Tweeduizend kinderen genoten van voorstelling circus „Elleboog" Tot straks Directeur coöperatie Haarlem op 1 September met pensioen Winst Waterbedrijf: f 152.798 dubbele van geraamd bedrag iifr lil!? al ï**M* j Kort en bondig in Royal Corrie ten Boom gaat wereldreis maken 'zBrieven aan de redactie Confessionele bonden in de wiek geschoten Toenemende winning van diepduin- water eist secondair pompstation Amsterdamse Beurs DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 8 Haarlemse Jonge Kerk kan tevreden zijn „Flora" won voetbalfinale van speeltuinen Dame brak alle tenen van haar linkervoet Om de Umans-beker Afscheidsavond in Doopsgezinde kerk Velser waker vrijgesproken De Dinsdagmiddagsluiting Rotterdammers verdacht van inbraken in Almelo Aardgasverdeling tussen Nederland en Duitsland Scheepvaart r mmm «mir nsi Het district Haarlem van de Jonge Kerk heeft zich in samenwerking met de plaatselijke afdelingen van deze organisa tie ten doel gesteld om van half Septem ber tot half December vijfendertig kinde ren uit het vluchtelingenkamp van „displa ced persons" in Lübeck naar onze omgeving te brengen. Dit geschiedt op verzoek van mejuffrouw Van Dongen, die daar als Ne derlandse kinderverzorgster al enige tijd werkzaam is. Het district Haarlem van de Jonge Kerk omvat alle Hervormde (wijk)- gemeenten binnen de grens Zandvoort, Ben- nebroek, Vijfhuizen, Halfweg, Spaarndam, Beverwijk. Eén van de acties van de Jonge Kerk om het geld voor de te maken onkosten bij dit verblijf van kinderen uit Duitsland bijeen te brengen was de Woensdagmiddag in het Openluchttheater te Bloemendaal belegde kindervoorstelling, waar het bekende cir cus „Elleboog" onder leiding van mevrouw Ida Last-Ter Haar optrad. Reeds bq voor verkoop waren ongeveer anderhalf duizend kaartjes verkocht, doch het mooie weer bracht nog veel meer kinderen naar het theater. Zo gebeurde het dat vlak voor de voorstelling nog vijfhonderd kaarten wer den verkocht, een feit, dat zich maar zel den voordoet. Onder die totaal twee duizend kinderen en een enkele moeder en vader bevonden zich groepjes kinderen van de Zondagsschool der Lutherse Kerk en van „Meer en Bosch" uit Heemstede. Deze op komst heeft zelfs de verwachtingen van de districtsraad van de Jonge Kerk overtrof fen, die er echter niet minder dankbaar voor is, want de helft van het voorgestelde Woensdagavond is een einde gekomen aan een der belangrijkste onderdelen van de vacantiespelen voor de Haarlemse speel- tuinjeugd, de voetbalcompetitie. Op het voetbalterrein van de speeltuinvereniging „Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Haarlem-Noord hebben van zeven uur tot half negen drie elftallen om de eerste prijs gevochten; de elftallen van Flora, Ooster kwartier en Vondelkwartier, die op de hoogste plaatsen in de competitielijst wa ren geëindigd en thans moesten uitmaken, wie uiteindelijk met de eerste prijs zou gaan strijken. Dat viel na de eerste wed strijd, die tussen de ploegen van Flora en Oosterkwartier, nog niet op te maken, want de uitslag was een-een, zodat geloot moest worden, wie de strijd tegen het nog frisse Vondelkwartier zou aanbinden. De loting wees Flora aan als tegenstander en zo be gon de strijd opnieuw; ondanks de ver moeienissen van de vorige wedstrijd bleek Flora toch nog over voldoende krachten te beschikken om Vondelkwartier de baas te blijven. Het werd een een-nul overwin ning. Vondelkwartier kwam hierna in het veld tegen Oosterkwartier en deze uiter mate spannende wedstrijd hetgeen niet zeggen wil dat de andere wedstrijden niet spannend waren eindigde tenslotte in een twee-twee gelijk spel. En toen leverde de rangschikking van de drie elftallen geen moeilijkheden meer op: Flora had drie punten verkregen, Oosterkwartier twee en Vondelkwartier moest genoegen nemen met één punt. Na afloop van deze finale trokken de vele toeschouwers naar het clubhuis van Vondelkwartier, waar de heer A. de Groot, voorzitter van het Haarlems Verbond van