L 1 „Don Camillo" en de omgekeerde wereld in Bloemendaal Voetballers en muzikanten speelden tweeduizend gulden bijeen Kruisweg-statie in Liduina-kerk voor jubilerende pastoor L. J. Schalke Oorlogsinvaliden waren te gast in Haarlem en Bloemendaal Parochianen bereidden hem luisterrijk feest zzs tsl xz s jsssti Feestgeschenk voor mgr. J. P. Huibers „De Prins van Homburg voor de televisie Gouden jubileum bij Haarlems autobedrijf Bloemendaal hielp Oudenhoorn 2 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pastoor J. F. van der Meer koninklijk onderscheiden Derde dubbelsporig deel van Moerdijkbrug geplaatst Een dode en twee gewonden bij auto-ongeluk Bedrag van f 303.318 voor bouw van kerk te Beverwijk Bedrijfsvoetbal Heemsteedse pastoor iri het goud Plechtige Hoogmis Nieuw hoofdaltaar Rij van sprekers Koninklijke onderscheiding voor de heer P. G. M. Breems Jubileum Rijnland Dinsdagavond concert op orgel in Grote Kerk Burgerlijke Stand van Haarlem Meer dan honderd leden van de Bond Nederlandse militaire Oorlogsslachtoffers (B.N.M.O.). verzorgde nabestaanden en invalide verzetsstrijders van de stichting 51 19401945 waren Zaterdag door de in 1949 opgerich.Ve stichting M. O. V. E. O. uitgenodigd voor een bijeenkomst in Haarlem en Bloemendaal. Het voorbereider/de werk was verricht door en le de leiding berustte bij de heer J. V. Colijn uit Beverwijk. De leden van MOVEO zijn aj voornar-telijk autobezitters, die het zich een eer steilen de invaliden te helpen door hun >o in nr/>dzakelijke gevallen met hun motor- rijt'hgen te vervoeren. Tje samenkomst begon Zaterdagmiddag lyet een ontvangst door het gemeentebe stuur van Haarlem in de oude historische hal van het Stadhuis, waarover de gemeen tesecretaris, mr. H. E. Phaff, tijdens de thee het een en ander vertelde. Daarvóór wer den de aanwezigen toegesproken door de •wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. M. Angenent. Hij bracht in de eerste plaats dank aan de leden van MOVEO, die de oor logsslachtoffers hulp bieden en daardoor de mogelijkheid verschaffen als mens een menswaardig bestaan te leiden. Tevens be tuigde hij zijn dank aan de oorlogsslacht offers, die vochten voor de herkregen vrij heid, die echter niet al hun voorgestelde idealen verwezenlijkte. Toch is het belang rijk te beseffen te moeten erkennen, dat men vrede moet hebben met het huidige maatschappelijke leven, dat gebouwd is op twee peilers, die van gerechtigheid en rechtvaardigheid. Wethouder Angenent on derhield zich vervolgens met een aantal der slachtoffers, nadat mr. C. Nicolai hem voor de ontvangst had dank gezegd. Hij deed dit namens de beide organisaties van oorlogs slachtoffers en namens het hoofdbestuur van de stichting MOVEO. Van de B.N.M.O. waren aanwezig de voorzitter van de afde ling Noordholland en die van de plaatse lijke afdeling Haarlem, de heren D. van 'er Kroef en P. Balder. De heren J. G. *(enes en G. de Boer behoorden tot de Richting 19401945 als directeur van het irovinciaal bestuur, respectievelijk voor zitter van de plaatselijke afdeling Haarlem van deze organisatie. Lou Bandy in Concertgebouw Na de ontvangst ten Stadhuize kwam men in het Concertgebouw bijeen, waar de aan wezigen een verrassing wachtte. Lou Ban dy had zich bereid verklaard belangeloos wat liedjes te vertolken tot groot genoegen van allen. De bekende artist gaf bovendien de toezegging, dat hij des avonds zou willen terugkomen, als ongunstige weersomstan digheden het voorgenomen bezoek aan Bloemendaals Openluchttheater onmoge lijk zou maken. Maar Lou Bandy behoefde niet terug te komen en na een welverzorg de maaltijd waarbij de dames van de organisatie „The odd fellows" zich uitste kende gastvrouwen toonden ging het, in colonne rijdend, met auto's en autobussen naar het Openluchttheater te Bloemendaal. De