Fausto Coppi favoriet voor wegkampioenschap in Solingen Filtra AMERICANO MOORD PORSELEIN Agnes Reuter tegen sterke Russische Chumakova en Duitse Scholz Mac Kinley is weer favoriet Zwitserland Filterland .Clowntje Rick Nederlandse successen bij de amateurs? De Sneekweek 85 ct Lager voetbal vóór gewijzigde bestuurs voorstel KNVB VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1954 '3 Gaat U met vacantie? Honkbal- en cricket programma Zeilen de HüKKIO Meu'i/cuUnj! {mul Zwemmen In Turijn zijn 24 landen vertegenwoordigd Ook FILTRA infiltratie in Nederland Europese dames-roeikampioenschappen Eerste wedstrijd HDG tegen „Amsterdam" Voor de kinderen v O 1 TfcP Minister Gals opent FIDE-landentournooi T enniskampioenschappen Nu al overeenstemming FEUILLETON EN door Gordon Folk Op het vijftien kilometer lange circuit van Solingen in Duitsland zulen in het komende weekeinde de wereldkainpioenschappen wielrennen op de weg 1954 worden gehouden. Op Zaterdag 21 Augustus starten de amateurs en op Zondag 22 Augustus zullen de professionals elkaar ontmoeten in de strijd om de wereldtitel. Evenals verleden jaar toen hij in Lugano de titel veroverde is ook nu weer de Italiaan Fausto Coppi, sterk favoriet voor de regenboogtrui der professionals. Of het een der Nederlandse deelnemers zal gelukken om deze fel begeerde trui mee naar huis te nemen, is nog een grote vraag. Na de uiterst zware Tour de France 1954 hebben onze professionals door de vele contracten in eigen land haast geen contact meer met hun buitenlandse tegenstanders gehad. En ook de geluksfactor speelt een be langrijke rol bij een wegkampioenschap: een lekke band, dérailleurpech of een bal partij kunnen zelfs de grootste favoriet kansloos maken. Bij de amateurs is de Nederlandse ploeg echter van een zodanig gehalte, dat zeker een of meerdere Nederlanders een vooraanstaande rol zullen spelen in de strijd om de titel. Fausto Coppi De Nederlandse ploeg professionals, die in Solingen zal starten, bestaat uit de Bra banders Wim van Est, Roks en de in Roosendaal wonende Haarlemmer Gerrit Voorting, de Lim burgers Jan Nolten en Henk Stevens, de Amsterdammers Hein van Breenen en Henk Faanhof en de Haar lemmer Adrie Voor ting. Een sterkere ploeg kon de sportcommis- sie van de K.N.W.U. niet samenstellen, omdat er nu eenmaal geen andere beroeps renners zijn die zich met succes tegen de buitenlanders kunnen verdedigen. Het gebrek aan klassieke weg wedstrijden in eigen land voor deze cate gorie renners is hier voornamelijk debet aan. Of de nu uitverkoren ploeg evenwel een rol van betekenis zal spelen, staat na de morele en psychische inspanningen, die de meeste van hen in de Tour hebben moe ten leveren, nog te bezien. Alleen Gerrit Voorting verkeert momen teel in een grote vorm. Zijn broer Adrie en Stevens zijn niet in de gelegenheid ge weest om zich in vorm te rijden, doch kunnen zorgen voor verrassingen. Want niet alleen de Nederlandse renners moeten de tol voor hun krachtsverspillingen in de Ronde van Frankrijk betalen, maar ook Bobet, Kübler, Schaer, Ockers, De Bruyne, Brankart, Varnajo, Bahamontès zullen hier ongetwijfelfd de terugslag van ondervin den. Het is dan ook niet uitgesloten, dat evenals verleden jaar, de niet-Tourrenners de boventoon zullen voeren. Italianen favoriet De grootste kanshebbers voor dit wereld kampioenschap zijn weer de