ZE VEN DA GEN HAARLEM Voorzieningen aan zandauto's getroffen Amsterdamse Beurt Bloemendaal Heemstede Zandvoort Vogelenzang Bennebroek Haarlemmermeer Lisse Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Gulden voor getuige Hillegom Mendès-France stelt vertrouwenskwestie VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5. Esperantisten leerden Haarlem ook kennen als orgelstad Vervoerders in beroep vonnis kantonrechter „Nieuw Leven" houdt openluchthazar Burgerlijke Stand van Haarlem Programma van de Haarlemse feestzveek Plannen voor watercorso in de volgende zomer Druk bezoek aan het Frans Halsmuseum Dinsdag zandbouw- wedstrijd in Zandvoort Aanrijding tussen motor rijder en fietser op Leidsevaart Lisser jongen moet deel van pink missen Chauffeur maakte met auto Hillegom onveilig LAATSTE NIEUWS Stemming aanstaande Dinsdag Het gemeentebestuur van Haarlem had voor Donderdagavond de deelnemers aan iét Wereld-Esperanto-Congres op een con- ;Prt in de Grote Kerk genodigd. Het werd •erzorgd door de stadsorganist George Ro bert met medewerking van de sopraan .Annie Schoen. Met de zeer vlot en bewogen gespeelde Tuccata en Fuga in d van Bach liet Robert iet talrijk opgekomen internationale pu bliek kennis maken met het zeldzame l:iankphenomeenhet rijkgetimbreerde en machtige orgel en de geweldige kerkruim te, waarin de klank zich ontwikkelt. Velen 7,uilen begrepen hebben waarom de Haar lemmers trots zijn op dit bezit. De organist zal menigeen een genoegen gedaan hebben met de leuke canomsche Gavotte van Mar tini met enkele zeldzame timbres van het instrument. Na dit speelse stukje vergastte Robert zijn gehoor op een van César Franck's ka pitale orgelcomposities, Choral IIImet veel souplesse gespeeld in rijke, goed ge- equilibreorde tinten. En ten slotte gaf h(j een lof- en danklied de brillante Toc cata van Hendrik Andriessen ten beste. De sopraan Annie Schoen zong, afwis selend met de soloprestaties van de orga nist, de aria „Picta Signore" (toegeschre ven aan Stradella, maar van twijfelachtige afkomst) en een fragment uit Mozarts mo tet „Exceltate jubilate". In dit laatste stuk bereikte de zangeres een voortreffelijk evenwicht van klank, intonatie en uitdruk king. Zo, rustig en beheerst gezongen, werd het een pure Mozart-vertolking. Zeer veel indruk maakte tevens haar bezielde verklanking van Andriessens meesterlied .Magna res est amor", waar Roberts be geleiding op treffende wijze kleur en stu wing aan gaf. De congressisten konden op hun pro gramma de gezongen teksten volgen in Esperanto-vertaling. Met de herinnering aan deze indrukwekkende avond, die wel beschouwd iets zeer karakteristiek plaat selijks had, zullen velen van de toehoor ders naar hun land het besef meenemen van de betekenis van Haarlem als orgel- stad. JOS. DE KLERK Voor de kantonrechter te Haarlem heeft zich Maandag j.l. te verantwoorden gehad een aantal ondernemers en chauf feurs, aan wie ten laste was gelegd over treding van artikel 13 van de Wegenver keersreglementen. Zij hadden in Bloemen- daal met vrachtauto's gereden en volgens de tenlastelegging waren hun wagens zo danig geladen, dat gevaar voor ander weg verkeer ontstond. Allen zijn veroordeeld. De verdediger, mr. C. F. M. van Koppen, die voor een viertal ondernemers optrad, heeft beroep aangetekend en in de toe komst zullen de zaken behandeld worden door de Haarlemse rechtbank. We vernemen, dat de vervoerders, aan gesloten bij de Coöperatieve vervoerders vereniging Haarlem U.A. van mr. Van Koppen het advies hebben ontvangen de schotten der wagens te verhogen, waar door afvallen en afwaaien van lading wordt voorkomen. Hij heeft daarbij over leg gepleegd met de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantonge recht mr. H. Lagerwaard, die meegedeeld heeft, dat als deze voorzieningen getroffen worden geen vervolging wegens afvallen of afwaaien van lading ingesteld zal worden. De speeltuinvereniging „Nieuw Leven" in Spaarndam houdt ter gelegenheid van het tienjarig bestaan op Vrijdag 13 en Za terdag 14 Augustus een openluchtbazar op de speeltuin aan de Boezemkade. Het fan farecorps „Crescendo", „de Boerenkapel" en de „Spaarne Boys" verlenen hun mede werking. De opening van de bazar zal plaats vinden op Vrijdagavond 7 uur. Za terdag kan men er terecht van twee tot vijf uur en van zeven tot elf uur. HAARLEM, 5 Augustus 1.954 GEHUWD: 5 Aug. F. Calandt en J. F. M. Peterse; R. E P. M. Brizzi en E. G. Boerman; W. F. van Henten en K. van den Berg; J. P. de Groot en C. C. A. van Driest; C. A. Ko- nines en E. J. Mens; C. J. Agterdenbos en G. Snel: R. J. Huizinga en G. M. A. Borghuis; J. Bakker en E. W. S. Alrich. BEVALLEN van een znon: 31 .Tuli. S. .T. Ultee—de Be*t; 3 AugW. de Mon—Wage naar; I. A. van Osde Graaff; 4 Aug.. D GsengaVis: K. PetersBlomme: 5 Aug.. H. S. van DeldenHopman; J. la FleurHar tendorp. BEVALLEN van een dochter: 3 Aug.. T. A. van Osde Graaff; 4 Aug., J. de Vos van den Hurk; J. P. van DobbenburghBout; G. Th. A. Leuris—van den Bergh; 5 Aug., G. Janssen—Dirks; A. Groenevelt—Roskam. OVERLEDEN: 2 Aug., B. O. Bouwmeester, 44 j Nieuwe Gracht; 3 Aug., J. van Rooden. 75 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat; W. B Korsman, 1 m., Jephtaplein; 4 Aug., A. var. BezoijenPrins, 55 j„ Kennemerplein; E. van Bilderbeek—Smit, 74 j., van Beresteijn- straat; A. Heiner, 69 j., Lakenkopersstraat; J. J. L. StraathofStammeijer. 64 j., Kam perlaan; 5 Aug., A. C. M. Hoff, 58 j., Patri moniumstraat. VRIJDAG 6 AUGUSTUS: 20.00: Operavoorstelling van het mario nettentheater van Bert Brugman (Vleeshal). 20.30: Bloemenbal in hötel Royal. ZATERDAG 7 AUGUSTUS: 14.30: Jeugdvoorstelling „De wonder lijke luchtballon" door Toneel groep „De Witte Vogel" in het Bloemendaalse Openluchttheater. x 20.00: Spectacle coupé van het mario- c nettentheater van Bert Brug man (Vleeshal). 20.30: Op de Grote Markt concerteert de Haarlemse Klavarskribo ac cordeon-club. De Stadskweektuin is geopend van 10 12, 14—17 en 18.30—20.30 uur. Kermisvermakelijkheden op de Nassau- laan van 1024 uur. Avondopenstelling van het verlichte Frans Halsmuseum van 20.30 tot 22.30 uur (overdag is het museum van 10 tot 17 uur geopend). Het met kaarsen verlichte stadhuis is geopend van 2022 uur. TOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCOOCOCOOOOQOOCXX300000CCOOCOCOOOOCOCO Dinsdag zal een vergadering worden ge houden van Haarlems Bloei met vertegen woordigers van organisaties, die medewer king hebben verleend aan het watercorso van de afgelopen Dinsdag. Plannen zullen worden gemaakt voor het in de volgende zomer te houden corso. In bespreking zal komen de vraag of het corso op een vroe ger tijdstip dan in de feestweek van Haar lems Bloei gehouden moet worden. Wegens vacantie konden niet alle organisaties vol doende medewerking verlenen. De Christelijke muziekvereniging Sur- sum zal Zaterdagavond om acht uur in de tent in het Bloemendaalse bos een concert geven. De belangstelling voor het Frans Hals museum is dit jaar groter dan vorig jaar. Toen bezochten overdag van 1 Januari tot 4 Augustus 24.968 dames en heren het mu seum en in dezelfde periode van dit jaar was het aantal bezoekers 31.161. HAND TUSSEN BETONMOLEN Donderdagmiddag om half een geraakte de arbeider v. d. P. uit Bloemendaal. die op een betonmolen stond, welke momenteel in Bloe mendaal werkzaam is. met zijn hand tussen de schoepen van de molen, vermoedelijk om dat