BelichtingS' nieters Van Vliet's STOFZUIGERS Agenda voor Haarlem Malenkov viert Labour-leden met een geanimeerd diner Salazar verdedigt het recht van Portugal in India Bonn aarzelt zich te mengen in de loonconflicten Drie Haarlemmers zagen vreemd verschijnsel t km! Amerikaans-Philippijns anti-aggressie-plan Adenauer roept zonder haast leiders der coalitie naar vacantieoord Brussel vreest Duitse interesse voor Afrika WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1954 Algemeen gesprek over actuele onderwerpen Vanavond tegenbezoek op de Britse ambassade Ciné- Fotohandel De vliegende schotels Drijvende mijn bij IJmuiden Gissingen over het vergaan van de „Josien" Brand in Haagse kunsthandel Conflict in Driebergen tussen B. en W. en museumdirectie Texelaar en zijn hond door de bliksem gedood Deviezenreserve daalde, goudvoorraad steeg Groot Brittannië en Frankrijk stemmen met beginsel in Hitler en Stalin hadden elkaar moeten uitputten Slechts incident in F rans-Marokko Brug tussen Oost en West met eigen cultuur H. J. MAERTENS N.V Lord Russell zwijgt niet over de „Gesel van het hakenkruis" Deel van dekenfabriek in Delden afgebrand Hertog van Edinburgh in onherbergzame oorden Indianen verwachten een heilige van eigen ras Schacht zou Fonds vormen en deskundigen samen brengen MOSKOU (Reuter) - Premier Malenkov van de Sovjet-Unie heeft gisteravond in een landhuis buiten Moskou een diner aan geboden aan de delegatie van de Britse Labour-partij, die onder leiding van ex- premier Clement Attlee twee dagen in Moskou vertoeft op doorreis naar com munistisch China. Molotov, Kroesjtsjev en Wysjinski waren eveneens aanwezig. De sfeer was hartelijk, aldus radio- Moskou. Weinig Russen wisten iets van de aan komst der Labourleden af. De kranten hadden niets vermeld. Slechts een aanial Sovjet-functionarissen en de Britse am bassadeur waren op het vliegveld ter be groeting aanwezig. De ontvangst was kort, maar waardig en de Russen schenen ver heugd de Britten te ontmoeten. De plan nen voor het bezoek zijn nog geheim. De Russen hebben zelfs niet de ligging van het landhuis bekend gemaakt. Vele dronken Het diner duurde vier uur. Morgan Philips zeide later dat ieder lid van de Britse delegatie en Malenkov, Kroesjtsjev, Molotov, Wysjinski, de minister van Han del Mikojan en het hoofd der vakbeweging Sjvernik het woord voerden tijdens een lange discussie. Hij verklaarde dat men de besprekingen hedenavond zal voort zetten, wanneer Malenkov, Kroesjtsjev en andere Sovjetleiders met de Labour-dele- gatie op de Britse ambassade zullen dine ren. Dit zal Malenkovs eerste bezoek aan de ambassade zijn. Philips zei dat vele dronken zijn uit gebracht op het diner. De Labour-delega- tie was niet van plan de redevoeringen van beide zijden bekend te maken. Hij voegde daaraan toe, dat Malenkov „ver scheidene keren" het woord heeft gevoerd. Op de vraag of Malenkov de wens te ken nen heeft gegeven tot nauwere betrek kingen met Groot-Brittannië, zei Philips: „U trekt de juiste conclusie als u dat zegt. Onze taak is de meningen te peilen en niet om tot de pers te spreken". Boeket van Malenkov Dr. Edith Summerskill, voormalig La bour-minister voor Nationale Verzekering, vertelde, dat Malenkov een boeket rode, witte en blauwe phloxen in de tuin van het landhuis ging plukken, die hij haar aanbood. Er waren tijdens het diner „ac tuele onderwerpen" besproken, aldus me vrouw Summerskill. Onverantwoordelijk Hector McNeill, voormalig Labour-mi nister van Staat heeft in een vraaggesprek met een correspondent van de American Broadcasting Company te Londen ver klaard, dat het bezoek der Labourleiders aan Moskou en Peking „zeer onverant woordelijk" is en dat de tijd voor het be zoek slecht gekozen is. De communisten zouden