B. en W. van Haarlem achten stichting van tweede ambachtsschool urgent Onderwijskwesties in de gemeenteraad Voorlopig slech ts opleiding in metaal- en houtbewerking M herenhuis MS h'°0riïet°'iïo's Bondsdag zal zaak-John pas over drie weken bespreken De stagnaties bij de Velser pont CRAMA - KLEINE HOUTSTRAAT 7 Minister Schroder met verlof gegaan Rust keert weer in F rans-Marokko Moskou wil pact met Oostenrijk bespreken Kamerlid Th. S. J. Hooij stelt vragen Molotov waarschuwde tegen oorlog Pravda critiseert het regeringsstelsel DAMESKOUSEN PASFOTO ACCORDEON KOOPJES DIRK WITTE VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Nederlandse „Meteor" bij Munster neergestort KLM-Gonstellation kreeg „veeg" bij start van D.C.-4 Opnieuw troenen uit Frankrijk naar Casablanca gebracht Praten over verlichting van de bezetting heeft geen zin Britse luchtvaartindustrie boekt record exportorder A. Buurman onderscheiden Scheepvaart GARAGE of BERGPLAATS ADVERTEERT IN DIT BLAD ƒ112.— in één dag gereed -.y een rolfllm van de wereldberoemde FERRANIA fabrieken Milaan Speciale Zomerprijzen v. d. MEER Schagchelstraat 2 (Van onze correspondent in Bonn) Op Dinsdag 7 September zal zo goed als zeker een buitengewone zitting van de Bondsdag over de zaak-John te Bonn ge houden worden. Dat is pas over drieëneen halve week. De meesten van de 500 leden zijn op reis. De voorzitter, dir. Hermann Ehlers, vertoeft op de Finse Aalands-eilan- (ien. Een van 'de voornaamste redenen, waarom die vergadering van de Bondsdag niet eerder kan plaatshebben, is dat er van 31 Augustus tot 5 September te Fulda een rooms-katholieken-dag wordt gehouden, waaraan behalve bondskanselier Adenauer ook een groot aantal parlementsleden zal deelnemen. Men is er in Bonn over gealarmeerd, dat de Russen er door de opzienbarende zaak- John in geslaagd zijn zowel in West-Duits- land als in het buitenland verwarring en wantrouwen te verwekken. (Reuter-AFP-DPA) De minister van Binnenlandse Zaken, Schroder, is met toe stemming van Adenauer voor een korte periode met verlof gegaan. Hij zal vervan- pen worden door de minister voor bijzon- de^ aangelegenhedien, Waldiemar Kraft. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dr. Schroder a1'es geregeld voor het verdere onderzoek in de zaak- John. Als de situatie zulks vereist, zal de minister onmiddellijk- naar Bonn terug keren. Bijna alle West-Duitse bladen critiseren de houding van de West-Duitse redering en in het bijzonder die van minister Schroder. De regering heeft een memorandum ge publiceerd, dat dir. John zou hebben onge steld, kort voordat hij naar Oost-Duitsland pin?. Hierin waarschuwde de voormalige chef van de West-Duitse contra-spsonnase- dienst tegen „de geweldige krachtsinspan ningen van de communisten om Duitsland en de wereld te bolsjewiseren". De rechtbank van Hamburg heeft de inbeslagneming van het geïllustreerde weekblad „Der Stern" gelast, omdat in dit blad, diat een oplage van 800.000 exempla ren heeft, was geschreven, dat reeds op 3 Maart een vrouw dr. John en zijn vriend dr. Wohlgemuth er van had beschuldigd betrekkingen met Oost-Duitsland te on derhouden, maar d^t d'e politie deze aan klacht in de doofpot had laten verdwijnen. (United Press) Volgens de Oost-Duitse radio heeft John in Dresden een onderhoud gehad met de gewezen Duitse veldmaar schalk Friedrich von Paulus en met hem over de kwestie der Duitse eenheid ge sproken. Sommige waarnemers zien hierin een aanwijzing dat- het tweetal wellicht gezamenlijk zal gaan ijveren voor hereni ging van Duitsland op Russische voor waarden. Von Paulus, die zich in 1943 met 365.000 soldaten in Stalingrad overgaf, en op het ogenblik volgens ontvangen berichten in de „krijgsschool" van Dresden officieren opleidt voor de semi-militaire Oost-Duitse politiemacht (hoewel hij dit zelf op een persconferentie ontkend heeft), heeft zich onlangs openlijk uitgesproken ten gunste van het Russische plan tot hereniging van Duitsland. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede, dat Donderdag omstreeks het mid daguur tijdens een oefen vlucht een Meteor - straaljager van de vliegbasis Twente bij Munster in Duitsland is neergestort. De bestuurder, de 23-jarigè reserve-sergeant vlieger H. Groot-Huize, afkomstig uit Apeldoorn, kwam hierbij om het leven. Hij was ongehuwd, maar zou volgende week in heth uwelijk treden. De familie is gewaar schuwd. SHANNON (Reuter/A.N.P.) Een ver keersvliegtuig van de luchtvaartmaat schappij „Transocean" met 66 passagiers aan boord is op het vliegveld Shannon (Ierland) met zijn vleugeltop in onzachte aanraking gekomen met een taxiënde „Su per Constellation" van de K.L.M. De K.L.M.-machine was onderweg van Schiphol naar New York. Er is niemand gewond. De K.L.M.-machine werd aan de staart licht beschadigd, zo vernamen wij bij informatie van de K.L.M. te 's-Graven- hage. Het toestel, de P.H.-L.K.W. (Deute ron), onder gezagvoerder Johnson, zou naar Schiphol terugvliegen Een andere „Super Constellation," de P.H.-L.K.U. (Photon) is naar Shannon gezonden om de passagiers naar New York te brengen. RABAT (Reuter) De rust begint te rug te keren in Frans Marokko na tien dagen van wanordelijkheden, waardoor tientallen mensen om het leven zijn ge komen en voor millioenen francs schade is aangericht. De duizenden Berbers, d'ie zich ter gelegenheid van het Aid el Kebirfeest in Rabat verzameld haddien, om de sultan eer te bewijzen, gaan naar hun woonsteden terug. De door de nationalisten in de voor naamste steden uitgeroepen staking, die zeven dagen geleden begon en een onder deel vormt van de campagne voor de te rugkeer van de verbannen sultan Sidi Mo hammed V, schijnt ten einde te lopen. Alleen in de ommuurde Arabische stad Fez is de spanning nog groot, hoewel se dert Dinsdag geen ongeregeldheden zijn voorgekomen. Sedert Woensdag zijn in Casablanca 130 Marokkanen gearresteerd, omdat zij sta kers trachtten te verhinderen hun werk te hervatten. Vrijdag zullen nog meer mili tairen van de republikeinse garde uit Frankrijk in Casablanca aankomen. Een door Franse kolonisten-organisaties gehuurd vliegtuig heeft vlugschriften uit gestrooid boven Casablanca en Rabat, waarin alle Fransen in Marokko worden opgeroepen, zich aan te sluiten bij „de wer kelijke Marokkanen, teem hen. in Parijs en in de wereld, die willen dat wij ver trekken." Slechts 750 van de 250(1 havenarbeiders in Casablanca verschenen Donderdag op hun werk na een nationalistische sta kings- oproep. Het rechtse Parijse blad l'Aurore heeft bekend gemaakt, dat de Snannse autoritei ten in SDaans Marokko uitwijkende natio nalistische oproerkraaiers als politieke vluchtelingen zullen ontvangen. Het blad voegt eraan toe, dat zich ondier de 500 reeds gevluchte personen moordenaars en on ruststokers uit Frans Marokko bevinden, die daar tevergeefs door de politie worden gezocht. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft besprekingen voorgesteld over het ontwerp-staatsverdrag voor Oostenrijk, tussen de ambassadeurs van de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk en Oostenrijkse vertegen woordigers in Wenen, aldus Russische krantenberichten. De Sovjet-Unie heeft een Oostenrijks voorstel verworpen om een commissie van ambassadeurs der Grote Vier en Oostenrijkse vertegenwoordigers maatregelen te laten bespreken om de hui dige positie van Oostenrijk als bezet land, te verlichten. Instelling van een dergelijke commissie kan volgens de Sovjet-Unie niet het bereiken van overeenstemming over het staatsverdrag verzekeren. De Russische regering meent, aldus de nota, dat „alle mogelijkheid bestaat voor het sluiten van een staatsverdrag" en zij gelooft, dat be sprekingen op diplomatiek niveau in We nen voortgezet moeten worden. De „Financial Times" bericht, dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Ca pital Airlines" die reeds drie Engelse Vic- kers „Viscount" verkeersvliegtuigen