Kleedhuizen op sportvelden moreel en hygiënisch niet langer verantwoord" Vier karpers op de kust Over drie maanden geen verhaal van verhoogd overheidspensioen Amazoneschip gleed in Spaarne bij Haarlemse Scheepsbouwmij. Kort en bondig Vacantiekampen in duinen bij Bentveld gisteravond gesloten B. en W. antwoorden raadslid Voogd: Nogmaals bij Gedeputeerde Staten op spoedige goedkeuring aangedrongen B. en W. antwoorden raadslid D. Verbaan Geen geld voor kunst aan nieuwe huizen Amsterdamse Beurs Twee Braziliaanse serie-orders van 8 en17 millioen in ons land Bloemendaal VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Monument te Spaarndam Restauratie Hofje Lichaam van vijf jaar geleden vermiste boekhouder opgehaald Bordenwasser vond 52 tussen de vuile borden Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem Douches in woningcomplex van St. Bavo-Noord In vuur van het gesprek uit het raam gevallen Begrafenis G. Huijzer Veemarkt Leiden 99 „De huidige kleedgelegenheden verkeren thans inderdaad in een zodanige toestand, dat het zowel uit hygiënisch als uit moreel oogpunt eigenlijk niet meer verantwoord is de sportliefhebbers, waarvan het aantal de laatste jaren in belangrijke mate is toege nomen, in groten getale toe te laten. Toch deinzen wij nog terug voor de daaruit voortvloeiende consequentie van een drastische beperking van het gebruik van de terreinen, waardoor de lichamelijke opvoeding op een aantal scholen ernstig in gevaar zou komen en verschillende sportverenigingen in grote moeilijkheden zouden geraken. De enige mogelijkheid om in deze onhoudbare toestand verbetering te brengen is naar onze mening gelegen in een spoedige verwezenlijking van de aanhangige bouwplan nen. Het treffen van noodvoorzieningen ter plaatse zou de totale kosten immers nog meer doen stijgen. In verband daarmede hebben wij er inmiddels nogmaals bij Gede puteerde Staten met klem op aangedrongen thans op korte termijn de gevraagde verklaring van geen bezwaar af te geven." Zo luiden twee passages uit het ant woord van burgemeester en wethouders van Haarlem op door het raadslid drs. J. J. Voogd (Partij van de Arbeid) gestelde vragen naar aanleiding van ons artikel „Wantoestanden op Haarlemse sportvel den" in ons blad van 20 Juli. Wij gaven in die beschouwing een inzicht in de factoren welke hebben bijgedragen tot de vertraging in de bouw van de kleed huizen op de sportvelden aan de Klever laan, de Van Oosten de Bruijnstraat en de Mr. Jan Gerritszlaan, vertraging welke een gevolg is van een competentiegeschil tus sen Gedeputeerde Staten en de gemeente. Nadat B. en W. thans in hun antwoord een kort overzicht hebben gegeven van de over dit onderwerp gevoerde corresponden tie, schrijven zij verder nog, dat zij de aan dacht van Gedeputeerde Staten erop heb'- ben gevestigd, „dat de verhoging van het aanvankelijk voor de bouw van de kleed huizen benodigde bedrag enerzijds een ge volg was van door hen gemaakte opmerkin gen en anderzijds werd veroorzaakt door de omstandigheid, dat in de bouwplannen alsnog douchegelegenheden waren opgeno- De gemeenteraad van Haarlem heeft op 27 Augustus 1952 besloten B. en W te mach tigen tot het doen maken van een stenen trap. die een verbinding tot stand zal brengen tussen de dijk en het Kerkplein in Spaarn dam. De trapverbinding zou tevens worden gecombineerd met de onderbouw voor een be scheiden monument ter herdenking van de in de tweede wereldoorlog omgekomen inwo ners van Spaarndam. De kosten werden des tijds geraamd op 9000.