Mnmqeteri B Stormvogels en VSV wensen geen contact meer met tal van clubs Compromis toch nog mogelijk? Frans Hals-tournooi van EDO in het Noordersportpark RR IS icfcuycii (hy! .Clowntje Rick Expositie bij de Hoogovens Een verraderlijk complot RCH vriendschappelijk tegen Haarlem Draw van Flamingo's tegen Free Foresters Utrechtse Kunstmaand VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Zondag rolt de voetbal weer ook U kunt zonder risico Vastgestelde programma ging ondanks regen door Dankzij regen A iitomobilisme Nieuwe Engelse racewagen Sport in 't kort Wielrennen Nederlandse Tour-ploeg reed in Enschedé Vijfde étappe voor Zwitser Hollenstein Pakistan op 133 all out tegen Engeland Tenniskampioenschappen in twee afdelingen Voor de kinderen TYBB versloeg EHS met vier-nul Gaat U met vacantie? De KNVB-vergadering Meer voorstanders van semi-beroepsvoetbal Tennis Nog geen beslissingen in tournooi „oudere jeugd" FEUILLETON door Richard Keverne Zondag rolt de voetbal weer. Overal in het land worden ter voorbereiding van het nieuwe seizoen al weer voetbaltournooien gehouden en vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. Ook de clubs uit Haarlem en om geving zijn met het aanstaande weekeinde al weer actief in wedstrijden, nadat by de meeste verenigingen de training al weer vele weken aan de gang is. EDO houdt Zondag het Frans Hals-tour nooi, waaraan behalve de organiserende vereniging, DFC, HVC en Volendam mee doen. Het toumooi begint om elf uur met de wedstrijd HVCEDO. waarna om kwart over twaalf DFC tegen Volendam speelt. De ver- li ezersronde is om kwart voor drie en de finale begint om vier uur. In de pauze van half twee tot kwart voor drie is er een handbalwedstrijd tussen Concordia en Rapiditas. Het elftal van EDO heeft betrekkelijk weinig verandering ondergaan. In het doel staat Van der Berg. achter (van rechts naar links) Berends en Bax. In de middenlinie zijn opgesteld Klooster, Koning en Doves en in de voorhoede Spiers, 'N. N., Roodselaar, Mul en Klein. De andere elftallen, die in het tournooi uitkomen zijn als volgt: DFC: doel: v. d. Bergh; achter: v. Bruggen, Advocaat; midden: Punt, v. Dam, Schaap; voor: De Jager, Meeuse, v. Es, Collombon, Versteeg. HVC: doel: Brits; achter: Zwartkruis. Ma- lestein; midden: Hageman, v. d. Biezenbos, ADVERTENTIE succes verzekerd pi ij» SO dragees f. 1.25 Werkweek K.N.G.V. op CIOS Hoewel de weersomstandigheden voor turnen in de openlucht verre van aange naam zijn, is het programma voor de eerste drie dagen van de werkweek van het K.N.G.V. op het CIOS in Overveen afge werkt. De rhythmische gymnastiek trok steeds aller belangstelling. Er werd steeds zeer intensief deelgenomen aan de algemene rhythmische oefeningen, de vormende oefeningen en de oefeningen met ballen, hoepels en knotsen. Deze lessen werden 's morgens gegeven en duurden drie uur. Na de middagpauze werden de deel- nemers(sters) in twee groepen verdeeld, waarvan de ene groep zich ging toeleggen op oefeningen op de lange mat en grond- gymnastiek en de andere groep op sprin gen. Opvallend was, dat de oefeningen op de lange mat en de grondgymnastiek ook bij de dames steeds meer beoefenaarsters gaan trekken, al zullen zij natuurlijk nim mer de kracht en de behendigheid kunnen opbrengen om de meer spectaculaire vor men van de heren te kunnen uitvoeren. Het toestel turnen omvat uitsluitend het oefenen aan brug met ongelijk gestelde leggers, waaraan alle dames en vooral de mannelijke verenieingsleiders hun hart kunnen ophalen. Zij, die enige vaardig heid hebben in rekturnen, konden na de inleidende oefeningen al vrij spoedig hun fantasie de vrije loop laten, hetgeen nog noodzakelijk is, omdat van dit toestel nog nauwelijks litteratuur met oefenstof be staat. Gisteren (Donderdag) kon wegens het slechte weer niet in de openlucht geturnd worden doch kon, dank zij de medewerking van de gemeentelijke dienst voor de Li chamelijke Opvoeding in Haarlem gebruik