Zondag internationale sportwagen races op circuit in Zandvoort Kortebaandraverij in Beverwijk WRIGLEY .Clowntje Rick Een kiespijn-aanval Een verraderlijk complot Wagens in vier klassen aan de start NCB-elftal wint van de Free Foresters WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1954 'n TIP VAN BOOTZ Voetbal Lager voetbal in het Oosten tegen de voorstellen van de K.N.V.B. Fraaie prestatie van Coppi in tijdrit ■l Loopt ges»® Tennis Tournooi „Oudere Jeugd" in Heemstede begonnen Honkbal- en cricket programma A thletiek Fanny Blankers-Koen niet naar Bern Zij start nog wel in nati o na le wed strijd e n V. en L. wil met eigen estafette-ploeg naar Bern Gaat U met vacantie? Gymnastiek Werkweek van KNGV op het CIOS Gatsonides in Luik-Rome-Luik Boksen Antonisse van „De Ring" naar Zwitserland Voor de kinderen bfZTZ'enr Het Uiet k°Ud ÏS"' laChte "AnderS k°nden we ons er lekker Waterpolo „Brandenburg" wil uit K.N.Z.B. treden Wedstrijd AZPC-HVGB wordt uitgespeeld Cricket Paardensport Sir Gordon Richards trekt zich terug FEUILLETON door Richard Keverne .4 Hoewel reeds veel van de festiviteiten rond de jaarlijkse kortebaandraverij te Be verwijk zijn verdwenen blijft deze dag voor de geboren en getogen Wijkers" toch nog de dag der dagen, die zij 's middags in de Breestraat doorbrengen. Zo komen daar Donderdagmiddag weer de paarden van Van Leeuwen, Wagenaar, Bosveld enz. Daar de draverij van niet al te lange duur mag zijn heeft het bestuur het aan tal paarden beperkt tot een 20-tal, wat echter dit grote voordeel heeft, dat reeds van de eerste start af veel spanning in de Breestraat zal heersen, daar de scherpe selectie de zwakken nu reeds van de ster ken heeft gescheiden. Niettemin valt nu reeds te zeggen, dat onder de 20 overgebleven starters nog vol doende kaf verborgen is, dat slechts bij grote verrassing de cracks van de korte- baan de baas zou kunnen blijven. Pheno menon K is te traag en te moeilijk wend baar aan de start om zelfs maar de eerste omloop te overleven. Ook Paul en Promo tor O zullen vanuit de kop van Noordhol land een vergeefse reis naar Beverwijk maken, evenals Nannie Gregor, Marry Si mons. Louis F H, en Quita Scott. De 10- jarige Laetare A de oudste deelnemer heeft nog niets van zijn wilde manieren verloren en gaat aan de start te keer als een circuspaard, doch zijn vroegere enor me snelheid is verdwenen. Zo resteren dan nog 12 paarden, die met een redelijke kans op succes de strijd zullen aanbinden. Hier van is Quena B H de debutante, die in de school van de kortebaanmeester Jan de Vlieger speciaal werd voorbereid. Op de langebaan toont deze kleine merrie een enorme aanvangssnelheid, doch hoe zij zich in de Breestraat zal gedragen moet worden afgewacht. Ook Oscar en Opveger zijn op de lange baan typische „Vliegers", die bij het veld weglopen alsof het stil stond, maar in de eindstrijd vrijwel steeds de kous op hun hoofd kregen doordat zij geen adem meer over hadden om zich te verzetten. Opveger is nog de beste en zal voor de cracks nog een zware partij zijn. Ook Petulance K en Prinses Julia B trachten dit jaar op de kortebaan de haver op te halen en hoewel er verbetering in de prestaties van beide merries valt te constateren zullen zij slechts bij een gunstige loting en met een grote dosis geluk een rol kunnen spelen in de finale. Vader en zoon Wagenaar hebben de be schikking over drie paarden, waarvan Wagenaar Sr. O Nelly Zora en Prinses Zora zal rijden en zijn zoon Playsier, die een openbaring op de kortebaan is. De beide Zora-paarden hebben hun aanleg voor de kortebaan meegekregen van haar moeder Zora, die in haar goede jaren tot de snelste kortebaners in ons land behoor de. Prinses Zora won dit seizoen reeds tweemaal. ADVERTENTIE Met K.L.M. in Alahabad, Daar heerst een verruk'lijke aaat! Bootz' TIP vóór *t diner Als je wilt neem j'er twee, Net precies als in Amstel- of Maasstad. Inz. Heer K. P.. Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en 1 L(l. Bootz' Oude Genever. In een in Deventer gehouden vergadering van de belangenvereniging van Oostelijke tweede-, derde- en vierdeklassers is het voorstel van het KNVB-bestuur, om de mo gelijkheid te openen tot betaling van spe lers over te gaan, met 76 tegen 10 stemmen en 1 blanco verworpen. Tot de voorstem mers behoorden de tweedeklassers Be Quick (Zutphen), Robur et Velocitas (Apeldoorn), W.V.C. (Winterswijk) en Dierense Boys. De heer Rozenboom (Ede) gaf o.m. te kennen, dat het gehele K.N.V.B.-bestuur dient af te treden. Een motie van Quick (Nijmegen) behelzende dat in dezelfde competitie geen elftallen zullen worden ondergebracht van clubs, die uitsluitend uit amateurs bestaan en verenigingen, die spelers betalen, en tot het instellen van een hoofdklasse met daarnaast of daaronder eerste-klasse afdelingen, werd verworpen. Met grote meerderheid werd het voorstel van de heer Egberts (Arnhem) wegge stemd, die het K.N.V.B.-bestuur contact wilde laten opnemen met de Nederlandse Beroepsvoetbalbond. De motie van de vereniging Veenendaal om het bestuur van de belangenvereniging naar de buitengewone bondsvergadering van aanstaande Zaterdag een bindend mandaat mee te geven en niet naar om standigheden te laten handelen, vond alge mene instemming. Het bestuur van de be langenvereniging beschouwde een en an der echter als een motie van wantrouwen en het is niet onmogelijk, dat het in zijn geheel of gedeeltelijk zal aftreden. O Nelly Zora is de snelste van het trio, doch in de loop van de strijd spelen de kuren haar parten en wordt zij zo onstui mig, dat zij niet meer aan draven denkt. Dit drietal krijgt het op te nemen tegen Van Leeuwen met Octavia, Bosveld met Ooststar en. de jonge Heskes met Partout. Zonder uitschieters van de overige paar den moet onder dit sextet de winnaar wor den gevonden en dit is niet eenvoudig, daar de laatste kortebanen steeds op zware grasbanen zijn gelopen, waardoor de sterke Prinses Zora sterk in het voordeel was. Daar Partout niet zijn vorm heeft van vo rig jaar en bovendien met 5 m. extra is belast, stellen wij hem achter de overigen, waarvan wij tenslotte Ooststar kiezen, vóór de keuze van Jan Wagenaar en Octavia. Mocht Wagenaar met O Nelly Zora win nen, laat dan uw keuze vallen voor de plaatsen op Playsier met Wagenaar Jr., daar dit duo sneller is dan dat van Wage naar Sr. Fausto Coppi heeft in de vierde étappe van de Ronde van Zwitserland, een tijdrit over 98 kilometer van Lecco naar Lugano, een fraaie prestatie geleverd. Het was zeer heet en in het moeilijke parcours waren twee steile heuvels opgenomen. Desondanks noteerde Coppi een tijd van 2 uur 24 min. 2 seconden. Overeenkomende met een gemid delde snelheid van 40.8 km/u. Fornara werd tweede in 2 uur 28 min. 37 sec. en heeft Monti van de eerste plaats in het algemeen klassement verdrongen. Zijn voorsprong op Coppi bedraagt nog 5Mi minuut, zodat de wereldkampioen na de rustdag in Lugano nog een lastige taak wacht indien hij een worp naar de zege wil doen. Jan Lambrichs werd in deze tijdrit 33ste met 2 uur 40 min. 13 sec. en hij bezet in het algemeen klassement de 39e plaats met een totaaltijd van 21 uur 7 min. 17 sec. Voorting mocht niet meer starten, omdat hij de vorige dag veel te laat was binnen gekomen. Daarentegen liet de jury in het geval van Reitz (Did.) en Rossi (Zwitser land) genade voor recht gelden omdat zij slechts kort na de sluiting der controle waren gearriveerd. ADVERTENTIE houdt U fri» en monter. Op de tennisbanen van Groenendaal in Heemstede is gisleren het zogenaamde tour nooi „Voor de Oudere Jeugd" begonnen. Hier aan nemen meisjes en jongens deel tot twintig jaar, die zijn aangewezen door de districten van de K.N.L.T.B. Bij de jongens zijn ook dU jaar Van Eijsden en Koerts favoriet voor de titel. Bij de meisjes zijn vele favorieten. da«r kampioene Fenny ten Bosch door haar bles sure niet van de partij kan zijn. De uitslagen van de eerste dag waren: Meisjes-enkelspel: C. Wilmink (Den Haag) sl. H. Faassen (Gld.) 62. 61 M. Snoep (Zeel.) sl. A. Wiegman (Fr.) 36. 62, 7—5; H. Versteege (R'd.) sl. A. Ten Wolthuis (Gld 1 61. 