„Wij mogen op elkaar rekenen in geval van nood" Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Twee biologen gaan de fauna van Nieuw Guinea onderzoeken Koningin Juliana tot Koning Haakon: Koning Haakon„Er is moed voor nodig te worstelen met de zee Aardige momenten tijdens rondvaart „Voor de schipbreuk géén dronkenschap rHoe is het ontstaand In belang van voedselvoorziening en medische wetenschap Nederlandse geleerden op Russische excursie VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 3 Kapitein van SpankerJ Daarna drank verstrekt om angst te beteugelen Dit woord: BUS Audrey Hepburn neemt acht maanden rust Dividend Naco: 9 Sinds 1950 steeg bezoek kleuterscholen met 17 Sociaal-economisch onderzoek in Zandvoort Verkeersagent opgenomen Hongarije aanvaardt ook Amerikaanse hulp yy Tijdens een gestaag neerdalende motregen hebben Koning Haakon en het Koninklijk Paar in de namiddag een rondvaart gemaakt door de Amsterdamse grachten. Op de voorplecht van de rondvaartboot „Oranje Nassau" waren de Noorse en Nederlandse vlag in bloemenmozaïek uitgevoerd. De belangstelling bij het vertrek van het Rokin en langs de grachten was ondanks de regen toch nog tamelijk groot. Gehuld in regen jassen, schuilend onder parapluies en bomen, in langs de waterkanten geparkeerde auto's, maar vooral achter de ramen der talrijke kantoren en huizen stonden en zaten de Amsterdammers naar het voorbijvaren te kijken. Op verscheidene plaatsen bleef het niet bij kijken alleen maar werd ook gejuicht. Een aardig moment was het toen de „Oranje Nassau" het marine-etablissement passeerde, waar drie kleuters stonden, die model de hand aan de hun veel te grote witte matrozenmutsen brachten. Bij de brug van het schilderachtige Kolkje werd bij het passeren van de koninklijke boot in de gevel van een huis een houten beeld van St. Olaf, de schutspatroon der zeelieden, onthuld. Dit beeld werd in opdracht van de heer A. Brandsteder vervaardigd door de heer Anton Witzel. Het is bedoeld als ver fraaiing van de Zeedijkbuurt. Bij het pas seren van de Oude Kerk beierde het caril lon als groet aan de Noorse vorst. Gala-diner Des avonds was Koning Haakon eregast aan het galadiner, dat in de Burgerzaal van het paleis op de Dam werd gegeven. De zaal was gesierd met honderden anjers, die, uit de vele vazen hoog oprezen. De tafels waren in een U-vorm opgesteld. Tot de ge nodigden behoorden slechts negen dames. Bij de 32 man bedienend personeel waren tien hofmeesters van de Koninklijke Marine. Het uit acht gangen bestaande diner was in het paleis door eigen koks bereid. Tot de gasten behoorden de hoofden van buitenlandse missies, de Noorse lega tie-functionarissen, de voorzitters van de Kamers, de ministers, de ministers van staat, de staatssecretarissen en enige bur gerlijke en militaire autoriteiten. De Marinierskapel voerde aan het diner werken uit van Grieg, Schubert, Bach en Julius Röntgen. Koningin Juliana: „De zee verbindt ons" Tijdens het diner heeft Koningin Juliana Koning Haakon in het Engels toegesproken. „Gij zijt over zee tot ons gekomen, over het element waar gij van houdt," zo zei de Koningin. „Dit lijkt ons de beste weg waar langs wij samen kunnen komen, daar zowel Noorwegen als Nederland landen zijn, die weten, dat de zee volken behoort te ver binden en niet te scheiden. Hoe verschil lend de levensomstandigheden in uw enorm groot en rotsachtig, ruim land ook mogen zijn van onze kleine overbevolkte groene lage dreven, en hoewel wij nauwelijks ooit enige verbinding uitsluitend over land heb ben gekend, is het inderdaad de zee ge weest, die ons heeft verbonden. Steeds meer komen er vele andere middelen die mensen en volken verenigen in hun belan gen, hun doelstellingen en hun idealen, on geacht afstanden. De