Statige koningssloep bracht het Koninklijk Paar naar de „Norge" Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-SCHURK BALLET BEWEGINGS LEER Uniek schouwspel op het IJ Tevoren bezocht Noorse vorst het Rijksmuseum De radio geeft Dinsdag Chinese zaakgelastigde naar Londen Amerikaanse interesse in Taipeh en Manilla Dans-academie MARTIN Woedende boer wilde ballonvaarders te lijf gaan ^Cocli ió liet zo J MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 Tsjoe En Lai ontving Attlee en zijn zeven collega's Examens Ds. D. Bakker overleden Heringa Wuthrich Vietnamees vliegtuig in de Mekong gestort Motorboot omgeslagen op een rivier in Birma Frans vissersvaartuig met 18 opvarenden vergaan Muur, waarop kinderen speelden, ingestort Jongeman stak politie-agent met een mes De koeien van zijn buurman waren geschrokken Tractaatgronden terug aan vroegere eigenaars Gaat U met vacantie? Agenda voor Haarlem ELASTISCH STAAL Zaterdag, de laatste dag van zijn verblijf in ons land, heeft Koning Haakon, verge zeld van Koningin Juliana en Prins Bernhard, een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Koning Haakon en het Koninklijk Paar werden in de hal ontvangen door de direc teur van de schilderijenafdeling, dr. A. F. E. van Schendel. Het gezelschap begaf zich naar de schil derijenafdeling op de bovenverdieping, waar de werken der grote Nederlandse meesters uit de 17de eeuw hangen. Ter ere van het bezoek had de directie het schilderij van Willem van de Velde de Oude, voorstellende de mislukte aan slag door de Engelse vloot op de Neder landse vloot in de haven van Bergen in 1665, uit de historische afdeling in de bovenzaal laten ophangen. Dit doek toont op de achtergrond de stad Bergen met de Haakonshal. Dit doek boeide bijzonder de aandacht van de Noorse vorst. De Koning vertelde dr. Van Schendel, dat de Haakons hal, een middeleeuws kasteel, zwaar is be schadigd, doordat de Duitsers er een schip voor hebben laten ontploffen. Ook werden de Rembrandts bezichtigd en in de grote eregalerij het bekende doek van Van Dijk, voorstellende Maria Stuart met Willem II „Het Engelse Kinderhuwelijk". De rond gang door het museum duurde ongeveer drie kwartier. De koningssloep vaart naar de „Norge". Nog eenmaal zagen de Amsterdammers de calèche en de volgr ij tuigen met het kleurige escorte bij het paleis voorrijden. Langs de korte route over het Damrak stonden honderden mensen, die de Noorse vorst op hartelijke wijze een afscheidsgroet brachten. Bij het paviljoen voor de Sint Tegen twaalf uur verlieten de vorste- Nicolaaskerk op de Prins Hendrikkade nam Koning Haakon afscheid van de Neder landse autoriteiten. De erewacht der mari niers met vaandel en de marinierskapel lijke bezoekers het museum. Lunch op de ,JVorge" Koning Haakon begaf zich naar zijn jacht „Norge", waar hij omstreeks één uur Koningin Juliana en Prins Bernhard ont ving. Het unieke schouwspel van de tocht van het Koninklijk Paar en zijn gevolg in de 136 jaar oude koningssloep der Marine van de De Ruyterkade naar de „Norge", waar Koning Haakon zijn gastvrouw en gastheer sen lunch aanbood, werd door duizenden Amsterdammers gadegeslagen. In parade slag roeiden 20 adelborsten de met fraai verguld beeldhouwwerk versierde staatsie sloep naar het Noorse jacht, waar de be manning bii aankomst het traditionele ge joel aanhief. Aan de lunch zaten ook hoge Neder landse en Noorse autoriteiten aan. Vertrek uit de hoofdstad In de motorsloep van de „Norge" keerde het hoge gezelschap in de namiddag naar de Prins Hendrikkade terug, vanwaar per auto naar het paleis werd gereden. Na een samenkomst in de troonzaal was tegen vijf uur het ogenblik van vertrek aange broken. stonden aangetreden en de kapel speelde het Noorse volkslied. Enkele ogenblikken later wandelden Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun gast tussen een erehaag van adelborsten naar de landings ponton aan het uiteinde van de aanleg steiger. waar de motorsloep van de „Norge" lag. Met een handdruk nam Koning Haakon afscheid van zijn gastvrouw en gastheer en stapte toen in de sloep, die daarna wegvoer. Rechtop achterin staande wuifde Koning Haakon een laatste vaar- ADVERTEN'l IE Doof dat zuurbranden op Uw maag met 'n paar Bennies. