Mendès-France stuit op tegenstand IJmuiden bereidde koning Haakon een fleurig en hartelijk uitgeleide Echtpaar en vijf kinderen omgekomen bij auto-botsing Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote Rem E.V.G.-wensen gaan volgens Washington, Londen en Rome te ver Nor ge" verlaat IJmuiden Het woord is aan Alle kleuren der visserij in top Syngman Rhee geeft de moed nog niet op Vijftigduizend Personenwagen botste in volle vaart tegen een stilstaande vrachtauto Djakarta accoord met resultaat van Den Haag 69e JAARGANG No 31 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 298e JAARGANG No 185 Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman -France nodigt zijn Tunesische collega uit Deen aan de grond in de monding van de Schelde Duitse Zeppelinpionier dr. Hugo Eckener overleden Electronisch bestuurbaar biervat Nieuw herenigingsplan zonder gebruik van A of H bommen Fluitje Mars van vrijwilligers op Goa ging niet door Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar VRAGEN, door het Tweede Kamerlid Hooy aan de minister van Verkeer en Waterstaat gesteld betreffendë toenemende verkeers-stagnatie bij het Noordzeekanaal in Velsen, waren aanleiding om Zaterdag over dit ondier werp te schfijven onder de titel De Grote Rem. Dit vervolg is ge ïnspireerd door die stremming die Zondag avond en -nacht is ontstaan. Oorzaak van crisis was het slotfestijn van de 710- jarige stad, die zolang als Alkmaar bekend heeft gestaan, in de laatste tijd' evenwel Snorrendam heet. Talloze auto's keerden Zondagavond naar het Zuiden terug. Vele honderden koersten naar Velsen.Zij schaar den zich diaar in een reeks files op het Noordelijke wachtplem en zagen twee pon ten in actie. Twee van de vier. Zo was het tenminste tot halftwaalf. Toen trok, vol gens helaas vast voorschrift, een der beide zich terug, doofde haar lichten en droomde weg in die slaap der onschuldigen. De honderden autorijders zagen dit met ontsteltenis aan, terwijl hun aantal nog steeds toenam en de enige overgebleven pont moeizaam heen en weer bleef ploe gen, twintig minuten per heen-en-weer bestedend'. Het duurde uren. Vanmorgen vernamen wij dat de Velser politie, gewa pend met haar bekende goede humeur, om halftwee vanmorgen had kunnen inrukken. Töen waren alle auto's nog niet over de zeestraat, die Noord-Noordholland zozeer van Zui d-Noordhoil and scheidt, maar po litietoezicht was niet meer vereist. Ditmaal bestond de massa, omdöt het Zondagavond was, bijna geheel uit per sonenauto's. Er waren nog enige vracht wagens bij, waaronder zo'n paar met hooi beladen kolossen van een meter of veer tien lengte, maar bij de meeste overtoch ten konden ruim twintig auto's tegelijk worden overgezet. Niettemin duurde het uren, met die ene pont. In Buitenhuizen, dat er nooit meer dan één bezit, moet het even prettig geweest zijn. Naast de Hem- brug, waar meer overzet-capaciteit bestaat, is het misschien wat vlotter gegaan. Som mige gestremdien in Velsen reden naar een van die andere oversteekplaatsen, zich een flinke omweg getroostend, overigens met weinig hoop. Eigenlijk, geloof ik, uit een streven naar handelen, naar iets dtoen. De grote meerderheid zag er geen heil in. Zij schoolde in groepjes samen en bere kende wachttijden. Er waren mensen bij die zich ongerust maakten over hun jonge kinderen ergens aan de overkant der zee straat, omdat de baby-sitter om twaalf uur zou weggaan. Er was ook een dame in een taxi: die meter ging maar door met reke nen en het was al een hoger bedrag dan zij betalen kon. Er waren anderen d'ie om andere redenen haast hadden. Het open baar vervoersbedrijf Rijkswaterstaat is daar niet in geïnteresseerd. Nu kunt u zeggen dat dit, op Zondag avond1, een bijzonder geval was. Maar een goed-georganiseerd1 vervoersbedrijf moet met bijzondere gevallen rekening houden. Dat doen spoorwegen, bus- en trammaat- schappijen d'an ook. U kunt zeggen dat die hun passagiers laten betalen. De pont is gratis. U vergist u als u dit zegt. De ver tragingen die het pontveer in Velsen ver oorzaakt kosten het. bedrijfsleven, groot en klein, enorme