Rapport Forensenbond bepleit handhaving tram langs route door nieuwe wijken Kort en bondig J Zandbouwwedstrijd te Zandvoort trok grote belangstelling De vervanging van de tram Amsterdam-Zandvoort Bus van Zwanenburg naar Amsterdam v.v. Amsterdamse Beurs Sport en spel op het EDO-terrein In November pas opening van bibliotheekfiliaal WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe route Excessief gebruik van personenauto Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse speeltuinen Vanavond voetbalfinale Radio-toestel verduisterd Beiaardconcert Rien Ritter Programma orgelbespeling Or* z'n elf-en-dertigst Botsing op Herenweg bij Thijsselaan te Heemstede Negenhonderd bejaarden maken autobustocht Scheepvaart *5 Het reeds enige tijd geleden door ons aangekondigde rapport van de Algemene Bond van Forensen over de plannen tot vervanging van de tramlijn Amster- tdam-Haarlem-Zadvoort door een buslijn is gisteren verschenen. Het bevat behalve het door een ongenoemde schrijver opgestelde rapport ook een inlei ding van de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, die de voorge schiedenis van de voorgenomen verbussing nagaat en tevens er nogmaals aan herinnert, dat bij de huidige economische situatie modernisering en verlegging van de tramverbinding, welke beide noodzakelijk zijn, onmogelijk rendabel zijn te maken. Dit laatste nu wordt in het rapport van de Bond, dat uitvoerig met cijfers is gedocumenteerd, bestreden. De samensteller komt zelfs tot de conclusie, dat de duurste tramexploitatie per jaar een ton voordeliger zou zijn dan de goedkoopste busexploitatie. Het rapport bevat achtereenvolgens de historie van de bestaande tramlijn, de verkeersplanologische, de verkeerstechnische, de vervoerstechnische en de economisch-financiële zijde van het vraagstuk, alsmede de tarieven. De voor naamste punten laten wij hieronder volgen. In de inleiding wordt opgemerkt, „dat onvoldoende rekening is gehouden met de vele aspecten, welke een zodanige ingrij pende wijziging in de vervoerstechniek op een zo gewichtige verkeersverbinding me' zich mede brengt. De waarde van deze ver binding tussen Haarlem en Amsterdam zal daardoor voor de ongeveer vier mil- lioen reizigers per jaar aanzienlijk dalen. In de het verkeersplanologisch gedeelte wordt kort aangegeven, hoe op grond van de uitbreiding van de bebouwing van Am sterdam, de toeneming van de bevolking en vooral van het wegverkeer, de voort gaande ontwikkeling van Haarlems om streken en Zandvoort tot woonwijken voor in Amsterdam werkende forensen, de ver keersmoeilijkheden in de Amsterdamse binnenstad, waar ook voor het wegverkeer de geëigende hoofdverbindingen ontbreken een voortzetting van de tramverbinding rechtvaardigen. In de verkeerstechnische beschouwingen worden acht routes onder de loupe ge nomen, welke de tram voorbij Halfweg op Amsterdams gebied zou kunnen gaan volgen. Daarbij wordt de indertijd door het Amsterdamse'gemeentebestuur aanbevolen route via Haarlemmerweg en Haarlemmer Houttuinen naar het Centraal Station eveneens door de samensteller van het rapport verworpen. De lijn zou immers een doublure vormen van de spoorverbin ding, met dien verstande dat de trein het voordeel van de snelheid zou hebben. De voorkeur van de samensteller gaat uit naar een route, die reeds bij de Amster damse gemeentegrens afwijkt van de be staande. Via een nieuwe, nog aan te leggen verkeersweg, welke even voorbij Halfweg op de Haarlemmerweg uitkomt, wordt via In zijn artikel in het blad van de Alge mene Forensenbond deelt de heer J. J. Jurrissen mee, dat er een busdienst komt tussen Zwanenburg (in de Haarlemmer meer ten Zuiden van Halfweg) via Half weg naar Amsterdam. Deze bussen, die waarschijnlijk om het half uur zullen rijden, volgen de Haarlem merweg via de bestaande route naar Am sterdam tot het nieuwe eindpunt aan de Marnixstraat hoek Elandsgracht. De bedoeling van deze liin is de bewo ners van Zwanenburg en Halfweg een ver binding te geven met de toekomstige spoor weghalte Sloterdijk. Wij herinneren er in dit verband aan, dat vóór de oorlog de N.Z.H. een