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten Nog vóór die Ren- nies zijn gesmolten op Uw tong. behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.30 De groen teman. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Hammondorkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Wij ontdekken Amerika, causerie met muziek. 14.30 Manon, opera. 16.30 Kinder ensemble. 17.00 Amusementsmuziek. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Reportage of platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Amusements orkest. 19.05 Het wereldmuziekconcours te Kerkrade. 19.30 Madrigalen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 20.50 Medede lingen. 20.55 Disco-causerie. 21.40 Dansmu ziek. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Pla ten. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 De 2e assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Zang en piano. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luis tert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Pla ten. 14.00 Promenade-orkest en soliste. 15.00 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Op zoek naar on bekende papoea's. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Ac tualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Kamerorkest. 21.30 Platen. 21.35 Pianorecital. 22.25 Platen. 22.45 Avondgebed en litteraire kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (VARA) 19.00 Reportage uit het Zwembad Crailo in Hilversum. 19.45 Actualiteiten. 20.00 De Cel, T.V.-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 en 14.00 Platen. 14.30 Orkest concert. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijkkwar tet. 17.25 Platen. 17.30 Idem. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 De slag aan de IJzer, causerie. 19.40 Platen. 19.50 Syn- dikale kroniek. 20.00 Verzoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest- concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest-concert- 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). PEKING (Reuter) De Chinese com munistische regering heeft besloten een zaakgelastigde naar Londen te zenden, al dus meldt het persbureau Nieuw China. De spreekbuis van de Chinese communis tische partij bericht, dat het besluit voort vloeit uit „een verbetering in de betrek kingen tussen China en Groot-Brittanmië, die te Genève tot stand gebracht werd." Groot-Brittannië heeft de Chinese com munistische regering in 1950 erkend en is sindsdien in Peking door een zaakgelastig de vertegenwoordigd geweest. Attlee en de delegatie van de Britse La- bourpartij hebben Zondag in Peking meer dan vijf uur met premier Tsjoe En-Lai en andere Chinese leiders gesproken over het handelsverkeer tussen Oost en West. De delegatie zal waarschijnlijk deze week de Chinese leider Mao Tse Toeng ontmoeten. Volgens Morgan Phillips, de secretaris van de Labourpartij, is Zondag informeel van gedachten gewisseld over de Brits-Chirnese betrekkingen en over de nieuwe Chinese grondwet. Volgens radio-Peking hebben Attlee en zijn zeven collega's Zaterdag op een cock tailparty, waaraan 400 personen deelna men, gedronken met premier Tsjoe En-Lai in een vriendschappelijke en hartelijke sfeer. De