Speeltuinverenigingen, na een inleidend woord van de voorzitter van de vacantie- commissie, de heer J. Martens, de prijzen heeft uitgereikt. Flora kreeg de door Welte vreden afgestane wisselbeker, Oosterkwar tier ontving een kleine beker en Vondel kwartier een médaille. Vrijdagavond om acht uur zullen de be sturen van de speeltuinverenigingen be nevens de leiders en leidsters in een spe ciale sluitingsbijeenkomst samenkomen in het gebouw van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier". IJzeren staaf viel op trottoir In de Hertzogstraat was Woensdagmor gen omstreeks elf uur een chauffeur bezig om een twaalf meter lange staaf ijzer uit een vrachtauto te laden. Hij liet de staaf evenwel vallen, juist op het ogenblik, dat een 32-jarige dame passeerde, die het 96 kilogram opzwiepend metaal op haar lin kervoet kreeg, waarvan de vijf tenen braken. De dame is naar de Mariastich- ting overgebracht. Zondag wordt het voetbaltournooi om de Umans-beker door de Haarlemse vierde klasser DCO gehouden. Was het altijd de gewoonte dit toumooi op weekavonden te houden, thans moest men daar van afwijken. Voor de eerste maal zal het tournooi thans op een Zondag worden verwerkt. Deelnemende ploegen zijn EDO 2, RCH 2, Ripperda en DCO. Ripperda won de beker tweemaal achter elkaar en wordt definitief winnaar indien het ook nu als winnaar uit het strijdperk treedt. Het programma luidt: RCH 2DCO en EDO 2Ripperda. Daarna verliezers- en winnaarsfinales. De wedstrijden worden ge speeld op het DCO-terrein aan de Schalk- wijkerweg in Haarlem. Zo groot was de belangstelling voor de kindervoorstelling van circus „Elleboog" in het Bloemendaalse Openluchttheater, dat de jeugd tot aan de rand van de vijver een plaatsje had gezocht. bedrag" van de financiële actie is nu bereikt. De heer H. L. van Loon, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Jonge Kerk, heeft namens de districtsraad, vooral voor de ouderen onder de aanwezigen, de bedoe ling van het adopteren van de kinderen uit Lübeck uiteengezet. Het benodigde aantal pleeggezinnen is nu zo goed als bereikt; inlichtingen hierover worden door de heer Van Loon verstrekt. Zijn adres is Barba- rossastraat 15 te Haarlem, telefoon 20704. De voorstelling van het circus „Elleboog" is volkomen geslaagd en de kinderen op de tribunes leefden zich volkomen in het spel in. Mevrouw Last vertelde ons nog, dat zij met haar groepje kinderen van de stichting Clubhuizen Pro Juventute uit Amsterdam het zijn dertig kinderen tussen acht en veertien jaar, die in dit circus spelen in het Openluchttheater de negenendertigste voorstelling in ruim anderhalve maand hield. Sinds 1 Juli heeft het circus Elle boog meer dan 37.000 bezoekers getrokken en als Vrijdag in Leerdam de veertigste voorstelling is beëindigd wordt er voorlopig wat rust gehouden. Mejuffrouw Corrie ten Boom, die na haar verblijf in het concentratiekamp Ravens- brück, waarover zij een boek schreef, haar leven in dienst van het Evangelie heeft gesteld, mocht reeds in vele landen de boodschap van Jezus Christus brengen. Meermalen vertoefde zij geruime tijd in Duitsland, waar zij niet alleen in kerken en zalen maar ook voor de Amerikaanse soldaten en zelfs aan haar vroegere „Auf- seherinnen" het Evangelie mocht brengen. Ook werkte zij veel onder de ontheemden, waarvoor zij ook een tehuis inrichtte met behulp van Nederlandse en Amerikaanse vrienden. Hoewel zij door geen enkel Kerk- of Zendingsgenootschap uitgezonden of on derhouden wordt, heeft zij in tal van lan den over de gehele wereld haar boodschap gebracht. Zij sprak in Amerikaanse Uni versiteiten, in de gevangenissen in Japan, voor de boeren in Zuid-Afrika, voor emi granten in Nieuw-Zeeland en Canada, voor kleine groepen gelovigen in Spanje en Is rael, op house-parties en grote jeugdbij- eenkomsten, voor zakenmensen en militai ren in vele landen, voor radio en televisie. Door middel van rondzendbrieven, die in vier talen elke drie maanden naar zestien landen in 