het bezoek voor propagandadoel einden kunnen gebruiken, aldus McNeil. Naar verluidt zal de Britse delegatie in China Sjanghai, Kanton, Tientsin en Peking bezoeken. De delegatie voor het vertrek. Gezien vanaf de onderste trede van de trap zijn de eerste drie leden van het gezelschap dr. Edith Summerskill, Clement R. Attlee en Aneurin Bevan. De laatste op een na bovenaan de trav is de secretaris van de partij Morgan Phillips (met bril). ADVERTENTIE STEEDS HET BESTE VAN HET NIEUWSTE Weston Master II. Metraphot 2, Ikophot, Sixtus, Sixti, Sixon, Sixtomat J, Sixto- mat X3, Bertram Chrostar, Chrolon, Amateur, Standard en de beroemde Bertram Automat (85.die geheel electrisch na druk op de knop alle be lichtingen aangeeft, ook met lichtwaar- denschaal. WAGENWEG 86 HAARLEMS MEEST GESORTEERDE CAMERA-HUIS Als reactie op ons bericht „Vliegende schotel boven Haarlem?" (Editie van Maandag j.l.) schrijft mejuffrouw E. W. Vos ons: „Ook ik heb, tezamen met mijn broer, op dezelfde tijd (Zondagavond, plm. 10.05 uur) iets waargenomen, waarvan ik zeker niet zou durven beweren dat dit een vlie gende schotel is geweest, aangezien ik in het geheel niet terzake kundig ben. Het is zo gemakkelijk iets te suggereren, waar door men, wegens de vaagheid van veron derstellingen, invloed zou kunnen uitoefe nen op de uiteraard flexibeliteit en gevoeligheid van de menselijke natuur. Wat het door ons waargenomen ver schijnsel nu betreft, „het" (een wit-ichtende stip) bewoog zich voort in het horizontale vak met aangenomen dat de hoogte vrij behoorlijk was een flinke snelheid, en wel in de richting West-Noordwest. (Ik vraag mij af hoe het mogelijk is dat iets zich kan verplaatsen van Noord naar WestHet kwam mij voor dat het ver schijnsel zich niet in een volkomen rechte lijn voortbewoog, doch een ietwat kronke lende beweging maakte. Geen geluid werd gehoord, reden waarom ik logischerwijze aanneem dat dit stellig geen vliegtig ge weest moest zijn. Na enkele seconden was het lichtende punt door de daken van de huizen in de Gen. Cronjéstraat aan mijn oog onttrokken". (Wij tekenen hierbij aan, dat behalve de heer Óorthuys en mejuffrouw Vos ook een bewoner van de Colensostraat heeft mee gedeeld het verschijnsel gezien te hebben. Red.) De kapitein van het Argentijnse stoom schip „Arriero" heeft hedenmorgen de scheepvaart laten weten dat tweehonderd yards ten Oosten van de IJmuiden-boei in de Noordzee een drijvende mijn is gesig naleerd. In het begin van dit jaar, waarschijnlijk in de nacht van 3 op 4 Februari, is het Nederlandse motorschip „Josien" tussen Ouessant en de Engelse kust met man en muis vergaan. Het schip was op 31 Januari uit Bayonne vertrokken met een lading hout. De Raad voor de Scheepvaart heeft zich gisteren met deze scheepsramp bezig ge houden. „De enige stille getuigen van deze scheepsramp zijn een roer, een vlonder en een luik", zei de inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, die slechts veronderstellingen kon uiten over de oor zaak van het vergaan van de „Josien". Naar schatting was in Bayonne door slecht laden 40 percent stuwverlies gele den. Volgens verklaringen van een deskun dige is veel beleid en ervaring nodig om in zulke omstandigheden bij zeer slecht weer complicaties te voorkomen, vooral wanneer het laadverlies door deklading wordt gecompenseerd. De inspecteur betuigde tenslotte zijn medeleven met alle nabestaanden van de bemanning. De president, de heen- Dirk zwager, sloot zich bij deze woorden aan. In een der nauwe winkelstraten in het centrum van Den Haag, de Schoolstraat, heeft Dinsdagavond een uitslaande brand gewoed in een kunsthandel. Enige schilders waren des middags aan de achterzijde van het huis bezig geweest verf af te branden. Volgens de brandweer is