Labourdelegatie zal vijf dagen in Peking doorbrengen en daarna enkele daeen in het Noord-Oosten van China ver blijven. Uit Moekden vliegt de delegatie naar Peking terug. Geslaagd voor dé te Haarlem gehouden Handenarbeidexamens de dames: E. M. Cos- ter, J. Bakker—v. Vuure, P. D. Bekooy A F. Lammertsma, M. G. Hovius, C. P. Met selaar. G. Meijer, M. P. L. Schep, A. Strui ken—Boudier, L. G. A. Schoen. Afgewezen: geen. De examens zijn geëindigd. Haarlems Avondlyceum Voor het examen bedoeld in artikel 3 van 'net Koninklijk Besluit van 27 December 1934 zijn geslaagd de heren R. A. Verhagen en W. van der Werff, leerlingen van het Haarlems Avondlyceum. De staatsexamens zijn ge ëindigd. wel naar ons Koninklijk Paar en de jui chende mensen op de bruggen en de wal. Om kwart voor zes werden de trossen van de „Norge" losgegooid en vertrok het jacht naar IJmuiden. (Men zie verder pagina 1). TAIPEH (AFP/Reuter). Generaal Partridge, bevelhebber van de Amerikaan se luchtmacht in net Va-re Oosten, is voor een kort bezoek op Formosa aangekomen Generaal-tmaj oor Trudeau, hoofd van da geheime dienst van het Amerikaanse leger, wordt heden uit Hongkong op Formosa verwacht om inlichtingen uit de eerste hand te verkrijgen over de toestand in het nationalistisch-Ohinese bolwerk. De Aimeriaans-Phili'ppijnse raad, die is opgericht als onderdeel van het verdrag voor wederzijdse beveiliging tussen beide landen, zal twee dagen voor het begin van de conferentie over Zuid-Oost-Azië te Manilla bijeenkomen, aldus meldt het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken. Minister Dulles zal met zijn Philippijnse ambtgenoot, Carlos Garcia, op vier September spreken over „zaken van wederzijds belang, welke betrekking heb ben op de verdediging van de Philippij- nen". Te Huizum (Fr.) is in de ouderdom van 64 jaar overleden ds. D. Bakker,4predikant bij de Ned. Hervormde Kerk en een voor aanstaande figuur in Vrijzinnig-Hervorm de kringen. Ds. Bakker werd in 1889 geboren en in 1919 candidaat in Groningen. In December van dat jaar werd hij te Akersloot in het predikambt bevestigd. In 1923 vertrok hij naar Veendam en in 1927 verkreeg hij eer vol ontslag met bevoegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot voorganger van de afdeling Amsterdam van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. In 1931 trad hij weer in directe dienst der kerk en werd predikant te Drachten welke standplaats hij in 1947 met zijn tegenwoordige verwis selde. Ds. Bakker was lid van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, een dei- stichters van het Woodbrookerstehuis te Kortehemmen en tal van jaren hoofdredac teur van het weekblad „Kerk en Wereld". Voor de Vrijzinnig Christelijke jeugdbe weging heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Ds. Bakker was een der kopstuk ken van de „Blijde Wereld-groep", predi kanten die jaren geleden toetraden tot de toenmalige S.D.A.P. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Meer dan veertig doden SAIGON (Reuter) Een Vietnamees Bristol vliegtuig is Zondag bij Pakse in Laos in een zijrivier van de Mekong ge stort, waarbij 47 inzittenden van het toe stel om het leven zijn gekomen, aldus is te Saigon medegedeeld. Het toestel vervoerde vrouwen en gezinnen van Vietnamese mili tairen uit de delta van de Rode Rivier naar Saigon. Volgens AFP bevonden zich 48 personen aan boord, van wie zes zich in veiligheid wisten te brengen. Meer dan veertig slachtoffers RANGOON (Reuter) Ruim veertig personen, onder wie twee monniken en ver scheidene kinderen, zijn Zondag verdron ken, toen een motorboot, waarin zij de ri vier de Saloeen overstaken, 110 kilometer ten Noordoosten van Rangoon omsloeg. De boot vervoerde ongeveer zestig passagiers. Tijdens