McCarthy lapt de Amerikaanse Senaat aan zijn laars In gewest Haarlem daalde in Juli aantal werkzoekenden met zeven Chefarine „4" doet wonderen! PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws Commissie - van de lange baan - na veel vieren en vijven ingesteld De radio geeft Donderdag Ik sta iedere week weer versteld OcU ió het zo GROEI WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1954 2 Menig senator haalt verlicht adem Drie maanden geëist tegen „aetherpiraat" cANATQQ^ Zes provincies krijgen extra woningen Muur woei om jongen bedolven Kerkelijk Nieuws Examens Belgische regering herstelt fout van 25 jaar geleden Dr. J. Goldstein bezocht dr. W. Drees Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Kamper visser overboord geslagen Geen faillissementen J (Van onze correspondent in Washington) Het lijkt op het eerste gezicht misschien flink, wat de Amerikaanse Senaat heeft gedaan: een commissie instellen om het politieke gedrag van senator McCarthy te onderzoekenmaar het is verre van dapper. Iedereen weet welke woorden en daden van McCarthy de reputatie van de Senaat als geheel in discrediet brengen. Vele van die woorden en daden zijn vast gelegd in officiële d'ocumenten de han delingen van de Senaat, de verslagen van de zogenaamde „hearings", enzovoorts. Op grond van die teksten had' de Senaat zeker zijn afkeuring over 't gedrag van de senator uit Wisconsin kunnen uitspreken. Slechts twaalf van de zesennegentig senatoren waren hiertoe bereid. Vijfenzeventig leden van Amerika's eerste Kamer daarentegen stemden voor het instellen van een com missie. De kans is groot dat het -rapport van deze commissie de Senaat pas na de ver kiezingen van begin November zal berei ken. Dat is een pak van het hart van menig senator, die beducht was fatsoenshalve tegen McCarthy te moeten stemmen, doch die tevens vreesde dat een aantal van zijn kiezers hem zulks euvel zou duiden. Wie gedacht had dat McCarthy lang zamerhand wat in zijn schulp zou kruipen onderschat de verbeten aggressiviteit van deze man. In de aanval ziet deze politicus zijn beste verdediging en nog voor men tot het instellen van een commissie besloten had, verklaarde McCarthy dat hij gaarne voor een commissie zou verschijnen om een einde te maken aan de „valse, onver antwoordelijke aanklachten, die in de loop der jaren tegen hem zijn geuit". Krasse taal Hij noemde zijn felste tegenstanders in de Senaat bij name en hij vroeg hen stuk voor stuk of zij bereid waren onder ede voor die commissie te herhalen wat zij thans tegen hem hadden ingebracht. In dien zij inderdaad zouden verschijnen, zo betoogde McCarthy, dan zouden zij öf hun woorden terug moeten nemen, en dius leu genaars blijken, ofwel zij zouden zich schuldig maken aan meineed. Bij deze krasse taal ging er een huivering van ver ontwaardiging d'oor het talrijke en ove rigens volkomen rustige publiek. Voorts eiste en verkreeg McCarthy het recht zijn aanklagers persoonlijk aan een kruisverhoor te onderwerpen als de copi- missie bijeen komt. Zijn taktiek is dus ge heel de oude gebleven. Hij zal terstond terugslaan en hij zal trachten ziin aanval lers te betichten slap te zijn jegens het communisme. Menig aanvaller zal te horen krijgen dat hij hand- en spandiensten aan Moskou verleent. Géén televis'e Nu de Senaat de kans gemist heeft om McCarthy op zijn nummer te zetten, moet mén er rekening mee houden dat „Joe" nog maanden op dezelfde manier zal door gaan en nog aanmatigender zal optreden. De republikeinse senator Arthur Watkins die is benoemd tot voorzitter van de com missie heeft medegedeeld, dat de vergade ringen wel openbaar zullen zijn maar niet per radio of televisie uitgezonden zullen worden. Hoe het ook zal gaan, McCarthy krijgt opnieuw een geweldige publiciteit en hij zal niet tevreden