—. Door verschillende omstandigheden, o.a. kon men de voor het monument benodigde gelden niet bij elkaar krijgen, is tot dusver aan de voorgenomen plannen geen uitvoering gegeven B. en W. delen de gemeenteraad mee. dat de laatste beletselen opgeheven zijn en dat het gewenst is. dat thans de werkzaamheden door de gemeente worden uitgevoerd. Door de prijsstijgingen en loonsverhogingen zal een bedrag van 11.000 nodig zijn. Het college stelt de raad voor het crediet van 9000 met 2000 te verhogen. Het college van regenten van de stichting de Hofjes van Staats en Noblet heeft B. en W. van Haarlem verzocht te bevorderen, dat aan deze stichting ten behoeve van de restauratie van het Hofje van Staats een subsidie uit de gemeentekas wordt ver strekt. Met deze restauratie is gemoeid een bedrag van 28.640. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich bereid verklaard ter zake een rijkssubsidie te verlenen ten bedrage van 50a/o. Er is reden om aan te nemen, dat ook de provincie Noordholland een bijdrage in de restauratiekosten zal verlenen. Aangezien B. en W. het toejuichen, dat dit fraaie, uit 1730 daterende, hofje wordt gerestaureerd, achten zij het gewenst, dat hiervoor een bijdrage uit de gemeentekas wordt toegekend ten bedrage van 20% van de kosten, tot een maximum van 5.728. men. Tevens hebben wij Gedeputeerde Sta ten er 'op gewezen, dat een ingesteld on derzoek heeft uitgewezen, dat een beper king van de bouwkosten, bij handhaving van de o.m. door hun college aanbevolen wijzigingen, niet mogelijk was, zonder dat afbreuk zou worden gedaan aan de hecht heid en de bruikbaarheid van de kleedgele genheden. Op ons verzoek om alsnog een verklaring af te geven, dat tegen de uit genoemd raadsbesluit voortvloeiende uitgaaf geen bezwaar bestaat, hebben wij tot dusverre nog geen antwoord ontvangen. Dit is te meer te betreuren, omdat bij tijdige goed keuring de nieuwe kleedhuizen nog in loop van het komende seizoen in gebruik geno men hadden kunnen worden". In de Ringvaart langs de Schipholdyk (gemeente Haarlemmermeer) waren arbei ders bezig naar metalen te dreggen en zij haalden onderdelen van een auto op. De politie werd gewaarschuwd en by het voortzetten van het dreggen werd ook de carrosserie van een auto opgehaald. Ge vonden werden beenderen van het skelet van een mens. Met een opgehaald nummer bord kon de politie spoedig vaststellen, dat de auto afkomstig was geweest van de boekhouder J. B., gewoond hebbende te Beemster. Deze was sedert 18 Maart 1949 vermist. Aangezien de heer B. vijf jaar ge leden het laatst in de omgeving van de Ringvaart was gezien is toen in de Ring vaart gedregd, evenwel zonder succes. Gisteren is proces-verbaal opgemaakt tegen een 47-jarige Haarlemmer, borden wasser in een Haarlems hotel, die er van wordt verdacht, op 7 Augustus f 52 te heb ben verduisterd. Hij beweerde het bedrag te hebben gevonden tussen de te wassen borden en de helft te hebben gegeven aan zijn maatje, een 17-jarige tijdelijke hulp. Deze jongeman bleek een gedeelte van het geld reeds te hebben versnoept. Ook tegen hem is proces-verbaal opgemaakt, terzake van heling. De bordenwasser was nog in het bezit van zijn deel van het bedrag. B. en W. van Haarlem hebben het raadslid D. Verbaan geantwoord op zijn onlangs gestelde schriftelijke vragen met betrekking tot het verhaal op de met terugwerkende kracht verhoogde pen sioenen oud-overheidspersoneel. B. en W. schrijven dat de door de heer Verbaan bedoelde groep twintig gezinnen omvat, te weten, zeven gezinnen, die een aanvullende steunuitkering ontvangen voor levensonderhoud, variërende van 1,15 tot 8,90 per week, plus ziekenfondspremie, kledingtoelage en winterbijslag en dertien gezinnen, die een uitkering ontvangen voor ziekenfondspremie en/of versterkende mid delen. Bij de berekening van het steunbedrag worden alle inkomsten, niet uit arbeid