangespeelde bal van De Bmin verkreeg Neptunus door een schot "an Keizer wederom de leiding. De balans kwam echter weer in evenwicht na een voorzet van Hoekstra en een schot van Rol. Kort daarna keerde HVGB weer voor het Neptunusdoel terug. Zwaar werd er nu door Nentunus gestreden, hetgeen HVGB enige vriie worpen opleverde. Totdat de scheids rechter Van Woudenberg de kant onzond en Rol een strafworp toewees. De Neptunus- keeper verwerkte het schot van Rol tot cor ner. Uit de hoekworp genomen door Nater verkreeg HVGB door Rol de le'ding. Fel trok Neptunus hierna t»n aanval waarbij Bongertman in de HVQB-verdediging een zware fout maakte. Maar De Bruyn miste de strafworp, zodat Bongertman op de kant bleef. HVGB probeerde daarna de bal m hel bezit te houden. Totdat Homeland met De Bruin od ziin huid en de bal voor hem in de linkerhoek van het veld kwam. Een vrije wore voor De Bruin kwam hieruit voort. De bal ping direct, naar de voor het HVGB- dnel vrijliggende Van der Bree die inschoot. Met. de stand viervier en bet pinde van de wedstrijd in zicht, zette HVGB een snehe aanval op waarbij de bal van Halsema via de hand van Bongprtman bij Rol terecht kwam die meteen inschoot. Kort hierna klonk het laatste fluitsignaal en had HVGB deze zwaar en soms wel wat te fel gespeel de wedstrijd verdiend met vijfvier ge wonnen. In de zweminrichting aan de Houtvaart werd Donderdagavond voor de tweede klasse dames, de wateroolowpdstrijd DWTDe Zijl gespeeld, waarbij DWT met zevennul zegevierde. DWT was sterk in de meerderheid en de De Zijl-dames kregen geen kans om de DWT-verdodiging te nasseren. In de eerste helft van de wedstrijd werd het geleidelijk aan viernul voor DWT waarna in de twee de helft de overwinning op zevennul werd gebracht. Het was de laatste wedstrijd van DWT in deze competitie. Zij bleef ongeslagen op de bovenste plaats. DWT 2 ging voor de reserve derde klasse heren te water tegen De Zijl 3; de wedstrijd resulteerde in een achtnul overwinning voor DWT 2. Voor de eerste klasse heren van de kring- compeittie is DWT 3 in duel gewikkeld ge weest met DWR 3. waarbij DWT 3 met een zesnul overwinning uit de strijd kwam. Na de wedstrijd tegen een versterkt cricket elftal van Haarlem hebben de Engelse cricketers uit Derby gistermiddag tegen een team van Rood en Wit eveneens een draw behaald. Nadat zij bü de stand 177 voor zes de innings sloten, scoorden de Haarlemmers 126 runs voor het verlies van zeven wickets, waarna de speeltijd verstreken was. Zeer accuraat bowlen van de Rood en Wit-bowlers De Jong, De Wind en Wijkhui zen was er oorzaak van dat de Engelse score voor de lunch zeer langzaam steeg Toen beide elftallen zich om één uur aan de dis schaarden, stonden er nog maar 66 runs op het scoringbord. En ook na de pauze ble ven de Haarlemse bowlers aanvankelijk zo moeilijk bespeelbaar dat een draw reeds in het verschiet lag. Nadat echter op 102 het vijfde wicket van Derby was gevallen, ging het wat sneller. Vooral Blood en Hunt straften toen de los se ballen in de danig vermoeide aanval hard en degelijk af. Op 177 sloot de Engelse captain de innings. Akers (10), Gray (57). Buxton (11), Collard (19), Blood (37 not out) en Hunt (18 not out) kwamen in de dubbele cijfers. In de aanval van Rood en Wit viel vooral het zeer zuivere bowlen op van Wijkhuizen, die de Engelse batsmen geruime tijd in de verdediging hield. Slechts zijn laatste overs waren wat minder en kostten wat mee' runs. Niettemin leverde hij met 556 in 31 overs, waaronder elf maidens, een goede prestatie. De Jong nam één wicket voor 