bedragen. De exploitatie van het pontveer kost de belastingbetaler bo vendien nog eens een massa geld'. En het is niet goed georganiseerd. Het is te be perkt. Iedereen kan voorzien dat het op geen stukken na zal opgewassen blijken tegen de verkeerstoeneming diie voor de eerstvolgende drie jaar eer de tunnel klaar zal zijn te verwachten is. Het kan het verkeer nu al niet meer aan. Het heeft geen reserve-materieel, waarover ieder Igoecl-georganiseerd vervoers- bedrijf be hoort te beschikken. Elke Zaterdag gaat er een pont voor het week-end uit, voor revisie. Elke Zaterdagmiddag ontstaat een stremmings-crisis. Buitenhuizen, met zijn ene pontje, geeft ver-onvoldoende bijstand. Het schipbrug-plan is verworpen, ook voor spitsuren. Waarom bouwt men geen extra steigers en niet meer ponten, hetzij voor Velsen, hetzij voor Buitenhuizen? Waarom kan men geen overwerk-regeling invoeren voor. bijzondere gevallen? Dit gaat niet meer; het is een falen dat steeds erger zal worden. Het is nu al eens gebeurd dat de file aan de Zuidkant reikte tot vlak bij de Slaperdijk, aan het Zuidelijke begin van Santpoort ongerekend de massa op het pontplein, natuurlijk. Binnen een jaar zal zij zich op eritieke dagen wellicht tot in de stad Haarlem gaan uitstrekken. Aan de Noordkant is Beverwijk er al vaak mee bedeeld. Wat is men nu eigenlijk van plan? Welk besluit is te verwachten, behalve het afwijzen van die schipbrug en het verbod voor auto's om over de Velser spoorbrug te rijden, die er voor bruikbaar te maken zou zijn? Wij zullen deze week op dit chapiter doorgaan. En niet alleen deze week. Wij zullen eron blijven hameren. Het is al te gek gewonden en de vaderlandse trots op goede organisatie onwaardig. R. P. PARIJS (Reuter AFP) De premier van Tunesië. Tahar ben Ammar. en de Tunesische minister van Staat Masmoedi zullen op 17 en 18 Augustus de officiële gasten van de Franse regering zijn om de voorwaarden te bespre ken voor de onderhandelingen die premier Mendès-France in het vooruitzicht heeft ge steld. Vier bataljons van het Franse vreemdelin genlegioen en een zwaar bewapend bataljon veiligheidspolitie hebben Zondag in Fez huis zoekingen verricht naar nationalistische ge weldplegers. In Franse kringen wordt de stemming in het Arabische deel van de stad geladen genoemd. Volgens het Egyptische blad „Achbar el yom" bereidt de Arabische Liga een memo randum aan Frankrijk voor, waarin de terug keer van de verbannen sultan van Marokko Sidi Mohammed ben Joessef, wordt geëist. Een Deens schip is aan de grond gelopen in de monding van de Schelde ter hoogte van Kaapduin op Walcheren, tussen Vlissingen en Zoutelande. De sleepboot „Adrien Detzer" en een ber gingsvaartuig van Van der Tak zijn onderweg om assistentie te verlenen. ROME (Reuter/AFP) Italië is niet bereid wijzigingen te aanvaarden, die de bekrachtiging van het verdrag voor een Europese Verdedigingsgemeenschap zouden kunnen vertragen, aldus is van gezagheb bende zijde te Rome verklaard. De Franse waarnemende Hoge Commissaris in Duits land, Armand Bérard, heeft de Franse voor stellen voor wijziging van het EVG-ver drag Zondag overhandigd aan prof. Walter Hallstein, de West-Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Bondskanselier Adenauer zal heden, na terugkeer van va- cantie in het Zwarte Woud, de nieuwe voor stellen bestuderen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron is ver nomen, dat de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Frank Dillon, premier Mendès- France heeft medegedeeld, dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zich kantte tegen de poging om de voorzieningen van het EVG-verdrag te „verwateren". De Amerikaanse mening zou zijn, dat een meerderheid van de afgevaar digden in de Nationale Vergadering bereid is voor bekrachtiging van het EVG-verdrag te stemmen. Volgens Reuters correspondent in Parijs betwisten vele Franse politici de opvatting, sinds lang door Amerikaanse diplomaten gehuldigd, volgens welke een kleine meer derheid in de Nationale Vergadering be reid is de EVG te bekrachtigen. Mendès- France