worden gemaakt van de Doelen. Hier wer den de oefeningen in springen, onder an dere dubbele hoge bok, paard lengte en springtafel, en op de lange mat voortgezet en zal getracht worden voor vandaag de beschikking te krijgen over een paar even- wichtsbalken. Hoewel er 's avonds ook geturnd werd, zal dit hedenavond niet gebeuren. Dan zul len de cursisten een zogenaamde bonte avond houden als voorlopige afsluiting van deze cursus. Zaterdag gaat men weer tot half één door met gymnastiek. de Gans; voor: Nederhand, Sleeking, Hout veen, v. Eeden, v. d. Horst. Volendam: doel: Keizer; achter: Karregat en Bond; midden: Schilder, Kroon en Veer man; voor: Snoek, Zwartvoet, Bond, Maurer en Veerman. RCH tegen Haarlem Zondagmiddag om half drie spelen RCH en Haarlem voorts een vriendschappelijke wldstrijd in het Heemsteedse Sportpark. Ook van deze beide verenigingen zijn de elftallen vrijwel hetzelfde als het vorig jaar. Haarlem komt uit met Snijders in het doel, Odenthal en Kuys in de achterhoede. De Voogd, Laan en Boeree in de middenlinie en Groeneveld, Jacob, Roozen, Brussee en Schilpzand in. de voorhoede. Doets, die pas in militaire dienst is. kan de eerste weken niet voor de roodbroeken spelen. Barends is, zoals wij enige tijd geleden meldden, naar de N.B.V.B. overgegaan. Voor hem speelt dus De Voogd als half en diens plaats wordt in genomen door Laan, die weer in de Haar lem-gelederen terug is. Bij RCH staat Van der Voort weer in het doel, met Van Rheenen en Van der Brink als achterspelers. De middenlinie (ook al weer van rechts naar links) is: Kruyer, De Jong en Biesbrouck en de voorhoede: Houtkamp, Koppen, Van Braam, Honout en Couwen- hoven. Scheidsrechter is de heer Leo Horn. HFC in WA-tournooi HFC speelt Zondag mee in het tournooi van de Amsterdamse vereniging WA. Het komt in het veld tegen het pas naar de tweede klasse gepromoveerde O WO, waar na de organiserende vereniging tegen het Rotterdamse COAL speelt. De opstelling van HFC is dezelfde als die van verleden jaar. Aangezien echter doelman Van der Lee nog niet beschikbaar is, is Ter Haar opgesteld. Dekker en Corbeth spelen achter; Bijleveld, Molijn en Hein Winter vormen de middenlinie. De voorhoede is (van rechts naar links) Hans Winter, De Nijs, Moolenaar, Jochemus en Oud. Stormvogels speelt Zendag in het tournooi om de Zilveren Bal in Rotterdam. De IJmui- denaren hebben hun elftal nog niet defini tief vastgesteld. Dankzij de regen die gisteren na één uur 's middags viel op het terrein van Rood en Wit in Haarlem, hebben de Flamingo's een draw bereikt tegen de Free Foresters. De Flamingo's maakten in hun eerste innings, die bij een score van 64 voor 5 op de eerste dag was afgebroken, slechts 89 runs. Alleen Terwiel kwam nog in de dubbele cijfers (15). Op het uitstekende bowlen van White (5—201 en Robins (5—23) waren de batsmen der Flamingo's overigens kansloos. Na enkele uren vergeefs op droog weer te hebben gewacht, werd besloten niet verder te spelen. Flamingo's eerste innings-totaal 89, waar van P. van Arkel 32, W. Gallcis 14, A. Terwiel 15. Bowlingcijfers Free Foresters: W. M. E. White 5—20, R. V. G. Robins 5—23, R. H. Hardy 1—38. Het totaal van de eerste innings der Free Foresters bedroeg, zoals bekend,, 228 runs voor het verlies van 9 wickets. In Goodwood is een demonstratie gehou den met een nieuwe Britse racewagen, waar mede men hoopt een eind te kunnen maken aan het Duitse en Italiaanse overwicht bij de Grand Prix-wedstrijden. De wagen is gebouwd door de Connaught-fabrieken en uitgerust met een 2',2 liter formule 1 Alta- motor. Naar het voorbeeld van de Duitse Mercedes, zijn bij dit model de wielen in gebouwd in de gestroomlijnde carosserie. Tot nu toe hadden de coureurs zich steeds met succes verzet tegen ingebouwde voor wielen, omdat zij een wagen in de bochten niet kunnen besturen als zij geen uitzicht hebben op het binnenvoorwiel. Dat was ook de oorzaak van de moeilijkheden, welke de Mercedes-renners