Communistische partij ligt Congres zwaar op de maag PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws Zoeft ió Itet zo „Aardstralenkastjes" helpen volgens sommige kwekers wèl Democraat verwijt Eisenhower oneerlijke bevoordeling Zonderling compromis om wel de partij maar niet het lidmaatschap te verbieden Koninklijke dank Onderzoekers hebben onze woorden geheel onjuist weergegeven" Minister Mansholt weigerde hoger vetpercentage in melk Prijsverhoging van melk zou het gevolg zijn geweest Twee vrouwen en een kind ernstig gewond r Een worm J 2 Auto slipte en botste tegen vrachtauto De radio geeft Woensdag Directeur Zandvoorts circuit adviseert in Schotland KEIP Belanghebbende ontkent ten stelligste Gasontploffing en brand in boerderij te Varsseveld Mexicaanse opdracht voor Nederlandse firma Indonesiërs maken een excursie naar Rusland DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 WASHINGTON (Reuter-AFP) Op een conferentie in het Witte Huis met presi dent Eisenhower hebben de leiders van het Amerikaanse Congres afgesproken te trachten het Congres te bewegen een nieuw wetsontwerp aan te nemen, waarbij de communistische partij in de Verenigde Staten buiten de wet gesteld wordt. Het voorgestelde nieuwe ontwerp, dat een an der moet vervangen hetwelk de Senaat verleden week heeft goedgekeurd, zou lid maatschap van de partij niet onwettig maken. De.republikeinse Senator Homer Fergu son heeft verklaard, dat het nieuwe voor stel eerder gericht is tegen de partij dan tegen haar leden. Het eerste wetsontwerp daarentegen veroordeelt het lidmaatschap als een misdaad indien iemand openlijk als partijlid zou optreden. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 305 tegen twee stemmen zijn goedkeairing aan het nieuwe ontwerp gehecht. Voor- staaiders van het nieuwe voorstel verklaar den, dat het oude ontwerp de wet op de binnenlandse veiligheid van 1950 en an dere wetten tegen communistische bedrij vigheid haar kracht zou doen verliezen. De minister van Justitie, Brownell, die met president Eisenhower protest tegen het Senaatsbesluit had aangetekend', had geen bezwaar tegen het nieuwe ontwerp, hoewel hij liever had gezien, dat het Con gres geen stappen op dit gebied deed. In de preambule van het nieuwe ontwerp wordt de communistische partij „in feite een werktuig voor een samenzwering ter omverwerping van de regering" genoemd.. De twee wetsvoorstellen worden nu aan ZpCOOG-tCCCC De Koning van Noorwegen heeft aan Koningin Juliana en Prins Bernhard een telegram gezonden van de volgende inhoud: „Bij het vertrek van Nederlands grondgebied zend ik Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid mijn op rechte dank voor de gedenkwaardige dagen in Uwer Majesteits land. Ik was ten zeerste getroffen door de warmte en vriendelijkheid waarmee ik allerwegen werd ontvangen en die voor mij een bewijs zijn van de blijvende vriendschap en goede verstandhouding tussen Ne derland en Noorwegen. Ik zend mijn allerbeste wensen voor het persoonlijke welzijn van Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid, en voor een ge lukkige toekomst van het gehele Neder landse volk". In antwoord hierop heeft Koningin Juliana aan Koning Haakon het vol gende telegram gezonden: Voor Uwer Majesteits vriendelijke boodschap dank ik u zeer hartelijk. Het Nederlandse volk en mijn echtgenoot en ik willen u doen gevoelen hoe zeer wij het op prijs hebben gesteld dat u deze vermoeiende reis ondernam om een bezoek aan Ne derland te brengen, waardoor u twee nauw verbonden volken nog dichter bij elkaar bracht. Aanvaard mijn beste wensen voor Uwer Majesteits persoon lijk welzijn en voor de voorspoed en het geluk van het Noorse volk". axjooocv-oococcc Een dode, een ernstig gewonde Maandagmiddag is op de Hoofdvaartweg een auto, bestuurd door de 65-jarige heer Pt. Sikkema uit De Leek, geslipt en tegen een juist passerende vrachtauto gebotst. De wagen werd daarna nog aangereden door een achterop komende auto. De heer Sikkema en zijn 23-jarige doch ter, die naast hem zat, werden zeer ernstig gewond. Beiden werden naar een zieken huis te Assen overgebracht, waar de heer Sikkema enige uren later is overleden. De toestand van de dochter is zorgelijk. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.10 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.10 Platen. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: De Internationale betekenis van het Algemeen Rijksarchief. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U:. Een jaar natuurleven in en om het water. 19.00 Hammondorgel. 19.15 Enige hoogtepun ten van ons parlementaire leven, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Pla ten. 20.15 Metropole-orkest. 20.45 Judith, hoorspel. 22.20 Viool en piano. 22.45 Slepen op de zeven zeeen, causerie. 23.00 Nieuws. De 2e assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.20 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymanstiek. 7.30 Platen. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.15 Idem. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 12.10 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwrnededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Platen. 13.50 Idem. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Platen. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en vereniging leven. 18.45 Kinderkoor. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouworkest en solist. 21.40 Onder de Communisitsche hiel, klankbeeld. 21.55 Platen. 22.05 Idem. 22.20 Meisjeskoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Orkest-concert. 15.30 Militair orkest. 16.15 Koorzang. 16.40 Orgel en zang. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor dracht. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.40 en 21.05 Platen. 21.15 Orkest-concert. 22,00 Nieuws. 22.15 Platen. 22,5523,00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vrijbuiters radiodag boek. (Op 224 en 75 m.). een gemengde commissie voorgelegd, die een compromis-voorstel moet opstellen, dat voor beide Huizen van het Congres aanvaardbaar is. Registratie De Senaat heeft ook een wetsvoorstel aanvaard, dat op spionnage in vredestijd de doodstraf stelt. Volgens het ontwerp moeten alle in de Verenigde Staten levende personen, die van een buitenlandse rege ring of een onder buitenlandse invloed staande politieke partij onderricht hebben ontvangen in sabotage of spionnage, zich laten registreren. Het Huis van Afgevaardigden moet het wetsontwerp nog goedkeuren. De heer J. Th. Hugenholtz, directeur van het circuit te Zandvoort, heeft een schrij ven ontvangen uit Schotland van Lord Bruce, die bij Dunfermline het landgoed „Bloomhall" bezit, met het verzoek, of de heer Hugenholtz hem zou willen adviseren omtrent de mogelijkheden van de aanleg van een circuit in de omgeving aldaar. Lord Èruce is een enthousiast liefhebber van auto- en motorraces. De heer Hugenholtz zal indien moge lijk in het komende najaar naar Schot land gaan, om aan de vererende uitnodi ging van Lord Bruce gevolg te geven. ADVERTENTIE Sierlijke Brilmonturen die flatteren Gr. Houtstraat 137 naast luxor Ondanks het verbod van de regering hebben bewoners uit Noordelijk Indochina de straten van Hanoi overspannen met doeken, waarop in allerlei toonaarden wordt geprotesteerd tegen de bezetting van hun grondgebied door troepen van de Vietminh. De meeste burgers verkiezen de moeizame tocht naar het Zuiden boven het leven in het door de communisten bezette gebied. CHICAGO (Reuter/AFP) De voor zitter van het nationale comité der Ameri kaanse democratische partij, Stephen Mitchell, heeft verklaard, dat een van pre sident Eisenhowers „naaste vrienden" be langen heeft in een onderneming, die de president heeft aangewezen voor het bou