ver kregen, zoals uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening, Ziekte wet,, Ongevallenwet, Pensioenwet, enz., volledig gekort. Deze korting wensen B. en W. te handhaven, omdat de vrij hoge niet te hoge steunnormen in deze ge meente geen aanleiding geven daarvan af te wijken. Op deze regel is evenwel een uitzondering gemaakt bij de laatste ver hoogde uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening. De korting op deze categorie van ondersteunden is eerst drie maanden later, op 1 April 1954 toegepast, hoewel de verhoogde uitkering met ingang van 1 Januari 1954 plaats vond. Ten aanzien van de door de heer Verbaan bedoelde groep gepension- neerden zal deze uitzondering ook worden toegepast, dat wil zeggen, dat de korting eerst zal ingaan op 1 Juli 1954, om dat verwacht wordt, dat de verhoogde pen sioenen niet voor October a.s. zullen wor den uitbetaald. Verdere tegemoetkomingen kunnen B. en W. helaas niet doen, om wille van de daaraan verbonden consequenties. Bovendien zijn de steunnormen, waarop de tegenwoordige uitkeringen zijn gebaseerd, reeds per 1 Januari 1954 aan de verhoogde kosten van levensonderhoud aangepast. Het prijsverloop van de kosten van levensonderhoud wordt door het College nauwlettend gevolgd en heeft zijn volle aandacht. Indien de prijsstijgingen aanhou den, zullen de steunnormen opnieuw moe ten worden herzien, maar dan over de ge hele linie en niet voor een bepaalde groep. B. en W. van Haarlem hebben het raads lid J. J. Voogd (Partij van de Arbeid) ge antwoord, dat bij de tegenwoordige wo ningbouw de uiterste soberheid moet wor den betracht om de huurprijzen zo laag mogelijk te houden, zodat het niet mogelijk is opdrachten aan beeldende kunstenaars te geven voor het aanbrengen van kunst werken in, aan of bij de nieuwe woning complexen, zoals de heer Voogd had ge vraagd. Het college blijft er echter in het algemeen naar streven de toepassing van beeldende kunst bij het uitvoeren van wer ken van diverse aard zoveel mogelijk te bevorderen. In dit verband overwegen B. en W. het aanbrengen van beeldhouwwer ken op daarvoor in aanmerking komende plaatsen in de nieuwe wijken der gemeente. ONDERTROUWD: H. M. van Rooijen en E. A. van Wonderen; H. C. Mathlener en E. D. Blaauw; W. F. G. Groot en J. C. de Vries. GETROUWD: H. J. de Lepper en J. Zwaanswijk; H. A. Otter en H. van Dijk. GEBOREN: Hubertus Franciscus Johan nes Maria, z. van H. G. v. d. Weiden en M. H. Lommerse; Maria Laetitia, d. van B. H. Bal en S. E. Koster; Martinus Cornelis, z. van W. Luiten en J. M. Coppens; Jacobus Maria Nicolaas, z. van F. J. v. d. Linden en J. E. C. Bastings. OVERLEDEN: C. J. Kors, 53 j.; J. Leef- lang, 65 j.; Wed. K. van der PolsWoud, 83 j.; Mej. J. M. de Looper, 53 j.; A. Huisman Mook, 79 j.; S. Y. Wang, 57 j.; A. J. Ver wijs, 57 j.; Wed. H. G. RessingVisscher, 84 j.; Wed. A. C. Nieberg—Koeleman, 86 j.; G. Jansen—Maas, 80 j. HAARLEM, 12 Augustus 1954 GEHUWD: 12 Aug., J. M. van den Berg en A. Warmerdam; B. Hilbrink en A. M. Bok; G. J. W. Geeven en A. Alles; W. Hak- kenhaar en P. H. Moen; E. van der Zaag en F. Botti; J. J. F. Reitsma en M. Pronk; G. Wessel en E. J. van der Gulik. BEVALLEN van een zoon: 10 Aug., J. A. M. Kottman—Jansen; M. Knoop—Weststeijn; 11 Aug., Th. M. Bosscher—Wissink; A. C. SandersBalm; J. E. RoosTabakspinder; 12 Aug., B. M. van LieshoutHetem. BEVALLEN van een dochter: 12 Aug., D. E. van AmerongenStanden; C. VinkMar kerink; G. M. SchotmanCadier. OVERLEDEN: 11 Aug., A. Kol—van Hage, 80 j., Terheidenstraat; D. Koel. 76 j., Adriaan de Jongestraat; 12 Aug., J. S. de Wilde, 52 j., Meeuwenstraat. Daar stonden ze dan, gistermorgen in de hal van ons gebouw. De dertienjarige