Record-inschrijving Europese roeikampioen schappen Er wordt hard gewerkt aan oplossing voor moeilijkheden OORD PORSELEIN Voorbereidingen op Bosbaan .Clowntje Rick De Sneekweek De geschorste KNVB-vergadering ;/l WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1954 ,4 TWINTIG PLOEGEN MEER DAN VERLEDEN JAAR Gaat U met vacantie? BVC „Haarlem" i.o. nog niet klaar voor de strijd HORSE GUARDS nü nog een naam, maar morgen reeds een kwaliteitsbegrip! Eindelijk de echte Engelse sigaret. GOLDEN LEAF VIRGINIA Especially made lor the Netherlands Wielrennen Wagtmans bleef bij zijn besluit Niet naar Solingen Waterpolo Promotie-competitie Voor de kinderen ??is FEUILLETON EN door Gordon Folk Rijdende tribune langs de Bosbaan De grote inschrijving: voor de Europese roeikampioenschappen heren (26 t.m. 29 Augustus in Amsterdam) heeft zelfs bij het bestuur van de Nederlandse Roeibond, die belast is met de regeling van deze wed strijden, verwondering gewekt. Vooral het feit dat de Turken deel zullen nenïen kwam volkomen onverwacht, omdat zij bij de roeibond geen aanvraag voor het reser veren van kamers hadden ingediend. Men wacht dan ook in spanning af of zij zullen komen. Mocht dit het geval zijn dan zal het de eerste maal zijn dat de Turkse roeiers aan deze kampioenschappen meedoen. De komende dagen verwacht Amsterdam 361 roeiers en 130 roeisters, een aantal dat groter Is dan ooit bij de EuroDese kam pioenschappen is ingeschreven. Vergeleken bij de kampioenschappen het vorig jaar in Kopenhagen zijn er 20 ploegen meer in geschreven. Aan de start komen (als allen hun in schrijving gestand doen): 14 skdffeurs (vo rig jaar ook 14), 17 vieren met stuurman (vorig jaar 14), 12 double sculls (9), 12 tweeën met stuurman (9), 13 tweeën zon der stuurman (10), 17 vieren zonder stuur man (12) en 11 achten (8). De Olympische skiff-kampioen, de Rus Tjukalov, komt niet aan de start. Rusland wordt vertegenwoordigd door Berkutov. Na zijn nederlagen teeen de Joegoslaaf Vlasic het vorig jaar in Kopenhagen en dit jaar in Henley hebben de Russen het nodig geoordeeld een andere skiffeur te zenden, die zich met meer succes in de strijd zou kunnen mengen dan Tjukalov het de laatste twee jaren deed. 96 ploegen In totaal zullen dus niet minder dan 96 ploegen aan de start komen. Nederland. Denemarken en Rusland hebben in a'1** zeven nummers ingeschreven. Vier met stuurman: België, Frankriik. Italië. Zwitserland. Nederland, Tsjechoslo wakije, Joegoslavië. Polen, Egypte, Dene marken, Turkije. Finland, Zweden, Noor wegen. Groot-Brittannië, Duiteland en Rusland. Twee zonder stuurman: België, Italië. Nederland, Tsjechoslowakije. Joegoslavië, Polen, Denemarken. Turkije, Zweden, Groot-Brittannië, Saarland, Duitsland, Rusland. Skiff: België (Steenacker), Frankrijk (Buttel), Zwitserland (Golomb). Neder land (Van Mesdag). Tsjechoslowakije (Reich), Joegoslavië (Vlasic), Polen (Ko- cerka), Egypte (Naguib), Roemenië (Ve res), Denemarken (Thorsen),Turkije (Tur- san), Groot-Brittannië (Rand). Oostenrijk (Raderer), Rusland (Berkutov). Twee met stuurman: België, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Nederland, Joegoslavië, Polen, Egypte, Denemarken, Zweden, Duitsland en Rusland. Vier zonder stuurman: België, Italië. Zwitserland, Nederland, Tsjechoslowakije, Joegoslavië, Polen, Roemenië, Denemar ken, Turkije. Finland, Zweden, Noorwe gen, Groot-Brittannië, Oostenrijk, Duits land en Rusland. Double scull: België, Frankrijk. Zwitser land. Nederland, Tsjechoslowakije, Polen, Denemarken, Turkije, Zweden, Groot-Brit tannië. Duitsland en Rusland. Acht: Frankrijk, Italië. Nederland, Tsje choslowakije. Joegoslavië. Egypte, Roeme nië, Denemarken, Finland, Zweden en Rus land. Egyptenaren, Finnen en Polen arriveerden Tien stevige Egyptenaren arriveerden gisteravond om 8 uur op Schiphol na een voorspoedige vlucht via Athene en Rome. Het waren de leden van de Egyptische acht, de coach en een official. De rest van de équipe komt 20 Augustus aan. Onder hen is de skiffeur Naguib, döe, zoajs de Egyptenaren uitdrukkelijk beweerden, be slist geen familie is van de Egyptische pre mier. De boten van de ploeg zijn nog niet gearriveerd, maar heden zou "de Egypti sche acht toch zijn eerste baan trekken op de Bosbaan, in een geleende boot. Vijf blonde Finse meisjes arriveerden eveneens gisteravond in haar Amsterdamse hotel. Het was de „bemanning" van de vier met stuurman. Ook de Poolse équipe is gearriveerd, drie dames en negen heren, die na een lange reis onmiddellijk naar de kamers gingen om vandaag weer fris te zijn voor de training. Geen Engelse acht De Engelse Amateur Roeibond heeft be vestigd dat Engeland geen acht zal sturen naar de Europese kampioenschappen. Men hoopte aanvankelijk dat de universiteit Wij verzoeken onze weekabonné's die met vacantie eaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE van Cambridge Engeland zou vertegen woordigen, maar de „Cantabs", dde over veertien dagen naar Japan vertrekken voor een tournée, hadden niet voldoende tijd om zich voor te bereiden. S. C. Rand van de R.A.F., die pas teruggekeerd is van de Britse Spelen in Vancouver, zal uitkomen in het skiffnummer. Moeilijkheden Door het feit dat de Poolse dames haar inschrijvingen te laat hebben ingezonden, zijn deze wedstrijden in een enigszins „on bepaald" stadium gekomen. De Poolse in schrijving kwam bij de F.I.S.A. te laat binnen, doordat Polen de brief per normale post inplaats van per luchtpost had ver zonden. Vrijdagmorgen wordt een speciale vergadering gehouden van de landen die bij de inschrijving van de Poolse dames zijn geïnteresseerd, n.l. die landen die hebben ingeschreven in de nummers skiff en double scull. Bij de skiff zou het totaal aantal deel nemers door de Poolse inschrijving op ne gen komen en dit zou volgens het lotings schema betekenen, dat er twee in plaats van drie dagen geroeid zou moeten wor den. Men zou echter een zodanige regeling kunnen treffen, dat er op de morgen van de eerste dag voor de skiff de heats zou den kunnen worden geroeid en in de avond van dezelfde dag de repechages. Het F.I.S.A.-reglement voorziet in deze moge lijkheid. Gaan de andere deelnemers daar mede accoord, dan zou de Poolse skiffeuse, ondanks de te late inschrijving, toch kun nen starten. De Zwitserse ploeg De Zwitserse herenploeg is als volgt samengestelde Skiff: Colomb (Aviron, Romand Zürich): dubbel twee: Stebler en Schriever fSee- club Zürich): twee met stuurman: Kott- m*nn, Streuli en als stuurman Rüde of Ludin (Belvoir Ruderclub Zürich); vier met stuurman: Bhss. Scheller. Schoenmann, Tuchschmid en stuurman Leiser (Ruder club Thalwil); vier zonder stuurman: Bian- chi, Weidman, Ess, Scheller (Ruderclub Thalwil). In tegenstelling met Maandag, was het op de vierde dag van de Sneekweek uit stekend weer. Ditmaal werden wedstrijden gehouden voor dames en in de eenmans klasse. De uitslagen luidden: Dames: Pampusklasse: 1. Kaufurd, mej. W. van der Meulen, Sneek. 