60; S. van Nooten (Utr.) sl. N. Bos (Dr.) 26. 6—1. 86; F. Marinkelle (Den Haag) sl. L. Loman (NB) 6—1, 60; J. Seeven (R'd.) sl E. Deutman (Dr.) 63. 61; A. Jan sen (R'd.) sl. A. v. 't Hul (Noord-Holl. N 6—3. 9—7; J. Koekoek (Utr.) sl. N. Langedijk (Gld.) 06, 8—6, 63; M v. Grinsven vrij geloot. Herkansing: A. Wiegman sl. H. Faassen 62. 68. 6—4; N. Bos sl. A. ten Wolthuis 62, 63; L. Loman sl. E. Deutman 75, 64; N Langendijk sl A. v. 't Hul 61. 62. Jongens-enkelspel, eerste ronde: Kloezen (A'dam) sl. Koenen (R'd.) 60. 62; Koerts (Haag) sl. Reus (Haarlem) 61. 6—0; De Kei zer (R'd.) sl. Groen (NHN) 6—4. 4—6. 6—4; Gurowitsch (A'd.) sl. Kuijper (Utr.) 63. 10—8; Boer (Gld.) sl. Wielinga (Dr.) 5—7, 6—3 6—2; Drost (L.) sl. Rodenburg (Fr.) 8—6. 60; H. v. d. Weg (Haag) sl. Titulaer (H'l.) 7—5, 6—1; Bitter (A'dam) sl. v. d. Peyl (Z.) 6—1, 6—3; Mohn (Haarlem) sl. Óp den Velde (NHN) 62. 61; Dominicus (Haag) si. Galema (Gr.) 63, 7—5; v. Eijsden vrijgeloot Herkansing: Reus sl Koenen 7—5, 9—7, Knijper sl. Groen 61, 63; Rodenburg sl. Wielinga 119. 26. 64; v. d Peyl sl. Titu laer 57. 63. 63; Op den Velde sl. Galema 4—6, 7—5. 6—4. Het honkbalprogramma voor het aanstaan de weekeinde luidt: Zaterdag Eerste kl. A: (16.—) Kgnnemerland— WGA; (16.—) OVVO—Ajax. Overgangski. A: <16.—) De Spartaan- Schoten 2. B: (16.—) HFC Haarlem 2—DOS: (16.De VolewijckersSC Haarlem,. Tweede kl. A: (16.SVVSchiedam. B: (16.Ajax 2Rooswijk; (16.RCH 2 Kennemerland 2; (16.—) Schoten 3Zee- burgia. 3 B: (15.30) SC Haarlem 4—THB 7. 4 A: (15.30) SC Haarlem 5HCK 3 (ter rein HCK). B: (16.—) TYBB 3—DSS 2. D: (15.—) EHS 3—HCK 5; (15.30) Rooswijk 2— Terrasvogels 1. Zondag Eerste kl. B: (14.—) HCK—HHC; (14.—) TIW—RCH. Overgangski. A: (10.SC Haarlem 2 Sparta; (14.—) RFC—HHC 2. B: (10,—) UW—DEC; (14.30) WGA 2—DWS. Tweede kl. A: (10.—) DCO—EDO 2: (9.45) DSB—Sparta 2; (14.—) Neptunus—HCK 2. 3 A: (14.30) DSS 1—RCH 3. B: (12.—) HHC 3—RCH 4. 4 A: (10.—) HFC „Haarlem" 3—DCO 2. B: (10—) DIO 2—Terrasvogels 2; (14.30) HHC 4Schoten 4. C: (10.Bloemendaal 2 EDO 4; (12.DSB 2Spaarnevogels 1. CRICKET Het cricketprogramma voor Zondag is: Eerste klasse: ExcelsiorQuick (N.); SpartaKampong: VRAHBS. Tweede klasse A: Rood en Wit 2UD. Tweede klasse D: CVHWAjax (L.); Haarlem 2Rood en Wit 3. Fanny BlankersKoen zal niet deelne men aan de Europese athletiekkampioen- schappen, die van 25 t/m 29 Augustus in Bern worden gehouden. Ook zal zij geen deel uitmaken van de Nederlandse ploeg, die Zondag 14 Augustus in Hamm in een landen wedstrijd tegen Duitsland uitkomt. Mevr. BlankersKoen heeft geruime tijd geleden' last gekregen van een knie blessure. De laatste weken had zij nage noeg geen pijn in haar knie gehad en ook op de Nederlandse kampioenschappen in Tilburg was alles goed gegaan. Tijdens haar training van Dinsdag kreeg zij echter plotseling weer hinder van de blessure, hetgeen haar heeft doen besluiten de natio nale technische commissie van de K.N.A.U. mede te delen, dat zij van deelneming in Hamm en in Bern afziet. Hoewel Fanny BlankersKoen zich dus uit officiële vertegenwoordigende ploegen van ons land vertrekt, ligt het niet in haar bedoeling de wedstrijdsport vaarwel te zeggen. Zo wil zij bij voorbeeld^ starten op de wedstrijden van Te Werve,' die 21 en 22 Augustus op het programma staan. Het bestuur van de Haagse athletiekver- eniging Vlug en Lenig heeft bij het bestuur en de nationale technische commissie van de KNAU officieel geprotesteerd tegen de samenstelling van de ploeg, die Nederland bij de Europese kampioenschappen op de 4 x 100 meter estafette zal vertegenwoordi gen. Het V. en L.-bestuur is van mening, dat de verkiezing van Moerman (Pro Patria) niet gerechtvaardigd is, omdat deze nog nooit met de andere leden van het team, t.w. Saat, Rulander en Van Hardeveld (allen V. en L.) in een estafette is uitgekomen. Naar het oordeel van het bestuur van Vlug en Lenig zou de ploeg- aanmerkelijk aan sterkte winnen wanneer Sleeuwenhoek of Van Raamsdonk, die voleens het bestuur van de Haagse club van gelijke kracht zijn als Moerman, zouden zijn opgesteld. Beide ath- leten, die eveneens lid van V. en L. zijn, zijn geregeld met hun clubgenoten in de estafette uitgekomen en zijn dan ook, zo zegt het V. en L.