Kort en bondig PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws Gladiolenkeuring in het Krelagehuis De radio geeft Dinsdag Attlee en Bevan via Moskou naar Peking Begrafenis Colette met militaire eer Colurabiaans vliegtuig te pletter gevlogen Amsterdamse Beurs Haarlemmermeer bij Alkmaarse stichting MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tribune op sportterrein te Hoofddorp Schuur op boerderij te Abbenes uitgebrand Heringa Wuthrich Een ton voor restauratie Hoofddorps raadhuis Vierde pont op critiek moment uit de vaart Tunesisch kabinet beëdigd WASSERIJ DUYN Washington zegt Vietnam hulp bij evacuatie toe Dertig doden op de Azoren De New York Times pleit voor mr. Van Klef fens Orgelconcert in Grote Kerk Geestelijke volksgezondheid Peter Picos gewond bij auto-ongeluk Gaat U met vacantie? TocU ió Uet zo Steden en rivieren J In de keuringszaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem gonsde het hedenmorgen van bedrijvigheid. Om streeks half negen waren de eerste inzen dingen van een omvangrijke gladiolenkeu ring binnen gedragen en van dat ogenblik af was de keuringszaal met rasse schreden omgetoverd van een lege, doodse ruimte in een fleurige, welriekende sprookjeszaal, waar de fraaiste inzendingen aan gladiolen te bewonderen vielen. En al deze bedrij vigheid gold de jaarlijkse speciale gadio- lenkeuring van de Nederlandse Gladiolus Vereniging, een keuring welke gehouden Om het houden van een concours-hippique na de oorlog alsnog mogelijk te maken wer den tijdelijke tribunes opgericht op het ge meentelijk sportterrein. Hoewel de gemeente zich hiervoor niet onbelangrijke financiële offers moest getroosten, heeft de gang van zaken geen bevrediging geschonken. De wens is gebleven om de tribune op het concours terrein weer op te bouwen zodra de omstan digheden dit zouden toelaten. B. en W. merken op, dat er thans een bij zondere reden is. en nu de tijd gekomen is om in het gemis van een tribune te voorzien. Tijdens de eeuwfeestviering zullen namelijk verscheidene sportmanifestaties worden ge houden. waaronder een concours-hippique en een openluchtspel. Een tribune is dan onmis baar en opstelling van tijdelijke tribunes achten zij in dit geval niet verantwoord. Het is niet uitgesloten, dat de aanwezigheid van een tribune tengevolge kan hebben, dat be paalde organisaties voor het houden van landdagen of anderszins hun keuze op het concoursterrein zullen laten vallen. Ten behoeve van de bouw van een tribune stellen B. en W. de raad voor een crediet van 87.OOG beschikbaar te stellen. In een te bou wen loge zullen 40 tot 50 personen kunnen plaats vinden en in twee tribunevleugels zul len 1300 zitplaatsen zijn. Later kunnen de vleugels eventueel worden uitgebreid, waar door het aantal plaatsen 2.000 bedraagt. Door blikseminslag is in de nacht van Vrij dag op Zaterdag brand uitgebroken in een schuur op het landbouwbedrijf van Den But ter aan de Hoofdweg te Abbenes. De posten Hoofddorp en Weteringbuurt van de brand weer rukten uit en hebben het vuur geblust. De schuur brandde uit en de daarin geplaatste auto, tractor, maaimachine, oude boerenkar ren en landbouwgereedschappen gingen in de vlammen op. De schade is vrij aanzienlijk. Dank zij het optreden van de brandweer is de brand tot de apart gelegen schuur beperkt gebleven. Het woonhuis met de daaraan ver bonden schuur en kapberg bleven behouden ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00_ Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Platen. 12.20 Zending en Bijbelverspreiding, causerie. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.30 Dans muziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika, cau serie met muziek. 14.30 Platen. 15.00 Cabaret. 15.30 Platen. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Hammondorkest. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Reportage en platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Mandoline-orkest. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Lichte muziek. 19.35 Volks liederen. 20.00 Nieuws. 20.05 Wereldmuziek concours te Kerkrade. 20.50 Cabaret. 21.05 Platen. 21.35 Omroep-orkest, koor en solist. 22.15 Buitenlands overzicht. 22,30 Dansmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litt. kalen der. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie, 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusements-orkest. 13.50 Pla ten. 14.00 Omroeporkest. 14.45 Kinderkoor. 15.00 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Mevr. E. 'Sluizer—Backe: Uitwisselingsprogramma over Noorwegen. 18.00 Instrumentaal trio en solist. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 19.50 Waarom de actie Voor God?, gesprek. 20.00 Cosi fan tutte, opera. 22.35 Platen. 22.45 Avondgebed en litteraire ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N. T. S.) 20.1521.45 Gevarieerd Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Accordeon-ensemble. 12 50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 3.15. 14.00, 15.00 Platen. 15.30 Lichte muziek. 00 Platen. 16.15 Lichte muziek. 16.45 Pla- i 17.00 Nieuws. 17.10 Omroep-orkest. 17.50 -kbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. .30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 userie. 19.40 Bazuinen en koren. 20.00 rzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 1.00 Platen. 21.15 Omrodb-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Poolse muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars'. Boeken en schrijvers. Op 224 en 75 m.). wordt met medewerking van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur. Er zijn tal van inzendingen binnengeko men van vrijwel alle vooraanstaande Ne derlandse gladiolen-kwekers. En in het algemeen is men uiterst tevreden over het totaal aantal inzendingen, en de kwaliteit daarvan, vooral als men rekening houdt met de slechte weersomstandigheden van de laatste tijd, die de kwekers zeker geen voordeel opgeleverd zullen hebben. Want de gladiool is toch in feite een „buiten- plant", die het van het mooie weer moet hebben. Het slechte weer ten spijt hebben de gladiolen stand gehouden en, op deze keuring bijeengebracht, bieden zij in haar grote verscheidenheid een onbeschrijflijk mooie aanblik. Dat kan ook niet anders, wanneer men bloemen, in kleuren varië rend van rood tot oranje, van blauw tot lila, wit, zwart, smoky en gevlekt in één ruimte kan overzien. De zilveren wisselbeker van de Neder landse Gladiolusvereniging is toegekend aan de firma Konijnenburg en Mark te Noordwijk voor de inzending Flowerson, welke 126 punten kreeg. B. en W. van Haarlemmermeer hebben de totale kosten van de modernisering en restauratie van het raadhuis te Hoofddorp op een ton geraamd. Zij overwegen de diverse werkzaam heden na onderhandse aanbesteding te gunnen. De vier- Velsense ponten had-den het Za terdagmiddag zwaar te verduren met de eerbiedwaardige verkeersstroom, toen om twee uur de pont, die bij Buitenhuizen eveneens alle zeilen moest bijzetten, de strijd staakte wegens een machiinemanke- ment. Een schip werd van Velsen naar Bui tenhuizen gedirigeerd met het gevolg even wel, dat de kanaalpassage vertraagd werd en de rij zich tot in Santpoort uitstrekte. Om zeven uur was de vierde pont evenwel weer terug uit Buitenhuizen en toen is er na een uur hard werken eindelijk schoon schip gemaakt. LONDEN (United Press) De premier van het na-oorlogse Engelse Labour-kabi- net en thans de oppositieleider in het En gelse parlement, Clement Attlee, vertrekt vandaag aan het hoofd van een delegatie van acht mede-partijleiders naar