vooroprijdende Haarlemse verkeers politie zorgde voor een snel verloop van dit vervoer. In het theater waren ter be groeting aanwezig burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, alsmede wethouder A. van Geluk, die tevens voorzitter van de stichting Het Openluchttheater is. De secre taris van deze stichting, de heer C. de Jong, was eveneens aanwezig en had voor een uitstekende organisatie gezorgd, waardoor de auto's tot in het theater konden door rijden. Daardoor behoefden de oorlogs slachtoffers nog maar een geringe afstand naar hun plaatsen te lopen. In het theater Bloemendaal bood in de pauze koffie aan. De twee leden van het Rode Kruiskorps, afdeling Haarlem en omstreken, de heren L. A. Ophuyzen en J. Nuneo Nabarro, be perkten zich niet tot een enkele medische hulpverlening, doch hielpen ook bij de be diening bij het avondeten en de consump ties. Emeritus-pastoor J. F. van der Meer, wo nende in de pastorie aan de Jansstraat, die Zondag zestig jaar priester was, heeft in de dekenale kerk een hoogmis opgedragen ter gelegenheid van dit jubileum. Des middags hield hij een druk bezochte receptie. Wethouder A. J. M. Angenent deel de de jubilaris mee, dat de Koningin hem benoemd had tot ridder in de orde van Oranje-Nasau. Op dezelfde wijze als waarop men de eerste en de tweede overspanning van de nieuwe dubbelsporige spoorbrug over het Hollands Diep heeft geplaatst, heeft men Zondag de derde op de pijlers gelegd. Vol gende week Zondag voegt men er de vier de aan toe, zodat dan twee van de vijf vakwerkbruggen, waaruit volgend jaar de spoorbrug zal bestaan, klaar zijn. Op een viersprong te Nunspeet zijn van morgen een bestelauto en een militaire auto tegen elkaar gebotst, waarbij de be stelauto, die afkomstig was uit Rijnsburg, ernstig werd beschadigd. In de cabine zaten drie broers van 24, 14 en 7 jaren, B., G. en J. S. Het zevenjarige jongetje kwam bij de botsing om het leven. De andere broers werden zeer ernstig gewond. Van de 24-jarige B. S., die de wagen bestuurde, werd de linkervoet verbrijzeld. i E ^Hgggg lp! i:ii Koning Haakon in gezelschap van Koningin I de motorsloep, die hem naar de Norge Juliana en Prins Bernhard op weg naarJ zal brengen voor de terugtocht naar Noorwegen. Nederland telt, vooral sinds de oorlog, een groot aantal openluchttheaters en stel lig is het Bloemendaalse, zo niet het vol- mee om de opvoering van het spel Don Ca millo door de toneelgroep Theater tot een genot te maken. Het gemeentebestuur van Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, die Zondag vflf en vyftig jaar priester was, heeft Zaterdag als feestgeschenk van de diocesanen een bedrag van f303.813 ontvangen, dat bestemd zal worden voor de bouw van een nieuwe U.K. kerk te Be verwijk. Zondagavond heeft de bisschop In de Kathedraal een Pontificale Mis opgedra gen. Het aanbieden van het geschenk ge schiedde Zaterdagmorgen in het bisschop pelijk paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Daarbij heeft de vicaris-generaal mgr. J. M. Groot het woord gevoerd en een bedrag van f 303.813 overhandigd. Hij sprak de wens uit, dat de kerkennood in het bisdom door dit bedrag enigszins gele nigd zal worden. Het had in het voornemen gelegen van de bisschop een avondmis op te dragen op het terrein van het Seminarie Hageveld te Heemstede. Wegens de weersomstandighe den is de Mis gecelebreerd in de Kathe draal te Haarlem, waar enige duizenden gelovigen waren. Uit alle delen van het bis dom waren Katholieken naar Haarlem ge komen om de mis bij te wonen. Pastoor W. J. Drost uit Heemstede hield een predicatie naar aanleiding van „Mijn ziel looft, de Heer, want Hy, die machtig is, heeft grote deugden aan mij gedaan". De predicatie was gewijd aan de Maria tenhemelopneming en de plaats van Ma ria in het leven van de