Gillette Onvoldoende belangstelling bij sommige scholen voor het culturele vormingswerk Tot straks Nu kan iedereen sich met Gillette scheren! Vrolijk zwemfeest van Haarlemse Speeltuinen in Houtvaartbad 9 Kort en bondig in Royal rieven aan Plan voor flatgebouw van negen étages Expositie van Oosterse kunst in Huis Van Looij Federmann-optiek Ruzie om een hond liep op vechtpartij uit de redactie DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 In Haarlems Zuiderhoutpark Burgerlijke Stand van Haarlem BLUE 75 Ct per pakje van 5 Overveense door jeugdige wielrijder aangereden Haltes NZH weer op Stationsplein te Leiden Haarlemse Politierechter Vaderlijke vermaning van Haarlemse politierechter Boekhouder bestal reisbureau i In het zojuist verschenen verslag van de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd te Haarlem over de werkzaamheden in het tweede jaar van haar bestaan wordt met voldoening van een groeiende belangstelling gewag gemaakt. Steeds meer dringt het besef door, zo wordt daarin gezegd, dat het opdoen van intel lectuele kennis alleen niet voldoende is, doch dat daarnaast plaats moet zijn voor een vorming in aesthetische zin. Pas dan wordt voldaan aan de voorwaarden van een harmonische levensopbouw. Toch is de deelneming van de leerlingen percentueel nog te laag: slechts 1750 scholieren vormen de vaste bezoekers van de jeugdconcerten, dat is slechts 13 van het totaal aantal leerlingen van inrichtingen voor voortgezet onderwijs in Haarlem en omgeving. De commissie heeft de indruk, dat de oorzaak van de onvoldoende belangstelling moet worden gezocht in gebrek aan mede werking bij sommige leiders van scholen. Voorts is het niet uitgesloten, dat bij een deel der leerlingen de toegangsprijzen een rol spelen. Men heeft reeds getracht aan dit bezwaar tegemoet te komen door bij voorbeeld de toegangsprijzen voor de schouwburgvoorstellingen tot f 0.75 te ver lagen. In het rapport wordt gezegd, dat de commissie alles in het werk zal stellen om de leidingen van de scholen tot volle mede werking te bewegen, voor zover die nog niet gegeven wordt. Er is in het afgelopen jaar een subcom missie in het leven geroepen, die zich met de „filmische" opvoeding bezig houdt. Deze beschouwt het als haar taak de jeugd op filmgebied de weg te wijzen en het onderscheidingsvermogen te verster ken. Voorzitter van deze commissie is de heer J. de Vaal, directeur van het Neder lands Filmmuseum, wiens plaats in de to neelcommissie thans wordt ingenomen dooi de heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei. Om te voldoen aan een duidelijk geble ken behoefte is er voorts een afzonderlijke commissie voor de vorming van de oudere leerlingen van de lagere scholen ingesteld, waarvan mr. M. L. Stibbe het voorzitter schap bekleedt. Wethouder D. J. A. Geluk is voorzitter van de algemene commissie. Toneel en muziek De muziekcommissie stelde voor het sei zoen 19531954 een programma samen van vier concerten door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam, die ook de mondelinge toe lichtingen gaf, benevens een uitvoering door het Nederlands Kamerkoor onder lei ding van Felix de Nobel. Voor meer dan vijfduizend leerlingen zijn meer dan twin tig keer films vertoond over de instrumen ten van het orkest. De belangstelling voor de jeugdconcer ten is zodanig gestegen, dat elke uitvoering moest worden herhaald. Het aantal bezoe kers varieerde van 1558 tot 1740. Voor het Nederlands Kamerkoor waren er slechts 282. Met het bestuur van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest werd een gunstige overeenkomst aangegaan betref fende het aantal te geven concerten en de vergoeding daarvoor. De gemeentelijke Concertzaal kon worden gehuurd tegen een speciaal gereduceerd tarief. In dezelfde periode zijn in de Stads schouwburg vier toneelstukken vertoond „Hart tegen hart" van Scribe en Legouvé door de Nederlandse