Haarlemse raad accoord met oprichting van een R.K. ambachtsschool Twee jaar vertraging kostte tweeduizend gulden Maar voorlopig met slechts twee vakken f: h BOEKHOUDEN HAND. CORRESPONDENTIE Grand cirque international treedt zes dagen in Haarlem op Zorg voor gevederde zangers Na vier keer Scherpe critiek op Gedeputeerden Federmann-optiek Steeds meer T.L.-licht in Heemstede Bloemendaal DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mandement in discussie G. J. v. d. Kraats begraven V olkshuisvesting Geen klankbodem Nog even moeilijk Toch kunst in huis Monument voor Spaarndams gevallenen St. Caecilia 35 jaar Burgerlijke Stand van Haarlem Het carillon sneelt voor vereniging „Haerlem" ■s VOOR DE VIERDE KEER sinds 1946 heeft de Haarlemse raad zich bezig ehouden met het vraagstuk van de tweede ambachtsschool. Voor de vierde eer ook hebben voor- cn tegenstanders nagenoeg dezelfde argumenten in het geding gebracht en de enige uiteraard belangrijke, wijziging in de situatie werd veroorzaakt door een andere, voor de voorstanders van een tweede ambachts- school gunstiger beoordeling van de noodzakelijkheid daarvan door het College van B. en W. en de meerderheid van de raad. Men kan overigens niet bepaald zeggen, dat de fractie van de K.V.P., die bij vorige gelegenheden een vurig verdedigster van de aanvragende Stichting voor R.K. Nijverheidsonderwijs was, thans de kwestie bijzonder diepgaand heeft behandeld. Haar woordvoerder, de heer K n a p e, volstond met de summiere mededeling, dat hij verwees naar de bij vorige gelegenheden door hem geleverde betogen en dat hij zich schaarde achter het huidige voorstel van B. en W. om aan Gedeputeerde Staten te be richten, dat de raad in tegenstelling tot vroeger thans op het standpunt staat, dat de stichting van een tweede ambachtsschool eventueel onder bestuur van de R.K. Stichting voor het Nijverheidsonderwijs als noodzakelijk moet worden beschouwd, zij het dan met de restrictie, dat voorlopig volstaan dient te worden niet de vakken metaal- en houtbewerking. Al was er dan meer bereidheid bij de raad dan in vorige jaren om mee te wer ken aan de totstandkoming van een tweede ambachtsschool, dit betekent daarom nog niet dat iedere voorstemmer nu ook ten volle van het bestaansrecht daarvan over tuigd ter vergadering kwam: meer dan één spreker hield zich aanvankelijk op de vlakte om pas na het antwoord van het College zijn houding te bepalen. Zeker is, dat voor de voorstanders inzonderheid het positieve rapport van de destijds voor het Haarlemse ambachtscfndhrwijs ingestelde commissie zwaar heeft gewogen. Tot degenen die het standpunt van 1951 handhaafden omdat zij meenden dat er in feite niets veranderd was, behoorde als eerste de heer Voogd (Arbeid). Hij kon zich daarbij baseren.op de nogal uiteen lopende adviezen van allerlei instanties, speciaal op dat van de Kamer van Koop handel. Hij wees er voorts op, dat de on miskenbare groei van de ambachtsschool van de laatste jaren waarschijnlijk in 1959 zijn toppunt bereikt zal hebben en d'at daarna weer een daling van het leerlingen aanbod zal intreden. Reed's nu was de aan gifte lager dan in het voorafgaande jaar. Op het ogenblik zijn eigenlijk alleen de cursussen hout- en metaalbewerking en banketbakken goed bezet, de overige vak ken zijn alle onderbezet, ondanks een wei nig scherpe selectie. Wanneer trouwens voor de genoemde vakken een scheroe selectie zou worden toegepast, zouden die ook onderbezet raken, aldus de heer Voogd Inderdaad dient bij hogere eisen