commu nistisch China voor een inspectietocht van 14 dagen. De groep, waaronder zich ook de aanvoerder van de linkervleugel der partij, Aneurin Bevan, bevindt, reist naar Peking via Stockholm, Helsinki en Moskou. Het doel van de reis, aldus hebben de politici medegedeeld is China te winnen voor het denkbeeld van een vreedzaam samengaan van een verdeelde wereld. Behalve Bevan bestaat het gezelschap uit gematigde of rechtse socialisten. Er zijn nog geen officiële bevestigingen van een onderhoud met Russische topfunction- narissen in Moskou waar zij morgen ar riveren. Vrijdag komt het gezelschap in Peking aan, waar men enige dagen zal blijven. Als tolk fungeert Lady Lindsay of Birker, de eerste Chinese vrouw die in de Engelse adelstand werd verheven. Haar Chinese naam is Hsiao-Li. hetgeen „zij lie het licht zoekt" betekent. Begin September vertrekken de Engelse bezoekers naar Hongkong, vanwaar Att lee en zijn vrouw doorreizen naar Australië en Nieuw-Zeeland. Bevan zal mogelijk met enige van zijn medereizigers een be zoek brengen aan Japan. Behalve Attlee en Bevan maken deel uit van de delegatie: dr. Edith Summers- kill. vroeger minister van Onderwijs in Attlee's kabinet, Morgan Phillips, de secretaris van de Labour-partij en de vak verenigingsleiders Sam Watson, Wilfred Burke. Harry Earnshaw en H. Franklin. BINNENLAND Waarschijnlijk tengevolge van hooibroei is Zondagavond omstreeks zeven uur brand uitgebroken in een grote boerderij te Kat wijk nabij Heerenveen. De Heerenveense brandweer kon het voorste gedeelte van de hoeve, die eigendom is van Maatschappelijk Hulpbetoon van de gemeente Heerenveen, behouden. De jeugdherberg Rhjjnauwen te Bun nik bij Utrecht, die wegens algehele verbouwing ruim een half jaar buiten gebruik was ge steld, is Zaterdag heropend. De 15-jarige Andries Zijlstra is Zater dag kwart voor twee van de voorplecht van de motorboot „Anna", die gemeerd lag in de Amstel in Amsterdam in het water gevallen. Aangezien de jongen de zwemkunst niet machtig was, sprong zijn 24-jarige broer Cornelis hem na om te trachten hem te redden. Beiden verdwenen onder water en kwamen niet meer boven. De rijkspolitie te water heeft korte tijd gedregd en slaagde erin beide liehamen op te halen. Het bestuur van de Sint Bernulphus- stichting heeft met ingang van 1 October tot directeur van de Jan van Eyck-Academie te Maastricht prof. dr. Jos. Timmers behoemd, thans directeur van het Bonnefantenmuseum. Het Nederlandse Jeugd-Rode Kruis heeft via het Oostenrijkse Jeugd-Rode Kruis veertig geëvacueerde kinderen van 9 tot 12 jaar uit het overstroomde gebied van Oosten- De toestand van de Nederlandse toe risten, die circa twee weken geleden in de Liechtensteinklamm in Oostenrijk met een autobus door een brug zakten en ten gevolge van dit ongeval in het ziekenhuis van St. Johann in Pongau moesten worden opge nomen is redelijk wel. Zij zijn vol lof over de verpleging en de hai-telijkheid die zij van Oostenrijkse zijde ondervinden. De gemeentelijke gasfabriek te Nij megen zal einde 1955 worden stopgezet. Nijmegen zal dan gas uit de Limburgse mij nen gaan gebruiken. De Vereniging van Oud-Onderofficieren van het Nederlands-Indisch Leger „Madjoe" heeft minister Luns een brief doen toe komen, waarin wordt aangedrongen op spoe dige indiening van de reeds anderhalf jaar geleden toegezegde Bijslagwet op de Indische pensioenen. Er wordt in het adres aan her innerd, dat.