Italianen, die zich in de Ronde van Zwitserland in vorm hebben gereden. Naast titelhouder Coppi, die zich weer terdege voorbereid heeft en favoriet nummer één is, komen zij in de strijd met de winnaar van de Zwitserse ronde Fornara en met Astrua, Gismondi, Monti, Magni, Minardi en De Filippis. Een ploeg van louter favorieten. Evenals de Italianen behoren ook de Fransen Anastasie, Dupont, Anquetil en Wij verzoeken onze weekabonné's. die met vacantie gaan het. abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Het honkbalprogramma voor het aanstaan de weekeinde is als volgt: K.N.H.B. Zaterdag 21 Augustus: kI- A: (16.—) Kennemerland OVVO. B: (16.Blauw Wit—EDO: (16.—) TIWHCK. Overgangski. A: (16.—) Sparta—Schoten 2. B: (16.DECDOS; (16.De Vole- wijckers—UW; (16.—) VVGA 2—HFC Haarlem 2. Tweede kl. B: (16.—) Ajax 2—Schoten 3; (16.RooswijkRCH 2. Rayon Haarlem: Afd. 4 A: (15.SC Haarlem 5Kenne merland 3. B: (16.—) Schoten 4—DIO 2. D: (15.Rooswijk 2RCH 5. KNHB. Zondag. Eerste kl. A: (14.30) Schoten—TYBB; (14.—) WGA—Ajax. B: (14.30) HHC—RCH. Overgangski. A: (10.—) HFC Haarlem- De Spartaan (deze wedstrijd moet gedeelte lijk overgespeeld worden. Begonnen wordt met 1ste helft 7de inning, De Spartaan aan slag en de stand 1—0 voor HFC Haarlem. Tweede kl. A: (14.—) Neptunus—SVV. Rayon Haarlem. Zondag 22 Augustus: 4 B: 12.—) HHC 4—TYBB 3. C: (10.—) Rooswijk 3DHB 2. Cricket Eerste klasse: HBS—Haarlem; HHC 2 ACC; Hermes DVS—HCC 1; PW—Sparta; VOC—Quick H; VVV-Excelsior. Tweede klasse D: CVHWWV 2. Gauthier, de Belgen Van Looy, Impanis en Schils, die geen van allen aan de rondrit van Goddet deelnamen, tot de serieuse kanshebbers. Doch ook de voor eigen pu bliek rijdende Duitsers met Muller (we reldkampioen 1952), Hörmann, Schild en de jeugdige Reitz, mag men niet onder schatten. Titel voor Nederlander Heel wat hoofdbrekens heeft het de sportcommissie der K.N.W.U. gekost om een sterke ploeg amateurs samen te stellen, maar uiteindelijk is men dan toch tot een geschikte formatie gekomen. De Zuidelij ken zijn hierin ruimschoots vertegenwoor digd, namelijk de Brabander Van Dongen en de Limburgers Van der Borgh, Kersten en Van der Weyden, Van der Broek uit Breukelen en de in Frankrijk wonende Sjoerd de Vries completeren het gezel schap. Het optreden van dit zestal in So lingen kan men met vertrouwen tegemoet zien en het is best mogelijk, dat een van hen de wereldtitel weet te veroveren. Niettemin is de concurrentie en de te verwachten tegenstand uiterst zwaar, want niet alleen de Italianen, Fransen, Zwitsers en Belgen beschikken over uitblinkers, maar ook de Denen, Zweden, Oost-Duit sers, Polen, etc. komen in tegenstelling tot de professionals met prominente amateurs naar het wereldkampioenschap. Vooral de Deen Daigaard en de Zweden Nordqvist en Fröbom zijn gevaarlijke out siders. Het parcours De „Klingenrimg" in de buurt van Solin gen, waar de wegkampioenschappen wor den gehouden, wordt algemeen als het zwaarste parcours in de na-oorlogse jaren beschouwd. Deze vijftien kilometer iange omloop moet door de amateurs elf maal (165 km) en door de professionals zestien maal (240 km) worden afgelegd. Op de laatste dag van de Sneekweek was de belangstelling niet zo groot. Het weer was dan ook niet aanlokkelijk om de wed strijden te volgen. Alleen de zeilers hadden voordeel van de krachtige wind. Enkele buitjes maakten het verblijf op het water echter niet aangenaam. In de middaguren ging de wind iets liggen. De uitslagen van de laatste dag luiden: Olympiajollen: 1. Aita Peapea, Van Wil ligen, Gouda; 2. Jonker Sissijngha, Jonker, Hoogezand; 3. N. N.. Heidoorn, Leeuwarden. 