hij tengevolge van een misstap zich ergens aan vast wilde grijpen. Hij is door collega's naar het Marinehospitaal gebracht, waar hem eerste hulp werd verleend. Waarschijnlijk zal v. d. P. een of meer vingers moeten missen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. L. Top en R. Blik slager; R. A. Th. Parry en M. van Dieren- donck; F. Faber en G. Mooij. GETROUWD: Ch. Kabel en G. A. M. Web bers; J. P. Gen en M. C. R. Slieker; A. Prijs en P. M. de Visser; A. A. H. Handgraaf en A. C. Timmers; Th. J. van den Berg en O M. Kieft; J. Steffens en G. J. M. Mudde; ,T. Keijzer en N. Krabbendam. GEBOREN: Antonius Hendrikus Maria, z. van L. J. Serné en J. M. Le Fèvre: Jose- phus Pieter Maria. z. van A. van der Weiden en A. M. A. Horstman; Gezina Rozina, d. van Th. Bos en G. Boeijen. OVERLEDEN: H. F. Streiff. 75 j.; P. A. M. Bergmann—Damave, 78 j.; H. J. de Haas, 45 j.; C. HamminghPimmelaar, 34 j.; Jkvr B. L. van Swinderen, 69 j. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jan Hendrik, z. van C. Terol en C. G. M. Zwemmer; Jelle Sytze, z. van J. Attema en J. A. de Bouter. ONDERTROUWD: K. Koper en J. H. Ver voort; E. d" Mes en F. O. Viaud. OVERLEDEN: J. Harwijne, 77 j., echtg. van H. J. Hamers; G. Koper, 74 j., wed. van J. Paap (overleden te Haarlem); A. Huigen, 63 j.. echtg. van A. Pijpers (Overleden te Haarlem). De eerste zandbouwwedstrijd. die door stichting „Touring Zandvoort" op 20 Juli moest worden uitgesteld wegens het slechte weer. zal thans plaats hebben op de datum van de vastgestelde tweede zandbouwwed strijd. namelijk op Dinsdag 10 Augustus. Ook nu zal er gewerkt worden in drie groepen, namelijk van 4 tot 9. van 10 tot 12 en van 13 tot 16 jaar. Men kan zich hiervoor opgeven bij stichting Touring Zandvoort. Raadhuisplein. Maandag en Dinsdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. De datum van de tweede zand bouwwedstrijd welke eveneens nog in Augustus zal worden gehouden, wordt nog nader bekend gemaakt. De wedstrijd wordt gehouden bij zee- en zonnebad Termes op het Noorderstrand en begint om negen uur. Om twaalf uur zal een jury de werkstukken be oordelen. waarna om één uur de prijs-uitrei- king volgt, bestaande uit waardebonnen, te besteden naar keuze bij Zandvoortse winke liers. Toen de wielrijder W uit Haarlem Donder dagmorgen een bezoek had gebracht bij een bewoner van de Leidsevaart, stapte hij daar na weer op zijn rijwiel en reed in de richting van het viaduct. Plotseling wendde hij het stuur om op de weg om te draaien. Op dat ogenblik wilde de motorrijder, kapelaan K. te Vogelenzang W, passeren en er ontstond een hevige botsing. De kapelaan werd over de weg geslingerd en werd aan de rechterknie gewond en bovendien klaagde hij na de bot sing over pijn in de maagstreek. Zijn kleding vertoonde eveneens de sporen van de botsing en het motorrijwiel bleek vrij ernstig bescha digd te zijn. W. kwam zelf met de schrik vrij. maar zijn rijwiel was tengevolge van de bot sing totaal vernield. De politie was spoedig ter plaatse en maakte procesverbaal op. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia Hendrika, d. van D. M. Lammers en G. J. Giesbergen; Wilhelmina Maria, d. van W. Glas en W. M. Luijben. OVERLEDEN: C. Valk, m., 32 j.; C. J. Velthuis, v., 52 j., wed van C. J. Zweegman. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Henriette Clasina Maria, d. van T. H. J. Pennings en A. K. Straathof; Lao- nora Jacobs, d. van A. Enthoven en N. C. Honcoop; Antonia Hendrika, d. van N. Sloot weg en N. Biesheuvel; Johannes Andries, z. van P. A. de Jong en J. Flipse; Wilhelmus Carolus, z. van H. P. Lamboo en M. J. Trom- pert; Hugo Arie Johannes Hendricus, z. van H. Ippel en G. van der Stelt; Grietje, d. van A. Blom en A. H. Bakker; Paulus Antonius, z. van P. A. Buijtendijk en J. N. Nicolaas. ONDERTROUWD: J. M. Streefkerk en A. Lanser; P. A. Kenser en A. F. Brunemann; J. de Koning en C. de Vos; P. J. Eggeraat en J. van Hoof; H. Vastenouw en C. den Haan; C. J. Naberhuis en A. Boellaard; A. G. van Merriënboer en P. T. H. Pouw. GETROUWD: M. Daim en A. A. Hobo; C. van der Spruit en F. van den Berg; W. van Vlijmen en J. voor den Dag. OVERLEDEN: Gerrit Vrij, oud 78 j., we duwnaar van Lena van der Moren; Jacoba Hendriks, oud 87 j., weduwe van Willem Fre- drik Hartman; Bartel Koring, oud 49 j., echtgenoot van Lena Maria van Zanten. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 6 Augustus. Aangevoerd: stie ren 15, melkkoeien 50, vette koeien 300, vare e. a. koeien 63, graskalveren 1, vetle kalveren 42, nuchtere kalveren 94, vette schapen 200, weideschapen 209, vette lamme ren 1000, varkens/zeugen 32, biggen 240, big gen 181, Veulens 15, geiten, 19. Totaal 2761. Notering: stieren slacht levend 220—265, melkkoeien 750980, vette koeien levend 230290, vare e. a. koeien 650850, vette kalveren levend 180240, nuchtere kalveren slacht levend 110125, vette schapen 85110, weide schapen 85110, vette lammeren 8095, zeugen drachtig 340—450. schrammen 75130, biggen 4065, veulens 250350, gei ten 15—40. Handel: voor slachtvee, goed, voor weide- vee, vlot, vette kalveren matig, nuchtere kalveren goed, schapen stug, varkens lui en duur. Tbc-vrije afdeling matige1 aanvoer. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Geertruida Agatha Maria, d. van W. A. de Bruin en A. C. v. d. Berk; Neeltje Christina, d. van J. Both en K. B. Verburg; Rudolfus Geerrardus Maria, z. van S. H. Vink en H. A. Oostdam; Hermanus Roelf, z. van H. R. Hanemijer en P. Faas; Hendrica Cornells, d. van J. M. Grimbergen en J. Boot. ONDERTROUWD: J. v. d. Bent en G. J. Heusen; Th. W. Schoone en Th. J. E. de Jeu. GEHUWD: Th. A. Waasdorp en A. v. d. Vlugt. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl '47 100 100 A.K U 234 234% Unilever 362 364 Philips Gloeil 276 276% Kon Petroleum 431% 428% A'dam Rubber 92 91% Holl Amer. Lijn 165 165 N Seheepv Unie 141% 142% H V A 125% 125 Deli Mij 119 117'/» Amsterd Bank 211 211 Ned. Handel Mij 185'/» 185 Rotterd Bank 187 187 Twentsche Bank 194% 194% Anaconda Copper 4014 39% Bethlehem Steel 78% 77 Republic Steel 59% 59 Shell Union 94% 94% Tidewater 19"/,, 19% U. S. Steel 54% 53% Jongen HUMORISTEN, CONFEREN CIERS of gewone grappen makers oogsten dikwijls succes met het mopje waarin zij ver tellen, dat zij zo goed Espe ranto spreken alsof zij er zelf geboren waren. Over de gees tigheid van een dergelijke anecdote kan men natuurlijk twisten, maar voor ons staat vast, dat degenen, die een der gelijk grapje op de mensen loslaten nog nooit van hun leven een Esperanto-congres hebben bijgewoond. Bij een bezoek aan de in een stations restauratie veranderde foyer van het concertgebouw ont moetten wij een zeer klein donker-ogig jongetje, dat ons in het Esperanto vroeg waar hij postzegels kon kopen. Wij hebben het hem met veel gebaren uitgelegd, maar toen wij hem buiten nog even nakeken, zagen wij hem zon der op of om te kijken langs de aldaar geparkeerde post kantoor-wagen lopen, recht op de Grote Kerk af. We moesten draven om hem in te halen en konden hem dus buiten adem op onze vergis sing opmerkzaam maken. Hij glimlachte breed en bij wijze van tegenprestatie toonde hij ons zijn congreskaart. Pedro heette hij, de achternaam zijn wij vergeten. Bij het postkan toor knoopte hij direct een ge sprek aan met een allerliefst meisje, dat vlot antwoordde. In het Esperanto. Meisje Datzelfde meisje wendde zich even later tot ons