buslijn van Zwanenburg naar Halfweg in aan sluiting op de tramdienst exploiteerde, zo dat in zekere zin een oude toestand wordt hersteld. Deze busverbinding zal moseliik zijn door de medewerking van de N.V. Maarse en Kroon, in wier vervoergebied Zwanen burg is gelegen. De hoofdverbinding Zan&voort-Haarlem- Amsterdam loopt, zoals wij reeds gemeld hebben, van de gemeentegrens van Am sterdam door het nieuwe West, namelijk Abraham Kuyoerstraat. Burgemeester roëllstraat naar Jan van Galenstraat, Hugo de Grootstraat en Marnixstraat. Op deze hoofdlijn zullen de bussen op de normale uren om de twintig minuten rijden, met dien verstande dat tussen Haarlem en Amsterdam verdubbeld wordt tot een tien minutendienst. Natuurlijk worden op de tijden van het forensen ver voer een groot' aantal extra diensten gereden. Dit zal ook het geval zijn op de lijn tussen Zwanenburg en Amster dam. Tenslotte wijst de heer Jurrissen nog op de mogelijkheid, dat seizoen! ijnen als Heemstede-Zandvoort en Haarlem-Bloe- mendaalse strand-Zandvoort bij gebleken vervoerbehoefte in permanente verbindin gen kunnen worden omgezet. de nieuwe tuindorpen Osdorp, Slotervaart naar het Surinameplein gereden en van daar over de Overtoom naar het Leidse Bosje. Inderdaad is deze verbinding zowel ver keerstechnisch als uit een oogpunt van ex ploitatie de gunstigste. Er ontstaat dan immers een duidelijke scheiding tussen die delen van Amsterdam welke op de spoor verbinding (door middel ook van een in Sloterdijk te stichten halte) zijn gericht en de Zuidelijk daarvan gelegen wijken voor welke de tram het snelste vervoer middel zal zijn om Haarlem en Zandvoort te bereiken. Bovendien zou deze tramverbinding aan de Amsterdamse gemeenschap belangrijke diensten kunnen bewijzen als voorstads vervoermiddel. Het eindpunt in het Leidse Bosje is bovendien in de onmiddellijke na bijheid van zaken- en vermaakscentrum van Amsterdam gelegen. Natuurlijk heeft dit project het nadeel dat een nieuwe trambaan over een grote afstand zal moeten worden aangelegd. Vervolgens wordt in het vervoerstech nische gedeelte een vergelijking tussen tram- en busmateriaal gemaakt. De samen steller komt tot de conclusie, dat naar de rijtuigen gerekend er thans practisch geen verschil is, maar dat bij gebruikmaking van nieuwe tramstellen en een nieuw baanvak de tram toch wel aanzienlijk snel ler zal zijn. Hij rekent dat een moderne tram het traject Amsterdam (Leidse Bosje) -Zandvoort in 52 minuten zal kunnen af leggen, terwijl een bus voor dezelfde af stand 63 minuten zal nodig hebben. Daar er met meer bussen gewerkt zal moeten worden om hetzelfde reizigers aanbod op te vangen beïnvloedt dit de ex ploitatie nadelig. Bovendien geeft de samensteller uiteraard de voorkeur aan trams omdat daarin meer comfort geboden kan worden dan in bussen. Er zijn 58 bus sen nodig tegen achttien tramstellen van twee rijtuigen. In de beschouwing over de tarieven ten slotte wordt er door de samensteller op ge zinspeeld, dat door de reeds ingegane aan passing van de tramtarieven aan de bus- tarieven de directie reeds het voor de ex ploitatie onvoordelige forensenvervoer heeft willen beknotten. De abonnements tarieven zijn immers met een sprong om hoog gegaan en liggen soms hoger dan de overeenkomstige spoortarieven. Hierop heeft de samensteller ook critiek: wanneer er tussen Haarlem en Amsterdam immers vervoer plaats vindt volgens twee verschillende technieken in casu trein en tram dienen de tarieven ook het kwaliteitsverschil tussen beide vervoer middelen te demonstreren, waardoor de minder draagkrachtigen ook een, zij het door middel van een kwalitatief wat min der vervoermiddel, reisgelegenheid wordt geboden. In zijn slotbeschouwing wijdt de samen steller van het rapport nog enige passages aan de noodzaak van een harmonieus op gebouwd verkeersbeeld, waarover hij op merkt: „De ontwikkeling van de verschillende vervoerstechnieken en vervoersbewijzen mag er nimmer toe leiden, dat op grote schaal vervoersbehoeften worden bevre digd, welke op meer doeltreffende en min der kostbare manier langs een andere weg opgelost