daardoor houtwerk tussen de zolder van de eerste verdieping en de vloer van de tweede verdieping gaan smeulen. De vloer van de tweede verdieping is tenslotte door gebrand. Pas om acht uur des avonds sloe gen de vlammen naar buiten. De schilderijen uit de kunsthandel wer den tijdag uit de winkel gehaald. De bo venste verdieping brandde aan de achter zijde uit. Na een half uur had de brand weer de brand bedwongen. Het pand liep veel waterschade op. De filmzaal van het nationaal museum voor de automobiel te Driebergen is ge sloten en ontruimd. De directie overweegt zelfs het gehele museum t.e sluiten. In dit museum zijn onder meer vele oude auto's tentoongesteld. Oorzaak van het besluit is een geschil met het gemeentebestuur van Driebergen. Vóór de bouw was namelijk overeengekomen dat het museum buiten de vermakelijkheidsbelasting zou worden gehouden, hetgeen in een wijziging van de plaatselijke verordening werd vastgelegd. Toch ontving de directie van het museum dezer dagen een aanslag in de vermakelijk heidsbelasting. Als protest daartegen werd, nadat een bespreking tussen directie en burgemeester vruchteloos was gebleken, de filmzaal gesloten. Het gemeentebestuur zegt, dat er in de filmzaal voorstellingen over auto-races en dergelijke gegeven zouden zijn. welke vol gens B. en W. geen verband houden met de bedoeling van het museum: voorlich ting geven over de ontwikkeling van de automobiel. Daarom is alsnog belasting geheven volgens hetzelfde percentage dat voor bioscopen geldt. Dit acht het gemeen tebestuur geen woordbreuk. De vrijstelling van belasting wil het college alleen laten gelden voor het museum, niet voor de filmzaal. De directie beschouwt de filmzaal ech ter als een deel van het museum. Alleen bezoekers van het museum kunnen de voorstellingen bijwonen. Nimmer zijn vol gens de directie speciale films over auto races vertoond. Tussen de diverse films is er slechts één in de twintig minuten- voorstellingen, waarin men een fragment van een auto-wedstrijd ziet, echter als deel van een serie opnamen over de ont wikkeling van de auto. De directie wil zich aan de eens gemaakte overeenkomst hou den en zal de haars inziens onrechtma tige aanslag niet betalen. In De Cocksdorp op Texel is Dinsdag middag omstreeks zes uur tijdens een he vig onweer de 40-jarige J. van Beek met zijn hond door de bliksem getroffen en ge dood. Zijn vader die 20 meter verder ach ter een hoop erwtenstro was gaan schui- en, kreeg geen letsel. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de bankbiljettencirculatie met 95 millioen is gedaad tot 3.343 mil lioen. Deze biljetten zijn in hoofdzaak naar de handelsbanken gegaan, die haar tegoed millioen. Binnenkort dient de volstorting te geschieden van de Wereldbanklening en dé Belgische staatslening, die beide in Ne derland zijn geplaatst. Het rijk zag zijn tegoed aangroeien met 25 millioen tot 590 millioen. De deviezenreserve heeft weer een da ling ondergaan en wel met 27 millioen tot ruim 1625 millioen. De goudvoorraad daarentegen is met 8 millioen gestegen tot 3.014,6 millioen. Beide posten tezamen belopen thans 4.640 millioen hetgeen 20 millioen minder is dan de vorige week. Mau-Mau moordt Een bende Mau-Mau-aanhangers heeft bij een aanval op boerderijen van blanken te Tigno, dertig kilometer ten Noord-Oos ten van Nairobi, negen inheemsen ver moord en een aantal inheemse vrouwen zwaar mishandeld. Vijf inheemsen, onder wie een vrouw, werden gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan de moord. ADVERTENTIE o :c BARIEUORISSTR. HAARLEM TEL:. 13439 FHRD.