Agenda voor Haarlem BRYLCREEM Eisenhower verwacht met goed gevolg over te gaan P. de Boer is gegriefd door Let antwoord van minister Donker Een Eeuw Geleden Zonneschijn over zowel het nationale als het internationale landschap Ook Praag nam aanbod van Eisenhower aan Nieuw adres aan Tweede Kamer ^"Hoe is het ontstaand Labour-delegatie wordt gevierd in Peking Onverstandige zet van de regering-Adenauer 3 Onderhandelingen verlopen vlot in Oost-Berlijn Oefening „Vuurdoop" Kerkelijk Nieuws Vooral in Uw vacantie zorgt voor Uw haar Rijkskeur voor lampen van auto's en motorfietsen Dit woord: DUKDALF Attlee en Tsjoe spreken over algemene verbroedering Ex-nazi neemt Binnenlandse Zaken voor Schroder waar Grootvader bewaarde projectielen in een schuur Examens SALON HOFFMANN Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 17 Augustus 1854 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 (Van onze correspondent in Washington) Zelden zag president Eisenhower er zo tevreden uit als op zijn laatste wekelijkse persconferentie. Het optimisme dat hij in deze dagen ten toon spreidt, heeft wel is waar politieke hij-bedoelingen, maar het is zeker niet gehuicheld. De president is van nature geneigd de zonzijde te zien en de laatste weken vermocht hij in het nationale cu internationale landschap heel wat zon neschijn te ontdekken. Het overzicht van dc economische toestand in de Verenigde Staten is in grote lijnen gunstig uitgevallen, en bij het ingaan van de zomervacantie kon Eisenhower zijn volk meedelen, dat de ge vreesde depressie zich althans voorlopig niet heeft ontwikkeld. Het moet voor de republikeinen een reden tot grote voldoe ning zijn dat de werkloosheid geen onrust barende vormen heeft aangenomen. Ware dat wel het geval dan zag het er voor hen met de November-verkiezingen niet best uit. Ook in de internationale politiek had de president allerlei lichtpunten ontdekt. Zo wel in Egypte als in Perzië is er veel ver beterd en met voldoening memoreerde hij ook de keer ten goede, die de zaken in Guatemala zijns inziens hebben genomen. In al deze landen is er thans voor het Wes ten een kans om bondgenoten te vinden. De vrije wereld heeft, volgens de president, een betere kans dan tevoren om zijn her senen te gebruiken. V ocantie-steni m ing De Senaat blijft dleze zomer zo lang door werken dat Eisenhower pas in de tweede helft van deze maand met vacantie kan gaan. Maar de vacantiestemmiing is er al. Vorige week heeft hij zijn gehele kabinet uitgenodigd in zijn buitenhuis „Kamp David", op 600 meter hoogte in de bergen, ongeveer anderhalf uur rijden van Washington. De president is thans bezig met een rede, die hij binnenkort zal houden over de verrichtingen van zijn regering met name over hetgeen het Congres op zijn instiga tie in de afgelopen periode tot stand heeft gebracht. Op een persconferentie in De cember had de president gezegd: „De toe komstige politieke samenstelling van het Congres en de toekomst van het bewind zullen worden bepaald door het feit of het Congres al dan niet een vooruitstrevend programma zal aannemen d'at de welvaart van het volk in ons land' zal verhogen". Optimisme De president is besig een rapport over zichzelf te schrijven, dat naar hij hoopt en verwacht hem met succes zal doen overgaan naar de tweede helft van zijn ambtsperiodle. Het ligt in de aard van de president en het behoort tevens tot de ge ijkte propaganda-techniek, dat in zulk een rapport vooral de fraaie cijfers opvallend worden ingevuld. De democraten zullen in hun verkiezings campagne omgekeerd de nadruk leggen op de „onvoldoenden" van de president. En die zijn er ook. Twee nullen zelfs. Eisenhower had een plan op zijn pro gramma