kunnen worden. Het gebruik van de particuliere auto dreigt bijvoorbeeld in dit verband zodanige excessen te gaan aannemen. Hierdoor wor den niet alleen op bepaalde plaatsen moei lijke verkeerssituaties geschapen, welke door beter gebruik van andere vervoer middelen vermeden kunnen worden, maar tevens dreigen op deze manier zeer grote en niet doeltreffende invèsteringen, waar het verkeer als geheel slechts schijnbare baat bij zal vinden. Bij de opbouw van het verkeersbeeld moet er dus voor worden gewaakt, dat iedere vervoerstechniek en elke vervoers- Shell Union wijze zó worden gebruikt, dat hun natuur- Tidewater lijke toepassingsgebied zo min mogelijkU. S. Steel Dit kaartje geeft een overzicht van de ver schillende trajecten voor een gewijzigde tramverbinding over Amsterdams gebied zoals die in het rapport van de forensen bond worden voorgesteld. Met het cijfer 1 is de bestaande tramroute aangegeven, met 2 de aanvankelijk voorge stelde gewijzigde tramroute naar het Cen traal Station, met 3, 4 en 5 variaties daar op, bijvoorbeeld via Willem de Zwijgerlaan respectievelijk Jan van Galen- of Van Hallstraat. Route 6 komt vrijwel overeen met het door de bussen te volgen traject via Geu zenveld en Slotermeer. Volgens route 7 zou de tram na de Haar lemmerweg via de Hoofdweg naar het Surinameplein en vandaar via Hoofdweg naar het Leidse Bosje rijden. Route 8 ten slotte wordt in het rapport als de beste oplossing gezien, namelijk via Osdorp en Slotervaart, twee nieuwe tuinvoorsteden van Amsterdam, naar Surinameplein, Over toom en Leidse Bosje. Intussen vernamen wij van verkeersdes- kundige zijde, dat het bepaald onmogelijk is om in of bij het Leidse Bosje een eindpunt voor een intetlocale tramverbinding te maken. wordt overschreden. In deze tijd is dit ge vaar voor de individuele personenauto het grootst. De alles beheersende plaats, welke dit vervoermiddel in het verkeersbeeld voor zich op eist, verduistert het denken van een groot aantal mensen, waaronder zelfs verkeersdeskundigen. In de veelbesproken tegenstelling tussen autobus en tram wordt op deze wijze vaak de indruk gewekt, dat niet zo zeer de mérites van beide vervoerstechnieken in het geding worden gebracht, maar wel de niet uitgesproken gedachte, dat de autobus als wegvervoermiddel beter is weg te wer ken in de massa van het individuele ver keer. De ware tegenstelling in vele ver keerssituaties ligt dan ook niet tussen de tram en de autobus, maar tussen het in dividuele en openbare vervoer. Zou im mers in vele gevallen de eis worden ge steld aan de autobus als openbaar vervoer middel de zelfde verkeersfaciliteiten te verlenen, die de tram als railvervoermid del soms noodzakelijkerwijs bezit, dan zou tegen een dergelijke „aanmatiging" ten sterkste stelling worden gekozen! De betekenis van de rol van het open bare vervoermiddel moet steeds in het licht van de huidige, maar ook in die van de toekomstige verkeerssituatie worden gezien. De mogelijkheden tot een wezen lijke verbetering moeten dan niet licht vaardig worden weggegooid". HAARLEM, 17 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 17 Aug., W. A. Huijben en M. M. van Toor; W. Huijboom en J. W. Jore; P. C. Faber en G. J. Jonkhof. GEHUWD: 17 Aug., W. P. Koolhaas en H. E. Sporre; H. J. van der Goes en L. van der Heijden; N. Jorna en E. J. Bel. BEVALLEN van een zoon: 16 Aug., B. KnookDiekmann; G. Th. Houtkooper Fon-tijn; C. van Lamoende Vries; 17 Aug., M. AantjesBoele. BEVALLEN van een dochter: 15 Aug., P. A. van der HelmOerlemans; 16 Aug., M. Chr. de Veer—Hos; 17 Aug., C. W. de Block van Geldorp. OVERLEDEN: 14 Aug., W. K. Petri, 66 j., Gierstraat; C. J. van der Kraats. 69 j„ Ba- kenessergracht; 15 Aug., J. van Nimwegen Kempe, 77 j., Saenredamstraat; C. M. A. LipsWesseling, 67 j., Voorhelmstraat; C. van VastenhovenDelissen, 59 j., Kamper laan; 16 Aug., J. P. de Hertogh, 61 j., Zaa- nenlaan; J. J. Verwey, 76 j., Vorsterman van Oyenstraat; F. Overeynder, 70 j., Ekster straat; J. G. van Beek, 55 j., Hazepaterslaan; H. Beets, 61 j., Spaarndamseweg; G. M. van der Park, 2 d„ Tempeliersstraat. 