wen van een atoomcentrale voor industriële doeleinden. Het bureau van Mitchell liet later weten, dat de voorzitter gedoeld had op de oud-golfkampioen Bobby Jones. Mitchell legde zijn verklaring af voor de Amerikaanse orde van advocaten, in antwoord op een uitdaging van de voor zitter van het nationale comité der repu blikeinse partij, Leonard Hall, om een ge val van corruptie in de regering te noemen. Mitchell was van oordeel, dat de rol van Eisenhower in het geschil over de atoom energie „iets is, dat werkelijk een onder zoek behoeft". Volgens hem had de Dixon- Vates onderneming, waarbij Jones be langen heeft, de opdracht gekregen, hoewel :wee andere maatschappijen voor bedragen, die 90 en 140 millioen dollar lager waren, hadden ingeschreven. Jones verklaarde te Atlanta, dat de be schuldiging van Mitchell „belachelijk en zonder grond is". „Het zou me zeer ver bazen als de president had geweten dat ik deel uitmaakte van de raad van beheer van Dixon-Vates, omdat we er nooit over hebben gesproken", aldus Jones. Hij ver klaarde met klem nimmer direct of indi rect contact te hebben opgenomen met iemand van de regering in verband met de inschrijving van de maatschappij. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, weigerde Maandagavond commentaar op de beschuldiging van Mitchell te geven. Een gezamenlijke commissie van Senaat en Huis heeft een compromis bereikt over het veel omstreden wetsontwerp, volgens hetwelk particuliere ondernemingen zich op het gebied van atoomenergie zouden kunnen bewegen. Volgens het compromis zou de regeringscontróle op de meeste atoomenergie-patenten nog vijf jaren ge handhaafd blijven. Daarna zouden par ticuliere belangen er gebruik van kunnen maken. De kwestie van de patentrechten is het grote struikelblok geweest voor de aan vaarding van het wetsontwerp dat voor ziet in wijzigingen in de wet op atoom energie van 1946 en president Eisenhower machtigt meer atoomgeheimen te delen met bevriende landen. De Senaat heeft het compromis-ontwerp Maandagavond met 59 tegen 17 stemmen aangenomen. Het Huis van Afgevaardig den moet nog stemmen. Op verzoek van de Commissie voor On derzoek van Wichelroedeproblemen, inge steld door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen onder voor zitterschap van prof. dr. J. Clay en mede op initiatief van ir. A. W. van de Plassche, voorzitter van de landbouw-org'anisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek werd in 1952 een werkgroep voor landbouwkundig onderzoek inzake het wichelroedeprobleem ingesteld. In haar verslag is ook deze werkgroep tot de con clusie gekomen, dat geen waarde kan wor den gehecht aan wichelroede onderzoek, gebruik van afschermapparaten en verwij dering van aardstralen uit landerijen en gebouwen. Van vele zijden, onder meer door dr. S. W. Tromp, geologisch adviseur van de UNO, is op de werkwijze van de commissie en de werkgroep landbouw, alsmede op haar con clusies, ernstige critiek uitgeoefend. Door de heer A. Werner van het Neder lands Instituut voor Wichelroede-onder zoek, alsmede door enkele kwekers, die be trokken waren bij de onderzoekingen met en de waarnemingen bij gewassen, zijn thans mededelingen gedaan, die geheel af wijken van de in het rapport der werk- commissie gepubliceerde mededelingen over dat oriënterend onderzoek. Chrysanten In het rapport werd over de ervaringen van een chrysantenkweker te Naaldwijk vermeld, dat de oogsten op een drietal plekken, in een warenhuis en daarbuiten, geleidelijk achteruit gingen. Na plaatsing van een Werner-apparaat deden de chry santen het in 1951 uitstekend. Het apparaat werd in November van dat jaar wegge nomen en niet meer teruggebracht. In 1952 werd op een van de plaatsen een slecht en op andere een goed gewas verbouwd en op de derde plek groeiden de chrysanten in 1953 prima, aldus het rapport. De kweker, de heer S. Prins te Naald