Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleder De helft der wereldbevolking kan lezen noch schrijven v: Voorthuizens brandweer gaat met emmers water blussen De kleine Carla leest niet vlot maar rijdt paard als de beste Regeringsvorm grijpt vaak vooruit op de geestelijke ontwikkeling rHoe is het ontstaan? j Federalisten pleiten voor de E.V.G. 't Silver Stoepke BEREDEN KAMPEERDERS IN KOOTWIJKERDUIN Bandieten rond de meisjesbungalow VRIJDAG 2 0 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Voor de liefhebbers van de typisch-Engelse sigaret. "N Dit woord: DUIVEKATER Amerikaanse hulp Especially, made (or the Netherland Vysjinsky naar V.S. Kerkelijk Nieuws Telegram aan minister Beyen om standpunt te handhaven Als de liefde in spel komt Staatsbegrafenis de Gasperi Andere Japanse prenten Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 19 Augustus 1854 (Van onze correspondent in Parijs) i De UNESCO, de UNO-organisatie die1 zich met de problemen en de verspreiding der cultuur bezig houdt, heeft in Parijs zo juist een belangwekkend rapport gepubli ceerd over het analphabetisme in de we reld. Daaruit blijkt, dat ruim de helft van de wereldbevolking vandaag lezen noch schrijven kan. Wanneer gij, geachte lezer of lezeres, van dit opzienbarende nieuws kennis neemt, dan kunt ge u al met enige fierheid op de borst kloppen, want gij be hoort dan immers in ieder geval tot de meer ontwikkelde minderheid van onze planeetbewoners. Het analphabetisme is het sterkst ver spreid in Afrika, waar slechts een geringe minderheid van 15 tot 20 percent de kunst van lezen en schrijven verstaat. Zuid- Amerika komt nauwelijks tot de helft en Noord-Amerika telt op elke honderd kop pen nog altijd tien tot vijfentwintig anal- phabeten. Europa staat in ontwikkeling bovenaan met slechts 5 tot 10 percent. Het analphabetisme is een verschijnsel, dat vrij spoedig verdwijnt zodra de over heid of de UNO er zich mee bemoeit, bijvoorbeeld door leerplicht in te stellen. Zo was in 1832 onder het autoritaire régime van Louis Philippe in Frankrijk nog 54 percent der recruten niet in staat de eigen naam te schrijven. Een eeuw geleden tekenden nog 31 percent der Franse man nen en 46 percent der vrouwen de huwe- lijksacte met een kruisje. Men. neemt aan, dat dit percentage in Frankrijk sedert dien tot een 5 tot 6 pei-cent verminderd is. Volgens de UNESCO-deskundigen zal het analphabetisme nooit volledig worden uitgeroeid. Men zal altijd moeten rekenen met 3 tot 4 percent der leerplichtigen, die niet over de wil of de capaciteiten beschik ken ook maar de geringste ontwikkeling te vergaren. „Besmettelijk" Een deskundige op dit gebied, prof. Ru- dolph Pinion, heeft vastgesteld dat het analphabetisme geleidelijk aan verdwijnt, zodra 10 percent van de bevolking lezen en schrijven kan. Geestelijke ontwikkeling kan men „besmettelijk" noemen, omdat iemand, die iets kent, of weet, er toe ge dreven wordt zijn kennis ook aan zijn om geving mee te delen. Bij die 10 percent ligt dus een ontwikkelingsdrempel, die het grootste deel vah zwart Afrika en ver scheidene Arabische landen nog altijd niet hebben overschreden. Noord-Amerika had deze graad van ontwikkeling omstreeks de helft van de 18e eeuw bereikt en Frankrijk en Spanje al in het jaar 1830. India kwam pas een eeuw later en sinds een kwart eeuw begint het analphabetisme ook in dat land veld te verliezen. De stelselmatige bestrijding van het analphabetisme, dat de UNESCO zich tot taak stelt, is slechts een eerste stap naar het doel, dat men als „algemene ontwikke ling" kan omschrijven. Daarvoor komt heel wat meer kijken. Voorts bestaat er een rechtstreeks verband tussen de staat van ontwikkeling van een volk en zijn re geringsvorm. Het heeft weinig zin in een land de democratie in te voeren waar bij het volk dus geacht wordt zelf te re geren indien aan een kleine minderheid die schrijven en lezen kan enig onder scheidingsvermogen mag worden