zijn zoals de welsprekende senator Monroe opmerkte alvorens hij, en niemand andere, in feite de baas is in de commissie, die 30 Augus tus voor het eerst zal vergaderen. De Almelose rechtbank straft de „aetherpiraten" steeds zwaarder. Tot nu toe was de maximum straf voor het zon der vergunning uitzenden of het in bezit hebben van een radiozender 12 weken, waarvan 6 voorwaardelijk. Gisteren eiste de officier van justitie te gen de 25-jarige J. G. M. uit Mander (ge meente Tubbergen) 3 maanden onvoor waardelijk. „Het kwaad lijkt onuitroeibaar in Twente. Als we er een grijpen, komen er drie voor in de plaats", zei de officier in zijn requisitoir. De verdediger, mr. G. van Rjjn, merkte onder meer op, dat in andere delen van het land een dergelijke manie niet voorkomt, omdat de jeugd daar andere verstrooiïngs- rr.ogelijkheden heeft. Op het Twentse plat teland, zo zei hij, is weinig te doen om de jeugd bezig te houden. Op Woudschoten te Zeist zal op 18 en 19 September de jaarlijkse koempoelan worden gehouden voor de leiders en leid sters van de.Protestants Christelijke groepen van de Nederlandse Padvinders. ADVERTENTIE V HET ZENUWTONICUM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 De geruchten willen dat prinses Margaret van Engeland zich binnenkort zal verloven met Colin Tennant, de 28 jarige zoon van lord en lady Glenconner. Deze foto waarop men hen beiden in uitstekende stemming ziet werd genomen tijdens een bal nu vijf jaar geleden. Bij de vaststelling van het aantal werklozen omstreeks eind Juli in het land is men tot de slotsom gekomen, dat het aantal is toegenomen; de toeneming van het aanbol arbeidskrachten was het gevolg van de inschrijving van jeugdigen, die de scholen verlaten hebben. In het gewest Haarlem, waar ook vele jeugdigen zich tot het ge westelijke Arbeidsbureau hebben gewend, is het aanbod van manlijke krachten in de loop van Juli echter gedaald en wel van 905 tot 898 (eind Juli 1953 was het aanbod 1629). Een daling van 7, maar de toevloed van jongens was van 49 tot 141. Een groot aantal jongemannen hebben buit ende beurs om werk gevonden. In Haarlem en naaste omgeving was de toestand dus gunstiger dan in het land. Te verwachten is, dat vele jongens inmiddels of in de komende weken aan de slag zullen komen, waardoor het totaal-cijfer van het aanbod weer zal dalen. Stijging van aanbod in enkele bedrijfstakken Vele jongens meldden zich voor de bouw nijverheid, waardoor het aanbod steeg van 92 tot 111; de vraag daarentegen vermin derde in de loop van de maand van 193 tot 160. Een der redenen was, dat de vacantie in aantocht was, waardoor patroons er niet toe overgingen aan nieuwe werken te be ginnen. Verder had het slechte weer in vloed op een vlotte gang van zaken in het bouwbedrijf. Schilders, opperlieden en metselaars konden niet aan de gang, als het hard regende. Ook bij de metaalnijverheid was een stijging van het aanbod waar te nemen en wel van 123 tot 136; het aantal jeugdigen waardoor het conservenbedrijf geen extra- personeel nodig had. Het personeel, dat in dienst was, kon de werkzaamheden op regelmatige wijze verrichten. In de groep visconserven werd ook geen extra-perso neel gevraagd, omdat de prijzen voor haring en makreel hoog waren. Het aanbod in de landbouw steeg van 13 tot 17; een aantal jeugdigen meldde zich en was eind Juli nog niet aan de slag. Het oogsten van aardappelen kon geschieden dank zij de medewerking van scholieren. Uit het gewest Haarlem zijn 350 leerlingen van scholen naar de kop van Noordholland getrokken, om aan het oogsten deel te nemen. Oudere kantoorkrachten hebben tijdelijk werk gevonden en mede daardoor daalde het aanbod van 128 tot 118; het aantal jeug digen steeg van 1 tot 5; vermoedelijk zijn vele scholieren na het verlaten van de school buiten