denkt, dat een meerderheid de EVG zal verwerpen tenzij zij belangrijk wordt gewijzigd. Bovendien is hij van oordeel, dat een zo belangrijke stap als het doen opgaan van Franse strijdkrachten in een Europese" gemeenschap, een 'grote meer derheid vereist. De drie Gaullistische ministers, die Vrij dag zijn afgetreden, deden dit, aldus Reu ters correspondent, omdat zij er' van over tuigd waren, dat de premier was gewonnen voor de opvatting, dat een middenweg te bewandelen is. Een van de afgetreden mi nisters heeft verklaard, dat het plan van Mendès-France het EVG-verdrag in be ginsel niet wijzigt. Het bezwaar van de Gaullisten is hoofdzakelijk, dat de EVG beperkt blijft tot slechts zes Europese lan den en Groot-Brittannië uitsluit. Zij achten slechts een Europees verdedigingsstelsel aanvaardbaar waaraan Groot-Brittannië deelneemt op gelijke voet met de rest van Europa en dat de deur open laat voor nieuwe pogingen om met de Russen een Europese oplossing te vinden, aldus Reu ters correspondent. Diplomatieke kringen te Londen hebben verklaard, dat de ingrijpende aard van de Franse amendementen op het EVG-ver drag verwondering en enige ongerustheid heeft gewekt. Zij zouden vertraging kun nen brengen in plaats van een snelle be slissing. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn het er reeds over eens gewor den, dat indien de Nationale Vergadering op reces gaat zonder het EVG-verdrag be krachtigd te hebben, zij middelen zullen overwegen om West-Duitsland zijn souve- reiniteit te geven los van de EVG. Pleidooi Mendès-France heeft zich tot het Franse volk gericht met de oproep om een besluit te nemen ten aanzien van de EVG. Hij zeide onder meer dat het Europese defen- sievraagstuk een zware last voor het inter nationale openbare leven betekent en dat het vraagstuk de politieke atmosfeer van Frankrijk heeft bedorven. Deze kwestie dient rustig en beslissend opgelost te wor den. De compromis-oplossing die de re gering heeft voorgesteld was niet ideaal. Er waren gewoonweg geen ideale oplos singen. Het compromis was naar zijn oor deel echter aanvaardbaar voor Frankrijks deelgenoten en het merendeel der Fransen. De Nationale Vergadering zou moeten be slissen. Frankrijk diende echter niet de speelbal der gebeurtenissen te blijven. In tegendeel, het diende een aandeel in de gebeurtenissen te hebben overeenkomstig zijn historische rol. De Gaullistische fractie in de Nationale Vergadering heeft in het compromis „slechts wijzigingen van twijfelachtige waarde" gevonden en het aftreden der drie Gaullistische ministers daarom goedge keurd. De di-ie Gaullisten, die nog in de regering zitting hebben, zeiden tijdens de vergadering, dat zij over aanblijven of af treden zullen beslissen, als de resultaten van de Brusselse conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen bekend zijn. De Gaullistische fractie be sloot hun dit uitstel te verlenen. FRIEDRICHSHAFEN (Reuter-DPA). De Duitse luchtschip-pionier dr Hugo Eckener is Zaterdag op 86-jarige leeftijd te Friedrichs- hafen aan hartzwakte overleden. Hij was reeds enige tijd bedlegerig. Eckeners naam was sedert 1908 met de ontwikkeling van het luchtschip verbonden, toen hij in dienst trad van graaf Ferdinand von Zeppelin. In 1911 werd hij directeur van de Duitse luchtvaart maatschappij „Luftfahrt A.G." en hij was ver antwoordelijk voor opzienbarende Zeppelin- vluchten. Zijn doel was het scheppen van een internationaal verkeer met luchtschepen, maar de verwezenlijking werd door de snelle ontwikkeling van het vliegtuig onmogelijk gemaakt. Toen op vijf Mei 1937 het nieuwe luchtschip „Hindenburg" door een ontploffing in Lake- hurst (V.S.) verwoest werd. was in feite reeds een einde gekomen aan het tijdperk der lucht schepen. die meermalen de Atlantische Oceaan overstaken, naar de Noordpool vlogen (1931) en waarvan er een in 1929 een reis om de wereld maakte. In 1951 verklaarde Eckener zelf. dat de tijd der luchtschepen voorbij was. Eckener heeft meer dan honderd vluchten geleid. Twee jaar geleden werd hem het Grootkruis van Verdienste, een van West- Duitslands hoogste