geplaatst om de Taft Hartley-wet grondig te wijzigen. Deze wet regelt de be trekkingen tussen werkgevers en werkne mers en is een doorn in het oog van de vakverenigingen. Het Congres heeft echter dit netelige onderwerp in een verkiezings jaar niet aangedurfd. Verder kreeg de pre sident nul op het request toen hij trachtte Hawaï tot de 49ste staat der Verenigde Staten te maken. Onvoldoende kreeg Eisen hower ook toen hij de wet op de wederke rige handel met het buitenland met drie jaar trachtte te verlengen en toen hij de bevoegdheid vroeg om de tarieven elk jaar met vijf percent extra te verlagen. On voldoende zullen de democraten bovendien uitroepen, waneer zij wijzen op de tekor ten, die Eisenhowers maatregelen voor de bouw van goedkope woningen huns inziens vertonen. Voldoening Voor het overige kan de president echter wel tevreden zijn. Verscheidene democraten zullen hem wel aanwrijven dat hij de steun aan de boeren verminderd heeft, maar aai heeft hij gedaan overeenkomstig zijn pro gramma. Het zal geleidelijk gaan en min der ingrijpend dan de president heeft voor gesteld, maar zijn regering heeft het dan toch maar aangedurfd de boeren minder in de watten te leggen. De steun aan de boe ren was in de oorlogsjaren en in de periode onmiddellijk daarna, stellig verantwoord, doch thans leidde de staatsgarantie voor hoge prijzen tot overproductie en enorme overtollige voorraden. Ook op de nieuwe belastingwet hebben de democraten critiek, maar in haar geheel beschouwd is die wet toch een knap stuk werk. Voorts is de sociale verzekering uit gebreid en met Canada samen zal men de St. Lawrence voor grotere schepen bevaar baar maken. Dat waren tenslotte twee „vakken" waarvoor Eisenhower ook van zijn politieke tegenstanders een hoog cijfer ontvangt. Kortom: Eisenhower kan op al lerlei positiefs wijzen en zijn regering heeft inderdaad heel wat bereikt. Slechts wanneer men denkt aan de ongunstige keer, die in de beide afge lopen jaren in de verhouding tussen het Westen en het communistische blok gekomen is, gevoelt men minder reden tot tevredenheid. Maar het blijft de vraag of een ander bewind met meer succes leiding had weten te ge ven in de grote strijd tussen de wereld beschouwingen van deze tijd. WENEN (Reuter) Radio-Praag heeft voor het eerst gewag gemaakt van het voedselaanbod van president Eisenhower en meegedeeld dat Tsjechoslowakije het onder dankzegging had aanvaard. De Tsjechoslowaakse regering is bereid onder handelingen te openen over de wijze, waar op de hulp kan worden verleend. Dergelijke besprekingen zijn, wat Oost- Du ïts>l and betreft, te Oost-Berlijn tussen vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis en van het Oost-Duitse Rode Kruis geopend. In een communiqué werd gezegd, dat het overleg in een vriendschap pelijke sfeer verliep. Beide partijen be schouwen de aangelegenheid als een nor maal geval van hulpverlening via het Rode Kruis, waarbij de gebruikelijke werkwijze zal worden gevolgd. Rad'io-Boedapest heeft voor het eerst melding gemaakt van het aanvaarden van het Amerikaanse aanbod om hulp te ver lenen aan de slachtoffers van de recente overstromingen. ADVERTENTIE Twee Franse alpenjagers, die vijf dagen en vijf nachten hadden doorgebracht op een plateau van de Grepon in de Alpenwaar zij van de buitenwereld waren afge sloten door een zware sneeuwstorm., zijn aan de „klauwen van het gebergte" ontrukt dank zij de moedige reddingstocht van een aantal gidsen. Foto: een van de alpenjagers wordt in veiligheid gebracht. DINSDAG 17 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 ur. Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Let's dance", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Gezworen vijanden", 14 jaar, 8 uur. City: „Walking my baby back home", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller Story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Cleopatra, het serpent van de Nijl", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 18 AUGUSTUS Grote Kérk: Avondstilte, ds. W. Lim- burgh, 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: „Circus Elleboog', kindervoorstelling", 14.30 uur. Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Let's dance", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Roxy: „De spionnen van de dictator", alle leeft., 2.30 uur. „Gezworen vijanden", 1.4 jaar, 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Walking my baby back home", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller Story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Cleopatra, het serpent van de Nijl", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alleen op de wereld", alle leeft., 10.30 uur. „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugd variété, 10.30 uur. .City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Tot de oudere lichtingen, die dit jaar worden opgeroepen voor herhalingsoefe ningen om in regimentsverband te worden geoefend voor de territoriale verdediging, behoren ook die lichtingsploegen, waaruit de 44ste regimentsgevechtsgroep is ge vormd. Op 3 Augustus is het personeel van de verscheidene onderdelen opgekomen in oefencentra voor een opleiding van drie weken. Het zal deze opleiding op 24 en 25 Augustus afsluiten met een tweedaagse oefening in groot verband, genaamd „Vuurdoop". Op Zaterdag 28 Augustus vertrekt de lichting met groot verlof. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oostburg (toez.): H. W. S. v. Dalen te Colijnsplaat; Beroepen te Molenaarsgraaf: G. Biesbroek, cand. te Slikkerveer. Aangenomen naar 's-Graven- hage (toez.): (vac. M. C. Koole) J. H. Boerlijst te Leeuwarden. Benoemd tot vi caris te Molkwerum: W. L. Dekker, vicaris te Huissen (Geld.). Geref. kerken Beroepen te Westermeden: H. E. Wijnja, cand. te Ten Post (Gron.). Chr. Geref. kerken Tweetal te Enschedé-Oost: I. de Bruyne te Hilversum-C. en B. v. Smeden te Rot terdam-Zuid; Tweetal te Rijnsburg: B. Bijleveld te Noordeloos en G. de Vries te Steenwijk. Goede haarverzorging is van groot belang - ook in Uw vacantie. Daarom hoort Brylcreem in elke vacantie- koffer. Zon en zout water zijn heel gezond, maar zij kunnen Uw haar grondig bederven. Elke morgen een beetje Brylcreem houdt Uw haar „in topvorm". Hebt U gezwommen? Daarna even wat Brylcreem en Uw haar wordt weer prachtig glanzend en fris. Onthoudt: de zuivere, geëmulgeerde oliën in Brylcreem houden het haar en de hoofdhuid soepel en vrij van roos. 's Werelds meest verkochte hairdressing County Laboratories Ltd., Stanmore, England - Voor Engros: Jacq. Mot N.V., Amsterdam Onlangs heeft de minister van Justitie aan de Tweede Kamer inlichtingen ver strekt over een adres van de heer P. de Boer te Drachten, waarin hij rehabilitatie verzocht van zijn vrouw. De heer De Boer heeft zich opnieuw met een adres tot de Tweede Kamer gewend. Hij verzoekt hier in de Kamerleden zich niet neer te leggen bij de door de minister verstrekte inlichtin gen en bepaalde maatregelen te nemen. Mevrouw De Boer, echtgenote van de voorzitter van de Bond van Mobilisatie-in validen, de heer P. de Boer te Drachten, werd in 1950 gearresteerd onder verden king te hebben ingebroken in het door de justitie verzegelde kantoor van de bond en geld te hebben ontvreemd. Bijna anderhalf Het wegenverkeersreglement bevat be palingen ten aanzien van koplantaarns voor automobielen en motorrijwielen. Deze bepalingen hebben