3-3'A Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Slotkoers gisteren 9913/ib 232% 366% 273 436% 92 160 141 128% 119% 207% 190 187% 192V» 39% 78% 58% 95 197/i6 55 Openings koersen 99 232% 367 275 436 92% 160 142 128% 119 207% 189 187% 192% 39 77 58'/i 96% 19% 54 Ten naaste bij 1600 jongens en meisjes uit alle wijken van Haarlem zrjn gistermor gen, gewapend met eten en drinken, naar het E.D.O.-terrein in Haarlem-Noord ge trokken, waar een van de grootste mani festaties uit de vacantiespelen van de Haarlemse speeltuinjeugd, de sport- en speldag, zou worden gehouden. Een uiterst gezonde dag voor alle jeugdige deelnemers, niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk, want dergelijke wedstrijden in groot ver band kweken bij de deelnemers zeer zeker een sportieve mentaliteit, hem, die tegen zijn verlies kan, eigen. En we hebben daar gisteren vele staaltjes van gezien. Als voor beeld noemen we het sportieve optreden van verscheidene kleine jongens, die in een gecombineerd nummer van zak- en hard lopen, een kleine horde, waar zij onder door moesten kruipen, omver stootten, eerst de schade herstelden, toen opnieuw een „kruippoging" ondernamen en pas daarna op hun einddoel afstoven. Dergelijke geval len kwamen herhaaldelijk voor en vrijwel steeds keerden de verliezers met opgewekte gezichten naar hun kring terug. Omstreeks tien uur waren de ongeveer 670 deelnemers en de jeugdige toeschou wers op het veld aanwezig en toen kon de pret beginnen. Er werd een rijk gevarieerd programma afgewerkt; er waren races met de autoped, men moest hardlopen, na een aantal meters een bal door een korfbal- mand werpen en dan terugkeren, er waren hoepelwedstrijden met autobanden, waarbij de deelnemers na verloop van tijd door de band moesten kruipen, er was een span nende strijd in het zaklopen en een esta fette. Stuk voor stuk krachtmetingen, die de boterhammen, die tussen de middag op het bijveld werden genuttigd, extra goed deden smaken. Omstreeks kwart voor drie heeft de heer J. Martens, voorzitter van de vacantiecom- missie van het Haarlems Verbond van Speeltuinverenigingen, de prijzen uitge reikt, die de kinderen op deze stralende dag hebben gewonnen. De uitslag luidde: 1. D.V.S.; 2. Nieuw Leven; 3. Oosterkwartier; 4. Flora; 5. Weltevreden; 6. Glasblazers; 7 Vondelkwartier; 8. V.Z.O.D.; 9. Frans Hals; 10. Te Zaanen; 11. Centrum; 12. Jeugdland; 13. Buitenrust; 14. Klarenhof; 15. W.I.K. Hedenavond om zeven uur zal op het ter rein Vondelkwartier aan de Vergierdeweg in Haarlem-Noord de finale van het speel- tuin-voetbaltournooi worden gehouden. De elftallen van Flora, Oosterkwartier en Von delkwartier zullen dan (met) hun beste beentje voorzetten. Bij het wegnemen van pruimen op de groentemarkt aan de Koudenhorn te Haar lem in de nacht van Zaterdag op Zondag was ook een negen en twintigjarige Haar lemmer betrokken; tijdens het verhoor door de politie heeft hij meegedeeld, dat hij een radio-toestel, dat hij in huurkoop had ge kocht en nog niet betaald, verkocht heeft. Als verdacht van verduistering is hij in arrest gesteld. De drie andere bij de bal dadigheden betrokken Haarlemmers zijn na verhoor heengezonden. Rien Ritter uit Delft zal Donderdagavond van 8 tot 9 uur tijdens een beiaardconcert van de toren der Grote Kerk het volgend programma ten gehore brengen: 1. Prelude. De Vries; 2. a. Polonaise. J. S. Bach; b. Giga. Couperin: c. Courante, Raick; d. Trumpet Voluntary, Purcell; 3. a. Mijne Moedertaal, Brandts Buys; b. Op de groote stille heide. J. Werp; 4. Sonatine V, I. Pleyel; 5. Variaties op „O, Santissima", R. Ritter; 6. Volksliederen; a. De groote jager, b. Notenkraken, c. Mandenmakertje, d. Onze toren, J. Worp; 7. a. Letzter Frühling, b. Solvejgslied, E. Grieg; 8. Menuet, Eoccherini. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dondardagmiddag van 34 uur door George Robert luidt: 1. Voluntary, Dr. William Boyce; 2. a. Prelude, b. Andante pastorale. Thomas Adams; c. „Glorifica- mus", John Redford; 3. Concert g. gr. t. (Allegro, Grave, Presto), Vivaldi Bach; 4. Allein Gott in der Höh sei Ehr (2 bewerkin gen), J. S. Bach: 5. Sonate IV (Allegro con brio, Andante religioso, Allegretto, Allegro maestro e vivace, F. Mendelssohn Bartholdy. Met de bouw van een filiaal van de Stadsbibliotheek en Leeszaal in Haarlem- Oost gaat het niet zo vlot, als verwacht was. Gehoopt was, dat het filiaal op 1 Augustus in gebruik genomen zou worden, maar er hebben zich vertragingen voor gedaan. Door de vorst in de afgelopen win ter kon er niet gewerkt worden en daarna verhinderde gebrek aan personeel dat er opgeschoten werd. De inrichting van het filiaal zal ook nog enige tijd in beslag nemen. Wanneer tot opening zal worden overgegaan, is nog niet te zeggen. Mogelijk wordt het omstreeks 1 November. Het filiaal wordt ondergebracht in het winkelpand aan het Van Zeggelenplein 82 en dit vormt een deel van de woningen, die geëxploiteerd worden door de Woning stichting „Ons Huis". Tot stand zullen komen een leeszaal voor kinderen, alsmede een bibliotheek met leeszaal voor ouderen. Begin September van vorig jaar besloot de gemeenteraad een bedrag van 29.000 beschikbaar te stellen voor de inrichting van het winkelpand. Op de hoek van de Herenweg en de Jac. Thijsselaan te Heemstede zijn Dinsdagavond om kwart voor twaalf twee auto's tegen elkaar gebotst. Uit de richting Bennebroek naderde een auto, bestuurd door een Haarlemmer en uit de andere richting een auto. bestuurd door een Heemstedenaar, die bij de Jac. Thijsse laan links af wilde gaan. Hij dacht nog voor de andere auto de laan te kunnen inrijden en stopte dus niet voor het verkeer, dat voor rang had. Een aanrijding ontstond, waardoor beide auto's zwaar beschadigd werden. Ze moesten worden weggesleept. De inzittenden liepen geen wonden op. De Algemene Bond voor Ouden van Dagen heeft twee tochten uitgeschreven voor on geveer negenhonderd leden. Dinsdag is de eerste gehouden en voor Donderdag staat de tweede op het programma. Gistermorgen stonden op de Nieuwe Gracht tien autobus sen gereed en daarin namen vierhonderd vijftig dames en heren plaats om een tocht langs de kust van Zuid-Holland te maken. Onder de deelnemenden waren verscheidene invaliden, die dank zij de goede zorgen van zusters genoten hebben van een prettige dag. Bij het vertrek waren velen bijeen om hun ouders of grootouders uitgeleide te doen. Ge reden werd lang Noordwijk en Katwijk naar Scheveningen en in Den Haa^ werd gestopt voor het gebruiken van de luch. Ook werd een speeltuin bezocht, waar velen zich in een auto of op de wip vermaakt hebben. Het tweede gedeelte van het programma bestond uit een bezoek aan Hazerswoude. Daarna keerde het gezelschap voldaan huis waarts. Dank zij de goede voorbereiding had de tocht een vlot verloop. Morgen wordt een tweede groep van 450 bejaarden in de gelegenheid gesteld de tocht te maken. Reeds heeft het bestuur de reke ning opgemaakt en het verwacht, dat er een tekort is van f700. Dat vindt het niet erg, omdat de leden een prettige dag hebben; het bestuur hoopt echter, dat stadgenoten het werk van de bond zullen steunen, waar door het tekort spoedig opgeheven wordt, Aalsum, 16 v. Muscat n. Aden. Aagtekerk, 17 te Kobe. Adinda, 17 te Pladju. Aldegonda, 16 te Bangkok. Amstelbrug, 16 160 m. ZW. Makassar n. Kaapstad Alblasserdijk, 16 te Rotterdam. Alchiba, 17 te Antwerpen. Ampenan, pass. 16 Finlsterre n. Genua. Arundo, 16 v. Wabana te Rotterdam. Aalsdijk, 14 te Houston. Abbekerk, 14 te Adelaide. Alchiba, 19 te Rotterdam verwacht. Algenib, 17 v. Victoria n. Ilheos. Aardijk, 16 1 000 m. W. Scilly's. Albireo, 16 ten anker baai v. Rio de Janeiro. Alpherat, 16 460 m. N. Porto Rico. Amsteldijk, 17 v. Hamburg n. Bremen. Annenkerk, 16 v. Hamburg n. Bremen. Arkeldijk, 17 v. Soerabaja te Makassar verw. Aletta, 17 v. Singapore n. Pladju. Amstelkroon, 17 v. Colombo n. Djibouti. Amstelvaart, 17 in Suezkanaal n. Amsterdam. Agamemnon, pass. 17 Lands End n. Antw. Alioth, 17 te Rotterdam. Almdijk, 17 te Rotterdam. Alnati, 17 120 m. NO. St. Paulsrock. Alpherat, pass. 17 Sombrero eil n. Trinidad. Altair, 17 ten anker voor Santos. Aludra, 17 v. Pto Alegre n. Rio Grande do Sul Amerskerk, 17 v. Suez n. Port Said. Ampenan. pass. 17 Kp. St. Vincent n. Genua. Appingedijk, 17 v. Rotterdam n. New York. Arendsdijk, 17 v. New Orleans n. Havanna. Averdijk, 17 v. Boston n. Philadelphia. Alkaid, 17 v. Santos ri. Paranagua. Amstelveen. 