Katholiek. Na afloop volgde een Mariahulde. Een lichtprocessie trok door de kerk, waaraan vertegenwoordigers van religieuze orden, congregaties, verenigingen en jeugdbewe ging deelnamen. Achter het beeld van Ma ria van Haarlem liepen de jubilerende bis schop en vele geestelijken uit het bisdom. Dank zij een 2—1 overwinning van Ver- maat I op MHSV is de spanning wederom gestegen. De kampioenskansen van MHSV zijn door drie nederlagen achter elkaar sterk gedaald. Vermaat I heeft nu de leiding over genomen Van belang is de wedstrijd van a.s. Dinsdag. SVOW—Vermaat I. Er bestaat zelfs een kans dat er drie clubs gelijk eindigen. Men kan zich wel verheugen in dat bezit, maar nog steeds blijft de kwestie van de bespeling een onopgelost probleem. In het eerstvolgende nummer van „Erbij" hoop ik daar nader op in te gaan. Voorlopig ech ter kan reeds worden vastgesteld, dat onze beroepsgezelschappen tot dusver geen en kele bijdrage tot artistieke oplossing gele verd hebben, hoewel de mogelijkheden geenszins te versmaden zijn en zelfs zo als onder andere Vilar in Frankrijk heeft bewezen tot belangrijke resultaten kun nen leiden om het toneel meer perspectief te geven. Natuurlijk is het weer een zoda nig onbestendige en onbetrouwbare factor in ons land, dat het risico van elke onder neming er aanzienlijk door wordt vergroot, maar tochwie niet waagt, zal ook niet winnen. Zo gaf de Nederlandse Comedie verleden jaar een opvoering van „De Bruiloft van Figaro" van Beaumarchais, lang niet on aardig, doch in feite had men ondanks de „revolutionnaire" inhoud te doen met een typische saloncomedie, welke in een gewone schouwburg uiteraard veel beter tot haar recht komt. Maar „Don Camillo en de klei ne wereld" door JoÜan Walhain naar het gelijknamige succesboek van Giovannino Guareschi, waarmee „Theater" uit Arn hem dit weekeinde naar Bloemendaal kwam, heeft nu letterlijk niets van een openluchtspel. De op normale theaterbe lichting berekende, op zichzelf zeer te waarderen décors van Noni Lichtveld ston- Vermaat I MHSV SVOW Nederland HSM 10 11 10 10 8 Heeremans v. L. 11 Vermaat 2 12 16 16 14 12 4 5 4 42—19 45—19 41—19 25—23 10—32 24—49 27—53 De overige uitslagen waren: Vermaat 2— SVOW 15; NederlandHeeremans v. L. g2 Programma komende week: vcu, w 17 aÏÏ'.; fvoTtve^aai I, Slaperdijk. de verenigingen 18 Aug.: Nederland—MHSV, Zeeweg. De stichting Kennemer Toneelfestival zal nog één voorstelling van „De Prins van Homburg" van Heinrich von Kleist geven en wel op Vrijdag 1 October in het pro gramma van de N.C.R.V.-televisie. Het wordt een rechtstreekse uitzending uit de studio in Bussum. Zoals men zich zal her inneren is de reeks opvoeringen, die kort geleden van dit stuk in Bloemendaals Openluchttheater plaats heeft gehad, on der leiding van Henk Rigters van de Ne derlandse Comedie voorbereid. Bij deze reprise zal de cameraregie worden gevoerd door Peter Koen. Dit wordt de eerste keer, dat amateurs een avondvullend programma voor de Ne derlandse televisie verzorgen, hetgeen dus wel een onderscheiding betekent. Maar ook voor de stichting „Kunst en Vermaak" van Katholieke amauteurs heeft het optre den in Bloemendaals Openluchttheater verheugende gevolgen. De hoofdrolvertol kers in „Mariken van Nieumeghen" te weten Ira Rooyers en Guus Boersma zijn door regisseur Henk Schaer uitgeno digd mede ie werken aan een serie van zes opvoeringen van hetzelfde middeleeuwse spel door de vereniging „Elckerlyc" op het Begijnhof te Amsterdam. De voornaamste rollen in „De Prins van Homburg" zullen ook voor de televisie worden vertolkt door Wim Rijke, Wille nden van Maanen-Cohen Tervaert, Meta Pronker- Van Gelderen, Leo Straus, mr. N. Drost, Johan van Doorn en Arie Mourik, J. J. Cremer" en H.T.C. den daar naast elkaar al stelden zij van links naar rechts de ontvangzaal van een