om te vragen, waar zij het stadhuis (urbdomo) wel zou kunnen vinden. We besloten het niet onduidelijk uit te leggen, maar boden aan haar er heen te brengen. Zij accepteerde dat en in een mengelmoes van Frans, Duits en Engels wezen wij haar op de schoonheden, die onze stad in zo'n rijke mate bezit. Zoals dat gaat, wanneer men over de eigen geliefde stad spreekt, keken wij niet op een trapgeveltje meer of min der en wij zouden zelfs in staat geweest zijn om de ver keerslichten uit de middel eeuwen te laten afstammen. Het meisje was bijzonder vriendelijk voor ons en om dat wij elkaar nogal aardig vonden draalden wij niet haar uit te nodigen plaats te nemen op het terrasje van een van die gelegenheden, welke een bordje voor de ramen heeft hangen, waarop met min of meer duidelijke letters staat Prezlisto of menuo en Espe ranto havebla. Allengs kwam de aanvangs tijd van het middagcongres echter nader en toen wij aan boden haar weer naar het concertgebouw (koncertejo) te vergezellen knikte zij instem mend, doch iet wat weemoedig. In de foyer namen wij af scheid van elkaar en daar pas bekende zij ons blozend, dat zij een Limburgse was. Wij hopen haar vanavond op het bal in het Krelagehuis opnieuw te ontmoeten. Teatro Voor degene, die geen van de moderne talen spreken en toch dikwijls met vreemdelin gen in contact komen is Espe ranto een uitkomst. Dat dacht een buschauffeur ook toen een gezelschap congressisten zijn heiligdom betraden met het doel zich zo spoedig moge lijk naar het teatro te laten vervoeren. De chauffeur meende zijn klanten te begrijpen, verkocht enkele kaartjes en reed met bekwame spoed naar het open luchttheater in Bloemendaal. Hij wees zijn pasagiers de weg en keerde tevreden naar Haar lem terug. Bij de toegangshekken wa ren de Esperantisten echter stomverbaasd toen zij ver namen, dat de Prins van Homburg die avond met zijn gevolg in de open lucht zou verschijnen en ook zij be grepen, dat deze prins hoege naamd niets met Esperanto te maken kon hebben. De congressisten praatten door elkaar (in hun wereld taal), de andere aanwezigen konden zich eveneens niet verstaanbaar maken en de Babylonische spraakverwar- niet meer te eisen is dat het zonder vergoeding zou worden verricht. Maar daartoe bestaat weinig animo. „Hoge salarissen hebben nog nooit meer toewijding ver wekt," zegt professor Privat. En daarin heeft hij misschien wel gelijk. Fontein Verleden week hielden wij een pleidooi voor enig beeld houwwerk op, aan of bij de kale fonteinbak op het Frans Halsplein. Werden wij opge beld door de heer J. A. Dor- resteyn, directeur van Hout en Plantsoenen, die pns zijn in stemming met dit denkbeeld betuigde. „Ik was er voor, B. en W. waren er ook voor," al dus de heer Dorresteyn, „maarde Adviescommis sie voor de beeldende kunst was tegen." Het schijnt dat dat orgaan beeldhouwwerk op alle mogelijke plaatsen in de stad zou willen aanbrengen, ring onderging dus een niet onbelangrijke uitbreiding. Het slot van deze historie was uiteraard, dat de vreem delingen zich weer naar de bus begaven en weer aan de tocht naar de stad begonnen. Misschien mopperend; in Es peranto. Omdat ze niet konden weten, dat er ook een Stadssschouw- burg in Haarlem staat. Boirac, Grabowski, Hodler Ze hadden ons altijd verteld, dat de stamwoorden van het Esperanto in het algemeen ge makkelijk herkenbaar waren, maar toen we op de deuren van foyer en tuinzaal van het Concertgebouw woorden za gen als „Boirac", „Grabowski" en „Hodler" hechtten we aan die bewering niet veel geloof meer. Maar gelukkig ont moetten wij professor Edmond Privat, die ons uitlegde, dat die woorden niet louter verta lingen zijn van de Nederlandse termen om die vertrekken