Wereldnieuws Protest tegen verschuiving van de taalgrens „RITSA" Duitsers verwachtten royaal gebaar van Washington McCarthy komt er misschien met een vermaning af Vfetwormpjes DËBRALINË PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Waals-Brussels economisch overwicht is een bedreiging voor het Vlaams STOFZUIGERS De radio geeft Zaterdag Bonn teleurgesteld omdat Eisenhower tegen opheffing van het beslag is Ik heb het gevoel, alsof ik kan toveren Prinses Wilhelmina naar Noorwegen ^oclx ió het zo J 2 IJzer-bedevaart werpt schaduw vooruit OE GROOTSTE SORTERING VINDT BIJ Nederlands nummer van maandblad „II Ponte" Kerkelijk Nieuws Aan anderen toegebracht leed wordt niet geteld Gematigde senatoren van onbesproken gedrag in commissie van onderzoek Myxomatose op Walcheren Verzending van zeepost Examens Nieuwe film van Clouzot Huid uitslag GROEIEND BEENSTUK VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1954 BRUSSEL (A.N.P.) De Vlaamse Rooms-Katholieke bedevaart naar de ge vallenen van de IJzer, een van de jaarlijkse gebeurtenissen die haar schaduw vooruit plegen te werpen, wordt dit jaar op de 22ste Augustus gehouden, en is reeds sedert enige weken het voorwerp van een pole miek, die levendiger is dan gewoonlijk. Oorzaak daarvan is het parool, dat het bedevaartcomité ditmaal heeft uitgegeven. De tocht zal dit jaar kracht bijzetten aan twee Vlaamse eisen: „Bescherming van de Vlaamse grond" en „Behoud van de Vlaam se volkskracht." Het kernpunt van de polemiek is, als steeds, de vraag wat het doel van deze bedevaart mag en moet zijn. De Waalse en Brussels-Franse pers houdt vol, dat zij slechts één oogmerk mag hebben: de her denking van en het huldebetoon aan de Vlamingen die voor België zijn gevallen. Zij verwijt het comité, dat het de bedevaart maakt tot een politieke demonstratie, en herinnert aan incidenten in het verleden, toen extremisten en neo-fascistische ele menten beroering wekten. De Vlaamse bladen, in de eerste plaats de Rooms-Katholieke, antwoorden daarop, dat de bedevaartgangers niet aan hun plicht zouden voldoen als ze, behalve hun doden te eren, ook niet zouden strijden voor dat gene waarvoor die doden zijn gevallen: de rechten van Vlaanderen. „Het Volk" schrijft: „Een volk dat zulke helden niet eert is een volk, dat de achting van alle andere volken zou verbeuren. Aan onze eigen eer zijn wij verschuldigd dat de bede vaart naar de IJzer een grootse manifes tatie van Vlaamse trouw blijft." Twee twistpunten De twee waagstukken van binnenlandse politiek die dit jaar in het bijzonder in het geding zijn, zijn de wijzigingen in het ad ministratieve taalgebruik en de „mobili teit" der Vlaamse arbeiders. Het eerstgenoemde, dat een verder op dringen van het Frans in Groot-Brussel en aan de taalgrens tot oorzaak heeft, houdt de gemoederen nog steeds bezig. Tegenover het betoog, dat de door het Frans behaalde winst slechts een uiting is van de vrije wil van individuen, stelt de Vlaamse beweging, dat de wil van vele individuen niet vrij is, maar bepaald wordt door economische fac toren, waarvoor de overheid en de indus triële leiders verantwoordelijk gesteld wor den: vele Vlamingen menen een betere kans in het maatschappelijk leven te heb ben als zij zich bij voorkeur van het Frans bedienen. Het tweede vraagstuk, dat der „mobili teit", heeft betrekking op het verschijnsel, dat vele Vlaamse arbeiders de Vlaamse pers spreekt zelfs van 100.000 dagelijks naar Wallonië moeten reizen om hun werk te verrichten. Als men hierbij optelt de grens arbeiders in Frankrijk en Nederland en het grote aantal werklozen in Vlaanderen, komt men tot de slotsom dat een op de drie of vier Vlaamse arbeiders geen werk in eigen streek kan vinden. Kapitaal tekort Ook daartegen wil het comité protesteren. Het voornaamste bezwaar is, dat de „mo biele" arbeiders uit hun omgeving gerukt en geWalloniseerd worden. Men eist werk gelegenheid in Vlaanderen zelf, dus econo- ADVERTENT1E vanaf 1.60 p. week. zonder vooruitbet Gr. Houtstr 132. Haarlem Tel 16693 Ook voor reparatie en onderdelen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.40 Idem. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de Vrouw. 9.10 Platen. (Om 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie). 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Uitzen ding in dialect. 14.50 Platen. 16.25 Geva rieerde muziek. 16.25 Omroep-orkest en solist. 17.10 Radioweekjournaal. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmu ziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 Het Boek Hande lingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.30 Operette concert. 21.00 Cabaret. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Platen. 22.30 Moord met muziek, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws en berichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen, 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.40 Gevarieerde muziek. 15.15 Kroniek v. Letteren en Kuns ten. 15.55 Jeugdorkest. 16.15 Platen. 16.20 De vliegende Hollander, causerie. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journ. week overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Bui tenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair commentaar. 19.30 Platen. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Utrechts Stedelijk Orkest. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Wereldmuziekconcours te Kerkrade. 22.30 Wij luiden de Zondag in, avondgebed en litteraire kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.15 Koor en piano. 15.15 Platen. 15.45 Accordeon- muziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Radio-Omme- ganck. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.5224.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spie gel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m,). misehe ontwikkeling en industrialisatie van dat landsdeel. De nieuwe regering heeft zich reeds met de vrij verontrustende werk loosheid bezig gehouden en ook plannen voorbereid, maar de Vlaamse beweging verwijt haar dat zij, door het initiatief voor verdere industrialisatie in de eerste plaats aan het particuliere bedrijfsleven te laten, juist de Waals-Brusselse industrie opnieuw begunstigt ten koste van de Vlaamse, omdat het kapitaal, nodig voor uitbreiding van de nijverheid, vooral in Brussel en Wallonië gevonden moet worden. Zo zal de Ijzerbedevaart van dit jaar een protest zijn tegen de verschuiving van de taalgrens, die „roof van Vlaams gebied" wordt genoemd, en tegen de economische regeringspolitiek, waarvan gezegd wordt dat het Waals-Brusselse economische over wicht het Vlaams als taal bedreigt. Matiging gevraagd Te midden van het vaak felle twistge schrijf zijn ook uitingen van gematigdheid te vinden. Zo schrijft de Franstalige „La Cité" dat de Walen zekere Vlaamse reac ties slecht begrijpen. Zij worden getroffen door de uiterlijke heftigheid van die reac ties, maar geven zich niet de moeite de diepere oorzaken te onderzoeken, waardoor het wederzijdse begrip zeker niet wordt bevorderd. En de „Gazet van Antwerpen" zegt, sprekende over de incidenten bij vorige gelegenheden, dat extremisten bij het IJzermonument niet op hun plaats zijn, omdat zij slechts een misverstand in het leven roepen, dat de tegenstanders in de kaart speelt. „Deze tegenstanders immers," zo zegt het blad, „zien niet de duizendkop pige massa van trouwe en ongevaarlijke burgers, maar de enkele tientallen onver- beterlijken, die er een onzinnig genoegen in scheppen de bijeenkomst te verstoren." In het vroegere voorjaar van 1951 heeft „De Gids" een speciaal Italië-nummer uit gegeven, een nummer, dat het Nederlandse publiek in de gelegenheid stelde zich een indruk te vormen van de sociale, politieke en culturele verhoudingen in Italië na de wereldoorlog. Van Italiaanse zijde is daarop thans een soortgelijk gebaar ge volgd. Het maandblad „II Ponte", dat wat karakter en standing betreft ten nauwste overeenkomt met „De Gids", heeft