eerbewijzen, verleend. Een inwoner van Birdiham. (Sussex) heeft een „electronische buffetjuffrouw", Nellie genaamd, geconstrueerd, die hem in de tuin een glas bier of een „soft dirink" kan schenken en daarna terugkeert naar de keuken. Nellie is een door radio bestuurd biervat met een inhoud van ongeveer 250 liter. Alp. en vragen weer drie doden Drie Franse toeristen, die met een gids uit Chamonix Vrijdag tijdens de beklim ming van bet Alphuveljoch vanuit Zer- matt door slecht weer werdien overvallen, zijn van kou omgekomen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Christopher Morley: Er is maar één welslagen in het leven: te kunnen leven zoals je wilt. Zelden zal een spontaan plan zoveel spontane vreugde hebben veroorzaakt als dat van Velsens burgemeester en de Stichting voor de Nederlandse Visserij, om de laatste ogenblikken van Koning Haakon's verblijf in Nederland in wat onge kunstelde hartelijkheid te dompelen: het heeft zwart gestaan op IJmuidens Noordersluis, toen de witte „Norge" daar met de Noorse vorst op de bovenbrug tussen acht en half negen geschut werd. Zwart? Nee: rood en donkerblauw, paars en jade-groen van de gloeiende kleuren, die in de dracht der vissers vrouwen van Noord- en Zuiderzeekust terug te vinden zijn, oranje van de olie- jassen der IJmuidense visserijscholieren en helder wit met blauw en goud van de uniformen der tamboers, die allen samen zorgden voor een onvergetelijk half uur, dat niet alleen Europa's oudste koning maar ook de tienduizenden rond Europa's grootste kolk van het fleurige begin tot het juichende eind in bedwang hield. Er is prompt een hartelijk antwoord op al deze hartelijkheid gekomen: Koning Iiaakon liet om één minuut voor negen van zijn jacht via Scheveningen Radio een onomwonden telegram naar burge- SEOEL (Reuter/A.F.P.) President Rhee van Zuid-Korea heeft een plan aan gekondigd voor vereniging van Korea „zonder gebruik van atoom- of waterstof bommen", dat „de goedkeuring van Ame rikaanse militaire strategen zal verwerven, als deze werkelijk Noord- en Zuid-Korea willen verenigen." De president sprak een menigte van dui zenden regeringsambtenaren en schoolkin deren toe, die in Seoel was verzameld ter gelegenheid van de negende verjaardag van de bevrijding van Korea en de zesde ver jaardag van de vorming der Zuid-Koreaan- se regering met Rhee als president. „Nu de faze van besprekingen geëindigd is, willen ons volk en vooral de Koreaanse strijdkrachten optreden," aldus Rhee, die zeide geen onmiddellijke hervatting van de oorlog op het oog te hebben. Eerst moeten wij overeenstemming bereiken over onze plannen en voorbereidingen treffen. Er is een manier om een einde te maken aan de communistische vorderingen zonder gevaar voor een totale oorlog. Als de UNO-landen ons plan voor vereniging van het land niet willen of kunnen goedkeuren, moeten zij ons toestaan eenzijdig op te treden. Wij Koreanen kunnen dan trachten ons doel te bereiken zonder het leven van onze vrien den in gevaar te brengen, aldus Rhee. Premier Kim II Soeng van Noord-Korea heeft ter gelegenheid van de negende ver jaardag van de bevrijding van Korea het leger opgeroepen paraat te 'olijven met het oog op een mogelijke Zuid-Koreaanse aan- valspoging. Hij zei, dat een Noord- Koreaanse afweer van een Zuid-Koreaanse aanval een verpletterende slag zou zijn, al dus een bericht van radio-Pjongjang. meester mr. M. M. Kwint van Velsen seinen, waarin alle lof vervat was, die deze frisse afscheidsgroet maar kon ver dienen. En de kampeerders op het strandje tussen de pieren zwaaiden op hun eigen wijs de Koning een vaarwel toe: met een vreugdevuur, dat schichten van oranje- licht tegen de flanken van de „Norge" deed kaatsen tot het moment, dat het uitvarende jacht met de topvuren, schit terend tegen de snel-donkerende hemel de zwaai tussen de pieren door maakte ook op dat allerlaatste stukje Neder land nagewuifd door trossen mensen in lichtopstand en op de kop van de Zuid- pier. Een schatting is moeilijk, maar tussen pont en pier moeten ten minste 50.000 men sen te hoop zijn gelopen om de