bij de Engelse Grand Prix hebben ondervonden. WAGTMANS IN BORDEAUX—PARIJS? Volgens 1'Equipe bestaat de mogelijkheid dat Wout Wagtmans de kleuren van hel merk Rochet zal dragen in de wedstrijd Bordeaux—Parijs op 5 September aan staande. NEDERLANDSE DRAVERS NAAR MüN- CHEN. Aan' de internationale draverijen, die op Zondag 15 Augustus in München Gladbach worden gehouden, zal worden deel genomen door onze landgenoten W. H. Geer- sen (Hilversum) met de dravers „Noten kraker S" en „Qui Hollandia G", alsmede door H. C. ten Hagen (Den Haag) met „Peter Spencer". ADVERTENTIE ISSTE TR: 4 1 HAARLEM TEL. 13439 8 A'OAM TEL -717162 Gabardine Regenmantels 69.50 In het sportpark in Enschedé zijn in stro mende regen wielerwedstrijden gehouden waaraan o.m. werd deelgenomen door de Nederlandse Tour de France-ploeg, die vol ledig vertegenwoordigd was op Wout Wagt mans na. Ongeveer 3000 toeschouwers woon den de wedstrijd bij. In de sprintwedstrijd ovre twee baanronden won Nolten vóór Faanhof: derde werd Maenen en vierde Witteveen. De wedstrijd achter Derny-motoren werd een zeer spannende race, waarbij het vooral ging tussen Wim van Est en Gerrit Voorting. Bij het uitgaan van de laatste bocht kwam Voorting ten val, waardoor Wim van Est winnaar werd, tweede werd Van Breenen en derde Voorting. De klassementswedstrijd over 30 ronden werd een overwinning voor Faanhof met 15 punten, gevolgd door Mae- nen met 7 punten, Van Breenen 4 punten en Wim van Est 2 punten. Ronde Van Zwitserland In de vijfde étappe van de ronde van Zwitserland, van Lugano naar Bern over 272 km., waren de twee hoogste Zwitserse passen, de Gotthard (2112 m.) en de SusteD (2220) opgenomen. Winnaar werd Hollen stein (Zw.). Op de Monte Aneri had hij al twee minu ten voorsprong op het peloton, waarna hij zijn voorsprong steeds vergrootte. Bij de pas over de St. Gotthard lag hij 6 min. 47 sec. voor op enkele renners onder leiding van Giudici en ruim 15 minuten op Coppi en het peloton. Op de laatste 90 kilometer werd er hard gejaagd en veranderde de'positie in de ach tervolgende groepen herhaaldelijk. Maar Hollenstein werd toch niet meer bedreigd. Jan Lambrichs werd 36e met bijna 27 minu ten achterstand op de winnaar. Fornara behield de leiderstrui. De laatste testmatch Op de eerste dag van de vierde en laatste testmatch tegen Engeland werd Pakistan voor een totaal van 133 runs aan de kant gezet. De jonge Engelse fastbowlers Frank Tyson en Peter Loader, die hun debuut maakten, waren hier voor verantwoordelijk. Tyson nam vier wickets voor 35 en Loader drie voor 35 runs. Het begin was dus weinig belovend voor de gasten d:e moeten winnen wil de serie wedstrijden onbeslist eindigen. De Engelsen kwamen daarna nog vijf minuten aan bat. Zij scoorden één run zonder wicketverlies. De wedstrijd begon pas na de lunch toen het wicket iets was opgedroogd. Maar het bleef voortdurend zacht en bood de fast bowlers geen enkele steun. Desondanks nam Tyson wickets met de vijftiende en de zes tiende bal en had Loader succes met zijn elfde bal. Het scorebord was als volgt: Pakistan eerste innings: Hanif Mohammed lbw. b. Statham0 Alimuddin b. Tyson10 Waqar Hassam b. Loader 7 Maqsood Ahmed b. Tyson 0 Imtiaz Ahmed c. Evans b. Tyson 23 A. H. Kardér c. Evans b. Statham36 Wazir Mohammed run out 0 Fazal Mohmood c. Evans b. Loader0 Shujauddin not out 16 Zulfiqar Ahmed c. Compton b. Loader.. 