Jan Bos man van de Hooimarkt en de twaalfjarige Bart Holwerda uit de Ten Katestraat. Twee jonge broekjes, die met van onverholen trots stralende gezichten een groot leefnet toonden, waarin zich een viertal vissen bevond. En niet van die kleine vissen; dat was dan ook de reden, dat zij met hun buit naar de krant waren gekomen. Zij hadden elkaar 's morgens bij een in ham aan het Spaarne ontmoet en waren of korte afstand van elkaar gaan vissen. Er zaten op die plaats heel wat karpers, vertelden z\j, en de meeste bleken wel trek te hebben in een stukje aardappel. Toch begon de vangst niet voorspoedig voor hen, want het duurde niet lang, of zij hadden er al heel wat verspeeld. Maar kort daarna had Jan succes: hij trok een kleine edelkarper op het droge, een beest van ongeveer dertig centimeter. Dat liet Bart natuurlijk niet op zich zitten; een paar minuten later lag er een edelkarper van circa 45 centimeter naast hem. En toen kwam het grote ogenblik: een goudkarper van ongeveer drie-kwart meter liet zich verschalken door Jan, die, het beest naar de kant trok en het een kwartier lang liet uitrazen, waarna Bart de vis met zijn schepnet uit het water kon tillen. Tenslotte maakte Jan met een gewone karper van 45 centimeter het viertal com pleet. Een visrijke morgen dus, want alles had zich in ongeveer anderhalf uur afgespeeld. Toch vonden zij het nog niet eens zo'n geweldige prestatie, want tijdens het ver laten van het gebouw sprak een van hen over een snoek, die een roeibootje met moeder en dochter het riet had ingetrok ken 3-3'/» Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 99% 230% 363% 271% 429 90% 160 141 125% 11718/i6 207% 186 187% 192 39% 78'/» 59 93% 19 V» 54% Openings koersen 99% 230 362 271 426 90% 160 141 125% 118 207'/, 186% 187% 192 39% 77% 58'/, 94 18% 53% Het casco van de „Presidente Vargas" glijdt van de helling het Spaarne in. Onder de stage motregen gleed gisteren het casco van een schip in het Spaarne, dat vermoedelijk in zijn toekomstige loop baan beter weer zal hebben: het was de in aanbouw zijnde „Presidente Vargas", bestemd voor passagiersvervoer op de Amazone, die van stapel liep bij de Haar lemse Scheepsbouw Maatschappij. Ondanks het slechte weer hielden velen aan de overkant van het Spaarne, wier aandacht was getrokken door de bruine, schuin naar het water gerichte scheeps romp op de helling, even stil om het schip in zijn element te zien schuiven. Het personeel van de werf had het werk verlaten om eveneens toe te zien en nabij de helling, op een verhoogd platform sprak de directeur van de werf, de heer B. Vlielander Hein ter inleiding van de plechtigheid een aantal genodigden toe. Hij richtte zich in het bijzonder tot de ver tegenwoordiger van de opdrachtgeefster, de Servicos de Navegacao da Amazonia e do Porto de Para (S.N.A.P.P.) en dankte voor het vertrouwen, dat deze in zijn werf had gesteld. De S.N.A.P.P. heeft twee serie-orders geplaatst bij de Hollandse Scheepsbouw Associatie, waar de Haarlemse Scheeps bouw Maatschappij deel van uitmaakt. De eerste serie, die in het totaal acht millioen gulden beloopt, omvat drie schepen, ach tereenvolgens de Leopoldo Peres, die reeds voltooid en op weg naar Brazilië is, de „Imto Carepa", die dezer dagen wordt op geleverd en als laatste de „Presidente Vargas", die deze middag van stapel liep. De tweede serie beloopt 17 millioen gul den en wordt gevormd voor opdrachten voor negen schepen. De schepen zijn bestemd voor vracht en passagiersvervoer op de Amazone. Er zijn bijvoorbeeld hekwielers bij vaar tuigen voor ondiep water, voortbewogen door schepraderen aan de achterzijde voor het verkeer op de bovenloop van deze rivier. De „Presidente