F. DAMIAANS Zn Agenda voor Haarlem Verenigde Staten nemen vier divisies uit Korea terug Bedrijfschap voor Slagersbedrijf hield zijn eerste vergadering Een kinderdroom wordt verwezenlijkt Onthutst Seoel vraagt meer hulp Russen schoten op een Nederlandse coaster Konijnenziekte nu ook in het Oosten des lands Sanny Weitner weer in ons land V erkeersonderwij s op de lagere scholen Matig vleesverbruik in Nederland BEREDEN KAMPEERDERS IN KOOTWIJKERDUIN Het gezicht van de pikeur kan doorgaan voor een levende advertentie voor de paardensport Vier toneelpremières Visa geweigerd aan drie musici DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1954 3 Nederlandse school in Canada Gaat U verhuizen Drie zilveren theelepels voor Churchill Men vreest uitbreiding naar de Veluwe Minister Cals overweegt: Examens Twee bejaarden door rookverstikking omgekomen WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Het Amerikaanse departement van Defensie heeft bekend gemaakt, dat vier Ameri kaanse divisies binnen enkele maanden uit Zuid-Korea naar andere gebieden zullen gaan, waar zij vermoedelijk „de belangen van de Verenigde Staten beter zullen die nen." Op het ogenblik zijn er zes Ameri kaanse divisies in Korea. In het begin van dit jaar zijn reeds twee divisies terug getrokken. In Washington heeft het bericht enige verrassing gewekt, omdat men in welinge lichte kringen tot dusver gedacht had, dat slechts drip divisies zouden worden terug getrokken. Er wordt aan herinnerd, dat de stafchef van het Amerikaanse leger zich onomwonden tegen een belangrijke ver zwakking van de Amerikaanse strijdkrach ten in het Verre Oosten heeft uitgesproken. Het is echter duidelijk, dat er van een der gelijke verzwakking geen sprake zal zijn, als de betrokken divisies naar Okinawa of Goeam worden overgebracht. De voorzitter van de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering riep de leden voor een spoedbijeenkomst bijeen. Hij deelde mede, dat de Zuid-Koreaanse delegatie, die thans in Washington is, onmiddellijk zal aandringen op opschorting van de terug trekking van Amerikaanse troepen tótdat Zuid-Korea militair sterk genoeg is om zich alleen te verdedigen. De Nationale Vergadering nam met alge mene stemmen een resolutie aan, waarin verklaard wordt, dat geen Amerikaanse troepen Korea meer mogen verlaten voor dat Zuid-Korea zijn plan ter versterking van zijn nationale verdediging heeft uitge voerd. Generaal Lee Heoeng Koon, voorzitter van de gezamenlijke Zuid-Koreaanse staf chefs, heeft op doorreis naar Washington in Tokio verklaard, dat hij de Verenigde Staten meer militaire hulp zal vragen. De Amerikaanse hulp, die oorspronkelijk voor Indochina bedoeld was, moest naar Zuid- Korea komen. De generaal zeide verder, dat Zuid-Korea slechts alleen tegen de commu nisten ten aanval zou trekken indien zijn veiligheid in gevaar zou zijn. Een verbond van niet-communistische Aziatische landen was gewenst, doch het zou niet tot stand gebracht kunnen worden zolang Japan geen bewijs leverde van een democratische geestesgesteldheid. Volgens inlichtingen uit goede bron, zullen de Verenigde Staten helpen bij de uitrusting van 10 Zuid-Koreaanse reserve divisies, die in de loop van drie of vier jaar op de been gebracht zouden worden ter vervanging van de Amerikaanse divisies. Het Zuid-Koreaanse leger omvat op het ogenblik 20 divisies. In welingelichte Ame rikaanse kringen worden de kosten van uitrusting van een Zuid-Koreaanse divisie op 25 millioen dollar geschat. Protestbetoging SEOEL (United Press) Duizenden burgers verdrongen zich in de straten van Seoel in een massademonstratie uit protest tegen terugtrekking van Amerikaanse troe pen en Zuid-Koreaanse officiële zegslieden waarschuwden dat de verzwakking van de UNO-troepen een nieuwe communistische aanval zou uitlokken. De politie jóeg hon derdduizend burgers uit hun bed. Dat ge beurde een half uur na de bekendmaking in Washington dat vier Amerikaanse In Vancouver, Canada, wordt volgend jaar een school geopend voor kinderen van Ne derlandse immigranten. De school gaat uit van de Gereformeerde Kerk onderhoudende art. 31 K.O. te Vancouver. Tot hoofd van de school is benoemd de heer W. van der Kamp, thans ambtenaar van het Rijksar beidsbureau te Kampen. De heer Van der Kamp, die lid is van de gemeenteraad van Kampen voor het Gereformeerd Politiek Verbond, is vroeger onderwijzer geweest. ADVERTENTIE Als U Uw nieuwe huis gaat betrekken dan is het toch wel een vereiste dat buiten Uw huisraad ook Uw huis niet beschadigd wordt. Neem een vakman en U loopt geen risico's. Vraag ons eens inlichtingen en offerte, heus U verplicht zich tot niets. Zijlvest 41 - Haarlem Telef. 