had besteld en een optie had op 37, deze optie thans heeft omgezet in een bestelling en een nieuwe optie voor nog eens 20 toestel len heeft kenbaar gemaakt. Met inbegrip van de onderdelen is de bestelling van de ze veertig „Viscount"-vliegtuigen (met vier turbine-propeller motoren) de grootste exportorder die Groot-Brittannië sedert 1945 heeft geboekt en d'e grootste die énige Engelse vliegtuigénfabriek ooit heeft ge boekt (16 millioen gulden). De bestelling van „Capital Airlines" is afhankelijk gesteld van het feit of de Ame rikaanse rijksluchtvaartdienst de „Vis count" een certificaat van luchtwaardigheid geeft. Onderhandelingen tussen de Ameri kaanse en Engelse rijksluchtvaartdienst hierover zijn al enige tijd aan de gang. Men hoopt dat de Verenigde Staten spoedig zul len toestaan dat de „Viscount" op de bin nenlandse lijnen mag vliegen. De verkeersmoeilijkheden welke veel vuldig het gevolg zijn van stagnaties bij de Velser pont hebben het lid van de Tweede Kamer de heer Th. S. J. Hooij uit Haarlem aanleiding gegeven de volgende vragen te stellen aan de Minister van Verkeer en Waterstaat. 1. Is het de minister bekend, dat op Za terdag 7 Augustus, door het uitvallen van de enige pont te Buitenhuizen, een van de ponten uit Velsen voor deze verbinding werd gerequireerd, waardoor de toch reeds grote stagnatie bij de oeververbinding te Velsen zodanige afmetingen heeft aange nomen, dat de wachtende motorijtuigen ten Zuiden van het Noordzeekanaal een file vormden van 4 a 5 km, hetgeen een wacht tijd tengevolge had van ruim iy2 uur? Uit informatie naar aanleiding van dit bijzonder geval bleek, dat dergelijke, ook grote economische verliezen opleverende wachttijden, geregeld voorkomen. 2. Is het de minister voorts bekend, dat, ook als er nog lange files motorrijtuigen wachten, om 19 uur een van de ponten uit de vaart wordt genomen, zodat het oever- verkeer niet met maximale inzet van ma teriaal wordt onderhouden? Indien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, kan de minister dan mededelen of a. hij het in ieder geval niet noodzakelijk acht, dat zolang het verkeer daartoe rede lijkerwijs aanleiding geeft, de maximum overzetcapaciteit blijft ingeschakeld; b. geen maatregelen kunnen worden ge nomen, dat extra stagnaties als in vraag 1 bedoeld worden voorkomen c.q. tot de kleinst mogelijke proporties worden terug gebracht? Kan de minister voorts mededelen of in het algemeen nog maatregelen worden overwogen om de hoogst ongewenste toe stand, die door de snelle ontwikkeling van het motorisch verkeer nog zal verergeren, te verbeteren vóórdat de in aanbouw zijnde tunnel gereed is? Kan de minister tenslotte nog mede delen of de betreffende gemeentepolitie, die overigens haar taak bij de regeling van het verkeer voortreffelijk en met grote op offering vervult, ook in de toekomst tegen deze, steeds grotere taak, blijft opgewas sen? Vandaag viert de heer A. Buurman te Heemstede, een bekende figuur in land- bouwkringen, zijn tachtigste verjaardag. Vanmorgen werd hij in zijn woning geluk gewenst door de waanemend burgemeester van Heemstede, de heer E. J. van Lent, die de jarige meedeelde, dat de Koningin hem had benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. MOSKOU (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Molotov, heeft Woensdagavond tijdens het diner met de Britse Labourleiders op de Britse am bassade te Moskou ernstig gewaarschuwd tegen de gevaren van een nieuwe oorlog, waarbij Groot Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie niets te winnen hadden. De Labour-delegatie vatte dit op als een zijde lingse waarschuwing tegen de herbewape ning van West-Duitsland een kwestie, waarover de Labourpartij verdeeld is. Molotov zei ook, dat er grote behoefte aan bestaat, dat communistisch China tot de UNO wordt toegelaten. Hij hoopte, dat Groot-Brittannië en China nauwere be trekkingen zouden aanknopen. De Russi sche leiders verzekerden opnieuw