Vargas" zal een mssagiersdienst onderhouden in de monding van de Amazone. De heer Vlielander Hein uitte in zijn toespraak de verwachting, dat de genodig den spoedig onnieuw op de werf zullen worden ontboden om bij de overdracht te kunnen zien, hoe de Presidente zich in het water gedraagt. Daarop verrichtte me vrouw Thomson, echtgenote van de voor zitter der Hollandse Scheepsbouw Asso ciatie de doopplechtigheid en de te water lating onder het uitspreken van de wens, dat het schip fortuinlijk zal varen. Haar Het bestuur van de R.K. Woningbouw vereniging St. Bavo-Noord heeft onder de bewoners van de 116 woningen van het complex Muiderslotweg, Dullaertstraat, Roskam straat, Roemer Visscherstraat, Jephtaplein en Badelochstraat een enquête gehouden over de vraag of zij prijs stellen op het inrichten van een douchegelegen heid. Zeventig bewoners hebben bevesti gend geantwoord. Het bestuur heeft zich thans tot B. en W. gewend met het verzoek om een voor schot ten bedrage van 14.500.voor de aankoop en het aanbrengen van de be nodigde warmwaterleidingen, de gaslei dingen, verlichting en 70 gasgeysers met meng-, aftap- en gaskranen. Tegen het plaatsen van de apparaten bestaat bij het college geen bezwaar, mits de bewoners de daaraan verbonden kosten in de vorm van een wekelijkse vergoeding betalen. Deze vergoeding zal 0.60 per week per woning moeten bedragen. Dit is nood zakelijk teneinde een sluitende exploitatie te verkrijgen, waarbij rekening wordt ge houden met het tweemaal per jaar schoon maken van de apparaten. B. en W. stellen de raad voor aan ge noemde vereniging het voorschot te ver lenen. Donderdagmiddag om vier uur was een Haarlemmer op de zolderverdieping van een perceel aan het Klein Heiligland in druk gesprek gewikkeld met iemand, die zich bevond in een tegenoverliggend per ceel. Om elkaar goed te kunnen verstaan had de man zich ver uit het raam gebogen. Waarschijnlijk heeft hij zich iets te ver buiten het raam gewaagd; hoe het ook zij, de man is van ongeveer viereneenhalve meter hoogte op straat gevallen. Met een lichte hersenschudding en een schouderfractuur is hij opgenomen in het Diaconessenhuis. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. E. Smit Salm, z.; H. M. LonteUijtendaal, 2 z.; J. J. B. Bos manvan Hecke, z. ONDERTROUWD: W. Melgers en J. C. van de Kemp. GEHUWD: F. J. J. Dotjes en M. J. Lodder. C. H. Reuvekamp en Chr. H. Eskens. OVERLEDEN: Wed. M. Leeuwerikde Pous, 33 j.; Wed. J. D. van Holland—de Wit, 85 j.; C. t Bruijn, 58 j. wens kreeg onmiddellijk uitbundige bijval van een paar stoomfluiten. Het gezelschap begaf zich vervolgens n een tent op de werf, waar verversingen werden aangeboden en waar namens de president van de S.N.A.P.P., de heer Edir Dias de Carvallo Rocha, het woord werd gevoerd door de heer Pereiro Pinto. Hij uitte zijn tevredenheid dat het laatste schip van de eerste serie, waarvan de bouw aan het einde van het vorig jaar be gon, thans te water gelaten is en spoedig zal worden afgebouwd. Het gezelschap, waarbij zich inmiddels ook de Braziliaanse consul in Amsterdam, de heer Morillo Tasso Fraqoso, had ge voegd, bleef nog enige tijd in een plezie rige stemming bijeen. De „Presidente Vargas" heeft een lengte over alles van 79,6 meter, een breedte van 11,10 meter en een diepgang van drie me ter. Het schip heeft een waterverplaatsing van 1300 ton en een snelheid van 18 kno pen. Het is uitgerust met twee Sulzer- motoren. In het verslag van de begrafenis van de heer C. Huijzer, oud-technisch bedrijfsleider van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, op de begraafplaats te Heemstede, is meegedeeld, dat ds. J. J. Rap gesproken heeft namens de Unie van Baptisten