12 m.2 sharnie-klasse: 1. Donderstien, Hansen, Enkhuizen: 2. Sapitau, Van der Kommer, Krommenie. Larken: 1. Agaath, Nijman, Groningen; 2. Vlerk, Kranenburg, Wierden. Schouwen: 1. Meerkol, Atsma, Oppen huizen; 2. Pompebled, Douma. Oppenhuizen. .Teugdklasse (pluis): 1. Dombo, Louet Feis- ser. Rotterdam. 12 voetsjollen: 1. Woelwatertje, Rommelse Jr., Rotterdam; 2. Trippelaartje, mej. Mulder, Langweer; 3. Papoose, Den Breejen van der Bout, Heemstede. 16 m.2 stipklasse B: 1. Anneke, Valk, Workum; 2. Triton, Kombrink, Zwolle; 3. Tiptoes. Dreesman, Gronineen. 30 m.2 klasse van de NNWB: 1. Swealtje 2, Bijlsma, Grouw; 2. Li, Van der Meer, Leeuwarden. 16 m.2 stipklasse A: 1. Unrest, Hiemstra, Franeker; 2. Ceres, Kuipers, Groningen. BM klasse: 1. Rapid 2, Prins, Heerenveen; 2. Caldonia 2, Jac. Kuiper, Heerenveen. 22 m.2 klasse van de NNWB: 1. Cadans, Bonnema, Leeuwarden; 2. Porto Alegre, Schaap, Deersum. 16 m.2 streepklasse B 1: 1. Donald Duck, Olde Agterhuis, Heerenveen; 2. Quicksilver, Zandhuizen, Den Helder. Valkenklasse A: 1. Soelaas, Breuning, Leeuwarden; 2. Tarentelle, Hoppe. Leiden. Pampusklasse: 1. Poele-Poele, De Waard, Wassenaar; 2. Koufurd, Sustring, Leeu warden. 16 m.2 streepklasse B 2: 1. Dukdalf, Kreu- len, Den Haag; 2. Seeadler, Hommes, Haren. Valkenklasse B: 1. Prae-Record, Jonker, Leeuwarden; 2. Waterman, Benes, Leeu warden. Vrjjheidsklasse: 1. Good Luck, Jager, Lemmer; 2. Nicolette, Van Brakel, Groningen. 16 m.2 streepklasse A: 1. Protheus, Kerst- holt, Groningen; 2. Butterfly, Van der Veen, Joure. Regenbogen: 1. Beneventum, Hofland, Rot terdam; 2. Algri, Alberda, Sneek. Eindstand verenigings-groepswedstriiden valkklasse: 1. KZV Sneek 67,1 pnt.; 2. KZV Oostergoo 66,1 pnt.; 3. KZRMV De Kaag 64 pnt.; 4. SZC Sneek 12 pnt. Eindstand teamwedstrijd Holland-Fries land in de Regenboogklasse: 1. Friesland 39,1 pnt.; 2. Holland 33.1 pnt. Eindstand verenigings-groepswedstrijd Pampusklasse: 1. Kon. ".eilvereniging „Sneek" 48,2 pnt.; 2. Zeilver. „Brabantas" Surabaja 24 pnt. ADVERTENTIE BiRiÈÜOPlSSTR, HAARLEM TEL 13439 FEP.D B01STK 48 A'DAM - TEL 7:17162 MOTOR BROMFIETSKLEDING Voor de Europese kampioenschappen zwemmen, waterpolo en schoonspringen, die van 31 Augustus tot en met 15 September in Turijn worden gehouden, hebben niet min der dan 24 landen ingeschreven. Het zijn: West-Duitsland, Oost-Duitsland, Oostenrijk, België, Denemarken, Spanje, Finland, Frankrijk, Groot Brittannië, Grie kenland, Nederland, Hongarije, Italië, Lu xemburg, Noorwegen, Polen, Portugal, Zwe den, Zwitserland, Tsjechoslowakije, Rus land, Joegoslavië, Roemenië en Saarland. Van de bij de Europese ZwemLiga (LEN), aangesloten landen zullen alleen Albanië, Bulgarije, Ierland en IJsland niet vertegen woordigd zijn. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de kampioenschappen dat een Russische ploeg van de partij zal zijn. ADVERTENTIE Van elke 10 sigaretten die de Zwitser rookt zijn er minstens 3 met Filter mondstuk. Deze ontwikkeling dateert niet van vandaag of gisteren. Zwitserland is reeds jarenlang een uitge sproken Filterland, maar niemand had een dergelijke enorme voorkeur voor het Filter mondstuk durven voorspellen. Eenzelfde beeld zien wij in ons land. Ook hier prefereren steeds meer rokers de sigaret met het Filter mondstuk. En waarom zouden zij niet Filtra AMERICANO geeft hun al het genot en het specifieke aroma van de echte Amerikaan plus extra bescherming. Neem een verstandig besluit: probeer een week lang Filtra AMERICANO. Pyridine en nicotine worden door het filter mondstuk in belangrijke mate aan de rook onttrokken. Alle damesploegen voor de Europese roeikampioenschappen zijn thans in Am sterdam gearriveerd, en allen waren gisteren op het water, de Russische en Roemeense, die er al dagen zijn, maar thans ook de Deense en Tsjechische meisjes. De Engelse quadruple vier roeit nog steeds in een ge leende boot van De Hoop en zal er ook wel in blijven roeien, omdat zij er zich goed in thuis voelt en haar eigen boot te veel is beschadigd. Beschadigd bij het vervoer was ook de skiff van de Franpaise Huette Noel-Leys. Onderweg had zij de twee luikjes verloren die voor en achter de kuip zitten en met behulp van een Hollandse bootsman was zij gisteren bezig de openingen met taft en leukoplast dicht te maken. De Franse dames-acht was met de coach in de stuur stoel een uur op het water en maakte een pittige indruk. Een van de gelukkigste meisjes was de Poolse, Igona Jezierska, die de mededeling kreeg dat haar late inschrijving alsnog is geaccepteerd, waardoor zij dus de verre reis niet tevergeefs heeft gemaakt. Agnes Reuter keek ernstig toen zij hoorde dat zij met de sterke Russische skiffeuse Roza Chumakova en de Duitse Ingrid Scholz, die in de training een uitstekende indruk maakte, was ingedeeld. Maar zij was vol goede moed en prima in vorm. Zwaarste ploeg „Last van de kou? Helemaal niet, we voelen ons hier juist lekker," zo zei ons de coach van de Egyptische acht Donderdag morgen op de Bosbaan. „We roeien bij ons in Cairo altijd in de winter en dan is de temperatuur ongeveer hetzelfde als hier nu." Acht bomen van kerels zitten in de Egyptische ploeg, waarschijnlijk de zwaar ste van de achten, die bij de heren aan de start zullen komen. De boot was nog niet aangekomen en daarom roeiden ze in een geleende acht van De Hoop. Over de baan waren ook zij enthousiast, speciaal over het feit dat er practisch geen stroom staat. „Bij ons op de Nijl is altijd een sterke stroom," zeide de coach Weber, „en daarom weten we eigenlijk niet waar we aan toe zijn met onze tijden." De acht bestaat uit leden van het Egyp tische leger, die daarvoor echter geen speciale privileges krijgen. Ze moeten trainen na beëindiging van hun dagelijkse dienst en daarom roeien ze thuis niet meer dan één keer per- dag. Internationaal con tact heeft de acht nog niet gehad, wel de vier met stuurman van de universiteit van Cairo, die op een uitzondering na bestaat uit dezelfde roeiers die twee jaar geleden op de Olympische Spelen in Helsinki aan de start kwamen. De twee en de skiffeur zijn leden van een burgerroeivereniging in Cairo. Veel kansen geeft coach Weber zijn ploegen niet in dit sterke internationale gezelschap. „Maar we zullen ons best doen en zijn blij wat con tacten te kunnen maken." Voor de eerste uitslagen zie men elders in dit nummer. De hoofdklasse-competitie van de Kon. Nederl. Dambond zal begin September begin nen. Voor de Haarlemse Damclub na de degradatie van St. Bavo en Oosterkwartier nog de enige hoofdklasse-club in Haarlem is de eerste wedstrijd voor de competitie 1954/1955 vastgesteld op Vrijdagavond 3 Sep tember in Amsterdam tegen de Christ. Dam vereniging „Amsterdam". Het hoofdklasse-team der Haarlemse Dam club is voor de a.s. competitie als volgt sa mengesteld: Bord 1 J. B. Sluiter Jr., 2. O. G. van Veen. 3. J. H. Meure, 4. J. W. van Dar telen. 