17 te Amsterdam. Barendrecht 16 v. Suez n. Fao. Bonaire, 16 v. Barbados n. Port of Spain. Bantam, 13 te Baltimore. Bawean, 12 v. Vancouver n. Manilla. Bacchus, 16 265 m. ZW. San Miguel. Banka, 16 190 m. O.t.N. Fayal. Blitar, 17 145 m. NO. Malta. Bennekom, 17 v. Curapao n. Pimentel. Blijdendijk, pass. 17 Vlissingen 18 te Londen. Borneo, 17 v. Dieddah n. Palembang. Boskoop, 17 te Plymouth. Caltex Bintang, 17 te Aden. Caltex Delft, pass. 16 Finlsterre n. Siden. Corilla, 13 v. Geelong n. Singapore. Charis, 16 330 m. W.ZW. Lands End. Caryda, 15 pass. Kp. Howe n. Curapao. Caltex Leiden, 17 150 m. N.NO. Vilano. Celebes, 16 160 m. NO. Fayal. Caltex Pernis pass. 17 Gibraltar n. R'dam. Caltex The Hague, pass. 17 Oostp. Kreta. Caltex Utrecht, pass. 17 Gibraltar n. Rotterdam Chama, 17 v. Liverpool n. Geelong. Duivendrecht. 16 270 m. ZW. Ierland. Duivendrik, 16 630 m. NO. Sombrero eil. Diemerdijk, 18 te Balboa. Delft, 18 te Amsterdam. Eemdijk, 16 v. Galveston n. Le Havre. Eemland, 16 v. Paranagua n. Rio Grande. Esso Amsterdam, 16 v. Sidon n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 16 v. Aruba n. Rotterdam. Eendracht, 17 319" m. O. Malta. Elmina, pass. 17 Ouessant n. Le Havre. Erinna. 17 170 m. W.t.N. Minikoy. Friesland, (KUL). 16 v. Tj. Priok n. Bintang. Farmsum. 16 v. Honolulu n. Kawasaki. Fellpes, 17 te Sibolga, Gooiland, pass. 16 Fernando Noronha n. Las Palmas. Groote Kerk, 16 te Antwerpen. Gaasterkerk. 16 580 m. ZO. Guardafui. Groote Beer, 17 520 m. O. Belle Isle. Heemskerk, pass. 16 Finisterre n. Las Palmas. Hector. 16 te Alexandrië. Haarlem, 16 te Bremen. Hilversum, pass. 17 Bizerta n. Isle of Grain. Helena, 17 te Hamburg. Hydra, 17 v. Ciudad Trulillo n. Pto Cabello. Helicon, 16 350 m. NO. Barbados. Hermes, 17 te St. Kitts. Helder, pass. 17 Ouessant n. Madeira. Holland, 17 v. Durban n. Lorenzo Marquez. Indrapoera, 18 te Soerabaja. Ivoorkust. 18 te Amsterdam. Jupiter, 17 te Kalamata. Japara (KRL), 17 v. Penang n. Belawan. Joh. v. Oldenbarnevelt, 17 v. R'dam n. Quebec Karimata, 17 te Balikpapan. Kalalysia, 18 te Djibouti. Kota Agoeng, 17 v. Suez n. Dieddah. Kertosono. 18 te Seattle verwacht. Kota Gedeh, 17 220 m. O.t.N. Anderhalfgraads- kanaal. Loenerkerk, 16 te Port Said. Lombok, 16 v. Port Said n. Casablanca. Laertes, pass. 16 Malaga n. Port Said. Lawak, 16 250 m. NO. Paramaribo. Linge, 16 150 m. ZO. Takoradi. Leuvekerk, 17 240 m. O.t.N. Ceylon, Lissekerk, 16 v. Muscat n. Ummsaid. Larenberg, 17 v. Khorramshar n. Suez. Lucita. 17 v. Heysham n. Glasgow. Lutterkerk, 18 Rotterdam verwacht. Lekkerkerk, 18 te Rotterdam. Lindekerk, 18 v. Amsterdam n. Basrah. Mapia, pass. 16 Kp. St. Vincent n. Amsterdam VTolenkerk. 16 v. Cebu n. Singapore. Mitra, 16 v. Bergen, te Rotterdam. Maashaven. 17 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Macoma, 16 310 m. N.NW. Diego Garcia. Macuba, 17 200 m. z. Adelaide. Marisa, 17 te Liverpool. Metula. 17 240 m. O.ZO Kangeroo eil. Muiderkerk. 16 350 m. Z.t.O. Dakar. Meerkerk, 18 te Durban. Mentor, pass. 17 Ouessant n. Hamburg. BINNENLAND De rijkspolitie heeft de boekhouder van een aannemersfirma te Smilde aange houden. Hij wordt er van verdacht fraude te hebben gepleegd over een lange periode. Het verduisterde bedrag zou meer dan f20.000 bedragen. Te Bergen op Zoom is op de Halsterse- weg de 82-jarige V. T. toen hij per rijwiel onverwacht de weg overstak, door een auto bus aangereden. Hij overleed kort daarna. Prof. dr. L. J. M. Dols, raadsadviseur bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zal van 22 Augustus tot medio September deel uitmaken van e:n missie, die namens de Voedsel en Landbouw Organisatie (F.A.O.) der UNO de Egyptische regering zal adviseren over de mogelijk heden, de melkconsumptie te vergoten. Het m.s. „Sibajak", met bijna 900 pas sagiers uit Indonesië aan boord, zal niet vandaag in Rotterdam aankomen, maar op zijn vroegst Donderdagmorgen. Het schip heeft op het laatste traject eerst met storm weer en daarna met zware mist te kampen gekregen. De ontscheping der passagiers zal Donderdagmorgen om acht uur beginnen. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. W. Jongbloed, vicaris der Nederlands Hervormde Kerk, wonende te Haarlem, heeft de benoeming tot vicaris te Berlijn (Nederlandse gemeente) aangenomen. Onder ideale weersomstandigheden is Woensdagmorgen in zee- en zonnebad Termes op het Noorderstrand te Zandvoort, na drie maal uitstellen wegens slecht weer, de eerste zandbouwwedstrijd gehouden in dit seizoen, voorbereid door de stichting Touring Zandvoort". Er namen 277 kin deren aan de wedstrijd in zand vorm eji deel, n.l. 109 in klasse A van 8 en 9 jaar; 132 in klasse B (10-11 en 12 jaar) en 36 in klasse C (van 13 tot 16 jaar). Om ongeveer 12 uur werden de vol gende resultaten bekend gemaakt; Klasse A: 1. Carla Gaus met schildpad vijver; 2. Nora Steffenhagen met kano; 3. Bertie Koper met watertoren. Troostprijs: Ellen de Jonge met eendenvijver. Klasse B: 1. Rob Hoekstra en Jaap Ko per met kaart van Nederland. (Een bijzon der opvallend werkstuk, dat uitmuntte door originaliteit); 2. Kees Aay met een geslaagde opzet van het Zandvoortse circuit; 3. Tonnv van der Vegte met Ruïne van Brederode. Troostprijzen: Reggy van Rossum met racewagen; Jopie Daane met miniatuur-golfbaan. Klasse C: 1. Golfbreker met wapens van Gladbeck en Zandvoort door Karin Stef fenhagen; 2. Caravan van Annet Bruil; 3. Liggende oiifant van Leny Nissink. Troost prijzen: Sphinx met pyramiden, Eddy van Kooyk; Herdershond (naar levend mo del), Theo de Muinck. Modjokerto, 16 v. Penang n. Belawan. Mariekerk, 18 te Port Said. Merwede, 17 v. Fernandina n. Le Havre. Nieuw Holland, 16 v. Tj. Priok n. Singapore. Notos. 17 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 17 v. New York n. Cobh. Noordam, 17 300 m. ZO. Kp. Race. Orion, pass. 16 Finisterre n. Lissabon. Oranjestad, 16 480 m. NO- Barbados. Ovula, 17 v. Liverpool n. Curasao. Orestes 16 v. Barranquilla n. Santa Marta. Ootmarsum, 17 te Houston. Oranjefontein, 17 590 m. O.t.Z. St. Helena. Overijsel, 17 v. New York n. Alexandrië. Pieter S. 16 v. Swansea te Rotterdam. Prins Fred. Willem, pass. 16 Scilly's n. Montreal Papendrecht. 11 te Santa Fé. Prins Willem IV, 12 v. Chicago n. Rotterdam Prins Willem III, 16 360 m. O.t.N. Belle Isle. Prins Alexandrië, 17 te Rotterdam. Prins Maurits, 17 v. Le Havre n. Rotterdam. Prins Willem V, pass. 17 Belle Isle n. Hamburg. Prins W. George Fred. 17 te Detroit. Radja, 15 te Port Soedan. Rempang, pass. 16 Malta n. Halifax. Roepat, pass. 15 Key West n. Brownsville Rijnkerk, 15 te Mombasa. Ruys, 16 v. Kobe n. Okinawa. Rijnland, 16 70 m. Z. Recife. Rondo, 17 v. Suez n. Belawan. Roebiah, 18 te Singapore. Rotuia, 18 te Coohin. Rijndam, 18 te New York verwacht. Soestdijk. 17 te Singapore. Stad Breda, 16 te Antwerpen. Salland, pass. 16 Finisterre n. St. Vincent. Saroena. 17 v. Soerabaja n. Singapore. Sirrah, 17 v. Adelaide n. Perz. Golf. Sommelsdijk, 16 v. New Orleans n. Charleston. Stad Maastricht, 17 v. Rotterdam n. Livomo. Samarinda, 16 dwars eil. Coiba. Scherpendrecht, 17 te Recife. Schie, 17 v. Pto Barrios n. Belize. Saiatiga, 17 v. Bombay n. Karachi. Sehiedijk, 17 te Rotterdam. Slamat, 17 te Aden. Stentor, pass. 17 Finisterre n. Madeira. Straat Bali, 18 te Port Swettenham. Sheratan, 17 v. Philadelphia n. Mena el Ahmadi Sibajak, 19 te Rotterdam verwacht. Singkep, 18 te Dar es Salaam. Sliedrecht, 18 te San Lorenzo. Sloterdijk, 18 te New York. Stad Amsterdam. 17 v. Cardiff n. Golf v. Mexico Stad Leiden, 17 v. East London n. Durban. Stad Rotterdam, 17 v. Newport Mon n- Wabana Stad Arnhem, pass. 17 Vlissingen n. Hamburg. Tarakan, 17 te Penang. Tawali, 16 v. Mombasa n. Tanga. Ternate, pass. 16 Guardafui n. Colombo. Tiba, pass. 16 ten W. Canarisohe eil. n. Bahia. Tibia, pass. 16 Ceylon n. Mena el Ahmadi. Teiresias, 17 te Djeddah. Tjisadane, 16 v. Buenos Aires n. Montevideo. Tabian, 14 te San Francisco. Telamon, 16 Miragoane n. Baracoa. Themisto, 16 430 m. O.t.N. Belle Isle. Tiberius, 16 te Georgetown. Tjiwangi, 16 v. Balikpapan n. Hongkong. Trajanus, 16 1020 m. NO. Sombrero eil. Thalatta, 17 te Port Said. Titus, pass. 16 Ouessant n. Amsterdam. Tara, 17 v. Rio de Janeiro n. Santos. Tamo, pass. 17 Canarische eil. n. Antw. Westland, 16 170 m. N.NO. St. Paulsrock. Willem Ruys. 17 530 m. W.t.N. Minikoy. Wonosari. 