2. Ljip, mevr. A. de Jong-De Haan, Sneek. 12 voets jollen: 1. Woelwatertje, mej. van Tuinhoven, Reeuwijk. 16 m2 klasse: 1. Ali, mej. B. Helder, Paterswolde. 2. Mej. Hoekinga, Zwolle, Dak. Valkklasse: 1. Rirette, mej. W. Mulder, Langweer. 2. Soelaas, mevr. T. C. Breu- ning-Mulder, Leeuwarden. Regenboogklassc: 1. Algri, mej. J. Ber nard, Sneek. 2. Tjerk, mevr. M. de Jong- Thole, Joure. Heren: Eenmanswedstrijden: 30m2 klasse: 1. Rietvink, H. Geveke, Nijmegen. 2. Romke, H. P. Wijbenga, Leeuwarden. 3. Tsjerk Hiddes, W. Hoek stra, Joure. Pampusklasse: 1. Welle, K. Jissink, Sneek. 2. Ljip, P. de Jong, Sneek. 16 m2 klasse: 1. Protheus, J. Helder, Paterswolde. 2. Ali, F. Jansma, Grauw. Jeugdklasse: 1. Allegro, J. R. Meijeringh, Assen. Valkklasse: 1. Tarantelle, E. J. Hoppe, Leiden. 2. Stille Wille, G. Walinga, Sneek. Regenboogklasse: 1. Beneventum, J. Hofland, Rotterdam. 2. Hennie, A. Postma, Sneek. 3. Tjerk, C. de Jong jr., Joure. Als de plannen van de Nederlandse Be roeps Voetbalbond in verband met aanvang van de competitie in September op tijd ver wezenlijkt kunnen worden, ziet het er naar uit dat voor de BVC „Haarlem" i. o. weinig tijd zal overblijven tot oefening. Dezer dagen heeft men van de gemeente Velsen het contract betreffende de huur van het sportpark Schoonenberg op Zaterdag middagen toegezonden gekregen. En het ziet er naar uit dat dit contract niet voor het einde van de volgende week getekend zal zijn. Is dat eenmaal gebeurd dan moeten nog de contracten worden afgesloten met de spelers op het ogenblik heeft men alleen nog maar de namen van spelers in portefeuille waarna pas met de training kan worden begonnen. ADVERTENTIE HORSE GUARD „Dobrji Denj", goeden morgen, zeiden we tegen de slag van de Russische acht, Krukov, die op een bankje op de Bosbaan in het zonnetje een boek zat te lezen. „Dobrji denj" zei hij, verrast opkijkend. Daarmee was zijn Russisch niet uitgeput, maar het onze wel en dus moesten we het korte gesprek via een Russische vrouwelijke tolk voortzetten. „Wat hij van de baan vond?" „Uitstekend", zei hij, „de beste, die ik ooit heb ge zien. Veel beter dan het vorig jaar in Kopenhagen en het jaar daarvoor in Helsinki". Over Henley, waar hij met zijn ploeg de overwinning behaalde, was hij ook best te spreken. De Russische acht be hoort ongetwijfeld tot de grote kanshebbers op deze kampioenschappen en wie deze ploeg gisteren een trainingsbaantje zag trek ken, zal in deze mening nog gesterkt zijn. Dat is overigens geen wonder, want het is het vierde jaar dat deze acht in dezelfde samenstelling bij elkaar zit. Twee keer per dag traint ze thans evenals de andere Russische ploegen, die enige dagen geleden reeds gearriveerd zijn en logeren in het Kalfje en in de ATVA (Amsterdams Tehuis voor Arbeiders). Krukov kent de kracht van zijn ploeg, maar hij is te bescheiden om thans reeds een oordeel te geven over zijn kansen. „Ik zal mijn uiterste best doen" zegt hij en daarmee is voor hem het commentaar over de komende races afge daan. De damesploegen van de Russen, Fransen, Roemenen en Engelsen zijn thans al leen in Amsterdam. De En gelse meisjes arriveerden gistermorgen en trokken direct naar de Bosbaan om het terrein te verken nen en om te zien of haal boten waren aangekomen. Dat was het geval en korte tijd daarna kon men reeds de Engelse damesvier en de quadruple scull op