OORD PORSELEIN WRICLEY .Clowntje Rick Velsens lagere clubs denken voorlopig aan misverstand Wervelstorm en windhoos op het Snekermeer Beroep van HVGB afgewezen Haarlemse Cricketbond Courses te Duindigt 4 Nieuwe contacten met eersteklassers welkom maar dan tezamen Sneekweek, derde dag Weer 23 spelers uit de KNVB gezet Bleyenberg reisde alleen terug Sport in 't kort Waterpolo Engeland heeft nog 44 runs nodig voor zege Dammen „Constant" damkampioeri Wielrennen J. Captein winnaar in Ronde van Betondorp Nederlandse Tour-1)loeg verdiende frs. 3.395.000 Roeien Poolse roeisters ook naar Amsterdam? Zwemmen Nieuw wereldrecord op 4 x 100 m. wisselslag Blijf optimist e9n 'rmon* Voor de kinderen Wijzigingen in de Nederlandse zwemploeg LIKDOORNS S-oSLT? Automobilisme Joke Maasland liep hersenschudding op Tennis Nationale tenniskampioen schappen begonnen A th le riek KNAU wijst protest V. en L.-bestuur af Wereldkampioenschappen lijnbestuurde vliegtuigjes FEUILLETON EN door Gordon Folk DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 HET CONFLICT MET EERSTEKLASSERS Er is gisteravond een vergadering gehou den van de „lagere" voetbalverenigingen in Velsen, waar het verbreken der contacten tussen VSV en Stormvogels enerzijds en de lager geklasseerde clubs anderzijds aan de orde is gekomen. Men besloot de beide eer ste klassers een brief te zenden, waarin een vermeende misvatting omtrent het stand punt van de lagere clubs wordt rechtgezet. Hierin spreken de derde en vierde klassers plus de zogenaamde „afdelingsverenigin gen" als IEV de mening uit, dat het ver breken van de sportieve relaties tussen VSV, Stormvogels en de andere Velsense voetbalverenigingen op een omissie berust. Ter staving van hun standpunt sluiten zij een afschrift in van een brief aan wethou der H. de Boer van de volgende inhoud: Moeilijkheden tussen u en uw voetbal organisatie zijn oorzaak, dat ik gaarne aan uw verzoek voldoe om nog eens uw „aan deel" in het besluit van de raad van Velsen tot eventuele verhuur van het hoofdterrein van het sportpark Schoonenberg aan een prof-club, te releveren. Op de door mij uitgeschreven vergade ring, waar uw advies werd gevraagd, is door uw vertegenwoordigers verklaard, dat: a. u zich principieel tegen betaald voet bal verklaarde; b. u als voorstanders van zuiver ama teuristisch voetbal de wens uitsprak, dat ADVERTENTIE &A4fT£U0RlSSTR HAARLEM TEL 13439. FÉRD: BÖUTR 48 A DAM TEL 717162 Falcon Gabard Regenmantels Op de derde dag van de Sneekweek heb ben de zeilers enkele angstige ogenblikken meegemaakt. Omstreeks twaalf uur veran derde het Snekermeer in een woeste, koken de en golvende watermassa, hetgeen het gevolg was van een wervelstorm, die met een windhoos gepaard ging. Schepen sloegen om en hun bemanningen raakten te water. De waterpolitie bood onmiddellijk hulp en zo gebeurden er geen persoonlijke onge lukken. Dit angstaanjagende schouwspel nam slechts korte tijd in beslag en toen werd het weer rustig op het Snekermeer. De boten, die averij hadden opgelopen, werden weggesleept en de wedstrijden konden wor den voortgezet. Alleen de groepswedstrijden werden door dit gebeuren afgelast. De uitslagen luiden: Olympia jollen: 1. „Pepeye", D. J. Stuur man, Bergen N.H.; 2. „Klev'sche Wind", B. Holtmann, Duisburg-Beeck. 12 m.2 sharoie-klasse: 1. „Donderstien" W. J. Hansen, Enkhuizen; 2. „Hein de Deen" E. van Swaay, Nijmegen. Larkenklasse: 1. „Nunderke", C. Hoekstra, Sybrandaburen; 2. „My Hobby", A. van der Weerd, Almelo. Schouwen-klasse: 1. „Foarut". B. van der Veen, Oppenhuizen; 2. „Meerkol", F. Asma, Oppenhui-en. Jeugdklasse (Pluis): 1. „Billy li", Jac Al- bers, Rotterdam; 2. „Dombo", B. Louet Feis- ser, Rotterdam. 12 voets jollenklasse: 1. ..Trippelaartje", mej. H. Mulder, Langweer: 2. „Donkey". A. Kamsteeg, Oegstgeest; 3. Papoose", H. den Breeden van der Bout, Heemstede. 16 m.2 stinklasse B: 1. „Triton", B. Kom brink, Zwolle; 2. „Sylnocht", J. D. de Jong, IJsselmuiden. 30 m.2 klasse van de N.N.W.B.: 1. „Rom- ke", H. P. Wvbenga, Leeuwarden; 2. „Sper wer", W. H. Fahner, Leeuwarden. 