16 Mahmood Hussain b. Tyson 23 Extra's 2 Totaal133 Engeland eerste innings: Len Hutton not out 0 R. Simpson not out 1 Totaal1 Toen de wethouder van Onderwijs van de gemeente Velsen, de heer H. de Boer, contact zocht met de eersteklassers uit zyn gemeente en de in lagere klassen uitko mende verenigingen om hun oordeel te vernemen in verband met de huurplannen van de bcroepsvoetbalclub Haarlem N.V. i.o. inzake het Sportpark Schoonenberg, waren VSV en Stormvogels eenstemmig van oordeel dat de BVC Haarlem geweerd diende te worden. De overige verenigingen echter zeiden geen bezwaren te hebben, wellicht omdat zij zouden kunnen delen in het batige saldo. VSV en Stormvogels heb ben dit deze verenigingen zeer kwalijk ge nomen. Stormvogels heeft aan de besturen van deze clubs zelfs bericht dat zij geen contact meer wenst in vriendschappelijke wedstrijden en tournooien tussen haar ver eniging en de clubs, die voor de plannen waren. Met senioren-elftallen, noch met junioren-elftallen of adspiranten-teams. Een afschrift van dit schrijven is ge stuurd aan het bestuur van de afdeling Haarlem van de Voetbalbond. Tevens werd verzocht de gelegenheid te scheppen ook in competitieverband deze houding te kunnen doorvoeren. Naar wij vernemen zou ook het bestuur van VSV dit standpunt ten aanzien van het „lager voetbal" in de gemeente hebben in genomen. Het gevolg is reeds dat het tournooi om De nationale tenniskampioenschappen wor den in twee afdelingen gespeeld. D. w. z. dat een aantal spelers die vrijgesteld wor den van het spelen van de eerste ronden, tezamen met een aantal winnaars van die ronden, de tweede afdeling vormen. In de eerste afdeling worden een aantal spelers (de vermoedelijke winnaars die naar de tweede gaan) zolang in het wedstrydschema geplaatst dat zij elkaar niet zullen ontmoe ten en dus niet uitschakelen. In het heren-enkelspel zijn deze (acht) geplaatsten: Goris, Nolten, Breukink, Bo- chardt, Hugnan, Van Eijsden, Wiegers en Bouwer. Direct in de tweede afdeling zijn (volgens lotingsvolgorde) Dehnert, Van Gas- selt, Van Dalsum, Linck, Van Meegeren, Holst, Karamoy en Windt. In het dames-enkelspel, geplaatst in de eerste afdeling: mevr. Thung, mevr. Bok horst, mevr. Koch, mevr. Rauws, mevr. Koop- mans, mej. Van Grinsven, mevr. Roolker, mevr. De Jager, mej. Tettelaar en volgens lotingsschema in de tweede afdeling: mevr Roos, mej. Mullemeister; mej. Tekelenburg, mevr. Blaise, mevr. Peters, mevr. Scholten, mej. Grosveld, mej. Rollin Couquerque. Herendubbelspel, geplaatsten in eerste af deling: Goris-Van Gasselt, BorrenBreu- king, Hughan—Windt, Lodeisen—Michiel- sen. Tweede afdeling: KrijtVan Meegeren, KaramoyLinck, DehnertVan Dalsum en Holst—Wiegers, in lotingsvolgorde. Damesdubbelspel, geplaatste paren: mevr. Van Berkelmej. Rollin Couquerque, mevr. Kochmevr. Rauws, mevr. Lubbersmej. Grosveld, mevr. Thung—mej. Van Dalsum Tweede afdeling: mevr. Peters—mevr. Schol ten, mej. Tekelenburgmej. Tettelaar, mevr. Roosmevr. Blaisse, mevr. Koopmans mej. Fikenscher. Gemengd dubbelspel, geplaatste paren: mevr. ThungWindt, mej. RoemersVan Eijsden, mevr. Van LoonBreuking, mevr. BokhorstAdama van Scheltema, mej. Van GrinsvenVan Gasselt, mej. Nieuwburg— Klinkspoor, mevr. KoopmansSaarberg Jr., mevr. LubbersPasstoors. Tweede afdeling: mevrouw RoosDehnert, mejuffrouw Tet telaar—Goris, mejuffrouw Rolin Couquer queLinck, mevr. BlaisseMutsaerts, mevr. Scholten—Holst, mej. Mullemeister—Kara moy, mej. FikenscherTonjes, mej. Gros veldTaminiau. De wedstrijden worden van Maandag 16 Augustus tot en met Zondag 22 Augustus op de METS in Scheveningen gespeeld. Toen de jongens zagen, wat ze hadden uitgericht, keken ze elkaar angstig aan. „O, wat erg!", stotterde Bunkie. „We kunnen dat nooit blussen!", zei Rick ongerust. En jawat doen jongens danZe worden bang voor wat ze hebben gedaan en lopen weg! Dat deden zij nu ook. Rick, Bunkie en hun schoolkameraadjes holden weg en maakten dat ze thuis kwamen. Ja, hun geweten begon te spreken, maar te laat! Maar al waren ze dan weggelopen, de meneer van het huis had hen gezien en herkend. Zo kwam het, dat tegen de avond aan Tripje's huis werd gebeld; een agent stond voor de deur. Toen oom Tripje met de agent de kamer binnen kwam, keken de jongens verschrikt op. Ze begrepen heel goed, wat dat betekende. „Het is wat moois!", zei oom Tripje boos, toen de agent alles had verteld. „Jullie weten toch zeker wel, dat je niet zulke gevaarlijke spelletjes mag doen?" Dat wisten ze ook; en ze keken beschaamd voor zich