12456 - 14155 - 22279 VERHUIS. EN EMBALLEERBEDRIJF DONDERDAG 19 AUGUSTUS Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. D. W. Veld kamp, 8 uur. Minervatheater: Opera Italians di Roma, 8.15 uur. Vleeshal: Marionetten theater van Feike Boschma, 8.15 uur. Rem brandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Gezworen vijanden", 14 jaar, 8 uur. City: „Walking my baby back home", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „The Glenn Miller Story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Cleopatra, het serpent van de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 u. VRIJDAG 20 AUGUSTUS Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma. 2, 3.15 en 8.15 uur. Phoenixterrein: „Grand Cirque International", 8 uur. Luxor: Montagne's Jeugdvariété, alle leeft., 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Heidi", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Aan", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ro bin Hood Jr.", alle leeft., 2.30 uur. „Heil below zero", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Alleen op de wereld", alle leeft., 10.30 uur. „De vrolijke gevangene" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. divisies binnenkort Korea zouden verlaten. De demonstranten werden in het gemeen telijk stadion van Seoel gedreven waar zij schreeuwend blijk gaven van instemming met een resolutie, gesteld in het Engels en het Koreaans, welke eiste: „Laat ons naar het Noorden trekken. Wij zijn tegen terug trekking van de gewapende macht van de Verenigde Staten in Korea." Men acht het mogelijk dat de vier Ame rikaanse divisies vrijwel alle strijdmate riaal achter zouden laten, maar het is nog niet bekend of dat bestemd zou zijn voor het Zuid-Koreaanse leger. HELSINKI (Reuter) De'kapitein van de Nederlandse kustvaarder „Dora", de heer P. Peik, heeft verklaard dat zijn schip Maandag in de Finse Golf is beschoten door de Russische kruiser „Ivan". Een zegsman van de Finse kustwacht heeft Woensdagavond evenwel medegedeeld, dat tijdens de afgelopen week geen Russische kruiser in de Finse Golf- is waargenomen. Hij voegde hieraan toe dat Maandag geen schoten zijn gehoord. Indien een kruiser zou hebben gevuurd, zouden de salvo's in Helsinki zeker zijn gehoord. Hij baseerde deze veronderstelling op het feit, dat de „Dora" Maandag waarschijnlijk de Russi sche vlootbasis Porkkala, gelegen op korte afstand van Helsinki, is gepasseerd. Eerder op de dag deelden vertegenwoor digers van de Finse kustwacht mede, dat Zondagavond Russisch luchtdoelgeschut te Tallienn, de hoofdstad van Estland, in actie is geweest. De afgeschoten voorwerpen zijn ten onrechte als raketten aangezien. Finse reddingsboten waren toen uitgevaren om naar eventuele in moeilijkheden verkeren de schepen uit te zien. Porkkala ligt aan de Finse kant van de Golf van Finland en is volgens de bepalin gen van het vredesverdrag tussen Finland en Rusland voor 50 jaar aan Rusland ver huurd. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat de „Dora" zich binnen de Rus sische territoriale wateren heeft bevonden. Het is de eerste maal dat er zich een schietpartij heeft voorgedaan. Het is reeds wel enige malen gebeurd dat Finse zeil boten binnen de Russische territoriale wa teren werden aangehouden en opgebracht, maar dat is allemaal zonder schieten in zijn werk gegaan. Geschenk uit Steenderen Sir Winston Churchill heeft drie zilveren theelepels en een brief van de burgemees ter van Steen deren, de heer J. Heersink, ontvangen. De lepeltjes zijn afkomstig van familieleden van Jan Achterkamp en Ber nard Besselink, twee Nederlandse verzets lieden, die in November 1941 terecht ge steld werden, omdat zij twee Engelse pilo ten, Richard Pape en Jack Moir, geholpen hadden te ontkomen, nadat hun bommen werper een noodlanding had moeten maken. Pape, die het geschenk Woensdag aan Churchill's woning bezorgde had in de oorlogsdagen de lepeltjes als teken van loyaliteit en vriendschap naar Londen zullen meenemen als hij niet gevangen ge nomen was. Pape heeft in Februari een bezoek ge bracht aan alle mensen, die hem geholpen hebben en bij die gelegenheid nam hij de lepeltjes in ontvangst. Hij heeft toen ook namens Moir een plaquette voor het monu ment voor de twee terechtgestelde verzets lieden geplaatst. Pape, die journalist is, heeft een boek geschreven „Met hand en tand" dat be doeld is als een monument van dankbaar heid uit naam van de R.A.F. en van hen „die niet meer spreken kunnen." De konijneiiziekte myxomatose heeft in de gemeente Voorst talrijke slachtoffers geëist. Op het landgoed „Beekzicht" zjjn honderden konijnen gestorven. Maar de ziekte beperkt zich niet alleen tot de terrei nen van het landgoed. Tussen Deventer en Zutphen aan de andere oever van de IJsel is er in een gebied van 2000 hectare vrywel geen levend konijn meer. Men vreest voor uitbreiding van de ziekte in de richting Apeldoorn. Er werd aanvankelijk gezocht naar de zieke dieren, om deze zo snel mogelijk uit hun lijden te verlossen, maar dit is thans ondoenlijk geworden. Het is ook onmogelijk wilde konijnen in te spuiten. Daarom is de kans groot, dat de hele konijnenstand in dit gebied uitsterft. De jachtopzieners kun nen slechts zoveel mogelijk de dode dieren opruimen. Verder staan zij machteloos. Onderzocht wordt, hoe de myxomatose, die tot voor kort nog alleen maar slacht offers had gemaakt in Zeeuws Vlaanderen, Zuid-Limburg en op Walcheren, zo onver wacht in dit gedeelte van ons land kan op treden. ADVERTENTIE Ambtenaren van de V.N. in New York onder wie de secretaris-generaal, Dag Hammerskjoeld, kwamen kortgeleden bij een in een van de zalen van het gebouw der UNO. om er te luisteren naar het pianospel van een van de liftmeisjes uit het gebouw, die haar Amerikaans debuut als concert pianiste maakte. De pianiste is mejuffrouw Carmen Gutierrez Gomez Flor es uit Mexi- co-City, die in het gebouw van het secre tariaat als lift-meisje werkt om haar piano lessen te kunnen betalen. Ze heeft als leermeester Claudio Arrau, een beroemd Chileens pianist. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft meegedeeld, dat bij ds eerstvolgende herziening van de Lager onderwijs-wet van 1920 een wijziging zal worden overwogen, zodat onder het vak aardrijkskunde kennis van de verkeers regelen wordt begrepen. De minister heeft dit geantwoord op een verzoek van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club, waarin verplicht en sys tematisch verkeersonderwijs werd ge vraagd voor het aankweken van zelfdisci pline en verkeersinzicht bij de vorming van de jeugd buiten schoolverband. In het request werd gezegd, dat in het gehele maatschappelijke verkeer een daling van het verantwoordelijkheidsgevoel en een toenemende onevenwichtigheid, achteloos heid en gebrek aan zorgvuldigheid in de onderlinge betrekkingen valt te consta teren. De minister heeft deze brief onder de aandacht van de Nederlandse Jeugdge meenschappen gebracht en zich ook met een brief tot alle gemeente- en schoolbe sturen gericht, waarin hij schrijft, dat de school ook de verkeersopvoeding van de kinderen voor een belangrijk deel ter hand moet nemen. In de eerste plaats dient zelfdiscipline te worden aangekweekt. Onze schoonheidskoningin 1952teruggekeerd in het vaderlandlaat zich graag een Everest presen teren. Everest is mijn lievelingssigaret", vertrouwde zij ons toe. „Nergens rookte ik zo'n heerlijk zachte Amerikaanse King Size." Het eerste middenstandschap, het Be drijfschap voor het Slagersbedrijf, is gisteren tijdens