16 m.2. s pklasse A: 1. „Vrijheid", B. de Haan, Sneek; 2. „Dirk Tom", B. de Haan, Sneek. B.M.-klasse: 1. „Swift", B. J. Graatsma, Sneek: 2 „Tial", A. Brinksma. Heerenveen 22 m.2 klasse van de N.N.W.B.: 1. „Porto Alègre", H. R. Schaap, Deerhum; 2. „Maple Leaf", T. Molenaar, Grouw. 16 m.2 streepklasse B 1: 1. „Adelaar", A. Bergsma, Groningen: 2. „Poask", O. de Groot, Emmeloord; 3. „Ventura", E. Wijngaard, Helium. Valkenklasse A: 1. „Rirette", R. Mulder, Langweer; 2. „Marjolijn', J. G. van Tien hoven, Reeuwijk. Pampusklasse: 1. „Poele-Poele", mej. G. de Waard, Wassenaar; 2. „Vlerkje", H. de Jong. Sneek. 16 m.2 streepklasse B 2: 1. „Carry" W Moeger, Amstelveen; 2. „Poedel", C. Reynen. Zwolle. Valkenklasse B: 1. „Prae-Record", J. D. Jonker, Leeuwarden; 2. „Thalassa", C. Kabel, Leeuwarden. Vriiheidsklasse: 1. „Twirke", E. Wierstra Jr., Sneek; 2. „Good Luck", U. Jager, Lemmer. 16 m.2 streepklasse A: 1. „Butterfly", H. van der Veen, Joure; 2. „Protheus", H. Kerst- holt, Groningen. Regenboogklasse: 1. „Tjerk", C. J. de Jong Jr., Sneek; 2. „Blikstiender", J. E. Priester, Sneek. geen betaald voetbal in het sportpark Schoonenberg zou worden togeelaten; c. indien echter Stormvogels en VSV tot het (semi) professionalisme zouden overgaan een zakelijke beoordeling door de raad van Velsen by de verhuur van ons sportpark, door u kon worden begrepen en werd aanvaard; d. betaald voetbal over de gehele linie een groter gevaar voor het amateuristische voetbal zou zijn, dan een op zakelijke gron den nu eenmaal beperkt prof. voetbal; e. het amateuristische voetbal door de nieuwe ontwikkeling, vooral wat haar jeugdvoetbal betreft, ernstig werd bedreigd; f. u een voorstel mijnerzijds toejuichte om door het gratis beschikbaar stellen van terreinen aan adspiranten en juniores de bedreiging van het professionalisme voor uw jeugdwerk, te voorkomen. De verdere ontwikkeling tussen u en de plaatselijke eerste klassers vervult mij met grote zorg. Als insider vrees ik, dat op actie reactie volgt. Ik spreek echter de wens uit, dat u niet het verderfelijke pad zult betreden om de jeugd in de conflicten der ouderen te betrekken, doch dat u zich als waardige vertegenwoordigers van het amateurisme moogt gedragen, waaraan juist in deze tijd zo'n grote behoefte is. (w.g. H. DE BOER) De besturen der lagere verenigingen zijn eenstemmig van oordeel, dat VSV en Stormvogels niet begrepen hebben, hetgeen in punt c van deze brief is vervat, namelijk dat de kleine verenigingen fel tegen pro fessionalisme zijn, maar zich aan de andere kant het zakelijke standpunt, als verdedigd in de laatste raadsvergadering, konden in denken. Zij hopen, dat het thans ontstane conflict niet „hard tegen hard" zal gaan en wacht rie^ reactie van VSV en Stormvogels met belangstelling af. Evenwel zijn zij niet be reid nieuwe contacten aan te knopen, als dit niet „en bloc" gaat; toenaderingspogin gen tot afzonderlijke lagere clubs zullen genegeerd worden. De Sportkroniek, het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, maakt melding van een aantal spelers, dat van het lidmaatschap vervallen is ver klaard „wegens het toetreden tot een niet door de KNVB erkende voetbalorganisatie". Het zijn de volgende spelers: J. Dinkel- berg (Alcmaria Victrix), W. Visser (DOS), Th. Vonhoff en Klein (DWS), H. Schijve naar en W. H. Nieuwenhuis (JOS), J. Ga demans (Velox), L. Krijbolder, P. van An- raad en M. Clavan (ADO), J. van de Borg (DHC), W. J. van Zuylekom (Sparta), J. ter Borg en E. Guichelaar (Enschedé), J. Enschede ('t Varvik), J. A. Walhout (NOAD), J. van de Heuvel (Blerick), J. Voncken (Bleijerheide), Fr. Swinckels (Sportclub Irene), G. Broekmans, P. Dries- sen, G. Smeets (VVV), L. J, van de Steen (Wassenaar). Bleyenberg. de midvoor van Rigtersbleek. is Maandagmiddag alleen thuisgekomen na de reis. die de rood witten in het weekeinde heb ben gemaakt naar het Roergebied. Dit is ge schied. naar aanleiding van een suggestie van het bestuur dat moeilijkheden