toege kend. Sedert de laatste oorlog is de poli tieke ontwikkeling in vele landen op gees telijke ontwikkeling ver vooruit gelopen. De UNESCO heeft op dit gebied een grote en voorname taak en het is te be treuren, dat deze organisatie nog steeds over veel te weinig geldmiddelen beschikt. Haar begroting is de laatste jaren zelfs vrij ingrijpend besnoeid. Tussen haar doelstel lingen en haar mogelijkheden gaapt een angstwekkende kloof, die voorlopig helaas nog niet overbrugd kan worden. ADVERTENTIE De mens heeft altijd neiging kracht termen te gebruiken, maar ook verzacht hij graag vloeken en bezweringen tot onherkenbaar wordens toe. Daarom zegt hij: deksels in plaats van: duivels. Een dergelijke bastaardvloek is: blikskater in plaats van bliksems en duivekater in plaats van duivels of verduiveld. Met een kater heeft dit niets te maken. Er is echter ook een woord duivekater voor een bepaald soort brood, in het midden verdikt, aan de uiteinden uitlopend in een dubbele knobbel die, meent men, een gewricht voorstelt. Het geheel doet in de verte denken aan een stuk vlees en men ziet er een dat vervangend dodenoffer in. Reeds in 1450 komt het woord deuvekater voor als bijnaam van een bakker te Leiden. Mag er gedacht worden aan het oude gebruik katten te offeren ter bezwering van de duivel? De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaarigden hebben het wetsontwerp aanvaard, dat voorziet in Amerikaanse mi litaire en economische hulp ten bedrage van 5250 milÜöèn dollar voor het jaar ein digend midden 1955. President Eisenhower had bijna acht honderd millioen dollar meer gevraagd. Eisenhower moet het ontwerp nu nog ondertekenen. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken Vysjinski is met zijn vrouw en dochter aan boord van de „Queen Ma ry" uit Cherbourg naar New York vertrok ken om de leiding van de Sovjet-delegatie bij de UNO op zich te nemen. De eerstvolgende brand, die in het onder zich solidair verklaard met dc vier leden de gemeente Barneveld ressorterende dorp Voorthuizen uitbreekt, zal met emmers water worden geblust. Tenminste, dat zijn de leden van de vrijwillige brandweer van plan. Zij weigeren gebruik te maken van de nieuwe brandspuit, die de gemeente Barneveld heeft aangekocht. Zij hebben Donderdagmiddaq bracht Lady Baden Powell, vergezeld door een aantal leidsters van het padvindstersgilde, een bezoek aan Koningin Juliana op paleis Soestdijk. Foto: Lady Baden Powell en de Koningin poseren te midden van de leidsters en gidsen uit achtentwintig verschillende landen. van het kader van de vrijwillige brandweer te Voorthuizen, die door het gemeentebe stuur van Barneveld zijn ontslagen. Voorthuizen had een brandspuit, die vol gens de mensen die ermee werken moesten, al lang niet meer voldeed. Zij zou acht jaar geleden reeds zijn afgekeurd. Als zij wa ter moest geven, weigerde ze prompt. Kortgeleden besloot het gemeentebestuur van Barneveld aan de reeds lang bestaande wens van de leden der vrijwillige brand weer: een nieuwe brandspuit, tegemoet te komen. Aan de raad werd een crediet ge vraagd voor. de aanschaffing van een vrachtauto-onderstel met vier aangedre ven wielen. Op deze auto zou de nieuwe brandspuit worden gemonteerd. De brandweermannen uit Voorthuizen werden toen boos: zij wilden geen auto met vier aangedreven wielen. „Wij hebben al tijd een auto met twee aangedreven wie len gehad. Die voldeed best en die willen we ook nu hebben", zo redeneerden zij. De gemeenteraad ging evenwel accoord met het voorstel van B. en W. en binnenkort zal de nieuwe brandspuit op vier aange dreven wielen Voorthuizen binneprijden. De leden van de vrijwillige brandweer heb ben reeds verklaard dat zij weigeren met deze brandspuit uit blussen te gaan. Om deze reden heeft het gemeentebestuur het hele kader (vier man) ontslagen. De on geveer dertig leden van de vrijwillige brandweer hebben nu besloten, zich achter het kader te scharen. Zij zullen