ZE VEN DA GEN HAARLEM Opschorting middagsluiting tot normalere toestanden „Eenheid mag niet in gevaar komen door debat over sluitingsregeling" 1702 DODEN Brillenspecialist Schmidt Nieuw gesprekkentarief gaat Zondag in Sanering van Haarlems oude wijken Van mensen en dingen onder de Damiaatjes ^Brieven aan de redactie VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voorzitter Algemene Bond Haarlemse Sigarenwinkeliers: In de ijskast Op het vinkentouw Credieten gevraagd voor gemeentelijke diensten L. van Berkel treedt af als voorzitter Telefoonnet Haarlem Aankoop percelen in Rozenprieel Willem van Otterloo naar Argentinië Er zijn heren, die hei „uiterlijk" van hun kleding het allerbelangrijkst vinden, dus coupe, kleur, dessin. Anderen echter letten meer op de kwaliteit van de stol en de afwerking. Maar hij, die zowel het „uiter lijk" als het „innerlijk" beoordeelt, kiest zonder twijlel TOWER, tailored by Gordon. De nieuwe najaarscolleciie is juisi gearriveerd Geen overdracht Haarlemse centrale aan combinatie Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers ontwikkelt ondanks de zomermaanden een grote activiteit, daartoe wel genoopt door de chaotische toestanden welke er op het gebied van de tabaksver koop bestaan. Directe aanleiding daartoe is natuurlijk de zoveel omstreden Dinsdag middagsluiting, maar de voorzitter van deze grootste vakorganisatie der sigaren winkeliers in Haarlem waarvan bovendien nog ruim tachtig procent der leden de handel in rookartikelen als enige bron van inkomsten hebben, hetgeen van de twee confessionele bonden niet gezegd kan worden meent, dat zijn vakgenoten toch verkeerd doen met de kwestie van de Dinsdagmiddagsluiting primair te stellen. Deze Dinsdagmiddagsluiting, zo betoogt de heer C. Wesselius, zou immers lang zo'n strijd punt niet zijn indien er niet zoveel andere excessen in de sigarenbranche te consta teren vallen. Daar is de door een lacune in de wet mogelijk geworden ongebreidelde verkoop in het stationsgebouw, daar is- de verkoop van rokertjes op een aantal fa brieken door niet-vergunninghouders nog wel, zoals dat ook wel geschiedde door melk- en broodbezorgers. Daar is voorts de niet aan de sluitingsregeling gebonden verkoop van rookwaren in warenhuizen, zelfbedieningswinkels, kappers en parfume rieën, horecabedrijven. Dit nu zijn misstanden op het terrein van de tabaksbranche welke naar het inzicht van de heer Wesselius de volle aandacht van de vakgenoten vragen en hun eenheid van optreden eisen. Die eenheid van optreden wordt thans nog steeds doorkruist door het voortdu rende debat of de sigarenwinkeliers een middagsluiting moeten accepteren of niet. De voorzitter van de Haarlemse afdeling van de Algemene Bond heeft er al meer dan eens op gewezen, dat het volkomen verkeerd is van dit probleem een zaak van neuzen te tellen te maken. Het is na melijk onwaarschijnlijk, dat de gemeente raad steeds maar weer een andere regeling zal aanvaarden omdat toevallig de balans het eene jaar naar de ene, het andere jaar naar de andere kant doorslaat. Bij de laatste tellingen was de verhou ding tussen voor- en tegenstanders in de Algemene en de Rooms-Katholieke Bond trouwens vrijwel fity-fifty, de doorslag gaf de vrijwel unanieme mening van de tot elf leden beperkte Protestants-Christe lijke groep. En, zo vraagt de heer Wesselius zich verder af, wat zegt deze stemmenverhou ding nog? Hoeveel principiële voorstan ders zullen