de Bevrijdingsbeker, georganiseerd door Terrasvogels, niet afgewerkt kan worden. Zaterdag zouden de wedstrijden VSV 2 Terrasvogels en VelsenStormvogels 2 worden gespeeld. Deze wedstrijden kunnen nu echter niet doorgaan. In plaats hiervan spelen Velsen en Terrasvogels tegen el kaar. Deze wedstrijd wordt voorafgegaan door een ontmoeting tussen de junioren elftallen van beide verenigingen. Het bestuur van de afdeling Haarlem had op de besluiten van Stormvogels en VSV hedenochtend nog geen commentaar. Om Zilveren Watertoren Het voetbaltournooi om de zilveren wa tertoren in Zandvoort werd Donderdag avond voortgezet met een wedstrijd tussen E.H.S. en T.Y.B.B., beide uit Haarlem. Het werd een aantrekkelijke partij voetbal, met vooral vóór rust een voortdurend en ener giek aanvallend E.H.S., dat echter steeds strandde op de hechte verdediging van TYBB. Twee goed opgezette aanvallen van T.Y.B.B. één minuut na elkaar, werden met succes bekroond. De eerste maal door een fraaie goal van Luyte, direct daarna scoor de Van der Klugt. Na rust bleef E.H.S. een levendig spel ontwikkelen met vele gevaarlijke aanval len, die echter alle op niets uitliepen, doch óók T.Y.B.B. gaf goed partij, zodat een interessante wedstrijd ontstond. Na 20 mi nuten verhoogde Vessies de score tot drie nul, waarmede het pleit was beslecht. Het lukte E.H.S. niet het verdiende tegenpunt te scoren. Snoeks maakte vlak voor het eindsignaal het vierde doelpunt. Het tournooi zal Dinsdag worden voort gezet met de wedstrijd: Zandvoortmeeuwer. Bloemendaal. Als laatste ontmoeting in de voorronden wordt Donderdag 19 Augus tus H.B.C.D.C.G. gespeeld. Laatstgenoemde Amsterdamse vereni ging is de houdster van de wisselprijs. Zon dag 22 Augustus worden de halve finales en de finale gespeeld. Wij verzoeken onze weekabonné's die met vacantie eaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE PIET HAAN ZEVENDE IN BRUSSEL. Een in Brussel gehouden wielercriterium is gewennen door de Belg Rik van Steenbergen in 2 uur 3 min, voor de 85 km. Tweede werd Germain Derycke en derde Roger Desmet (beiden Belg). Onze landgenoot Piet Haan kwam op de zevende plaats. Koblet, Bar- tali en Apo Lazaridès werden met 13 anderen ex aequo dertiende geklasseerd. Donderdagavond heeft het bestuur van de KNVB in Utrecht een contactvergade ring gehouden met de delegaties van de Vereniging van Eersteklassers, van de tweede-, derde- en vierde klassers, van de afdelingen van de bond en van het Zater dagvoetbal. Naar verluidt zouden de par tijen elkaar zo dicht genaderd zijn, dat de mogelijkheid van een compromis op de buitengewone bondsvergadering van Za terdag geenszins is uitgesloten. De ver tegenwoordigers van het „lager voetbal" in de KNVB waren ook op de contactverga- dcring in Utrecht in beginsel tegen het voorstel van het bondsbestuur, maar ander zijds gingen van die zijde toch ook stem men op, waaruit bleek, dat men met de werkelijkheid rekening wil houden. Naar wij in dit verband vernemen is het aantal voorstanders van het invoeren van het semi-beroepsvoetbal groter geworden, voor verruiming van de amateurbepalin gen voelt deze groep minder. Gebleken is ook, dat mocht men tot in voering van het semi-beroepsspel over gaan, hetgeen onder leiding van de KNVB dient te geschieden, dit semi-beroepsvoet bal volkomen gescheiden dient te worden van het amateurvoetbal. Tenslotte zouden de vertegenwoordigers van de eerste klasse-verenigingen te ken nen hebben gegeven niet afwijzend te staan tegenover het denkbeeld om de com petitie 1954/55 nog te doen verspelen met vier eerste klasse-afdelingen, waaruit dan voor het seizoen 195,5/56 de nationale of hoofdklasse dient te worden gevormd. In het tenniskampioenschap van de „oudere jeugd" op de banen van Groenendaal in Heemstede zijn Donderdag geen beslissingen gevallen. Nadat bij de dames de beide halve eindstrijden waren afgewerkt en bij de heren een partij pas uitgespeeld, moest de partij tussen