een openbare bestuurs vergadering in het gebouw van de So ciaal-Economische Raad in Den Haag ten doop gehouden. De voorzitter van het bedrijfschap, de heer C. Burger te Am sterdam, heeft tijdens deze bijeenkomst een overzicht gegeven van de economi sche situatie in het slagersbedrijf. Ver volgens hebben de minister voor de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn, de staats-secre- taris van Economische Zaken, dr. G. J. M. Veldkamp, en de voorzitter van de S.E.R., prof. mr. dr. F. de Vries, tijdens korte toespraken hun gelukwensen aan geboden. De heer Burger herinnerde er aan, dat het slagersbedrijf steeds goed georganiseerd is geweest. Het kostte dan ook geen moeite een bedrijfschap voor deze bedrijfstak aan te vragen en in het bestuur het beginsel der pariteit tussen werkgevers en werk nemers te aanvaarden. In het verhogen van de vakbekwaamheid ligt de hoofdtaak van het bedrijfschap. Nederland behoort met een vleesverbruik van ongeveer 35 kg. per hoofd per jaar tot de landen met een matige consumptie. Met de verhoging daarvan zouden niet alleen de slagers, maar tevens de producenten van slachtvee en de handel gebaat zijn. Al te eenzijdig is tot nu toe volgens de heer Burger het accent gelegd op de melkpro ductie, ofschoon de rund- en varkensvlees productie even groot is als de totale melk productie. In 1952 hadden beide een waarde van 1200 millioen gulden. De heer Burger zei, dat de economische positie der individuele slagers, gezien de bedrijfsuitkomsten, een vraagstuk van de eerste orde is. Minister De Bruijn bood namens de re gering zijn gelukwensen aan met de in stelling van dit bedrijfschap en zei, dat de verwezenlijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie tijd vergt. Ondernemers en arbeiders gaan niet over één nacht ijs, maar indien eenmaal een besluit gevallen is, dan worden de consequenties ook ten volle aanvaard. De minister achtte veler teleurstelling over de trage vordering der publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie niet gemotiveerd. De huidige gunstige economische situatie achtte de bewindsman het beste klimaat voor het groeiproces der PBO. In ongun stiger perioden zal men aan publiekrechte lijke lichamen grote behoefte gevoelen. Dr. Veldkamp, staats-secretaris, zei in een rede, optimistisch over de ontwikke ling van bedrijfschappen in de midden standssector te zijn. Hij meende, dat de onafhankelijkheid der bedrijfsgenoten door de PBO niet wordt beknot, maar integen deel bij een juiste ontwikkeling het best wordt gehandhaafd. Tenslotte hebben nog prof. De Vries na mens de SER en de plaatsvervangend voor zitter van het bedrijfschap, de heer J. B. Dinkla uit Haarlem, gesproken. Te Haarlem zijn voor de hoofdakte examens geslaagd voor de gehele akte mej. F. C. J. M. van Vugt te Amsterdam en de heren: J. J. Piron te Haarlem en N. K. M. Vriesekoop te Spaarndam. Voor gedeelte A de heren J. Kelderman te Beemster en J. M. Meilof te Hoorn. Voor gedeelte B: mejuffrouw C. M. Kloos ter te Haarlem (van Rijkskweekschool Haar lem) en de heren: Th. Oudkerk Pool te Zaandam; M. H. de Regt te Ingen en J. van Wolferen te Amsterdam. ERGENS tussen de spoorlijn Amersfoort-Apeldoorn en radio-Kootwijk temidden van onafzien bare zandvlakten, dennebossen en heidevelden, verscholen achter hoge sparren ligt een bescheiden hotelletje, gesierd met een naam die de geur van de zee met zich draagt: Kootwijkerduin. Niet de zee echter, doch de wind is het, spitsend bij ieder geluid dat uit de bun- lende, fascinerende sport wil laten profi- van vier stappende, dravende of galop die de duinen hier tót metershoge heuvels galows tot hen komt. teren, heeft dit zomerkamp in Kootwij- perende paardenbenen. Dat is het recept, opwerkt en het landschap een steeds ver- Attv^t^tvgvdc. kerduin georganiseerd om de jongelui ook aan deze kinderen voorgeschreven en de anderend aspect geeft, dat niettemin al- DEZE BEREDEN KAMPEERDERS, jon- in hun vacantie naar hartelust te doen ge- medicijn, die zij met enthousiasme slik- tijd door dezelfde rijke variatie geken- gens en meisjes