een extra-nummer van ruim 200 bladzijden doen verschijnen, waarvan er 150 uit sluitend zijn gewijd aan Nederland en Nederlandse problemen. Ned. Herv. Kerk Drietal te Ellewoutsdijk: L. W. Blok, cand. te Rotterdam, J. H. Dorgelo, cand. te Tiel en A. J. v. Cruiningen, cand. te Buur- se, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Bruchem-Kerkwijk P. de Jong, cand. te Zwijndrecht. Geref. Gemeenten Tweetal te Zeist: W. C. Lamain te Grand Rapids (V.S.) en A. Verhagen te Kampen. (Van onze correspondent in Bonn) In Nederland is men niet gesticht over het in de Amerikaanse Senaat aanhangig gemaakte wetsvoorstel om de Duitsers ge heel of gedeeltelijk de eigendommen terug te geven, waarop in de tweede wereldoor log beslag werd gelegd. In Duitsland denkt men daar anders over. Sedert de West-Duitsers de overtui ging gekregen hebben dat het Westen hen voor de verdediging tegen een aanval uit het Oosten nodig heeft, is hun gevoel van eigenwaarde ook aanmerkelijk gestegen. De vroegere vijanden zijn immers door de ADVERTENTIE Sinds ik Castella Parels gebruik, heb ik het gevoel, alsof ik kan toveren. Het wassen wordt nu heus een plezier en nog nooit heb ik de was zo wit gezien. Ik zou zeggen: Nu is het hoogtepunt bereikt. Ik kan me haast niet voorstellen, dat er nog iets gevonden kan worden, dat Castella Parels overtreft. Ik dank U voor dit won- derproduct. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn U vliegt nu door de was heen! over de snelle en fantastische resultaten die /i bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten alle vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu einde lijk eens een 100 veilig wasmiddel. En u staat versteld van de blankheid, de hel derheid en de zacht heid van alle goed. dat U behandelt met Cas tella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis (Van onze correspondent in Washington) De zes senatoren, drie republikeinen en drie democraten, die vice-president Nixon heeft aangewezen om een onderzoek tegen McCarthy in te stellen, zijn geen opvallen de figuren. Zij zijn echter rustige, onbe sproken mannen die geen sensatie zoeken en die gevoel hebben voor het decorum van de Senaat. Verscheidene van hen zijn vroeger rechter geweest en zij hebben daarom een afkeer van de quasi-juridische poppenkast, die enkele maanden geleden vertoond is, toen het conflict tifssen McCarthy en het leger werd uitgevochten zonder de straffe leiding, die een werke lijke rechtszitting behoort te kenmerken. In deze atmosfeer kregen sommige politici een prachtige kans tot publiciteit en volks mennerij. Toen de Senaat besloot een commissie in te stellen, zag het er naar uit, alsof het de senatoren op die manier bespaard zou blijven vóór de verkiezingen van Novem ber over dit netelige geval te moeten stem men. De commissie-leden wekken echter de indruk, alsof zij haast achter de zaak willen zetten en nog in September of Oc tober hun verslag zullen uitbrengen. Ge zien het weinig aggressieve karakter van de zes commissieleden, is de kans echter groot, dat zij de Senaat niet zullen aanbe velen Mc Carthy's praktijken te veroor delen of af te keuren, doch slechts een ver maning uit te spreken. De Senaat zou er op kunnen wijzen, dat „Joe" in zijn prij zenswaardige ijver weieens te ver dreigde te gaan. Gezien de voorliefde voor de mid denweg van de huidige regering een voorliefde, die senatoren, die herkozen moeten worden, delen is deze mogelijk heid niet uitgesloten. Pijnlijk De felle tegenstanders van McCarthy betogen echter, dat de commissie niet licht de ernst zal kunnen verdoezelen van McCarthy's handelwijze in 1948. In dat jaar was hij lid van de commissie voor bank- en geldzaken, die zeggenschap had in economische steun aan firma's, welke met spoed woningen voor oorlogsveteranen bouwden. Een van die firma's ontving tus sen 1947 en 1950 dertig millioen dollar aan regeri ngsleningen. Het pijnlijke is, dat McCarthy, dié in die periode aanzienlijke invloed kon doen gel den bij