Noren hebben lang geleden geleerd, afstanden te overspannen. Hoe onafhankelijk zij ook zijn, toch heb ben zij een gave tot saamhorigheid met anderen, die ver weg wonen, ontwikkeld, in de eerste plaats binnen hun eigen land. Ook hebben zij elders vriendschap verwor ven. Hier denk ik aan de goede kameraad schap met ons eigen land, een band, hecht aaneengesmeed in deze laatste jaren door een gelijk lot en door dezelfde vastberaden heid in het aangezicht er van. Een verbondenheid als deze kan alleen werkelijk leven en gedijen in de grotere vriendenkring, bestaande uit de landen van Europa, de Westerse wereld, en de wereld in haar geheel. Wanneer wij, ieder van ons, alleen staan, kunnen wij op den duur slechts vergaan. Maar in samenwerking met anderen deelt elk in het tegoed van het geheel. Afzondering kan nooit iets anders zijn dan schijnkracht. Werke lijke kracht vinden wij door het samen voegen van wat wij ieder waai'd zijn. En wij weten, dat wij op elkander mogen rekenen in geval van nood en voor wat voor goede zaak dan ook. Daarenboven zijn wij er van over tuigd, dat onze wegen in de toekomst steeds meer samen zullen neigen op elk gebied, waar het behoud of de wel vaart der mensheid op het spel staat. De Noor is een onmisbare figuur voor de wereld, door wat hij is en door wat hij wil. VRIJDAG 13 AUGUSTUS Concertgebouw: Theo van der Pas, 8 uur. Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.15 uur. Rembrandt: Rose Marie, alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „De wrede zee", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De spionnen van de dictator", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Walking my baby back home", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller Story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Cleopatra, het serpent vgn de Nijl", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Palace: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 7 en 9.15 uur, Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 u. ZATERDAG 14 AUGUSTUS Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Rembrandt: Rose Marie, alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „De wrede zee", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.30 uur. Roxy: „De spionnen van de dic tator", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Walking my baby back home", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller Story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Alina, de begeerde vrouw", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Cleo patra, het serpent van de Nijl", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Alleen op de wereld", alle leeft., 10.30 uur. „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugdvariété, 10.30 uur „City Lights", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Openluchttheater, Bloemendaal: „Don Ca- millo en de kleine wereld", toneelgroep „Theater", 19.45 uur. Zelfs verrast hij anderen vaak door zijn oorspronkelijkheid en door zijn zuiver oor deel en inzicht. De Noor, reeds op zichzelf wereldburger, zal altijd een vriend vinden in de Nederlander, in wie hij steeds sym pathie of bewondering kan verwekken. De Nederlander zal altijd blij zijn hem te ont moeten. En daarom zijn wij blij met uw staatsbezoek, een symbolische neerslag als het ware van al deze ontmoetingen." Koning Haakon: „Diep respect voor moedig volk" In zijn antwoord, eveneens in het Engels uitgesproken, zei Koning Haakon onder meer: „Mijn vaart door het Noordzeekanaal en later de aankomst in Amsterdam hebben mij reeds een levendige indruk gegeven van de schoonheid van uw land en van de kunde en vasthoudendheid van zijn in woners. Met opzet zeg ik vasthoudendheid, want bij het