wijk, geeft echter een geheel andere lezing van het gebeurde. Hij begon de hulp in te roepen van Naaldwijk, Aalsmeer, Grouw en Wageningen. Hij heeft alle adviezen ge volgd, nadat grondmonsters waren geno men. Maar ondanks alles moest hij per seizoen ongeveer 15000 takken chrysanten weggooien, die toch een waarde vertegen woordigen van 3000. In December 1950 liet hij de heer Werner komen. Deze wees, zonder dat er een plant te zien was, de slechte "plekken aan. Een afschermings apparaat werd geplaatst. De kweker ging opnieuw de chrysanten kweken en weer de gevoelige soorten. Het resultaat was frap pant, aldus de heer Prins. „Ik kreeg 100 procent goéde planten. Op enkele plekken stond het gewas zelfs prima." Van 1 tot en met 7 Augustus zijn in Nederland aangegeven drie gevallen van kin derverlamming, (één in de Noord-Oostpol- derf, één in Friesland en één in Noordhol land), voorts vijfentwintig gevallen van diphterie, namelijk vier in Gelderland, twee in Noordholland, drie in Zuid-Holland, tien in Noord-Brabant en zes in Limburg. In kringen van de zuivelhandel en de zuivelindustrie heerst ontstemming nadat de minister van Landbouw een verzoek om het standaardiseringspercentage vet in consumptiemelk van 2.5 op 3 te brengen, van de hand heeft gewezen. Men weet dat de ontroming van de natuurlijke koeien- melk met een gemiddel vetpercentage van 3.7 een te groot overschot aan melkvet geeft voor de boterproductie. Waar de standaardisering van de melk een door de overheid opgelegde maatregel is, terwijl diezelfde overheid geen garantie voor de verkoop van boter geeft, acht men het standpunt, dat het vetpercentage van de melk op 2,5 gehandhaafd moet worden, onjuist. Weliswaar zou een verhoging van dit percentage een prijsverhoging van de consumptiemelk veroorzaken, aldus meen den men in deze kringen, doch anderzijds zou de voedingswaarde van de melk wor den vergroot. Hierdoor zou dan tevens het risico van de boterfabricage geringer wor den. Daar tegenover staat de mening van voe dingsdeskundigen, dat het vet in melk eigenlijk niet zo'n belangrijk voedingsbe standdeel is. Veeleer zijn het de eiwitten' en mineralen, die melk tot een belangrijk voedingsproduct maken. Verhoging van het vetpercentage in melk lijkt deze des kundigen, mede gezien de beschikbare en bereikbare hoeveelheid vet in het voedsel pakket, niet nodig. Bovendien wordt veelal van over- heidszijde aangevoerd, dat de prijs van consumptiemelk onder de tegen woordige verhouding van lonen en prijzen niet meer verhoogd kan wor den. Geschiedt zulks toch, dan zou verminderd verbruik van eiwitten en mineralen van nadelige invloed op de volksgezondheid kunnen zijn.- Boven dien zou door verminderd gebruik ons land met te aanzienlijke overschotten melk en melkproducten komen te zit ten. Een protest van vele zuivelproducenten tegen het opheffen van het zogenaamde „mengverbod" waardoor vermengen van boter met margarine thans mogelijk is, wordt doorgaans weerlegd met de mede deling, dat het opheffen van dit verbod steun aan de botermarkt betekent. Op het ogenblik wordt margarine, vermengd met hoeveelheden roomboter, naar Enge land uitgevoerd. Op het ogenblik zou in' overheidskring overwogen worden om de mogelijkheid open te stellen volle melk naast gestan daardiseerde melk in de handel te doen brengen. De boeren zouden dan recht streeks aan consumenten kunnen leveren. (Dit mag thans alleen in Zeeland). Over dit voornemen maakt een groot deel van de georganiseerde zuivelwereld zich ernstig ongerust, omdat dan, naar veler mening, een ware chaos zou ontstaan, zulks ook met het oog op het zuivelfonds, een compensatiefonds, dat dan niet meer te hanteren zou zijn. 32. Na de doorslaande bewijzen van ka pitein Paverits was neef Mario tenslotte overtuigd, dat zijn oom in levende lijve voor hem stond. Hoewel hij aan een kant blij was, dat hij dus geen spook