de overtocht raakte de motor on klaar, waardoor de boot stuurloos werd en tegen een paal van een oude brug botste. ADVERTENTIE AANVANG NIEUWE CURSUS MEDIO SEPTEMBER ANNO 1875 HAARLEM - SCHAGCHELSTRAAT 31 - TEL. 10806 Zeven overlevenden LE HAVRE (AFP) Bij Villerville is Zondag een Franse vissersboot vergaan. Negen van de achttien opvarenden werden gered. De andere negen worden nog ge zocht. Van de geredden zijn er twee in een ziekenhuis te Honfleur overleden. Achtjarig jongetje om het leven gekomen Zondagavond om half negen is in de Schimmelstraat bij de Kostverlorenkade te Amsterdam een muur van anderhalve meter hoogte, die een terrein van de stads reiniging afsluit, over een lengte van drie meter ingestort. Op de muur waren zeven kinderen uit de buurt aan het spelen. Een van hen, de achtjarige jongen Chr. de Jong uit de Schimmelstraat werd door het val lend gesteente bedolven. Tijdens zijn over brenging naar het Wilhelminagasthuis is hij overleden. De andere kinderen kwamen met de schrik vrij. Een jongeman heeft Zondagavond op de Grote Markt in Den Haag een agent van po litie met een mes in de buik gestoken. De agent moest in een ziekenhuis worden op genomen. Twee surveillerende agenten werden er door voorbijgangers opmerkzaam op ge maakt dat een jongeman op de Grote Markt meisjes lastig viel. De politiemannen bega ven zich naar de aangegeven plaats en ver zochten de jongeman, die enkele glaasjes bier bleek te hebben gedronken, door te lopen. Deze stoorde zich niet aan het ver zoek en gedroeg zich zeer recalcitrant. De politie-agenten herhaalden het verzoek, en toen de jongeman geen aanstalten maakte te verdwijnen, trok een van de agenten zijn sabel en gaf de jongeman daarmee een tik. Deze werd zo kwaad, dat hij een mes trok en daarmee op de agent toestormde en hem in de buik stak. De beide agenten slaagden er tenslotte in de jongen te overmeesteren. Hij bleek de 17-jarige glazenwasser A. P. B. uit Den Haag te zijn. Nadat de gewonde agent zijn belager naaf het bureau had gebracht is hij naar een ziekenhuis gegaan. Hij is daar opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig. Een ballonvaart, die de heer en mevrouw Boesman Zaterdagmiddag maakten, heeft een avontuurlijk verloop gehad. De start geschiedde tijdens een vacantie- feest in het Olympisch Stadion te Amster dam. Aan boord van de ballon „Jhr. Van den Berch van Heemstede" bevonden zich behalve het echtpaar Boesman, een radio verslaggever en een radiozangeres. Zij zong voor een microfoon in de mand een jodel- lied. De ontvangst was, toen de ballon tot een hoogte van vijfhonderd meter was ge stegen, nog uitstekend. Ten Oosten van Haarlem, bij Vijfhuizen, werd een tussenlanding gemaakt. De zan geres en de verslaggever gingen niet verder mee. Men steeg weer op met nieuwe passa giers. Bij Ter Aar werd opnieuw een tussen landing gemaakt op 'n weiland. Nauwe lijks was de mand aan de grond of er kwam een woedende boer dreigend op de passagiers af. Hij was zeer ontsticht over de landing omdat de koeien van zijn buurman er van geschrokken waren. In zijn boosheid ging hij zover dat hij probeerde met een mes de mand stuk te snijden. Mevrouw Boesman stapte uit en kon de man enigszins tot bedaren brengen. De ballon vertrok met weer nieuwe passagiers aan boord. De enige schade die de vertoornde boer had aangericht was dat hij het naam bordje van de mand had afgesneden. Boven de Westeinderplassen opende de heer Boesman het ventiel. Hij liet, tot grote schrik van de beide dames, die als passa giers meevoeren, de ballon tot vlak boven het water dalen. Twee motorbootjes kwa men snel aangevaren en vingen de mand op. Tussen deze bootjes in werd de ballon over het meer gevaren. Al spoedig werd de ballon omringd door zeilboten, die als escorte meevoeren naar de wal. Daar werd ballast uitgeworpen, waardoor de ballon weer opsteeg, passeerde Gouda en maakte toen het donker begon te worden bij Ze venhuizen (Z.