bisschop, een kerk en een pastoorskamer voor de hele avond luid te vloeken tegen de natuurlijke achtergrond. De ironie werd evenwel nog verder ge dreven: de zich op straat afspelende scènes kwamen, met dat permanente décor over de volle breedte van het speelveld, vrijwel geen moment los van het intérieur. Men had het stuk voor deze gelegenheid dan ook beter „Don Camillo en de omgekeer de wereld" kunnen noemen, want wat bin nen moest zijn werd buiten en omgekeerd En daarvoor moest men nu die bij zonder aardige tussendoeken missen, die onder normale omstandigheden het geheel niet weinig charme verlenen. Sterker: nu er geen changementen nodig waren, kwa men de korte tussenspelen, die toch al niets tot de ontwikkeling der handeling bijdragen, geheel in de lucht te hangen. Daarbij zullen we nu maar niet te zwaar tillen aan zulke technische tekorten als het te laat en téveel a l'improviste inschakelen van de lichtmasten of het ontbreken van geluid bij het trekken aan het klokken- touw. Erger is dat er vooral na de pauze (om „stemming" te maken) soms ondui delijk gesproken werd. Met dit alles wil niet gezegd zijn, dat het publiek niet bijster talrijk en Zater dag vermeerderd met een gezelschap oor logsgewonden en hun gastheren zich niet geamuseerd zou hebben. Er werd althans nogal gelachen, met name in de scènes die men uit film of boek het leven- digst terugzag. Niettemin is het een heel zwak stuk: knipsels uit een roman, die ook al uit louter episodes bestaat. Er is echter geen aanleiding om te vervallen in herha lingen van een reeds bij de première uit gebrachte critiek, te minder omdat er alles Zaterdagavond verwittigde een vrolijke fanfare door de R.K. Harmonie „Sint Michaël" de duizenden belangstellenden van het feit, dat pastoor Chr. W. van Mierlo in de Van Merlenlaan was gearriveerd, gereed om ter gelegenheid van zijn gouden priesterjubileum met de feestelijke intocht door zijn parochie een aanvang te maken. Er was op dit moment slechts weinig fantasie nodig om zich in gedachten van Heem stede naar een stadje in Brabant te verplaatsen; het muziekcorps, in de fraaie licht blauwe uniformen gekleed; het feestelijk gebeier der klokken; een lange stoet van auto's, door afgevaardigden van de verschillende parochiële jeugdverenigingen om geven, waarvan in de voorste wagen de vitale priester plaats genomen had, die vrien delijk wuivend het spontane huldebetoon aanvaardde, dat hem door honderden langs de bevlagde straten geboden werd. Bij aankomst aan de St. Bavokerk aan de Herenweg werd de jubilerende priester ingehaald door een groot aantal misdie naars en bruidjes, die de pastoor gezamen lijk de kerk binnenleidden. Hier wachtte hem een luisterrijk versierd intérieur, ver kregen door een overvloed van duizenden gladiolen, die op uiterst smaakvolle wijze tot een passend geheel waren samenge voegd. Nadat de parochianen de jubilaris in de stampvolle kerk een welkomstlied hadden toegezongen, werd de kansel be treden door kapelaan C. Visser, die ver klaarde wel talrijke priesterfeesten, doch nimmer een dergelijke ontvangst te heb ben meegemaakt. Hij achtte hierdoor het bewijs geleverd van de vreugde der paro chianen om dat feest van hun pastoor .waar bij tevens hun liefde en toewijding voor hem tot uitdrukking gekomen zijn. „God heeft de mens geschapen om ook op aarde gelukkig te zijn," besloot spreker, „laten wij daarom hopen dat dit feest een bijdrage zal zijn tot het aardse geluk van onze pastoor en onze herder, waarop hij nog vele jaren met vreugde terug moge zien!". Hierop celebreerde pastoor Van Mierlo het plechtig Lof, dat met een gezamenlijk gezongen „Aan U, onze Koning" besloten werd. Dit priesterjubileum werd Zondagoch tend voortgezet met een plechtige Hoog mis, die door pastoor Van Mierlo werd opgedragen. Hij werd