Comedie, „Anastasia" Naar wij vernemen is bij de gemeente Haarlem sinds enige tijd een plan in studie voor de bouw van een hoog flatgebouw bij de ingang van het Zuiderhoutpark. Er zijn voor dat punt, de thans nog groene driehoek tussen Mauritslaan, Van Lenneplaan en Willem de Zwijgerlaan, al meer plannen voor flatbouw geweest, on der meer van prof. G. H. Holt. Al die projecten hebben echter de eind streep niet gehaald, hetzij omdat de finan ciële mogelijkheden voor verwezenlijking ervan ontbraken, hetzij omdat de ontwor pen gebouwen de toets van de door ue Schoonheidscommissie geuite critiek niet konden doorstaan. Dat laatste is ook met het nieuwe plan het geval. De meerderheid van de Schoon heidscommissie verzet zich namelijk tegen de door de architect, prof. ir. H. T. Zwiers, gedachte hoogte van het gebouw, dat acht en negen verdiepingen zal omvatten in een geleed blok. Intotaal zou het gebouw vijf tig royale flatwoningen bevatten. B. en W. van Haarlem echter hebben ge meend dit plan na het afwijzende advies van de Schoonheidscommissie niet zonder meer terzijde te moeten leggen. Het heeft namelijk tal van aantrekke lijke kanten. Niet alleen omdat velen van oordeel zullen zijn, dat het Zuiderhoutpark aan zijn entrée een markant gebouw best kan gebruiken, maar ook omdat het woon gelegenheid biedt aan een categorie per sonen, waarvoor de vestigingsmogelijk heden in Haarlem van beperkte aard zijn. Er wordt op het ogenblik nog over enige omstreden punten met de ontwerper over leg gepleegd. ADVERTENTIE HAARLEM, 16 Augustus 1954 BEVALLEN van een z o o n 13 Aug., J. van Schravendijk—Smit. M. Dollé—John; 14 Aug., S. W. Venings—van Teeseling, W. van den Bergvan Zutphen; 15 Aug., A. M. Winke laarvan der Meij; M. Th. van KolOpmeer, J. C. Boldingh—Bentfort van Valkenburg, W. C. M. Leuvenvan der Meer, A. A. van Ange- ren—Broekman. M. A. van Hoorikvan Schie, P. H. Vermeulenvan Hoof, A. E. Broerse Hubers. W. WoerleeNoordhoek; 16 Aug., C. M. Boschde Jel. BEVALLEN van een dochter: 13 Aug, C. BoeréeOud, G. M. Sipmavan Hou ten; 14 Aug., E M. GerritsenFlipphi, J. E. A. Kroon—Maazen. 15 Aug., A. E. Wesselius— Slenders. S. Komduur—Duijff, 16 Aug., Chr. A Brouwer—Schild. ONDERTROUWD: 16 Aug., W. J. F. M. Thorborg en C. E. Thoolen; C. J. A. Reichert en L. M. J. Kimman, D. H. Stegeman en A. M Gabriels. OVERLEDEN: 13 Aug., E. Terpstra, 70 j„ Reggestraat; 15 Aug., J. Hazevoet—van den Haak, 39 j.. Koningstraat. van Marcelle Maurette door de toneelgroep Theater, „Goejanverwellesluis" van Rolf Petersen door „De witte vogel" en „De familie Kegge" in een bewerking van Henk Bakker door de letterlievende vereniging „J. J. Cremer". Het laatstgenoemde stuk is vier keer opgevoerd om aan alle aanvra gen (ruim 3300) te kunnen voldoen. Door de leraren werd het bezoek aan deze voor stellingen met het oog op het litteraire on derwijs warm aanbevolen. Een groot succes is geweest de speciale voorstelling door het Danstheater van Pa kistan onder leiding van de onlangs over leden Bulbul Chowduroy op 18 November in het Minerva-Theater, evenals die door Ballet Recital van Sonia Gaskell in de Stadsschouwburg, welke totagl was uitver kocht. In het Bloemendaals Openlucht theater is verleden zomer een bijzondere schoolvoorstelling gegeven door het Natio naal Danstheater van Griekenland. Beeldende kunst De commissie voor de filmische vorming heeft intussen voorbereidingen getroffen voor een programma voor de komende cur sus. De directies der Haarlemse bioscopen hebben volledige steun terzake van het be schikbaar stellen van zalen toegezegd. Bij voldoende deelneming zal er een cursus worden gegeven voor de leerkrachten, teneinde hen in staat te stellen de leerlin gen meer v/aardering voor de film bij te brengen. In het Minerva-Theater heeft een door ongeveer honderd docenten bijge woonde demonstratie plaats gehad. In Maart 1954 zijn in het