zien van het Nederlandse landschap denk ik altijd aan het feit, dat het Nederlanders zijn geweest, die in nim mer aflatende arbeid hier alles hebben ge schapen, tot de grond zelf toe. Er is moed voor nodig te worstelen met de natuur en haar geweldige bondgenoot, de zee. Ik wil eer betuigen aan de Nederlanders, die zo voortdurend en met zoveel succes de grote krachten van de natuur hebben bestreden en zodoende het beroemde motto van Wil lem van Oranje levend hebben gehouden, dat luidt: „Het is niet nodig te hopen om te ondernemen, noch te slagen om te vol harden." i. Dit land is er in geslaagd de ergste won den te helen, welke waren toegebracht door de overstromingen van het vorig jaar. Ik ben er ook trots op te weten, dat een straat in het dorp Stavenisse naar mij ge noemd is uit erkentelijkheid voor de hulp die Noorwegen zijn Nederlandse vrienden bij die gelegenheid heeft kunnen bieden. Gedurende het verblijf van Uwe Majes teit en Uwe Koninklijke Hoogheid in Noorwegen vorig jaar zijt gij het gemeen schappelijk instituut voor kernonderzoek Kapitein Jim Cleugh vam de „Spanker heeft ten stelligste ontkend, dat hij of iemand van de bemanning, die bij de navi gatie betrokken is, beschonken zou zijn ge weest op het ogenblik dat de ramp ge beurde. Pas toen men aan boord zich be wust werd, dat er onverwacht van een schipbreuk sprake was en er door de 9torm geen onmiddellijke hulp te verwachten zou zijn, zou er sterke qh'ank zijn verstrekt om de angst wat te beteugelen. Het is moge lijk dat enkelen zich toen te buiten zijn gegaan, maar dit zou geheel buiten de oor zaak van de ramp liggen. Donderdag zijn die reders, alsmede de kapitein van die Britse kolenboot „Span ker" nog even aan boord gegaan om de scheepspapieren te bergen en enkele per soonlijke bezittingen mee te nemen. De storm was gaan liggen en daardoor is er voorlopig niet al te veel gevaar meer voor breken van de romp. Mannen van Van der Tak's bergingsbedrijf hebben sinds gisteren in opdracht van de Rijkswaterstaat nieuwe uitgebreide maatregelen genomen om het casco zoveel als mogelijk is in be dwang te houden en afglijden naar de Nieuwe Waterweg te voorkomen. De kapitein en die reders, alsmede de overgekomen Britse deskundigen, hebben passage besproken voor de nachtboot van Vrijdagavond. Zij zullen dus Zaterdagmor gen in Harwich arriveren. Hun vertrek wijst er wel op, dat zij hun taak in Neder land als geëindigd beschouwen. Toch wor den zij binnenkort nog terugverwacht, ech ter alleen in verband met het ondlerzoek naar die oorzaak van de ramp en het des wege op te maken rapport. gaan zien, dat wordt gedreven door Neder land en Noorwegen tesamen. Het heeft mij zeer verheugd, dat er zelfs een mogelijk heid bestaat de samenwerking op het ge bied van kernonderzoek uit te breiden dobr de bouw van een kernreactor in Nederland en dat de goede samenwerking, waarin men zich tot nu toe kon verheugen, zal worden voortgezet.. Nog een zeer belangwekkend aspect is het Nederlands-Noors bedrijf, dat in IJmuiden is gebouwd met de bedoeling kalium uit zeewater te produceren. De buitengewoon uitgebreide handels betrekkingen, die tussen Nederland en Noorwegen gedurende drieëneenhalve eeuw hebben bestaan, hebben zichtbare ken tekenen nagelaten, waarvan er een in Am sterdam te vinden is. Want zover als mij bekend is, heeft de wijk Droogbak haar naam ontleend aan de Noorse stad Drobak. Belangrijker zijn de onzichtbare ken tekenen, die deze langdurige betrekkingen in onze twee volken hebben achtergelaten en waaruit zijn voortgekomen het wederzijds begrip, het diepe respect en de oprechte vriendschap, die bestaan en, ik ben er zeker van, altijd zullen bestaan tussen Nederland en Noorwegen." Inspectie van de erewacht op de Dam na aankomst