nu met emmers water de branden gaan blussen. Bedankt voor Brandwijk, Bruchem- Kerkwijk (toez.) Lexmond, St. Maartens dijk en voor Veen (Noord Brabant) P. de Jong, cand. te Zwijndrecht. Geref. Kerken Beroepen te Oudehorne (Fr.) Th. Fer- werda, cand. te Groningen; te Westerlee (Gron.) G. W. H. Peddemors, cand. te Kampen; te Lemele-Lemelerveld W. Blan ken, cand. te Zwolle. De beweging van Europese federalisten heeft na een spoedvergadering van haar hoofdbestuur een telegram gezonden aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, waaraan wij het volgende ontlenen: „De E.V.G. is door haar grondleggers terecht niet alleen als een militair ver bond gezien, zij vormt tevens een verdere stap op de weg die met deinstelling der Europese gemeenschap voor Kolen en Staal is ingeslagen en die geleidelijk zal voeren naar een supra-nationale Europese gemeenschap met bevoegdheden op poli tiek, economisch en militair terrein op grondslag van de volledige gelijkgerech tigdheid voor elk der aangesloten landen. Aldus is het E.V.G.-verdrag de toets steen geworden van de bereidheid der be trokken volken, de weg der Europese een wording te blijven gaan. Deze eenwording is een noodzaak op zichzelf en mag niet aan vermeende andere belangen worden opgeofferd. Het Nederlandse volk heeft zich bij herhaling in al zijn geledingen en in ve lerlei vorm uitgesproken deel te willen uitmaken van een daadwerkelijk verenigd Europa, welk gevoelen naar onze overtui ging door de burgers van de vijf andere landen wordt gedeeld, ook door het zo zwaar beproefde Franse volk. Het lange uitstel terzake van de inwer kingtreding van het verdrag vormt een groot beletsel voor een goede functionne- ring van de Westelijke samenwerking. Wij verheugen ons erover dat de Nederlandse regering het belang van spoedige ratifi catie door alle betrokken parlementen steeds met kracht heeft bepleit en zich heeft verzet tegen nadere overeenkomsten, welke hernieuwde onderhandelingen en hernieuwde parlementaie bekrachtigingen zouden medebrengen. In dit ernstige ogenblik wil de beweging van Europese federalisten met klem erop aandringen, dit standpunt te handhaven Dagelyks, Phoenixterrein, 20 uur: Grand Cirque International, een circusprogramma onder directie van mevrouw Boltini Bongert. Paarden, beren, acrobatiek, clowns en Texas-show. Op Zaterdag, Zondag en Woensdag matinée om 15 uur. Vrijdag 20 Augustus, Vleeshal, 14 en 15.15 uur: Kindervoorstellingen door het mario nettentheater „Prince Poucet" van Feike Boschma. Op het programma staat „De Tovervis". Laatste herhalingen op Zaterdag 21 Augustus, zelfde tijden. Vrijdag 20 Augustus, Vleeshal. 20.15 uur: „De klucht van de ontknoopte gehangene" door het marionettentheater „Prince Pou cet" van Feike Boschma, na de pauze ge- volgd door een licht-gevarieerd program ma. Laatste voorstelling: Zaterdag 21 Augustus. Zondag 22 Augustus, Openluchttheater, 20 uur: Optreden van het Ballet der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme. Eerste solisten: Angela Baylev en Pieter van der Sloot. Op het programma staan onder meer: Een Amerikaan in Parijs, Avontuur in Technicolor en Pas- de-deux uit „Don Quichote". MUZIEK Vrijdag 20 Augustus, Grote Markt, 20 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt bespeeld door Rien Ritter, beiaardier van Leiden en Delft. Andere beiaardbespelin gen: Maandag. 