in hun toespraken en tijdens de tafelgesprekken met nadruk, dat Rusland in vrede met andere landen wil samenleven en zich niet wil mengen in de binnenlandse aangelegen heden van andere staten. De naam van Sir Winston Churchill werd in de gesprekken van de Russische leiders niet genoemd. Het werd aan Aneurin Be- van overgelaten om te verklaren, dat niet alleen de Labourpartij, maar het gehele Britse volk, de conservatieven en de pre mier niet uitgesloten, vrede wensen. De Labour-delegatie is Donderdag met een speciaal Russisch vliegtuig naar Peking vertrokken. Dr. Ediith Summerskill bracht de laatste dag van haar verblijf in Moskou een bezoek aan een polykliniek en het grootste warenhuis van de Sovjet-Unie: Gum. De Britse groep parlementsleden, die op uitnodiging van maarschalk Vorosjiiov eind September of begin October een bezoek aan Moskou zal brengen, zal uit ongeveer tien leden van alle partijen uit beide hui zen van het parlement bestaan. PARIJS (A.F.P.) In een hoofdartikel in de „Pravda", het officiële orgaan van de Russische communistische partij, is heden ernstige critiek geleverd op het re geringsapparaat. Als voorbeeld van slechte organisatie noemde het blad het ministerie van Petroleumindustrie, dat op het ogen blik 500 afdelingen en diensten omvat en over een overtollige outillage ter waarde van 300 millioen roebel beschikt. Er zijn maatregelen genomen, aldus het blad, om een einde aan versnippering op de depar tementen te maken. De Sovjet-bladen maken ook gewag van critiek op de levering van zware land bouwmachines aan Siberië en Kazachstan. Het centrale comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie heeft geconsta teerd, dat de levering van vrachtauto's en oogstmachines aan deze gebieden uit an dere streken van de Sovjet-Unie geheel onbevredigend is. Tot de „gewaarschuwde" organisaties en lichamen behoren de raad van ministers van de Russische federatie, de raad van ministers en het centrale co mité van de communistische partij van de Oekrainse republiek, het ministerie voor de Spoorwegen van de Sovjet-Unie en het ministerie van Landbouw van de Sovjet- Unie. Gedeputeerde Staten van Noordholland wensen van de gemeenteraad van Haarlem te vernemen of de raad omtrent de noodzakelijkheid van een tweede ambachtsschool in deze gemeente nog hetzelfde standpunt inneemt als op 21 Februari van dit jaar toen de raad besloot In afwijzende zin te adviseren omtrent een door het bestuur van de stichting tot het bevorderen van R.K. Nijverheidsonderwijs in Haarlem en om streken aan de Koningin gericht verzoek om de stichting van een R.K. ambachts school in deze gemeente goed te keuren. Gedeputeerde Staten veronderstellen name lijk, dat er door het rapport van een commissie wijziging in het standpunt van de raad is gekomen. De commissie is na een uitgebreid en diepgaand onderzoek tot die conclusie ge komen, dat de stichting van een tweede ambachtsschool urgent moet worden ge acht. Sinds het verschijnen van het rap port van deze commissie hebben aan de bestaande ambachtsschool aan de Klever parkweg enige hervormingen plaats gevon den welke van vérstrekkende betekenis kunnen zijn en welke invloed kunnen uit oefenen op het oordeel van diegenen, die een beslissing in deze zaak hebben te ne men. Zo is 't leerplan van de school aan de Kleverparkweg grondig gewijzigd, doordat een aantal practijklessen is omgezet in les sen voor algemeen vormend en vak-theo retisch onderwijs. Dit maakt een inwendige verbouwing van de school noodzakelijk. Verder zijn met ingang van de cursus 1953- '54 enkele nieuwe opleidingen aan de school verbonden en voorts zij.n er voor enkele opleidingen kopklassen ingevoerd1, waardoor de duur van deze opleidingen met een jaar is verlengd. Het aantal leerlingen van de school, dat in 1951 nog 550 bedroeg, was op 1 Septem ber 1953 tot 675 opgelopen; de laatste in schrijving van leerlingen is dermate gun stig verlopen, dat voor het komende