„ten gevolge van de toenemen de duurte" ook de Nederlandse pensioenen verhoogd zijn. De K.L.M. heeft in het eerste halfjaar van 1954 twintig percent meer vracht en achttien percent meer passagiers vervoerd dan in dezelfde periode van 1953 In de eerste zes maanden van 1954 werden 313.503 passa giers vervoerd tegen 264.790 in 1953. Inwoners van Ede willen helpen aan de her-bouw van de door brand verwoeste Rot terdamse molen „Do Noord". De Edenaren hebben nlannen in voorbereiding voor een motorrallye EdeRotterdam en beramen verscheidene acties om geld in te zamelen voor herbouw van de molen. Er is een molen-comité opgericht, waarvan de bur gemeester van Ede, de heer H. M. Olden- hof, het erevoorzitterschap heeft aanvaard. In Mei werden 60 personen bij brand gewond, van wie 31 leden van het brand weerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f4.345.000 (Fe bruari f2.916.000). Zeventien boerderijen werden geheel of gedeeltelijk vernield. Han del en industrie leden met 12 branden een schade van f2.014.000 (in Februari f 1.812.000). Sinds 2 Augustus vertoeven 96 Belgi sche leerlingen bij het lager- en kweek- schoolonderwijs in ons land voor het volgen van een veertiendaagse cursus, waarvan het thema is „karaktertrekken van de Neder lander en zijn cultuur". De cursus wordt ge- gegeven in de gemeente-universiteit. De cur sisten zijn ondergebracht in Nederlandse gezinnen. HAARLEM EN OMGEVING Bij de periodieke verkiezing in het vierde kiesdistrict (hoofdplaats Lynden) is gekozen tot hoofdingeland van Rijnland de heer G. Eyken en tot hoofdingeland-plaats vervanger de heer M. Immink. TUNIS (United Press) De nieuwe Tunesische 'regering, de eerste die voor meer dan een derde deel bestaat uit natio nalisten, is Zondag in het zomerpaleis van de Bey te Carthago beëdigd door de Bey van Tunis. De nieuwe regering, die is gevormd door de 68-jarige Tahar ben Ammar, bestaat uit tien Tunesiërs. De Bev heeft bij decreet generaal Boy er de la Tour du Moulin, de nieuwe resident-generaal, benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken. Fransen met de titel directeur zullen aan het hoofd blijven staan van de departementen van Financiën, Openbare Werken, Voorlichting en PTT. Vier ministers op deze lijst zijn of Neo- Destourleden of aan de Neo-Destour ver want. Dit aantal was in parijs en Tunis overeengekomen, toen premier Mendès- France zijn plan voor zelfbestuur voor Tunesië aankondigde. Vier kabinetsleden de onafhankelijke nationalistische premier, twee officiële Neo-Destourleden en een vertegenwoordiger van de Tunesische ge zeten burgerij zullen met de Franse regering onderhandelen over de conventies welke het protectoraat zelfbestuur moeten geven. ADVERTENTIE AMSTKKDAMSEV AART 20 T FX. 11053 MANGELWAS 55 CT. PER KG PARIJS (United Press) Duizenden Parijzenaren zijn Zaterdag langs het stof felijk overschot van de beroemde Franse schrijfster Colette in het Palais Royal ge trokken. Colette overleed Dinsdag op 81- jarige leeftijd. Het stoffelijk overschot, gedekt door de Franse driekleur, had de eerbiedige aan dacht van lange rijen bewonderaars en bewonderaarsters. Vrouwen hadden hierbij de overhand: actrices van de Comédie Frangaise, chansonnières, balletdanseres sen, maar ook eenvoudige huisvrouwen en midinettes gingen langs de baar. Velen legden met tranen in de ogen bloemen bh de kransen van de Koningin-Moeder van België, de Prins van Monaco, de Franse regering en het gemeentebestuur van St. Sauveur-en-Puisaye, de geboorteplaats van Colette. Autoriteiten in plechtig zwart, zoals de minister van Onderwijs, Jean Berthoin, uit naam van de Franse regering, Roland Dorgelès van de Académie Goncourt, Luc Hommel van de Koninklijke Belgische Academie, spraken afscheidswoorden. Een detachement van de Republikeinse Garde bracht bij de begrafenis militaire eer. Colette was de enige vrouw in do Franse geschiedenis die tijdens haar leven werd benoemd tot groot-officier in het Legioen van Eer. Zij werd begraven op de begraafplaats Père Lachaise, dicht bij het graf van Sarah Bernhardt, en dat van Alfred de Musset. Alleen de naaste familieleden en enkele intieme vrienden zouden de be grafenis bijwonen, maar zeker tweedui zend personen waren aanwezig, toen de kist in de groeve zakte. Er was geen rouw. dienst, hoewel de familie erom had ge vraagd. De aartsbisschop zou hebben g°- weigerd, omdat Colette tweemaal was ge scheiden en omdat zij voor zij stierf niet had gevraagd om dc Laatste Secramenten der stervenden. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben de regering van Zuid-Vietnam op haar verzoek hulp toege zegd bij het overbrengen van ongeveer 100.000 vluchtelingen uit Noord-Vietnam, dat volgens de bestandsovereenkomst on der beheer van de Vietminh komt, naar het Zuiden. Men neemt aan, dat de evacuatie over zee zal geschieden met schepen van de Amerikaans^, marine. Ongeveer 2000 Vietnamese nationalisten zijn Zondag door de straten van Saigon getrokken onder het uiten van luide pro testen tegen de verdeling van hun land vol gens de Geneefse overeenkomst. De be toging had de instemming van de nationa listische regering van premier Ngo Dinh Diem. Vietnamese militairen spanden ba nieren over de straten met leuzen in de Engelse taal, zoals bijvoorbeeld „Er zal nooit vrede in Vietnam zijn zolang het land verdeeld is volgens de 17de breedtegraad". Volgens berichten, die in Parijs zijn ont vangen, hebben verzetslieden van de Viet minh in Zuid-Vietnam, vier dagen voor de datum van het staken van het vuren, een militaire post, en twee uitkijkposten bij Sai gon veroverd. AZOREN (United Press). Een trans atlantisch passagiersvliegtuig van de lucht vaartmaatschappij „Colombiano_ Avianca" met 30 personen aan boord is, vliegend in Westelijke richting, boven de Azoren tegen een bergwand te pletter gevlogen, neerge stort en brandend in de heuvels terecht gekomen. Het toestel is vermoedelijk in de mist uit de koers geraakt; 21 van de inzit tenden waren passagiers, onder wie een kind. Het vliegtuig was volgens AFP een lijn- toestel op de weekdienst tussen Bogota en Hamburg. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-334 Nederl.'47 9915/i« 99IS/i6 A.K.ü 233/4 229 36134 357 Philips Gloeil. 27534 269 Kon. Petroleum 428 422 A'dam Rubber 93 9134 Holl. Amer. Lijn 164% 164 N. Scheepv. Unie 14234 142 H.V.A 11715/w 12534 Deli Mij 125 11634 Amsterd. Bank 211 211 Ned. Handel Mij 188 188 Rotterd. Bank 18934 18934 Iwentsche Bank 19434 19434 Anaconda Copper 39% 3834 Bethlehem Steel 76% 76 Republic Steel 58% 5734 Shell Union 9434 9434 199/ts 1834 U. S Steel 533/,, 5234 NEW YORK (A.F.P.) De New York Times heeft in een hoofdartikel de Ame rikaanse weigering om de candidatuur van - mr. E. N. van Kleffens voor het voorzitterschap van de Algemene Verga dering van de UNO te steunen, gecriti- seerd. Het argument, dat een Aziaat voor zitter moet zijn van een zitting, die voor het grootste deel aan Aziatische proble men gewijd zal zijn, is niet houdbaar. Het tegendeel zou waar zijn, aldus het blad. De New York Times sprak er zijn diepe spijt over uit, dat de Verenigde Staten een houding hadden kunnen aannemen, die als een belediging kon worden opge vat voor de opmerkenswaardige kwali teiten van mr. Van Kleffens en zijn land. Het blad hoopte dat de situatie op een be vredigende wijze zou worden opgehel derd. Van betrouwbare, doch niet-officiële zijde is volgens A.F.P. vernomen, dat een stilzwijgend accoord zou zijn gesloten tus sen de Verenigde Staten en Nederland over de candidatuur van mr. Van Kleffens. De Verenigde Staten zouden te verstaan ge geven hebben, dat zij hun voornaamste bondgenoten, waaronder de staten van Zuid-Amerika, niet zullen trachten te over reden, zich uit te spreken voor de candi datuur van prins Wan van Thailand. De steun van Washington voor de candidaat van Thailand is volgens A.F.P. ingegeven door het verlangen der Verenigde Staten, de belangrijke rol te erkennen, waartoe naar zij