aan het peleis. Ten onrechte meent men soms dat het woord bus: vervoermiddel hetzelfde is als bus: cylindervormige, meestal blikken doos, geschikt om iets in te be waren. De v/oorden hebben niets met elkaar te maken. Het eerste is een af korting van omnibus, een Latijns woord, dat: voor allen betekent. De omnibus, aanvankelijk natuurlijk door paarden getrokken, is sedert de aanleg van spoorwegen in gebruik gekomen. Het tweede woord bus, afstammend van het Griekse puxis: palmhouten doosje, betekende vroeger ook: vuur roer, geweer, thans gewoonlijk buks genaamd. In het woord buskruit vinden wij die oude betekenis nog terug. Naast bus staat in Hollandse dialec ten: bos, de benaming nog gegeven aan oude fondsen, begrafenisfondsen in het ^bijzonder. j De actrice Audrey Hepburn heeft mede gedeeld, dat zij zeker acht maanden rust zal nemen tengevolge van overmatige gees telijke en lichamelijke inspanning. Ze reist vandaag naar Italië na een verblijf van vier weken in Burgenstock. Ze gaat naar naar Monte Cattini in Italië om vrienden te bezoeken en dan naar Rome en Floren ce. Op de terugreis zal zij enige tijd in Frankrijk en Londen doorbrengen en hier na gaat ze terug naar Zwitserland waar ze een chalet laat bouwen. Donderdagmorgen na zijn aankomst in het Paleis op de Dam te Amsterdam heeft Koning Haakon VII van Noorwegen een krans gelegd aan de voet van het Nederlandse nationale monument in het Damplantsoen. Dr. L. D. Brongersma, onderdirecteur van en dr. L. B. Holthuisconservator aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leidenzullen binnenkort naar Nieuw- Cuinea vertrekken om daar gedurende een half jaar zoölogische onderzoekingen te verrichten. Zij zijn daartoe in staat gesteld door een ruime subsidie van de Nederland se Organisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek (Z.W.O.), terwijl bovendien de Koninklijke Marine en het gouverne ment van Nieuw-Guinea alle mogelijke medewerking hebben toegezegd. Dr. Brongersma komt op bekend terrein, want in 1952 is hij ook een half jaar in Nieuw-Guinea geweest. Evenals destijds gaat hij zich hoofdzakelijk bezighouden met het verzamelen en bestuderen van reptie len en amphibieën. Aan deze dieren heeft de heer Brongersma namelijk zijn hart ver pand, terwijl kreeften, krabben, garnalen en andere crustaceeën de specialiteit vor men van de heer Holthuis. Deze heeft o.a. voor het Amerikaanse Office of Naval Re search een jaar lang in Washington ge werkt aan een verzameling crustaceeën van de Pacific. Dit werk zal een belang rijke steun kunnen vormen voor zijn arbeid op Nieuw-Guinea. Het onderzoek waar de heer Holthuis zich aan gaat wijden, zal behalve voor de zuivere wetenschap ook nut kunnen afwer pen voor de voedselvoorziening in de bin nenlanden. De bevolking is daar voor een groot deel aangewezen op zoetwaterkreef ten. Men zou graag de voedselproductie van de zoete wateren opvoeren, maar alvorens daartoe pogingen aan te wenden zal eerst een nauwkeurig onderzoek naar de tegen woordige fauna van deze wateren moeten worden ingesteld. De heer Holthuis zal nu de verspreiding van de kreeften nagaan en gegevens verzamelen over het voedsel en de voortplanting van deze dieren. Om een Koning Haakon arriveert op het Rokin voor de boottocht door de grachten. indruk te krijgen van de organische pro ductie van het zoete water zullen plank ton-monsters worden genomen, die dan in Nederland door specialisten verder moeten worden, onderzocht. Hoewel het reptielenonderzoek van de heer Brongersma niet zo'n direct aanwijs baar economisch nut heeft, is het verkrij gen van een overzicht van de verschillende soorten slangen en van de eigenschappen van haar gif toch van belang voor de me dische wetenschap. Evenals hij tijdens zijn