-bestuur, veel beter op Saat c.s. in gesteld. Het bestuur van Vlug en Lenig heeft hier bij de suggestie gedaan. Saat. Rulander en Van Hardeveld van de lijst voor de 4 x 100 meter voor Bern te schranpen en V. en L. verlof te geven persoonlijk, dus niet voor rekening van de KNAU. met een eigen estafetteploeg voor 1e Europese kampioen schappen in te schrijven. Wij verzoeken onze weekabonné's die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE TOUR-PLOEG IN DEVENTER. Een goed bezet Deventer sportpark heeft Dins dagavond de Nederlandse Tour de France- ploeg zien rijden. Faanhof won de afvalrace over 15 ronden vóór Roks en Wagtmans. De klassementswedstrijd werd een zege voor Wim van Est. Een zogenaamde kleine Tour de France over 100 ronden van 450 meter elk leverde ook een overwinning p voor Wim van Est, met Gerrit Voorting op de tweede plaats. In plaats van een wedstrijd voor race wagens van de formule 1, de zogenaamde „Grand Prix"-wagens zullen dit jaar inter nationale sportwagenraces de hoofdschotel van het programma van de KNAC vormen. Zondag aanstaande zullen deze sportwagen races op het circuit van Zandvoort gehouden worden in vier klassen: tot 1500 cc., van 1500 tot 2000 cc., van 2000 tot 3000 cc. en tenslotte boven 3000 cc. Naar de mening van de heer J. H. van Haaren, voorzitter van de sport- commissie van de KNAC, zullen in de toe komst de wedstrijden in de formule 1 ver vangen worden door die in de formule s. omdat de sportwagen de normale auto het meest benadert en op de normaal verkrijg bare benzine rijdt. Overigens is dit niet de reden, dat men dt jaar geen Grand Prix organiseert. Toen de KNAC in October 1953 op de kalender vergadering van de FIA (de Internationale Automobielfederate) de datum van 7 Juni toegewezen kreeg, stond het nog niet vast of het circuit inderdaad bereden zou kunnen worden, omdat een nieuw wegdek aange bracht moest worden. Bovendien was het toen nog twijfelachtig of Mercedes reeds zou uitkomen. Daarom zag de KNAC van het houden van een Grand Prix-wedstrijd af. Ook de later aangeboden datum in de twee de helft van September werd afgewezen, omdat dan de risico's met het weer in Ne derland te groot zijn. Het ligt echter wel in de bedoeling van de KNAC om in 1955 Zandvoort weer het toneel van de strijd in de formule 1 te maken. In totaal ziin er circa 50 deelnemers uit Nederland. Engeland, België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en de Verenigde Staten. Door iedere klasse worden twee races elk van 25 ronden (105 km.) gereden. Daarom rijden de klassen tot 2000 cc. en die daarboven samen. In de eerste twee wed strijden starten de twee klassen met een minuut tussenruimte, de zwaarste eerst. Start type Le Mans De rijders, die minstens 20 ronden binnen de tijd van de winnaar in hun klasse hebben afgelegd, worden geklasseerd voor de vol gende wedstrijd, waarvan de start volgens het type Le Mans gehouden zal worden. Dat wil zeggen dat de wagens in een hoek van 45 graden voor de pits opgesteld worden met gesloten portieren en stilstaande motoren. De rijders worden aan de andere zijde van de weg bij de tribune opgesteld en moeten na het startsein zo snel mogelijk in hun wagens kruipen en wegrijden. Bij deze start zullen de wagens van twee klassen door elkaar staan aan de hand van de snelste tijden in de eerste wedstrijden. Deelnemers De deelnemerslijst ziet er als volgt uit: Klasse A (tot 1500 cc.): Gatsonides (Borg- ward). Hezemans (Porsche), v. d. Lof (MG special). Gast (MG snecialt. allen Neder land. Cbp^mari (Lotus MG). Margulies (Lotus MG) Allen (Lotus MG), (Leonard MG snecial), FDakeley (Leonard MG spe cial). Repoe (OSCA! allen Engeland. Col- lanee (OSCA Rosier) Frankrijk, Seidel (OSCA), Van Frankenberg of Herman (Porsche) beiden Duitsland. Mathe (Porsche) Oostenrijk. Reserve: Mikkers (Koopmi- kroon) Nederland. Klasse B (1500 cc.2000 cc.): Barendrecht (Veritas), Gottgens (Veritas), Gatsonides of Eschauzier (Triumph TR 2). Roosdorp (Fer rari 500 Mondial) allen Nederland, Bo Said (Ferrari 500 mondial), Amerika. Brown 'Cooper Bristol), Rogers (Cooper Bristol), Davis (Toieiro). Clarkson (Morgan Special Coupe), allen Engeland. Mus.v (Maserati), Zwitserland, Estager (Mas-rati Ecurie Ro sier). Frankrijk. Reserve: Bos Eyssen (BWM Cotuna), Den Ouden (Cidoro), v. d. Meulcn (Triumph TR 2) allen Nederland. Klasse C (2000 cc.3000 cc.): Bos Eyssen (Ferrari 212 Inter), Martens (Aston Martin) beiden Nederland, Donald Beauman (Aston Martin), Deely (Austin Healey), beiden Engeland, Dua (Veritas), België. Reserve: Maasland (Ferrari 250 Monza), Van Zalinge (Riley Special), beiden Nederland. Klasse D (boven 3000 cc.): Laurent (Ja guar XK 120 C Ecurie, Francorchamps), België, Van Dieten (Jaguar XK 120 C), Tielens (Jaguar XK 120 C), Tak (Jaguar XK 120 C), Davids (Jaguar XK 120 C Ecurie Ecosse), Carnegie (Jaguar XK 120 C), Dun can Hamilton (Jaguar XK 120 C), Abecas- sis (HWM), Gaze (HWM), allen Engeland, Levegh (Talbot), Frankrijk. Als tijdens de training blijkt, dat de „reserves" in dit veld kunnen meekomen, dan zullen zij toestemming krijgen om in de wedstrijden te starten. Ook het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond zet met het wederom hou den van een vacantie-werkweek voor ver- enigingsleiders(-sters) en andere gymnasten een traditie voort door deze werkweek thans voor de derde achtereenvolgende keer te houden op de terreinen van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders (C.I.O.S.) in Overveen. De belangstelling voor deze cursus stijgt ieder jaar en heeft thans de 100 gegadigden, afkomstig uit alle streken van Nederland, overschreden. De leider, de heer J. B. Rosenboom, technisch bestuurslid van het K.N.G.V. heeft al een aantal aanmeldingen moeten weigeren we gens plaatsgebrek. Er wordt de rhythmische gymnastiek be oefend onder leiding van mejuffrouw Nun Verhoef uit Arnhem, technisch bestuurslid van het K.N.G V. en van mevrouw R. van Gelderen—Langejan, die haa: opleiding ge noot bij mevrouw Jeanne v. d. Most uit Rotterdam. Mejuffrouw A. Fieseler, leidster van het dames-keurcorps van de Amster damse Turnbond, zal de gymnasten wegwijs maken in de zeer moeilijke stof aan brug met ongelijk gestelde leggers. De meer mannelijke onderdelen van de gymnastiek, n.l. het springen en de lange mat onderdelen waarvoor ook bij de vrouwelijke gymnasten grote belangstel ling bestaat en door haar ook ijverig wordt beoefend worden gedoceerd door de heren T. v. d. Meyden, een van de schrijvers van het standaardwerk over grondgymnastiek, en zijn leerling J. Wickel, beiden uit Rot terdam. Dat de tijd nuttig besteed wordt bewijst de indeling der lessen. Van 9.1512.15 rhyth mische gymnastiek, 's middags van 24 uur in 2 groepen brug met ongelijk gestelde leggers en grondgymnastiek en 's avonds van 7—9 uur wisselen van onderdeel. ,4 utomobilisrne Van 18 tot 23 Augustus zal de 5000 km. lange LuikRomeLuik rit worden gehou den, waarvoor in totaal 105 équipes hebben ingeschreven. Tot de inschrijvers behoren de Nederlanders Th. J. Kos-H. G. Arndt met Volkswagen, W. J. J. Tak-W. C. Niemöller met Alfa Romeo en het Nederlands-Franse team M. Gatsonides-dr. Angelvin met Aston Martin. De Haarlemse bokser H. M. Antonisse van „De Ring" is uitgenodigd een tweetal wed strijden te boksen in Zwitserland. Verdere deelnemers aan de trip zijn Berkhout, Te- ters, J. van der Zee, Crissie, Sjouwerman, Van Eijk, Linneman, Van Berkum, Van der Velde, Santilano en H. Antonisse. Terwijl die jongens daar zo bezig waren met het stoken van hun vuurtje, kwamen Rick en Bunkie aanlopen. J Ja, daar waren ze zo met zijn vieren ijverig bezig, en ze vergaten helemaal, dat jongens geen vuurtje mogen stoken! Want dat is natuurlijk veel te gevaarlijk. Maar daar dachten ze niet aan. hetZZ^ntjeSteedS StUkje$ k°Ut en die 9ingen dan weer in Lekker brandt-ie, hè?", zeiden ze tevreden. nnl dat hf defd'L Maa\ nïe\ alleen rnok kwam eT uit het schoorsteentje