ten doel de veiligheid bij rijden in het donker te bevorderen. Sinds de in 1953 tot stand gekomen wijzi ging van het reglement houdt één daarvan in, dat met ingang van 1 Januari 1954 kop lantaarns moeten zijn voorzien van een gloeilamp, waarvan de niet verblindende lichtbundel (het gedimde licht) wordt te weeggebracht door een gloeidraad welke aan de onderzijde is afgeschermd door een kommetje. In de praktijk betekent dit, dat koplantaarns waarin een gloeilamp met een kommetje kan worden gemonteerd in de plaats moeten komen van die van 't zo genaamde „sealed-beam" of Amerikaanse type, waarmede de auto's van Amerikaan se herkomst veelal zijn uitgerust. Voorts is in het Wegenverkeersreglement bepaald, dat koplantaarns en gloeilampen van 1 Januari 1955 af moeten zijn voorzien van een rijkskeurmerk, hetgeen betekent dat zij aan bepaalde normen moeten voldoen. De koplantaarns, waarmede auto's en motorrijwielen van Europese makelij zijn uitgerust, alsmede de meeste nieuwe auto's van de verscheidene in Nederland geïm porteerde Amerikaanse merken voldoen in het algemeen aan de gestelde eisen, maar zijn veelal niet voorzien van het voorge schreven rijkskeurmerk. Koplantaarns, welke aan de voorschrif ten beantwoorden, behoeven niet te wor den vervangen. Te zijner tijd zal er slechts een andere gloeilamp, voorzien van het rijkskeurmerk, in moeten worden gemon teerd. Op de koplantaarns zelf zal het rijkskeurmerk alsnog dienen te worden aangebracht. Voor dit laatste heeft de Rijksdienst voor het Wegverkeer, in overleg met de Nederlandse Vereniging „De Rijwiel- en Automobiel Industrie" (R.A.I.), een rege ling uitgewerkt. Een groot aantal garage-bedrijven is thans gemachtigd tot het doen aanbrengen van het rijkskeurmerk „NL" in bestaande autokoplantaarns, waarvan de merken en goedgekeurde typen zijn bekendgemaakt. jaar later bleek, dat niet mevrouw De Boer de inbraak had gepleegd, maar een briga dier van de gemeentepolitie te Drachten, die met het onderzoek was belast. De heer De Boer diende toen bij de Tweede Kamer een adres in, waarin hij om rehabilitatie van zijn vrouw verzocht. De minister heeft de Kamer op 6 Augustus medegedeeld, dat de Nederlandse wet het instituut der reha bilitatie niet kent. Reeds in 1952 heeft me vrouw De Boer een officiële verklaring ont vangen, wa,aruit blijkt dat zij niet schuldig is gebleken aan de inbraak, waarvan zij aanvankelijk is verdacht. De minister meende, dat hieraan verder niets valt toe te voegen. In het adres, dat de heer De Boer thans de Tweede Kamer heeft doen toekomen, zegt hij onder meer dat het koele antwoord van de minister hem ten zeerste heeft ge griefd, omdat daarin op geen enkele wijze verontschuldiging wordt aangeboden of leedwezen wordt betuigd wegens het feit dat zijn vrouw twaalf dagen onschuldig in hechtenis heeft moeten doorbrengen. Ten tweede acht hij het onjuist dat de minister tracht, de arrestatie van zijn vrouw goed te praten met de verzekering „dat er ten tijde van de beslissing jegens haar wel de gelijk gegronde verdenkingen hebben be staan en dat er dus niet lichtvaardig is ge handeld", aldus de heer P. de Boer in zijn adres. Nadat de heer De Boer een overzicht van het gebeurde in 1950 heeft gegeven, ver klaart hij, dat nog nimmer de voorwaarde, waarop zijn vrouw na twaalf dagen hech tenis op vrije voeten is gesteld, is inge trokken. Deze voorwaarde luidde, dat zij zich op geen enkele wijze meer met het bondswerk zou inlaten. Vergoeding van materiële schade kan volgens de minister worden gevraagd binnen drie maanden na de gerechtelijke uitspraak. Er is ten aan zien van mevrouw De Boer echter nooit een gerechtelijke uitspraak gevallen en formeel is zij nog