vorige verblijf in Nieuw-Guinea heeft ge daan, zal hij daarom weer van een aantal slangen gif aftappen en dit voor onderzoek naar Nederland zenden. Bovendien is het van belang te weten, welke slangensoorten nuttig zijn voor de rattenbestrijding. Scrubtyphus-onderzoek Voor zover de beschikbare tijd het toe laat zal de heer Brongersma voorts nog trachten een globaal overzicht te verkrij gen van de zoogdierfauna op Biak en en kele omliggende terreinen: dit ten dienste van het scrubtyphus-onderzoek, waarvoor zoals bekend dr. L. van der Hammen, even eens conservator aan het Leidse Museum, onlangs een half jaar in Nieuw-Guinea is geweest. Het is namelijk gebleken, dat de mijten, die de scrubtyphus overbrengen, op verscheidene zoogdieren voorkomen, onder meer bij ratten en vermoedelijk bij buidel dieren. Voor bestrijding van de ziekte is het dus van belang, allereerst te v/eten welke zoogdieren in de bedreigde gebieden leven en welke soorten dragers zijn van de mijten. De heer Brongersma zal trachten voor dit werk de beschikking te krijgen over een praeparateur, aangezien de dieren in geprepareerde toestand beter te onder zoeken zijn dan wanneer ze op alcohol wor den gezet. In het uiterste geval zal men echter tot dit laatste moeten overgaan. Om a.1 de dieren die zij van plan zijn te verzamelen, te kunnen conserveren, nemen de beide heren 800 liter alcohol mee, als- vervoer hiervan hebben zij belangrijke faciliteiten gekregen van de stoomvaart maatschappij Nederland en de Koninklijke Rotterdamse Lloijd. De heer Brongersma hoopt begin October in Nieuw-Guinea aan te komen, waar hij dan de heer Holthuis zal treffen, die de reis per K.L.M. maakt. Achtereenvolgens zullen de beide heren enige tijd vertoeven in Hol- landia, op Biak, bij de Wisselmeren, So- rong en Merauke. Volgens het jaarverslag" is 1953 voor de NACO een gunstig jaar geweest. Het ex ploitatieresultaat over dit jaar bedraagt j 1.448.051,28. In het vorige boekjaar be- droeg dit 1.390.182,47. De verlies- en winstrekening geeft na boeking van af schrijvingen, interest en bijzondere resul taten een winst aan van 477.991,29, welk bedrag gunstig, werd beïnvloed door de op brengst van de overdracht van een auto buslijn. Tezamen met de onverdeelde winst van de voorgaande jaren ad 4.614,94 is aan dit totale winstsaldo de volgende be stemming gegeven. Uit te keren 9% divi dend aan de aandeelhouders 180.000, Verhogen van de Algemene Reserve met f 300.000,terwijl onverdeeld blijft 2.606,23. Het wagenpark bestaat uit totaal 130 wagens, terwijl de gemiddelde leeftijd van deze wagens 5 jaar is. Het personeelsbestand op 31 December 1953 was in totaal 405 personen. TONEEL EN DANS Dagelijks, Vleeshal, 14 en 15.15 uur: Het marionettentheater „Prince Poueet" van Feike Boschma vertoont een nieuw kinder programma, met als hoofdnummer „De Tovervis". Dagelijks, Vleeshal, 20.15 uur: üpvoenng door het marionettentheater „Prince Pou eet" Van Feike Boschma van ,-,De klucht van de ontknoopte gehangene" naar een toneelstuk van Henri Ghéon. Zaterdag 14 Augustus, Openluchttheater, 19.45 uur: De toneelgroep „Theater" speelt „Don Camillo en de kleine wereld" door Johan Walhain naar het gelijknamige boek van Guareschi met Albert van Dalsum in de titelrol. Zondag 15 Augustus, Openluchttheater, 19.45 uur: Herhaling van „Don Camillo" naar het boek van Guareschi door „Theater" met in de voornaamste rollen: Albert van Dalsum, Robert de Vries als de burge meester, Hetty Beck en de auteur Johan Walhain. Zondag 15 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond met medewerking van Cees de Lange en Willy Vervoort met confé rences en liedjes, verder Johnny Meyer, de Chico's, Tom Erich, Mieke Telkamp en de 3 Jacksons. MUZIEK Vrijdag 13 Augustus, Concertgebouw, 