aan te duiden, maar namen van mensen die zich voor het Es peranto bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt. Dus zoals de grote zaal van het Concertgebouw deze week „Zamenhof" heette. Van de drie genoemde figu ren is Hodler interessant, om dat die met een even simpel als geniaal idee de basis legde voor het gebruik van Espe ranto in de praktijk. Hij kwam namelijk op de gedachte in elke plaats ter wereld Espe- rantoconsuls aan te stellen, wier namen en adressen in de Esperantoreisgidsen zouden worden opgenomen. Komt dan een zich met Esperanto behel pende vreemdeling ergens, waar hij geen relaties heeft, dan is de consul beschikbaar om als tolk te fungeren en de bezoeker in contact te brengen met geestverwanten. Dat werk heeft een grote vlucht geno men. Zo zijn er in Nederland zeker honderd plaatsen met een Esperantoconsul, die be langeloos zijn werk verricht. Soms is dat werk zo omvang rijk geworden dat het bijna maar uitgerekend niet op het Frans Halsplein. En waar deskundigen spre ken, hebben de leken maar te zwijgen. Tot die leken behoort ook mevrouw Hildesheim, die onze lansbraak eveneens met in stemming heeft gelezen. Maar zij uit nog een wens: zij zou de beplanting wat fleuriger willen zien, bijvoorbeeld door wat geraniums. Wij zijn er vlak voor. Hekken Sinds kort zijn de hekken voor het Grote Gasthuis, die het gras aan de waterkant en het trottoir scheiden verdwe nen en deze kleine verande ring bleek direct al een bijzon der grote verbetering te zijn. De Gasthuisvest werd als het ware ruimer en gezelliger en wij waren in staat om ons direct aan te sluiten bij een commissie, welke alle hekken in alle landen zou willen af schaffen. Van de dienst van openbare werken vernamen wij echter, dat onze vreugde slechts van korte duur zou zijn. De Gast huisvest wordt namelijk ver breed, er worden parkeer plaatsen aangelegd en wan neer dat allemaal voltooid is, zullen ook de hekken weer verschijnen. Niet zulke hoge, verzekerde men ons, maar wij vrezen het ergste. Waarom toch al die hekken en hekjes, slechts dienend voor hondjes en fietsen? Om elk plantsoentje, elk boompje en elke struik wordt een ste vig hek geplaatst. Waarom dan wel? Is men bang, dat anders de boompjes omgehakt worden en de perkjes platge treden? Och kom, zo'n vaart zal het toch weer niet lopen, wij wonen toch niet in een gekooide wereld? Datum Vorige week maakten wij in deze rubriek melding van het zestigjarig huwelijksfeest van de heer en mevrouw Joh. VeenHuntink uit de Kinker straat in Haarlem. De datum van het feest, 22 Augustus, bleef evenwel onvermeld. Tweede prijs Mevrouw G. v. d. Broeke uit de Van Kinsbergenstraat in Haarlem is gistermiddag in het kantoor van een Haarlem se wasserij een koelkast rijker geworden. Deze koelkast ver tegenwoordigt de tweede prijs in de landelijke prijsvraag, uitgegaan van de stichting wasserij voorlichting van de Nederlandse huisvrouw. De prijs werd uitgereikt door de penningmeester van de stich ting, de heer H. P. M. Peeper- korn. Het was voor mevrouw v. d. Broeke geen slechte dag, aangezien er enige tienduizen den slagzinnen waren inge stuurd. De 59, vergeten Er lopen in deze dagen een aantal misnoegde Haarlemse raadsleden rond. Zij voelen zich vergeten, genegeerd, ver waarloosd of welke andere term u maar wilt. En dat allemaal omdat ze achtereen volgens niet zijn uitgenodigd voor: Première poppenthater, carnavalszitting, watercorso, receptie Esperantisten. Voor de eerste drie evene menten is uiteraard het orga niserende Haarlems Bloei ver antwoordelijk. Daarbij doet zich het raadselachtige geval voor, dat de directeur zijn hand er voor in het vuur durft te steken, dat hij voor poppen theater en