menen dat land geroepen is te vervullen in de verdedigingsorganisatie voor Zuid-Oost-Azië. De heer G. J. Moed geeft morgen, Dins dag in de Grote Kerk te Beverwijk een orgelconcert. Medewerking wordt verleend door de zangeres Aat Berkhout. B. en W. van Haarlemmermeer delen de gemeenteraad mee, dat de gemeenschappe lijke regeling tussen Haarlem en omliggende gemeenten, betreffende de psychiatrische voor- en nazorg, op 1 Januari j.l. is geëin digd. Zij stellen de raad voor in de Donder dag te houden vergadering te besluiten met ingang van 1 Juli j.l. over te gaan tot aanslui ting der gemeente bij de Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid in Noordhol land, gevestigd te Alkmaar en aan de stich ting een subsidie te verlenen van f 0.20 per inwoner. In hun toelichting merken B. en W. op, dat de sedert 1939 bestaande gemeenschap pelijke regeling tussen Haarlem en omlig gende gemeenten, die tot volle tevredenheid heeft gewerkt, slechts betrekking had op één onderdeel van de zorg voor de geeste lijke volksgezondheid. De ontwikkeling der denkbeelden op dit gebied is inmiddels zover voortgeschreden dat het afzonderlijk en in cidenteel verzorgen van verschillende onderdelen der geestelijke volksgezondheid onjuist werd geacht. De gemeente Haarlem heeft inmiddels voorgesteld een nieuwe, meer onderdelen der geestelijke volksge zondheid omvattende regeling aan te gaan, die echter geen betrekking heeft op de so- ciaal-paedagogische voor- en nazorg, waar onder o.m. valt de oprichting van medisch- opvoedkundige bureaux en bureaux voor beroepskeuze. Deze laatste taken worden voorlopig niet ter hand genomen, omdat daarbij de hulp der kruisverenigingen, die een levensbeschouwelijke richting verte genwoordigen, niet kan worden ontbeerd. De gemeenten Bloemendaal, Zandvoort en Heemstede hebben zich accoord verklaard met de door Haarlem voorgestelde regeling. Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Aalsmeer, Uithoorn, Haarlemmerliede c.a. en Nieuwer Amstel sloten zich aan bij de provinciale stichting. Haarlem becijfert de bijdrage der deelnemende gemeenten op 40 cent per in woner en vraagt bovendien een investerings bijdrage a fonds perdu van 20 cent per inwoner. De Stichting Noordholland vraagt een bijdrage van 20 cent per inwoner. Twee bekende artisten, Jan de Cler en Peter Picos zijn Zaterdagavond betrokken geweest bij een auto-ongeluk onder Vree land, dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. Jan de Cler, die in Amsterdam zijn collega Peter Picos, volgens de burgerlijke stand Piet Koster geheten, had afgehaald, reed met zijn wagen naar Hilversum om daar nog de zangeres Ans Heidendaal op te halen. Zij zouden in het openluchttheater in Drie bergen optreden. Bij het nemen van de bocht in Vreeland, waar de weg naar Hilversum van de groote rijksweg Utrecht—Amsterdam afslaat, slipte de auto zodanig, dat Jan de Cler de macht over het stuur verloor en de wagen tegen een paal botste. Peter Picos, die achterin zat, liep daarbij een lichte hersenschudding en een hoofdwonde op. Hij moest met een ambulancewagen worden vervoerd, naar de R.K. Ziekenverpleging in Hilversum, waar hij is opgenomen. Jan de Cler liep geen let sel van betekenis on, maar zijn auto werd vrij ernstig beschadigd. De radio-omroeper Jan Boots, echtgenoot van Ans Heidendaal, heeft zijn vrouw en Jan de Cler later op de avond naar Driebergen gereden, waar zij nog tijdig genoeg arriveerden om in het tweede deel van de avond aan het programma mee te werken. Verwachting. In New York hebben 150 afgevaardigden van de Amerikaanse communistische partij een geheime con. ferentie gehouden. Na afloop van de besprekingen is aan de pers een ver- klaring uitgegeven, waarin politieke amnestie wordt gevraagd. De partij sprak zich voorts uit tegen de