de toewijzingen, juist in die jaren zelf een flinke verdienste opstreek van deze bouwmaatschappij. McCarthy liet zijn secretaresse Jean Kerr (thans zijn vrouw) bij de firma gegevens verzamelen voor een pamflet over woningen voor oorlogsvete ranen. Vervolgens kocht de president-commis saris van de firma het ongepolijste pam flet. McCarthy op een vlotte manier 10.000 dollar rijker geworden beiegde dit geld in heel slecht staande aandelen van een spoorweg- en luchtvaartmaat schappij. Men beweert, dat hij zijn positie in genoemde bankcommissie misbruikte om financiële geheimen uit te vissen. Spoedig bedroeg zijn winst 35.614.75 dollar. Volgens United Press overweegt de com missie om te beginnen van de 46 beschul digingen meer dan de helft te schrappen, omdat ze samenvallen, dan wel onbewijs baar of onbeduidend zijn. Myxomatose, de gevreesde konijnen ziekte, heeft in de afgelopen weken op Walcheren vaste voet gekregen. De eerste gevallen werden onlangs geconstateerd in Souburg, maar thans heeft de ziekte zich vrijwel over het gehele eiland uitgebreid. De myxomatose is het meest verbreid in Souburg, Middelburg en Koudekerke, maar ook in St. Laurens, Domburg, Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland doet zij zich gelden. In totaal zijn naar schatting reeds enkele honderden tamme konijnen een prooi van deze besmettelijke ziekte gewor den. Besmette dieren worden onmiddellijk afgemaakt. Vele konijnenfokkers op het eiland hebben hun stapel dan ook tot de helft of nog minder zien slinken. Onder de georganiseerde konijnenhouders heerst grote bezorgdheid. Om zoveel mogelijk die ren te redden past men isolatie toe, waar na de in quarantaine gebrachte konijnen ingespoten worden. Verondersteld wordt, dat de myxomatose van Zeeuwsch-Vlaan- deren en België uit Walcheren is binnen gedrongen. De besmetting wordt vermoe delijk door muggen en vliegen en ook door middel van voedsel overgebracht. Gratis Inenting Het bestuur van het Dierenrampenfonds heeft na overleg met de politie-dierenbe- soherming in Zeeland besloten de kosten van inenting als voorbehoedmiddel tegen deze ziekte voor mindervermogenden voor zijn rekening te nemen. Het aantal tamme konijnen op het eiland Walcheren wordt thans op 500 tot 600 geschat. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië en Nieuw Guinea: m.s. „Mataran" (26 Aug.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Delft" (17 Aug); naar Suriname: m.s. „Castor" (24 Aug.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (14 Aug.); naar Canada: m.s. „Johan van Oldenbarneveld" (14 Aug.) en m.s. „Prins Philip Willem" (19 Aug.); naar Argentinië en Chili: s.s. „Alcantara" (14 Aug.) en s.s. „Cordoba" (19 Aug.); naar Brazilië en Uru guay: s.s. „Alcantara" (14 Aug.); naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (14 Aug.). ADVERTENTIE ==- Niet uitdrukken. Ze verdwijnen j spoedig en spoorloos wanneer _Jf pp U ze een paar maal bet met - het bekende huidgeneesmiddel ,-z Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte de dames M. M. van Baar te Hoorn, M. Th. Kuin te Grootebroke en de heren: A. A. van Bergen te Heemstede, P. C. Broers te Blokker, H. Kruggeleijn te Amsterdam en W. P. M. Stol te Spierdijk. Voor gedeelte A de heer W. Boon te Alk maar. Voor gedeelte B de heren R. Schade te Amsterdam en J. Slort te Den Helder. Voor het examen Handenarbeid zijn ge slaagd de dames M. A. v. Droffelaar, M. G. Nieland, A. H. Kruyt, A. J. Vermeer, A M. Versteeg, A. P. VinkPaarlberg, A. M. A. Vuurpijl, E. M. v. d. Burg, M. Engel, E. M. L. v. Leeuwen, M. F. HeymanHermanus, C. E. M. Höfelt, J. M. J. Kaay, W. Revolk, A. M. C. Uitenhaak, E. Visser, G. H. v. Woer den, D. C. Zeiler en de heer R. H. G. Scheffel. Afgewezen: 5. Haarlems Avondlyceum Gisteren slaagde voor het staatsexamen HBS-A de heer E. Broekman uit Haarlem, leerling van het Haarlems Avondlyceum. ADVERTENTIE KOOP EEN TILLEY voor 47,50 of een REUKLOZE PETROLEUMKACHEL Nog steeds als reclame: PRIMA WRINGER MET BOK45,— met