carnaval iedereen heeft geïnviteerd; de meesten zouden de uitnodigingen wel ontvangen hebben, een viertal pechvogels niet. Voor het watercorso kon de raad niet worden uitgenodigd, omdat slechts met de grootste moeite voldoende scheeps- ruimte voor de „verplichte" gasten gecharterd kon worden. Bovendien, zo zei men ons, was het corso van de wal af het best te zien. Een extra rondvaartboot zou uit Amsterdam hebben moeten komen en dat kostte vierhon derd gulden, zijnde ruim tien gulden per raadslid. Uitgaande van de veronder stelling dat a) ieder raadslid zijn gewicht in goud waard is en b) dat ze allemaal samen goed zijn voor veertig mille subsidie, had wat ons betreft dat bootje gerust mogen komen. Met de raad moet ten slotte altijd geschipperd worden. De kwestie van de Esperan tisten-receptie is er uitsluitend één tussen B. en W. en de raad. Het college heeft ook in dit geval gemeend niet van een één keer vastgestelde regeling te moeten afwijken. Die gedragslijn is zo wel overwogen, dat ze hier niet in enkele woorden omschreven kan worden en ook dat pleit niet voor haar. We kennen de overwegingen van B. en W., maar we vinden ze verstandelijk, hetgeen iets anders is dan verstandig. Volgens de gemeentewet staat de raad aan het hoofd der gemeente en er zijn ogen blikken waarop dat ook moet blijken. Terwijl we ons voorts best kunnen voorstellen, dat 39 raadsleden ook wel eens had den willen kennis maken met de Esperanto-sprekende ver tegenwoordigers van 39 naties. Stap voor stap wordt het Frans Halsmuseum gereorganiseerd met als doel de geest van oude tijden onvervalst te bewaren. Zo is thans de restauratie van de goudleerzaal voltooid. De foto geeft iets weer van de glans welke het kaarslicht ver leent aan het interieur. De achtergrond wordt gevormd uit een met oorspronkelijk achttiende-eeuws goudleer behangen wand. Het geheel ademt de rust van een harmonieus vertrek. Tot en met morgenavond kan men ook 's avonds van deze binnenhuiskunst uit een voorbije periode genieten. Een jonge Beverwijkse betonarbeider kwam vanmorgen voor de Haarlemse po litierechter bij verstek van de verdachte achter het getuigenhekje om te bevesti gen, dat hij door deze verdachte geslagen was. „We kwamen elkaar gewoon op straat tegen", zegt hij „en toen begon hij ineens te slaan". Waarom was hem niet bekend, maar de politierechter, mr. N. Smits, las het motief van de verdachte voor: „Jij en je broer hebben volgens hem gezegd dat jullie bij hém de hele boel kort en klein zouden slaan en de hele familie zouden uit roeien. En daarom zei hij weer: ik laat me zo maar niet uitroeien". Bij het horen van dit motief lachte de getuige verbaasd. „Zit er niet een meisje achter?" vroeg de politierechter, vooroverbuigend. De ge tuige kon dit niet ontkennen. „Is dat meis je niet zijn nichtje en vindt h niet, dat jij er af moet blijven?" Ook dat bleek waar te zijn. „Denk erom, dat jij hem ook geen aan leiding mag geven om jou op je gezicht te slaan", zegt de politierechter. De jongen aarzelt even, alsof hij nu ook van het nichtje zou moeten afzien. „Ik bedoel geen lange neus trekken en ook niet, als hij veroordeeld is, zeggen: lékker nou heb je dat-en-dat gekregen". „O, nee, edelachtbare, zó ben ik niet", getuigt de getuige, die vervolgens naar de deurwaarder loopt om de reis en verblijf kosten te regelen. Intussen wordt tegen de verdachte, die reeds tien veroordelingen achter de rug heeft, bij verstek tien dagen gevangenisstraf geëist. De politierechter roept de getuige er weer bij. „Was hij niet half dronken?" informeert hij. En de getuige, begrijpend dat zoiets al tijd nog even scheelt, zegt goedmoedig: „Ja, hij was wel een beetjeeh „Juist", begrijpt de