Lido-Theater voor meer dan vijfduizend leerlingen school voorstellingen van „De verovering van de Mount Everest" gegeven. De commissie voor de beeldende kunst heeft rondzendingen georganiseerd van re producties van bekende meesterwerken langs de scholen. Voor de aanschaffing daarvan heeft de gemeente Haarlem een bedrag beschikbaar gesteld. Deze zijn ge durende een maand tentoongesteld geweest in het Huis van Looy. Het is de bedoeling deze collectie ieder jaar met nieuwe aan kopen uit te breiden. Daarbij zal worden uitgegaan van het principe de leerlingen systematisch kennis te laten nemen van de perioden, waarin de schilderkunst wordt ingedeeld. Vermoedelijk zal in het kennen de cursusjaar een grote tentoonstelling van Oosterse kunst worden gehouden. Achtenzestig docenten hebben, in twee groepen, een onder leiding van de direc teur van het Frans Halsmuseum staande voorlichtingscursus gevolgd. Voor een der gelijke cursus voor leerkrachten bij het lager onderwijs gaven zich honderdvijfen tachtig onderwijzers en onderwijzeressen op. Het nadelige saldo op de exploitatie rekening van de afdeling muziek bedraagt f 1422.10. De toneelcommissie kwam f 1295,62 tekort, de afdeling film f219,57 en die voor beeldende kunst f 1196,61. ADVERTENTIE Een Gillette precisie-scheerapparaat 32* met 2 Blauwe Gillette mesjes voor slechts Deze prijs stelt iedereen in staat kennis te maken met de wereldberoemde Gillette producten. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld, daarom gaan ze langer mee. Een pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes kost nu f 0.75. Een pakje van 10 - fl.50. Zonder extra kosten, kunt U een Dispenser krijgen met 10 Blauwe Gillette mesjes f 1.50, waardoor U met één druk van de duim, een nieuw mesje in Uw apparaat kunt leggen. Ga nu ook over op Gillette! Het Koninklijk Instituut voor de tropen bereidt in samenwerking met de commissie voor de culturele vorming van de school gaande jeugd een tentoonstelling van Oos terse kunst voor. De expositie zal in October van dit jaar worden gehouden in het Huis Van Looy, de data zijn nog niet vastgesteld. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren om vooraf het onderwijzend personeel van de Haarlemse scholen in de gelegenheid te stellen zich over de te exposeren voorwer pen voornamelijk sierkunst en kunst voorwerpen uit Indonesië en Nieuw-Guinea te oriënteren. Maandagmiddag om drie uur wilde de zesendertigjarige mevrouw S. K. uit Over- veen met haar fiets van de Recifelaan de Rio Grandelaan te Overveen inrijden. Zij sloeg links af en uit Noordelijke richting naderde een veertienjarige jongen, die met een grote snelheid fietste. Mevrouw K. werd aangereden, brak haar linkerbeen en liep vermoedelijk een schedelbasisfrac- tuur op. Per ziekenauto is mevrouw K. naar de Maria-stichting overgebracht. Vanmorgen was haar toestand vooruit gaande. In ons blad van Zaterdag deelden wij mee, dat de Noord Zuidhollandse Ver voermaatschappij veel hinder ondervond van zandverstuivingen tijdens werkzaam heden op het Stationsplein te Leiden en dat de haltes tijdelijk verplaatst waren naar de Rijnsburgerweg. De directie van de NZH heeft een be spreking gevoerd met het gemeentebestuur van Leiden en het resultaat is geweest, dat dit medewerking toezegde om moei lijkheden te voorkomen. Schermen van steen zullen worden opgetrokken, waar door verwacht wordt, dat er weinig zand zal verstuiven. De NZH heeft met ingang van vandaag de haltes weer ingesteld op het Stationsplein. ADVERTENTIE Voor elk gelaat een bril die staat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Een spelmoment uit de pushbalwedstrijd. Het zwembad aan de Houtvaart heeft Maandag de gehele ochtend gedaverd van de luide aanmoedigingskreten en het ge lach en gejuich van honderden enthou siaste kinderen, die kennelijk hoogst ge amuseerd de verrichtingen van hun speel kameraadjes in