Gemeenten. Namens deze Unie heeft echter ds. T. Jans- ma het woord gevoerd, waarna ds J. J. Wee- nink, predikant der Baptisten Gemeente te Haarlem, zich met woorden van troost tot de nabestaanden richtte. Aan de groeve sprak ds. J. J. Ruys van Alkmaar, waarna ds. Weenink het Onze Vader bad BINNENLAND Bjj Koninklijk Besluit is de luitenant- generaal van de generale staf A. G. J. M. F. van der Kroon, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, benoemd tot eerste ondervoor zitter van het Nederlandse Rode Kruis. In het ondergrondse bedrijf van de mijn Willem Sophia te Kerkrade-Spekholzerheide is de 50-jarige houwer H. J. Vinken uit Bocholtz door een val in een opbraak om het leven gekomen. Hij was gehuwd en vader van zeven kinderen. Tot burgemeester van Oostvoorne is benoemd mr. W. H. Sprenger, thans burge meester der gemeenten Geervliet en Heen- vliet. Mr. Sprenger is lid van de Partij van de Arbeid. De heer H. Plant te Haarlem is met terugwerkende kracht tot 1 Juni bevorderd tot hoofdbesteller bij het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem. De Vereniging van Haagse Museum vrienden heeft aan de gemeente 's Graven hage ten behoeve van de collectie muziek instrumenten van het Gemeentemuseum een viool ten geschenke aangeboden van de 18de eeuwse Nederlandse vioolbouwer J. B. Ie Febvre. Bij Koninklijk Besluit is onlangs be paald, dat de gouden koorden en kwasten, behorende tot het vaandel van het garde regiment fuseliers Prinses Irene, zullen wor den vervangen door de Oranje en Nassau- blauw gekleurde invasiekoorden. Als over weging heeft hierbij gegolden de wenselijk heid, dat het invasiekoord, dat alle oud strijders van de voormalige Koninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene" mogen dragen als een herinneringsteken aan de landing van de brigade nabij Courseulles sur Mer in Normandië, op 8 Augustus 1944, bij de Koninklijke Landmacht zal blijven voortbestaan. Gisteren is te Voorburg het geheel ge restaureerde museum Hofwijck, de vroegere buitenplaats van de dichter Constantijn Huygens, officieel geopend door burgemees ter dr. J. W. Noteboom, die dank bracht aan de provincie Zuid-Holland en de gemeente Den Haag voor de financiële steun. De hofmeester eerste klas J. K. Bak ker, die de vorige maand in volle zee sprong om de scheepshond van het fregat „De Zeeuw" te redden, is door de directeur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, de heer G. Nieuwenhuysen, onderscheiden met de legpenning voor dier- lievend hulpbetoon. De ballonvaarster Nini Boesman, die gistermiddag in de stromende regen met een ballon uit het Westbroekpark ter gelegen heid van het Haagse Bloemenfeest opsteeg, dreef ondanks de weersvoorspelling dat de wind de ballon in de lichting Haarlem zou doen gaan, op de Scheveningse boulevard aan. De enige landingsplaats was het strand schuin tegenover het Kurhaus. Zij kon tien meter van de branding af nog met droge voeten uit de mand stappen. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad machtiging zijn bevoegdheid voor zover het betreft het voeren van rechtsgedingen terzake van schuldvorderin gen wegens levering van gas, electriciteit en of water aan het college te delegeren. De Vereniging „Ilaerlem" heeft Rien Ritter, een der stadsbeiaardiers van Delft, uitgenodigd op Vrijdagavond 20 Augustus van acht tot negen uur een concert te geven op het klokkenspel in de toren van de Grote Kerk. Voor leden der vereniging worden plaatsen gereserveerd in een tuin in de Jansstraat, waardoor zij het concert zonder straatlawaai kunnen horen. Te Utrecht slaagde voor de akte Frans L. O. de heer Jac. de Vink, onderwijzer aan de Dreefschool te Haarlem, afdeling