5. Nico Blom. 6. J. P. van Eijk, 7. H. T. Luif. 8. A. Smit, 9. J. Boerkoel, 10. D. Schrij- nemaekers. Zoals uit bovenstaande opstelling blijkt, is hierin opgesteld de hoofdklassekampioen van Breda, O. G. van Veen, die zich na zijn vesti ging in Haarlem bij de Haarlemse Damclub aansloot. Voor de H.D.C. betekent dit een belangrijke versterking. Reserves zijn o.m. P. J. van Dartelen. J. van Looij, J. H. Blom en G Zeeuwe. DE BELGISCHE WIELERPLOEG. In de Belgische ploeg voor het wereldkam pioenschap op de weg voor profs heeft de sportcommissie van de Belgische Wieler bond Raymond Impanis en Stan Ockers ver vangen door Joseph Schils en Jean Zaegers. In het kampioenschap van Nederland, dat Zondagmiddag op Duindigt wordt gereden, staat de Nederlandse draver-élite gereed om het op te nemen tegen het phenomeen MacKinley, die dit jaar nog maar één keer en wel in Zweden werd geklopt. Zonder twijfel zal de hengst het kampioenschap winnen, tenzij zich incidenten voordoen welke een regelmatig verloop verstoren: Madame B, Olga Pluto, Nellie Gregor, de Fransman Brin d'Amour, kunnen de hengst in zijn opmars niet stuiten. Niettemin zal Duindigt lang in onzekerheid blijven over de uiteindelijke winnaar, daar Geersen onder geen beding met MacKinley de kop durft te nemen. De hengst staakt dan prompt de strijd en vat deze weer op zo dra hij is gepasseerd. Geersen moet de hengst dus tussen de paarden houden en laat hem pas in de laatste 100 m van de 2500 m los om zijn onweerstaanbare aan val te doen. Voor Geersen wachten voorts nog over winningen met zijn keuze uit Tizian en c |U— II *7zo Noudat was nog maar net op 't nippertje! Bunkie zat boven op de lantaarn, en op 't ogenblik zat hij daar veilig. De leeuw had hem bijna te pakk&n gekregen, maar hij was even te laat geweestNu stond het beest onder de lantaarn en keek naar boven. De leeuw brulde woedend en ging tegen de paal op staan, maar hij kon er gelukkig niet bij; Bunkie zat te hoog! Maar jaonderdehand zat Bunkie daar nu op die lantaarnkap; dat was maar 'n heel klein plaatsje en het zat niet gemakkelijk. En hij voelde zich helemaal niet prettig, met die gevaarlijke leeuw zo vlak onder hem! „Ik wou, dat er maar hulp kwam!", dacht hij. Maar er was geen mens te zien; iedereen was de straat uit gevlucht, en wie zou hem te hulp durven komen? De leeuw keek telkens naar Bunkie; dan liep hij weer brommend rond de paal en rook nu en dan aan de boodschappentas, die Bunkie had laten vallen Tira, die in het nummer der 2-jarigen Stal De Vlieger kunnen kloppen. De outsider is Tiende van Zora. Voorts heeft hij in Sunny Boy een 3-jarige draver, die een klasse apart is en de Overste van Fresena-prijs van start tot finish zal kunnen beheersen. Petronella en Rentinus zijn de grootste concurrenten. In het openingsnummer valt de keuze op Roland D Spencer, die zijn vierde achter eenvolgende overwinning kan boeken op Rascal Hanover en Quick P. Een mogelijke outsider