20 uur: De Nederlandse pianist Theo van der Pas geeft een recital in de grote zaal. Hij brengt werken van Chopin en Beethoven ten gehore. Maandag 16 Augustus, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Leen 't Hart, beiaardier van Delft en Leiden. Op Donderdagavond 19 Augustus van 2021 uur speelt diens collega Rien Ritter. Dinsdag 17 Augustus, Grote Kerk, 20 uur: Gratis toegankelijke orgelbespeling door George Robert, stadsorganist. Werken van Bach, Mendelssohn, Albert de Klerk, Hendrik Andriessen, Gabriël Verschrae- gen en Jospeh Jongen. Donderdag 19 Augustus, Grote Kerk, 15 uur: De Sonate IV van Mendelssohn staat op het programma van de orgelbespeling door George Robert, die verder eompesities van Boyce. Adams. Bedford en Bach uitvoert. Donderdag 19 Augustus, Minerva Theater, 20.15 uur: Italiaans operaconcert door de sopraan Beatrice Preziosa, de mezzo-alt Maria Theresa Mandalari, de lyrische tenor Luigi Rumbo en de bariton Mario Bolaffia. Aan de vleugel: Henk Bijvanck. Werken van Verdi, Rossini, Puccini, Doni zetti, Bellini en Mascagni. DIVERSEN Dagelijks, Luxor Theater, 10.30 uur: Mon tagne's Jeugdvariété met kinderconférence, goochelen. Clownerie, sprekende pop en kinderspelen. Vrijdag 13 Augustus. Speeltuin Spaarndam, 19 uur: Openluchtbazar van „Nieuw Le ven" met fanfarecorps „Crescendo" en de „Spaarne Boys". Eveneens op Zaterdag van 1417 en van 1923 uur. Zaterda- 14 Augustus, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film ..Alina, de begeerde vrouw" met Gina Lollobri- gada. Zondag 15 Augustus bijzondere voor stelling van de muziekfilm „Song of my heart". TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Van 7 Augustus af: tentoon stelling van werken van Frans Masereel. (Tot en met 15 Septemebr). Dagelijks ge opend van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zondags alleen van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 14—17 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Hollandse tekeningen uit de zeventiende eeuw, Het museum is da gelijks geopend van 1117 uur. behalve po Maandag, benevens op de perste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente expositie van recente aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 10—17 en Zondags van 13—17 uur. Op uitnodiging van het ministerie voor Hoger Onderwijs van de Sovjet-Unie ver trekt een dezer dagen een aantal Neder landse geleerden voor een excursie van enige weken naar Rusland, ter kennisma king met het hoger onderwijs en het weten schappelijke leven aldaar. Het gezelschap bestaat uit de heren: prof. dr. A. J. P. Oort, directeur van het labora torium voor phytopathologie (plantenziek- ten-bestrijding)prof. dr. T. H. Thumg, hoofd van die afdeling virologie, behorende bij het laboratorium voor phytopathologie; prof. dr. ir. J. C. Dorst, directeur van het Instituut voor Veredeling van Landbouw gewassen; dr. F. Wit, plantkundige bij het instituut voor veredeling van landbouw gewassen, allen bij de Landbouwhoge school te Wageningen; dir. W, H. van Dob- ben, wetenschappelijk hoofdambtenaar op het Centraal Instituut voor Landbouwkun dig Onderzoek te Wageningen, benevens prof. dr. W. F. Wertheim, hoogleraar in de sociologie en prof. dir. J. Presser, hoog leraar in de geschiedenis, beiden aan de universiteit van Amsterdam. Schotersingel no. 