steeds een door de justitie op schriftelijke belofte van non-activiteit op vrije voeten gestelde verdachte. „Wanneer begint voor haar nu de termijn van drie maanden te werken, opdat zij in elk geval de materiële schade alsnog vergoed kan krijgen?", vraagt de heer De Boer, die voorts meent, dat het hoog tijd wordt dat indien de wet het instituut der rehabiliteit niet kent, deze leemte in de wet ten spoe digste wordt aangevuld. Dukdalven zijn zware palen, in havens en rivieren ingeheid om er schepen aan vast te leggen. Het merkwaardige van het woord is het accent. Het ligt name lijk op de tweede lettergreep, geheel in overeenstemming met de afstamming van het woord uit Due d'Alve, de naam van de beruchte Spaanse landvoogd uit het begin van de tachtigjarige oorlog. Oude schrijvers verklaren de over neming van de naam uit het feit dat ook Alva hard en onverzettelijk was of menen dat de palen op een afstand ge zien iets hebben van een mager mensen hoofd dat uit een Spaanse mantel steekt. Mij dunkt een vergelijking met de Kop van Jut (een berucht moordenaar) op zijn plaats. Gaarne had men Alva even hard op de kop geslagen als men het de dukdalf deed bij het inheien. V»J PEKING (Reuter) De Britse Labour- parlementsleden, die een reis in China ma ken, hebben Maandag aangezeten aan een diner in een der grote zalen van het vroe gere keizerlijke paleis te Peking. Er waren ongeveer 400 gasten, onder wie vertegen woordigers van het corps diplomatique. Premier Tsjoe En Lai bracht een toast uit op de Chinees-Britse vriendschap. Hij sprak van een verbetering in de Brits-Chi- nese betrekkingen en zei, dat het Chinese volk de banden wenste te verstevigen. Hij zei verder van mening te zijn, dat de vijf beginselen wederzijdse achting voor de territoriale onschendbaarheid en souverei- niteit, non-aggressie, non-interventie in binnenlandse aangelegenheden, gelijkheid en wederzijds voordeel, en een vreedzaam naast elkaar voortbestaan van toepas sing dienen te zijn bij de betrekkingen tus sen alle landen. Zijn toespraak werd in het Engels en het Russisch vertaald. Clement Attlee zei in zijn antwoord: „Wij geloven in vrijheid en democratie en in de ontwikkeling van nationale stelsels door ieder land zonder inmenging van buiten af. Er bestond een grote behoefte aan samen werking en wederzijds begrip bij alle vol ken. De Labour-regering erkende indertijd de Chinese volksregering als feitelijke re gering van China." Hij zei van harte te ho pen, dat het Chinese' vólk na de lange pe riode van beproevingen en zorgen vrede zou krijgen en de gelegenheid om de levens standaard van de massa te verhogen. Voor het diner had de delegatie een be zoek gebracht aan de „verboden stad", de vroegere zetel van de keizerlijke familie. De Britten zullen een onderhoud met Mao Tse Toeng hebben na hun bezoek aan het Noord-Oosten van China. (Van onze correspondent in Bonn) Vooraanstaande buitenlanders, die hun landen op officiële posten in de West-Duit se bondsrepublek vertegenwoordigen, zijn het er over eens, dat het van psychologisch standpunt bekeken een onverstandige zet is geweest als plaatsvervanger van de mi nister van Binnenlandse Zaken, Schroder, die met vacantie is gegaan, juist de minis ter zonder portefeuille Waldemar Kraft te kiezen, omdat vrijwel iedereen weet dat hij in Hitiers derde rijk SS-Hauptsturmführer was. Ook in West-Duitse kringen schudt men afkeurend het hoofd over deze vreemd soortige benoeming en de pers spreekt al weer van een flater van de Bondsregering. In het buitenland, zowel in het Westen als in het Oosten, zijn de laatste tijd voort durend stemmen opgegaan, die volhielden dat in West-Duitsland weer zo veel vroege re nazi's op