de bassins gadesloegen. Dit alles ten gevolge van het zwemfeest, in het kader van de Vacantiespelen 1954 door de vacantiecommissie van het Haar lems Verbond van Speeltuinverenigingen georganiseerd. Dit zwemfeest omvatte een aantrekkelijk èn gevarieerd programma, bestaande uit een dozijn wedstrijdnummers, waaraan werd deelgenomen door ongeveer driehon derd jongens en meisjes van zes tot veer tien jaar, allen leden van de verschillende Haarlemse Speeltuinverenigingen. Behalve door middel van de gebruikelijke 25 meter schoolslag konden zij hun behendigheid en reactievermogen vooral demonstreren bij het ten uitvoer brengen van de meer spectaculaire opgaven; zoals het zwemmen met een kleine bal op een pollepel, het bal- londuiken, waarbij een ballon in de duik moest worden meegenomen en het hin- derniszwemmen met een autoband. De jongens en meisjes die de zwemkunst nog niet machtig waren werden door de orga nisatoren evenmin vergeten; zij konden volstaan met door het water te waden, waarbij dan onderweg een houten dolk in een ring moest worden bevestigd. Een op gave, welke gezien de vele mislukte po gingen, nog niet eens zo eenvoudig was en uiteraard telkens de nodige hilariteit ver wekte. Een der hoogtepunten van het pro gramma was de pushbalwedstrijd in het water, waarbij uiteindelijk de jeugdige vertegenwoordigers van „De Glasblazers" na een sportieve strijd de zege behaalden, waardoor zij het recht verwierven de grote bal, waarmee de wedstrijd was gespeeld, als trofee te behouden. Na afloop van het zwemfeest vond de prijsuitreiking plaats, waarbij tientallen winnaars met een prijsje gelukkig Werden gemaakt. Behalve de vele moeders, die de enthou siaste pogingen van haar kinderen met in tens medeleven gadesloegen, gaven ook de heren K. de Graaf, ambtenaar Lichame lijke Opvoeding en D. Rookhuizen, tweede voorzitter van het Haarlems Verbond van Speeltuinvei-enigingen, door hun gewaar deerde aanwezigheid van belangstelling in dit zwemfeest blijk. Het slotwoord was ditmaal van de heer J. Martens, die zijn grote ingenomenheid over deze voorbeel dig geslaagde ochtend in het kort tot uit drukking bracht. Hij verzuimde daarbij niet zijn erkentelijkheid te betuigen aan de vele leidsters en leiders, die hun mede werking ook weer aan dit zwemfeest wil den verlenen en in het bijzonder aan het adres van het gemeentebestuur van Haar lem, dat telkens blijk geeft het speeltuin werk zo goed gezind te zijn. Maandagmorgen is voor de Haarlemse politierechter, mr. N. Smits, een zoals de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitio, het noemde typisch Oostzaanse zaak behandeld, die nogal wat drukte in de rechtszaal verwekte, voordat beide par tijen, al dan niet tevreden het gerechtsge bouw verlieten. Een 26-jarige getrouwde Oostzaanse was onlangs bij haar moeder in Oostzaan op be zoek gegaan en op een gegeven ogenblik stond zij buiten met een grote bouvier. Zij vond die hond aardig, maar de buurman van haar moeder dacht er anders over. Hij stak zijn gevoelens tegenover de hond dan ook niet onder stoelen of banken, maar riep luid, dat het nare beest weg moest gaan, daartoe met zijn voet een gebaar makend, dat aan zijn woorden kracht bij zette. In feite zei hij het echter minder ge past dan wij hier vermelden en zijn woor den troffen de Oostzaanse dan ook in het hart. „Dat moet je eens tegen mij zeggen!", riep zij de man toe, die haar daarop kwali ficeerde als een kleine kamerolifant. „Je zult je grote kop bedoelen," was het weerwoord van de jonge vrouw en toen v/aren de poppen aan het dansen: hoe het gegaan was, wist niemand meer precies te vertellen, maar vast staat in ieder geval, dat de vrouw een paar klappen in het ge zicht kreeg, dat onmiddellijk vol bloed zat. De man scheen nog gezegd te hebben, dat zij wel eens vroeger in haar graf kon lig gen, dan zij zo op het eerste ogenblik dacht, maar dat had haar