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Door de week geopend van 9.30—12 en van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: In de tuinzaal tot en met 31 Augustus zomertentoonstellingen van schilderijen, tekeningen en repro ducties. Tentoonstellingvan bloem-aqua- rellen door Poppe Damave en Frans Verpoorten. Spaarnzichtlaan 8, Heemstede: Expositie van schilderijen en aquarellen van Catharina Ruysenaars. Van Donderdag 5 Augustus tot Wonsdag 25 Augustus dagelijks van 14 tot 17 uur. Blijkens een door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde statistiek van het kleuteronderwijs 1954 telde dit on derwijs op 1 Januari 3429 scholen met 368.2i8 leerlingen en 9215 hoofden en on derwijzeressen. Vergeleken met 1950 (315.684 leerlingen) is het leerlingental met 17 percent toegenomen, terwijl er ten opzichte van 1953 door het vertrek van de bijzonder grote groep der in 1946 gebore nen een kleine teruggang valt te consta teren (1953: 369.886 leerlingen). Van alle 5-jarigen ontvangt thans 70,7 percent kleuteronderwijs (1950: 65,6 per cent). Voor de verschillende provincies va rieert dit percentage sterk: zo bedraagt het voor Drente 46,6 percent en voor Noordholland 82,8 percent. Per 1 Januari j.l. was 20 percent der hoofden onbevoegd (1950: 36 percent). Het gemiddeld aantal leerlingen per klas se bedroeg op deze datum 40,0 (1950: 42.2). Het openbaar onderwijs omvatte 16,1 percent der leerlingen, het Protestants Christelijk, het Rooms-Katholiek en ander bijzonder onderwijs resp. 23,6, 47,1 en 13,2 percent. Na een periode van voornamelijk oriën terende werkzaamheden heeft het onder zoek, dat door de gemeente Zandvoort wordt ingesteld met het oog op haar uit breidingsplannen, een tweede stadium be reikt: het enquête-werk. Een groot deel van de winkelstand heeft reeds kennis gemaakt met het onderzoek, dat er op gericht is een zuiver inzicht te krijgen in de structuur en de problemen van de middenstand. Een ander deel van het onderzoek be treft het toerisme, waarvoor de medewer king gevraagd wordt van alle inwoners van Zandvoort, die kamers verhuren. Ieder is er ten zeerste bij gebaat wanneer de ge meente en dat zijn alle inwoners, een juist beeld krijgt van het vreemdelingenverkeer. Sterker dan ooit is weer gebleken van hoe verstrekkende betekenis het komen of wegblijven van vreemdelingen is; sterker dan ooit wordt de behoefte gevoeld om een beter inzicht te krijgen in het vreemde lingenverkeer en de wijze, waarop het kan worden bevorderd. In de loop van de vol gende week zullen alle kamerverhuurders een formulier toegezonden krijgen, waar van de gemeente vertrouwt, dat zij het aan de inwonende gasten ter hand zullen stel len. Ook de gasten worden verzocht om hun volle medewerking te verlenen aan dit onderzoek, dat er mede op gericht is om hun verblijf in de gemeente Zandvoort zo aangenaam mogelijk te maken. Het verkeer in de Parkstraat te Den Haag is gistermiddag een half uur gestag neerd geweest, doordat de verkeersagent die dienst doet op het kruispunt van deze straat met de Mauritskade door een vrachtauto was aangereden. Deze auto kwam van de Mauritskade en wilde linksaf de Parkstraat inslaan. Hij moest daarvoor een linkerbocht vlak langs de agent maken en bij deze manoeuvre werd de agent door het rechtergedeelte van de bumper ge raakt. De agent, die klaagde over pijn in zijn linkerbovenbeen en duizeligheid, werd in een ziekenhuis opgenomen. WASHINGTON (Reuter). Hongarije heeft het aanbod van president Eisenhower om hulp te verlenen aan de slachtoffers van de overstromingen aangenomen. De Hongaarse minister van Buitenlandse Za ken Boldocsky heeft de president en het A.merikaanse volk de hartelijke dank van zijn regering overgebracht. „De president is verheugd, dat zijn aan bod is aanvaard. De Liga van Rode Kruis verenigingen is verzocht met het Hongaarse Rode Kruis de noodzakelijke bijzonderhe den te regelen". Eisenhower heeft machtiging verleend voor het verstrekken van overtollig voed sel ter waarde van vier millioen dollar aan de slachtoffers van de overstromingen van de Donau in Midden- en Oost-Europa.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5