invloedrijke posities waren ge komen. De onthullingen van dr. John, die naar de communisten is overgelopen, heb ben nog olie op het vuur gestort. Van of ficiële West-Duitse zijde heeft men sedert weken geprobeerd John's beweringen te ontzenuwen door ze tegen te spreken. Maar wanneer men aan het hoofd van zo'n be langrijk en veelomvattend departement als dat van Binnenlandse Zaken een gewezen nazi-leider plaatst, kan dat er niet bepaald toe bijdragen de wereld van het tegendeel te overtuigen. Men krijgt de indruk dat het bijzonder moeilijk moet zijn andere mensen te vinden. ADVERTENTIE De regering van Pakistan heeft een nieuwe serie postzegels doen uitgeven ter gelegenheid van de zevende verjaardag van Pakistans onafhankelijkheid. Het is de eerste serie postzegels, welke in Pakistan werd gedrukt. De serie bestaat uit zeven zegels met waarden variërende van 6 pies tot 2 roepia's. V.l.n.r. bovenste rij: 6 pies- zegel in purper met een gezicht op het Kachan-dal, een bekende plaats voor toeristen; de 9 pies-zegel in blauiv toont de besneeuwde bergen achter Giloit met de vlag van Pakistan op de voorgrond. De zegel van 1 anna in licht rood toont de Badshahi Moskee in Lahore en de zegel van 1anna welke in rood is uitgevoerd, draagt de beeltenis van de zijkant van het marisoleum van Keizer Jehangir in Lahore. Van links naar rechts onderste rij: een zegel van 14 anna in donker groen, met een theetuin in Oost-Pakistan. verder een zegel van 1 roepia in lichtgroen welke bloeien de katoenplantages in West-Pakistan toont en tenslotte een zegel van 2 roepia uit gevoerd in oranje, met een afbeelding van een juteveld in Oost-Pakistan met een rivier en boten op de voorgrond. In Apeldoorn zijn twee broertjes van 7 en 8 jaar door het exploderen van een projectiel, waarmee zij speelden, licht aan de benen gewond. Een van de jongens moet een teen van de linkervoet missen. De kinderen speelden in de schuur ach ter de woning van hun grootvader en heb ben waarschijnlijk het projectiel laten val len. Bij nader onderzoek trof de politie in de schuuur nog een aantal gevaarlijke projectielen aan.... Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor het gehele examen mejuffrouw W. J. A. van Galen te Heemstede (van Rijkskweekschool Haarlem) en de heren M. G. H. Derks te Roelofarends- veen en W. F. Wilgenkamp te Velsen-Noord. Voor gedeelte A: de heer A. van 't Hof te Beverwijk. Voor gedeelte B: de dames A. C. M. Küb- samen te Amsterdam, M. C. H. Benning te Amsterdam en M. I. J. E. Bakker te Alkmaar. De heer J. Nieuwenhuis te Lisse slaagde te Leiden voor het examen praetijk-diploma boekhouden: voor het associatiediploma boek houden slaagde mej. M. van 't Wout te Lisse. GRIJS HAAR? "T-ar waarom toch? Wij kleu- m het onopvallend bij, dat is onze specialiteit Middenweg 126 - Tel. 22202 Haarlem-Noord PARIJS Berigten uit Madrid maken gewag van eene ernstige gisting onder het volk, welke gerigt is tegen de Koningin moeder Maria Christina. In de straten van de Spasnsche hoofdstad wordt een boekje verspreid, hetwelk tot titel voert: „De menigvuldige diefstallen van Maria Chris tina en hare waardige volgelingen". Het paleis van Maria Christina ivordt door hel volk dag en nacht streng be waakt om te voorkomen dat de Koningin naar elders de wijk neemt. De maarschalk Espartero heeft een begin gemaakt met de reorganisatie van de hof houding, doch ondervindt toenemende zwarigheden, naarmate hij tot de lagere rangen, zooals van dienstboden, kameniers en kappers en wat dies meer zij, nadert Hij is echter voornemens zijn plannen tot verwijdering van onwaardige lieden, die de Koningin omgeven, door te zetten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5