23 Augustus 15.3016.30 uur door P. van der Hoeven uit Halfweg en Donderdag 26 Augustus 2021 uur door Rien Hasselaar uit Enkhuizen. Zondag 22 Augustus, Philomenaschool, 20 uur: Jubileumconcert door de 35-jarige R.K. harmonie St. Caecilia onder leiding van de 18-jarige dirigent Joop Heeremans. Het concert heeft plaats op het school plein en wordt bij ongunstig weer ver schoven naar Maandag 23 Augustus (Eem- straat, Haarlem-Noord). Zondag 22 Augustus, Openluchttheater, 12.30 uur: Operetteprogramma door de B.O.O.G. (Bond van amateur-opera- en operette gezelschappen). Werken voor koren en solisten met begeleiding door Jos Carpay op het Hammond-orgel. Bij ongunstig weer vindt de uitvoering in het Haarlemse Con certgebouw plaats. Dinsdag 24 Augustus, Grote Kerk, 20 uur: Gratis orgelcooncert door George Robert, stadsorganist, die men ook kan beluisteren op Donderdag 26 Augustus van 1516 uur. Programma's nog niet ontvangen. Vrijdag 27 Augustus. Concertgebouw, 20 uur: ADVERTENTIE willen wij ook graag meehelpen. Wij willen U met zorg „omringen". Uit een groot sortiment zult U zéker de CONSTANT ringen kunnen kiezen bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 Haarlem Constant ringen vanaf 32.50 per paar Oud-premier De Gasperi, die Donderdag is overleden zal een staatsbegrafenis krij gen, zo heeft premier Scelba besloten. De begrafenis van de stoffelijke resten van De Gasperi zal Maandag te Rome geschieden VRIJDAG 20 AUGUSTUS Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.15 uur. Phoenixterrein: „Grand Cirque International", 8 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur..Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Heidi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Aan", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Heil below zero", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vrolijke gevan gene", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 21 AUGUSTUS Vleeshal: Marionettentheater van Feike Boschma, 2, 3.15 en 8.15 uur. Phoenixterrein: „Grand Cirque International", 3 cn 8 uur. Luxor: Montagne's Jeugdvariété, alle leeft., 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaa»> 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „Heidi", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Aan", 14 jaar, 2 30 7 en 9.15 uur. Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. „Een vrouw zonder moraal", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Robin Hood Jr.", alle leeft., 2.30 uur. „Heil below zero", 18 jaar, 7 en 9 15 uur. Palace: „Alleen op de wereld" alle leeft., 10.30 uur. „De vrolijke gevangene", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MEVROUW WALLAGE, de alomtegen woordige „moeder' van het ruiterkamp, heeft met pikeur Broekman een wedstrijd- parcoursje uitgezet in het dal tussen de grote zandverstuivingen. De aankondiging van deze krachtmeting heeft gisteren de gemoederen van de kampeerdertjes al zo danig in beweging gebracht, dat handen vol kostelijk „mensenbrood" van de lunch tafel in de zakken van het jonge grut ver dween. De bandietjes probeerden hun paar den om te kopen met een versnapering en de dieren beloofden lichtzinnig alles'en nog wat voor deze lekkernij. Doch op het uur van de wedstrijd hielden zij zich natuurlijk van den domme en zij hadden er hun reden voor: Want vele waren voor deze gelegen heid niet door één, doch door een hele reeks jongelieden omgekocht, aangezien zij door verschillende ruitertjes voor de wedkamp waren uitverkoren en men kan nu eenmaal geen drie of vier goden tegelijk dienen, ook al heeft de een wat blondere haren dan de ander. De jongste amazone in het kamp, Carla, nam met een gewichtig gezicht haar wed- strijdopgave in ontvangst, die pikeur Broek man met zijn Zondagse hand geschreven had. De kleine meid bestudeerde het papier minutenlang en naar ieders overtuiging was zij terdege op de hoogte van haar op dracht, toen zij aan de start verscheen. Doch toen het teken gegeven werd en zij haar Donald Duck een vrolijke, vrien delijke pony in beweging zou zetten, ver trouwde zij de dichtstbijzijnde belangstel lende toe: „Ik snap er geen jota van, want ik kan nog geen schrijfletters lezen". Maar Donald Duck voerde haar veilig en wel weer op haar uitgangspunt terug, na dat zij ongevéér langs de rode en blauwe baan ongevéér gestapt, gedraafd en gega loppeerd had en ongevéér de dingen had gedaan, die het onleesbare papier haar had willen opdragen. En kleine Carla, die de ganse week van 's morgens vroeg