politierechter, „dan veroordeel ik de verdachte tot een boete van veertig gulden en een maand voor waardelijk". Dan komt de getuige in gezelschap van de deurwaarder voor de politierechter staan. Het gaat om zijn getuigengeld. De betonwerker derft geen loon want hij is juist met vacantie aan de Looscrecntse plassen. „Maar u heeft natuurlijk wel ver blijfkosten hier in Haarlem. U heeft zeker wel even een kopje koffie gedronken?" Daar staat de getuige van te kijken. „Ja", zegt hij met de klank van „hoe raadt u het zo?" „En dan vervoerskosten", gaat de po litierechter verder na. „U bent natuurlijk met de trein". „Nee met de auto, edelachtbare". „Tjonge.plutocraten De betonwerker lacht. „Dus u heeft geen reiskosten", stelt de rechter vast. „Hij loopt één op veertien", deelt de getuige mede. „Ach ja natuurlijk, goed dan, als ik je nu eens een gulden gaf, zou je dat genoeg vinden?" „Jawel". „Mooi zo, gan dan maar gauw naar Loosdrecht terug". Opgeruimd gaat de getuige zijn vacan tie hervatten. De politierechter niet. Die krijgt nog een burenruzie over een kinderfluitje in Krommenie te behandelen. Donderdagochtend kwam aan de vacantie- vreugde van een twaalfjarige jongen uit Lisse een ontijdig einde, toen hij in een speeltuin te Hillegom bij het glijden van de glijbaan met zijn linkerpink in een spleet, welke zich tussen de rand en het glijvlak bevond, terecht kwam. Het bovenste lid van de pink werd afgerukt Nadat dr. Wijkmans de eerste hulp had verleend, werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Een chauffeur maakte Hillegom onveilig, doordat hij met zijn auto slingerend door het dorp reed. De politie probeerde de auto tot stilstand te krijgen, hetgeen echter pas op de Haarlemmerstraat gelukte. Toen kon de chauffeur worden ingesloten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrikus Cornelis Johannes Maria, z. van C. H. J. Lommerse en E. J. Koppers; Hendrika Wilhelmina, d. van J. N. Hennipman en H. Hollander; Astrid Alida Maria, d. van W. J. de Groot en M. Th. Zwetsloot. ONDERTROUWD: W. Brandsma en J. H. Koppers. GETROUWD: J. Heij en A. van der Jagt; R. Verstraete en C. Koopman; P. W. C. Lom merse en G. M. van Trigt; L. W. M. van der Weijden en M. J. C. Fangmann. PARIJS Reuter/A.F.P.) Premier Mendès-France heeft bekendgemaakt, dat hij aan de stemming over zijn economisch plan in de Nationale Vergadering de ver trouwenskwestie zal verbinden. Het debat over het plan zal hedenavond laat worden afgesloten. De stemming zal Dinsdag wor den gehouden. De minister van Financiën, Faure, zeide bij het debat over de voorgestelde economi sche hervormingen, dat de bijzondere vol machten welke de regering wenst van groot belang zijn. De regering wenst volmachten teneinde de productie op te voeren en een eind te maken aan nutteloze uitgaven. De financiële commissie heeft deze volmachten reeds goedgekeurd. Faure zeide dat de productie in Frankrijk sinds 1950 slechts met 15 procent was voor uitgegaan, terwijl in West-Duitsland de productie met 39 procent gestegen was. Tegen het einde van het vorige jaar was het nationale inkomen van Frankrijk slechts 1,8 maal zo groot als in 1900. In Groot-Brittannië was dit getal 2,5. Er dien de een „voorzichtige en progressieve" ver hoging van de lonen te zijn. De eerste ronde zou echter niet voor October kunnen komen. Een woordvoerder van het kabinet van de premier heeft tegenover journalisten verklaard, dat de regering aan de Natio nale Vergadering zal voorstellen om 24 Augustus met het debat over de E.V.G. te beginnen. Mogelijk zou het debat aan tot 31 Augustus duren. Het debat zou dus enkele dagen na de conferentie van Brussel beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7