vreesde tussen Bleyenberg en de overige spelers van Rig tersbleek. Er was gedurende de reis een geprikkelde stemming ontstaan, vooral toen Bleyenberg zei. dat hij nog niet wist of hij een contract zou sluiten met de N V. De Twentse Profs. Er was namelijk bericht, dat Bleyenberg Maan dag een contract zou sluiten met De Twentse Profs. Bleyenberg is om deze reden alleen teruggereisd. KOSTER WORDT PROF. De doelver- dediger van „Enschedese Boys" Koster heeft een contract getekend met de N.V. De Twentse P-ofs. DE INTERZONE FINALE VER. STATEN —ZWEDEN. Het bestuur van de Austra lische Lawntennis Bond heeft de data voor de interzone finale van de Davis cup-com petitie tussen de Ver. Staten en Zweden vastgesteld op 16, 17 en 18 December. De wedstrijd zal of in Queensland of in West Australië worden gespeeld. MASERATI NEEMT DEEL AAN GR. PR. VAN ZWITSERLAND. Maserati.zal bij de Grote Prijs van Zwitserland, welke op Zon dag 22 Augustus in Bern wordt gehouden, officieel vertegenwoordigd zijn met v{er racewagens, die respectievelijk bestuurd zul len worden door de Brit Stirling Moss, de Argentijn Roberto Mieres, de Amerikaan Harry Shell en de Italiaan Sergio Mantovani BUITENLANDERS WONNEN. In een vriendschappelijke wedstrijd in het Ajax- stadion te Amsterdam heeft Ajax met 41 verloren van de Belgische club Anderlecht. De Belgen hadden bij de rust de leiding met 20. Volewijckers verloor in Amster dam met 4—1 van de Duitse tweede klasser Herten uit Westfalen. Voor promotie naar de hoofdklasse wa terpolo is Maandag 9 Augustus in Amers foort de beslissende wedstrijd gespeeld tussen A.Z. en P.C. (Amersfoort) en Ii.V. G.B. (Haarlem). Bij de rust, toen de stand twee-nul was in het voordeel van A.Z. en P.C., staakte de scheidsrechter, de heer H. G. de Kok (Den Haag) de wedstrijd wegens duisternis. De sportcommissie van de Kon. Ned. Zwembond bepaalde, dat alleen de tweede helft nog zou worden gespeeld, en dus werd Vrijdag 13 Augustus, eveneens in Amersfoort, de wedstrijd hervat met de stand twee-nul voor A.Z. en P.C. De eind stand werd vijf-een voor deze club. H.V.G.B. had tegen de beslissing van de sportcommissie beroep bij het bondsbestuur aangetekend. De Haarlemmers waren van mening dat, na het staken wegens duister nis, de gehele wedstrijd opnieuw vastge steld had moeten worden. In zijn Maan dagavond in. Amsterdam gehouden verga dering heeft het bondsbestuur, van oordeel zijnde dat de sportcommissie niet in strijd met het reglement heeft gehandeld, het beroep van H.V.G.B. afgewezen. Hiermee is de promotie van A.Z. en P.C. naar de hoofdklasse dus definitief. De laatste testmatch Aan het einde van de vierde dag van de vierde en laatste, testmatch tegen Engeland had Pakistan nog een kans op de overwin ning. Wordt deze een feit dan zal de serie wedstrijden onbeslist eindigen. Pakistan ging in de tweede innings all out voor 164, waarna de Engelsen voor de tweede maal aan bat gingen. Zij brachten het tot 124 runs voor het verlies van zes wickets. Met nog vier wickets in anden moet Engeland dus 44 runs halen om te winnen. Een van hun batsmen, die nog aan de beurt komt, is Jim Mc Connon. Hij zal met de handicap van een ontwrichte vinger van zijn rechterhand moeten spelen. De scores zijn: Pakistan eerste innings 133, tweede innings 164. Engeland eerste innings 130, tweede innings 124 voor 6. Het scorebord ziet er als volgt uit: Hanif Mohammad c. Graveney b. Wardle 19 Shujauddin c. May b. Wardle12 Waqar Hassan run out 9 Maqsood Ahmed c. Wardle b. McConnon 4 Imtiaz Ahmed c. Wardle b. Tyson12 A. H. Kardar c. and b. Wardle17 Alimuddin lbw. b. Wardle0 Fazal Mahmood b. Wardle6 Zaulifqar Ahmed c. May b. Wardle34 Mahmood Hussain c. Statham b. Wardle 6 Wazir Mohammad not out 42 Extra's 3 Totaal164 Engeland, tweede innings: Hutton, c. Imtiaz Ahmed, b. Fazal Mahmood 5 Simpson c. and b. Zulfiqar Ahmed 27 May c. Kardar b. Fazal Mahmood53 Evans b. Fazal Mahmood ...