tot bed tijd paardrijdt, öf op Donald Duck öf op de nek van de lange vijftienjarige Jan-Wil lem, sleepte een aardig prijsje in de wacht, ^OCOMCXJDOOCOOOOOCQOXOOOOCOODCCOOOOOCXDOCCCOOajOCCCODOCC (Een onzer redacteuren verbleef een 'i week met leerlingen van de Heem- 8 steedse rijschool „Te Paard" in een rui- terkamp voor kinderen in Kootwijker- 5 duin bij Koolwijk, waarover hij in ons p vorig nummer reeds vertelde. Vandaag fi gaat zijn relaas over deze jonge ruiter- Kampeerders verder.) K>ccco:occ<^ccccoococcoooc<x<:occccoooccocccocc<xccccco3 dat haar die avond in de luidruchtige vreugde, die op de spanning van wedstrij den pleegt te volgen, met groot eerbetoon werd uitgereikt. DIE ARME ELLY uit Zandvoort is een echte pechvogel. Ik zag haar in de snel galopperende colonne, temidden van weg vliegende zandkluiten en golvende paar denlijven, plotseling met een boog door de lucht vliegen en in het heidezand smak ken, toen haar paard in een kuil trapte en over de kop ging. Later hoorde ik dat ze altijd in het hoekje zit waar de klappen vallen: gekneusde ribben en dergelijke zijn al haar deel geweest bij de verschil lende valpartijen, die zij doorstond en die haar ondanks alles in haar liefde voor de paardensport niet het minst hebben ge kwetst. Doch ditmaal leek het anders: Want toen zij daar roerloos in het zand lag en naar adem snakte, waren haar eer ste woorden: „Ik ga er nooit meer op". „Ik ga er nooit meer op". Welke ruiter heeft deze zin niet eens of meermalen in zijn leven gezegd, althans gedacht? Een hemelhoge smak bij het nemen van een hindernis, een narrow escape bij een bui teling van het paard, dat op een decimeter naast zijn berijder neerploft, een flitsende paardehoef die op een haartje 's ruiters hersepan mist, het zijn dingen die je de schrik van je leven kunnen bezorgen. En dan zeg je wel eens, als Elly: „Ik 'ga er nooit meer op". Maar als het zand is afgeklopt en uit gespuwd, de trillende knieën weer wat stevigheid hebben gekregen en het demo nische monster „paard" zojuist nog de belager van het leven gedwee en half- beschaamd aan je jas snuffelt alsof het zeggen wil: Kom, zullen we maar net doen of er niets gebeurd is? dan kruip je weer in het zadel en je weet onmiddellijk, dat je het altijd weer opnieuw zult doen. Zolang je kunt. Net als Elly. Zij ging er ook weer op. Twee minuten later al. Maar een pechvogel is ze, dat moet ge zegd. DIE NACHT werd de bungalow der meisjes in het diep- nachtelijk uur be legerd. Boze geesten uit de bossen, zwer vers of misdadige lie den, die de dekking der duisternis hadden afgewacht om hun slag te slaan? Er werd aan Lucie's raam getikt en Lucie concludeerde onmid dellijk dat zij in het grootste gevaar ver keerde. Misschien had zij moeten be seffen dat lieden, die kwaad willen, niet eerst tikken. Maar kan men zulk een koelbloedige redene ring verwachten van sen onervaren meiske van vijftien om drie uur in de nacht? Lucie dook vijf minuten gruwend en rillend onder de dekens, vloog toen uit bed en fladderde door de bungalow als een gewonde vlinder, ofschoon haar ge schreeuw niets vlinderachtigs had. De meis jes schoten enthousiast in een algemene touw aan haar halster en de natte denne- angstbui en zij deden wat voor de hand naalden overblijfselen van haar voor lag ofschoon zij altijd de eersten zijn zichtige nachtelijke wandeling rond de om het te ontkennen: Zij smachtten naar meisjesbungalow nog aan haar hoeven, de beschermende kracht van het manlijke geslacht en rammelden de jongensbun- galow wakker, nadat zij in gesloten gele deren met mevrouw Wallage aan het hoofd V/elk meisje heeft haar twaalfde ver- naar de in het bos verscholen slaapplaats jaardag gevierd in een stromende regenbui waren opgetrokken. om twaalf uur des nachts in een donker Het ging zoals het 'altijd gaat: De groot- sten schreeuwden dapper maar treuzelden bos? Dat kan alleen een ruitermeisje over- met hun schoenen tot de kleinsten al