niet bezwaard. Haar gedachte was namelijk geweest: „Dat hin dert helemaal niet; als ik er vandaag in lig, dan ligt hij er toch in ieder geval mor gen in!" Een opmerking, die de gedachte aan een strijd op leven en dood zeker zou rechtvaardigen, maar in weerwil van dit alies ging het voor de rechter zeer gemoe delijk toe. De man, die als verdachte terecht stond, was van mening, dat hij eerst zelf een klap gekregen had, waardoor hij „finaal van de kaart" was geweest.. Mr. Smits oordeelde, dat hij ondanks dat veel te ver was gegaan. De officier van Justitie eiste een geld boete van zestig gulden; de politierechter deed er twintig gulden af. Hiermee was de zaak nog geenszins af gedaan, want de verdachte stond hierna opnieuw terecht en wel voor belediging. Toen de vechtpartij was afgelopen, was de moeder van de jonge vrouw zich met het geval gaan bemoeien en het gevolg daar van was, dat zij een aantal scheldwoorden van 'smans kant te verwerken kreeg. „Ik vond dat erg vervelend," was haar commentaar voor de politierechter, „want we hebben nog nooit narigheid met elkaar gehad." Toen ontspon zich een levendig gesprek tussen de beide partijen over de toedracht van de zaak; men trachtte elkaar met drukke gebaren duidelijk te maken, hoe alles in zijn werk was gegaan. Het werd een geven en nemen, schouderop halen en lachen, tot mr. Smits een eind maakte aan deze een-acter. Mr. Pitlo eiste voor de belediging een boete van 25 benevens een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. De politie rechter vond twintig gulden alleen vol doende. Inwoningsruzie in Badhoevedorp ,,'t Was op een Woensdagochtend, edel achtbare, en ik stond in de keuken de rui ten te zemen", vertelde een getuige uit Badhoevedorp Maandagmorgen aan de Haarlemse politierechter, mr. N. Smits. „Ik hoorde plotseling wat lawaai aan de voorzijde van het huis en toen ik keek, zag ik dat zij m'n planten stond uit te rukken en er op stond te trappen". Die „zij" was dan haar bovenbuurvrouw en het was op slag duidelijk, dat ook deze beide vrouwen te kampen hebben met het veel voorko mende euvel van de burenruzie, dat helaas aan het noodgedwongen stelsel van de in woning een alleszins rijke voedingsbodem heeft. Uit het verhoor der beide bewoonsters bleek wel, dat zij elkaar niet goed kunnen zetten en de onenigheden tussen beide ge zinnen volgen elkaar dan ook snel op. Dit keer had de ene vrouw er evenwel genoeg van; tijdens de woordenwisseling, die na het plantenvemielen ontstaan was, waren er ettelijke scheldwoorden naar haar hoofd geslingerd en nu wilde zij dan wel eens zien, wat de Nederlandse wetgeving daar tegenover stelt. Mr. Smits laakte in verdachte het bij zonder groot gebrek aan eerbied voor de belangen en de persoon van anderen. De officier van Justitie, mr. dr. H. M. W. Pitlo, sprak van een onaangenaam iemand; hij vond het voorval op zichzelf nog niet eens zo erg, maar het feit dat de vrouw reeds drie maal werd veroordeeld, voor vernieling, mishandeling en eenvoudige be lediging deed bij hem de deur van de clementie dicht. Hij eiste daarom niet alleen een boete van twintig gulden, doch bovendien een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken met een proeftijd van drie jaar. Mr. Smits, die van oordeel was, dat het kwaad natuurlijk niet geheel bij één per soon gezocht moet worden, verhoogde de boete met vijf gulden, maar zag af van het opleggen van een voorwaardelijke straf. „En probeer er nu eens allebei wat be ters van te maken", gaf hij als goede raad mee. ..Wees nu eens geen aanstellerige kin deren. maar heb eens een beetje sociaal gevoel". Twee schichtig knikkende vrou wen verlieten daarop de zaal.t J (Verkort weergegeven) De nieuwe stadsbus. Naar aanleiding van de kop boven uw artikel „Capaciteit van nieuwe Haarlemse stadsbus nog iets groter dan de tegenwoordige" merk ik op, dat daar wel op had mogen volgen „ten koste