-.3 Graveney lbw. b. Shujauddin 0 Compton c. Imtiaz Ahmed b. Fazal Mahmood 29 Wardle not out 5 Tyson not out0 Extra's 2 Totaal voor 6 wickets 124 Te Breda is de beslissingswedstrijd ge speeld om het clubkampioenschap dammen van Nederland. De titel ging naar de Rot terdamse club „Constant", die met 146 van „Excelsior" uit 's-Hertogenbosch won. De Ronde van Betondorp, die gistermid dag in Watergraafsmeer werd gehouden, is by de amateurs in een fraaie overwinning geëindigd van de jeugdige Amsterdammer Joop Captein. B(j de nieuwelingen, die een voorwedstrijd over 48 kilometer reden, ze gevierde L. Vink, eveneens uit Amsterdam. De Haarlemmer Tonny Peters en de Am sterdammer J. Wuurman waren de eer sten, die in de negentig kilometer lange wedstrijd voor amateurs een uitlooppoging ondernamen. Doch succes was hen niet be schoren. Ook Van der Ruit, die nadat er ruim vyftig kilometer was afgelegd, wist te ontsnappen en vijftien kilometer lang al leen aan de kop reed, werd weer ingelopen. Toen er evenwel nog achttien kilometer gereden moest worden, wisten er vijf ren ners, na een door Captein gewonnen pre miesprint, te ontkomen. De achtervolging werd door Van Heusden en Peters ingezet. Toen dit tweetal de kopgroep had bereikt, waren J. Tienstra en Captein er net uit weggesprongen. Deze twee renners ver overden een voorsprong van twintig secon den en stonden deze niet meer af. In de eindsprint toonde Captein zich onbetwist de sterkste door met vele lengten verschil van Tienstra te winnen. De uitslagen luidden: Nieuwelingen: 1. L. Vink (Amsterdam), 48 kilometer in 1 uur, 15 min., 28 sec.; 2. W. ten Herkei, 3. H. Schccrmeycr, 4. J. Zijlstra, 5. W. Neesman (allen Amsterdam). Amateurs: 1. J. Captein (Amsterdam), 90 kilometer in 2 uur, 21 min. en 49 sec, 2. J. .Tienstra (Halfweg), 3 P. van Heus den, 4. J. Schipper (beiden Amsterdam), 5. T. Peters (Haarlem), 6. A. van Bockel, 7. C. Jacobs (beiden Amsterdam), 8. W. Rusman (Haarlem), 9. J. Wuurman (Am sterdam) en 10. P. Tienstra (Halfweg). In l'Equipe komt een staatje voor van de verdiensten aan officiële prijzen en premies van de verschillende ploegen in de Tour de France van dit jaar. Het ziet er als volgt uit: Zwitserland 8.613.385 frs., Frankrijk 7.813.170 frs., Bel gië 3.997.585 frs., Nederland 3.395.000 frs., Z.O. Frankrijk 2.666.400 frs., West Frank rijk 2.449.185 frs., Spanje 2.333.585 frs., Noord Oost Centrum 2.033.885 frs., Z.W. Frankrijk 1.893.585 frs., Ile de France 1.583.285 frs., Lux.-Oostenrijk 356.580 frs. Naar de Nederlandse Roeibond meedeelt zijn nog inschrijvingen Voor de Europese roeikampioenschappen voor dames binnen gekomen uit Polen, en wel voor het nummer skiff en voor de dubbel twee. Aangezien Polen hiermee te laat is zal in een Vrijdagmorgen 20 Augustus op de Bos baan te houden bijeenkomst, waar alle deel nemende landen vertegenwoordigd zullen zijn, beslist worden >f deze inschrijvingen alsnog zullen worden geaccepteerd. In Marseille is een Franse damesploeg er in geslaagd het wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag estafette te verbeteren. De ploeg liet 5 min. 6.2 sec. noteren. Het oude record stond sedert 3 Augustus van dit jaar met 5 min. 7.8 sec. op naam van Hongarije (Judith Themesz, Klara Killerman, Maria Homereczky en Kathy Szoke). ADVERTENTIE helpt U over alle narigheid heen Behoud Uw stralend humeur me' e*n gulle Iach Bunkie ging weer verder, en telkens bleef hij toch eventjes bij de een of andere winkel staan, om te kijken; hij had nog wel tijd genoeg, al moest hij toch niet te lang treuzelen. Want tante Liezebertha wachtte op het zout. Kijkdaar zag hij weer zoiets moois: een étalage vol speelgoedtreinen! Daar kon hij toch moeilijk voorbij komen, zonder te kijkenJongens, wat zag dat er fijn uit; echt iets voor 'n jongen! De treintjes waren electrisch, en er was in de étalage 'n heel landschap gebouwd met rails, tunnels en stationnetjes. En daar doorheen reed zo'n mooi treintje, met brandende lichtjes vóór op de locomotief! Bunkie was helemaal verdiept in al dat moois, zodat hij alles om zich heen vergat. Zoiets fijns ook! Maar opeens werd zijn