cur susjaar een bezetting wordt verwacht van 720 leerlingen. Inmiddels heeft het bestuur van de ver eniging voor nijverheidsonderwijs een plan gereed tot uitbreiding van de school met een vleugel op de plaats waar nu de ba rakken staan, waarin de praktijklessen aan de leerling-automonteurs en -smeden wor den gegeven. Bovendien is vastgesteld, dat de nieuw te bouwen vleugel zal omvatten een gymnastieklokaal, een handvaardig heidslokaal, een overblijflokaal en twee theorielokalen. In feite betekent deze uit breiding echter geen verhoging van de op nemingscapaciteit. Aannemende, dat bij een zeer gunstig verloop van de indeling over de verschil lende afdelingen 800 leerlingen tot de school zouden kunnen worden toegelaten, zou het aantal leerlingen na 1 September nog met 80 kunnen toenemen. Het aantal leerlingen, dat de lagere school, na het doorlopen van de zesde klasse verlaat, zal in de toekomst echter nog aanzienlijk toenemen en tenslotte zal men bovendien nog rekening moeten hou den met het feit, dat er over enige tijd een verhoging van de leerplichtige leeftijd komt. Op grond van al deze factoren is de ver onderstelling dan ook gewettigd, dat de ambachtsschool aan de Kleverparkweg over enkele jaren niet meer in staat zal zijn alle jongens, waarvoor toelating tot de school wordt gevraagd, op te nemen. B. en W. menen thans te moeten concluderen, dat de stichting van een tweede school ur gent is, hoewel men daarbij in het oog houdt, dat deze school geen opleiding voor alle vakken behoeft te omvatten. Aan de eventueel te stichten tweede ambachts school zou dan ook een begin kunnen wor den gemaakt met de opleiding van leer lingen in de vakken metaal- en houtbe werking. Dat de school een Rooms-Kathoheke zal zijn houdt verband met het feit, dat het bestuur van de stichting tot het bevorde ren van R.K. Nijverheidsonderwijs in Haarlem en omstreken de eerste en tot nog toe de enige instelling is welke het voor nemen koestert om een ambachtsschool te stichten. B. en W. menen derhalve aan de raad te moeten voorstellen aan Gedeputeerde Sta ten van Noordholiland te berichten, dat de omstandigheden zich sinds het raadsbesluit van 1951 zodanig hebben gewijzigd, dat de raad thans van mening is, dat de stichting van een tweede ambachtsschool in Haar lem als noodzakelijk kan warden be schouwd. Subsidies Voorts verzoeken B. en W. de raad om aan het R.K. kerkbestuur van de H. Joan nes den Dooper te Haarlem medewerking te verlenen tot het aanschaffen van boeken ten behoeve van de school aan de Bernard Zweersstraat 1. Voor dit doel zal een be drag van 280 beschikbaar gesteld dienen te worden. Tevens vragen B. en W. de raad om aan de vereniging „Groen van Prinsterer" voor aanvulling van de inventaris van de gym nastiekzalen van de dr. H. Bavinckschool. de dr. A. Kuyperschool en de Aeneas Mackaysehool bedragen beschikbaar te stellen van respectievelijk 1230, 2190 en 1710. Mutaties B. en W. stellen de raad voor cm de heer L. Postma uit Bergen te benoemen tot vakonderwijzer in handenarbeiid bij het uitgebreid lager onderwijs te Haarlem. Voorts stellen B. en W. de raad voor om mejuffrouw J. J. Schouten als onderwij zeres van de Linnaeusschool naar de Jan Gijzenschool over te plaatsen en om eervol ontslag te verlenen aan de heer A. H. F. Saeys als leraar aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs. Aagtedijk, 12 Rio de Janeiro verwacht. Aldegonda, 11 v. Pladju n. Bangkok. Amor, pass. 11 Finisterre n. Hamburg. Armilla, 11 te Pladju Aardijk, 11 v. New York n. Antwerpen. Amsteldlep, 10 v. Honolulu n- Japan. Amstelland, 12 te Buenos Aires. Amstelpark, 11 v. Hamburg n. Narvik. Amstelveen, pass. 11 Gibraltar n. Amsterdam. Andijk, 11 v. Havana n. Vera Cruz. Averdijk, 12 New York verwacht. Abbedijk, 13 Los Angeles verwacht. Adonis. 