garantie DE KLOMPENCENTRALE DR. LEYDSSTRAAT 10 HAARLEM Tel 11784 29. De wagon, waarin Panda en kapitein Paverits op het laatste nippertje waren ge sprongen, was een keukenwagen. Dit merkte de kapitein al dadelijk, toen hij met zijn gezicht in een pot met deeg te recht kwam. „Het is een schandaal!", riep de kok geërgerd, „wat sommige lui al niet doen om een trein te halen! Vooruit, mijn keuken uit!" „Kalm, meelbroekje", bromde Paverits, zijn geklonterd gelaat uit de pot heffend, „anders zal ik je eens eventjes „Kom kapitein", zei Panda haastig. „Maak nu geen ruzie. Laten we liever kijken, waar uw neef Mario is". „Hm, ja. Met die neef van me heb ik eerst nog een appeltje te schillen", gromde de heetbloedige zeerob overeind springend. Zonder zich tijd te gunnen om het deeg van zijn gezicht te vegen, snelde hij door de overloop naar de volgende wagon en bonsde dreunend op elke deur, die hij voorbij kwam. „Joho Mario!", brulde hij, „jeugdige schavuit! Waar zit je?!" „Stil toch, kapitein", riep Panda, „dit is een slaapwagen! U verstoort de rust van de passagiers!" De rust van één passagier werd wel heel erg verstoord die passagier was Mario. In zijn slaap drong zwak het geroep van zijn doodge waande oom door en dit bezorgde hem een vreselijke nachtmerrie. lawine-achtige verschuivingen in de we reldpolitiek „vrienden" geworden en van goede kameraden mag men verwachten, zo redeneert men in Duitsland, dat zij „net jes en eerlijk" teruggeven wat zij vroeger hebben weggenomen. Deze opvatting komt men in verschei dene West-Duitse bladen tegen. In toon aangevende leringen in Bonn „betreurt" men het dat een onaangename strijd om de onteigende Duitse bezittingen het hechter worden van de banden met andere volke ren in de weg zou staan. Men meent in volle ernst dat Duitsland „onrecht" is aangedaan, omdat particu liere eigendom, ook wanneer het zich in het buitenland bevindt, niet door andieren aangetast mag worden. „Wanneer de over winnaars van 1945 er nog niet toe kunnen besluiten zo leest men in de over de gehele West-Duitse bondsrepubliek ver spreide Diisseldorfse „Der Mittag" hun „onbezonnenheid" van toen ongedaan te maken, dan kan men daarop slechts met bitterheid reageren." Men vindt dat de Amerikanen zo edel moedig moesten zijn, Adenauer's ver zwakte binnenlandse positie te versterken. Geheel vergeter. Vrijwel nooit wordt vermeld dat de Duitsers indertijd in zoveel andere landen vreemde eigendommen hebben aangetast, ontvreemd en vernield, dat zij andere vol keren hebben laten lijden en dat in 1948 de mishandelde tegenstanders besloten de in beslag genomen Duitse eigendommen als herstelbetalingen te gebruiken voor de enorme schade, die zij aangericht hadden. Men is in Duitsland teleurgesteld door de mededeling dat de Senaat het wetsvoorstel waarschijnlijk niet voor het einde van dit jaar in laatste lezing zal kunnen behan delen. Men laat duidelijk blijken dat men het betreurt dat president Eisenhower in zijn nota met geen woord over de onaan tastbaarheid van de Duitse eigendommen in den vreemde rept en dat Eisenhower er op wijst, dat men ook wanneer dit be slag wordt opgeheven, rekening moet hou den met vorderingen van Amerikaanse staatsburgers, aan wie de Duitsers schade hebben berokkend. Geen kans United Press verneemt in Londen dat Groot-Brittannië niet van plan is vroeger Duits bezit terug te geven. Er was geen sprake van, dat Groot-Brittannië opnieuw zou overwegen in beslaggenomen vijandig bezit terug te geven in de vorm van com pensatie-betalingen. De Amerikaanse Senaat is nog niet bij machte geweest een besluit te nemen over de wet-Dirksen, waarbij machinging wordt verleend voor schadeloosstelling aan voor malige vijandelijke buitenlanders voor be zittingen, die tijdens de oorlog in beslag zijn genomen. Het ontwerp kwam aan de orde tijdens de gebruikelijke voorlezing van de „Calendar", een lange lijst van wetten waarover met algemene goedkeu ring gestemd moet worden. Een democra tische senator vroeg