uittocht van Haakon VII te zien. Gijs de Klinker, Schevenings omroeper, had net een jonge blom uit de rijke voor raad schonen geroofd, toen om tien minu ten over half acht achter het kruisbek van de Velserbrug de witte vlek zichtbaar werd, die niets anders dan Noorwegens koninklijk jacht kon zijn. De ponten hadden even tevoren de Ko ning hun vaarwel toegefloten, nu juichte het volk langs Kanaaldijk en papier fabrieksteiger de „Norge" gleed met de zon blinkend in de glazen van de brug als een zwaan over het gladde water. Vergeten was het escorte der torpedo- bootjagers, dat al te half zeven de vroege kijkers bezighield bij het naar buiten schutten: de „Norge" kwam en nu kon men zijn schade van Donderdag inhalen, toen het protocol dë democratie wat bars in de weg stond. Op de rijksweg NijmegenVenlo tussen de dorpen Bergen en Afferden is Zaterdag avond omstreeks kwart voor negen een personenauto met zeven inzittenden in volle vaart tegen de achterzijde van een rechts van de weg stilstaande vrachtwagen gere den. Een echtpaar uit Venlo en zijn vijf kinderen zijn tengevolge van dit ongeluk om het leven gekomen. De personenauto kwam uit de richting Nijmegen. In de wagen zat het gezin Pad denburg, dat van vacantie terug kwam en op weg was naar zijn woonplaats Venlo. Op een recht stuk weg is de auto tegen de stilstaande vrachtwagen gereden, die vol gens ooggetuigen geheel rechts van de weg stond. De personenauto schoof geheel onder de achterzijde van de vrachtwagen. Terstond kwamen omwonenden te hulp. Het bleek dat het echtpaar en vier kinde ren reeds dood waren. Het vijfde kind, een jongetje van vier jaar, dat b\j de botsing uit de auto was geslingerd, werd ernstig gewond in de berm van de weg aangetrof fen. Het is kort na zijn overbrenging naar een ziekenhuis in Venlo overleden. Door de schok van de botsing is de chauffeur van de vrachtauto, die in de ca bine zat, door de voorruit geschoten. Hij liep verscheidene snijwonden op en is even eens naar het ziekenhuis vervoerd. Twee jongens, die eveneens in de cabine zaten, liepen enkele vleeswonden op. DJAKARTA (Aneta) Het Indonesi sche kabinet heeft Zondagavond zijn goed keuring gehecht aan het resultaat van de besprekingen in Den Haag over opheffing van de Unie. Ook keurde het een wetsont werp goed betreffende het opheffingsproto col en de desbetreffende briefwisseling. Dit wetsontwerp zal aan het parlement worden aangeboden, voordat het op 1 September met recès gaat. <XXXXXX»DOOCOOOC>OOOOOC»ÏOOCOOCC<X>Da>OCOOOXOOOOOCCOOOOOqC Op het moment, dat de taptoe zou be ginnen en de tamboer-maUre met een snerpend fluitje zijn korps tot attentie riep, holden een paar ijverige Noorse matrozen op de „Norge" van het voor naar het achterdek. Het was echter loos alarm, al leek het trillertje bedrieglijk veel op dat van de bootsman In de grote, halve cirkel voor de mu ziektent sjouwden Hollandse Jannen de loopbrug aan, een roffel kaatste over het water; nog tien minuten nog vijf. om acht uur precies gleed het jacht met de koninklijke standaard in top de kolk binnen en brak het eer ste gejuich zich baan: een hartelijke ovatie voor een vertrekkende Koning, die veler hart heeft weten te winnen. Hij stond op de brug op de bovenbrug. De witte pet afstekend tegen de grijze luchtdie zich liet vermurwen en geen spatje losliet. Verwonderd glimlachte de vorst bij het zien van zóveel drukte. De zon zette de Westerkim vol oranje een hondje trippelde eigenwijs naar de kolkrand, de stilte viel over al die duizen den, terwijl het schip afmeerde zonder één hoorbaar bevel. Weer sloeg het enethousiasme uit in een lange juichkreet: de Koning wenkte terug, vriendelijk en innemend, zoals Nederland hem drie dagen heeft gekend. En daarna heeft het grootste muziek korps, dat Velsen ooit gekend heeft 160 man sterk de „Huldigingsmars" van Grieg gespeeld. De matrozen van de „Nor ge" luisterden, sommigen de melodie her kennend, het hondje bleef zelfs verbaasd staan en boven op de brug luisterde een Koning naar de vei'trouwde klanken uit zijn land. Hij vroeg, achter de hand, iets aan een officier. Deze