het water zien onder het wa kend oog van de coaches, die op de kant meefietsten. De boten van de Franse dames waren nog niet ge arriveerd, maar de Fran- gaises roeiden toch, omdat de gastvrijheid onder de roeiers groot is en men el kaar graag materiaal leent. De Russen besteden gro te zorg aan hun materiaal, dat er goed uit ziet. Hier en daar verstelden ze nog eens een rigger of vijlden een dol bij en poetsten de boten nog eens extra glad. De Roemeense dames- en herenéquipes zijn gis teren per vliegtuig gearri veerd evenals de ploegen uit Polen, Finland en Egypte. Het weer was ideaal voor roeien, vrijwel windstil met een warm zonnetje, dat de spieren soepel maakt; alle ploegen die hier reeds zijn waren enthousiast over de outillage van de roei- baan, die ze de beste noem den, die ze ooit gezien had den. „Het prettige van de baan is, dat je de wind mee hebt", zei ons een lid van de Russische acht. Dat men op de wind in dit land niet te veel staat moet maken hebben we hem maar niet verteld, maar mocht het weer zo blijven dan staan de roeiliefhebbers Neder land grote dagen te wach ten. Wagtmans is bij zijn besluit gebleven en zal niet aan de wereldkampioenschappen deelnemen. Tijdens de Tour de Franse staakte hij in de étappe over de Col de la Faucille de strijd en des avonds in het hotel verklaarde hij: ..Ik doe noch aan het wereld kampioenschap achter motoren mee, noch aan de titelstrijd op de weg. Pellenaars had toen nog getracht hem te overreden alleen het stayersnummer te laten vallen, maar Wagtmans was niet te bepraten. Sedertdien is zijn vorm er niet op vooruit gegaan en Dinsdagmorgen heeft hij een be zoek gebracht aan het KNWU-kantoor in Den Haag. Zijn beslm't stond onherroepelijk vast: Schrap mij maar van de lijst der deel nemers. De sportcommissie moest uit de aard der zaak het motief „ik ben totaal uit vorm en ik ben niet in staat op de weg een rede lijke prestatie te leveren" aanvaarden. Thys Roks, die als eerste reserve op de lijst der professional wegrenners stond, zal nu Wagtmans in Solingen vervangen. Voor de promotie-competitie waterpolo om een plaats in de eerste klasse heeft DWT (dames) uit gespeeld tegen Rotterdam en met drienul verloren. DWT heeft in de halve promotie-competitie 1 punt behaald en is daarmede voor promotie naar de eerste klasse dames uitgeschakeld. In de halve promotie-competitie, die ge speeld moest worden tussen De Futen 2, HVGB 4 en VZV 2. is HVGB 4 als overwin naar uit de strijd gekomen. Na eerst De Futen 2 met drietwee te hebben verslagen werd Dinsdagavond in Stoop's bad VZV 2 een zevennul neder laag toegebracht. In de wedstrijd VZV 2 De Futen 2 werden de punten gedeeld. HVGB 4 heeft vier punten behaald en Futen 2 en VZV 2 ieder 1 punt, zodat HVGB 4 promoveert naar de reserve tweede klasse NEDERLANDS SUCCES IN VINCENNES. Het Nederlandse paard „Pelikaan S" heeft in Vincennes de trophee van de Europese Federatie voor Gentleman rijders gewonnen, een internationale draverij over 2150 meter voor amateurs, begiftigd met 500.000 francs aan prijzen. Het paard werd bereden door de amateur Richard Bosma. Het bestuur van de KNVB zal in de peri ode vóór 28 Augustus, de dag waarop in Amsterdam de buitengewone bondsver gadering, geschorst op 14 Augustus, wordt voortgezet, nog enkele voorbesprekingen houden met de belangengroepen. De eerste voorbespreking vindt vanavond plaats met een delegatie van de Vereniging van Eer steklassers. Het