de beurs om op kantoor ge plaatst. Er waren bankinstellingen die reeds in Mei, dus nog voordat de examens ge- steeg van 18 tot 56. De vraag ging echter houden werden, personeel vroegen. wel omhoog (531 tot 539); er was onder andere een aanvraag van de Hoogovens voor honderd handlangers, die zwaar werk moeten verrichten. Er was hiervoor onvol doend aanbod. In tegenstelling met het bouwvak bleef de spanning tussen aanbod en vraag in de metaalnijverheid onge wijzigd. Het aanbod in de afdeling voedings- en genotmiddelen steeg van 23 tot 31; een ex port-order voor een bedrijf werd onver wacht geannuleerd, waardoor zes slagers, ontslagen moesten worden. In deze afdeling werd een proef genomen met het plaatsen van een aantal arbeids krachten tussen 50 en 65 jaar; het bedrijf kon geen jeugdig personeel krijgen en daarom nam het mannen uit deze groep aan. Voor zover kan worden nagegaan is de proef geslaagd. De vraag in de afdeling voedings- en genotmiddelen nam af van 58 tot 28. Een rol heeft gespeeld de geringere aanvoer van groenten en fruit door het slechte weer, De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft voor het lopende jaar een aanvullende toewijzing van woningen ver strekt aan zes provincies, waarvan het mi gratie-saldo over 1953 een positief verschil vertoont met het destijds geraamde mi gratie-saldo. De toewijzing, waarbij reke ning is gehouden met verstrekte voorschot ten, bedrraagt voor Drente 130. Gelderland 450, Utrecht 150. Zuid-Holland 220, Noord- Brabant 110 en Limburg 270 woningen. De overige provincies komen voor een derge lijke toewijzing niet in aanmerking. In Zaandam is Dinsdagmiddag een ste nen muur van tien meter lengte en drie meter hoogte tengevolge van een hevige windstoot omgevallen. Een 12-jarige jon gen werd onder de stukken puin bedolven- en zo ernstig gewond, dat hij kort na zijn overbrenging naar een ziekenhuis over leed. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kootwijk P. de Jong, cand. te Zwijndrecht; te Ha rich (Fr.) (toez.) A. J. v. Cruiningen, vicaris te Buurse. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Axel S. den Blauwen, vicaris te Lisse. Geref. Kerken Beroepen te Lioessens G. van 't Riet te Vollenhove-St. Jansklooster; te Godlinze Morgenwijding 9.15 Herr auf Dich traue H. E. Wijnja, cand. te Ten Post; te Olde- ïch, cantate. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. r, w w 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Piano. 1.30 Staatsiebezoek van Z. M. Koning Haakon van Noorwegen. 11.45 Platen. 12.00 Staatsiebezoek van Z. M. Koing Haakon van Noorwegen. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel. 12.50 Nieuws. 13.15 Staatsiebezoek van Koning Haakon van Noorwegen. 13.25 Mededelingen of platen. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Internatio naal Muziekfestival. 14.25, 15.00, 15.45 en 16.00 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Nederland en de wereld: Nederland en de Atlantische Oceaan. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Platen. 18.30 Reportage of platen. 18.35 Wereld kampioenschappen accordeon in Stuttgart. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 We reldmuziekconcours te Kerkrade. 19.40 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.50 Voordracht. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Tannhauser, opera (acte III). 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Pla ten. 10.03 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20, 13.45 en 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 In strumentaal trio. 15.40 Platen. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.15 Kamermuziek. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 en 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muziek. 