12000 exemplaren worden ver zonden, onderhoudt zij contact met de vele vrienden en geestverwanten, die zij gedu rende haar reizen heeft verworven. Thans wil zij echter een grote reis gaan ondernemen, teneinde velen van haar vrienden nogmaals te bezoeken en ook op enkele nieuwe plaatsen haar boodschap te brengen. Zij hoopt 31 Augustus per vlieg tuig naar de Verenigde Staten te vertrek ken om vervolgens Canada te bezoeken. Vervolgens de Hawai- en Bermuda-eilan den, daarna Japan, Korea, Formosa en Israel. Vandaar vertrekt zij naar Zuid- Afrika, waar zij langere tijd hoopt te blij ven en dan naar Australië. Tenslotte naar Nieuw-Zeeland en de vele daarom heen liggende eilandjes. Wat deze laatste betreft, men heeft haar gevraagd hier een jaar te werken onder de Maori's, die deze bevol ken. Corrie ten Boom denkt drie jaar weg te blijven en wil daarom vóór haar vertrek gaarne afscheid nemen van haar vele vrien den in Nederland. Zij zal dit doen op Don derdag 26 Augustus. De stichting tot Ver kondiging van het Evangelie, die deze avond organiseert, heeft hiervoor de be schikking gekregen over de Haarlemse Doopsgezinde Kerk aan de Grote Hout straat no. 43, daar de Zuiderkapel te klein zal zijn om alle belangstellenden te be vatten. De statuten van de Coöperatieve Ver- bruiks vereniging Haarlem U.A. schrijven o.m. voor, dat de directeur op vijfenvijftig- jarige leeftijd met pensioen kan gaan. De heer G. A. Groenewoud, die na de fusie van de coöperaties de Vooruitgang en de Eendracht als directeur is opgetreden, na reeds een groot aantal jaren een der coö peraties als bedrijfsleider gediend te heb ben, is op verzoek van het bestuur nog enige jaren aangebleven, maar op 1 Sep tember legt hij zijn functie neer. Die dag wordt des middags in restaurant Dreefziént een receptie gehouden. „Een zeer bekwaam en energiek werker zal ons bedrijf verlaten", deelde een be stuurslid mee en het voegde er aan toe: „de heer Groenewoud heeft veel tot stand gebracht en de belangen van de consumen ten op de beste wijze gediend". De heer Groenewoud heeft er voor ge zorgd, dat de coöperatie „Vooruitgang" zich ontwikkeld heeft en tot bloei is gebracht. De scheidende directeur is op 13 Februari 1922 als bedrijfsleider in dienst gekomen. Toen was de Vooruitgang gevestigd in de Lange Wijngaardstraat, waar op het ogen blik de garages van de politie zijn. De om standigheden, waaronder de steeds uit breidende coöoeratie moest werken, waren niet gunstig. Een grote verbetering kwam tot stand, toen in 1924 het gebouw aan de Meester Cornel isstraat in gebruik werd genomen. Hierin is nog steeds de bakkerij en het hoofdkantoor gevestigd. De uitbreiding van de wijken in het Oos telijk deel der stad was aanleiding een bakkerij te openen aan de Byzanthium- straat. Na de fusie met de Eendracht kreeg de heer Groenewoud ook de leiding van de bakkerij aan het Donkere Spaame, waar De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de vijfenzestigjarige waker H. O. B. uit Velsen, verdacht van oplichting van bijna twaalfduizend gulden, vrijgesproken. In Mei van dit jaar had zijn moeder, die kort tevoren in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort was opgenomen een kwitantie getekend, waarna de waker naar een bank instelling te Haarlem ging om een bedrag van twaalfduizend gulden te innen. Dit was het banksaldo van de moeder. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie tegen B., wiens moeder in middels overleden is en die recht had op de erfenis, een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden. De verdediger, mr. Crefeld, pleitte vrijspraak, daar hij van mening was, dat de verdachte gehandeld had op last van de moeder. (Verkort weergegeven) Hoge instap. Toen ik Zondag even uitrustte op het Bolwerk deed een oud moedertje mij haar beklag over de hoge instap van de stadsbussen. Zij moest daardoor steeds maar naar haar kinderen in Haarlem-Noord gaan lopen, omdat zij de bus niet in kon komen. Zou bij de bouw van