12 La Guaira verwacht. Amstelkroon, 12 310 m. W. Sabang. Almkerk, 12 te nAtwerpen. Antonda 12 v. Platju n. Tjilatjap. Appingedljk, 13 te Antwerpen. Aagtekerk, 12 v. Tomgku n. Kobe. Aalsdijk, pass. 12 Key West n. Houston. Albireo, 12 v. Victoria n. Rio de Janeiro. Ablasserdijk, 13 Le Havre verwacht. Alnati, 12 v. Ilheos n. Bahla. Andijk, 12 te Vera Cruz. Arendsdijk, 12 v. Port Arthur n. New Orleans. Artemis, 12 v. New York n. Curasao. Aalsum, 12 v. Bahrein n. Muscat. Abbekerk, 13 Adelaide verwacht. Akkrumdij'k, pass. 13 Scilly's n. Antwerpen. Altair, 12 te Montevideo. Aludra, 12 te Pto Alegre. Arnedijk, 12 te New Orleans. Axeidijk, 12 v. Santos n. Buenos Aires. Billiton, pass. 11 Sabang n. Colombo. Borneo, 12 te Port Said. Boissevain, 12 te East London. Bennekom, 12 v. Trinidad n. Curasao. Blitar, 12 115 m. O. Port Soedan. Bonaire, 12 950 m. NO. Barbados. Boskoop, 12 330 m. W.t.Z. Fayal. Bantam, 11 te New York. Bloemfontein, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Cailisto, 14 te Middlesbro verw. Caltex Pernis, 11 v. Sidon n. Rotterdam. Cirrus, 11 v. Rotterdam n. station Atl. Oceaan. Caltex Leiden, 12 80 m. N.NO. Vilano. Ganymedes, 12 te Santiago de Cuba. Caltex Bintang, 12 v. Suez n. Singapore. Cistula, 13 Mena el Ahmad! verw. Cleodora, 10 te Hobart daaina Portland. Cornelia, 9 te Geelong, daarna n. Singapore. Coryda, 10 te Geelong, daarna Melbourne. Cronenbungh, pass. 12 Ouessant n .IJmuiden. Castor, 13 v. Antwerpen te Amsterdam. Celebes, 12 v. Amsterdam n. Golf n. Mexico. Dalerdijk, 11 v. Rotterdam n. San Francisco. Duivendrecht, pass. 12 te Liverpool. Delft, 12 te Antwerpen. Dongedijk, 11 v. San Francisco n. Portland. Edam, pass. 11 Sabang n. Singapore. Enggano, 8 te Bombay. Eos,12 v. Amsterdam te Rotterdam. Friesland (KRL), 11 v. Soerabaja n. Semarang En a, 13 te BaMkpapan. Erinna, 24 Rangoon verwacht. Etrema, 12 210 m. W. Cyprus 14 Beyrouth verw. Eemdijk, 12 te Brownsville. Felipes, 13 v. Pladju n. Sibolga. Gouwe, 11 te Montrovia. Groote Beer, 13 te Le Havre. Helder, 12 te Amsterdam. Hera, pass. 12 Jamaica n. Mobile. Hoogkerk, 12 te Djibouti. Heelsum 13 te Le Havre. Hilversum, 12 v. Port Said n. Lands End. Holland, 12 v. Beira n. Durban. Indrapoera, 12 v. Balikpapan n. Makassar. Ivoorkust, pas. 12 Fimsterre n. Le Havre. Ilos, 12 v. Lattakia n. Gibraltar. Jagersfontein, 12 440 m. O. St. Helena. Java, 12 v. Singapore n. Cheribon. Joh. v. Oldenbamevelt, 13 Rotterdam verw. Jupiter, 12 te Malta Joh. v. Oldenbamevelt, 13 te Rotterdam. Katelysia, pass. 11 Minikoy n. Aden. Kota Inten, 12 te Singapore. Kedoe, 12 te Rotterdam. Kieldrecht, 12 v. Kobe te Rotterdam. Kota Agoeng, 11 v. Genua n. Port Said. Karimun, 13 te Singapore verwacht. Korovina techn. proeftocht ca. 20 Sept. Kota Gedeh, pas. 13 Sabang n. Djeddah. Loosdreeht, 12 Colombo verwacht. Langkoeas, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Luna, 11 v. Aarhus te Amsterdam. Lemsterkerk, 12 v. Bandarshapur n. Khorramshar Lissekerk, 12 110 m. W.ZW. Ras Fartak. Larenberg, 12 v. Barah n. Khorramshar. Leuvekerk, 12 v. Bombay n. Rangoon. Loppersum, pass. 12 Kp. Vincent n. Ceuta. Lucita, 12 v. Ardrossan n. Heysham. Lutterkerk, pass. 12 Gibraltar n. Rotterdam. Lawak, 13 te Port of Spain. Lindekerk, 12 te Rotterdam. Laagkerk, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Laertes, 12 v. Amsterdam n. Indonesië. Lekkerkerk, pass. 13 Ouessant n- Antwerpen. Lombok, 13 v. Port Soedan n. Suez. Mentor, pass. 11 Kp. Bon n. Hamburg. Merwede, 11 v. New Orleans n. Mobile. Molenkerk, 12 te Zamboangm Macoma, 11 Guardafui gepass. n. Geelong. Mataram, 11 te Antwerpen. Mariekerk, 12 te Genua. Mirza, 12 v. Geraldtbn n. Mirl. Marpessa, 12 170 m. ZO Kangeroo ell. Murena. 12 450 m. Z. Ceylon. Maasdam, 12 te Cobh. Macuba, 9 te Geelong,' daarna Mirl. Mapia, 12 v. Genua n. Amsterdam. Marisa, 15 Stanlow verwacht. Marken, 12 te Takoradi. Metula, 10 te Geelong, daarna Miri. Mitra, 13 te Bergen. Markelo, 12 v. Rotterdam n. Emden. Maasdam. 