om materiële redenen hebben moeten tegenstemmen en hoeveel tegen standers op weer andere gronden vóór? Dit alles kan alleen maar een gevolg zijn van de verwarde toestanden die er heersen. Vandaar dat de heer Wesselius reeds in April aan de besturen van de drie vak organisaties had voorgesteld een modus te vinden om de vraag van de Dinsdag middagsluiting voorlopig „in de ijskast" te zetten. Daartoe zou men allereerst een vergadering willen hebben met enige ge meenteraadsleden-middenstandspecialisten, alsmede met een of meer deskundigen van de Kamer van Koophandel. In de tweede plaats zou aan B. en W. gevraagd kunnen worden de raad voor te stellen de middagsluitingsregeling voor de tabaksbranche op te schorten totdat de winkelsluitingswet zodanig gewijzigd is, dat ook de zaken in de stationsgebouwen onder de sluitingsregeling vallen. Volgens de heer Wesselius zal deze wij ziging er zeker komen, al zal dat wel enige tijd duren. Maar dan is men ten minste tot een enigszins normaler toestand terug gekeerd en kan de sluitingskwestie los van bijkomende argumenten worden beoor deeld. Intussen zijn de besturen van de con fessionele organisaties niet op de denkbeel den van de heer Wesselius ingegaan. Dit nu verhindert de Algemeene Bond van Sigarenwinkeliers niet met grote voortvarendheid de uitwerking van deze gedachte ter hand te nemen. Wij hebben reeds gemeld, dat het dagelijks bestuur een onderhoud met de wethouder voor de Middenstandsaangelegenheden had aange vraagd. Door ziekte van de heer Happé is dat gesprek niet door kunnen gaan, maar nu zal hem een résumé var het standpunt van de Algemene Bond worden aangebo den. Ook zal de Algemene Bond vragen ADVERTENTIE en 362.000 bekeuringen. Alleen door ondeugdelijke rijwiel- achterlichten. Neem heden nog een Rijksgekeurd Dubbel Safe Achterlicht, geschikt voor 2 lampjes Altijd licht. 1,95 z. 1. Vraagt Uw rijwielhandelaar Voor het uitvoeren van werkzaamheden ten behoeve van de verbetering van de bedrijfs- en kantoorruimte van de druk kerij in het stadhuis vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een crediet van f 19.500 beschikbaar te stellen. B. en W. stelien de raad voor het bii raadsbesluit van 7 Juli ter beschikking gestelde bedrag van f 129.000 voor het tref fen van voorzieningen in het perceel Grote Houtstraat 1 ten behoeve van het kantoor van de gemeente-ontvanger, te verhogen met f 13.850. Hiervan is f 9.700 nodig voor het aanschaffen van meubilair, f 3.750 voor telefooninstallatie en f 400 voor telefoon aansluitingen. Ter vervanging en uitbreiding van de bestaande telefooninstallatie, alsmede t.en behoeve van de aanschaffing van meubi lair en de vernieuwing van stoffering in het kantoor van de dienst van Hout en Plantsoenen aan de Kleverlaan vragen B. en W. de raad een crediet van f 9.865 be schikbaar te stellen. B. en W. vragen de gemeenteraad machtiging tot uitvoering van de werk- zaamneden, verbonden aan de inrichting en aan het aansluiten op de kabelnetten van het aan de Nijverheidsweg in de fa briek van de N.V. Grafische Industrie te stichten transformatorstation. De kosten bedragen f 14.400. Ten behoeve van aankoop van trans formatoren en schakelmaterialen van het onder-station der electrische centrale in Haarlem-Zuid vragen B. en W. de raad een crediet van f251.000 ter beschikking te stellen, of ook de organisaties gekend kunnen wor den in de formulering der enquête welke wethouder Happé laat