aan de toe te laten leerlingen een oplossing ge zocht te worden voor de afgewezenen, in Haarlem missen we voor die groep het juiste schooltype. Nu echter is het percen tage zittenbliivers op de ambachtsschool te groot. Vergelijking met andere p^atsen achtte spreker riskant; hij hield zich lie ver aan de opvatting van oud-minister Rutten, die als voorwaarde voor ambachts scholen had gesteld', dat zij economisch verantwoord moeten zijn. Daarvan was hij in dit geval lang niet zeker, met name achtte hü een terugslag op de bezetting van de Centrale scholen denkbaar. De heer Proper (C.P.N.) was het voor het grootste deel eens met de heer Voogd. Bovendien voegde hij eraan toe, dat „sinds het Mandement de politieke verhoud ineen waren verscherpt en dat dit bisschoppelijke stuk nu niet bepaald tot meer soepelheid animeerde". Voor de heer Silvis (A.R.) lagen de zaken eenvoudig: zijn fractie had ook in hét verleden steeds voor de inwilliging van de aanvrage gestemd en zou dat uiter aard ook nu doen, nu B. en W. het stand punt van de commissie hadden overgeno men. Wel vroeg hij zich af of bij de inwil liging van de aanvrage het aantal te geven vakken beperkt kon worden. Maar de heer Stoffels (V.V.D.) was met d'it vraagstuk niet zo spoedig klaar. Voor hem was het nog een open vraag of ADVERTENTIE OPLEIDINGEN voor PRACTIJKEXAMENS Nederlands, Engels, Frans. Duits KON. ERK. PITMANSCHOOL Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 Woensdagmiddag heeft op de Algemene Begraafplaats te Heemstede in alle een voud de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer C. J. van der Kraats, gepensionneerd on derwijzer aan de Prins Bernhardschool te Haarlem. Daarbij heeft de overledene zich gedurende ruim dertig jaar ook bijzonder verdienstelijk gemaakt bij de opleiding van onderwijzeressen voor de Christelijke kleuterscholen. Nadat de kist in de aula van de begraaf plaats was opgebaard, herdacht ds. M. G. Blauw, emeritus Nederlands Herv. pre dikant te Overveen, mede als secretaris van de Vereniging tot Stichting en In standhouding van Scholen met de Bijbel te Haarlem, de overledene als een der beste onderwijskrachten van deze vereni ging, wiens arbeid zeker niet vergeefs is geweest. Tal van kinderen en gezinnen hebben dan ook veel aan zijn ernstige toe wijding te danken, zodat de overledene ongetwijfeld nog lang in veler dankbare herinnering zal voortleven. Nadat ds. Blauw ten slotte enige woorden van troost en bemoediging tot de weduwe en haar zoon had gericht, besloot hij dit gedeelte van de plechtigheid met psalmlezing en gebed. Aan de groeve werd nog een kort gebed uitgesproken door ds. J. S. Hartjes, eme ritus-predikant te Vlissingen en zwager van de overledene, waarna de heer J. S. v. d. Kraats enige woorden van dank sprak voor de grote belangstelling en de laatste eer, zijn vader bewezen. de bestaande school wel te groot werd, en zo ja, of de schoolbevolking dan inderdaad over twee scholen moest worden verdeeld en, zo ook dit laatste bevestigend beant woord werd, of die tweede school dan een confessionele moest zijn. Hij had altijd nog vertrouwen in de al gemene school, zo mogelijk op federale grondslag, welke een opleidingsmogelijk- heid zou bieden voor kinderen van alle gezindten. De heer Willemse (Arbeid) had wat meer feitelijke gegevens willen hebben: men weet maar weinig concrete motieven om voor de tweede school te zijn. Het per centage van de Haarlemse lagere school bevolking dat naar de ambachtsschool gaat is wel lager dan elders, veel