regering. Eisenhower en senator McCarthy en verklaarde bij de komende verkiezingen een democratische overwinning te ver- wachten. Verminderd. Het Soedanese Hooggerechts. hof heeft de straf van de hoofdredac teur van het blad „Oemma", Awad Sa- leh, die door een lagere rechtbank ter dood was veroordeeld in verband met de bloedige botsingen op 1 Maart te Khartoem, verminderd tot veertien jaar dwangarbeid. De journalist Ali Farah, die tot levenslang was veroordeel^ kreeg nu tien jaar gevangenisstraf. Val. Ruim tien millioen mensen zijn door de overstromingen in de Pakistaanse provincie Oost-Bengalen getroffen. De hoofdstad, Dacca, is verlamd door de hoge waterstand van de Boeri Ganga, Zondag werd melding gemaakt van val in de rivieren in het Noorden van de provincie. Tevreden. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, is Zondag per vliegtuig uit San Francisco naar Zuid-Korea vertrokken. Hij zeide zeer tevreden te zijn over zijn besprekingen met presi- dent Eisenhower en andere Amerikaan se leiders. De resultaten zullen metter- tijd blijken. Hervat. De Cathay Pacific Airways", de maatschappij waarvan op 23 Juli bij Hainan een Skymaster door de Chinese communisten werd neergeschoten, het geen aan tien personen het leven kostte, heeft bekend gemaakt, dat zij Donder dag de lijndienst van Hongkong naar Singapore, via Bangkok, zal hervatten, Zij zal een Skymaster gebruiken, die van de „Canadian Pacific Airlines" is overgenomen. Incident. Te Port Foead, tegenover Port Said aan het Noordelijke eind van het Suezkanaal, zijn Zaterdag handgranaten geworpen in een kamp, waar gezinnen van Britse militairen wonen. Er vielen geen slachtoffers en de schade was ge* ring. De Egyptische veiligheidstroepen in de Suez-kanaalz'óne zijn versterkt om herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. Vorige week werd een spoorbrug bij Ismailia door saboteurs vernield. Aangekomen. Dr. Joseph Cort, de Ameri kaanse lector die politiek asyl in Tsjecho-Slowakije heeft gekregen, is Zondag met zijn echtgenote te Praag aangekomen. Het echtpaar werd op het station hartelijk verwelkomd door ver tegenwoordigers van de Tsjechoslo- waakse academie van Wetenschanpen en van het ministerie van Onderwijs. Verlangen. In een boodschap aan de Sjah van Perzië, heeft Sir Winston Churchill verklaard, dat hij na de oplossing van het oliegeschil met verlangen „de ver sterking van de traditionele vriendschan tussen Groot-Brittannië en Perzië" tegemoet ziet. De Sjah bedankte de Britse premier voor zijn boodschap. Ongeluk. Zondag zijn op de autoweg bij Dessau (Oost-Duitsland) twee auto bussen uit Beieren en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. Het Oost-Duitse nieuwsbureau meldde, dat zes personen werden gedood en achttien gewond. Vijftien lichtgewonde passa giers kwamen met andere voertuigen in West-Berlijn aan. Naar Mekka. De Begum Aga Khan, de 48- jarige Franse vrouw van de Aga Khan, die na haar huwelijk tien jaren geleden tot het Mohammedaanse geloof over ging, neemt dit jaar deel aan de bede vaart naar Mekka. Olie in de steppen. Bij Stalingrad zijn in de Wolgasteppen rijke oliebronnen aan geboord. Er is reeds een nieuwe indus triecentrum met dozijnen bronnen in exploitatie, aldus een bericht van Tass, Brand in Chicago. Bij een brand in een ge bouw van vier verdiepingen in de negerwijk van Chicago zijn Zondag morgen vier personen om het leven ge komen en negentien gewond. Botsing. In hevige storm zijn Zondag op de Rio de la Plata (Zuid-Amerika) twee vissersschepen met elkaar in botsing gekomen. Twaalf opvarenden kwamen om het leven, drie werden gered. Wij verzoeken onze weekabonné's die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE 25. Terwijl neef Mario genotvol over een erfenis zat te peinzen, hing zijn doodge