ook vonken en brandende stukjes hout vlogen mee naar boven, en die werden door de wind meegenomen. wikt ddt !fa,f nouJuist gevaarlijk, en daar hadden de jongens geen erg in Want die rondvliegende vonken konden heel wat kwau.1 uitrichten' Maar toen, opeens keek Bunkie achter zich, en hij schrok geweldig... „O, jongens kijk daar eens.'", schreeuwde hij Incidenten na wedstrijd Naar aanleiding van de incidenten, die zich Woensdag 4 Augustus in Utrecht na afloop van de waterpolowedstrijd Zwemlust —Brandenburg hebben voorgedaan, is een kwestie ontstaan, waarin het laatste woord voorlopig niet gezegd zal zijn. In de halve competitie voor degradatie uit de eerste klasse, die tussen Zwemlust (Utrecht), DAW (Alkmaar) en Branden burg (Bilthoven) wordt gespeeld, ontmoet ten elkaar Woensdag Zwemlust en Branden burg op het terrein van eerstgenoemde vereniging. Na de wedstrijd, die met 3—2 door Zwemlust werd gewonnen, werden enkele spelers van Zwemlust en de scheids rechter, de heer Van As uit Amersfoort, door supporters van Brandenburg bedreigd en beschimpt. Er zouden zelfs enkele klap pen zijn gevallen. Gezien het rapport dat door de scheids rechter werd uitgebracht, werd door de sportcommissie van de KNZB bepaald dat Brandenburg de thuiswedstrijd op Dinsdag 10 Augustus tegen DAW zonder publiek moest spelen. Brandenburg heeft daarop de KNZB medegedeeld deze maatregel te zullen negeren en wel publiek te zullen toelaten. Van de zijde van de sportcommissie werd het bestuur van Brandenburg voor de ge volgen gewaarschuwd, namelijk dat spelen mét publiek zou worden beschouwd als „niet opkomen" in de zin van het sportreglement, hetgeen het toewijzen van twee verliespun- ten tot gevolg zou hebebn. In een spoedvergadering heeft het bestuur van Brandenburg toen het besluit genomen uit de KNZB te treden. Als argument werd bij de mededeling van dit besluit onder andere aan het bestuur van de KNZB op gegeven dat de KNZB eenzijdig een straf heeft opgelegd, aangezien geen enkel be stuurslid, official, speler of lid van de ver eniging is gehoord over zogenaamde onregel matigheden. De waterpolowedstrijd voor de promotie van de eerste klasse naar de hoofdklasse tussen AZ en PC en HVGB, die Maandag avond wegens invallende duisternis ge staakt werd, zal Vrijdagavond 13 Augustus in Amersfoort worden uitgespeeld. De sport commissie van de KNZB heeft besloten dat alleen de tweede helft v^n deze wedstrijd zal worden gespeeld. Bij de onderbreking had AZ en PC de leiding met twee—nul. Op het terrein van VRA in Amstelveen is gisteren de tweede eendaagse cricketwed strijd gespeeld tussen een elftal van de NCB en de Free Foresters, die door het bonds- elftal met 23 runs gewonnen werd. Het bondselftal stond onder aanvoering van Van Katwijk (HBS), die de toss won en eerst batten koos. Dit keer bleef de regen, behou dens een paar korte buitjes, uit, doch een zware hinderlijke dwarswind deed veel af breuk aan het spel. Het bondselftal scoorde een totaal van 118 runs, waarvan Bailey 13, Herklots 26, Van Katwijk 35. Hardy bowlde 0 voor 9, White 6 voor 38 in 23 overs en Robins 4 voor 43 in 22 overs. De Free Foresters waren all out voor 95 (Hill 14, Proud 14, Sir Becher 22 en New man 25). Het laatste wicket van de Foresters viel op de eerste bal van de laatste over van de dag, toen Van der Linde op short leg met een eenhandse linkse vang ie laatste batsman van de Free Foresters uitving. De bowlingcijfers van. het bondselftal luiden: Bakker 2 voor 39, N. v. d. Bosch 4 voor 25, Kors 3 voor 29 en Bailey 1 voor 0. Dit was tevens de eerste overwinning van een bondselftal op de Free Foresters. Vandaag en morgen spelen de Free Fo resters op het Rood en Wit-terrein in Haar lem tegen de Flamingo's. Sir Gordon Richards, de jockey die 26 maal de titel van kampioen-jockey van Groot Brittannië op zijn naam bracht, zal de wedstrijdsport vaarwel zeggen. Hij maakte dit besluit bekend in zijn landhuis in West Worthing, in Sussex waar hij vertoeft tot herstel van de verwondingen, die hij bij een race op 10 Juli heeft