bestuur heeft thans de agenda rond gezonden voor de bijeenkomst van 28 Au gustus. Het gewijzigd voorstel van het bestuur tot verandering van artikel 5 van het huishoudelijk reglement, lid 1, luidt als volgt: Zij die zich met de voetbalspon bezig houden, behoren tot de amateur* klasse, de semi-beroepsklasse of beroeps klasse. Een nieuw lid 3 wordt ingelasi, luidende: tot de semi-beroepsklasse be horen zij die voor de beoefening van het spel vergoedingen ontvangen, overeenkom stig bij afzonderlijk reglement te stellen bepalingen. Dit gewijzigde voorstel van het bestuur werd reeds tijdens de bondsvergadering van 14 Augustus door ir. Hopster aan de leden voorgelegd. De strekking van de wij ziging is de bezwaren te ondervangen t.egen het onderbrengen in de amateurklasse van spelers, die voor de beoefening van het spel vergoeding ontvangen, gelijk in het vorige voorstel het geval was. Daarom is thans een nieuwe klasse geschapen, te weten de semi-beroepsklasse. Het bondsbestuur blijft namelijk op het standpunt staan, dat het geen beroeps voetbal wil invoeren. Iedere speler, die vergoeding ontvangt, zal zijn hoofdwerk zaamheid elders dienen te hebben. Voorstel gehandhaafd Het spreekt welhaast vanzelf dat hei bondsbestuur het algemene gedeelte van zijn toelichting tot het bestuursvoorstel on verkort handhaaft. Anders staat het echten ten aanzien van hetgeen het bondsbestuu: zich voorstelt op te nemen in het samen tc- stellen reglement voor de semi-beroeps klasse welk reglement te zijner tijd aan de goedkeuring van de bondsvergadering zal worden voorgelegd. Voorop zij gesteld, dat het onjuist is te menen, dat hetgeen het bondsbestuur om trent de voorlopige inhoud van het samen te stellen reglement heeft medegedeeld, een onverbrekelijk verband zou vormen met het voorstel tot wijziging van het huis houdelijk reglement. Een voorstander van het bestuursvoorstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement om het geven vai. vergoedingen m o g e 1 ij k te maken, kan uiteraard zeer goed bezwaren hebben tegen onderdelen van het ontwerp reglement semi-beroepsvoetbal, dat een uitvoerings regeling bevat. In dit geval richten zich die i\ „Wat zou daar aan de hand zijn?", dacht Bunkie verwonderd. Hij keek naar de hollende mensen; die leken wel voor iets weg te vluchtenZe zochten een goed heenkomen en renden winkels en portieken in. Zouden ze door iemand achterna gezeten worden? Bunkie begreep er niets van. Wat er achter die hoek in de andere straat gebeurde, kon hij van hieraf niet zien. Alle mensen waren nu verdwenen; het was opeens erg stil, de straat leek wel uitge storven! En toen toen schrok Btlnkie geweldig Om de hoek verscheen opeens een dier, vlak bij hemEen grote leeuw! Ja, een gevaarlijke, levende leeuw was het, die daar om de hoek was verschenen... Bunkie keek naar het beest, en de leeuw keek naar Bunkie. Het leek wel, of die dacht; ha een lekker hapje! Bunkie stond daar verstijfd van schrik hij kon geen stap doen, hij zag alleen maar dat gevaarlijke beest, vlak bij hem 2) Daarna schudde hij langzaam en bedacht zaam zijn hoofd. Zijn hele gezicht vertelde zonder woorden, dat het volkomen nonsens zou zijn, zoiets te doen. „Penrose vertelde me al, dat het on verstandig was. Maar toch wil ik het. Daarom wilde ik eens met je praten. Wil je me er heen roeien, morgenochtend, als het weer het toelaat?" Op zichzelf scheen Harry daar niets te gen te hebben, op