21.00 Wonderlijke wetens waardigheden, causerie. 21.15 Platen. 22.00 Voordracht. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berich ten. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Vlaamse muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 12.15 Orgel. 14.00 Kamermuziek. 14.30, 14.45 en 15.00 Platen. 15.15 Orkest-concert. 16.00 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Verzoekprogramma. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 21.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 2° 55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. Engel se litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). markt G. W. H. Peddemors, cand. te Kam pen. Te Haarlem slaagden voor de hoofdakte examens voor de gehele akte de dames A. A. Noom te Uitgeest, J. Praetorius te Heiloo en J. M. Rooijakkers te Haarlem en de heren G. F. W. Moll te Amsterdam en J. Schoor- stra te Monnikendam. Geslaagd voor gedeelte A mejuffrouw M. J. ten Dam te Egmond a. d. Hoef. Geslaagd voor gedeelte B de dames M. B. Bleeker te Tuitjenhorn, G. C. Daalhuizen te Beverwijk en W. Kreijger te Den Helder. Voor de examens handenarbeid slaagden te Haarlem de dames: A. H. Bouwma, W. F. de Haan, M. de Haan, Chr. v. Heezik, A. v. d. Mey, A. Offenberg, M. A. v. Zuilen, C. S. de Boer, C. GauwDekker, A. C. Goedhart, M. A. de Groot, M. v. HoutenVoorneveld, W. H. De Rijk, G. R. Luinge, M. J. P. v. Lunen, P. H. Odink, E. PasteurScharroo, H. de Roo, G. M. Versteeg. Afgewezen: 7. ADVERTENTIE Sinds ik Castella Parels gebruik sta ik iedere week weer versteld over de geweldige waskracht van dit middel. De slagzin „vlekken vluchten voor Castella" krijgt steeds groter kracht. Ik bezit geen was machine, dus U begrijpt dat Cas tella Parels juist mij veel tijd en geld bespaart en ik heb een stralend witte was. Bont goed, zoals overhemden, wordt geweldig gauw schoon. Het is gewoon een tovermiddel V vliegl nu door de was heen over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn Volg de beste raad, die U 'ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Acte van Mannheim gold niet BRUSSEL (ANP). Het is gebleken, dat de van 1868 daterende Acte van Mann heim, die betrekking heeft op de Rijnvaart, in België tot dusverre geen gelding heeft gehad, ondanks het feit dat België in 1919 tot dat verdrag is toegetreden. Het Hof van Cassatie heeft bij arrest van 1 December 1953 beslist, dat de Acte in België niet van kracht kan zijn, omdat de tekst er van nooit gepubliceerd is. Op een schriftelijke vraag in de Senaat over deze merkwaardige situatie heeft de minister van Buitenlandse Zaken geant woord, dat de regering onmiddellijk na het arrest besloten heeft de Acte in het staatsblad bekend te maken. Zij heeft de teksten in het Frans en het Nederlands bij eengebracht. ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct De tweede voorzitter van de „American Jewish Tercentenary", het comité dat de herdenking van de komst der eerste Jood se kolonisten in Amerika, drie eeuwen ge leden, voorbereidt, heeft een bezoek ge bracht aan de Nederlandse minister-presi dent dr. W. Drees. Hij bracht daarbij een goodwill-bood- schap van het Amerikaanse Joodse comité over voor het Nederlandse volk. De eerste Jood die in Amerika arriveerde in Augus tus 1654 was Jacob Bar Simon, die uit Ne derland kwam. Een maand later arriveerde een groep van 23 Joden van Nederlandse origine uit Brazilië, die dit land verlieten, toen de Portugezen er de macht in handen namen. Dr. Drees zei bij de ontvangst, dat de Verenigde Staten en Nederland gemeen hebben, dat zij altijd in de bres hebben gestaan voor de menselijke vrijheden, spe ciaal ook waar het de godsdienst betreft. Dr. Goldstein die rabbijn is van een der oudste Joodse congregaties in New York, de Bnai