opgelopen. „Mijn car rière als jockey heeft 34 jaar geduurd," zeide Sir Gordon, „en ik heb elke minuut ervan genoten zodat ik niet zonder veel spijt af scheid neem. Maar aan races zal ik niet meer deelnemen". ADVERTENTIE kan Uw plannen in duigen gooien. y Is altijd makkelijk 62) Nadat dit gebeurd was, nam Jim zijn vriend terzijde. „Luister eens, m'n brave zei hij, „ik voel me niet al te best. Die aardigheid, die Scott me vanmiddag gele verd heeft, heeft me kennelijk wel ietwat aangepakt. Kun jij 't hier momenteel aan? De politiemannen zijn er natuurlijk ook.. Leg jij 't hun maar uit, dat ik me niet goed voelde". Jim Woodstone verdween haastig en haastte zich naar de dichtstbijzijnde tele fooncel. Hij had iets zéér belangrijks aan Faraday Randal te vertellen. Het was omstreeks middernacht, toen al het gewone routine-werk voorbij was. Een politieauto bracht Tarrant en Wood stone tenslotte terug van Oringham naar Holmarket en Edwards reed met hen mee. Op het politiebureau had Matt getelefo neerd met Monica. Ze had Beverley voor de nacht mee naar haar huis genomen. Matt vertelde haar snel wat er gebeurd bij IJ te hebben, die helpen direct! was, maar natuurlijk kon hij haar on mogelijk in enkele woorden het gehele drama weergeven. Toen ze eindelijk in het hotel in Holmarket terug waren, ble ven de drie mannen tot diep in de nacht zitten napraten. Edwards had een tweede gesprek met mevrouw Evans gehad. Deze vrouw, die doodsbenauwd was en vol af schuw had geluisterd naar hetgeen de detective haar vertelde, had tenslotte zon der terughoudendneid met hem gesproken. Ongetwijfeld was ze door haar broer vol komen om de tuin geleid. Het verhaal, dat ze in de eerste instantie verteld had, was volkomen waar. Ze had geloofd in hetgeen haar broer haar gezegd had en ze haatte mevrouw Dean. „Volgens haar en ik geloof dat ze de waarheid sprak", zei Edwards peinzend, „ging haar broer na de oorlog volkomen de verkeerde kant uit. Hij was een kantoor bediende in Lowestoft, toen de oorlog uit brak. Hij nam dienst en bracht 't tot de rang van majoor. Hij werd onmogelijk arrogant en voelde zich te hoog voor zijn familie. Jarenlang liet hij zijn naaste fa milieleden links liggen." Vol belangstelling luisterden Jim en Matt naar het verhaal van de detective. Mevrouw Dean betekende voor hen méér dan voor Edwards. „Na verloop van enkele jaren kwam hij echter weer opdagen", vervolgde Edwards. „Hij hing een verhaal op over tegenslag en grote geldelijke verliezen. En hij ver telde toen ook voor 't eerst over zijn hu welijk. Mevrouw Evans zei, dat zijn vrouw hem verlaten had, omdat ze zijn vroegere eenvoudige bestaan te weten was gekomen en zijn nederige afkomst. Zijn vader was een klein winkeliertje in Wil- chester. Zijn vrouw voelde zich hierdoor in haar eer gekrenkt. Ze was hierdoor méér geschokt dan door het feit, dat haar echtgenoot al haar geld opgemaakt had met twijfelachtige transacties, en zelfs naar ze later vernam al eens in de ge vangenis had gezetenvooi fraude. Zo zijn vrouwen!" Edwards knikte ernstig, als wist hij alles van de andere sexe. „Mevrouw Evans hoorde hierna niets meer van hem tot enkele weken geleden," vervolgde hij. „Toen kwam hij bij haar aan met een verhaal, dat hij in Amerika véél geld had verdiend en het plan had opgevat om zijn zoontje bij zijn ontaarde moeder weg te halen. Hij wilde de jongen mee naar Amerika nemen en zijn zuster moest tot 't zóver was de jongen onder haar hoede nemen. De vrouw besprak het met haar werkgeefster, mevrouw Salting, die 't goed vond dat haar neefje gedurende enige tijd op de „Hollies" zou komen lo geren. Toen dit alles zo geregeld was en zij klaar stond om het kind te ontvangen veranderde haar broer zijn plannen en werd ze hals over kop door Cass naar de Battesea-flat in Londen gehaald. Wat hierna gebeurde, is bekend". ,,'t Is allemaal slim opgezet'zei Wood stone. „Iemand met hersens werkt in deze zaak op de achtergrond. Ik zit er over te piekeren, wie 't kan zijn". „Ik denk mevrouw Dean", antwoordde Matt. „Tenslotte is ze