de nieuwe bussen met deze klacht re kening kunnen worden gehouden? B. (De nieuwe bussen krijgen inderdaad een lagere instap dan de huidige Crossley's, namelijk 36 centimeter boven de begane grond. Deze maat is als standaardmaat door de Nederlandse vervoertechnici geaccep teerd. Red.). ook de afdelingen manufacturen en brand stoffen gevestigd zijn. Toen de heer Groenewoud in 1922 zijn werkzaamheden begon, waren er drie krui denierswinkels, bij zijn zilveren jubileum in 1947 dertien en thans zijn er tweeën twintig, waarvan zestien in Haarlem. Meer dan tweeëndertig jaar heeft de heer Groenewoud zijn krachten aan de coöpe ratie gegeven, eerst zevenentwintig jaar als bedrijfsleider van de Vooruitgang en sedert 1949 na de fusie als directeur van de coö peratie Haarlem. Gemakkelijk is zijn taak niet geweest en dat is o.a. in de oorlogsjaren gebleken. Een aandeel heeft hij ook gehad in het verzet. Na de bevrijding werd de heer Groene woud bestuurslid van de plaatselijke afde ling van de Stichting 1940-1945. Ook dien de hij de Hervormde Kerk als diaken. Van de besturen van de Christelijke en Rooms-Katholieke Bonden van sigaren winkeliers te Haarlem ontvingen wij de volgende mededeling: „Blijkens een bericht in het Haarlems Dagblad van 10 Augustus zal door de eerste afdeling van de gemeentesecretarie een enquête gehouden worden aangaande de Dinsdagmiddagsluiting bij de sigarenwin keliers. De Algemene bond van sigarenwinkeliers, in casu het bestuur, schijnt zijn visie in deze aangelegenheid aan de Wethouder te hebben kenbaar gemaakt. De besturen van de Christelijke Bond en van de R.K. Bond van sigarenwinkeliers in Haarlem zijn buiten deze aangelegenheid gehouden en waar het de gewoonte was gezamenlijk met de drie organisaties naar buiten op te treden, protesteren zij tegen deze eenzijdige voorlichting en zullen zij zich beraden en schriftelijk aan de wet houder mededelen, op welke voorwaarden zij aan deze enquête hun medewerking zullen verlenen; in verband met artikel 14 Winkelsluitingswet, waarin gesteld wordt, „dat de organisaties gehoord moeten worden." Een en ander zal in overleg met de Alge mene Bond besproken en voorgesteld moe ten worden." (Wij tekenen hierbij aan, dat in het onderhoud dat wij met de voorzitter van de Algemene Bond van sigarenwinkeliers had den (in ons blad van Vrijdag 13 Augustus) reeds duidelijk tot uiting kwam, dat juist de Algemene Bond die eenheid van op treden krachtig nastreeft. Van de zijde van de Algemene Bond werd ons dan ook van morgen te kennen gegeven, dat deze „een heid van optreden" naar zijn smaak reeds op 23 April verbroken was, toen de beide confessionele bonden niets wilden weten van de gedachte van de Algemene Bond om de Dinsdagmiddagsluitingskwestie niet op haar beloop te laten, maar reeds voor October aan de orde te stellen. Overigens was het juist de bedoeling van de Algemene Bond in zijn onderhoud met wethouder Happé de wensen van de or ganisaties met betrekking tot de enquête naar voren te brengen. Op dat punt schij nen de drie Bonden het dus eens te zijn. Red.). NIEUW RECORD SCHOOLSLAG. De 16-jarige Japanner Motoi Kimoera heeft Dinsdagavond tijdens internationale zwem wedstrijden in Osaka een nieuw wereld record 100 meter schoolslag gevestigd door een tijd te laten afdrukken van 1 min. 10.6 sec. Hiermede verbeterde hij het wereld record, dat door de Rus Minatsjkin in Fe bruari 1953 op 1.11.2 gesteld was. Volgens het jaarverslag van het Ge meentelijk Waterbedrijf over het jaar 1953 werd in dat jaar aan de duinen onttrokken 4.317.492 kubieke meter water. In het to taal werd afgeleverd 4.024.220 kubieke meter tegen 3.833.303 kubieke meter in 1952. Het verbruik steeg dus met 190.917 kubieke meter. Van deze hoeveelheid namen Gemeen tereiniging, Hout en Plantsoenen, Openbare Werken en Brandweer samen via stand pijpen op brandkranen 6.590 kubieke meter voor hun rekening. Werkplaatsen en kantoren verbruikten volgens meting 26.392 kubieke meter en de