lager soms, maar komt dat ook niet door de sociogra fische structuur van stad en streek, waar een grote groep voor het middelbaar onder wijs gedisponeerden woont. Toch wilde de heer Willemse de argu menten van het College het zwaarste laten wegen: de bevolkingsaanwas, de industriële Wethouder Happé was het daarmee Ftf'J°21 £"22: eens en deelde mede,'dat een Gedeputeerde niet ingelaten: die aanvraag is er nu een maal niet. Overigens geloofde de wethou der dat in dat geval de door oud-minister Rutten genoemde economische grondslagen aanwezig moesten ziin. Nadat de heer Wi 1 1 e m s e nog ge vraagd had of het mogelijk zou zijn de toestemming om met het onderwijs te beginnen pas te geven, wanneer er inder daad een passend gebouw aanwezig is, de heer K n a p e daarop had geantwoord, dat practisch het erop neer zou komen, dat de nieuwe school pas één jaar voor het ge reedkomen van een gebouw met cursusen in noodlokalen zou kunnen beginnen, ter wijl voor de bouw van de school zeker op twee-en-een-half tot drie jaar moest wor den gerekend, kwam het tot een stemming. De school werd met 23 tegen 8 stemmen thans noodzakelijk verklaard. De acht tegenstemmers waren de dames Kerk- h o f-P e 11, Smit z-P e p e r en de heren Voogd en Blokdijk (allen Arbeid), de gehele communistische fractie en de heer Stoffels (V.V.D.Hierbij dient te worden opgemerkt, dat van de laatst genoemde partij mevrouw Scheltema- C o n r a d i en de heer B e 11 i n k niet aanwezig waren. De uit twee man bestaande fractie van de Christelijk-Historische Unie ontbrak in haar geheel. De raad besloot tot aankoop van een aantal percelen in het Rozenprieel. De heer Fibbe (V.V.D.) wilde weten of die aan koop wel op dit ogenblik reeds noodzake lijk was, of dat ter plaatse voor- genomen sanering en uitvoering van het vei'keersplan toch pas na on-afzienbare tijd aan de orde zouden komen. Wethouder Happé bevestigde, dat de- verbindingsweg die van de Buitenrustlaan naar de Turfmarkt zal lopen één van de eerste te verwezenlijken onderdelen van het verkeersplan vormt. Bovendien vormt het aan te kopen complex ec.n afronding van het gemeentelijk bezit ter plaatse. De onbewoonbaarverklaring van een groot aantal huizen in de binnenstad en de Amsterdamse buurt deed de heer Hennevelt (C.P.N.) eens te meer aan dringen op de noodzaak van vervangend bouwvolume. de inzicht van de ouders, dat ook op tech nisch .terrein goede mogelijkheden voor hun kinderen aanwezig zijn. De heer Men sink (Arbeid), die op merkte dat door het beneden de maat blij ven van de K.V.P. aan het debat eigenlijk de klankbodem was ontvallen, stelde aller eerst de principiële vragen: „Wat doen we als er nu ook nog een aanvrage van Pro testants-Christelijke zijde komt en is er geen andere vorm van beheer, bijvoor beeld door middel van federale samenwer king?" Hem leek het aantal leerlingen dat eigenlijk niet het onderwijs zou kunnen volgen door de tegenstanders aan de rijke lijk hoge kant geschat. En overigens: de gemeente kan er zelf veel toe doen of een bepaalde onderwijsvorm gestimuleerd wordt of niet. Hij dacht bijvoorbeeld aan de in 1947 op initiatief van wethouder Geluk gestichte gemeentelijke lycea. Het had hem ook verwonderd dat zo'n klein aantal schoolhoofden in Haarlem contact zoekt met de ambachtsschool en hij vroeg zich af of B. ftx\ W. niet wat meer invloed kunnen uitoefenen op de voorlichting over de school. Wethouder Geluk, die ais loco-burge meester de vergadering voorzat, vond de kwestie nog even moeilijk als de vorige