voorwaarde dat hij geen voet aan wal behoefde te zetten. „Dat hoeft ook heelemaal niet. Ik wil er alleen komen, een paar uur rondneuzen en weer afgehaald worden. Kan dat? Zeg zelf maar wat het kosten moet". „Tja, ik ben er een halve dag vissen mee kwijt. Ik zou zo zeggen, twee pond. Maar u houdt de kans, dat de wind ineens uit de verkeerde hoek komt opzetten en dat u er- wie weet hoe lang gevangen blijft. Als u er voor die tijd nog niet erger aan toe bent „Dat heb ik begrepen, maar dat risico durf ik wel aan". Alles goed en wel, meende Harry, maar eigenlijk had hij met de hele zaak niets te maken. In geuren en kleuren volgde weer het verhaal over de geheimzinnige raad selen rond het eiland. Toen de professor vroeg naar de oor sprong van een ruïne die zich c-p het eiland moest bevinden, vertelde de visser omstan dig hoe een eeuw geleden een oude scheepskapitein, die een beetje vreemd in zijn hoofd was geworden na verlies van zijn schip met al zijn mannen, zoiets als een boerderij gebouwd had op Lobsterpot. Hij woonde daar, hield er wat schapen en een koe, en hield zich bezig met het telen van zijn eigen levensbehoeften. Hij slaagde er in met behulp van enkele vreemdelin gen (want niemand in Portlevion was zo gek dat hij een voet aan wal zou zetten) voldoende materiaal naar het eiland te brengen om zijn huis te bouwen. Dat ze in Portlevion gelijk kregen bleek wel. Een tijdje ging het goed. Voorbijvarende vissers konden vertellen, dat ze de oude baas ge zien hadden. Tot hij op een gegeven mo ment verdwenen was. Hoe, dat zou geen sterveling kunnen zeggen. Toen men een paar weken geen rook uit de schoorsteen van het huis had zien komen, en niets van de kapitein had gezien, vermanden enkele vissers van Portlevion zich om eens een onderzoek in te stellen. Het bootje van de kapitein bleek gemeerd te liggen aan de aanlegplaats. Alles op het eiland leek in orde. Alleen de kapitein was er niet. Ner gens. En zijn schapen waren ook allemaal verdwenen. De koe lag dood in de stal. De vissers namen wat van de spullen van de kapitein mee naar land, maar voordat deze aan eventuele bloedverwanten gezonden hadden kunnen worden gebeurde er weer iets geheimzinnigs. Het huis vloog in brand op een nacht, toen een verschrikkelijke Zuidwester over de zee gierde. De volgende dag kon men uit zee nog slechts troosteloze zwartgeblakerde ruïnes zien. Dat leek de mensen van Portlevion toch wel voldoende bewijs, dat het er niet pluis was. De kapi tein verdwijnt spoorloos met zijn schapen, zijn koe ligt dood in de stal, en een tijd later vliegt het huis vanzelf in de brand. Vanzelf? Polden was er niet zo zeker van, of het niiet de oude Nick, de kapitein, zelf was geweest, die na zijn dood (want dood was hij zeker al was hij dan verdwenen) was teruggekomen om de laatste resten van zijn aardse bestaan op te ruimen. En dan, al die andere mensen, die sindsdien op Lobsterpot verdwenen waren. „Nee, iemand die goed bij zijn hoofd is gaat daar niet heen. Werkelijk, u daagt het noodlot uit. Laat de Lobsterpot met rust". Terwijl Polden verder sprak vroeg de professor zich af of de bewoners van Port levion niet samenspanden en door middel van dergelijke gruwelverhalen vreemde lingen van Lobsterpot weg hielden omdat het eiland de vissers betere diensten kon bewijzen voor misschien duistere practij- ken, die het daglicht en de belangstel ling van anderen niet konden verdra gen. Een tussenpost voor smokkelen