watermeters bij de gebruikers in Haar lem en Bloemendaal tesamen wezen een totaal verbruik van 3.619.492 kubieke meter aan (waarvan Bloemendaal alleen: 9.597) en dan bleef er nog 371.746 kubieke meter over aan waterverlies, onbekend ge bruik en te geringe aanwijzing door water meters. Het Waterbedrijf heeft aan het ver slag een staatje toegevoegd van het waterverbruik per hoofd van 1899 af, waaruit blijkt dat het verbruik ge meten naar de afgeleverde hoeveelheid sinds'dat jaar precies verdriedub beld is. Het bedroeg in 1953 66,6 ku bieke meter (tegen 63,3 in 1952) al thans volgens de afgeleverde hoeveel heid. Volgens de meterstanden in de huizen was het verbruik per hoofd slechts 59.9 kubieke meter per hoofd (in 1952: 56.2). Hiertegenover staat, dat er in 1953 een zeer geringe neerslag werd gemeten en wel 570.5 mm, welke hoeveelheid ver beneden het gemiddelde sedert het begin van de exDloitatie (774.2 mm) bleef. In de naaste toekomst moeten drie grote werken verwezenlijkt worden. Het zijn de bouw van een secondair pompstation Zuid, de oDstelling van een dieselgenerator van 270 kVA in het hoofdmachinegebouw en Samenwerking tussen de Rotterdamse en de Almelose gemeentepolitie heeft geleid tot de arrestatie van de 45-jarige H. T. en de 58-jarige J. J. B. M., beiden uit Rotter dam. Deze mannen worden verdacht van twee onlangs in Almelo gepleegde inbra ken. In de nacht van 31 Juli op 1 Augustus werd de brandkast van de coöperatie „De Toekomst" opengebroken. De buit was ruim f 300. In de nacht van Zondag op Maandag beproefden inbrekers vergeefs hun krach ten op de brandkast van de coöperatieve landbouwersbank in Almelo De Almelose recherche had de beide man nen Zaterdag per trein zien arriveren. Een onderzoek wees uit dat zij uit Rotterdam waren gekomen. Dank zij de samenwerking met de Rotterdamse politie konden de bei de verdachten de volgende dag in Rotter dam worden gearresteerd. H. T. is reeds veertien keer wegens inbraken veroordeeld, J. J. B. M. zes keer. HAMBURG (DPA). De Nederlandse Aardolie-maatschappij en het consortium van vier West-Duitse maatschappijen uit Emsland hebben een nieuwe overeenkomst gesloten over de exploitatie van de aard- gaslagen van Itterbeck-Tubbergen en Franswegen-Denekamp. Deze overeen komst dient ter verzekering van een recht vaardige verdeling van de aardgashoeveel- heden over beide landen. De duur van de overeenkomst werd op twee jaar gesteld, opdat men met de ervaringen rekening kan houden bij de definitieve regeling, welke men later hoopt te sluiten. 3-3'/2 Nederl.'éf A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 993/ia 232 370 276 436 92 "/ie 164% 145% 128% 118% 207% 188 188 193 39 77 58% 97 19% 54 Openings koersen 99% 230 370 275 437 92 164»/i 145 128% 119 207% 189% 188 193 39 VÏ 76 58% 98% 19% 53% een verbouwing van magazijn en werk plaatsen aan de Kampersingel. Het eerstgenoemde werk is noodzakelijk nu het percentage diepduin-water (70 van de totaal gewonnen hoeveelheid) zo zeer is gestegen doordat de capaciteit van de bovenduinwaterwinning niet verder kan worden opgevoerd. Daardoor wordt nu een hoeveelheid van bijna drie millioen kubieke meter grotendeels onttrokken aan twee dicht bij elkaar gelegen winningen voor diepdufai water het secondair pomp station Zeeweg en acht onderwaterpompen op hetzelfde terrein. Dat geeft een te grote concentratie op een te klein oppervlak, tengevolge waarvan zich de eerste ver schijnselen van verzilting beginnen te ver tonen. Daarom is de bouw van een secon dair pompstation Zuid op anderhalve kilo meter ten Noord'en van de Zeeweg drin gend noodzakelijk. De dieselgenerator wordt nodig met het oog op storingen in de electrieiteitsleverinig want de electrische aandrijving vormt thans 79 percent van de totale capaciteit. Bij storingen zou men moeten terugvallen op de oude met stoom gedreven plunjer- pompen, hetgeen ongetwijfeld een stagna tie in de levering zou geven. Het batig saldo blijkt twee maal zo boo? te zijn als geraamd was en wel 152.798.93. Geraamd was f 75.309. De baten zijn 1.098.122,49 (geraamd 1.062-190) de opbrengst van geleverd water en meterhuur. Aardijk, 17 600 m. W. Scilly's n. Antw. Adonis. 