hierbij geassisteerd door kapelaan C. Visser als diaken, kape laan J. Agterhof als sub-diaken, kapelaan G. van Alkemade als presbyter-assistent en kapelaan J. van Rossum als ceremonia- rus. Ook nu werd de jubilerende priester voor de aanvang der Mis weer een wel komstlied toegezongen. De feestpredikatie werd uitgesproken door kapelaan J. C. van Adrichem, oud kapelaan van deze parochie, die hiervoor als tekst had gekozen: „Met heerlijkheid en eer heeft de Heer U gekroond1". Uiter aard legde spreker in zijn preek de nadruk op het jubileum van pastoor Van Mierlo, dat hij in verband bracht met de priester wijding in het algemeen. Hij noemde dit één der hoogtepunten in het priesterleven, ook wanneer deze zich meer en meer be wust wordt van de verantwoordelijke en moeilijke taak, welke hem daarmee op de schouders is gelegd. Spreker schelste deze arbeid als drievoudig: offeraar, leraar en herder; vooral in deze tijd zo belangrijk, nu er helaas van een toenemende onker kelijkheid en godsdienstloosheid sprake is. Kapelaan Van Adrichem besloot met een persoonlijk woord tot de jubilaris, die dit drievoudig ambt gedurende vijftig jaar heeft vervuld op een wijze, waarvoor een danklied past tot God, omdat Hij door hem zoveel zegen aan de mensen heeft willen schenken. behalve nieuwe gezichtspunten geopend werden. Albert van Dalsum. plastisch niet helemaal voor zijn taak berekend, had weer kostelijke momenten en oogstte terecht veel succes. De stem van Christus (vertolkt door Jacques Snoek) uit het prachtige beeld van Paul Grégoire klonk bevredigender dan ik mij herinnerde en verder zag men nu de destijds door ziekte tot deelneming aan de voorstelling verhinderde Johan Walhain als de oude koster en conférencier. Robert de Vries kon als de luidruchtige, communisti sche burgemeester Peppone zijn draai niet goed vinden en van de overigen trokken vooral Bernhard Droog en Henk Schaer met goede typeringen de aandacht. Bovenal moet Hetty Beck geprezen worden, die zo waar van de strenge schooljuffrouw zoiets als een karakter maakte, al kwamen ook de tafrelen, waarin zij optrad, in de schouw burg veel beter tot him recht. Grote hilariteit verwekten tenslotte zul ke ongewilde toespelingen op de actualiteit als „geen politiek in de kerk" en „het is veel te warm deze zomer". Wat dit laatste betreft: het wès Zaterdag een heerlijke avond in Bloemendaal en ik geloof dat het publiek zich wat al te mismoedig door de vele dreigingen van regenval van uitgaan heeft laten weerhouden. Overigens: een bijzonder aanbevelenswaardig stuk vind ik „Don Camillo" werkelijk niet. Maar velen vinden blijkbaar bevrediging in deze on echt gedroomde voorstelling van zaken. DAVID KONING. De Hoogmis werd voortgezet, waarbij het zangkoor de „Missa Sancti Eduardis" van L. Refice ten uitvoer bracht, besloten met de feestelijke priestercantate van Haag. Daarop vond 's middags in het R.K. Ver enigingsgebouw de officiële receptie plaats, waarvoor eerst de genodigden bijeen geko men waren. De lange rij sprekers werd ingezet door kapelaan C. Visser, die als voorzitter van het werkcomité met de sym bolische aanbieding van de jubileumge schenken der parochianen was belast. Zo als bekend bestaan deze uit een geheel nieuw hoofdaltaar, de verhoging van het priesterkoor en de vernieuwing van een muurabsis; welke werkzaamheden door onvoorziene omstandigheden echter pas in November voltooid kunnen zijn. Vandaar dat de pastoor voorlopig genoegen moest nemen met een maquette van het hoog altaar, dat door een drietal bruidjes werd onthuld. In zijn toespraak schetste kapelaan Vis ser de jubilaris als een priester, die aan spraak mag maken op het bezit van drie deugden: eenvoud, goedheid en vroomheid. Hierdoor is de pastoor een voortdurend voorbeeld voor zijn parochianen en spre ker was ervan