53 runs. De Rood en Winters bleef daarna bijna drie uur speeltijd over om het totaal van Derby te passeren. Hetgeen niet gelukte. Bij i26 voor het verlies van zeven wickets was net tijd. Giltay Veth (41), Corbeth (14), Elias (16), Wijkhuizen (10 not out), A. van Baas- bank (23) zorgden voor de runs. Bij de Engelsen nam Baldwin 451 in 23 overs, Tacey 15 en Flint 120. Zaterdag aanvang elf uur speelt het Haarlems cricketelftal op het Rood en Wit- terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem tegen Derby. Het Haarlems elftal is voor deze wedstrijd als volgt samengesteld: Th. A. van Baasbank (aanvoerder), A. van der Togt, W. van Liemt, H. W. Winter, H. Wijk huizen en R. J. Thesen Ender (allen Rood en Wit), J. J. Voogd (wicketkeeper), M, Maas, P. Maas en W. Peschar (allen Haarlem) en G. Zeeuwe (CVHW). Donderdag is het tweede gedeelte van de internationale Holland Week 1954 begonnen. Er werden onder meer wedstrijden op het Buiten IJ bij Pampus gehouden. De uitslagen daarvan luiden: Internationale Flying Dutchmanklasse: 1. Windbraeker, st.m. Chamier (Engeland); 2. Jonker Cabeliau, st.m. Frowein (Nea.): 3. Hopeful, st.m. Dawes (Engeland); 4. H. 13, st.m. W. Visser (Ned.). Internationale 12 m.2 Sharpieklasse: 1. Mustang, st.m. Kraan (Ned.); 2. Spotvogel, st.m. Guldemond (Ned.); 3. Meteor, st.m Kraan Jr. (Ned.). Regenboogklasse: 1. Duke, st.m. Van der Velde (Ned.); 2. Letty 2, st.m. Sap (Ned.-. Internationale Olymnia-jollenklasse: 1 Groot-Slam, st.m. Van 't Hoogerhuys (Ned.); 2. Skal, st.m. Pelt (Ned.). Twee Portugezen namen deel aan de wed strijden in de 12 m.2 sharpieklasse te weten Menezes met P 35 en Mardel met P 37. Zij bezetten respectievelijk de zevende en acht ste plaats. In Vichy werd een begin gemaakt met de wedstrijden van de vier landen: Frankrijk. Italië, België en Joegoslavië, die zich in de finalegroep van het tournooi om de Galea- beker hebben geplaatst. Na de eerste dag heeft Italië met 2—1 de leiding genomen in de ontmoeting tegen Frankrijk. Joegoslavië staat met 2—0 voor in de wedstrijd tegen België. Door de beroepsvoetbalclub „Haarlem" N.V. i.o. is. zoals gemeld, B. en VV. van Vel- sen verzocht, aan haar het hoofdterrein, met accomodatic, in het sportpark „Schoonen berg" in gebruik te geven voor het spelen van wedstrijden op Zaterdag. Naar aanlei ding van dit verzoek hebben B. en W. be sprekingen gevoerd met het bestuur van de K.N.V.B. en met de besturen van de in deze gemeente gevestigde voetbalverenigingen, ten einde de meningen dezer besturen te leren kennen. Op zakelijke gronden zijn B. en W. van oordeel, dat het gewenst is, het verzoek in te willigen. Uit de opbrengst van de ingebruikneming zal te zyner tyd zo nodig onder andere steun kunnen worden verleend aan het jeugdvoetbal van de ama teursverenigingen. Omtrent de wijze, waarop dit zal kunnen gesciheden, zullen B. en W. de gemeenteraad nadere mededelingen doen. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. de raad voor, te besluiten om aan de beroepsvoetbalclub „Haarlem" N.V. i.o. voor de duur van ten hoogste tien jaren in gebruik te geven het hoofdterrein, met ac- De vereniging van Oostelijke eersteklas sers heeft zich in Deventer nogmaals bezig gehouden met het voorstel van het KNVB- bestuur, een premiestelsel 'n te voeren. Aan genomen mag worden, dat elf van de eerste klassers tegen het huidige voorstel zijn. Het overgrote deel van de clubs, die in lagere klassen uitkomen, zullen dezelfde houding aannemen op de bondsvergadering van 14 Augustus. Mocht het voorstel van het KNVB-bestuur worden