waande oom vlak onder hem rustig aan de skilift. Maar lang kon de levendige oude niet rustig blijven. Hij ging heen en weer zwaaien, alsof hij aan een rekstok hing en probeerde, of hij zich zelf en Pan da aan één hand kon optrekken. Dit alles tot grote ongerustheid van Panda, die er groot belang bij had, dat hij stevig bleef vasthouden. Schei nu uit met die onzin kapitein!", riep hij angstig. „Toe, houdt u met twéé handen vast!" „Doe toch mei zo zenuwachtig, kleine", antwoordde kapi tein Paverits, „zolang ik die springlatten aan heb, kan ons immers niets gebeuren?! Kijk, daar beneden ons houden zij juist een springwedstrijd met die dingen. Wed den, dat ik de grootste sprong kan ma ken?" „Nee!", riep Panda. Maar reeds had de roekeloze zeerob losgelaten! „Van onderen!", riep hij luidkeels, terwijl zij omlaagzoefden. Dat deze onverantwoorde lijke daad goed afliep, was hoofdzakelijk hieraan te danken, dat zij neer kwamen op een schuine baan, die op het maken van grote sprongen was berekend. Met meer geluk dan wijsheid behield de stoere zeebonk zijn evenwicht en het volgend ogenblik gleden zij tussen een juichende menigte, die nog nooit zo'n sprong had aanschouwd. NAAR SCHATTING worden jaarlijks 26.000 kubieke kilometers water door de rivieren naar zee afgevoerd. Dat is dus een hoeveelheid van 26 billioen ton water waar in allerlei deetjes van de aardkorst in op geloste, of zwevende toestand voorkomen, en deze deeltjes worden dus in zee gedeponeerd. Welke enorme hoeveelheden grond op deze wijze in zee te recht komen, bewijst het on derzoek van het Elbe-water dat jaarlijks alleen al aan kalk een kwart millioen ton naar zee vervoert. Maar ook zand, kiezel, klei, mineralen en andere deeltjes van de aardkorst voeren de rivieren met zich mee, waardoor voornamelijk bij de mondingen de zgn. delta's ontstaan. We weten, dat ons land grotendeels bestaat uit bezinksel dat in de delta van Rijn, Maas en Schelde is afgezet. En omdat het voort durend zoveel inspanning van ons vraagt te voorkomen dat door de zee weer grote stukken van deze delta worden afgeknab beld, kost het moeite ons voor te stellen dat een delta eigenlijk voortdurend be hoort aan te groeien. Dit is zeer zeker het geval wanneer er geen, of weinig, getij- stromen zijn en het land ten opzichte van de waterspiegel stilstaat. Deze begunstigen de factoren worden, zoals men weet, in ons land helaas niet, of slechts ten dele vervuld, zodat van een sterke aanslibbing van onze delta in het algemeen niet ge sproken kan worden tenzij op bepadAe N plekjes door de mens hulpmiddelen wor den aangebracht). Aan verscheidene riviermonden worden echter delta's gevormd die voortdurend en in snel tempo aangroeien. De aanslibbing van de Po-delta is bijvoorbeeld van dien aard dat verschillende plaat sen die in de oudheid aan zee lagen, thans 24 km. land inwaarts moeten worden ge zocht. Dat is dus een land aanwinning van 1 a lyQ km. per eeuw. Ostia, de eens zo rijke en bloeiende haven van Rome, aan de monding van de Tiber, ligt thans een uur gaans van de zee af. De landaanwinning bedraagt hier 1/3 km. per eeuw. Veel royaler is de Donau, wier delta per eeuw ongeveer 4 km. langer wordt. En dan niet te vergeten de Mississippi-delta in de Verenigde Staten, die per jaar ongeveer 100 m. aangroeit, of 10 km. per eeuw! In China worden echter, althans wat de delta-vorming betreft, alle records gebro ken door de Hoang-ho rivier, die zich bo vendien nog op een allerzonderlingste ma nier gedraagt. Want wat zoudt u er van zeggen, indien de monding van de Rijn zich plotseling naar Stettin aan de Oostzee zou verplaatsen, om enige tijd later weer eens met een bocht langs Parijs te stromen? Welnu, dergelijke grillen heeft de Hoang- ho uitgehaald! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2