overtuigd, dat de geschen ken over honderden jaren nog getuigenis zullen afleggen van de liefde en toewijding, welke zij hem daardoor toedragen. Het gemeentebestuur werd vertegen woordigd door wethouder E. J. van Lent, die de jubilaris complimenteerde. Hij ves tigde de aandacht op de voorbeeldige sa menwerking tussen pastoor Van Mierlo en het gemeentebestuur, waardoor hij zich ook de achting van andersdenkenden ver worven heeft. Spreker hoopte dan ook, dat deze man met zijn gouden hart, met ziin bekende invloed op de jeugd, nog vele jaren op dezelfde vitale wijze in zijn pa rochie werkzaam mag zijn. Ten slotte bood de heer Van Lent de jubilerende nastoor een presse-papier aan, voorzien van het gemeentewapen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer P. H. M. Peeoerkorn, namens het kerkbestuur; de heer J. H. M. Peeper- korn. namens het armbestuur; de heer J van Kam, namens de misdienaars: de heer N. J. van der Linden, namens de K.A.B. en de heer C. Oomen namens Katholiek Thuis front. Speciale aandacht verkreeg de be jaarde heer C. Gunneweg,die met een dele gatie uit Voorburg was overgekomen en de parochie O. L. Vrouwe Hemelvaart ver tegenwoordigde. waarvan de kerk nog door pastoor Van Mierlo was gebouwd. De meeste sprekers lieten hun hartelijke ge lukwensen dOor een geschenk vergezeld gaan. Na een dankwoc-d van de jubilaris begon het urenlange défilé van de talloze bezoekers, die de pastoor allen persoonlijk hun felicitaties kwamen aanbieden. Hier onder bevonden zich mgr. dr. J. Henning, regent van Semenarie Hageveld; plebaan Het dagelijkse werk in de garage en autoherstelplaatsen van het automobiel bedrijf van de Gebroeders H. en F. Kim man aan de Wagenweg te Haarlem is van morgen onderbroken voor de huldiging van het oudste personeelslid van de firma, de heer P. G. M. Breems, die als wagenmaker vijftig jaar aan het bedrijf is verbonden. De jubilaris werd toegesproken door directeur V. F. J. Kimman, die met een hartelijke toespraak, waarin de verdiensten van de heer Breems als werkkracht en als mens werden geschetst, de jubilaris een enveloppe met inhoud overhandigde, waaraan door de heer N. de Goede namens het personeel een tweede werd toegevoegd ten bewijze van de waardering die de be drijf sgenoten voor de heer Breems koeste ren. Mevrouw Breems deelde in de feest vreugde door een fraaie bloemenhulde. De heer C. J. van Doorn, eveneens di recteur, overhandigde de jubilaris vervol gens namens de wegens uitstedigheid ver hinderde burgemeester de bronzen mé daille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, er in zijn toespraak aan herinne rende hoe de heer Breems in vroeger jaren gewerkt had aan onderhoud en herstel lingen aan het wagenpark van de Ko ningin-moeder. Nadat nog namens enkele cliënten at tenties waren overhandigd, werd de heer Breems toegesproken door de heer H. Kimman jr. namens de jongste generatie. De feestelijke bijeenkomst werd beslo ten met het dankwoord van de heer Breems, die daarin de wens uitsprak dat hij nog vele jaren getuige zou mogen zijn van de voortgezette bloei van het bedrijf aan de Wagenweg. Op 3 en 4 September zal het Hoogheem raadschap van Rijnland het nieuwe boe zemgemaal te Katwijk aan Zee in gebruik nemen en het 750-jarige bestaan van het Hoogheemraadschap herdenken. Het voornemen is, dat de dijkgraaf van Rijnland in bijzijn der genodigden de in werkingstelling van het gemaal zal verrich ten, waarna de minister van Verkeer en Waterstaat of zijn plaatsvervanger het stand beeld van Graaf Willem I van Holland zichtbare herinnering aan het stichtingstijd- perk zal onthullen. In het Gemeentelandshuis van Rijnland te Leiden wordt gedurende die dagen een kleine tentoonstelling van portretten en voorwerpen gehouden, welke tentoonstel ling op Zaterdag 4 September en op Maan dag 6 September voor belangstellenden te bezichtigen zal zijn. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond van 89 uur door George Robert luidt: 1. Preludium en Fugo f kl. t., J. S. Bach: 2. Sonate I (Allegro moderato e serioso, Adagio, Andante Recit., Allegro assai vivace). F. Mendelssohn Bar- tholdi; 3. a. Aria, b. Interludium, c. Passa- saglia, A. de Klerk; 4. Thema met Variaties, H. Andriessen; 5 Scherzo, Gabriël Verschrae- gen; 6. Choral, Joseph Jongen. Bloemendaalse verenigingen hebben Zaterdagavond een plezierig verblijf gehad in Oudenhoorn, de gemeente in Zuidhol land, die na de watersnood van Februari 1953 door de gemeente Bloemendaal werd geadopteerd. Vorig jaar Juni gingen twee muziekverenigingen, 't Christelijke muziek korps Sursum en 't dansorkest De Kruid noten wat muzikale vreugde in het door de watersnood geteisterde plaatsje brengen. Zaterdagmiddag waren het andermaal het orkest De Kruidnoten onder leiding van de heer A. J. Grootegoed dank zij het succes van het vorige optreden en een elftal van de voetbalvereniging Bloemen daal Volksweerbaarheid combinatie „Bloe mendaal", die om half drie op het Kerk plein in Bloemendaal in een autobus stap ten om de reis naar Oudenhoorn te begin nen. „Bloemendaal" zou een vriendschap pelijke wedstrijd spelen en daar zou een bazar worden gehouden, waarvan de baten bestemd waren voor de plaatselijke voet balvereniging Oudenhoorn (V.V.O.H.). Op een nog modderig en drassig veld trad het elftal van Bloemendaal in de strijd tegen de voetbalploeg D.E.S. uit Zuidland, een nabij Oudenhoorn gelegen plaatsje. De H. W. Agterhof, wethouder H. Disselkoen, hoofdinspecteur van politie A. Berentsen, de heer L. Bouwman, lid van Gedeputeer de Staten en verder afgevaardigden van verenigingen, organisaties en bijna alle parochianen. De receptie werd verder nog opgeluisterd door een serenade, welke door de R.K. Harmonie „Sint Michaël" werd gebracht. Tenslotte droeg pastoor Van Mierlo in de kerk een plechtig, dank lof op, waarbij hij zich door een predicatie nogmaals met een woord van dank tot zijn parochianen richtte. Pastoor L. J. Schalke, die Zondag zijn gouden priesterfeest vierde, heeft die dag en Zaterdag in zijn parochie Sint Liduina in Haarlem-Noord ondervonden hoe zijn per soon en werk gewaardeerd is. Uit dankbaarheid voor hetgeen de jubilaris in de afge lopen vijfentwintig jaar voor zijn parochianen heeft gedaan hebben dezen en de schoolgaande jeugd een kruisweg-statie aangeboden, geschilderd door Wijnand Geraedts; de muren van het hoofdaltaar en het zij-altaar zijn opnieuw geschilderd; verder zal nog ter gelegenheid van het jubileum achter het kerkgebouw een Maria kapel worden aangebracht. Op verzoek van de jubilaris zijn bij de feestelijkheden de zieken en armen niet vergeten. gastheren openden de score in de eerste helft met een goed doelpunt en zij voegden er na de rust nog twee doelpunten aan toe, zodat D.E.S. Bloemendaal met drie-nul de baas bleef. Daarmede ontging de Bloemen dalers de kans op een voetbal, maar als herinnering werd hun een verzilverd be kertje aangeboden. De aanvoerder van „Bloemendaal", de heer J. Wouda, heeft dit geschenk met een kort woord van dank aanvaard uit de handen van de burgemees ter van Oudenhoorn en Abbenbroek, L. J. Wentholt, die zich verheugde, dat Ouden hoorn, Zuidland noch ook Bloemendaal ooit profclubs zouden worden en elkaar dus als amateurs in vriendschappelijke schap besprak. „Op deze dag gaan de ge- Zaterdagavond is de jubilaris door de kapelaans, de leden van het kerk- en arm bestuur en van het feestcomité afgehaald van het klooster „Alferna" te Aerdenhout. Langs de weg in de parochie hadden vele parochianen de Nederlandse vlag uitge stoken. Bij de kerk vormden gidsen en ver kenners van de K.A.J. een erehaag. Klok gelui