verworpen, dan zal, zo vernemen wij, een aantal clubs overwegen met de KNVB te breken. Daarbij wordt er op gewezen, dal de KNVB zijn inkomsten voor tachtig per cent van de eersteklassers ontvangt. Overi gens is men in Deventer overeengekomen, dat men zich voor 14 Augustus niet zal uit spreken over het voornemen bij verwerping van het bondsvoorstel uit de bond te treden. Wel mag de tegenstemmers op deze moge lijkheid worden gewezen. De Oostelijke eersteklassers verklaarden er zich voorstan der van, dat de bestaande overschrijvings regeling zal blijven gehandhaafd. Onder ideale weersomstandigheden zijn in Leiden wielerwedstrijden (een afval- en een klassementswedstrijd) gehouden waaraan de Tour de France-ploeg deelnam. Voor de aanvang van de wedstrijden, die door 6000 toeschouwers werden bijgewoond, werd de gehele ploeg Suykerbuyk was ditmaal ook aanwezig weer eens gehuldigd. Jammer was het dat er zich tijdens de klassementswedstrijd een valpartij voordeed, waardoor Roks en Faanhof werden uitge schakeld. De afvalpartij werd gewonnen door Roks, tweede werd Van Est en derde Bijster, die met Slingeland de ploeg had aangevuld. De uitslag van de klassementswedstrijd luidt: 1. Van Est 64 pnt.; 2. Bijster 50 pnt.; 3. Gerrit Voorting 50 pnt.; 4. Slingeland 31 pnt.; 5. Maenen 28 pnt. De prijs voor de striidlustigste renne'r werd toegekend aan Van Est. ADVERTENTIE ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. uen dikwijls in 24 uur,evenals vuile poriën en vetwormpjes.door het beroemde huidgeneesmiddel 1 Toen ze een poos met elkaar gepraat hadden en thee gedronken, was Pilon weer genoeg uitgerust. „Kerm, jongens", zei hij. „Laten we nu maar eens naar de nieuwe brug gaan kijken". Hij bracht hen naar een plaats buiten het dorp, waar de beek stroomde. En ze zagen al gauw, dat hier een heel werk werd uitgevoerd. Er stonden palen in de beek en daar overheen waren voor een deel de planken al gelegd, waarover men straks zou kunnen lopen naar de overkant. Maar het was nog niet helemaal klaar. „Kijk", zei Pilon, die een papier bij zich had, waarop de tekening van de brug stond, zoals die moest vjorden. „Over die dwarsbalken komen de planken en als dat klaar is, moeten er nog stevige leuningen aan komen". Dat is 'n heel werk, zo'n brug", vond Rick. „Ja, dat is het ook. Maar als het eenmaal klaar is, heeft iedereen er gemak van!" Ja, dat begrepen de jongens wel. Het werd een mooie brug! 58) Monica reed terug naar het dorp om daar de wacht te houden, terwijl Matt achter op de motor met Edwards in de richting van de „Hollies" verdween. Ed wards wilde zijn motor in de buurt van het huis ergens onderbrengen en Matt noemde hem het cafétje aan de kant van de weg, waarover Jim hem verteld had. Na een 9nelle dronk en enkele woorden met de praatgrage waard, liepen ze op het villaUe toe. De zon was inmiddels onder gegaan en in de vallende schemering slen terden ze er langs, 't Was een gelukkige omstandigheid dat er die avond nogal wat mensen op de been waren: bewoners van Oringham, die een avondwandeling buiten om maakten en genoten van de koele avond. Ze vielen derhalve niet op. Ed wards overzag de situatie snel. „Geen gekke plaats", mompelde hij. „Niet ge makkelijk binnen te komen en vrij ge makkelijk te ontvluchten, via dat achter poortjeIk ga dat poortje eens bekij ken. Blijft u hier de wacht houden! Er is vrijwel geen kans, dat juffrouw Brent nu at terug zou komen." Matt volgde Edwards manier van op treden met belangstelling en respect. Voikomen op zijn gemak stelde deze een onderzoek in, gedekt door de schaduw van de muur. Precies zoals Woodstone enige uren tevoren had gedaan, probeerde ook hij het poortje in de achtermuur. Ditmaal bleek het echter op slot te zijn! Edwards keek snel om zich heen en schatte de hoogte van de muur. 