P. Eysden en J. Koerts bij de stand 6—3, 5—5, wegens de regen worden gestaakt. Verder spelen bleek in de loop van de dag niet meer mogelijk. Besloten is om tijdens de volgende week in Scheveningen i_p de METS-banen te houden nationale tennis kampioenschappen de nog resterende par tijen van dit kampioenschap te beëindigen. Bij de dames hebben meiuffrouw M. Grins ven en mej. F. Marinkelle zich geklasseerd voor de finale. Eerstgenoemde versloeg mei. C. Wilmink met 5—7, 6—2, 6—3. Me juffrouw Marinkelle bleek sterker dan me juffrouw A. Jansen 6—3, 6—4. Bij de heren kwam Dominicus in de eindstrijd door een twee-sets overwinning op O. Mohn (6—2, 64). De schilderes Lydia Duif, die deze maand in de cantine van de Hoogovens exposeert, zal dunkt mij met haar fel-kleurige schilderijen beantwoorden aan de enigszins bizarre voorstelling die sommige mensen van kunst en kunstenaars hebben. Die imaginaire kunstenaar is een gedrevene, een door zijn inspiratie voortgezweepte. Als de geest vaardig over hem wordt, grijpt hij zijn palet en kwasten en in een niet te stuiten hartstocht smijt hij de he vige en felle kleuren op het maagdelijk linnen. Het is „God zegene de greep". ïn een wilde sehildersroes wordt een kop, een landschap, een boeket bloemen met kwast of paletmes erop. gesabeld. Daarna volgt de stilte, de rust, de afwachting van een nieuwe impuls Deze voorstelling over het ontstaan van kunst is daarom zo misleidend, orndat zij gelijkenis vertoont met de werkelijkheid, maar dan gezien door een lachspiegel. Zo wel kunst als leven bestaan uit een com plex, waarbij intuïtie en bezieling naast bewustzijn en bezinnihg optreden. Zondert men het één van het ander af, dan ontstaat een scheef getrokken beeld. De schilderijen van Lydia Duif vertonen soms dit beeld. Juist omdat zij alleen maar heftig, alleen maar explosief zijn, missen zij overtuigingskracht. De hevige impuls wordt niet afgeremd en daardoor ontstaat er geen spanning. Toch verraden de tekeningen, dat deze schilderes alle mogelijkheden bezit om haar picturale arbeid op een bredere basis te funderen. Merkwaardig is, dat het Hol landse werk, in tegenstelling tot het Fran se, dank zij een zekere ingehoudenheid. in eens veel overtuigender werkt. Een bewijs hiervoor vindt men in de drie naast elkaar gehangen doeken: Korenveld, Zonnebloe men en Boerderij, werken die een bezon ken voldragenheid bezitten, die men in de meeste andere werken tevergeefs zoekt. In dit verband wil ik ook nog noemen het aardige werkje „Champs Elysées". Lydia Duif werd te 's-Gravenhage ge boren en bracht haar jeugd door in Rus land en Klein-Azië. Zij kreeg onder meer les van prof. Willem van den Berg, de oud-directeur van de Amsterdamse Rijks academie. Denkende aan het uiterst ge acheveerde werk van haar leermeester, moet men constateren dat zij wel ver van de til is weggevlogen. OTTO B. DE KAT De Kunstmaand, waartoe het gewest Utrecht van de Nederlandse Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars het initiatief heeft genomen, wordt op Zater dagmiddag 11 September geopend. Het doel is een veelzijdige demonstratie te geven van hetgeen speciaal de Utrechtse kunstenaars vermogen. De deelneming van musici, letterkundigen, schilders, beeld houwers en beoefenaren der gebonden kunsten is dan ook niet beperkt tot de leden van de Federatie. In deze kunstmaand, die tot 5 October duurt, wordt een expositie gehouden van hedendaagse grafiek en beeldhouwkunst, benevens een gewestelijke tentoonstelling van schilderijen. Verder wordt er een ten toonstelling ingericht van originele Japa nese prenten, door de UNESCO bijeen ge bracht. Op Dinsdag 14 September is er in het Gebouw- voor K. en W. een concert door het Stichts Kamerensemble. Een week later geeft Johan Patist een pianorecital. Een der hoogtepunten van de kunstmaand wordt gevormd door een galapremière in de Stadsschouwburg van „De Liefdes drank" van Donizetti door de Nederlandse Reisopera onder