kondigde de komst van pastoor Schal ke aan en bij zijn aankomst lieten leden van de K.A.J. bazuingeschal horen. In de kerk werd de jubilaris een wel komstlied, op muziek gezet door de orga nist J. Nibbering, toegezongen, waarna ka pelaan B. van Zijl de pastoor welkom heet te en hem dank bracht voor hetgeen deze in de loop der vijfentwintig jaar tot stand heeft gebracht. Dank bracht spreker aan God, dat Hij de pastoor het voorrecht had geschonken zijn gouden priesterfeest te vieren; de parochianen verheugen zich daarover bijzonder. De versiering van het kerkgebouw is een uiting van dankbaar heid. Met een Lof werd de bijeenkomst geslo ten. Hoogmis Zondagmorgen heeft pastoor Schalke een Hoogmis opgedragen, waarbij als presbyter fungeerde kapelaan Van Zijl; diaken was kapelaan Van Dijk en subdiaken kapelaan Klein. Bij het betreden van het altaar zon gen de parochianen het feestlied „Naar 1 altaar op ter viering" (muziek van J. Nib bering). De hoofdaalmoezenier kolonel P. Schoo- nebeek hield een feestpredicatie, waarin hij de grote waardigheid van het priester wedstrijden zouden kunnen blijven ont moeten. In een bij het dorpscentrum opgezette grote tent werd na afloop van de voetbal wedstrijd een bazar gehouden met bal na De Bloemendaalse Kruidnoten weerden zich uitstekend en ze hebben er zeker voor een groot deel toe bijgedragen, dat het financiële batig saldo de tweeduizend gul den was gepasseerd, toen om middernacht de feestpret afgelopen was en men de re sultaten kon gaan berekenen. dachten op naar de hemel. Wanneer een jonge priester voor de eerste maal een mis opdraagt, vraagt hij Gods zegen voor zijn idealen en wanneer hij oud geworden is, dan komen zijn persoonlijkheid en gaven tot uiting. Een priester, die zich geheel heeft gegeven aan zijn priesterschap, gaat tot zijn volk; het is dan tevens zijn plicht zich bij de omstandigheden aan te passen. Spreker zeide het werk van pastoor Schal ke te hebben leren kennen en waarderen. Uit de parochie zijn vele priesterzonen voortgekomen. De jubilaris is een eerbied waardige priester, die goed werk heeft ver richt. Het koor zong tot besluit Psalm 150. Receptie bezocht door duizend parochianen In de gymnastiekzaal van de nabij de kerk gelegen R.K. school heeft pastoor Schalke voor genodigden een receptie ge houden. In tegenwoordigheid van vele ge nodigden droeg kapelaan Van Zijl de kruis wegstatie over en deelde mee welke plan nen er bestaan om achter de kerk een Maria-kapel te bouwen. Het bedrag, door de parochianen voor dit doel bijeen ge bracht, overhandigde kapelaan Van Zijl. Onder de aanwezigen waren mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal in het bisdom Haar lem en oud-kapelaans. Daarna volgde een receptie voor parochianen, die door dui zend personen werd bezocht. Reeds eerder had de schooljeugd feest gevierd met pastoor Schalke; hem was een geschenk in enveloppe aangeboden met verzoek het bedrag te bestemmen voor in richting van zijn kamer, als hij met emeri taat gaat. Na de receptie volgde een Lof. Pastoor Schalke dankte de parochianen voor de geschenken. Het liefst had hij het feest in stilte gevierd, doch de aandrang van de parochianen was zo groot, dat hij zich niet aan een huldiging kon onttrekken. HAARLEM, 14 Augustus 1954 GEHUWD: 14 Aug., J. P. Gortzak en A. M. Consent; A. J. Frederiks en G. J. C. Jansen; J. Grüter en J. W. van Drunen; D. van. Raamsdonk en W. J. Schuilenburg. BEVALLEN van een zoon: 13 Aug., H. BiereBarwegen; C. BoumaJansen; G. Schilpter Mast; A. de JongKeip; C. van Riemsdijk—de Bonte; 14 Aug., H. C. van der Parkvan Gasteren. BEVALLEN van een dochter: 13 Aug., I. G. RijkePeperkoorn; G. BruinPlat; C. den DuikArnoldt. OVERLEDEN: 13 Aug., C. Opbroekvan Lieshout, 79 j., van Marumstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3