't Zou wel gaan Na een formidabele sprong trok hij zich omhoog en even later lag hij plat op de muurrand. Hij nam snel de achtertuin in zich cp. Vervolgens liet hij zich omlaag glijden om een verder onderzoek in te stellen. Hij concentreerde zijn aandacht in de eerste plaats op het slot van het tuin poortje. Dit was oud en roestig en kon met een of ander instrument stellig ge opend worden. Voorzichtig liep hij op het schuurtje toe, om iets te vindenBij de mgang struikelde hij bijna over een hoop oude jute zakken. De hartgrondige ver wensing, die bij hem bovenkwam, bleef echter op zijn lippen steken, toen hij een zacht menselijk geluid van onder de on ooglijke hoop zakken hoorde komen Het was pikdonker in het schuurtje en hij durfde geen licht maken. Maar on middellijk lag hij op zijn knieën en voor zichtig verwijderd hij de rommelige lap pen. Enkele ogenblikken later onder scheidde hij vaag het lichaam van een man, die op zeer grondige wijze gebonden was, terwijl een zak over z'n hoofd was ge trokken. Edwards werkte zwijgend voort. Het touw was stevig en hij had slechts een klein mesje ter beschikking. Maar ten slotte wist hij de man te bevrijden. Intus sen was 't reeds tot hem doorgedrongen, wie dit moest zijn't Duurde echter nog even, voordat Jim Woodstone uit geput en pijnlijk aan alle kanten wer kelijk weer tot bewustzijn kwam en in het donker de schim van een man ontwaarde. „Wie ben je?" fluisterde hij hees. „De laatste keer dat we elkaar ontmoet ten hadden we 't over frisse lucht", ant woordde Edwards. „Ik heb zo de indruk, dat u momenteel daar ook naar snakt, meneer Woodstone." En ernstiger voegde hij er aan toe: „Kalm aan, meneer, kalm aan! Maakt u zich geen zorgen over mij. Meneer Tarrant is vlak in de buurt. We werken in deze zaak samen! U moet hier zo snel mogelijk vandaan." Jim Woodstone knipperde met zijn ogen. Alles leek zo onwerkelijk.Hij wist niet wat hij er van denken moest. Edwards was intussen al bezig met het tuinpoortje. Het bleek niet moeilijk te zijn het slot te forceren. „Als u zich sterk genoeg voelt, komt u dan mee", zei hij, toen hij klaar was. Samen wandelden ze naar buiten en het besef dat. hij weer vrij was drong plotseling in al zijn hevigheid tot Woodstone door. Hij begon zich snel te herstellen en langzaam herinnerde hij zich wat er allemaal ge beurd was. In de schaduw van de muur stonden ze even stil. Jim ademde de koele, zuivere avondlucht in en voelde zich op leven. Edwards legde hem uit, wie hij was, en stelde hem een aantal korte vra gen. HOOFDSTUK 20. Matt Tarrant hoorde dit alles nader hand toen hii met Woodstone naast zich in de schemering op de weg heen en weer wandelde. Hij had juist op het punt gestaan om ongeduldig te worden, toen Edwards weer te voorschijn vas gekomen in gezelschap van een andere man, in wie hij tot zijn grote verbazing en vervolgens tot zijn onnoemelijke vreugde zijn vriend had herkend. Nog verbaasder was hij toen hij Jim's verhaal hoorde. Van het gevecht met Scott herinnerde Jim zich weinig; de eerste klap van Scott was be hoorlijk raak geweest en Jim had niet veel weerstand kunnen bieden. Over de einde loos lijkende uren, welke hij in gebonden toestand in het schuurtje had doorgebracht, wilde hij liever niet spreken. „Daarover hebben we 't later nog wel eens, m'n beste", zei hij