van de passagiers". Met de nieuwe bussen krijgt men welis waar een grotere capaciteit, maar slechts door het aantal staanplaatsen uit te brei den ten koste van het aantal zitplaatsen. Dit betekent een vermindering van com fort, vooral voor hen die dagelijks van de bus gebruik moeten maken, voor be jaarden, invaliden en dergelijke groepen. Bij plotseling remmen lopen bovendien de staande passagiers meer gevaar omver te worden geworpen. Het zou daarom aan beveling verdienen voor de staanplaatsen een voordeliger tarief in te voeren. Er is door de directie van de N.Z.H. nog nooit een tastbaar bewijs geleverd dat de huidige bedrijfsuitkomsten een betere service niet zouden gedogen. Gezien de steeds goede bezetting der bussen zou dit zeker mogelijk zijn. Ik wijs voorts op Arnhem, dat een zeer goed vervoerbedrijf heeft, dat nog winst oplevert ook. J. BOAZ (Ter informatie van deze briefschrijver delen wij mede, dat de gemiddelde reizi gersbezetting per kilometer van de Haar lemse stadsbussen 3,59 bedraagt, hetgeen een opbrengst van 47 cent per kilometer oplevert. De kosten per kilometer bedra gen op het ogenblik 53 cent, zodat op elke door een Haarlemse stads bus gereden kilometer zes cent wordt toe gelegd. Per maand worden ongeveer 338.000 kilometers geproduceerd, per jaar ongeveer vier millioen. Men kan dus ge makkelijk uitrekenen hoeveel dit busbe drijf kost. De situatie in de meeste andere steden is dezelfde. Een vergelijking met Arnhem is onzuiver, omdat het vervoer bedrijf daar de stroom voor de trolley bussen tegen kostprijs geleverd wordt. De verhouding tussen staan- en zitplaatsen in de trolleybussen is echter niet gunstiger dan in Haarlem het geval zal zijn. Er wordt daar met wagens van 80 tot 100 plaatsen gereden, waarvan minder dan de helft zitplaatsen zijn. Natuurlijk zijn de zitplaatsen in de eer ste plaats bestemd voor bejaarden, inva liden, aanstaande en jonge moeders, zoals dat bijvoorbeeld ook 'in de métro van Pa rijs het geval is. Gezien de betrekkelijk korte afstanden welke in Haarlem wor den afgelegd, de vele halteplaatsen met de daarbij gepaard gaande verwisseling van zitplaatsbezetters lijkt ons het bezwaar van het grotere aantal staanplaatsen voor de doorsnee-busreiziger niet onoverkome lijk. Vooral niet omdat daar een vlottere dienstuitvoering door de kleinere afmetin gen van de bus en, naar wij hopen, ook een gewilliger doorlopen van het publiek naar het achterste deel van het voertuig tegen over staan. Red.) Betere verlichting Naar aanleiding van het droevige auto-ongeluk bij Bergen in Limburg, waarbij zeven doden te be treuren vielen, vraag ik mij af of er niet meer gedaan kan worden aan de verlich ting van vrachtauto's. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan wat men in Amerika vaak ziet, namelijk een verlichting door middel van kleine lampjes die de omtrekken van de wagens, zowel de zij- als achterkanten, verlichten. Dat draagt niet alleen bij tot nogal feestelijk straatbeeld, maar maakt ook, dat het zware vrachtverkeer reeds uit de verte duidelijk te herkennen valt, hetgeen ook belangrijk is ten opzichte van bij pleisterplaatsen stil staande vrachtauto's. Wellicht dat deze suggestie bijdraagt tot vermindering van het aantal verkeers ongelukken. G. P. KROONSBERG De twaalfde wegverkeersdag van de KNAC zal dit jaar op Vrijdag 12 November in het Kurhaus te Scheveningen worden gehouden. De 26-jarige boekhouder van een Am sterdams reisbureau heeft na zijn aanhou ding bekend, ongeveer f 17.000 ten nadele van dit bureau te hebben verduisterd. Het was deze boekhouder zelf, die dezer dagen zijn chef mededeelde, dat er geld uit de brandkast was verdwenen. De chef waar schuwde de recherche, die alle leden van het personeel ondervroeg. Het bleek de re cherche dat de boekhouder over de sleutéls van de brandkast en ook over die van de in de brandkast staande geldkistjes be