van acht tot vijftien, zes- nieten van de lichaamsbeweging en ka- ken. Terwijl zij luidruchtig en gretig eten merkt wordt. De zwarte contouren van het ^en ïaar> zÜn leerlingen van het Heem- raktervorming, die het paardrijden schenkt. en het eten in Kootwijkerduin, door lage begroeisel lopen in golvende lijnen steedse rijcentrum „Te Paard' dat nu Het is een apart genoegen in een der- Binkhorst junior tevoorschijn gegoocheld, langs de horizon over de zandkammen en sinds enkele maanden in volle werking is geiijk onbezorgd en vrolijk milieu stof is op hongerige en gezonde magen be door de dalen de gele vlakten van zand en zijn ontstaan dankte aan een fris ïmtia- voor enkele krantenartikeltjes op te doen. rekend staan in het bos, in de donkere met hier en daar een vlek hei of taai gras tief, door de heer Wallage ontwikkeld. Het De journaiist kan voor onprettiger kar- stallen, de paarden met hun staarten naar strekken zich uit van het ene dennenbos rijcentl'um, dat de paardensport bij de wejtjes op pad gezonden worden! vliegen te staan en te mijmeren over de tot het andere, en tussen de donkere jeugd wil populariseren en zoveel moge- dingen waar mensen geen weet van «inarrppTnpnpn lonen de dooroloesde zand— hj^ jongens en meisjes van dezet verede- hebben. wegen langs de gemengde bossen, waarin OM DE GROTE TAFELS in de ge ag- Maar morgen gaan wij samen - de kin- kamei« zitten een kleine dertig luidrueh- deren en de paarden er weer op uit en eenzame berken hun leven staan te ver dedigen tegen de brutale eiken en dennen. Dit is het landschap, waarin dat kleine hotel een nauwelijks opvallende onder breking van menselijk leven vormt. Men moet, uit de randstad Holland komend, een ingewikkelde reis maken om er te geraken. Men moet zelfs, als .men niet het geluk heeft door een bereidwillige autorijder te worden meegenomen, het laatste stuk van een klein uur lopen. Maar als men er een maal is, loont de ontmoeting met een schare opgetogen jonge kampeerders uit het Westen de vermoeienis volkomen. Zij hebben volledig bezit genomen van Kootwijkerduin, zo jong en kinderlijk ze zijn. Want het zijn geen gewone kampeer ders, deze jongens en meisjes die in de bungalows achter het hotel hun leger heb ben opgeslagen: Nog verder het bos in, omgeven door een metershoge wal van dennentakken, staan hun viervoetige vrinden, die zij voor deze kampeervreugde hebben meegenomen. Een stal vol tevreden paarden, gezapig hooi kauwend en de oren ,,Een best paardje, man!" tige jongelieden van gemengde leeftijd het morgen gloort achter de bossen en zand- moment te verbeiden, dat de respectabele heuvels weer een nieuwe, nooit-gedroomde lengte van Binkhorst punior, des hotel- vacantiedag, waarin de majesteit van de houders zoon, in de deur zal verschijnen schepping de hoofdrol speelt en de kin als een volbeladen kerstboom: hij draagt derlijke fantasie werkelijkheid wordt: geen kaarsjes echter, doch borden soep. Want te kunnen zwerven door bos en hei die hij op raadselachtige wijze bij dozijnen op een paarderug, te kunnen rijden op tegelijk weet te vervoeren. Bob en Tineke een Karina of een Ivoortje of een Klap- en EÏlen en Hans en Jan-Willem en Elly roos of een Charleston of een Raspa en Emmy en Marianne en hoe ze verder ruiter te zijn in de schone eenzaamheid allemaal heten mogen, hebben honger van Nederlandse woeste vlakten en de gekregen van een langdurige morgenrit spieren te voelen tintelen van heerlijke achter pikeur Broekman aan, die de schare moeheid na een onvergetelijke rit dat in stap, draf en galop tussen de bossen en is een fata morgana voor vele jonge men- over de heidevelden gevoerd heeft. Zijn sen geweest door de jaren heen, en het is gebruind gezicht met duizend rimpels, in- voor deze uitverkorenen verwezenlijkt, gebrand door de zon in zijn jarenlange Het is een vacantie als een feest, dat te loopbaan als ruiter in Gods natuur, is als snel voorbij gaat. een advertentie voor de paardensport: De natuur in, de velden op, door regen en wind. door de trillende hitte van een mid- De jonge ruiters hebben daar