voor zich had, was het aan de andere kant een bit tere teleurstelling voor de schurk na alle moeite die hij had gedaan om zijn bloed verwant uit de wereld te helpen. Hij ver borg echter zijn ontgoocheling en zei lief jes: „Blijft u de rest van de reis maar in mijn gereserveerde coupé, oompje. Dat is gezellig enHij brak af, toen hij ge ritsel van papier achter zich hoorde en omkijkend zag hij met schrik, dat Panda de geheime schatkaart in handen had. „Kijk eens, wat ik heb gevonden'" zei Panda. „Het lijkt wel de plattegrond van een huis. Er staat een kruisje opMa rio verloor zijn zelfbeheersing. Ruw rukte hij de kaart uit Panda's handen en beet hem toe: „AFBLIJVEN!!" „Drommels, wat mankeert jou, neef?", riep kapitein Pave rits verbaasd, „ipaarom ga je zo tekeer over een stuk papier?" „O eh wel, ik ben een beetje zenuwachtig", antwoord de Mario, de kaart haastig wegbergend. „En niet zo'n KLEIN beetje", merkte Pan da verbitterd op. Daar hij wilde weten wat de gevolgen zouden zijn bij het wegnemen van het „kastje", verwijderde hij het. „De gevolgen bleven niet uit. Langzaam zag ik het gewas achteruitgaan en in 1953 was het weer hopeloos." Hij heeft toen opnieuw een ap paraat van de heer Werner laten plaatsen. Ook een aantal andere kwekers beschrijft zijn ervaringen met „afschermkastjes,, die volgens de betrokkenen anders zijn dan de commissie had medegedeeld. Zij zijn van oordeel, dat hun mededelingen in het rap port der landbouwcommissie geheel onjuist zijn weergegeven. In Varsseveld zijn gisteren drie personen ernstig gewond bij een gasontploffing in de keuken van een boerderij. De drie ge wonden zijn de 79-jarige mevrouw Nijen- huis, een 37-jarige schoondochter en haar 3-jarig zoontje. Na de ontploffing ontstond brand, waardoor de keuken en een aan grenzende schuur, waarin hooi was opge slagen, geheel uitbrandden. Toen een der vrouwen in de keuken een lucifer aanstreek om een gascomfoor aan te steken, ontstond een hevige ontploffing. Een steekvlam schoot door de keuken, waardoor de kleren van de vrouwen en het kind in brand geraakten. Hoewel de vlam men spoedig door toegesnelde omwonenden werden gedoofd, liepen de vrouwen en het jongetje zeer ernstige brandwonden op. Zij zijn naar een ziekenhuis in Doetinchem overgebracht. Voor de oude dame en het kind bestaat levensgevaar. Doordat bij de ontploffing een muur werd weggeslagen, geraakte de voorraad hooi in de aangebouwde schuur in brand. Zowel deze schuur als de keuken gingen in vlammen op. Men vermoedt dat dé slang van het gas comfoor gescheurd was, waardoor zich in de keuken gas heeft opgehoopt dat ontplof te toen een lucifer werd aangestoken. Het Mexicaanse ministerie van Marine heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse firma Nedeco opdracht heeft gekregen om de plannen te bestuderen voor verbetering en uitbreiding van de Mexicaanse havens. Deze firma zal tevens moeten beslissen op welke wijze het voor het bouwprogramma beschikbare geld het beste besteed kan worden. Met deze opdracht voor de Neder landse firma is een bedrag van 100.000 dol lars gemoeid. Het ministerie van Marine heeft ver klaard, dat er geen Mexicaanse maatschap pijen waren, die voor een dergelijke op dracht in aanmerking kwamen. De bouw van de havens zal waarschijn lijk hoofdzakelijk door buitenlandse firma's geschieden, daar volgens het ministerie Mexicaanse bouwmaatschappijen nog nim mer zulke omvangrijke werken hebben uit gevoerd. DJAKARTA (Un. Press) Een vijf leden tellende officiële Indonesische dele gatie zal volgens de bestaande plannen eind Augustus naar Rusland en het com munistische China reizen voor het bestu deren van industriële en agrarische pro jecten. Aneta bericht dat de delegatie een maand in Rusland zal blijven. Zij wordt op 10 September in Moskou verwacht. De groep zal zijn samengesteld uit drie ver tegenwoordigers van het bureau voor