schikte. De man werd meegenomen naar het bureau en daar nader aan de tand ge voeld., Aanvankelijk bleef hij ontkennen, maar bij het voortgezette verhoor bekende hij zelf de schuldige te zijn. Hij verklaarde, dat er in Juni een kaste kort van f 3000 was ontstaan. Door een handeltje in auto's hoopte hij dit tekort te kunnen dekken. Hij kocht voor f 8000, welk bedrag hij uit de kas van het reisbu reau nam, een auto en probeerde deze ver geefs voor f 11.000 te verkopen. Vrijdag avond nam hij nog f 6000 uit de kas, waar mee hij de wijk naar Parijs vilde nemen. Op het laatste ogenblik had hij echter van dit voornemen afgezien. De f 6000, die hij nog op zak had, en de auto zijn door de politie in beslag genomen. BINNENLAND Een bewoonster van een huis aan de Zwarteweg te Apeldoorn is op het nippertje ontkomen aan gasverstikking. Buren, die een sterke gaslucht bespeurden, verschaften zich toegang tot het huis en troffen de be woonster bewusteloos in de slaapkamer aan. In de keuken er naast was de slang van het gaseomfoor losgeraakt. De kraan aan de muur stond open. Arnhem zal binnenkort het vierde sta tion in Nederland worden, dat zal worden bediend via het nieuwe N. beveiligings systeem voor de spoorwegen. Op de stations Den Bosch en Eindhoven en bij Blauwkapel (bij Utrecht) is dit systeem reeds in toe passing. Voor de invoering van het stelsel in Leiden en Rotterdam zijn de voorbereidende werkzaamheden reeds verricht. Het is een volautomatisch beveiligingssysteem, waarbij men in het seinhuis een volkomen overzich telijk beeld heeft van de loop der treinen op het emplacement. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse wethouder van Onder wijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal op Donderdag 19 Augustus geen spreek uur houden. Zaterdagmiddag heeft de heer Beelen als vertegenwoordiger van de stichting Was serijvoorlichting voor de Nederlandse huis vrouw opnieuw aan een Haarlemse een hoofdprijs uitgereikt voor de prijsvraag van de gevoerde reclame-campagne. Mevrouw Kupperveld—Van Gemert uit de Duven- voordestraat te Haarlem ontving een cassette tafelgerei. Ds. D. W. Veldkamp, Vrij Evangelisch predikant te Hilversum, zal Donderdagavond 19 Augustus op uitnodiging van de stichting tot verkondiging van het Evangelie en ver spreiding van Christelijke lectuur in de Zui derkapel spreken over het onderwerp: „De mens is tot alles in staat". Tijdens werkzaamheden bij de aanleg van een verwarmingsinstallatie in de HBS a aan de Zijlvest te Haarlem raakte een slang van een acetyleenapparaat defect; het gevolg was, dat een brand ontstond, waar door de muur van het natuurkundelokaal beschadigd werd. Een vijfentwintigjarige Haarlemmer be zocht Maandagavond een café in de binnen stad, waarna een ruzie ontstond met een bezoeker. Hij kreeg een bierglas op zijn hoofd en liep een wonde op, die in het Sint Elizabeths Gasthuis verbonden is. Het wükcomité Haarlem-Oost houdt Donderdagavond van halfacht tot halfnegen op de volgende adressen spreekuur: Hof- meijerstraat 12; Spaamoogstraat 40 en Voor uitgangstraat 19. De Kring Haarlem-Oost van de Katho lieke Arbeiders Beweging heetf in een Maandagavond gehouden vergadering be sloten een klaverjasclub op te richten nadat de voorzitter, de heer B. Reijnders het doel uiteengezet had. Als voorzitter van de club zal de heer M. M. van Dijk optreden. mmmpn wi x t 1 f V j. hl: N - 4 «15 t |g|g Nadat de slopers enige tijd bezig waren geweest om de zware muren van de voor malige goederenloods aan de Baljuwslaan te Haarlem af te breken is aan de opbouw begonnen van de uitbreiding van de werkruimten ten behoeve van de posterijen. Het nieuwe gebouw zal een lengte krijgen van bijna honderd meter, de breedte blijft dertien meter en de hoogte wordt bijna zeventien meter. De foto geeft een overzicht van de werkzaamheden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7