aandacht getrokken door een geluid... het leek wel, of er 'n heleboel mensen hard schreeuwden! Bunkie keek verschrikt om. Wat kon dat zijn? Toen zag hij 'n hoop mensen hard om de straathoek heen hollen13-14 In de Nederlandse zwemploeg voor de Europese kampioenschappen begin Sep tember in Turijn zijn enkele wijzigingen gekomen. De Schiedamse zwemster Cockie Gastelaars (SZC), die als reserve voor de 4 x 100 meter vrije slag estafetteploeg was aangewezen, heeft van de rector van haar school geen toestemming gekregen de eerste dagen van het nieuwe scooljaar te verzui men. De sportcommissie van de KNZB heeft daarop de RDZ-zwemster Jopie van Alphen aangewezen, doch ook deze is, wegens een buitenlandse reis, verhinderd. Greetje Kraan van HZC, Hilversum, zal nu als reserve de Nederlandse ploeg naar Turijn vergezellen. Buyze (HZ en PC), die als vlinderslag zwemmer was gekozen, heeft de KNZB medegedeeld de uitnodiging niet te zullen aanvaarden. Door een langdurige studiereis door Spanje is hij niet in de gelegenheid geweest voldoende te trainen. Van Rooy (Aegir) zal zijn plaats innemen. Aan de zeven waterpolospelers, die reeds in Enschedé waren bekend gemaakt, rijn toegevoegd: Wagenaar (Meeuwen). De Win ter (Merwede) en Wawlewijn (HZ en PC) Laatstgenoemde is tevens aangewezen als reserve voor de 4 x 200 meter vrije slag estafette. Zoals men weet, zal de definitie\ samenstelling van deze estafetteploeg be kend worden gemaakt na de wedstrijden, die Dinsdag 17 Augustus in het zwembad Crailo in Hilversum worden gehouden. BMHC 2—CVIIW 2. Gewonnen door CVHW met 52 runs. BMHC 48, R. Mayer 11. H. Rigbers 10. Bowlingcijfers CVIIW: F. Vogelsang 416, A. J. Ley er 3—15, F. Kottman 3—10. CVHW 100 voor 9 wickets, A. J. Leyer 15, J. Jacobs 22, J. D. Leyer Sr. 21, A. Visser 10. J. Machielse 12. Bowlingcijfers BMHC: R. Mayer 3—20. M, Sluyter 1—17, W. Herin ga 1—12. P. oDelwit 222, J. Schouw 1—5 Rood en Wit 5 BRood en Wit 5 C. Ge wonnen door R. en W. 5 C met 8 wickets. R. en W. 5 B 43, C. Molenschot 13. R. Westra 10. Bowlingcijfers R. en W. 5 C, J. C. Luining 7—13. G. Pliester 3—16. R. en W. 5 C 44 voor 2 wickets. H. Frijns 17 not out. Bowlingcijfers R. en W. 5 B, G. Scholte 212. De eindstand is nu: CVHW 2 10 7 3 - 17 Rood en Wit 5 C 10 7 2 1 16 Rood en Wit 5 A 10 4 3 3 11 Haarlem 3 10 4 2 4 10 Rood cn Wit 5 B 10 4 1 5 9 CVHW 3 10 4 - 6 8 Haarlem 4 10 1 3 6 5 BMHC 2 10 2 - 3 4 Tengevolge van de zware regenval in de afgelopen weken is de steeple-baan op Duin digt in een onberijdbare toestand komen te verkeren, zodat op de morgenmiddag te Duin digt te houden rennen de steeple-paarden oo stal zullen blijven. Jammer, daar hiermede één van de aantrekkelijkste nummers van het programma is verdwenen Het leeuwenaandeel der nummers wordt nu weer opgeëist door de dravers, die weer in groten getale de sintelbaan zullen bevolken. Zekere winnaars zijn in geen enkele der num mers aan te wijzen, zodat ongetwijfeld op een zeer spannend verloop mag worden ge rekend. Het amateursnummer brengt als favoriet aan de start P. Louis II, die in betere vorm geacht wordt dan Mc Heny. De ver rassing kan komen van Nuni Brewer, die bo vendien de beschikking krijgt over de zeer bekwame amateur Van Harlingen. Hoewel Geersen in de Olivier B-prijs met drie paarden is vertegenwoordigd staat een zege allerminst voor hem vast. Eerder wordt de 5-jarige Quick Star, die met ontheffing wordt gereden als eerste aan de finish ver- vvacht. gevolgd door de keuze van Geersen en Miss Zelda. Over een 2500 M lange afstand krijgen twee van de beste 3-jarigen „Sunshine" en „Sunny Boy" het op te nemen tegen een grote collec tie oudere paarden die echter met 20 en 40 M beiast zijn. zodat de kansen vrijwel gelijk zijn Beide 3-iarigen kunnen o.i. op de plaatsen eindigen doch niet de in vorm vooruitgaande Rascal Hanover bedwingen, die met Rose Marie het winnende koppel wel zal vormen In de Oiseau-prijs zijn de beide paarden van Stal Pays-Bas (Ruth Buffington. Queenly Bertha) oppermachtig en worden derhalve met groot vertrouwen aanbevolen, vóór Rosa Dear en de sterke Rolandus. In de openingsdraverij stellen zich de paar den op die het zoet der overwinning nog niet hebben geproefd. De 3-jarige Sorietha heeft echter al enige keren aangelikt en zal nu de definitieve hap wel doen. tenzij Red Star en Sally's Bertha deze 3-jarige nog te vlug vóór waren. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoorn ringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocuïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart U veel ellende. Tijdens de autoraces op het circuit van Zandvoort op Zondag is de enige vrouwe lijke coureur, Joke Maasland, zoals bekend met haar wagen over de kop geslagen. Hoewel het er aanvankelijk naar uit zag, dat Joke Maasland licht gewond was, is zij toch naar het St. Elisabeths-gasthuis in Haarlem vervoerd. Daar bleek dat zij een hersenschudding had opgelopen en dat er.ige ribben waren gekneusd. Op de Mets-banen in Scheveningen is een begin gemaakt met de wedstrijden om de nationale tenniskampioenschappen. Op de eerste dag deden zich geen verrassingen voor. De uitslagen luidden: Dames-enkelspel: mevr. A. Wu sl. mej. M. Bartels 6—3, 6—1; mej. J. Wienese sl. mevr. E. ten Oever 36, 75, 63; mej. H. Ver- steege sl. mej. J. van der Duim 64, 63; mevr. E. Theunissen sl. mevr. E. Lach de Bére 64, 2—6, 6—4: mej. A. Nieuwburg sl. mevr. J. n den Nieuwenhuysen 6—4, 62; mej. M. van der Lem sl. mevr. N. van Jer Miessen 86. 68, 6—3; mej. J. Marinkelle sl. mevr. P. Schütz 63. 64; mevr. E. Al- moes sl. i evr. N. von Dewall 6—3, 60; mevr. A. Koster sl. mej. Van der Berk 61, 64; mevr. L. Mulder sl. mevr. W. te Boek horst 62, 61; mevr. E. Ilendriksz sl. mej. J. Koekkoek 7—5, 6—4; mevr. T. Bus sl. mevr. H. Nugteren 6—1. 6—3. Heren-enkelspel: J. Goris sl. W. Arends 6—1, 6—1; G. Groeneveld sl. M. Mei ens 63, 64; J. Taminiau sl. G. Krull 60, 63; O. Timmers sl. W. Groen 63, 63; A. Kemper sl. H. Dungelmann 62, 60; C. Marre sl. W. Breukink 57, 63, 62; W. Maris sl. H. Kunst 6—2, 0—6, 8—6; E. d' Arnaud -an Boekholtz sl. A. Lim 6—2, 63; G. Adema van Scheltema sl. C. Beek 9—7, 6—2; H. Bitter sl. P. Tiele 7—5, 6—4; J. Michielsen sl. Ph. Lach de Bère 6—0, 62; H. van de Weg sl. W. Saarberg Jr. 64, 63; J. Blaauw sl. S. Tjoa 8—6, 8—6; P. van Eysden sl. G. Pastoors 64, 63; R. Ver- groesen sl. J. Arends 64, 26, 75; Th. KlinksDoor sl. E. Olie 6—2, 6—0; C. van d •- Peyl sl. R. van de Weg 63, 16, 63; H. Biesheuvel sl. J. Groen 61, 64: A. Kloe- zen sl. E Scheepe 6—3. 6—2; A. Bouwer sl. P. de Groot 6—3, 6—0; Th. Kramer sl. J. van der Haar 9—7, 64; P. Dominicus sl. Th. Vossen 5—7. 6—0, 6—2; F. van der Graaft sl. W. van Herwijnen 86. 62; G. Mutsaerts sl. H. de Vries 2—6, 6—0, 6—2. Naar wjj vernemen heeft de nationale technische commissie van de K.N.A.U. het schriftelijk protest van het bestuur van Vlug en Lenig inzake de samenstelling van de 4 x 100 meter estafetteploeg voor de Europese kampioenschappen in Bern af gewezen. Het Nederlandse team zal dus be staan uit Saat, Van Herdeveld, Rulander en Moerman met als reserve Aret. De technische commissie heeft Moerman in de ploeg opgesteld, omdat de Pro Patria- loper op de Zuidhollandse kampioenschap pen op de 200 meter zijn concurrenten heeft verslagen en op de 100 meter zowel Leeu wenhoek als Van Raamsdonk achter zich heeft gelaten. Naar wij nog verder vernemen hebben Harry de Kroon (Trekvogels) en Broeken (Kunst en Kracht, Tilburg) de wens te ken nen gegeven om persoonlijk, dus niet voor rekening van de K.N.A.U., naar Bern te gaan. Ook ■Xns Panhorst-Niessink (A.P.G.S). is door de N.T.C. in de gelegenheid gesteld om persoonlijk in te schrijven, doch zij heeft tot nu toe niet van de gelegenheid gebruik gemaakt. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor luchtvaart organiseert dit jaar de wedstrijden om de wereldkampioenschap pen voor modelvliegtuigen met lijnbestu- ring. Er bestaat voor dit evenement veel internationale belangstelling. Inschrijvin gen zijn ontvangen uit Amerika, België, Engeland, Frankrijk, Italië, Joegoslavië, Oostenrijk en Zweden. Ook een Neder landse ploeg zal aan de wedstrijden deel nemen. Deze wereldkampioenschappen zullen op 20 en 21 Augustus gehouden worden in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage. HONGAREN WONNEN WEER. Te Kopenhagen werd een voetbalwedstrijd ge speeld tussen het Deense nationale elftal en een vertegenwoordigende ploeg van Hon garije. De Hongaren wonnen met 40, rust stand 20. In de Hongaarse ploeg waren zrven internationals opgesteld. i) HOOFDSTUK I Portlevion Het wekte helemaal geen verwondering, dat de inwoners van Portlevion, toen zij Roger St. John Macavoy uit zijn wrakkige auto zagen stappen, dachten met een nieu we artist te doen te hebben, die hoekjes en vergezichten van deze afgelegen schilder achtige vissersplaats op het doek wilde vastleggen. Prof. Roger Macavoy kon dan een zekere wetenschappelijke faam verworven hebben, hij had in het geheel niet het uiterlijk van een droge kamergeleerde; krachtige athle- tische lichaamsbouw, een grijze kuif boven een breed voorhoofd, helder flonkerende ogen, wangen waarvan de kleur toonde dat zij aan de buitenlucht gewend waren, een stevige knevel en een ruige baard. Hij had meer het uiterlijk van een Bohemien dan van een wetenschapsman, en ook zijn ge dragingen stemden daarmee overeen. Hij voelde zich thuis in ieder gezelschap en alle omstandigheden, bezat een levendig gevoel voor humor en wist het goede van de aarde te genieten waar het op zijn weg kwam. Geen wonder dus, dat de vissers, die op de kade slenterden, de professor bij zijn aankomst in het vroege voorjaar van 1939 voor een schilder „of iets dergelijks" aan zagen. Portlevion verheugde zich in die ja ren over zijn ontdekking door schilders en zeilers, hengelaars en andere toeristen. De oude John Penrose, de gemoedelijke herbergier van „Admiral Hawkins" had dan ook een zestal slaapkamers en zowaar ook een badkamer aan zijn aardige 16e eeuwse toeristen verblijf toegevoegd, die uitzagen over de kleine haven en beschut lagen tegen de Noordenwind door de gril lige rotsen aan de achterzijde. Penrose bracht John Macavoy onmid dellijk na zijn aankomst naar de voor hem bestemde logeerkamer. „Keurig, dat zal best gaan", meende de professor toen hij zijn vertrek betrad. Om tweeërlei reden was hij verheugd óver de hem toebedeelde behuizing. In de eerste plaats maakte dit vertrek deel uit van het oude gebouw, waardoor het gemoedelijker was, ondanks de misschien wat gêringe omvang en minder moderne bouw en aan kleding. Voornamelijk echter omdat deze kamer, in tegenstelling met de andere die een uitzicht op de haven boden, een raam op het Westen had, waardoor hij een blik kon werpen op dat ene, dat hem uit Lon den naar deze uithoek had gevoerd: het ruwe rotseiland, ongeveer een kwart mijl buiten het kleine haventje. Van makelaars, die begerig genoeg bleken om het eiland zo spoedig mogelijk van de hand te doen, had hij geamuseerd gehoord over de slech te reputatie van dit eilandje. Nu, in de gloed van de dalende zon, temidden van het rustige en oplichtende water was er geen enkele suggestie, dat er iets sinisters aan dit eilandje verbonden zou zijn. „Zo, dat is dus het eiland?" „Dat is het. Dat is Lobsterpot". „Noemen jullie het hier zo?" „Dat doen we, ja", merkte Penrose na drukkelijk op, met zijn kale hoofd knik kend. „Maar waarom in 's hemelsnaam de Lob sterpot, de Kreeftenfuik? Het lijkt er hele maal niet op. Het lijkt meer op een oude schoen, hoog en stijl in het Noorden en langzaam aflopend naar zeeniveau in het Zuiden". „Van hier gezien hebt u gelijk mijnheer. Maar uit zee, uit het Noorden, is het an ders. Een kreeftenfuik is het absoluut, al vangt hij geen kreeften maar mensen". Professor Macavoy grinnikte en vroeg met een uiterst verbaasde klank in zijn stem wat Penrose bedoelde. „Tja, wat er aan de hand is weet nie mand, maar vast staat, dat de Lobsterpot indertijd heel wat mensen te pakken ge had heeft en heus wel met doden door zal gaan als er iemand zo gek is