-B0LSTR. 48 A DAM - TEL: 717162 Teddy gev. Windbreakers 42.50 NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten en de Philippijnen hebben een plan om het hoofd te bieden aan eventuele ag gressie ingediend bij de UNO-commissie voor collectieve maatregelen, welke zal be ginnen aan een definitief ontwerp, dat in September aan de Algemene Vergadering van de UNO zal worden aangeboden. Het plan behelst: bevordering van mili taire, politieke, economische of financiële bijdragen tot de collectieve inspanning; verlenen van rechten, zoals het toestaan van doortocht aan strijdkrachten; oprich ting van een organisatie voor coördinatie en egalisatie der offers; verzekeren van de steun van regionale defensie-organisaties in het raam van het TJNO-handvest; ver lenen van alle mogelijke steun aan het slachtoffer van aggressie en tenslotte zou den de Veiligheidsraad en de Algemene Ver gadering eventueel gebruik moeten maken van de lijsten van wapens en strategische goederen, die ingeval van aggressie niet naar bepaalde landen mogen worden uit gevoerd. Deze lijsten stelt de commissie voor collectieve maatregelen thans samen. Groot-Brittannië is het met de beginse len van het plan eens, maar behoudt zich het recht voor later bepaalde voorstellen te doen. De Franse, Australische, Joego slavische, Belgische, Egyptische, Birmese, Mexicaanse en Venezolaanse afgevaardig den verklaarden eveneens het in beginsel met het plan eens zijn. Ex-president Hoover: WEST BRANCH (Iowa) (AFP) De voormalige Amerikaanse president Her- bert Hoover heeft in een rede, uitgesproken op zijn 80e verjaardag, de democratische partij ervan beschuldigd' in de loop van de twintig jaar, dat zij aan de macht is ge weest, het spel van de Sovjets gespeeld te hebben. Hij verklaarde zich gedurende de oorlog verzet te hebben tegen hulp aan de Sovjet-Unie. Volgens hem had men de twee dictatoren elkaar moeten laten uit putten. „Ik heb toen verklaard, dat Ameri kaanse steun uitbreiding van het commu nisme over de gehele wereld tot gevolg zou hebben. De gebeurtenissen hébben mij ge lijk gegeven", aldus Hoover. (United Press) De universiteit van Tübingen (Zuid-West-Duitsland) heeft bekend gemaakt dat zii Hoover de titel van doctor zal verlenen. Men verwacht dat Hoover in de herfst op uitnodiging van de West-Duitse bondsregering naar Duits land zal reizen. FEZ. (AFP). Bij een handgemeen te Fez zijn twee Marokkaanse nationalisten door de politie gedood en 12 gewond. Dit was het enige incident op de eerste dag van het grote Mohammedaanse feest Aid el Kebir. "Wel is nog een aanslag gepleegd op de sneltrein van Casablanca naar Al giers saboteurs hadden de rails los geschroefd doch de sabotage werd bij- met 81 millioen hebben versterkt tot 534'"tijds ontdekt, zodat ernstige gevolgen wer den voorkomen. Overigens was het Marokko. Dinsdag rustig in LONDEN (Reuter/A.F.P./A.N.P.) Dr. Antonio Salazar, de Portugese eerste mi nister, heeft in een radiorede het recht van Portugal op de Portugese gebieden in India verdedigd. „Het recht blijft een recht", zo zeide dr. Salazar. Portugal begreep echter dat India het bestaan van de Portugese ge bieden nagenoeg onmogelijk kon maken. Doch indien India werkelijkheidszin had, zou het rekening houden met het openbare geweten en begrijpen, dat de Portugese houding niet een gril was, doch gebiedend voor een land, „dat in alle waardigheid de schending van zijn recht aan de kaak wil stellen en zijn gebied wil verdedigen." Portugal kon niet toestaan dat zijn status in India het voorwerp van onderhandelin gen zou zijn. De Portugese bezittingen had den een eigen cultuur en beschaving en waren een brug tussen Oost en West ge worden. De Portugese premier stelde India ver antwoordelijk voor: permanente bedrei ging van het leven van de bevolking van Portugees India; een blokkade te land tegen de Portugese gebieden; propaganda en toestemming om gewapende benden in de Portugese gebieden te