keren, omdat adviezen en wettelijke voor schriften nu eenmaal niet alleen beslissend kunnen zijn om de urgentie van een nieu we school te bepalen. Toch heeft men nu wat meer sociografische gegevens die enig houvast bieden en die speciaal door te verwachten toeneming van de bevolking de stichting van een tweede ambachts school rechtvaardigen. Inderdaad wijzen ook de cijfers op een geringere voorkeur in Haarlem voor het nijverheidsonderwijs dan elders. Het Bureau voor Beroepskeuze heeft hierin een taak. Aan de andere kant is het beheer van de bestaande school de laatste jaren veel verbeterd en is het aantal leerlingen, voor al voor de nieuwe vakken, sterk toegeno men. Per 1- September zal het 729 bedra gen. Dat de leiding van de school de toe latingsnormen verzwakt, werd door wet houder Geluk gelaakt. Het aantal nieuwe aanmeldingen bedroeg dit jaar 406. 36 minder d'a.n in 1953. Het was noodzakelijk een derde klasse electricians te vormen en een tweede klasse voor brood- en banket bakken. banketbakken en voor scheeps- machinisten. De heer Geluk bevestigde, dat de raad aan de mededeling aan Gedeputeerde Sta ten kan toevoegen, dat de nieuwe school voorlopig slechts met twee vakken kan beginnen. De raad moet immers steeds ook ner nieuw in te voeren cursus medewer king verlenen. Overigens meende wethou der Geluk, dat het. zeer wel denkbaar is. dat een tweede school het nijverheidson derwijs stimuleert, ook ten gunste van de reeds bestaande instelling. Met de vraag wat men ten aanzien van een eventuele Protestants-Christelijke aan vrage zou beslissen, had het College zich Staten dezer dagen een rapport is gezon den waarin een opgave wordt gedaan van de reeds ontruimde krotten en van de percelen welke op de nominatie staan om onbewoonbaar verklaard te worden. Aan de nog in de Zuiderstraat resterende ge zinnen kan geen verder uitstel worden ge geven, maar de wethouder gaf de ver zekering, dat alles op alles zal worden ge zet om hen definitief of tijdelijk onderdak te verschaffen. De raad aanvaardde een interim-ziekte kostenregeling voor het gemeentepersoneel, natuurlijk met de vraag van de op dat punt gespecialiseerde heer Janssen (Arbeid) hoe het stond met de uitvoering van de in het voorjaar door de raad aanvaarde motie over de ziektekostenvoorziening. Ook de heer Hennevelt had die vraag willen stellen. Wethouder B a k k e r zei dat B. en W. die motie bezig zijn uit te voeren, althans te onderzoeken of het mogelijk is haar uit te voeren. Daartoe wordt overleg gepleegd met de raadscommissie en berekeningen uitgevoerd om te zien of het mogelijk is tot een regeling te komen die beter is dan de huidige. „Als zij slechter is, kunt u haar wel houden", interrumpeerde de heer Hennevelt snedig. Voor het overige leverde de agenda wei nig stof tot praten. Wij vermelden nog een korte discussie over de voorgestelde dele gatie van de bevoegdheid van de raad tot het voeren van rechtsgedingen over de in vordering van gas-, licht- en waterschul den aan B. en W., waartegen de heer Schreurs (K.V.P.) zich aanvankelijk verzette. Nadat wethouder Bakker had uitgelegd, dat in feite die bevoegdheid er al was, maar dat het hier cm een aanvul lende regeling ging voor uitzonderingsge vallen, stapte de heer Schreurs over j zijn bezwaren heen, al wilde hij wel op de hoogte blijven van de afwikkeling van j dergelijke zaken. De heer Proper stemde met de zijnen tegen. Bij de ingekomen stukken had de heer Schippers (K.V.P.) met de wethouder over een vrijwel analoge kwestie gedis- cusieerd, namelijk de invloed van de raad op de afhandeling van de beroepsschriften ingevolge de precariorechten. Voor het overige werden alle voorstel len aanvaard en ook de personeelsmutaties verliepen zoals B. en W. het graag zagen. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Haarlemse raad is ernstige critiek uitgeoefend op het beleid van Gedeputeer de Staten ten aanzien van de door de raad besloten bouw van kleedhuizen op de sport velden aan de Kleverlaan en de Van Oosten de Bruijnstraat. Zoals men weet hebben wij reeds in een op 20 Juli in ons blad verschenen artikel onze verwondering uitgesproken over <te betutteling welke uit het standpunt van Gedeputeerde Staten bleek. Vervolgens heeft de heer Voogd (Ar beid) vragen gesteld aan B. en W. over dit onderwerp en het antwoord van het Col lege daarop, dat wij de vorige week Vrij dag hebben gepubliceerd, was gisteren voor de heer Voogd aanleiding nog eens mon deling op de zaak terug te komen. Hij schetste nogmaals in het kort de wonderlijke gang van zaken, waarbij eerst door Gedeputeerde Staten werd aange drongen op meer en dus duurdere voorzie ningen, om vervolgens hun goedkeuring te onthouden aan een uit die wensen voortge komen raadsbesluit. De heer Voogd meende dan ook, dat hier nauwelijks van een beleid kan worden gesproken en dat hij nadrukkelijk van zijn teleurstelling over deze bevoogding van de gemeente door de provincie wenste blijk te geven. Deze gedachten werden onderschreven door de heer Spek (A.R.), die liever van ontstemming dan van teleurstelling sprak en vond dat Gedeputeerde Staten beneden cle maat waren gebleven in hun behande ling van een besluit van de raad van de hoofdstad van de provincie. De heer Spek wees voorts nogmaals op de urgentie van nieuwe kleedhuizen, die een van de eerste zorgen van de Sportraad vormden. De heer Hennevelt (C.P.N.) kwali ficeerde het beleid van Gedeputeerde Sta ten als schandalig, hetgeen loco-burge meester Geluk toch iets te kras jegens Gedeputeerden vond. De heer H e n n e- v e 11 nam het gelaakte woord terug, maar gaf de verzekering, dat hij het „in gedach ten" handhaafde. Overigens gaf de heer Geluk de raad de verzekering, dat B. en W., nu nog steeds een beslissing van Gedeputeerden uitblijft, wederom op spoed bij dat College zullen aandringen. De heer Voogd is ook nog terugge komen op het antwoord „geen geld" van het College op zijn vragen over de moge lijkheid een bepaald percentage van de bouwsom van nieuwe woningen te reser veren voor kunstopdrachten aan of bij nieuwbouwcomplexen. Hij was door dat van weinig fantasie ge tuigende antwoord teleurgesteld, omdat het er eens te meer blijk van gaf hoe culturele behoeften altijd min of meer automatisch worden gerangschikt onder de luxe, dat wil dus zeggen overbodige zaken. Hij oogstte daarmee de instemming van de heer Van Vel sen (KVP), die een stad zonder kunst gelijkstelde met „een vrouw zonder sieraden" en vond dat Haar lem stiefmoederlijk bedeeld is. Zij oogstten d,e voldoening, dat wethou der Happé namens het College bijdraai de. De vragen waren te eng opgevat, zei hij en wanneer het er dus om ging om niet alleen beeldhouwwerk, maar ook bijvoor beeld gebrandschilderde ramen of sier- smeedwerk in of bij de huizen aan te bren gen, zou hij er gaarne toe meewerken, dat op de volgende begroting daartoe een post zal worden uitgetrokken. Prins Bernhard heeft Woensdagochtend in de R.oyal Horticultural Hall te Londen de tentoonstelling voor model ingenieurs geopend. Natuurlijk toonde de Prins