houden over de be hoefte aan een middagsluiting. In geen geval is de heer Wesselius het eens met het standpunt van de voorzitter van de Rooms-Katholieke Bond, de heer L. van Berkel, dat met deze zaak gewacht kan worden tot October, omdat de win kelsluitingsregeling opnieuw aan de orde komt. „De nood onder de sigarenwinkeliers is groot", aldus de heer Weselius, „en in grijpen op korte termijn is geboden". ADVERTENTIE BARTELJOR1SSTRAAT 21 TEL. 1105? Lev. alle ziekenfondsen Haarlemse Middenstandscentrale Het bestuur van de Middenstandscen trale te Haarlem deelt mede, dat op haar vergadering van 11 Augustus de heer L. van Berkel zijn functie van voorzitter van bovengenoemde vereniging heeft neerge legd en dat in diens plaats werd benoemd de heer M. van Reijssen, Marnixstraat 123 te Haarlem. Op Zondag 15 Augustus om 9 uur zal voor de aangeslotenen op het telefoonnet Haarlem (K2500) het nieuwe gesprekken tarief worden ingevoerd. Van dat tijdstip af bedraagt het tarief bij automatische afwikkeling: locaal 4 cent per gesprek, ongeacht de duur; interlocaal: zóne A: 4 cent per minuut; zone B: 8 cent voor de eerste 30 seconden; elke 30 secon den meer 4 cent; zone C: 16 cent voor de eerste 12 seconden; elke 12 seconden meer 4 cent. Bij afwikkeling door tussenkomst van de telefoniste bedraagt het tarief: zone A: 4 cent per minuut; zóne B: 12 cent voor de eerste minuut; elke minuut meer 8 cent: zóne C: 24 cent voor de eerste minuut; elke minuut meer 20 cent. In tegenstelling met de bestaande toe stand zal bij de invoering van de nieuwe tarieven de tijdsduur van de interlocale automatische gesprekken onbeperkt zijn. De waarschuwingstoon zal dan niet meer worden gegeven. De zöne-iod'eling is als volgt: Zóne A: Bennebroek. Hitlegom, Hoofd dorp. Liinden, Nieuw Vennep, Rijk, Sant poort, Snaarndam, Vijfhuizen, IJmuicten en Zandvoort. Zóne B: Aalsmeer, Abbenes. Amstelveen, Amsterdam, Assendelft, Beverwijk. Broek in Waterland. Castrieum, Groote IJpolder, Halfweg (N.H.), Heemskerk. De Hoef, II- pendam, Land'smeer. Disse, Mijdrecht, Nes aan de Amstel, Noordwijkerhout, Oost Knollendam, Oostzaan. Ouderkerk aan de Amstel, Sassenheim, Schellingwoude, Slo ten (N.H.). Uitgeest, Uithoorn, Vinkeveen, Westrraftijk, Wormer, Wijk aan Zee en Zaandam. Zóne C: alle overige netten. De gemeente Haarlem is in de gelegen heid de percelen aan de Linschotenstraat nos. 43, 45, 47 en 49 alsmede die aan de Eendjespoortstraat nos. 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27 en 29, aan te kopen voor de prijs van totaal 30.000. De jaarlijkse huuropbrengst van de on derhavige pandjes bedraagt totaal 3.315. Het bezit van deze percelen is voor de gemeente van belang, zowel in verband met bestaande verkeersplannen als met het oog op een mogelijk te zijner tijd tot stand te brengen sanering ter plaatse. De vraag prijs van 30.000,komt B. en W. rede lijk voor. Onbewoonbaarverklaringen De Haarlemse raad krijgt aanstaande Woensdagmiddag ook te beslissen over een aantal onbewoonbaarverklaringen, name lijk Amsterdamstraat 3AA. 3AB, 3C, 31 en 3J, de Kerkhofstraat IA, 1B, 7 beneden en 7 boven, de Spaarnammerdijk 77 zwart en 77 rood, de Zuidpolderstraat 4, 6, 14, 16, 18, 20 en ook de Zuiderstraat 25 rood beneden en 25 rood boven en 27 rood be neden en 27 rood boven. De laatste woningen werden, zoals men weet, reeds aangewezen voor ontruiming op korte termijn. De nog resterende be woners krijgen zeven dagen