organiseren, die zogenaamd uit Goanezen zouden bestaan, doch in feite vreemd waren aan de Portu gese gemeenschap; bescherming en steun van de invasie der Portugese gebieden in India door dezelfde benden. Dr. Salazar verklaarde tenslotte, dat India het inter nationale recht geschonden had en zich schuldig had gemaakt aan daden van ag gressie. België gevraagd Portugal heeft België gevraagd of het waarnemers zou willen zenden. België heeft geantwoord gaarne medewerking te verlenen voor een actie waarvan het be houd van de vrede verwacht kan worden. India heeft Portugal verzocht onmiddel lijk vertegenwoordigers aan te wijzen om zijn plan met Indiase afgevaardigden uit te werken, omdat het onderdelen van het Portugese voorstel om neutrale waarne mers te zenden niet practisch vindt. Groot Brittannië heeft met vreugde ken nis genomen van de Indiase verklaring, dat dit land vastbesloten is de kwestie Portu gees India op vredelievende en verzoenen de wijze te benaderen. In diplomatieke kringen te Londen verwacht men, dat In dia drie andere Colombo-landen waar schijnlijk Birma, Ceylon en Indonesië zal vragen waarnemers te zenden. U it wij zing De Indiase regering heeft fan haar con sulaat-generaal te Goa bericht ontvangen, dat de Portugese autoriteiten de uitwijzing van alle Indiërs zonder verblijfsvergunning binnen 24 uur hebben gelast. Volgens een woordvoerder te Nieuw Delhi worden ver scheidene duizenden personen door deze maatregel getroffen. ADVERTENTIE Nassaustraaf 5 Haarlem Tel. 15220 In Corbeil (Canada) is het stoffelijk overschot van Emilie Dionne, een van de meisjes van de beroemde Canadese vijfling ter aarde besteld. Foto: De overblijvende gezusters van de vijfling tijdens de begrafenis. V.l.n.r. mevrouw Rose Girouard en Marie, Yvonne en Cecille Dionne. Anette Dionne (links), gaat gedeeltelijk schuil achter mevrouw Girouard. BONN (Reuter) De West-Duitse mi nisters komen vandaag bijeen om uit te maken, of de regering zich moet mengen in de „loonoorlog", die het land met de grootste stakingsgolf sedert de jaren voor het Ilitler-bewind bedreigt. Meer dan vier millioen arbeiders houden zich gereed om zich te voegen bij de circa 200.000 stakers in Hamburg en Beieren. Men verwacht, dat de ministers zullen beslissen of de regering als werkgeefster vertegenwoordigd moet zijn op de bespre kingen over looneisen tussen plaatselijke autoriteiten en de vakhonden van arbei ders bij de openbare nutsbedrijven en het vervoer in het gehele land, die morgen in Stuttgart zullen beginnen. De voorzitter van de tot de regerings coalitie behorende vrije democratische par tij, dr. Thomas Dehler, deelt het standpunt van Adenauer, dat de bondsregering of ficieel niet kan ingrijpen in de loonge- schillen, niet. Zodoende zou men aan een klein aantal personen de beslissing over economische ordening en politiek over laten. Het lot van millioenen sociaal zwak keren zou in handen liggen van de kleine groep, aldus Dehler. Bondkanselier Adenauer, die zijn vacan- tie in Baden-Baden doorbrengt, heeft de leiders van de partijen der regeringscoali tie uitgenodigd voor besprekingen later in de week over de aanspraken der vakbon den op een groter deel in de winsten van de industrie. Adenauer en andere coalitie leiders zouden menen, dat de actie voor loonsverhoging steeds meer een politiek karakter gaat aannemen. W antrouwev In Hamburg, waar 14.000 arbeiders van de openbare nutsbedrijven reeds een week staken, heeft de sociaal-democratische op positie een motie van wantrouwen inge diend tegen de stadsregering, waarin cri- tiek wordt geleverd op de houding van de autoriteiten. De stakers in Hamburg eisen verhoging van het uurloon met tien pfennig en een salarisverhoging van zes procent. Het openbare vervoer in