17 v. Port of Spain n. Aux Cayes. Almkerk, 18 te Hamburg. Alphard, 17 160 m. O.NO. Madeira n. R'dam. Amor, 18 te Bremen. Amstelbrug, 18 dwars Semarang n. Kaapstad. Artemis, 18 te Curasao. Aagtedijk, 19 te Santos. Abbekerk, 17 v. Adelaide n. Melbourne. Adinda, 18 v. Pladju n. Tj. Priok. Alamak, 18 v. Calcutta n. Colombo. Aldagonda, 18 v. Bangkok n. Singapore. Aludra, 21 te Montevideo verw. Amstelpark, 18 v. Narvik n. Baltimore. Amstelvaart, pass. 18 Alexandrië n. Amsterdam Antonia, 18 v. Tjilatjap n. Pladju. Ariadne, 17 v. Genua n. Barcelona. Arkeldijk, 18 v. Makassar n. Sungeigerong. Armilla, 18 v. Tj. Priok n. Pladju. Agamemnon, 19 te Antwerpen Albireo, 18 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alchiba, 19 te Roterdam. Alhena, 19 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alnati, 18 440 m. NO. St. Paulsrock. Alpherat, 19 te Port of Spain. Amerskerk, 18 v. Port Said n. Genua. Arendsdijk, 19 te Havana. Algenib, 18 te Ilheos. Alkaid, 18 v. Paranagua n. Rio Grande do Sul Argos, 19 v. Malaga n. Lissabon. Axeldijk, 17 te Buenos Aires. Baam, 17 v. Coquimbi n. Valparaiso. Bacchus, 17 510 m. ZW. Azoren. Barendreeht, pass. 17 Daedalus Riff n. Fao. Blommersdijk, 18 te Bushire. Boissevain, 17 580 m. O.NO. Durban. Boschfontein, 17 v. Bremen n. Hamburg. Blitar, 19 te Genua. Bonaire, 17 v. Trinidad n. Paramaribo. Britsum, 20 te Montevideo verw. Banka, 18 te Casablanca. Bantam, 19 v. Charleston n. Mobile. Borneo, pass. 18 Perim n. Palembang. Breda, 19 te Roterdam. Boskoop, 19 v. Vlissingen n. Antwerpen. Charis, 17 540 m. NO. Fayal. Cronenburgh, pass. 18 Kiel n. Hauklpudas. Coryda, 17 300 m ZO. Sydney. Caltex Delft, pass. 18 Gibraltar n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. Kp. St. Vincent n. R'dam Ceronia, 18 v. Rotterdam n. Yokohama. Chama, pass. 18 Scilly's n. Geelong. Cumulus (weerschip) 18 v. Atl. Oceaan te R'dam Caltex The Hague, 19 v. Sidon n. Rotterdam. Daphnis, 18 475 m. NO. Azoren. Duivendrecht, 17 450 m. ZW. Ierland. Duivendijk, 17 980 m. NO. Sombrero eil. Delfland, 17 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Eendracht, 18 130 m. O.NO. Malta. Eemdijk, 17 160 m. Z. New Orleans. Edam, 18 v. Singapore n. Fushike Eemland, 18 te Rio Grande. Esso Amsterdam, pass. 18 Westpunt Kreta naar Antwerpen. Eos, pass. 19 Gibraltar n. Carthagena. Friesland (KRL)18 te Bintamg. Ganymedes, 18 te Baltimore verwacht. Garoet, 18 v. Singapore n. Soerabaja. Groote Beer, pass. 18 Belle Isle n. Quebec. Groote Kerk, 18 te Rotterdam. Haulerwijk, 16 1450 m. W. Clipperton eil. Hecuba, 18 v. San Felix n. Ciudad Bolivar. Hersilia, 17 80 m. W.NW. Jamaica. Hydra, 18 te Pto Cabello. Heemskerk, 18 te Las Palmas. Hermes, 18 v. St. Kitts n. Barbados. Hilversum, 18 Algiers gepass. n. Isle of Grain. Hathor, 19 te Rotterdam. Helder, 18 120 m. N. Finisterre n. Madeira. Hoogkerk, 18 v. Port Said n. Genua. Haarlem, 19 v. Hamburg n. Antwerpen. Ilos, 18 te Bone. Ittersum, 17 v. Bordeaux n. Le Havre. Jagersfontein, 18 v. Kaapstad n. Port Elizabeth Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 18 Wight n. Quebec Jupiter, 18 v. Piraeus n. Volos. Koratia, 18 930 m. O NO. Sombrero eil. Lawak, 17 500 m. O. Paramaribo. Leersum, 17 470 ma. W.ZW. Lands End. Linge, 19 te Libreville. Loosdrecht, 19 Cochin verwacht. Laertes, pass. 18 Pantellaria n. Port Said. Loenerkerk, 18 v. Suez n. Aden. Muiderkerk, 17 dwars Dakar n. Las Palmas. Maetsuycker, 19 te Fremantel verw. Metula, 18 110 m. Z. Kangeroo eil. Maashaven, pass. 18 Ouessant n. Las Palmas. Maasland, 21 Amsterdam verwacht. Malvina, 18 te Miri Meliskerk, 18 v. Hongkong n. Yokohama. Mltra. 18 v. Rotterdam n. Gothenburg. Mapia, pass. 19 Ouessant n. Amsterdam. Mariekerk, 18 v. Port Said n. Suez. Noordam, 18 590 m. O.t.Z. Kp. Race n. Rotterdam Omala, 17 810 m. NO. Sombrero eil. Orestes. 