ernstig. „Een be langrijk punt is echter, dat ik er zeker van ben, dat de jongen in dat huis is en ik ben er van overtuigd dat die slimme Edwards hem er uit zal weten te halen". Edwards had hen alleen gelaten met de opmerking: „Meneer Woodstone heeft u een heleboel te vertellen". En weg was hij geweest op zijn motorfiets. Hij reed in de comodatie, in het sportpark „Schoonenberg". voor het spelen van wedstrijden op Zaterdag, tegen een vergoeding, welke zal bedragen 25 procent van de netto-recette van elke wedsrtijd, en onder de nader door B. en W te stellen voorwaarden en B. en W. te mach tigen de voor de trainingsoefeningen te be talen vergoeding nader te regelen. De uitslagen van de vijfde ronde van het tournooi om het schaakkampioenschap van Nederland (dames) luiden: mevr. Heems kerk—mevr. Roodzant 10; mevr. Hubert— mevr. Van der Veen 01; mevr. Klyn mej. De Klerck 1—0; mej. Bouwman—mevr. Van Aalst afgebroken. De stand na de vijfde ronde is: 1. mevr. Heemskerk 4'4 punt; 2. mevr. Roodzant 4 pnt.; 3. en 4. mevr. Klyn en mevr. Van der Veen 3 pnt.; 5. mevr. Van Aalst IMj pnt. en 1 afgebroken partij; 6. mej. Bouwman 1 pnt. en 2 afgebroken partijen; 7. mej. De Klerck '■i pnt., 1 afgebroken partij; 8. mevr. Hubert punt. (Van onze financiële medewerker) Het Is al enkele jaren geleden, toen we nog midden in de déficittenmisère van han del- en betalingsbalans zaten, dat iemand, die by de industriële expansie van Neder land een vooraanstaande plaats innam, ons een weinig opwekkende voorspelling deed over de bereidheid van de V.S. om door grotere importen tiit Europa de eco nomische en monetaire positie van Europa te versterken. Die bereidheid, zo meende, onze zegsman, gaat slechts zover als z{| niet in strijd komt met de belangen van de eigen industrie en als het weer knypt geeft Amerika liever jaarlijks een paar milliard aan Europa of aan onontwikkelde landen cadeau, dan dat het tot een liberalisatie van de invoer overgaat, welke het eigen hedryfsleven in gevaar brengt of aanlei ding is tot de vrees dat dit gevaar op komst is. Deze uitspraak herinnerden wy ons toen bericht werd dat de Amerikaanse invoer rechten op Zwitserse horloges in de V.S. met 35 voor uurwerken en 45 tot 50 voor horloges van de meest gangbare ca tegorieën zijn verhoogd. Het had enige tijd geleden geschenen alsof het hierboven bedoelde pessimisme zou worden beschaamd. De bekende, door president Eisenhower ingestelde z.g. Ran- dall-commissie kwam met een voorstel tot wyziging van de tariefwet van 1930, tot vereenvoudiging van de douane-formalitei ten en een verlaging van de tarieven met globaal 50 En het kan niet worden ont kend dat de Amerikaanse import de laat ste jaren is gestegen en dat bijvoorbeeld ook Nederland zijn uitvoer naar de V.S. niet onbelangrijk heeft kunnen verhogen. We hebben daar meer dan eens cijfers van gegeven. Maar sinds in de V.S. een lichte depressie optrad, welke hier en daar de vrees voor een economiche crisis opriep en de werk loosheid deed stijgen, omdat de productie moest worden verminderd, heeft zich aan gene zijde van de Oceaan een golf van pro tectionisme en van isolationisme losge maakt, die er toe leidde dat van vele kan ten uit het Amerikaanse bedrijfsleven bij de Federal Tariff Commission verzoeken om bescherming werden ingediend, waar van er thans dan één, en wel die van de horloge-industrie is behandeld met de be kende uitspraak. De horloge-industrie is in de V.S. wel geen omvangrijke industrie, maar de laatste jaren moesten onder meer 3000 geschooide krachten worden afge voerd en algemeen