respijt, in gaande op de dag waarop tot onbewoon baarverklaring zal worden besloten. Voor de overige percelen geldt een ont ruimingstermijn van zes maanden. Zaterdagmorgen 14 Augustus vertrekt Willem vain Otterloo naar Buenos Aires, waar hij op uitnodiging van het Staats- Radio-Orkest een viertal openbare concer ten zal dirigeren. Van Otterloo zal behalve werken van Argentijnse componisten als Fontenla, Gianneo en de Rogeris een Ne derlands werk, namelijk Ricercare van Andriessen, in Argentinië introduceren. Verder zal hij de Vierde Symphonie van Tsjaikowsky, de Vierde Symphonie van Bruckner, de Symphonie fantastique van Berlioz en kleinere werken van Weber, Brahms, Mozart en Berlioz laten uitvoeren. ADVERTENTIE Tot burgemeester van Nieuw-Lekker- land (Z.H.) is benoemd de heer H. R. Nie- borg, burgemeester van Duivendijke (Z.). Gered SINDS KORTE TIJD is de steiger voor Groot Heiligland 17 verdwenen en de voorbij ganger kan zich nu verlustigen in de aanblik van een passend gerestaureerde gevel, welke niet weinig bijdraagt tot de bekoorlijkheid van dat oude en intieme stadsdeel tussen de Grote en Kleine Houtstraten. De jongste geschiedenis van dit huis heeft het nut van de Monumentenlijst weer eens voluit bewezen. Het verwis selde van eigenaar en de nieuwe had niet het plan het pand als woonhuis te hand haven. Gelukkig maar, dat onze wetgeving niet alleen ons bestaan, maar ook de cultuur historische erfenis uit vroeger eeuwen met een beschermend cordon omringt. Zo kon het gebeuren, dat Groot Heiligland reerde of vernieuwde woning de bewijzen van de zucht der Haarlemmers om hun stad een net en aangenaam voorkomen te geven." Hetgeen slechts be tekende, dat menig oud-gevel tje er aan moest geloven. Allan liet er geen traan om. In tegenstelling tot de foto lithograaf en kunstschilder A. C. Lagerweij, die Groot Hei ligland 17 thans bewoont en die zich heel wat moeite heeft getroost voor het behoud van dit kostelijke stukje Haarlem. Architect A. Zanstra heeft de restauratie volgens de regelen der kunst uitgevoerd, een oude steensoort opgedoken welke paste bij de ongewijzigde on derhelft van het huis en bij de belendende percelen en voor de nieuwe ramen op de eerste verdieping en de zol der die indeling gevonden, die weliswaar niet overeenstemde Men kan het betreuren, dat de restauratie zich niet verder heeft uitgestrekt dan tot de bovenhelft van de gevel, men kan aan de andere kant dankbaarz ijn, dat dit ten minste gebeurd is en dat er ook plannen bestaan om de nummers 19 en 21 onder han den te nemen. Het is onder meer de bedoeling, dat laatst genoemd pand ontdaan zal worden van de bepleistering waaronder het thans helaas schuil gaat. Zoutjes De heer Chr. F. Keijser van de firma Prins te Haarlem is een voortvarend man. In Frankfort werd namelijk het „Holland-Haus" heropend en de heer Keijser beloofde de organisator van deze tentoon stelling, dat hij voor een hoe veelheid zoutjes zou zorgen, die dan bij de openingsplech tigheid aan de gasten aange boden zou kunnen worden. De ochtend van de vijftien de Juli, de dag van de opening, was er echter nog geen enkel zoutje in Frankfort gearri veerd. Men verkeerde reeds in de veronderstelling, dat de heer Keijser zijn belofte ver dat men accepteerde zolang de Bloemenweek duurde, maar ook geen dag langer. Met een paar struiken van Hout en Plantsoenen en wat vlaggedoek gemaskeerd zou het ons niet zo zijn opgevallen, dat het er na