veel belangstelling voor vliegtuig-m.odellen. We zien hem hier met een model van een straalvliegtuig in de hand. De heer Spek (A.R.) is gistermiddag in de Haarlemse raad eens flink van leer ge trokken tegen een van die niet zo zeldzame vertragingen welke zich voordoen tussen het tijdstip waarop door de raad een besluit wordt genomen en dat van uitvoering door het bedrijf van Openbare Werken. Aanleiding daartoe vormde een voorstel om een twee jaar geleden verstrekt crediet van negenduizend gulden voor het maken van een trap van de dijk in Spaarndam naar het Kerkplein om daarbij een gedenk teken voor de Spaarndamse gevallenen aan te brengen, thans te verhogen met twee duizend gulden. Nu ging het de heer Spek deze keer niet in de eerste plaats om die twee mille, wel om de twee jaar die verstreken waren tussen het vorige raadsbesluit en dit voor stel. Twee jaar waarin niets anders is ge beurd dan een wat horten-en-stotende briefwisseling, mede door een strubbeling met Rijnland. ADVERTENTIE Voor elk gelaat.... een bril die staat. Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Van Vrijdag tot en met Woensdag zal een aandeel in het programma hebben. het Grand cirque international een serie voorstellingen geven op het Phoenixterrein in Haarlem en het zal een programma brengen, waaraan artisten, bekend van de circussen Althoff, Schickler en Lemoine, medewerken. Zij zijn nog niet in Haarlem geweest en verzorgen nummers, waarvoor grote belangstelling verwacht wordt. Het circus reist hoofdzakelijk in Neder land, België en Duitsland en de afgelopen weken was Noordholland aan de beurt. De leiding berust bij mevrouw Boltini- Borgert, wier kinderen en kleinkinderen Dit jaar is het vijfendertig jaar geleden, dat de gemeentelijke dienst van de Hout, de Plantsoenen en de Begraafplaatsen te Haarlem ter bevordering van de stand van nuttige vogels begon met het ophangen van nestkastjes en het controleren daarvan. Dit geschiedde aanvankelijk uitsluitend in de Hout, doch de laatste jaren ook in andere parken en plantsoenen van Haarlem, waar grote bomen aanwezig zijn en op de be graafplaats aan de Kleverlaan. De nestkasten waren de twee laatste jaren voor 93 bezet en wel het meest door kool- en pimpelmezen. Deze voederen voor het merendeel hun jongen met de kleine groene rupsen van de wintervlinder. welke rupsen, weinig kieskeur, in Mei het jonge groen van vele bomen belagen. De mezen zijn dus zeer nuttig. De zorg voor de onderbeplanting in het oude bos werkte ook stimulerend voor het aantal andere soorten vogels, waardoor er dit jaar een 30-tal soorten in de Hout ge broed hebben. Werd reeds in 1953 een interessante bos uil met jongen als aanwinst geboekt, dit jaar kwam er op de begraafplaats een nieuwe broedvogel, de Europese kanarie. De bosuil, die zich o.a. met ratten en mui zen voedt, heeft zich in de buurt van de hertenkamp gevestigd. In de afgelopen, strenge winter heeft de Vereniging voor Dierenbescherming voor honderden vogels op het ijs en in de wak ken ruim 3000 pond brood verdeeld, ter wijl in de Hout tientallen vetbollen wer den opgehangen. Ook in de winter is de Hout een waar vogelparadijs, waar wel twintig soorten waargenomen kunnen wor den. De zesjarige Josette Boltini zal een de monstratie op een paard geven, mevrouw Dicky Boltini treedt op met haar lieve lingspaard Chalet en Kitty Boltini verleent medewerking als de heer Althoff met zijn bruine beren aan het werk is. Althoff is ook te zien met beren uit de Oeral en stelt aan het publiek