is Reine du Maire. Ook de amatrices verschijnen op de sulky. Een zeer moeilijk te voorspellen course, waarin op papier Pear! Spencer de win naar is, doch daar de merrie voor de eerste maal met een amatrice start, moet haar verrichting worden afgewacht. Het meeste vertrouwen gaat uit naar de trouwe Pieter D, die met Prof Hcny en Olivier B de la kens wel zal uitdelen. Het slotnummer is zowel qualitatief als kwantitatief enorm geslaagd. De 4-jarige crack Romeo Spencer krijgt hier 'n enorm zware opgave om een aantal zeer snelle oudere paarden het hoofd te bieden. Daar de hengst enorm snel aan de start is en over een grote uithouding beschikt zal Geersen zijn beproefde tactiek van ver uit te lopen wel toepassen en daarmee voor Martini Spencer en Oranje Nassau kun nen eindigen. Bij de volbloeds vraagt de semi-klassieke Clingendaal Ren de aandacht. De strijd zal gaan tussen Just for Joy, Felix en Alluvio, een trio, dat aan elkaar is gewaagd, doch gezien de iets betere verrichtingen van eerstgenoemde de keuze op Just for Joy doet vallen. In de Grote Prijs voor 3-jari- gen mag Douce France als eerste aan de finish worden verwacht, vóór Princesse Martha en Sunrise. Bij de amateurs wordt Koridon aanbevolen, vóór Aquavit en Morina. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals zal op 4 September om drie uur in de Apollohal in Amsterdam voor deelnemers en genodigden het elfde FIDE-landentournooi officieel openen. Aan dit tournooi, dat tot 28 Septem ber duurt en waarvan alle wedstrijden in de Apollohal worden gehouden, nemen in totaal 27 ploegen deel. Oorspronkelijk was de effectenbeurs gekozen, doch in de Apollo hal kunnen de wedstrijden reeds op vijf uur, in plaats van zes uur aanvangen. Ze zijn dan om tien uur beëindigd. Bovendien kan even tueel ook des morgen vanaf tien uur gespeeld worden. Op de Metsbaan in Scheveningen zijn de wedstrijden voortgezet voor de nationale ten niskampioenschappen. De resultaten van de vierde dag luiden: Achtste finale heren enkelspel: Dehnert sl. Mutsaerts 62, 64; Goris sl. Van Gasselt 75, (>—6, 75; Van Dalsum sl. Nolten 61, 63; Biesheuvel w.o. tegen Linck; Van Mee geren sl. Bitter 62, 6—0; Holst sl. Marré 6—3, 26, 6—3; Karamoy sl. Van Eysden 9—7, 6—3; Windt sl. Blaauw 46, 61, 6—0. Achtste finale dames enkelspel: mevr. J. Roos sl. mej. J. Wiense 60, 61; mej. J. Mullemeister sl. mej. F. Marinkelle 3—6, 60, 13—11; mej. F. Tekelenburg sl. mevr. M. Rauws 64," 60; mevr. G. Blaisse sl. mevr. A. Koch 6—1, 6—1; mevr. M. Peters sl. mej. M. van Grinsven 6—0, 60; mevr. A. Koopmans sl. mevr. E. Scholten 64, 61; mej. C. Grosveld sl. mej. M. Tettelaar 63, 64; mej. M. Rollin Couquerque sl. mevr. A. de Jager 62, 64. Achtste finale heren dubbelspel: De Roy van Zuidewijn en Saarberg sl. Van Gasselt en Goris 6-3, 5-2 (retired); Borren en Breu- kink sl. Kemper en Kramer 6-1, 715; Hugham en Windt wo„ tegen Passtoors en Taminiau; Bochardt en Toenjes sl. Biesheuvel en Koerts g4 57 g4 Achtste' finale dames dubelspel: mevr. A. Roolker en mej. J. Versteege sl. mevr. E. van Berkel en mej. M. Rollin Couquerque 6—0, 64; mej. F. en mej. J. Marinkelle sl. mevr. A. Koch en mevr. M. Rauws 61, 62; mej. T. Lubbers en mej. C. Groesveld sl. mevr. De Groot en mevr. M. Jonquière 64, 6—2; mevr. B. Thung en mej. T. van Dalsum sl. mevr. A. Koster en mevr. H. Nugteren 6—0, 8—6. Gemengd dubbelspel