Zaterdagavond nóg stond. Passagieren De „Marnix", het fregat, dat Donderdagmorgen het Noorse koninklijke jacht „Norge", met Koning Haakon VII aan boord begeleidde, telt onder de bemanning onder meer enkele Haarlemmers. „Ik ben er een tijd niet ge weest," zei een van hen, toen wij hem midden op de ruwe zee in een beschut hoekje van het fregat spraken. „Het was er vroeger altijd zo aardig, met al die meisjes in de binnen stad." Hij zuchtte en keek voor zich uit over de golven van de woelige Noordzee. Hij schreeuwde iets tegen een jong matroosje („zeuntje", zeggen ze aan boord), die roe keloos over het achterdek slingerde. „Ja," begon hij weer, „met dat jonge spul moet je uit kijken." En zonder overgang vervolgde hij: „Ik ben in De schilderachtige bocht van het Groot Heiligland met het thans gedeeltelijk gerestaureerde huis op nummer zeventien. 17 zijn waarde vooral ook ont leent aan het nabuurschap van nog twee zij het dan niet on gerepte, maar toch in elk ge val geconserveerde zeventien de eeuwse gevels, een dege lijke restauratie onderging, mede dank zij een subsidie van de overheid. De tijden zijn wel veranderd sinds Allan in 1880 consta teerde, „dat men op het Hei ligland niet veel bijzonders en schoons vond." Hij ontdekte evenwel „in menige gerestau- met de oorspronkelijke, maar in elk geval wel met die van de vensters op de begane grond. Speciale aandacht verdient de console met het leeuwen masker, welke laatste geheel onder verf schuil ging. Nu draagt het dierenkopje niet weinig tot de verlevendiging van de gevel bij, evenals de ellipsvormige bogen die de kozijnen dekken en de ankers, waarvan er een de uiteinden in lelievorm draagt. geten was, doch juist op dat ogenblik kwam er een tele foontje uit Haarlem, waarbij medegedeeld werd, dat de heer Keijser, met zoutjes en al onderweg was naar Duits land. En inderdaad, korte tijd later per vliegtuig arriveerde de heer Keijser in Frankfort. Hij spoedde zich naar het „Holland-Haus", overhandig de de koekjes, drukte een paar handen en was voordat iemand het in de gaten had weer ver dwenen, op weg naar Haarlem. De organisator van het „Holland-Haus", de heer M. J. E. Fincken, schrijft ons naar aanleiding van dit voorval „Het is voor ons een genoegen om zaken te doen met lieden zoals de heer Keijser." Onooglijk Woensdagavond is het houten gevaarte, dat gedurende de Haarlemse Bloemenweek op de Grote Markt weinig bloemrijk tot podium heeft gediend, ge demonteerd. De feestweek was toen al honderd uren achter de rug, hetgeen wij rijkelijk lang vin den. Vooral als een dergelijk attribuut niet bijzonder bij draagt tot de verfraaiing van de Grote Markt. Nu zal Openbare Werken ongetwijfeld tegenwerpen, dat men bij het bedrijf met werk overvoerd is. Dat zal niemand ontkennen, maar wij houden het er voor, dat soms bij al de gewichtige dingen die men te doen heeft, het belang van kleinigheden niet meer wordt opgemerkt. Zo'n platform is zo'n niemendalletje, dat, als het de zorg had gekregen die het èn om zijn functie èn om zijn plaats verdiende, een stukje fleurigheid had kunnen zijn in plaats van, zoals nu, een plomp en onooglijk ding, Australië geweest, in Afrika, New York, de Middellandse Zee, noemt u maar op, overal. In de ene plaats is het natuur lijk veel duurder dan in de andere, maar pret hebben we altijd; het bier is het lekkerste in Hastings en de meisjes zijn het aardigst in Rio." Hij hield op en vroeg dan: „Is de, hoe