de stad ligt nog stil. De gasdruk en de druk op de waterleiding zijn zo laag, dat verschei dene fabrieken het werk moeten staken. Bescherming In Beieren, waar twee dagen geleden een staking van metaalbewerkers begon, heb ben verscheidene bedrijven bescherming van de politie gevraagd voor werkwillige arbeiders. Dinsdag hebben zich botsingen voorgedaan tussen posters en werkwilligen als gevolg van een krachtiger houding der vakbonden. Volgens werkgevers staakt slechts ongeveer de helft van de arbeiders. De metaalbewerkers eisen verhoging van de uurlonen met 12 pfennig en van de salarissen met 12 procent, doch de werk gevers willen niet meer geven dan acht pfennig en drie procent. Ongeveer 500 fa brieken zijn door de staking getroffen. Men verwacht, dat de vakbond van hoofdarbeiders zich heden zal uitspreken over een aanbod om de salarissen met 5,5 procent te verhogen. Er bestaat voorts nog hoop, dat voor looneisen van mijnwerkers en metaalbewerkers in het Roergebied door onderhandelingen een regeling getroffen kan worden. Britse regering ontslaat adviseur LONDEN (Reuter) Lord Russell, de 59-jarige juridische adviseur voor de Brit se strijdkrachten, is uit regeringsdienst ontslagen omdat hij geen gevolg heeft wil len geven aan de opdracht om een boek, dat hij heeft geschreven over de Duitse wreedheden in de laatste wereldoorlog, niet te publiceren. Het boek, dat getiteld is „The scourge of the Swastika" (de gesel van het hakenkruis) zal op 19 Augustus het licht zien. Men meent dat het ministerie van Buitenlandse Zaken op het standpunt staat, dat de publicatie van het boek de regering iin verlegenheid brengt, nu zij voorberei dingen treft om Duitsland weer te be wapenen. Een felle brand heeft Dinsdag grote schade veroorzaakt bij een dekenfabriek te Delden. De afdeling waar lompen worden gescheurd en gereinigd, werd geheel in de as gelegd. Dit deel van de fabriek staat afzonderlijk van de andere gebouwen. De brandweren van Delden en Hengelo kon den niet verhinderen dat het gebouw met vele machines verloren ging. Het Indiase nationale persbureau meldt, dat de Portugezen in Goa 10.000 militairen hebben samengetrokken. Men verwacht, dat tegen 13 Augustus nog versterkingen van ruim 2.000 man zullen aankomen. Het In diase persbureau weet voorts te melden, dat aan het vliegveld Panjim, nabij Goa, niettegenstaande onafgebroken regens dag en nacht wordt gewerkt. Tegenspraak De Britse consul-generaal in Lorenzo Marques heeft in een telegram aan pre mier Nehroe aantijgingen, dat Indiërs in Portugees Oost-Afrika slecht behandeld worden, tegengesproken. Hij zei, dat slechts enige schade aan eigendommen van Indiëi-s was aangericht. In een telegram aan radio- India verklaarde de consul-generaal voorts, dat beschuldigingen, volgens welke de Portugese gouverneur-generaal van Mo zambique tot geweld tegen Indiërs had aangezet, vals en geheel ongegrond zijn. Er zijn in tegendeel maatregelen genomen om de Indiërs en hun eigendommen te be schermen. De hertog van Edinburgh, gemaal van koningin Elizabeth, is in Port Radium, in de Canadese Noord-West-gebieden, aange komen. Vandaar vliegt hij naar Copper mine, een plaatsje waar tweehonderd Es kimo's en een twintigtal blanken wonen. In deze streek, voor het grootste gedeelte van het jaar met ijs en sneeuw bedekt, bloeit thans het lage grondgewas. Van Coppermine uit zet de hertog zijn vlieg tocht voort naar het Zuidelijker gelegen Yellowknife, de goudmijnstad aan het Groot Slavenmeer, waar hij twee goud mijnen zal bezoeken, een parade afnemen en een ontvangst houden. Hij zal er kunnen luisteren naar de uitzending van het plaat selijk radiostation, dat gemeenschappelijk bezit is en waarvan alle inwoners der stad gebruik kunnen maken. Als de atmosferi