volbloed-Arabieren en Shetland pony's voor. Mevrouw Alice Schickler laat op Ak-Ki Khar (Amerikaans volbloed) klassieke ho geschool en moderne dansen zien en Ru- dolphie zorgt voor enige vrolijkheid met pony's, geiten en honden in een dieren- potpourri. Feestconcert onder 18-jarige dirigent Oud-Schotens harmonie ..St. Caecilia" geeft Zondag ter gelegenheid van het vijfendertig jarig bestaan een concert op het plein van de Philomenaschool aan de Eemstraat in Oud- Schoten. De achttienjarige Joop Heeremans uit Santpoort zal als dirigent optreden. Voor de pauze worden De Garde, mars van C. J. N. Cori, La poupée de Nurembourg, ouverture (A Adam), Mondnacht auf der Alster, wals (Osc. Fetras), In het land van de Indra (Paul Lincke) en de St. Caecilia feest- mars (G. A. Noom) gespeeld. Het tweede deel van de avond zijn J. Ord Hume's Lynwood. mars. A. Lorzting. Klompendans uit Zar und Zimmermann en de Caliphe de Bagdad, Boil- dieu. te beluisteren. Bij ongunstig weer zal de uitvoering op Maandag 23 Augustus worden gegeven. Van Lemoine's Texas-show, doden- spel aan de draaiende schijf, geven we hierbij een foto, waarbij Lemoine in actie is met een brandend mes. Straks zal hij geblinddoekt voortgaan met het werpen van messen en bijlen. HAARLEM. 18 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 18 Aug., W. M. van der Valk en M. J. Zegwaard; M. P. N. Andriessen cn M. E. Heeres; A. Stremming en J. A. Zoet; F, W. Castien en C. H. B. van Kessel; H. H. Bosman en V. M. Oskam; M. J. Gre- goire en J. H. Steenken; G. F. De Clerck en C. Postma: J. van Egmond en T. van Leve- rink; P. M. Kok en I. de Looper; Chr. de Wolf en W. J. Ran: P. Visser en R. Dijkstra; A. F. Donkers en A. H. M. van der Meer; K J. van Laar en M. M. Schouten: Tj. Schaap en H. P. van Vastenhoven; G. H. Beekhuizen en M. Janssen; Th. Meijer en W. H. van de Worp; A. van 't Veen en M. J. M. Becker; J. M. Vollema en E. C. Blankert; B. Lam- mers en C. M. Th. Smit: H. A. C. van Ra- vensberg en A. C. de Groot; R. JToogendijk en Th. van der Werff: J. A. Chr. van Eeden en A. W. de Groot; P. Groskamp en E. de Roode; H. Spieker en .K. A. Kooiman; C. Rovers en H. Warmer. GEHUWD: 18 Aug., L. G. M. Houtkamp en G. H. Zengerink; G. L. Harmsma en J. H. Bouwman; F. Sogers en D. Veenings; J. P. Janus en Chr. Joosten; P. A. van der Goes en H. Joosten; A. van der Horst en M. van den Heuvel; Th. J. Meier en J. Habes; C. Smit en C. Apnelman; A. Koper en E. van Leeuwen: V. W. H. Meijers en M. Chi. A. van Lier. BEVALLEN van een zoon: 17 Aug., J. E. SnronkNieuwenhuizen; 18 Aug., M. C. Willemsvan Prunen; C. F. Voomeveld Oomen; S. M. E. van Nieuwpoort—de Kater. BEVALLEN van een dochter: 16 Aug., H. H. van Dalfsende Boever; 17 Aug., Chr. A. F. Verhagen—Schmitz; 18 Aug., C. J van DuivenbodenHelling, 2 cl. OVERLEDEN: 16 Aug., F. W. van der Meij, 14 m„ Kamperlaan; W. de Jong, 76 j., Leidse- vaart; 17 Aug., P. J. Öschatz, 77 j., Vaart- straat Geen wonder dat men dan het risico van prijsstijgingen loopt en dientengevolge ook van nare credietoverschrijdingen. Wanneer, zo foeterde de heer S p e k verder, kan men bij Openbare Werken raadsvoorstellen niet panklaar hebben wanneer het besluit tot uitvoering er is. De heer Balm (K.V.P.) had als Spaarndammer bovendien zijn ogen uitgewreven toen hij de toelichting op het voorstel had gelezen. Daar stond niets meer of minder dan dat de vertraging onder meer veroorzaakt was door de omstandig heid dat men niet wist of het Spaarndamse comité het geld al bij elkaar had. Nu, hij kon uit de beste