een „Go Over" van de wet een procedure, waarbij de aan gelegenheid op de „Calendar" blijft, maar niet in stemming wordt gebracht. Dirksen had verzocht gedurende een kwartier over de zaak te praten, maar een republikeinse collega had bezwaar omdat een dergelijk verzoek in strijd is met de ordelijke gang van zaken, waarbij het bespreken van een wet, die op de gewone „Calendar" voorkomt, beperkt is tot vijf minuten. Eind Augustus beginnen in Parijs de op namen voor de nieuwe film van de maker van „Le salaire de la peur" H. G. Clouzot. De film is getiteld „De weduwen" en is ge baseerd op een roman van Boileau en Mar- cejac „Celle qui n'etait plus". Medespelenden zijn Simone Signoret, Ve ra Clouzot (de vrouw van de regisseur) en Paul Merisse. Prinses Wilhelmina is vandaag voor een vacantie van vier weken naar Noorwegen vertrokken. Koningin Juliana en Prins Bernhard vertrekken op 31 Augustus naar Griekenland, waar zij de gasten zullen zijn van het Griekse koninklijke paar. Succes. Een jonge electricien uit Modena (Italië) heeft een electronisch werkend apparaat uitgevonden, door middel waarvan blinden gewoon schrift kun nen lezen. Er zijn met succes proeven mee genomen. Een blinde kon er bijna even snel als iemand anders een krant mee lezen. Gekapseisd. Vijfenvijftig personen zijn vermist na het kapseizen van een veer boot op de Ganges in West-Bengalen. Twee kinderen konden door hun ouders nog op een passerende reddingsboot worden geworpen. De ouders zelf wor den vermist, evenals de drie beman ningsleden van de veerboot. Zes man nen slaagden er in zwemmend dte oever te bereiken. Hulp. De Amerikaanse Senaat heeft een crediet van 3,05 milliard dollar voor Amerikaanse hulp aan het buitenland in het belastingjaar 1954-'55 goedge keurd. Het wetsontwerp voor hulp aan het buitenland behoeft nu nog de hand tekening van president Eisenhower. Geen andere. De bejaarde moeder van de Franse onderzoeker Loubens, die enige jaren geleden bij afdaling in een hon derden meters diepe grot bij Mazerès- sur-le-Salat in de Franse Pyreneeën een dodelijke val maakte, heeft gezegd, dat men geen andere levens moet ris keren om het lijk van haar zoon boven te brengen, al zou zij het gaarne op het dorpskerkhof begraven zien. Vier man zijn dezer dagen in de grot afgedaald, waar zij het lijk van Loubens in nog onaangetaste staat (waarschijnlijk dank zij de koude in de grot) aantroffen. Zij houden thans, verwarmd door een al coholbrander, de wacht bij het lijk, tot dat men het in een aluminium-kist naar boven zal hijsen. Het gevaar bestaat, dat de mannen beneden in de grot ge troffen worden dioor gesteente, dat door het schampen van de kist uit de wand van de schacht kan losraken. Mislukt. Een jonge Japanse arbeider heeft Donderdagochtend te Kamikawa met een mes een aanslag willen plegen op keizer Hiro-Hito. De man werd gear resteerd, voor hij zijn plan ten uitvoer kon leggen, aldus een bekendmaking van Japanse politie-autoriteiten. Gladstrijken. De predikant Albert Maber in Purbrook, in het Engelse graafschap Hampshire, heeft de gewoonte om film opnamen te maken van de bruidsparen, die hij in de kerk trouwt. De jongge huwden krijgen dan van hem tevens de raad mee, bij hem terug te komen wan neer er onweerswolken aan de echte lijke hemel mochten verschijnen. Vol gens de predikant heeft dit middel om plooien in een huwelijk glad te strijken nog nooit gefaald. Wanneer het filmpje nog maar half is afgedraaid, zitten de dramatis personae alweer hand in hand Vertrokken. Een voormalige piloot bij de Amerikaanse luchtmacht, Gene Thomp son, is met een gehuurd sportvliegtuigje te Londen onder de Tower Bridge en die London Bridge gevlogen, omdat hij indruk wilde maken op de 22-jarige studente Helen Brown uit Texas. Om moeilijkheden met de Britse politie te voorkomen, begaf Thompson zich zo spoedig mogelijk na het volvoeren van het waagstuk naar Southampton, van waar hij met Helen aan boord van de „Atlantic" naar New York vertrok. Algemeen. Naar