bui- komen. Daarover morgen. J. L. Kom jongen, zet er de pas eens in!" ten waren en tenslotte liep iedereen iedereen achterna tussen de dennebomen. De bandieten ontsnapten. Maar in de stal stond Klaproos haar lachen te verbijten met een doorgesleten Willem Andriessen geeft een pianorecital in de grote zaal. Hij speelt werden van Frédéric Chopin. DIVERSEN Dagelijks, Luxor Theater, 10.30 uur: Voort zetting van het bonte programma door Montagne's Jeugdvariété met kindercon férence, goochelen, accrobatiek, clownerie. Zaterdag 21 Augustus, Lido '^heater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Een vrouw zonder moraal". Zondag 22 Augus tus 11 uur: bijzondere voorstelling van de muziekfilm „Song of my heart". TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van Frans Masereel. (Tot en met 15 Sep tember). Dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zondags alleen van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van' 10—12 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Hollandse tekeningen uit de zeventiende eeuw. Het museum is da gelijks geopend van 1117 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente expositie van recente aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 10—17 en Zondags van 13—17 uur. Schotersingel no. 11" a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Door de week geopend van 9.39—12 en van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: In de tuinzaal tot en met 31 Augustus zomertentoonstellingen van schilderijen, tekeningen en repro ducties. Tentoonstelling van bloem-aqua- rellen door Poppe Damave en Frans Verpoorten. Spaarnzichtlaan 8, Heemstede: Expositie van schilderijen en aquai-ellen van Catharina Ruysenaars. Geopend tot Woensdag 25 Augustus dagelijks van 14 tot 17 uur. De collectie Japanse prenten uit de ver zameling Lieftinck op de tentoonstelling „Oosterse Schatten" in het Rijksmuseum te Amsterdam zal nu halverwege de ten toonstelling worden verwisseld voor een nieuwe keuze. Met ingang van Donder dag 19 Augustus zal men geheel andere aspecten van de beroemde meesters Sha- raku, Utamaro, Hokusai, Hiroshige kunnen bewonderen. Ook het werk van de vroege houtsnijmeesters zal vervangen worden door een aantal andere exemplaren. ADVERTENTIE te Haarlem DRIEJARIGE AVONDOPLEIDING Aanvang 14 September. Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco nomie. Recht van het maat schappelijk verkeer,Economische statistiek. Economische geschie denis. Sociologie van het econo mische leven. Sociale wijsbe geerte. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga. Westerhoutpark 28. Haarlem, tel. 12879; J. C. Adam. Stuy- vesantstraat 93. Haarlem, tel. 25505; W. B. Reynen, Dr. P. Cuyperslaan 2 Heemstede, tel. 38489. PARIJS Op Napoleondag, de eenige feestdag welke alhier nog wordt gevierd, is de openbare orde niet gestoord ge weest. Een groote ballon is, vergezeld door 300 kleinere ballons, onder het vreugde-gejuich der volksmenigte, opge stegen. Met in het oog loopende letters waren op den grooten ballon de namen Frankrijk, Engeland en Turkije vermeld De naam Oostenrijk is echter op den ballon niet vermeld. De illuminatiën zijn zeer luisterrijk geweest, gelijk mede het vuurwerk, voorstellende Keizer Napoleon I te paard tusschen twee beelden; het een voorstel lende de godin van den vrede, het ander de god van den oorlog. Bij Keizerlijk Besluit is den minister van Staat een crediet van 8 millioen francs verleend ter uitvoering van de testamentaire beschikking van Keizer Napoleon I. In het besluit wordt erkend, dat deze som zeer gering is in verhou ding tot de 317 millioen, die Napoleon I heeft nagelaten en die in 1818 voor een deel in de schatkist zijn gestort. Het be sluit beoogt niet eene letterlijke uitvoe ring van 's Keizers wilsbeschikking, doch meer het zegel van Frankrijk te drukken op de wenschen van Napoleon I.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5