-H.) een vlotte landing. De ballonvaart had ongeveer vijfeneenhalf uur geduurd. Een oppervlakte van ongeveer 35 hectare grond nabij Siebengewald, die door Neder landse landbouwers van het Nederlands Beheersinstituut was gekocht, zal aan de vroegere eigenaars worden teruggegeven. Deze gronden blijken enige jaren geleden ten onrechte aan de Nederlandse Staat te zijn vervallen verklaard op grond van het Besluit Vijandelijk Vermogen. De in Duits land woonachtige eigenaars hebben weten aan te tonen, dat zij niet de Duitse natio naliteit bezitten, maar statenloos zijn, waardoor zij niet onder het Besluit Vijan delijk Vermogen vallen. Voor de betrokken Nederlandse landbouwers heeft dit pijnlijke consequenties. Verscheidenen van hen zien hun bedrijf dermate inschrompelen, dat het niet meer rendabel is te maken. Verdreven. Ongeveer 68 millioen Eurr peanen zijn sinds 1912 uit hun woot streek verdreven, aldus heeft dr. Pels Paul, staatssecretaris bij het "Wes Duitse ministerie van vluchtelingen zaken in een toespraak te Weinhein nabij Darmstadt., verklaai'd. Angelus. Paus Pius XII heeft Zondag, dag van Mariahemelvaart, voor de ee: ste maal het Angelus gebeden voor tele visie-camera's. De Paus zei het gebet in de kleine kapel van zijn particulier appartementen in de zomerresidentie Castel Gandolfo. Het gebed werd do« vele radio- en televisiezenders uitge zonden. Aan de heer B. A. Th. M. Truffino is op zijn verzoek ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Hulst. Wij verzoeken onze weekabonné's die met vacantie eaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE 31. „Vergeeft u mij?", fluisterde Mario, die nog steeds op zijn knieën lag, „zult u niét meer komen spoken aan mijn sponde Kapitein Paverits, die bezig was met een laken het deeg van zijn gezicht te wrijven, liet bij deze woorden verbaasd het laken zakken. „Spoken aan je sponde???", her haalde hij. Zeg eens, wat denk je wel, dat ik ben? Een spook soms?" „Bent u dat dan niet?", vroeg Mario, verward opkij kend. „Wel Jandoedel zal me kielhalen!", riep Paverits uit, „hij denkt werkelijk, dat ik een spook ben! Wacht eens eventjes, we zullen dat rare idee eens uit zijn hoofd rammenHet volgende ogenblik liet hij zijn neef tussen zijn vuist en de vloer op en neer stuiteren. „Voel je, dat ik van vlees en bloed ben?", vroeg hij bij iedere bons. „Ja... ja, oom!", kreunde neef Ma rio, „vlees en bloed en vuisten!" „Geen rare denkbeelden meer in je hoofd?", vroeg Paverits. „Nee oom, alleen maar bullen", antwoordde de mishandelde neef. „Goed", zei kapitein Paverits, hem loslatend, „dan praten we er niet meer over". Maar DEN KEN deed Panda er nog wèl over. Hij zag zijn oom voor een spook aan dus scheen hij te denken, dat zijn oom dood was", overwoog hij. „Waaróm dacht hij dat? En waarom reisde hij zo opeens af?Hier zit wat achter MAANDAG 16 AUGUSTUS Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie" alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Brief encouter", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Gezwo ren vijanden", 14 jaar, 8 uur. City: „Walking my baby back home", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller Story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Cleopatra, het serpent van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 17 AUGUSTUS Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 2, 3,15 en 8.