18 v. Santa Marta n. Maracaibo. Orion, 18 te Lissabon. Oranje, 19 v. Port Satd n. Napels. Pendrecht, 17 60 m. ZO. Kreta. Poseidon, 17 350 m. Z.t.O. Kp. Hatteras. mmmmn fMmnw In wijde omtrek van de Planetenlaan in Haarlem-Noord valt het in aanbouw zijnde gebouw van het Tweede Christelijk Lyceum (Marnix van Sint Aldegondelyceum) op. De werkzaamheden vorderen, maar de afwerking er van zal nog enige tijd vergen. Een foto van het gebouw. BINNENLAND De gouden koorden en kwasten, be horende to' het vaandel van het garde regiment fuseliers „Prinses Irene", zijn tij dens een militaire plechtigheid in Schalk haar vervangen door de oranje en Nassau- blauw gekleurde invasie-koorden. Hiertoe was bij Koninklijk Besluit besloten op grond van de overweging, dat het wenselijk was het invasiekoord, dat alle oudstrijders van de voormalige Koninklijke Nederlandse bri gade „Prinses Irene" mogen dragen, als een herinneringsteken aan de landing van de brigade nabij Courseulles sur Mer in Nor- mandië, op 8 Augustus 1944, bij de Ko ninklijke Landmacht zou blijven voort bestaan. Te 's Gravcnhage is in de ouderdom van 84 jaar overleden mr. A. M. Ledeboer, oud- president van de -rechtbank te Alkmaar. Zijn stoffelijk overschot is vandaag op de be graafplaats Westerveld teraardebesteld. De heer J. L. Jansen te 's Gravenhage is door de Voedsel- en Landbouworganisatie van de U.N.O. aangesteld om als textiel- deskundige de regering van Egypte te advi seren over oprichting cn verbetering van textiel-industrieën. Dr. R. W. van Diffelen te 's Gravenhage is door de Unesco aange steld als onderwijsspecialist bij het hoofd kwartier van de U.N.O.-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen in het midden- Oosten te Beiroet. Op 31 Augustus zal in het nationaal programma over de zenders Hilversum I en Hilversum II de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. spreken over de taak van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord holland, dr. M. J. Prinsen, zal op 14 September de grote na-zomer- tentoonstelling op het gebied van veeteelt, landbouw en industrie te Purmerend openen. ADVERTENTIE Prins Fred. Hendrik, 18 te Bremen. Polyphemus, 18 v. Halifax n. Boston. Prins Maurits, 18 te Rotterdam. Prins Philips Willem, 19 te Rotterdam. Rondo, 17 v. Suez n. Belawan. Roebiah, 18 te Singapore. Rotula, 18 te Cochin. Samarinda, 17 140 m. W.ZW. Nicaragua. Roggeveen. 19 te Dar es Salaam. Rijnland, pass. 17 Fernando Noronha n. St. Vincent. Radja, 17 te Suez. Rijndam, 13 te New. York. Rijnkerk, 19 v. Mombasa n. Aden. Stad Vlaardingen, verm. 18 v. Narvik n. R dam Saiatiga, 19 teKarachi Stad Leiden, 18 te Durban. Sibajak, 18 te Rotterdam. Sommelsdijk, pass. 18 Key West n. Charleston. Sumatea, 19 te Suez. Saparoea, 18 te Amsterdam. Slamat, pass. 18 Guardafui n. Bahrein. Thelidorus, 18 v. Curagao n. Pta Cardon. Themisto, 17 680 m. O.t.N. Belle Isle. Tjiluwah, 17 180 m. O.t.Z. Hainan. Trajanus, 17 780 m. NO. Sombrero eil. Tabian, 15 v. San Francisco n. Vancouver. Tamo. pass. 18 Madeira n. Antwerpen. Tawali, 18 v. Tanga n- Zanzibar. Teiresias, 18 v. Djeddah n. Aden. Tibia, pass. 18 Minikoy n. Mena el Ahmadi. Titus, 18 te Amsterdam. Trompenberg, pass. 19 Vlissingen n. Antw. Talisse, 18 v. Amsterdam n. Hamburg. Van Linschoten, 18 v. Bordeaux n. Dakar. Waal, 18 v. Cartagena n. Cristobal. W. Alton Jones, 21 te Port Said verw. Willem Ruys, pass. 18 Minikoy n. Colombo. Woensdrecht, 18 te Mena el Ahmadi. Waterman, 18 v. Curasao n. Cristobal. Westerdam, 13 870 m. O.t.N. Kp. Race. Westland, 19 te Recife. Zeeland (SSM), vertr. 19 v. Dagenham n. R dam Zuiderkruis, 18 250 m. NO. Madeira. KLEINE VAART Atlas, 17 v. Napels n. Tel Aviv. Adm. De Ruyter, 18 naar Rotterdam. Adm. Courbet, 18 te Waterford. Adm. Nelson, 18 te Karlstadt. Aco, vertr. 19 v. Simrishamn n. Ronskar. Atlantis, 18 v. Boness n. Otterbacken. Al ja, 18 v. Randers te Skive. Ardeas, 18 v. Bilbao te Bordeaux. Ariel, 24-25 te Berwick verw. Arran, vertr. 