heet-ie ook weer, de Hout straat er nog?" Hoopvol keek hij ons aan, en toen wij hem bevestigend antwoordden, zei hij met een vrolijk gezicht: „Daar moet ik nodig weer eens gaan passagieren." Even later liep hij voor overgebogen, maar muurvast over het slingerende dek, de matroosjes verzekerend, dat zij nooit een echte zeeman zouden worden. Jaarboek Tot onze grote vreugde is onlangs het jaarboek van Haarlem 1954 verschenen, uit gegeven door de stichting „Haarlems Bloei" met de medewerking van het gemeen tebestuur; want niet alleen kunnen wij uit dit nuttige boekwerkje leren, dat na ruim een jaar het aantal inwoners in de Spaarnestad met 558 personen is gestegen, en dat Haarlem er weer een paar verenigingen heeft bij ge kregen, het viel ons namelijk op, dat er thans ook enige aandacht is besteed aan de omliggende gemeenten. Als gebruikers van het jaar boek hebben wij, evenals bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers, die het voorwoord voor zijn rekening nam, met belangstelling en ongeduld naar de nieuwe jaargang van deze onmisbare gids uitge keken. En daarom bevelen ook wij, evenals onze burgervader, deze gids aan in de belangstel ling van ieder, die zich in Haarlem wil oriënteren om trent hetgeen hier leeft en werkt. Goud Op 18 Augustus zal het echtjaar A. NijghA. Hom burg uit de Dutrystraat 28 zwart vijftig jaar getrouwd zijn. De heer Nijgh is ruim veertig jaar werkzaam ge weest in de Centrale werk plaats van de spoorwegen in Haarlem. In 1937 werd hij ge- pensionneerd, zodat hij zich na die tijd meer aan zijn lief hebberijen kon wijden. Zijn echtgenote, die zich al die jaren met het huishouden heeft bezig gehouden, is, even als hijzelf 78 jaar. De Snackbar van het Sta tionsplein zal der traditiege trouw op 18 Augustus een taart bezorgen in de Dutry straat, waar het dan zal gon zen van het feestgedruis. In de regen Met de kraag op en de para plu boven het hoofd het is toch immers zomer stonden gisteren vele Haarlemmers te wachten bij het helicopterter- rein aan de Wagenweg, waar omstreeks half vier een hef- schroefvliegtuig landde. Dit keer niet een toestel om per sonen te vervoeren er zaten er slechts twee in maar een, waarin reclamemiddelen van een groot levensmiddelenbe- drijf waren gestouwd. De firmanaam noemen we hier niet we maken ons sterk dat u die al lang weet. Het was de bedoeling geweest, dat deze reclamelading, bestaande uit waardebonnen, boven Haarlem zou worden uitge strooid, maar uit het oogpunt van verkeersveiligheid werd hiervan afgezien. Nu beperkte men zich tot het uitdelen van de biljetten aan de luid roe pende (vooral jeugdige) toe schouwers, nadat eerst een klant was verrast met een grote, tot over de rand gevulde boodschappenmand. Het is misschien wel het beeld van de toekomst: de kruidenier, die per helicopter de boodschappen komt af geven, maar het lijkt ons toch niet zo bijzonder pleizierig. Stel dat juist op het ogenblik, dat de groenteman aanbelt, de wijnhandelaar telefoneert, of het dit keer ook licht bier mag zijn. U zult dan waarschijnlijk eerst naar de telefoon rennen, omdat die het meeste lawaai maakt. Zodra het gesprek af gelopen is, snelt u naar de voordeur, maar natuurlijk landt dan net de helicopter van de kruidenier op de daktuin. Wat moet u dan doen? Je kunt zo'n man toch maar niet zo laten staan draaien? Want dat is zonde van de benzine! En die groenteman maar wachten. Er is geen sprake van, dat de gemeente Haarlem met de Samenwerkende Electri- citeitsproductiebedrijven zou onderhande len over een overdracht van de Haarlemse electrische centrale aan de S.E.P. Deze categorische ontkenning, zowel door de directie van het Gemeentelijk Energiebedrijf als door B. en W. van Haarlem is nodig geworden, nadat in een A.N.P.