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Let's dance", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Roxy: „De spionnen van de dictator", alle leeft., 2.30 uur. „Gezworen vijanden", 14 jaar, 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Walking my baby back home", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller Story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Cleopatra, het serpent van de Nijl", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Al leen op de wereld", alle leeft., 10.30 uur. ..Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagr.e's jeugd variété, 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Diepterecord. Een groep jonge Italiaans grotonderzoekers heeft een record ge, vestigd. Zij daalde in de Lessini-heu veis tot een diepte van 570 meter. Z ontdekten op deze diepte een onder aards meer. Indertijd bereikte ee, Franse groep in de grotten van Pierri Saint Martin (Pyreneeën) een diep: van 505 meter. De aiuminiumkist m; het lijk van de twee jaar geleden in ee grot bij Pierre Martin neergestort grotonderzoeker Marcel Loubens thans naar boven gehaald. Leerlingen. Vier leerlingen van het Oost Duitse vissers-leerlingenvaartuig Neue Deutschland, zijn in Cuxhaven, waa het vaartuig ligt, aan land gegaan e: hebben bij de West-Duitse autoriteite; om asyl gevraagd. De jongelui zijn II of 17 jaar oud. Bijtijds. De Boliviaanse veiligheidsdienst heeft verklaard, dat een complot is ont dekt, hetwelk een omwenteling voorbe reidde, gelijkend op de recente revolU' tie in Guatemala. Er waren leiders vaj vier politieke partijen, de Falan-gis de liberalen, de „Alborta" en de ciaal-democraten, bij het complot trokken. Drie van hen waren reeds ge arresteerd en arrestatiebevelen war uitgevaardigd tegen 250 personen, v wie reeds zestig gearresteerd zijn. Doorgeven. De minister van Landbouw var de Sovjet-Unie heeft scherpe critiel geleverd op de minister van Landbouw van de Sovjet-republiek Azerbeidjan et andere landbouwautoriteiten. Men was te kort geschoten bij de organisatie vat betaling in natura aan de tractorsta- tions. Een directeur van een tractor' station is ontslagen. Anderen zijn ge waarschuwd wegens gebrek aan con trole op de onderscheidene landbouw- organisaties, zo melden de sovjet-bla den. Vorige week heeft het partijblad Pravda scherpe critiek oo de ministei van Landbouw van de Sovjet-Unie ge leverd. Anti-internationaal. Het parlement van Nicaragua heeft met grote meerderheu de grondwet zodanig veranderd, dat de communistische partij verboden is. Le. den van de communistische partij mo gen geen openbare functies bekleden. Tot de verdere verboden partijen beho ren alle op de communistische gelijken de partijen en alle partijen, die deel uit maken van een „internationale bewe gin-g". Overweging. De visa-aanvraag voor een groeb Russische studenten en redacteu ren van jeugdbladen, die op uitnodiging van een groep Amerikaanse „jeugdre- dacteuren" een tegenbezoek aan de Ver enigde Staten zouden brengen, is „met het oog op de zomervacanties" afgewe zen, doch zal aan het einde van de va- canties wederom in overweging worden genomen, De Sovjet-groep zou een aantal Amerikaanse universiteiten be zoeken. Moedwillig. Militairen en politiemannen hebben Zondag duizend muitende ge vangenen van een tuchthuis te Ports mouth naar hun cellen teruggedreven, terwijl brandweerlieden een zware brand blusten, die in een werkplaats van de inrichting was gesticht. Heti tuchthuis te Portsmouth is een van de grootste gevangenissen van Canada. In 1933 deed er zich een opstand voor, die enkele dagen duurde. Na een onderzoek werden vele hervormingen ingevoerd. Ternauwernood. Een Viking-verkeersvlieg tuig van „Airwork Ltd." is brandend neergestort op het vliegveld Blackbushe bij Londen, na-dat kort na het vertrek naar Nice een motor