achtste finale: me). J. Muilemeister en Karamoy sl. mevr. E. van Loon en Breukink 75, 57, 75. Gemengd dubbelspel kwartfinale: mevr. J. Roos en Dehnert sl. mevr. A. Koopmans en Saarberg 6—4, 63; mej. M. Rollin Cou querque en Bouwer sl. mevr. B. Thung en Windt 6—4, 64; mej. L. Fikenscher en Toenjes w.o. tegen mej. M. van Grinsven en Van Gasselt; mej. J. Muilemeister en Kara moy sl. mevr. E. Scholten en Holst 63, 2—6, 6—1. :t uii- jzigde lering 1. Het In Utrecht heeft Donderdagavond een ge- dachtenwisseling plaats gehad tussen het bondsbestuur van de KNVB en een belang rijke groep vertegenwoordigers van de tweede-, derde- en vierde-klassers. Het on derwerp van bespreking was het gewijzij bestuursvoorstel, dat in de bondsvergade van 28 Augustus zal worden behandeld, resultaat van de gedachtenwisseling was, dat de vertegenwoordigers van het lager voetbal zich vrijwel unaniem achter het nieuwe voorstel hebben geschaard. Enkelen maakten wel de rèstrictie, dat zij een en ander alsnog met hun verenigingen moesten doornemen, doch zij deden daarbij de toezegging, het nieuwe bestuursvoorstel als zeer acceptabel en als de enige moge lijkheid om tot 'n oplossing te komen te zul len aanbevelen en verdedigen. Men was er van overtuigd, dat het nieuwe voorstel de éniye basis is, waarop men tot elkaar kan komen. Het ging vrijwel allen aan het hart het amateurisme te moeten loslaten, maar voor de eenheid in de bond en in het belang van de 350.000 jonge lieden, die het voetbalspel in de KNVB beoefenen, meende men deze concessie te moeten doen. Enige concrete toezegging aangaande het volgend seizoen kon het bondsbestuur niet doen, aangezien alles afhankelijk is van de wijze, waarop de toestand zich zal ontwikkelen. De reglementen betreffende het semi- beroepsvoetbal zullen dan ook pas het vol gend jaar tegemoet kunnen worden gezien. Aangedrongen werd op de bescherming van het lagere voetbal, terwijl men in elk geval ook zo spoedig mogelijk wenste te komen tot de vorming van een eerste klasse als top klasse voor het amateurvoetbal. Van de zijde van het bondsbestuur werd tenslotte mede gedeeld, dat de eersteklassers, waarmee men Woensdagavond een bespreking had gehad, zich eveneens achter het gewijzigde voorstel hadden geplaatst en dat een indeling van de eerste klasse in drie afdelingen van respec tievelijk 17, 17 en 18 clubs was afgewezen. 4) En dan moest hij een hulpje op het eiland hebben, een manusje van alles. Na tuurlijk niet iemand uit Portlevion, doch een aan wie hij het eiland vol vertrouwen zou kunnen overlaten, als hij naar elders moest. De geheimen, die het eiland metter tijd zou herbergen, moesten veilig zijn. En hoe ongenaakbaar Lobsterpot ook was en hoe weinig de plaatselijke bevolking ook geneigd was om er een bezoek aan te bren gen, hij zou zijn geheimen niet onbewaakt mogen achterlaten. Lang had de professor niet nodig om te bedenken, wie hij voor deze vertrouwens- post vragen zou. De ideale man zou de oude Joe Turpitt zijn. Eens een voortreffelijk matroos, een zee man bij uitnemendheid. Door toenemende doofheid had hij de marine vaarwel moeten zeggen. Sindsdien was hij schipper op het jacht van de professor, de White Wings, tot het jacht enkele jaren geleden werd afge schaft. Deze uitstekende zeeman, trouw en ijverig, met een gezicht waarop hij naar believen de onnozelste uitdrukking