zich om de een of andere reden met het eiland te be moeien. Vraag de vissers maar eens, vooral de ouderen zoals Harry Polden". Penrose ging door met vertellen hoe, keer op keer, dood en rampspoed gekomen waren over ongelukkige zeelieden, wier schip op de klippen strandde en die het eiland hadden weten te bereiken. Meestal kwamen zij door een gewelddadige dood om het leven, verdwenen mysterieus, kwamen om van de honger of overleden aan hun vj-wondin- gen voor zij door de vissers verlost konden worden, als die tenminste hur. huid waag den door naar het eiland te varen. Met vuur vertelde Penrose, hoe enkele jaren geleden een paar jonge toeristen naar het eiland waren geroeid om het vogel leven te bestuderen. Zij hadden er een week willen blijven, maar aan het einde van die tijd was er storm komen opsteken, en toen die een week later luwde en een groepje vrijwilligers naar het eiland ging om de toeristen te bevrijden, vonden zij er niets behalve een kleine tent en nog wat kampeerartikelen. Het tweetal was spoor loos verdwenen. Ja, ja, Lobsterpot vangt mensen en laat ze verdwijnen „Nu, dan kan ik alleen maar hopen dat 't eiland met mij niet hetzelfde zal doen", glimlachte professor Macavoy. Een kreet van ontzetting toonde de ont steltenis van Penrose. „Wat* u bent toch niet van plan er een voet aan wal te zet ten?" „Wis en waarachtig wel; sterker zelfs. Ik denk er over om het eiland te kopen en er te gaan wonen". „Lobsterpot kopen? En er gaan wonen? Dat is belachelijk, dat kan toch niet...," „We zullen zien. Maar in ieder geval ben ik voor dat eiland hierheen gekomen. Ik wil het eens bekijken en zien of het ge schikt is voor wat ik van plan ben. Ik heb een plek nodig, waar ik rustig en onge stoord kan werken". „Wat dat betreft kunt u zeker zijn. Nie mand zal er u komen storen. Maar of u er zult kunnen werken? Wel. u kunt er niet eens leven. Lobsterpot dood mensen Ik zou het niet doen als ik u was. En bo vendien is er niets te schilderen. Niets be halve de ruïne van het huis". Professor Macavoy lachte. „U moet we ten dat ik helemaal geen schilder ben. Ik moet wetenschappelijk werk doen, in een afzondering die ik in Londen niet vinden kan. Daar lopen vrienden en kennissen all- door binnen op het ogenbLik dat je ze het minste gebruiken kunt", Penrose zette met overtuiging zijn po gingen voort om de profossor van zijn dwaze voornemen af te brengen. Het be reiken en verlaten van het eiland beschreef hij als een levensgevaarlijke onderneming. De getijdestroom veroorzaakte steeds een sterke, wilde en onbevaarbare werveling tussen de klippen en ook in de kleine baai aan de voet van een steile rotsmuur, waar zich de enige landingsplaats bevond. En zelfs daar was het gevaarlijk om te landen door de verraderlijke windstoten, die om de rotsen schoten. Alleen bij dood tij en verdere gunstige omstandigheden zou men er kunnen landen. „Ben je er eenmaal, dan moet je er blijven tot zich weer eens een gunstige gelegenheid voordoet om weg te komen". „Dan moet ik dat risico ook maar ne men Nadat de professor zich had opgeknapt, vond hij enige tijd later Penrose terug in de genoeglijke salon voor de hotelgasten, waar hij gewaar werd de enige gast te zijn op dat moment. Het was blijkbaar nog te vroeg in het seizoen voor het normale toe ristenbezoek. Bij de bar vond hij echter enkele cafégasten, en Penrose wees hem onmiddellijk op Harry Polden, die oude visser, die hem wel meer zou kunnen ver tellen over Lobsterpot. „Harry, kom eens hier!" Harry bleek het type van de stoere, onverzettelijke visser te zijn. door een hard bestaan tot een bonk van kracht en rustige zekerheid gevormd. Nadat beiden achter een glas bier ge ïnstalleerd waren in een privékamertjë, waar zij vrijuit zonder gestoord te worden konden praten, maakte de professor aan Harry Polder, duidelijk, dat hij er over dacht Lobsterpot te kopen en er zich te vestigen Even scheen de oude visser zich af te vragen of hij het wel goed begrepen had. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6