schatting negentig per cent van de Griekse werkende bevol king op Cyprus heeft Donderdag voor 24 uur het werk neergelegd in een al gemene staking, die is uitgeroepen als een „vreedzaam protest" tegen het van kracht verklaren van anti-opruimgs- wetten door de regering. Er hebben zich geen demonstraties of incidenten voor gedaan. Vacantie. Roger „de verschrikkelijke", een 55-jarige figuur uit de tijd van de „drooglegging" in de Verenigde Staten, die Maandag uit de gevangenis werd ontslagen omdat hij volgens een plaat selijke rechter twintig jaar geleden ten onrechte zou zijn opgesloten, is na een vrijheid van slechts 49 uur wederom de gevangenis in gegaan om zijn vonnis van in totaal 199 jaar gevangenisstraf verder „uit te zitten". Het hof van be roep vernietigde nameliik de uitspraak van de plaatselijke rechter en Roger kwam zich kort daarna rustig weer melden. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen e.\ geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP k. ZUIGELINGEN hebben veel kraakbeen, dat op latere leeftijd vervangen wordt door het normale harde bot, waardoor de aan vankelijk tere baby op hoge leeftijd vaak een zo knoestig uiterlijk krijgt (we denken hierbij natuurlijk alleen aan mannelijke vertegenwoordigers! Die verandering van veerkrachtig kraak been in benig bot lijkt op zichzelf een zo eenvoudig verschijnsel, dat we de neiging hebben er haastig aan voorbij te lopen. Toch speelt zich tij dens dat proces het een en ander af dat ons dwingt tot bewondering voor de feilloze organisatie. Omdat we het vandaag over de groei van beenderen willen hebben, moeten we het ver- beningsproces van het kraakbeen bij kleu ters maar even laten voor wat het is. Want eigenlijk is het laagje kraakbeen dat zich aan het einde der beenderen bevindt nog veel belangrijker. In deze groeizönes, of epiphysaire schijven, speelt zich het ver- beningsproces af. Het in deze groeizönes aanwezige kraak been is zuilvormig opgebouwd en bij de groei is aan een bloedvat de taak toebe deeld die zuiltjes van een wat steviger materie op te bouwen. De kraakbeencellen in het inwendige van de zuil worden nu als hei ware opgegeten, waarbij wordt zorggedragen dat er tussenschotjes blijven staan, want anders zou de zaak inzakken. De aldus gevormde holle ruimten worden vervolgens opgevuld met cellen die zich uit de buitenlaag van een bloedvat losma ken en welke cellen beenvormers, of osteo- blasten worden genoemd. Deze beenvor mers leggen zich stervormig tegen de tus senschotjes aan en gaan beenslof produ- "N ceren, waarmee de gehele ruimte wordt opgevuld, en waarin zijzelf als het ware gevangen komen te zitten. Nu de ruimten zijn opgevuld, en het gevaar voor inzak ken is geweken, kunnen ook de tussen schotjes door bepaalde cellen worden weg gevreten en worden vervangen door been- vormende cellen, waarna het verbenings- proces volgt. Het been is dan gegroeid. Verbenen tenslotte ook de epiphysaire schijven, daan is de lengte- groei afgelopen, want van hieruit dient de beenvorming aan te vangen. Overgebracht naar de han delingen van de mens, kan het verbeningsproces ruw weg vergeleken worden met een houten pilaar, die ter ondersteuning van een gewelf dient, en vervangen moet worden door een betonnen zuil. Hierbij zou de houten pilaar uitgehold kunnen worden en vervolgens volgestort met cement, waarna de houten wand kan worden afgebroken om vervan gen te worden door stenen metselwerk. Nu we de reeks van handelingen die zich bij de beenvorming voltrekken, oppervlak kig eens bekeken hebben, treft het dan niet dat de werkzaamheden precies ein digen op het juiste moment, nadat de bot ten die ingewikkelde vorm hebben gekre gen die voor hun functie vereist is? De stoffen die bij de groei een actieve, of een remmende rol spelen, kunnen we wellicht later eens bespreken. Voor van daag willen we besluiten met plantenbla- deren die onbeperkt doorgroeien. Een uni cum in de natuur! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2