sche omstandigheden het toelaten, zal de hertog proberen een gesprek met koningin Elizabeth te voeren. „Lelie der Mohawks" De Indianen van het Noord-Amerikaan se continent zullen misschien te eniger tijd een heilige van hun eigen ras kunnen ver eren. De mogelijkheid bestaat namelijk, dat het Indiaanse Christenmeisje Kateri Teka- witha, dat op 17 April 1685 op 29-jarige leeftijd in geur van heiligheid stierf, in 1956, op het derde eeuwfeest van haar ge boorte, tot de eer der altaren zal worden verheven. Zij wordt de „Lelie der Mo hawks" genoemd. Pater Henri Bedard, vi- ce-postulateur in de zaak van haar heilig verklaring, sprak van een en ander bij de inwijding van een standbeeld van Kateri Tekawitha. De paus had aan de aposto lisch delegaat in Canada, mgr. Giovanni Panico, zijn verlangen naar een spoedige zaligverklaring van Kateri te kennen ge geven. BRUSSEL (A.N.P.) „La Cité" citeert het Franse weekblad „La Tribune des Nations", volgens hetwelk dr. Hjalmar Schacht, oud-president van de Duitse Rijksbank, de oprichting van een Fonds ter beveiliging van de Duitse belangen in Afrika heeft voorgesteld. Het Brusselse blad vraagt zich af of Schacht wellicht speciale belangstelling voor Belgisch Kongo heeft. Volgens „La Tribune des Nations" zou den de voornaamste Duitse bankiers en in dustriëlen zich reeds in beginsel bereid ver klaard hebben tot het storten van bijdra gen. Het fonds zou zijn werkzaamheden aanvankelijk beperken tot het verlenen van financiële steun aan Duitse ondernemingen en particulieren in Afrika, het oprichten van instellingen voor koloniale studie, het verlenen van bijdragen aan de dienst voor overzeese belangen, die de West-Duitse regering heeft opgericht. Een belangrijk deel van de beschikbare gelden zou wor den aangewend voor de organisatie van een krachtige pro-Duitse propaganda in Afrika. Schacht zou beginnen met het samenstel len van een generale staf voor het fonds, en hij zou daarin de mannen willen ver enigen die door hun kennis van Afrikaanse vraagstukken of door hun positie in Duits land belangrijk zijn. Zo zou hij reeds uit genodigd hebben: Semmler, Duitslands voornaamste deskundige in Afrikaanse aan gelegenheden; Reinhold Bender, voorzitter van de Bondsdagcommissie voor buiten landse handel; Eugen Beinhauer, directeur van de dienst voor overzeese belangen; dr. Wolfgang Fuchs, oud-directeur van de „Reichskolonialschule", en generaal Kru- v/el, voormalig commandant van het Afri- ka-korps. WOENSDAG 11 AUGUSTUS Grote Kerk: Avondstilte, ds. J. Kroon. 8 uur. Minerva: „Wij gaan naar Parijs", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „O. K. Nero", 18 jaar, 8 uur. City: „Furie van de Kongo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zet 'm op George", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opoe in het mannenbad", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Saison in Salzburg", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft-, 6.45 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Zuider kapel, Zuiderstraat: G. Nieuwenhuijsen, 8 uur. Minerva: „Wij gaan naar Parijs", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Roxy: „Robinson Crusoe Sz Co.", alle leeft.. 2.30 uur. „O. K. Nero", 18 jaar, 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Furie van de Kongo", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zet 'm op George", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „O^oe in het mannenbad", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Lied van het Zuiden" en „De verhalen van oom Remus", alle leeft., 10.30 uur. „Saison in Salzburg", alle leeft., 2, 4.lo, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's Jeugd- variété, 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5