tussen Engeland en Ierland misschien. De make laar, die hem het eiland na veel gemar chandeer had aangeboden voor tweedui zend pond, had hem verteld dat Lobster pot, eigendom van een rijke landeigenaar, meer dan een halve eeuw te koop was ge weest. maar dat niemand er belangstelling voor scheen te hebben. Maar tenslotte had de professor mensen kennis genoeg om te bemerken, dat Polden en Penrose eerlijk waren in hun ontzetting over zijn voornemen om op Lobsterpot te gaan wonen, en dat die angst hém gold en niet hun eigen belangen. Zij waren werke lijk in hun hart bevreesd voor het eiland. Des te beter zou Lobsterpot zijn nut voor hem hebben. En de moeilijke toegankelijk heid was een bijkomend voordeel, dat hem daar helemaal veilig kon stellen voor on gewenste belangstelling. De vreemde gebeurtenissen, die Lobster pot zijn slechte reputatie gaven, hadden ongetwijfeld een natuurlijke oorzaak. Vreemdelingen die het vogelleven bestude ren kunnen licht te ver gaan in hun waag halzerij om nesten te bereiken en van de rotsen in zee te vallen. Een dwaze zeekapi tein kan helemaal van de kook raken en zijn schapen van de rotsen de zee in drij ven om ze daarna na te springen. De brand kon overdag zijn ontstaan, b.v. door dat de zon door een fles of iets dergelijks viel en licht brandbaar materiaal had doen ontvlammen. Het was best mogelijk dat het vuur dan eerst des nachts fel oplaaide door de storm en eerst toen werd waar genomen van het vasteland af. Met hun opnieuw gevulde potten bier voor zich praatten de twee nog geruime tijd, de oude man van de wetenschap en de oude man van het harde vissersleven. Polden begon het langzamerhand op te ge ven, de professor van zijn voornemen terug te brengen. Hij was er nu wel van over tuigd, dat dit weer zo'n idiote vreemdeling was, net zo iets als die oude zeekapitein. En toch voelde hij zich wel aangetrokken tot de rustige figuur van de professor, die zelf uit een zeevarend geslacht voortkwam. Instinctmatig voelde hij een zekere ver wantschap, terwijl omgekeerd ook de pro fessor zich bij Harry thuis voelde. Hij was de eerste uit een lange reeks voorvaderen, die de roep van de zee niet had gevolgd, doch de wetenschap koos. Maar het zeevaardersinstinct was in de oudste van zijn twee zoons levend geble ven. Tot zijn spijt was William van huis weggelopen om'n carrière op zee op te bou wen. De professor moest toegeven, dat' hij daarin uitstekend was geslaagd. Hij voer nu op een grote vrachtschuit, met de pa pieren op zak om in een kapiteinsplaats te stappen als de gelegenheid zich voordeed. Hij voelde zich, zoals uit zijn brieven bleek bedenkingen tegen de inhoud van dit reglement, maar niet tegen het bestuurs voorstel als zodanig. Opzet beginperiode Als tweede opmerking van algemene aard wil het bestuur van de K.N.V.B. in de toelichting op de agenda er op wijzen, dat de definitieve inhoud van het regle ment semi-beroepsvoetbal nauw samen hangt met de ontwikkeling ten aanzien van de mogelijkheden voor het geven van vergoedingen in de voetbalsport. Al het geen omtrent dat reglement wordt gesteld moet dan ook worden beschouwd als een opzet voor de beginperiode. Het bestuur wijst erop dat het reglement semi-beroepsvoetbal alleen voor de Zon dagcompetitie zal gelden. Het is het bonds bestuur gebleken dat bij de meerderheid van de bondsafgevaardigden van het lagere voetbal geen overwegende bezwaren be stonden om vergoedingen movelijk