wordt de thans genomen beslissing gezien als een „test-case", een proefproces, dat een precedent kan vormen voor andere bij de Commissie voorliggende aanvragen. Want ook de import van fiet sen heeft bijvoorbeeld een grote omvang aangenomen met het gevolg dat de werk gelegenheid in die branche is verminderd en niet zonder spanning worden daarom volgende beslissingen tegemoet gezien. Maar wat méér zegt, reuzenondernemin- gen als General Electric, Westinghouse, Dupont., Monsanto en andere schijnen het niet tegen de concurrentie van Europa en Japan te kunnen opnemen en deze con cerns hebben zich dan ook bij de actie der protectionisten aangesloten, welke via een langnamige commissie een actieve propa ganda voeren, waarbij zich zelfs demo craten hebben aangesloten. President Eisenhower excuseert de ver hoging der tarieven voor horloges met ver wijzing naar de noodzakelijkheid om enige duizenden geschoolde horlogemakers met het oog op een eventuele oorlog aan het werk te moeten houden, maar het is dui delijk dat ook de binnenlandse politiek hier een rol speelt omdat in Januari 1955 het Congres zijn zittingen zal hei-vatten en de president de steun van de groot-industrie niet wil en kan missen. Hij zal daarom re kening moeten houden met de protectio nistische opvattingen, welke in die krin gen de boventoon gaan voeren, ook al ge ven die blijk van een kortzichtigheid, wel ke men na al de publicaties over de nood zaak van liberalisatie en wat dies meer zij, niet had verwacht. Een Duits blad spreekt zelfs van een Deze week is een begin gemaakt met de ooest van de gerst op Schouwen-Duive- land. In de gemeente Oosterland is de oogst boven verwachtine. De opbrengst ner hectare is gemiddeld 50 hl. In Nieuwerkerk en Ouwerkerk is de opbrengst zeer gering Oosterland is al in October van het vorig jaar drooggevallen en Nieuwerkerk en Ouwerkerk pas in Januari. angst-psychose in de V.S., als bijv. onder de arbeiders van wolfabrieken kaarten worden verspreid, waarop de uurlonen in enkele Europese landen worden vermeld en waarin gevraagd wordt zich over de wenselijkheid van hogere invoerrechten uit te spreken. Het is wel een bittere ironie van de recente geschiedenis, dat nu Europa zich met behulp van Amerikaanse dol lars heeft kunnen ontwikkelen en men van die zijde de directe steun heeft gestaakt met de vermaning om nu op eigen kracht het economisch herstel te handhaven en te vergroten, de V.S. zelf maatregelen nemen waardoor dit proces wordt vertraagd. En het is ook zeer de vraag of men op langere ter mijn met een dergelijke gedragslijn ge baat zal zijn, omdat de industrieën in Europa bij een gedwongen verminde ring van import naar de V.S. uitwijk mogelijkheden zullen zoeken, wat dus wil zeggen dat de Europese concur rentie in andere delen van de wereld voor de V.S. zal worden verscherpt. Maar hoe dit ook zij, er waait in de V.S. een andere en voor Europa ongunstige wind, waarvan ook de Nederlandse export bedrijven de invloed zullen ondervinden. Een bloeiend bedrijf als de Lijcmpf zag in 1953 haar resultaten reeds teruggaan we gens exportmoeilijkheden en vele andere bedrijven klagen daarover. Ondernemingen, die zich de laatste jaren in sterke mate op de export hebben toegelpgd en daarmee goede resultaten hebben behaald, kunnen voor nieuwe teleurstellingen worden ge plaatst als hun bedrijfsbasis wordt ver zwakt. Dit heeft bijvoorbeeld de Heemaf, onder de leiding van zijn vroegere direc teur ir. Kous, voorzien toen die als grens voor zijn export een percentage van onge veer 20 der productie vaststelde. Het is jammer dat ir. Keus gelijk krijgt. Zaterdag Eerste kl. A: (15.30) F,HS—Ajax; (16.