13 v. Southampton n. Le Havre nacht 14-15 Rotterdam verwacht. Maasland, 13 te Las Palmas. Nieuw Amsterdam, 11 310 m. O. ZO. Kp. Race. Nieuw Holland, 13 te Soerabaja. Ootmarsum, 11 v. Bermuda n. Houston. Ouwerkerk, 12 te Melbourne. Overijsel, 11 te New York. Omala, 11 v. Pta Cardon n. Rotterdam. Orion, 12 te Rotterdam. Ovula, 12 te Liverpool. Orestes, 12 Aruba verwacht. Ond'ina. 12 te Larnaca. Oranjestad, 12 420 m. W.ZW. Fayal. Oranje, 13 750 m. O.ZO. Guardafui n. Suez. Poelau Laut. 10 v. Suez n Aden. Prins Fred. Willem, 12 te Rotterdam. Prins Joh. Willem Friso, 12 te Rotterdam. Prins Philips Willem, pr.ss. 11 Vlissingen naar Hamburg. Pieter S, 12 te Swansea verwacht. Polydoros, 12 v. Londen n. Hamburg. Pendreoht, 12 v. Alexandrlë n. Port Said. Perna, 13 v. Geelong n. Fremantle. Prins Fred. Hendrik, 12 v. Rotterdam n. Ham- bung. Prins Willem V, 12 te Montreal. Prins Willem George Fred. 13 te Toronto. Rijnkerk, 11 v. Zanzibar n. Tanga. Radja, 12 te Djibouti. Rita, 12 v. Singapore n. Bangkok. Riouw, 12 te Newport News. Roebiah, 12 130 m. W. Colombo. Rotti, 12 nog te Damman. Roepat, 12 v. Baltimore n. Charleston. Roggeveen, 12 v. Beira n. Dar es Salaam. Rotula, pass. Guardafui n. Cochin. Rempang, 13 v. Port Said n. Alexandrlë. Rondo, pass. 13 Kp. Bon n. Port Said. Soestdijk, 11 v. Soerabaja n. Tj- Priok. Sohde, 11 v. Cristobal n. Pto Barrios. Schouten, 11 v. Port Elizabeth n. Durban. Stad Amsterdam, 12 te Cardiff. Stad Breda, 11 v. Duinkerken n. Hull. Stad Schiedam, 11 v. Bremen n. Kirkenes. Stad Maassluis, 11 te Vlaardingen. Stad Maastricht, verm. 13 v. Rotterdam naar Livorno. Stad Vlaardingen, 11 v. Vlaardingen n. Narvik Sommelsdijk, 11 te New Orleans. Saparoea, 11 v. Hamburg n. Bremen. Salawati, 12 v. Damman n. Khoralmufatta. Sibajak, pass. 12 Kp. Bon n. Rotterdam. Soestdijk, 13 te Tj. Priok. Sunetta, 16 te Hongkong verw. daarna dokken Singkep, 13 te Zanzibar. Sirrah, 13 v. Melbourne n. Adelaide. Slamat, 13 v. Port Said n. Suez. Stad Leiden, 12 v. aapstad n. Port Elizabeth. Straat Soenda, 11 v. Santos n. Buenos Aires. Saroena, 13 te Soerabaja. Sibajak. 19 te Rotterdam verwacht. Talisse, pass. 11 Kp. St. incent n. Amsterdam Tara, pass. 11 Fernando Noronha n. Rio de Ja- neiro. Tiba, 11 v. Singapore n. Mena el Ahmadl. Tjibantjet, 11 v. Beira n. Sydney. Tjisadane, 11 te Buenos Aires. Tero, 12 v. Santos verwacht. Trajanus, pass. 11 Azoren n. San Juan. Tarakan, 12 v. Colombo n. Belawan. Taria, 14 Pto La Cruz verw. daarna Trinidad. Teiresias, 13 te Alexandrlë. Thalatta, pass. 12 Gibraltar n. Mena el Ahmadl Thelidomus, 13 te Curasao. Tomini, 13 te Vassiliko. Trompenberg, 12 v. Amsterdam n. Bremen. Van Spilbergen. 12 Lobito verv/acht. Van Linschoten. 12 te Antwerpen. Van Waerwijck, 13 te Santander. Wieldrecht, pass. 11 Fmisterre n. Einswarden. Waterland, 11 te Santos. Wonogiri, 12 v. Aden n. Port Said. Westland, 11 Las Palmas gepass. n. Recife. W. Alton Jones. 12 860 m. W.t.Z. Fayal. Woensdrecht, 12 150 m. O.ZO. Minikoy. Waterman, 12 420 m. ZW. Fayal. Willem Ruys, 12 v. Suez n. Colombo. IJsel, 12 v. Tanger n. Tunis. Zonnewijk, 11 v. San Antonio n. Tocopilla. Zaan, 12 nog te Pitea. Zuiderkruis, 12 130 m. Z. Monrovia. KLEINE VAART Aco, 12 v. Vlissingen n. Nykoping. Albergen, 11 v. Hamburg te Haukipudas. Arnoudspolder, 12 v. Rotterdam te Antwerpen Ary Scheffer, 11 te Malmö. Avontuur, 12 v. Vlissingen. Arbon, 12 v. Amble te Rotterdam. Atlantis. 12 v. Hamburg te Ipswich verw. Att' S, verm. 12 v. Cardiff n. Amsterdam. Beekbergen, pass. 12 Vlissingen n. Gothenburg. Boreas, 11 v. Voran n. Tanger. Bab T, 11 te Stockholm. Bill S, 12 v. Vlissingen n. Plymouth. Borneo, 12 v. Newcastle te Rotterdam. Capricorn, 11 v. Maassluis n. Great Yarmouth Concepcion, 12 v. Deifzijl te Bremen. Coolsingel, 12 v. Mesane n. Manchester. Cornelia b II. 11 v. Liverpool n. Hamburg. Corrie b, 13 v. Sete te Leixoes verw. Deni. H v. Esbjerg n. Kopenhagen. Diet. 12 v. Londen te Rotterdam. Dienan, vertr. 