leiding van Chris Burgers. Het Utrechts Stedelijk Orchest geeft op Zaterdag 25 September een concert. Er worden werken van Utrechtse componis ten uitgevoerd. Dinsdag 28 September is er een pianoconcert door Willy van der Broek en Ria Groot in Esplanade en op Woensdag 29 September speelt de organist dr. Anton van der Horst in de Domkerk. In gebouw Tivoli heeft Zaterdagmiddag 2 October een boekenmarkt plaats, met na afloop een schrijversparade, een litterair cabaret onder leiding van Henriëtte Free zer en Cor Schilp. De Kunstmaand wordt op 5 October be sloten met een concert door het Hoofdstad- Trio, Jan Huckeride, Bouwe Lemkes en Ad Huisman. 64) „Ze schijnt dus van Cass' boot afgekomen te zijn," eindigde hij. „Die knaap heeft je voorgelogen, toen hij zei dat ze overboord gesprongen was. We hadden dat kunnen weten. Ze heeft ontzettende dingen meege maakt, dat meisje!" „Arme Monica," mompelde Laura vol meegevoel. Randal keek op de klok. Hij moest tijd zien te winnen. Na Monica's telefoontje uit Oringham, dat Jim verdwenen was, wilde hij wachten tot hij er nader van hoorde om tien uur. „Zullen we nu eerst gaan eten?" stelde hij voor. „Dan zullen we je na tafel je in structies geven, Laura. Bel je even, Jona than?" Het Campion Hotel had waarschijnlijk zelden een maaltijd geserveerd aan drie zó lusteloze eters. Het was een uiterst ver zorgd diner, doch gang na gang werd bijna onaangeroerd weer weggenomen. Toen ze bijna klaar waren met het dessert, werd Randal voor een telefoongesprek wegge roepen. Van zijn korte afwezigheid gebruik makend, vroeg Laura dringend: „Jonathan, is er geen nieuws?" „Nee", antwoordde Arden met een angst wekkende gelatenheid. „Faraday doet enigszins vreemd. Ik kan hem niet aan 't praten krijgen. Hij zegt dat hij niet van Tarrant weet". „Maar Monica?" „We zullen vertrokken zijn voordat zij terugkomt". „JonathanJe gelooft toch niet, dat hij argwaan jegens mij heefl opgevat?" Haar gezicht was doodsbleek en haar lip pen trilden. Ze scheen de spanning niet langer te kunnen dragen en stond op het punt van een zenuw-instorting. „Allemensen, neen!" antwoordde hij kortaf. „Laura, beheers je en doe niet zo dwaas!" Hij zweeg abrupt, daar een kell- ner het vertrek binnenkwam met de koffie. Met inspanning van al haar krachten her stelde Laura zich. „Serveer de koffie maar", zei Arden op nonchalante toon, „meneer Randal zal zo wel terug zijn". Inderdaad voegde Randal zich enkele ogenblikken later weer bij hen. Er was een vreemde glans in zijn ogen. Hij richtte zich tot de kellner: „Als ik je nodig heb, bel ik wel". De man trok zich onmiddellijk terug. Peinzend keek Randal enkele ogenblik ken voor zich uit. Hij roerde in zijn koffie. „We zullen nu overgaan tot het bespreken van onze plannen voor jou, Laura", zei hij dan op rustige toon. En hoewel zowel sir Jonathan als Laura Dean hem vol aan dacht aankeken, konden ze niéts uit zijn onbewogen gezicht opmaken. Niets dat er op wees, dat hij zo juist het heuglijk nieuws van Monica had vernomen, dat zijn zoontje in veiligheid was Laura's bezorgdheid verminderde, toen ze de plannen begonnen te bespreken. Randal bleek alles aan Arden over te laten. Met een zekere gelatenheid aanvaardde hij diens voorstellen en mompelde telkens weer: „Goed, Jonathan, goed, als dat jou 't beste lijktZo nu en dan vroeg hij echter ook aan mevrouw Dean, wat ze er van dacht. Na een half uur scheen alles ge regeld te zijn. Laura zou de volgende mor gen vertrekken en in Parijs op verdere in structies wachten. Arden zou zich gereed houden om zodra Laura het geld had over gedragen, de jongen terug te brengen. Randal scheen hoopvoller gestemd te zijn, constateerde Laura. Enige ogenblikken la ter werd hij opnieuw aan de telefoon ge roepen. Toen hij het vertrek verlaten had, keken Laura en Arden elkaar vragend aan. „Ik geloof dat 't allemaal goed loopt", fluisterde zij. Hij knikte en liep naar het buffet om zich een whiskey-soda klaar te