in Koot- zomerdag, het lichaam verbonden met het wijkerduin avonturen genoeg beleefd. Het beweeglijke paardenlijf, de vingers aan zal mij een plezier zijn daarover de ko- de teugels, de ogen gericht op de hori- mende dagen nog het een en ander te ver zon, voortgaand in de harmonieuze cadans tellen. J. L. De Nederlandse Comedie begint het nieuwe seizoen in de Amsterdamse Stads schouwburg op Vrijdag 20 Augustus met de première van „Muiterij op de Caine" door Herman Wouk, door hemzelf bewerkt naar zijn gelijknamige, met de Pulitzerprijs be kroonde roman. Dit spel van de Amerikaan se marine is geregisseerd door Henk Rig- ters en wordt gespeeld door Joan Rem- melts, Fonds Rademakers, Paul Huf, Guus Oster, Han Bentz van den Berg en vele anderen. Op Zaterdag 28 Augustus volgt de Ne derlandse première van „Amphytrion" van Jean Giraudoux onder regie van Johan de Meester, voor welke opvoering Eppo Doeve de décors en costuums ontwierp. Mede spelenden: Ellen Vogel, Lous Hensen, Mien Duymaer van Twist, Guus Hermus, Ton Lutz, Onno Molenkamp, Walter Kous, Dick Scheffer en André van den Heuvel. De Haagse Comedie begint op diezelfde datum in de Koninklijke Schouwburg met „Theehuis voor Tobiki" (The Teahouse of the August Moon) door John Patrick, wiens „Het onstuimig hart" hier te lande veel succes heeft geoogst. Cees Laseur voerde de regie. De nieuwe Rotterdamse Schouwburg wordt op 1 September geopend door het Rotterdams Toneel in zijn nieuwe samen stelling, waarover Anton Ruys de directie voert. Op het programma staat „Zo zijn onze manieren" (The way of the world) van William Congreve in de bewerking van David Koning en Bob de Lange, onder regie van laatstgenoemde. De voornaamste rollen in dit uit 1700 daterende Engelse blijspel worden vervuld door Magda Jans- sens, Ann Hasekamp, Eric van Ingen, Caro van Eyck, Henny Órri, Johan Fiolet, Ton van Duinhoven, Marianne van Waveren en Tonny Foletta. Concertgebouw-Orhest naar de Verenigde Staten Drie musici van het Amsterdamse Con certgebouw-Orkest te weten de ho boïsten Haakon Stotijn en Cees van der Kraan en de violist Lou Biloen zullen de over anderhalve maand beginnende tour- née van acht weken door de Verenigde Sta ten niet kunnen meemaken, daar zij even min als de bode van het orkest een Ameri kaans visum zullen krijgen. Dit is, volgens een bericht van United Press, gisteren door Henry Suydam, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, meegedeeld. De Verenigde Staten zouden de drie mu sici en de bode niet in het land willen toe laten, daar zij lid zouden zijn geweest van een politieke (klaarblijkelijk is bedoeld: communistische) organisatie. Dr. H. Friedericy, cultureel attaché van Nederland, die tevens belast is met het administratieve deel van deze tournée, heeft direct na het bekend worden Yan deze officiële mededeling verklaard, dat de genoemde musici reeds vervangen zijn door musici uit andere Europese orkesten. De concertreis zal ongewijzigd doorgaan. Alle schikkingen zijn reeds getroffen, al dus dr. Friedericy, die hieraan toevoegde, dat dit bezoek van het Concertgebouw- Orkest veel zal kunnen bijdragen tot een versterking van de Nederlands-Amerikaan- Se betrekkingen. Het orkest zal op 10 October in de Ver enigde Staten arriveren. Het eerste concert wordt gegeven te New London in Connec ticut. De tournée wordt op 3 December in de Carnegie Hall te New York besloten. Als dirigenten treden Eduard van Beinum en Rafaël Kubelik op. Het orkest maakt de tournée onder beschermvrouwschap van Koningin Juliana en onder auspiciën van de gemeente Amsterdam. In een tehuis voor bejaarden te Helmond zijn in de afgelopen nacht de heren E. Kooien, oud 81 jaar en F. van den Eijnde, oud 76 jaar, door verstikking om het leven gekomen. Zij hadden samen één kamer in het tehuis. Vermoedelijk heeft een van hen een niet goed gedoofde sigaar bij het naar bed gaan in zijn jaszak gestopt, met het gevolg, dat zich in de slaapkamer rook ont wikkelde. De heer Kooien had gisteren zijn 81ste verjaardag gevierd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5