Mulo. Donderdagavond vond de sluiting plaats van het „Willem Klarenkamp" van het Verbond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen aan de Westerduinweg te Aerden- hout-Bentveld. Op het welwillend door de familie Van Hall beschikbaar gestelde duinterrein hebben vierhonderdenzeventig kinderen van de afdelingen van het Ver bond er in vier groepen een vacantieweek doorgebracht. De laatste groep, die Vrij dagmiddag huiswaarts is gekeerd, telde honderddrieënveertig meisjes en jongens. Het gehele kamp was echter leeg, maar in een der bijgebouwen van de Woodbroo- kers troffen wij de kinderen aan, die elkaar vermaakten met spelletjes, sketches, sa menzang en het ten gehore brengen van muziek op verschillende instrumenten. Het bleek, dat door het slechte en natte weer het kampvuur was afgelast en dat men van de Woodbrookers medewerking had ver kregen de sluitingsavond binnen te houden, het huwelijk treden. De familie is gewaar- De tweede voorzitter van het Verbond, de heer D. Rookhuizen, heeft op deze slui tingsavond een woord van dank gesproken tot de kampcommissie bestaande uit mejuffrouw Van den Manakker en de heren Aalders, Dekker en Koch en aan allen, die belangeloos hun vrije tijd hebben opgeofferd om de kinderen van acht tot veertien jaar wat vreugde en vrolijkheid te brengen door een vacantieweek buiten in een prachtige omgeving. Nadat de kampleider, de heer H. Aalders, had bekend gemaakt welke vier van de ongeveer vijftien tenten de netste bewoners hadden, sprak de voorzitter van het Ver bond van Haarlemse Speeltuinverenigin gen, de heer A. de Groot, nog een sluitings woord. Hij memoreerde, dat het een hele opgave is om een kamp voor de kinderen te organiseren, maar dat het nog moeilijker is, wanneer de regen en storm het leven in een tentenkamp niet bepaald aantrekkelijk maken. Met de naam van dit kamp, die van de Hoewel de kinderen, die gedurende een week de bewoners zijn geweest van het vacantiekamp van het Verbond van Haar lemse speeltuinverenigingen geen al te best weer hebben gehad, vermaakten zij zich tijdens het sluitingsfeest in een der ge bouwen van de Woodbrookers uitstekend. het vorige jaar overleden stichter van de Haarlemse speeltuinen en administrateur van de Nederlandse Unie van speeltuin organisaties (N.U.S.O.) de heer Willem Klaren, wilde men het werk eren van hem, wiens vader, Udo Klaren, ruim vijftig jaar geleden de stoot gaf om in ons iand speeltuinen te stichten. Dankzij de medewerking van het Rode Kruis was dag en nacht een Rode Kruis- zuster in het kamp aanwezig. Onder de aanwezigen op de sluitings avond merkten wij onder meer op de ere voorzitter van het Verbond, de heer A. van Viersen, alsmede bestuursleden van ver- sschillende afdelingen van het Haarlems Speeltuinverbond. Op de veemarkt te Leiden werden heden aangevoerd: aantal stieren 20, melkkoeien 50, vette koeien 400, vare koeien 183. gras kalveren 1, vette kalveren 55, nuchtere kal veren 65, geiten 15, vette schapen 100, weide- schapen 400, lammeren 1250, varkens zeugen 44, schrammen 260, biggen 642, veulens 11 totaal 3496. Notering: stieren, slacht schoon 220—265, melkkoeien 750980, vette koeien schoon 220—285, vare koeien 650—900, vette kalveren levend 180240, nuchtere kalveren slacht levend 145—155, vette schapen 85—110, weide- schapen 85—115, vette lammeren 75—95, zeu gen guiste 340450, schrammen 75130 biggen 45—68, veulens levend 170—180, gei ten 1540. Overzicht: Handel voor slachtvee slepend, melkvee matig, vare koeien stug, vette kal veren matig, nuchtere kalveren stug en duur, schapen stug, varkens matig. T.b.c.- vrije afdeling goede aanvoer 63.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10