knikte instemmend. Na Grieg's muziek: een gemeend applaus op de brug, overgenomen door de omstan ders een lachende vorst en een opge togen schare bij dit alleen-maar-menselijke- moment. Met een taptoe, die de volksliederen moest vervangen (de Koning was proto colair eigenlijk al weg, toen hij zich te Amsterdam had ingescheept) is er een laatste groet gebracht. De kleuren verdiep ten zich in het afnemende daglicht. Om kwart over acht stond Haakon VII Rex alleen op de brug van zijn „Norge" even leunend over cle railing, nog steeds intens genietend van het sprookje aan zijn voeten. En na de taptoe: het werkelijke vertrek. Alle handen zijn omhoog gegaan, toen de „Norge" van wal stak om 8.24 precies. De Hoogovens lieten nog even gauw merken, dat ze ook bij IJmuiden hoorde, door een karakteristieke maar niet-welriekende walm over de sluizen te spuwen, maar met de telegraaf op halve kracht is de „Norge" onder de blauwe smook uitgekropen, langs de gepavoiseerde vissersboten in het toe- leidingskanaal, waar Thorina en Martha, Martenshoek en Texel broederlijk bijeen- lagen in een lange verlichte erehaag, die de Koning van een vissend volk een gi-oet meegaf van een ander vissend volk. Het is een feestelijke, ongewone avond geweest, deze Zaterdagavond. En degenen, die wat iang op een pont moesten wachten, omdat tegen negenen ineens alles tegelijk naar de Zuidkant terugwilde, zullen er deze ene keer besilst niet over hebben ge mopperd. Prins Bernhard is vandaag per vliegtuig naar Londen gegaan, voor een bezoek van enkele dagen. De Prins zal in enige fabrieken nieuwe vliegtuigtypen bezichtigen. Op 18 Augustus zal de Prins de tentoonstelling „The Model Engineer" in Londen openen. Zo nam IJmuiden afscheid van Koning Haakon. De avond valt reeds als de „Norge" de Noordersluis verlaat en langs een vloot van gepavoiseerde vissersschepen, de boordlichten ontstoken, de zee tegemoet vaart. GOA (Reuter-AFP) Van Portugese zijde is medegedeeld, dat zich Zondag geen incidenten hebben voorgedaan langs de grens van Goa met Indi'a. Wel zijn een aantal personen gearresteerd binnen de grens van Goa. Zij droegen Indiase vlag gen en spandoeken met anti-Portugese leuzen. De politiechef van Goa heeft alle vreemdelingen gelast, zich onmiddellijk bij de politie te meldën. Men meent te weten, dat er nog ongeveer 3000 Indiërs in Goa wonen. 12.000 Indiërs zouden Goa reeds verlaten hebben. Ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsdag van Jndia, heeft premier Nehroe van de tinnen van het „Rode Fort" te Nieuw Delhi tot een menigte van ongeveer 100.000 personen onder meer gezegd dat geen macht ter wereld in staat was de af hankelijke en semi-afhankelijke volken er van te weerhouden de ketenen der over heersing van zich af te schudden. „Het is ondenkbaar dat er ook maar een klein stukje van onze grond onder koloniaal be stuur blijft, terwijl ons grote land vrij ge worden is". „Goa zal bevrijd en ingelijfd worden in het vrije India". (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand ac S? Cr W C 1 H C r- U V7 C v c3 m r. c r - - w5 x v c.u Eg Sts O r lö£" 5b 55 E'S 25 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Ajaccio motregen half bew. half bew. mist half bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. regen half bew. half bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. nevel regen zwaar bew. half bew. NNW 6 N 2 W 2 ZZO 2 windstil W 2 windstil windstil windstil NW 5 WZW 4 windstil O 3 W 7 ZW 4 ZW 2 WNW 6 O 2 18 16 21 0 16 22 18 0,2 20 0 13 16 20 0 20 6 20 4 28 0 20 4 18 0 24 41 23 0 17 15 17 2 24 13 26 0 Neerslag laatste 24 uur RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. De zelfde temperaturen of iets hogere. 17 Augustus Zon op 5.26 uur. onder 20.02 uur. Maan op 20.41 uur. onder 9.28 uur. Maanstanden 21 Aug. 5.51 uur: Laatste kwartier 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 Augustus Hoog water' 4.41 en 17 07 „uur Laag water: 0.32 en 12.51 uur. Dinsdag 17 Augustus Hoog water: 5.18 en 17.46 uur. Laag water: 1.13 en 13.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1