Jeshurun, heeft kort geleden een bezoek gebracht aan Israel, waar hij zeer getroffen was door de medewerking die men daar van Nederlandse zijde onder vindt en waar hij het jeugd- en kinder dorp, dat geschonken is door Nederlandse Joden en dat de naam „Koningin Juliana" draagt, heeft bezocht. ADVERTENTIE Haarlem 27. „Zo, dat is gezellig geweest", zei ka pitein Paverits, terwijl hij met Panda naar het hótel liep, „ik ben benieuwd, wat neef Mario zal zeggen, als hij ziet, dat ik met de wintersport een beker heb gewonnen". „Hij zal er van opkijken", veronderstelde Panda. Maar degene, die opkeek, was de hótelklerk. „Hé, mijnheer Paverits.'", riep hij verbaasd. „Ik had u hier niet meer terug verwacht!" „En waarom niet, inkt- broekje?", vroeg kapitein Paverits fron send. „Uw neef vertelde mij, dat u was heengegaan", antwoordde de klerk stijfjes, „wij hebben daarom uw kamer weer ver huurd en „Maar WAAROM heeft die neef van me dat gezegd?!", donderde ka pitein Paverits. „Ik weet het niet", zei de klerk. „In elk geval is hij heengegaan, om met de nachttrein, die hedenavond ver trekt, af te reizen". „Alle haaien nog an toe", mompelde de oude zeerob verbluft, „dus hij heeft me zonder meer in de steek gelaten!" Toen begon hij zich geweldig op te winden. „Vooruit, Panda!", riep hij. „Hijs de zeilen, we moeten die nachttrein halen! Ik zal dat stuk neef van mij eens een lesje geven!" „Dit baantje houdt me wel in beweging", dacht Panda, terwijl hij achter kapitein Paverits aan naar het sta tion holde. Een stijging was voorts waar te nemen bij de losse arbeiders, namelijk van 183 tot 202; de vraag nam af van 136 tot 116. De stijging was een gevolg van minder be hoefte aan personeel in de havens van IJmuiden en Amsterdam. Ook hadden de vacanties invloed op vergroting van het aanbod. Als de vacanties achter de rug zijn dan is een vermindering van het aantal losse arbeiders niet uitgesloten. De maand Juli speelt in de visserij altijd een belangrijke rol bij het aanbod. Het daalde van 62 tot 23 doordat de gehele vloot op vangst is naar verse haring. Het aanbod vrouwen steeg van 80 tot 91 en de vraag van 447 tot 470. Vacantiehulpen Vele manlijke scholieren zijn er op uit getrokken om mee te werken aan de oogst, maar ook hebben de meisjes werk aange nomen in de vacanties. In Haarlem en om geving zijn er 112 geplaatst in de wasse rijen en in het bloembollenbedrijf, waar het pellen van bollen in volle gang is. Aspecten arbeidsmarkt in vorig jaar In druk is vex-schenen het verslag 1953 van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, dat de cijfers van de vraag en aanbod bevat van het vorig jaar. Iedere maand hebben wij die cijfers vermeld. Op- gemerkt wordt, dat de gemiddelde werk loosheid in 1953 belangrijk lager ligt dan in 1952. Verheugend wordt ook het feit ge noemd, dat het gewestelijk verhoudings- cijfer (24) lager ligt dan dat van de pro vincie (30) en van het rijk (30), hetgeen voornamelijk een gevolg is van de zeer gunstige werkgelegenheid in de rayons IJmuiden en Beverwijk. Ongunstig steekt hierbij af het hoge cijfer voor het rayon Zandvoort. In dit gebied blijft de uitbrei ding van werkgelegenheid ten achter bij de groei van de beroepsbevolking. In alle ge bieden viel de maximum-werkloosheid in de maand Januari; deze daalde snel tot een minimum in Augustus/September. Tijdens noodweer is Dinsdag op het IJselmeer de bejaarde schipper van de bot ter „Kampen 11", de heer H. de Vries, overboord geslagen en verdronken. Het on geval geschiedde even buiten de Ketel- mond. Schipper De Vries en zijn knecht hadden besloten wegens het zeer slechte weer niet door te gaan met vissen, maar naar de haven terug te keren. Vlak voor de Ketelmond kreeg de schippen een harde klap van de giek, waardoor hij overboord sloeg en in de golven verdween. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 10 Augustus 1954 geen fail lissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de uitdelingslijst is geëindigd op 31 Juli 1954 het faillissement van: de N.V. „Renata", Moffel-, Spuit- en Zand- straalbedrijf, laatst gevestigd te Beverwijk, Wijkermeerweg 24, thans to Rotterdam. Redding. Te Yokohama is een jonge Japan- ner, dlie in Mei met een mes in de hand werd aangetroffen in de tuin van pre mier Josjida, tot anderhalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De jongeman had bekend de bedoeling te hebben gehad de minister-president te doden „ten einde Japan te redden". Uitgeleverd. De Britse soldiaat, die in de Sovjet-zóne van Duitsland was geraakt en toen gearresteerd werd, is thans uitgeleverd. Een en ander speelde zich in de nabijheid van Brunswijk af. Opgelost. Het conflict tussen het ge meentebestuur van Bremerhaven en een aantal eigenaars van stukjes grond is nu opgelost. De gemeente, die de grond had willen onteigenen ten be hoeve van de bouw van woningen voor Amerikanen, zal nu de grond tegen contante betaling kopen. Scheepsongeluk. Dertig mensen zijn ver moedelijk verdronken in de rivier de Narbada (India) doordat de veerboot, waarop zij zich bevonden, op een voor werp onder water stootte en sterk over helde. De boot sloeg niet om, zodat de overige dertig passagiers hun plaats van bestemming bereikten. Record. De koorddanser „Ricardo" zegt een nieuw wereldrecord te hebben ge vestigd, door te Keulen 24 uur en twee minuten op een koord te hebben döor- gebracht. Verscheurd. Volgens te Quebec (Canada) ontvangen berichten heeft een troep dolle honden in het dorp Blanc Sablon, 1190 km ten Noord'-Oosfcen van Quebec, twee meisjes van drie en vier jaar ver scheurd. Samengegroeid. In een ziekenhuis in Salt Lake City (Verenigde Staten) is een Siamese tweeling geboren. De kinderen, meisjes, zijn aan de borst samenge groeid. Moe. Negen mannen met pijnlijke voeten zijn in Stockholm aangekomen na een wandeltocht van 500 kilometer in tien dagen op een dieet van bronwater. Onder leiding van de 38-jarige tandarts dr. Lennart Edren waren zij hun toch begonnen in Gothenburg, aan de an dere kant van Zweden, om de stelling van dr. Edren te bewijzen, dat vasten gezond is en het lichaam niet te veel verzwakt. Twee deelnemers zijn uitge vallen, een op de zesde en een op de achtste dag. De negen die de tocht vol bracht hebben, zijn tussen 33 en 44 jaar oud en leiden wat men noemt een zit tend leven. Zij zijn acht tot tien kilo afgevallen. Dr. Edren zei dat zij erg moe waren, maar zich in andere op zichten beter voelden. Teleurgesteld. Twee politie-agenten en de zoon van de voorzitter van het ge meentebestuur van Havanna zijn ernstig gewond, in een vuurgevecht tussen de politie en de partijgangers van een teleurgestelde candidaat voor de func tie van wethouder. De candidaat dwong de functionaris en ziin zoon in een auto te stappen om bij de secretaris er op aan te dringen de notulen van de over de cand'idatuur gehouden vergadering in zijn voordeel te veranderen. Toen de politie deze auto, die door een auto van partijgangers van de teleurgestelde candidaat werd gevolgd, aanhield, open den deze het vuur. Bjjtijds. De regering van Peru heeft een samenzwering van een legergroep om een onstand te ontketenen ontdekt. Een brigade-generaal is gearresteerd. Oud premier generaal Zenon Noriega, die de leiding van de samenzwering had is voortvluchtig. Zevenduizend. Ds. Bordeaux uit New York, secretaris-generaal van de Amerikaan se raad van Christelijke kerken, heeft te Philadelphia verklaard, dat naar ziin mening tenminste zevenduizend predi kanten in de Verenigde Staten „de com munistische zaak direct of indirect hel pen". Gestaakt. In Zuid-Vietnam is vandaag