er doortrapt genoeg voor en veel geraffineerder dan iemand als Cass. Ik vraag me af, hoe ze bij dit alles betrokken is geraakt. Of zou ze altijd met deze schurken samengewerkt hebben? Ze is echter óók een zeer vertrouwde re latie van Randal en Arden, 't Gaat boven m'n pet". Edwards merkte op: „Ik weet niet zo heel veel van de methoden van kidnappers. Maar deze opzet is stellig niet van Lew Sands. Het geheel is te voorzichtig, te subtiel, te weinig doortastendBruten als hij missen elk gevoel. Als 't aan hem gelegen had, was de jongen waarschijnlijk in een kelder opgesloten en had hij zich niets van hem aangetrokkenNee, meneer Woodstone heeft gelijk, er moet een verfijnder figuur op de achtergrond zijn. Misschien zal Cass het ons vertellen.... „Dat was hij inderdaad van plan," zei Jim onbewogen, „toen hij over mevrouw Dean's medeplichtigheid begon te spreken. Maar ik liet hem met opzet niet verder gaan." „Waarom?", vroeg Edwards scherp. „Omdat ik eerst Randal zélf wilde waar schuwen. In deze hele geschiedenis was er aldoor een ontbrekende schakelmaar ik ben er nu, geloof ik, achter." „Wat bedoel je?", vroeg Matt. „Wie bedoel je, moet je zeggen," ver beterde Jim hem. De nieuwe gezant van Griekenland, de heer N. Anissas, heeft heden in paleis Soest- dijk die zijn geloofsbrieven aan de Koningin overhandigd. „Ja, wie „Jonathan Arden! Voor zover ik een en ander thans overzie, moet hij het zijn." „Waanzin, Jim!", riep Matt vol veront waardiging uit. „Stel je voor: Arden! Waarom Arden? Randal en hij zijn oude vrienden! Arden zou nooitbovendien kan het bij hem niet het geld zijnHoe kom je er in hemelsnaam bij?" Edwards scheen zijn opwinding slechts met moeite te kunnen onderdrukken. „U hebt daar een zéér ernstige beschuldiging geuit, meneer Woodstone," zei hij enigszins hees. „Kunt u deze nader toelichten?" Op de onverschillige manier, welke Matt zo goed van zijn vriend kende, begon Jim met zijn uiteenzetting. „U zult het waar schijnlijk met mij eens zijn, meneer Ed wards, wanneer u de omstandigheden kent, zoals meneer Tarrant en ik die kennen. Mijn vriend wéét, dat ik nooit helemaal bevredigd was met betrekking tot deze zaak." Hij wendde zich thans tot Matt. „Het allerbelangrijkste is, dat elke inlich ting, die je Arden gaf, altijd doorlekte naar mevrouw Dean en vervolgens naar Cass en Scott. Misschien stak daar niets in en was het volkomen onschuldig, misschien echter ook niet. Je weet, Matt, dat ik nooit hele maal de manier, waarop jij in deze zaak bc-1 tokken raakte, kon aanvaarden. De verhalen, die Arden jou deed, vond ik, op zijn zachtst gesproken, vreemd. Ik kwam tot de overtuiging, dat Arden niet zo on schuldig was als hij zich voordeed, argwaan had jegens jou en er achter wilde komen, wat jij wist. Matt zei niets, knikte enkel. „Daarna viel ik over de manier, waarop hij jou van boord werkte, nadat je Scott ontdekt hadHij gaf het alarmsignaal na de lunch en nam jou mee op een tocht langs de kust. Het geheel was opvallend ingewikkeld. Het meest voor de hand lig gende was geweest om jou onmiddellijk naar Monica of mevrouw Dean te sturen met een waarschuwing, en Scott in on wetendheid te laten, totdat de jongen in veiligheid was gebracht. Hij speelde die „angst voor de vreselijke gevolgen" te veel uit. Maar nog verdachter was hetgeen er in Battersea gebeurde." Om Edwards geheel op de hoogte te stel len, lichtte hij een en ander kort toe. Daar na vervolgde hij: „Ook daar wist hij jou op een zijspoor te brengen, Matt! Je had hem op dat moment lelijk te pakken. Hij kon niet anders doen dan Pringle's mensen waarschuwen, maar hij deed dit nadat hij mevrouw Dean op de hoogte had gesteld. Ik zou graag willen weten, hoe laat hij precies de detectieves waarschuwde deze hadden wel zéér veel tijd nodig om ter plaatse te komen en ik denk niet, dat hij hun alles mededeelde. Nee, in deze hele geschiedenis was er altijd iets, dat niet helemaal klopte, en ik ben er nu van over tuigd, dat hij daarvan de oorzaak was.... (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6