-bericht over de overdracht van de centrale in Tilburg aan de provinciale Bra bantse electriciteitsmaatschappij ter loops was opgemerkt dat ook in Haarlem het electriciteitsproductiebedrijf aan de S.E.P. zou worden overgedragen. Er wordt inder daad wel door de gerpeente met de Samen werkende Electriciteitsproductiebedrijven onderhandeld, maar dit gaat onder meer over de inkoop van stroom van deze com binatie van centrales om de electriciteits- voorziening van Haarlem te verzekeren ook op de uren dat de eigen centrale niet alle behoeften zou kunnen dekken. Een dergelijke overeenkomst werd trouwens al eerder met het P.E.N. gesloten. In geen geval zal Haarlem zijn eigen productie-apparaat opgeven. Het is trou wens ook onjuist, zoals in dit uit Tilburg afkomstige A.N.P.-bericht werd gezegd, dat alleen Haarlem en Amsterdam nog ge meenten zouden zijn met zelfstandig wer kende eigen centrales. Dit is met een aan tal andere grote gemeenten, zoals Den Haag en Rotterdam, namelijk ook het ge val. Een negentienjarige schilder uit Haar lem is gisteren door de recherche aangehou den. De schilder had in Deurne een regenjas gestolen; hij is inmiddels ingesloten. (Verkort weergegeven) Marktpiraten n. Wanneer de kooplieden, die slechtere kwaliteiten verkopen dan zij etaleren in hun kraam, van de markt ver wijderd zouden moeten worden, dan zou den er niet veel overblijven. Een algemene marktkopersstaking zou hen wellicht gauw van hun oneerlijke praktijken genezen. C. J. R. In memoriam dr. R. J. Goslinga. Met diep leedwezen hebben velen uit Bever wijk en omstreken het bericht vernomen van het heengaan van deze geziene en be minde plaatsgenoot: gezien om zijn grote medische kennis en bemind om zijn gave deze kennis ten zegen te doen zijn voor zovele van zijn medemensen. Aan de geestkracht en warmte die van deze mens uitgingen, in zijn zware beroep van chirurg, heeft menigeen zich in zijn wanhopige ogenblikken kunnen sterken. Zijn grote geestesgaven, die hij dikwijls verborg achter een ruwe bolster, waren van een grootheid, die aan weinig mensen is geschonken. Zij, die dit hebben mogen ervaren, zowel zijn collega's als verplegend personeel en zijn vele patiënten, zullen deze mens nooit vergeten. Bij al dezen zal zijn heengaan een diepe leegte achterlaten. In het volst van zijn leven is deze nobele mens van ons heengegaan, getroffen door het werk, dat hem zo lief was en waarin hij zovelen ten zegen en steun is geweest. In de voetsporen van zijn onvergetelijke voorganger dr. Büller, die ons door moor denaarshanden ontviel, heeft hij zich een plaats weten te veroveren in de harten van ontelbaren van ons. Wij zijn hem daar diep dankbaar voor. En Beverwijk moge rouwen om het rijke leven, dat met dit verscheiden is heenge gaan. Mogen zij, die hem het naast stonden, gestérkt worden in het grote verlies, door het weten dat zijn leven zovelen ten zegen is geweest en mogen wij dan trachten, de naastenliefde die deze edele mens beroer de, te benaderen. Zo zal zijn heengaan gewin betekenen. Hij ruste in vrede. C. SPOOR, Velsen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9