12 v. Londen n. Rotterdam. Duiveland, 11 v. d. Tyne n. Rotterdam. Deo Duce, 11 v. Rouaan te Nokskov. Depa, 12 v. Bordeaux n. Londen. Diligentia, 11 dwars Casablanca n. Dakar. Driebergen, 12 v. Nantes te Requejada. Eeibergen, 13 v. Antwerpen te Lugnvik verw. Elsenburgh, pass. 12 Ouessant n. Casablanca. Elisabeth b, 13 v. Kopenhagen te Avonmouth Fiducia, 11 v. Maassluis n. Boston. Fiat. 12 v. Londen te Rotterdam. Gre, 12 v. Vlissingen n. Londen. Heemraadsir.gel, 12 v. Duclair n. Belfast. Helvetia. 12 v. Londen te Immingham verw. Jokurma, 11 v. Lubeck n. Hudiksval. Joost. 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Julia Mary, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Larix, 11 v. Kramfors n. Zaandam. Lucas Bols II. 11 v. Stettin te Bolungavik. Lukas M, vertr. 12 v. Rotterdam n. Londen. Lukas M, 12 v. Doesburg te Rotterdam. Maartje, 11 v. Hamburg n. Peterhead. Maasym N, 12 v. Londen n. Antwerpen. Makkum, pass. 12 Vlissingen n. Abenraa. Marcella, pass. 11 Portland n. Rotterdam. May Star, pass. 12 Vlissingen n. Newcastle. Meuse, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Meres N, verm. 12 v. Kingslynn n. Londen. Metrass, pass. 11 Vlissingen n. Hamburg. Mies, 12 v. Paskalvik te Rauma. Monica, 12 v. Irvine te Belfast. Neeltje b, pass. 12 Vlissingen n. St. Servan. Nettie, 12 v. Plymouth te Vlissingen. Noorderlicht, vertr. 13 v. Simrlshamn n. Ronskar Nottingham, 12 v. Kir.gslynn te Rotterdam. Nero, 11 te Gothenburg n. Amsterdam. Nieuwehaven 13 v. Antw te Duinkerken verw. Noord, 11 v. Rotterdam te Sheiihaven. Noorderhaven, 11 v. Port Talbot n. Oostende. Plato, 11 v. Valencia n. Alicante. Pheeda, 11 v. Port Lyautey te Marseille. Pavo, 10 te Stugsund. Ponto, 11 v. Helsinki n. Hamina. Ponza, 11 te IJmuiden n. Rotterdam. Prinses Wilhelmina, 12 v. Antw. te Rotterdam. Result, 11 v. Newport Mon n. Le Havre. Rose Marie, 12 v. Aarhus te Gothenburg. Rika, 12 v. Great Yarmouth n. Middlesbro. Rijnhaven, vertr. 12 v. Loctudy n. Cacablanca. Sirius, 11 v. Londen n. Gravelines. Strabo, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Soemba, 12 v. Rotterdam n. Bordeaux. Spurt, 11 v. Quirnper te Bordeaux. Statensingel, 11 v. Mesane te Manchester. Spess, 12 v. Porsgrunn te Gent. Stella Maris, 12 v. Kopenhagen te R'dam verw. Theodora, vertr. 12 v. Selzaete n. Gothenburg. Theano, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Tom v. d. Helde. 11 v. Rouaan te Casablanca. Trio I, pass. 12 Vlissingen n. Midefart. Vivo, 11 v. Vlissingen n. Goole. Vrede, 11 v. Port Talbot n. Morlaix. Westersingel, 11 v. Lysekil n. Weston Point. Wilja, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Wiewa, 12 v. Vlissingen n. Sandwick. Wickenburgh, 12 v. Casablanca n. Port Lyautey. Zeehond, 12 v. Antw. te Vlissingen. Zwartewater, 12 v. Vlissingen n. Stockholm. ENKALON, volgeminderd. sterk, le keus. 70 den. 6,50 ENKALON, zeer fijn en sterk4,50 3,25 ENKALON zwaar sterk. 50 denier4,50 PERLON ..LADIES PRIDE", zeer sterk3,95 ONZE GERENOMMEERDE KOUS, fijn en toch sterk, links ook met Nylon2.25 2,75 STERKE WERKKOUS, met Nylon versterkt 2,15 Het oude Kousen-adres van 1875 TE KOOP GEVRAAGD: oude mahonie canapé's, fau teuils, stoelen, ronde tafel, mag beschadigd zijn of wurm- gaatjes hebben. Br. no. 6930 Te huur gevraagd: voor 2 of 3 luxe Auto's. Brie ven no. 6928. BLAUW KAMGAREN UNIFORM voor de Koopvaardij, prima pasvorm, mooie donkere tint en kleurecht ƒ154.- BLAUW GABARDINE UNIFORMJAS, prima kwaliteit COMPLETE UITRUSTINGEN voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij \\w U niform-Specialisten ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Een keurige Gé POSGH. Breestraat 6 Alle merken sterk verlaagde prijzen VIJZELSTRAAT 53, (bij de Munt) Amsterdam. Tel. 64655. TE KOOP: Orionweg ged. vrij. Brieven no. 6932. kmèïj ibis Zijden rokkap met glas plaat 14.95 3 lichts koperen kroon. compleet19.95 60 Watt keukenbol 1.39 Grote keuze: Smeedijzeren kappen en schalen voor salon en huiskamer. KAPPEN EN KRONEN GRATIS geplaatst. Let op no. Tel. 11157

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7