te ma ken, mits dit beperkt blijft. Tevens kwam algemeen de wens tot uitdrukking om de competitie van amateurs en die der semi- beroepsspelers gescheiden te doen plaats vinden. Het bestuur heeft er geen bezwaar tegen een beperking te aanvaarden en stelt zich voor om nadat de verandering van ar tikel 5 van het huishoudelijk reglement is aangenomen in het reglement semi- beroepsvoetbal op te nemen dat het geven van vergoedingen alleen is toegestaan aan die verenigingen der eerste klasse, wier eerste elftal in een afzonderlijk in te stel len competitie is ingedeeld. Het spreekt vanzelf, dat wanneer het lagere voetbal te zijner tijd andere ge dachten omtrent dit punt zou hebben en verruiming van de mogelijkheden tot het geven van vergoedingen zou wensen, deze verruiming door het bondsbestuur op grond van het thans ingenomen standpunt niet zou worden afgewezen. De zeer belangrijke vraag van de schei ding van amateurvoetbal en de semi-be- roepcklasse is door de beperking tevens voorlopig opgelost, omdat de overgrote meerderheid der eersteklassers zich voor het geven van vergoedingen heeft uitge sproken. Het bondsbestuur overweegt voor het seizoen 1955-'56 een eerste klasse amateur- eompetitie in het leven te roepen, waarin desgewenst onder meer die eersteklassers kunnen worden ingedeeld, welke bezwa ren hebben tegen het spelen in de compe titie der semi-beroeosklasse. Het is duide lijk, dat hierover echter pas een beslissing kan word'en genomen wanneer enig inzicht in de verdere ontwikkeling is verkregen. Voor het seizoen 1954-'55 zullen derge lijke verenigingen in ieder geval moeten worden ingedeeld in de semi-beroepscom- petitie. Ten aanzien van de beperkingen met betrekking tot het geven van vergoedingen, handhaaft het bestuur zijn voorstellen. Het aanvragen van vergunningen zal derhalve eveneens nodig zijn. Het spreekt vanzelf, dat zulks thans alleen voor de eerste klasse geldt. Evenals in 1949 bij de Europese kampioen schappen in Amsterdam, zal langs de Bos baan weer een rijdende tribune de toeschou wers gelegenheid geven de wedstrijden te volgen. Deze tribune zal op een grote vrachtauto worden gebouwd en plaats bie den aan ongeveer 150 personen. best thuis op zijn schip, de Cape Agulhas. Anderzijds had Williams halfbroer Bruce al even weinig tijd voor de zee als voor enige andere nuttige zaak, waar geestelijke en lichamelijke inspanning aan te pas kwam. Bruse, zo overwoog de professor vaak, had beter wèl naar zee kunnen gaan. Daar had hij een man kunnen worden, want de zee kweekt kracht in de geest en in het lichaam. Enfin, Bruce zou hem op Lobsterpot niet komen lastig vallen. Wijn, vrouwen en vrolijkheid, paarden en wind- hondenrennen schenen de enige dingen te zijn waarvoor hij zich interesseerde. En die zouden op het eiland beslist niet te vin den zijn. Achter zijn derde potje bier ging Harry Polden ermee accoord, de volgende dag de professor tegen een betaling van twee pond naar het eiland te varen. Prompt ne gen uur zouden ze moeten wegvaren, en dan had de professor anderhalf uur om op het eiland rond te kijken, voor hij weer werd afgehaald. Polden keerde terug naar dc bar met de toezegging van de professor, dat hij die avond op zijn kosten zou mogen drinken. Macavoy liet zich door de aantrekkelijke dochter van Penrose, Mary, een maal op dienen dat al even aantrekkelijk en voor treffelijk bleek te zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6