18 v. Somas n. d. Tyne. Auriga G, 18 v. Roterdam te Malmö verw. Amasus Fluvius, pass. 18 Vlissingen n- Antw. Arnoudspolder, 19 v. R'dam te Lissabon verw. Ary Scheffer, 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Att S, vertr. 18 v. Antwerpen n. Cork. Bill S, 19 v. Swansea te Rotterdam verw. Barracuda, 18 v. Colchester n. Rotterdam. Banka, 23 v. Mantyluoto teHull verwacht. Bree Helle, 18 v. Rotterdam te Londen verw. Condor, 18 v. Vlissingen n. Hamburg. Coeta, 18 v. Newcastle te Rotterdam. Concepciln, 18 v. Antwerpen te Rotterdam. Coolsingel, 22 te Manchester verwacht. Crescendo, vertr. 18 v Rotterdam n. Hamburg. Corrie B, 18 v. Leixoes te Londen verwacht. Deneb, 18 te Londen. Da Costa, 22 v. Vestervik te Zaandam verw. De Ruyter, 18 v Iloegenaes n. Mantyluoto. Duiveland, 18 v. Tyne te Rotterdam. Driebergen, 18 v. Requejada te Gent. Eibergen, vertr. 18 v. Ala n. Liverpool. Elisabeth b, vertr. 18 v. Bowling n. Bordeaux. Eban, 24-25 te Rotterdam verw. Evertsen, 18 v. Bridgewater n. Pirt Talbot. Eminent, 18 v. Wormerveer n. Esbjerg. Fomburgh, pass. 18 Ouessant n. Dungeness. Friblo, 18 te Rotterdam. Fedala, 18 v. Limasol n. Liverpool. Fiducia N, vertr. 18 v. Vlissingen n. Vejle. Franka II, 19 te Gothenburg verwacht. Fiducia, 18 v. Maassluis n. Biston. Goote, 18 v- Hamburg te Amsterdam verw. Gransbergen, 19 v. Louden te Rijeka verw. Gaasterland, 18 v. Gooie te Rotterdam verw. Hasewint, 4 Sept. v. Port Talbot te Bari verw. Helios, 21 v. Grouw te Emden verwacht. Horst, 19 v. Bristol te Antwerpen verw. Harold, 18 v. Frederikstad n. Helsinki. Hartel, 18 v. Maassluis te Boston verw. Heemraadsingel, vertr. 18 v. Millom n. Newport Mon. Hast IV, 18 v. Londen te Rotterdam. Herta, 18 v. Antwerpen te Rotterdam. Hebe Nobel, pass. 18 Vlissingen n. Termonde. Ilias, 17 v. Bone n. Triest. Ida Pleter, 18 v. Buitenhuizen n. Milfordhaven Ingeborg, 18 v. Vlaardingen te Baesrode. Jan, pass. 18 Lizard n. Garston. Jura, vertr. 18 v. Antwerpen n. Londen. Koningshaven, vertr. 18 v. Casablanca n. Safi. Kortenaer, 18 te Koge. Kunlabori, 18 te Kalmar. Larix, 17 v. Kramfors te Zaandam. Lauwers, vertr. 18 v. Hamburg n. Alloa. Lies, 18 v. Wasklot te Tayport verwacht. Lucas Bols I, 20 Aardalstange verw. Lea, 18 v. Abo te Rotterdam. Lucas Bols II, 19 v- Hamina te Limerick verw. Lydia, vertr. 18 v. Stuer n. Stockton en Tees. May Star, 19 v. Newcastle te Kopenhagen verw. Manta, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Maria, verm. 18 v. Bergqvara n. Amsterdam. Marne, 18 v. Le Havre te Rotterdam verw. Mees Cremer, pass. 18 Ameland n. Londen. Mutatie, 18 v. Lovisa te Amsterdam. Marcella, 18 v. Kirckaldy n. Newburgh. Meres N, 18 v. Gent te Aarhus verw. Nettie. 18 v. Plymouth te Norrkoping. Nimrod, verm. 18 v. Antwerpen n. Bordeaux. Noorderhaven, pass. 18 Vlissingen n. Aarhus. Odile R, 19 v. Londen te Rotterdam. Perregaux, 18 v. Rotterdam n. Loctudy. Paxholl, vertr. 18 v. Maassluis n. Boston. Patria, vertr. 18-19 v. Rotterdam n. Hamburg. Pavo, 18 v. Ljusne te Amsterdam. Poortvliet, 18 v. Portsmouth te Newport Mon. President Roosevelt, pass. 18 Vlissingen n. Gent Result 19 v. Le Havre te Hamburg verw. Rapid, 18 v. Boston te Antwerpen. Rijnhaven, vertr. 19 v. Casablanca n. Oran Santa Lucia, pass. 18 Vlissingen n. Gent. Setas, 18 v. Mantuluoto te Rotterdam. Spes, pass. 18 Vlissingen n. Sikea. Statensingel, 18 v. Manchester te Garston. Saba, vertr. 21 v. Rotterdam n. Aalborg. Spaarnestroom, 18 v. Fowey te Amsterdam. Taurus, 18 v. Dover n. Rotterdam. Tyro, 18 v. Amsterdam te Rotterdam. Viritas, 2 Sept. Hull verwacht. Vesta, 20 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Vindicat Atque Polit, 20 v. Kopenhagen te Bodo verwacht. Vrouwepolder, 19 of 20 v. Gent n. Antwerpen. Westpolder, vertr. 18 v. Lissabon n. Oporto. Walenburgh, pass. 18 Brunsbtittel n. Amsterdam Wiema, pass. 18 Vlissingen n. Bohus. Zeehaan, pass. 18 Brunsbtittel n. Gdynia.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10