bron verzekeren, dat dat geld vijftienhonderd gulden er al zeven jaar is en dat het zelfs nog voldoende is voor het aan te brengen gedenkteken ook. Wethouder Happé liet daarop ijlings de gewraakte passage uit de toelichting schrappen en gaf toe, dat er in het gemeen telijk apparaat vaak vertragingen voor komen, die ontstaan omdat de betrokken diensten te weinig de zaak in het oog hou den wanneer er een langdurige correspon dentie over loopt. Wanneer dan een ant woord te lang uitblijft, vergeet men te rap pelleren. Dat is een euvel waarop B. en W. juist de laatste maanden scherper zijn gaan letten, zodat het College hoopt, dat er op dat punt verbetering komt. Het moderniseren van de straatverlich ting te Heemstede vindt gestadig voort gang, zodat men thans ook een aanvang heeft gemaakt met het plaatsen van de veertien lichtmasten op de Bronsteeweg, op het gedeelte tussen de Overboslaan en de Koeddefslaan. Evenals ddt bij de reeds vroeger geplaatste masten tussen de Heem- steedse Dreef en de Overboslaan het geval is geweest, zullen ook deze van een ver lichting door middel van T.L.-buizen wor den voorzien, zodat de als proef bedoelde verlichting op het Noordelijke gedeelte kennelijk aan de verwachtingen heeft be antwoord. Men is hier trouwens niet over ijld te werk gegaan, want alvorens tot de aanleg op de Bronsteeweg te besluiten, werd enige weken geleden nog een der gelijke verlichting op de Glipperweg aan gebracht, waarvan de resultaten eveneens bevredigend zijn geweest. De veertien nieuwe masten worden aan de rechterzijde van de Bronsteeweg geplaatst vanuit Haarlem komende gezien omdat in ver band met de vele bochten is gebleken, dat deze methode een betere verlichting geeft, dan wanneer zij aan beide kanten zouden worden geplaatst. Wij vernamen verder dat het in de be doeling ligt ook op de Binnenweg een der gelijke nieuwe verlichting aan te leggen; een mededeling die wellicht in het bijzon der door de hier gevestigde winkeliers met instemming zal worden begroet, omdat de huidige situatie vooral van deze zijde nog al eens aan critiek onderhevig is geweest. Wanneer door Gedeputeerde Staten aan de daartoe strekkende plannen goedkeuring wordt verleend, zal ook een begin worden gemaakt met de nieuwe verlichting op de Heemsteedse Dreef. Deze wordt dan niet van T.L.-buizen, doch van een natrium- verlichting voorzien. en anderen) De vereniging „Haerlem" heeft, zoals wij reeds meldden, het initiatief genomen tot een speciaal beiaardconcert om haar leden eens attent te maken op de schoonheden van het carillon van de Grote Kerk. Na tuurlijk heeft de vereniging er geen enkel I bezwaar tegen, dat niet-Haerlemmers, maar wei-Haarlemmers met hun gasten mee luisteren. Morgen, Vrijdag 20 Augustus, zal daar toe de beiaardier van Leiden en Delft, de heer Rien Ritter. het carillon van 20 tot 21 uur bespelen. Hij heeft daartoe het vol gende programma gekozen: 1. Improvisatie; 2. a Prelude b. Koraal „Jesu, joy of man's desiring", Bach 3a La badine, Leblan b. Les moissonneurs, Cou- perin: 4. Drie negrospirituals; 5. Sonate, Van Hoeij; 6a. Bloemenlied, Mendelssohn b. Bloemenlied, Lange 7a. Allegro. Schee pers b. Rondo, Couperin 8. Prelude en menuet, Jef van Hoof 9a. Avondliedje Van Weeren b. Het zandmannetje, naar Brahms 10. Fuga, Franssen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: W. M. A. TerpstraBlo- mesath, d.; T. Kasper—Schouten, z.; P. Chr. Kniese—Helderman z.; M. Th. Kooijman— Heemskerk, z.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9