--) TYBBKennemerland. B: (16.Blauw Wit—EDO. Overgangski. A: (16.30) SC Haarlyem 2 HFC Haarlem (terrein HFC Haarlem); (16.—) De Spartaan—RFC: B: (16.—) DOS DWS: (16De VolewijckersVVGA 2. Tweede kl. A: (16.—) Sparta 2EDO 2. B: (16.RooswiikAajax 2; (16.Scho ten 2Kennemerland 2; (16.—) Zeeburgia HEDW. 3 B; (16.—) RCH 4—SC Haarlem 4. 4 A: (15.30) HCK 3—HFC „Haarlem" 3; (15.—) Kennemerland 3—DCO 2. B: (14.30) HHC 4TYBB 3; (16.—) Terrasvogels 2— Schoten 4. Zondag Eerste kl. A: (14.—) WGA—«cho^n. B: (14.—) HCK—ABC; (14 30) HHC—TIW. Overgangski. A: (10 30) Tim Catchers Snarta: GO.—) Schoten 2—HHC 2. B: (11.—) DEC—SC Haarlem. Tweede kl. A: (14.—) DCO—SVV; (14.—) Nentunus—DSB. O: (10.—) Thor—DWV. 3 A: (10.—) RCH 3—F,HS 2: (12.—) SC Haarlem 3—DSS 1 R- (12.—) THB 1—TYBB 2. 4 A: (10.—) SC Haarlem 5—EDO 5. B: (10.—) DTO 2—Blemendaal 1. C: (10.—) DSB 2EDO 4; (10.Spaarnevogels 1 HCK 4. T>: (10.—) Terrasvogels 1—RCH 5; (10.—) HFC „Haarlem" 4—Rooswijk 2; (10.-) THB 2—HCK 5. ADVERTENTIE richting van het dorp. Over een kwartier tje was hij terug, had hij gezegd. „Wat zou zijn opzet zijn?" vroeg Matt. „Dat zou ik niet weten", antwoordde Jim, zijn schouder ophalend. „Maar ik heb vertrouwen in die kleine man. Hij heeft hersens en weet ze te gebruiken. Ik ver lang naar een gesprek met hem zodra dit allemaal achter de rug is. Ik denk niet, dat 't allemaal glad zal lopen vanavond". Ze raakten niet uitgepraat over alles wat er die dag gebeurd was en spraken op ge dempte toon. Het was thans bijna helemaal donker en overal in het dorp begon men licht aan te steken. Na enige tijd kwam een auto aanrijden, welke Matt onmiddellijk herkende als de Roman. Monica zat achter het stuur en Edwards hing uit een raampje. Hij was zéér opgewonden en wenkte de twee man nen om in te stappen. „Ik ga m'n kans wagen", zei hij. „Ik ga dat huis binnen nu, vóórdat Scott en Cass terug zijn. Ze zitten nog in het restaurant te eten. En u zou ik willen vragen het volgende te doen." Heel nauwkeurig legde hij zijn opzet uit. „Wat we gaan doen is volkomen in strijd met de wet", gaf Edwards toe, „en om u de waarheid te zeggen zouden we er door in moeilijkheden komen als als er iemand was, die moeilijkheden zou willen maken. Maar noch Scott, noch Lew Sands zullen daar iets voor voelen. Evenmin als die vrouw en daarom maakt ik me daar over geen zorgen. Gaat u er mee accoord dit risico te nemen?" „Vanzelfsprekend" antwoordde Matt zon der aarzelen. „Deze hele zaak is in strijd met de wet. Ik voel niet 't minste bezwaar". Jim Woodstone zei kalm: „Ik doe 't zelfs gaarne. Ik heb nog iets met Scott te ver effenen!" Erwards verspilde verder geen tijd met praten. „Goed zo! Dan gaan we nu onmiddellijk aan 't werk", zei hij. „Meneer Woodstone we geven u een paar minuten voorsprong. Is alles u duidelijk?" „Volkomen!" „Juffrouw Brent weet wat ze moet doen, Meneer Tant, u gaat met mij mee". De drie mannen stapten uit de auto en Monica riep naar Matt: „Houd je taai, pas goed op jezelf!" Hierna reed ze door. Edwards en Matt wandelden langzaam in de richting van de „Hollies". Jim was al uit het gezicht verdwenen. Het was geheel donker en rustig liepen ze het hek van de voortuin binnen en bleven voer het villatje wachten. Er brandde nergens licht en er was geen enkel teken van leven te be speuren. Fluisterend vroeg Matt: „We zijn toch niet te laat hè?" „Dat zullen we zo dadelijk horen", ant woordde Edwards laconiek. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6