de industrie, een van het bureau voor de Landbouw en een van de Kamer van Koop handel. Sanusi, hoofd van het bureau voor de Industrie en tevens lid van de delegatie, zeide dat het bezoek aan de Sovjet-Unie in hoofdzaak bedoeld is voor het bestude ren van productiemethoden en de organi satie van de arbeidsproductiviteit. Onbekend. Georges Bidault, die een groot deel van de laatste zeven jaren ministej van Buitenlandse Zaken van Frankrijk is geweest, schijnt een onbekende te zijn voor de Franse porsterijen. Eer> brief, geadresseerd: mr. Georges Bi. dault, Palais Bourbon, Parijs, is bij afzender in Biarritz teruggekomen. potlood was op de enveloppe geschre- ven: adres-aanduiding onvoldoende, het Palais Bourbon zetelt de Nationale Vergadering. Gewoon". De Moskouse correspondent van de New York Times meldt, dat de fune. tionarissen van het Russische mimiste. rie van Buitenlandse Zaken hun grij2e uniformen, die zii in hun werk plachten te dragen, hebben vervangen door ge. wone costuums. Concessie. Een Duitse firma te Osuabrück in Westfalen heeft een olieconcessie verkregen in de Arabische staat Yemen, nadat proefboringen olie hadden opge^ leverd, zo is te Bonn medegedeeld. Gepeddeld. Twee jonge Polen zijn Maan. dagochtend met een kano op het Deen. se eiland Bornholm in de Oostzee aan. gekomen. Het tweetal, dat van Polen naar Bornholm was gepeddeld, verzocht om politiek asyl. De Deense politie heeft hen in verzekerde bewaring ge. steld. Enkele jaren geleden weken twee Polen met een waterfiets naar Born holm uit. Vorig jaar landden twee Pool. se vliegers met hun straaljagers op het Deense eiland. Zo maar. Merion Stanistici, een functions, ris van het Joegoslavische consultaat te Sydney, die vorige Zaterdag naar Euro. pa had moeten terugkeren, heeft ver zocht als migrant in Australië te mogen blijven. Het betreft hier geen verzoek; om politiek asyl. Vliegongeluk. Bij het vliegtuigongeluk in de buurt van Pakse in Laos zijn 51 passagiers om het leven gekomen. De Franse bemanning en elf passagiers zijn ongedeerd. Het Vietnamese Bristol toe. stel vervoerde 62 vluchtelingen uit Hanoi naar Saigon. Loos. Militairen hebben in de Perzische hoofdstad 70 communisten gearresteerd, die een verboden vergadering hielden onder het mom een besnijdenisceremo nie bij te wonen. Zij hadden zich daar. toe verzameld omeen lege wieg. Geborgen. Reddingsploegen hebben de li ken van twee jonge Franse grotonder zoekers geborgen, die het afgelopen weekeinde bij een tocht in de grot van Arcy-Sur-Curé, bij Auxerre (midden. Frankrijk), tengevolge van een plotse linge was van een onderaardse rivier waren verdronken. Discriminatie. De internationale jeugd, herbergvereniging heeft op een bijeen, komst te Blieskastel (Saarland) beslo ten Zuid-Afrika op grond van zijn ras. senpolitiek niet tot de organisatie toe te laten. Israel en Japan werden wel toegelaten. Samenwerking. De Sovjet-Unie en Zwe den zullen besprekingen voeren over samenwerking van hun reddingboot, organisaties in de Oostzee, aldus heeit het Zweedse ministerie van Buitenland se Zaken medegedeeld. Terecht. Het Russische spookschip „Alfa1 is Maandagavond op de rede van Ply. mouth voor anker gegaan. De kapiteiri heeft te kennen gegeven, zijn voorraad water en brandstof te willen aanvul len. Het schip is vijf dagen lang ver mist geweest. Men vermoedt dat de Al fa een opleidingsschip is met een be manning van 40 koppen. Het vaartuig zou naar een haven aan de Zwarte Zee moeten gaan. Het schip had sinds 10 Augustus geen radioboodschap meer ge. zonden en de Sovjet-Unie had de scheepvaart verzocht naar het schip uit te zien. Keurig. Een inwoner van Mühlheim, di des nachts gerucht in zijn badkamer meende te horen en een kijkje ging ne. men, trof een inbreker aan, die zich rustig stond te scheren. De inbreker ontkwam, met achterlating van de reeds bijeen gegaarde buit. vier jassen, een kistje juwelen en een camera. ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDIJK'S DAMES KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 Haarlem Buslijn 3-4 AAN DE OEVERS van de Middellandse Zee leeft een groene worm die, al naar de luimen van het ogenblik, het ene moment de lengte en dikte van een pink heeft, maar op het andere moment op een touwtje van een halve meter lengte gelijkt. Het spreekt vanzelf dat de onderzoekers nu wel eens wilden weten, wat de werkelijke afmeting van deze inkrimpende en uitrekkende worm was, en toen de eenvoudige lichaamsbouw van het dier terdege was onderzocht, kon worden vastgesteld dat de verkorte vorm de eigenlijke lengte van de worm weer geeft en dat het dier tot een onwaarschijn lijk lange draad kan uitdijen door een uitsteekbare slurf. Daarmee was de zaak echter nog niet afgedaan, want men wilde nu ook graag het doel van die slurf weten. Voorts waren er nog wat andere vraagtekens die opgelost moes- V ten worden, want al dergelijke wormen waarop men de hand had weten te leggen, waren van het vrouwelijke ge slacht en de mannetjes bleven onvindbaar. Desondanks brachten deze vrouwelijke exemplaren toch bevruchte eieren voort, waaruit larven te voorschijn traden. Dit was volslagen in strijd met alle theorie en niemand nam daarmee genoegen. Deson danks bleef het raadsel een tijdlang onop gelost. Tenslotte werd de sleutel gevonden. De onderzochte wormen die als Bonellia worden aangeduid bleken kleine para sieten te bevatten die, de gewoonte ge trouw, ten koste van het gast-lichaam leef den. Bij zeedieren is dit verre van zeld zaam, zodat aan deze parasieten aanvan kelijk niet al te veel aandacht werd be steed. Deze parasieten bleken echter de zo lang gezochte mannetjes te zijn! En het onderzoek naar de vraag, hoe deze man netjes in het lichaam van de vrouwelijke Bonellia's verzeild raakten, bracht tevens het doel van de uitsteekbare slurf aan het licht. De larven die zich uit de eieren van de Bonellia ontwikkelen, komen in de vrije zee terecht, waarin zij zich door middel van trilharen voortbewegen. Ontmoet een dergelijke larve tijdens zijn tocht een vol wassen wijfje, dan hecht hij zich aan de ver uitgestoken slurf vast. De vrouwelijke Bonellia blijkt met haar slurf dus letter lijk en figuurlijk naar echtgenoten te hen gelen! De larve verblijft enige tijd in de slurf en gaat door de mondopening naai de maag, waar het dier een tijdlang para siteert. Na deze periode gaan de larven naar de vrouwelijke organen van de Bonel lia, waar zij zich in mannelijke diertjes veranderen en voor de bevruchting van de eieren zorgen. Gedurende die tijd blijven zij zich met de levenssappen van de gast vrouw voeden. Er zijn Bonel lia's gevonden die tot 30 man netjes herbergden. De Bonellia heeft nog een andere merkwaardigheid. De larven die uit de eieren komen, hebben n.l. géén geslacht. Hecht een dergelijke larve zich aan de slurf van een vrouwelijke Bonellia, dan ontwikkelt hij zich, zoals we gezien hebben, tot een mannelijk dier. Maar de larven die geen partner vinden worden wijfjes! Van de ontmoeting in zee hangt het dus af, of de larve zich tot een vrouwtje of een manne tje zal ontwikkelen. We kunnen het ook anders zeggen, n.l. dat een Bonellia larve die solitair is, zich tot een wijfje ontwikkelt, maar dat een dergelijke larve in het lichaam van een andere Bonellia onder invloed van be paalde hormonen, die zich daar afscheiden tot mannetje wordt. Dit laatste is aan getoond door proeven met Bonellia larven in zeewater, waarin aftreksel uit de slurf van gedode wijfjes was opgelost. Alle lar ven ontwikkelden zich toen tot mannetjes! Nu we tot diep in de geheimen van de Bonellia zijn doorgedrongen, zult u mis schien ook wel wat willen horen van onze goede regemoorm. Weet u dat die zwaar giftig kan zijn? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2