het staakt-het-vuren van kracht geworden. In geheel Indochina is nu de strijd ge staakt. Het bestand was reeds eerder in Laos, Cambodja en Noord- en Mid- den-Vietnam van kracht geworden. Begin. De gouverneur van New York, Tho mas Dewey, heeft door het doen ont ploffen van een dynamietlading, offi cieel een begin gemaakt met de uit voering van het Amerikaans-Canadese project tot het bevaarbaar maken van de St. Lawrence voor zeeschepen. Negentig minuten later werd aan de overzijde van de rivier eenzelfde plech tigheid verricht door de Canadese pre mier, St. Laurent. Met het project, dat tevens voorziet in de bouw van reus achtige dammen en electrisehe kracht stations, is een bedrag gemoeid van 900 millioen dollar. NIET ZO LANG GELEDEN hebben we verteld dat de stam van een boom niet in de lengterichting groeit, maar dat de leng- tevermeerdering plaats vindt door groei in de top. Maar dit principe voltrekt zich lang niet overal. Bij gelede plantenstengels kan bijvoorbeeld vaak een groei-zöne wor den waargenomen in het middelste deel van elk lid en bij bladeren van grassen ligt de groei-zóne aan de basis van het blad. De groei van een levend or- ganisme kan op twee manieren f plaats vinden, n.l. door celde ling, waardoor dus een groter aantal cellen wordt gevormd, én door celstrekking, waarbij dus de cellen zelf een groter volume krijgen. Bij eencellige organismen kan dit groeipro- ces in zijn eenvoudigste vorm worden waar genomen. Zodra een cel een bepaalde grootte heeft bereikt, treedt celdeling op, waarbij dus twee kleinere cellen ontstaan, die echter in volume toenemen totdat de vereiste afmeting is verkregen, waarna weer een nieuwe celdeling volgt. Keren we tot de boomstam terug, dan zullen we moeten toegeven dat het eigen lijk heel begrijpelijk is dat in de stam geen groei plaats vindt. Hierop rusten immers enige duizenden kilo's hout, die zowel bij deling als bij strekking van de cellen in de stam, opgetild zouden moeten worden. Een krachtsverspilling die in het econo misch werkende levensproces niet ver wacht mag worden, en die dan ook ver vangen is door een andere mogelijkheid, n.l. groei in de top. Bij dieren vindt echter geen groei in de top plaats, maar in het gehele organisme. Bij het groeiende dier is de celstrekking, die in het plantenrijk een zo grote plaats inneemt, in het algemeen van veel minder betekenis. Er zijn wel enkele dieren die voornamelijk op volumevergroting der cel len zijn aangewezen, zoals bijvoorbeeld de Nematoden, een soort ronde wormen, die vaak als parasiet leven, en wier groei uit eindelijk alleen op vergroting der cellen berust. Maar bij de gewervelde dieren en bij de mens overweegt de groei door ver menigvuldiging der cellen. Na de bevruch ting van het ei wordt de eer ste periode geheel en al be heerst door het delingsproces, waarbij de oorspronkelijke ei cel zich dus in twee andere cellen deelt. Dit proces her haalt zich voortdurend, zodat tenslotte een totaliteit van tal loze cellen is ontstaan. De volwassen mens bestaat uit ongeveer 8.000.000.000.000 (8 billioen) cellen, een aantal dat reeds na 43 achtereenvolgende delingen kan worden verkregen. Maar deze voorstelling is natuurlijk absurd, omdat reeds na de eerste delingen een zekere specialisatie optreedt die zich steeds ver der vertakt, zodat organen van een geheel andere structuur ontstaan, die tezamen één zinvol geheel vormen. Het lijkt nu zo eenvoudig de groei door celdeling en celstrekking te verklaren, maar desondanks heeft de groei een geheel eigen mysterie. Want wèl is de détailkennis in de laatste 25 jaar geweldig vermeer derd, zodat verschillende groeiverschijnse- len uitnemend kunnen worden beschreven, maar het wezen daarvan bleef desondanks verborgen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2