maken. Randal kwam het vertrek weer binnen en dit keer was er wèl enige emotie op zijn gezicht te lezen. Laura Dean voelde zich opnieuw in een diepe put zinken. „Er is slecht nieuws, Laura", zei hij kortaf. „Wat is 't", vroeg ze op zachte toon. Ar den dronk zijn glas in één slok leeg en staarde Randal aan. „Ze hebben Bobby gevonden", antwoord de hij. Arden's handen klemden zich vast om de leuning van de stoel waar hij vlakbij stond. Er kwam een blik van wanhoop in zijn ogen. Mevrouw Dean's mond vertrok even zenuwachtig, maar ze wist op -vrij normale toon haar volgende vraag te stel len: „Slécht nieuws, Faraday? Je wilt toch niet zeggen, dat hij „Nee, hij is in orde. Hij is onder de hoe de van juffrouw Brent". Laura haalde even diep adem. Zij wilde iets zeggen, maar de woorden kwamen niet over haar lippen. Arden stond roerloos bij het buffet. „Maar je echtgenoot, Laura, die is dood!" Randal's stem klonk dreigend en zijn lip pen bewogen zich nauwelijks, terwijl hij sprak. Zijn felle blauwe ogen keken haar doordringend aan en ze besefte, dat er een beschuldiging in te lezen was „Cass schoot hem neer. Cass is thans gearresteerd. Dat is slecht nieuws, nietwaar Laura?" Ze keek hem met open mond aan, doch zei niets. ,,'t Gebeurde daarginds, in Oringham", vervolgde hij. „Je kent die plaats zeker wel. Vanavond is er een inval gedaan. Meneer Tarrant en meneer Woodstone wa ren er bij en ook juffrouw Brent. Het leek me beter, je niet te vertellen, op welke ma nier zij uit Rouaan weg kwam en 't doet nu niet meer ter zake, Laura, hoe lang ben je al in deze duivelse zaak betrokken?" „Ik weet niet, waar je 't over hebt", fluisterde ze, na enige aarzeling, ,,'t Is alle maal zo vreselijkik begrijp niet wat je bedoelt Haar ogen waren groot van ontsteltenis, in haar doodsbleke gezicht staken de rouge van haar wangen en haar rood-aangezette mond fel af; ze gaven haar gezicht iets grotesks. Er kwam thans een uitdrukking van woede op Randal's gezicht. „Lieg niet!" viel hij scherp uit. „Je weet heel goed wat ik bedoel. Jij en die lam lendige echtgenoot van je hebben samen gewerkt met die duivel van een Sands. Wie was er verder nog in dit spel betrok ken?" Ze antwoordde niet en er heerste gedu rende enkele ogenblikken een onheilspel lend zwijgen. Dan zei Randal op grimmige toon: „Ik geef je een kans om jezelf te ver dedigen, Laura, als je tenminste iets ter verdediging hebt aan te voeren. Grijp die kans aan, want je zult 't nodig hebben. Ik beschik over voldoende bewijzen in je na deel en de rechtbank zal heel hard in haar oordeel zijn. Reken niet op gevoelens van medelijden mijnerzijds, Laura, als je niets ter verdediging kunt aanvoeren. Ik heb je nooit geld geweigerd! Ik heb je altijd vol komen vertrouwd. En nu doe je me dit aanAllemensen, Laura, zelfs nu kaïn ik 't nog maar nauwelijks geloven Nog steeds antwoordde ze niet. Opeens wendde Randal zich tot Jonathan Arden. „Wat heb jij over dit alles te zeggen?" vroeg hij. Het kostte Arden zichtbaar moeite om op normale wijze te antwoorden. „Ik ken de feiten niet", zei hij aarzelend. „Ik kan een en ander niet beoordelen. Randal's stem was niet veel meer dan een gefluister, toen hij zei: „Je liegt Jona than!" Arden scheen ineen te krimpen, als had Randal hem geslagen. Hij protesteerde echter niet. „En dit doe je mij aan", vervolgde Ran dal. „Terwijl je je voordoet als mijn vriend! O God.zijn er woorden om dit te beschrijven....? Jij en Laura, die deze afschuwelijke samenzwering tegen mij op touw zetten Hij zweeg, overmeesterd door zijn gevoe lens. Arden boog zijn hoofd, zijn gezicht was een lijkbleek masker, waarop schaam te en wanhoop tot uitdrukking kwamen. Hij staarde naar het glas in zijn handen. Laura Dean scheen op dit moment ech ter uit haar apathie te ontwaken. Ze sprong op en ging naast Arden staan. Er was een blos op haar wangen gekomen en een vreemde glans in haar ogen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6