17 te Chittagong. Waterman, 17 210 m. NO. Curaqao. Westerdam, 17 480 m. W.t.Z. Valentia. Wieldrecht, 17 te Rotterdam. Willemstad. 18 v. Madeira n. Plymouth. Woensdrecht, 18 te Mena el Ahmadi verw. Wonogiri, 19 Napels verwacht. IJsel, 16 v. Tunis n. Malta. Zuiderkruis, 17 v. Las Palmas n. Southampton Zeeland (KRL), 17 v. Marseille n. Rotterdam. KLEINE VAART Aco, 17 v. Odense te Nykobing. Algarve, 16 v. Kotka n. Amsterdam. Ary Scheffer, 16 v. Hogenas te Rotterdam. Advent, 17 v. Fredericia te Svendborg. Att S, 16 v. Amsterdam n. Antwerpen. Appingedam, 17 v. Oporto n. Vlrgo. Auriga, 16 te Huelva. Anna Sylvia, 17 v. Londen te IJmuiaen. Atlantis, 16 te Boness Att S, 17 te Antwerpen. Bab T, 15 te Hernosand. Beta, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Bree Helle, 17 v. Rotterdam n. Londen. Beekbergen, vertr. 17 v. Gothenburg n. Kotka Bestevaer, pass. 16 Brunsbüttel n. Norrkoping Binnenhaven, 17 v. Rotterdam n. Casablanca. Badzo, 17 v. Amsterdam te Rotterdam. Batavier I, 17 v. La Pallice te Rotterdam. Betty Anne S, 17 v. Huil te Boston. Batavier III, pass. 16 Finisterre n. Bordeaux. Bill S, 16 v. Swansea n. Rotterdam. Carpo, pass. 16 Lizard n. Avonmouth. Capella, 16 v. Rotterdam n. Odense. Claes Compaen, pass. 16 Kiel Holtenau. Cornelia b II, 17 te Kiel. Cinderella, 17 v. Duinkerken te Rotterdam. Cateli, 16 v. Delfzijl te Einden. Domburgh, pass. 17 Dungeness n. Casablanca. Depa, vertr. 17 v. Londen n. Rotterdam. Daviena Goekoop, 16 v. Seaham te Oostende. Dienan, pass. 17 Vlissingen n. Brussel. Domburgh, 16 v. Rotterdam n. Casablanca. Duiveland, 17 v. d. Tyne n. Rotterdam. Ellewoutsdijk, 16 v. Southampton n. Antw. Eibergen, 17 v. Lugnvik te Ala verw. Export II, 16 v. Rotterdam n. Londen. Express, 16 v. Oslo n. Frederikstad. Franka II, 16 v. Rotterdam n. Gothenburg. Ferocia, 17 v. Yxpila n. Bordeaux. Fiducia, 17 v. Boston te Maassluis verw. Frejo, 16 v. Thisted n. Hernosand. Goote, vertr. 17 v. Hamburg n. Amsterdam. Henrlca, 17 v. Manchester n. Lissabon. Hartel, 17 v. Maassluis n. Boston. Heemraadsingel. 16 v. Belfast n. Millom. Ingeborg, 17 v. Vlaardingen n. Baesrode. Ibis, 18 v. Le Havre te Kiel verw. Joost, 14 Kiel gepass. n. Domsjo. Jaba. 16 v. Varberg te Middelburg. Jan Kreumer, 17 v. Amsterdam n. Delfzijl. Larix. pass. 16 Brunsbüttel n. Zaandam. Larix, 16 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Marne, 16 v. Rouaan n. Le Havre. Maasym, 17 v. Vlissingen n. Aalborg. Maureen. 17 v. Boston n. Montreal. Meike. pass. 16 Vlissingen n. Antwerepn. Marietje Bohmer, vertr. 17 v. Roscoff n. Dakar. Merwehaven, 17 v. Casablanca n- Magazan. Mintaka N. 16 v. Port Lyautey n. Agadlr. Meres N, pass. 16 Holtenau n. Aarhus. Markab, 16 te Rotterdam. Mary, 16 v. Rotterdam n. Zaandam. Navis, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Neeltje b, 16 te Basse Indre. Noorderlicht, 16 v. Simrishamn te Ronskar. Nottingham, 16 v. Leith n. Delfzijl. Nijenburgh, 1?6 v. Rotterdam te Stockholm. Pavo, 13 v. Ljusne n. Zaandam. Ponto, 14 te Walkom. Patria, 17 v. Amsterdam n. Rotterdam. Peter, 16 v. Londen n: Blyth. Poortvliet. 17 v. Portsmouth te Newport Mon. Ponza, 16 Holtenau gepass. n. Gefle. Rapid, 16 v. Boston n. Antwerpen. Result, vertr. 17 v. Le Havre n. Hamburg. Setas, pass. 17 Brunsbüttel n. Rotterdam. Rien Teekman, 17 v. Rotterdam n. Surte. Spes, 17 v. Gent n. Sikea. Spora, 16 te Londen. Soemba, 16 v. Rotterdam te Blaye. Spurt, 16 te Garston. Statenslngel, 17 v. Manchester n. Garston. Theano, 17 v. Dublin te Belfast. Taormina, 16 v. Randers n. Rotterdam. Taurus, 16 v. Colchester n. Dover. Texelstroom, 17 v. Londen te Amsterdam. Tom v. d. Heide, 16 te Port Lyautey. Trito, 16 v. Dublin te Amsterdam. Vlieland, 17 v. Rouaan te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7