haperde. De 37 passagiers van het vliegtuig liepen' slechts lichte verwondingen op. Het toe stel brandde geheel uit. Acht personen! werden met verwondingen in een zie-1 kenhuis opgenomen. DE ELECTRISCHE LUCHTPOMPEN, die onze fietsbanden op spanning moeten brengen, komen weliswaar hoe langer hoe veelvuldiger voor, maar de gewone voet- pomp is toch nog niet zó ouderwets, dat we haar niet als voorbeeld zouden kunnen gebruiken. Welnu, van de voetpomp wilden we u iets vertellen, dat u allang weet, n.l. dat de lengte van de slag bij het handvat even groot is als die van de zuiger. Om het nog iets duidelijker te zeggen: wanneer u het handvat van de pomp 20 cm. omhoog trekt, gaat ook het zuigertje dat onder aan de stana zit 20 cm. omhoog. Dat is duidelijk. Zoals u weet, wordt ook de olie die in het olieveld van Schoonebeek aanwezig is op gepompt. Dit pompen zou niet nodig zijn, indien de olie ten gevolge van de druk van het V. in de bodem aanwezige aard- gas naar de oppervlakte zou worden ge dreven. Maar dat gebeurt daar ter plaatse niet, want Schoonebeek bezit nu eenmaal geen „spuiters". Dientengevolge moet de olie worden opgepompt, hetgeen mogelijk is, door in het oliehoudende zand, dat zich 800 a 900 m. onder het bodemoppervlak bevindt, een zeefpijp neer te laten. In die zeefbuis komt een stijgbriis, in welks on dereinde een pomp wordt ingebouwd die door stangen aan de balans van een boven grondse pompbok is bevestigd. Dergelijke pompbokken worden in Drente ja-knik kers genoemd, om hun langzame knikken de, dus op-en-neer-gaande, beweging. U was het er mee eens, dat de zuiger van een pomp dezelfde afstand aflegt als het handvat, want beicle zijn door een stalen stang verbonden. We zouden dus kunnen veronderstellen dat hetzelfde logi sche verschijnsel zich ook in de boorput ten van Schoonebeek voordoet. Maar dat is niet het geval, want in onze fietspomp moge de stalen stang ogenschijnlijk niet te verwrikken zijn, in werkelijkheid ge- Daarover morgen, draagt staal zich als elastiek,'hetgeen dul-' (Nadruk verboden) delijk aan het licht treedt wanneer het stalen voorwerp maar lang genoeg is en er voldoende sterke krachten op inwerken. Deze voorwaarden worden in Schoonebeek, waar de pompstangen een gezamenlijke lengte van ongeveer 900 m. hebben, in ruime mate vervuld. Bij een bepaalde belasting kan een sta len staaf ongeveer 2'/2 cm. per 30 m. rek ken. In de putten van Schoonebeek, waar de pompstangen een 30 maal grotere lengte hebben, kan het dus voorkomen dat deze stalen stangen wel 60 cm. uitrekken. Is de ondergrondse zuiger in zijn laagste stand, en gaat de bo vengrondse pompbalans om hoog, dan gaat de zuiger niet in dezelfde mate mee, maar blijft achter tengevolge van de optredende rek in de pompstangen. Is de boven grondse slag dus bijvoorbeeld 1.35 m., dan komt hiervan slechts ruim de helft ten goede aan de beweging van de 900 m. lager gelegen zuiger. Wanneer zeer snel wordt gepompt, kan het in zeld zame gevallen echter voorkomen, dat de bevieging van de ondergrondse zuiger gró ter is dan de slag van de pompbalans! Dit schijnbaar ondoorgrondelijke verschijnsel laat zich gemakkelijk verklaren, wanneer u maar in gedachten houdt dat het werke lijk niet overdreven is staal en elastiek over écn kam te scheren. Een balletje dat aan een elastiekje is gehangen, kan door een lichte bevjeging van de hand op-en- necr dansen en maakt grotere uitslagen d.an de hand. Welnu, ditzelfde verschijnsel kan zich voordoen in de putten van Schoo nebeek, waar de zuigers aan 900 m. staal hangen! Nu we toch over elastiek spreken, kun nen we ook wel eens een worm ten tonele voeren die zich 10 maal zo lang kan maken als zij is. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2