kon leggen alsof hij van toeten noch blazen wist, en behept met alle eigenschappen en .kundigheden die hij op het eiland nodig had, was dit de ideale man voor deze nieu we baan. Ja, Turpitt was zijn mannetje. Hij zou zijn gewicht in goud waard zijn voor duizend en één dingen. De professor voelde dat hij hier, met Turpitts hulp, gelegenheid te over zou hebben in strikte afzondering te werken aan wat thans zijn grootste taak zou zijn. Geen lastige bezoekers, geen afleiding, geen telefoon, geen post.... In een dromerig gedaohtenspel vroeg hij zich af, of ook op dit eiland, zoals op zo vele aan de Engelse kusten, vroeger niet een monnikennederzetting een plaats zou hebben gevonden. Toen hij voor het eerst van het eiland hoorde, had hij al eens vluchtig in historische geschriften proberen na te gaan, of dit het geval was. Maar hij had er geen spoor van kunnen ontdekken. En ook bij zijn rondgang over het eiland had hij geen resten van een klooster of van andere bewoning dan door de kapitein kunnen ontdekken. Maar toch misschien had er eertijds wel een gebouw gestaan op de plaats waar hij nu de ruïnes vond. Misschien zelfs was het huis opgetrokken uit oude bouwmaterialen voor een klooster of klein huis. Wanneer de muren waren schoongemaakt zou misschien wel zoiets blijken. Hij zou bereid moeten zijn en was dat ook om van tijd tot tijd dagen, zelfs weken geïsoleerd op het eiland door te brengen, terwijl zware, koude stormen en plensbuien dit oord waarlijk niet aantrek kelijk zouden maken, maar dat moest er dan maar bij. Op dit moment was het nau welijks denkbaar, dat het hier niet steeds ideaal zou zijn. Dè professor werd wreed uit zijn over peinzingen gestoord door een serie drin gend klinkende stoten op een scheeps hoorn. Met schrik werd hij zich er van be wust wie zo doordringend toeterde: Harry Polden in zijn Good Intent! Een blik op zijn horloge toonde dat Polden precies op tijd was. Van zijn kant zou hij dan ook zich aan de afspraak moeten houden. Met moei te maakte hij zich los uit zijn gedachten om naar de rand van het plateau bij de haven te lopen. Daar groette hij met een armzwaai de tot haast aanmanende Harry Polden, in zijn boot staande met slechts één hand aan de kade van het vervloekte eiland. Toen de professor was ingescheept merkte hij pas, na er op attent gemaakt te zijn door Harry, dat gebeurd was wat da oude visser hem als mogelijk voor ogen had gehouden: de Zuidwesten wind was omgelopen naar het Zuiden, waardoor de doorvaart naar het open water gevaarlijk werd. En het tij bleek al veel krachtiger te stromen en tussen de klippen te werve len dan berekend was. De Good Intent was nauwelijks los van de kade of de boot be gon reeds angstig te draaien en slingeren op het kolkende water. En zelfs met beide motoren op volle kracht slaagde de boot er niet in, direct open zee te kiezen. Met be zorgdheid zag de professor, hoe zij steeds meer afdreven op een ongezellig uitziende groep klippen, die Harry het „naaldenpak" noemde. Eerst dicht daarbij gekomen, be gon de Good Intent normaal naar het roer te luisteren en de weg te vinden naar het rustiger open water. Harry vertelde de professor tijdens de vaart naar Portlevion wel twintig maal dat dit een les was; Lob sterpot probeert mensen te vangen en te doden. Het is niets begonnen met dat eiland. „Kan wel zijn, maar ik ben er nu zeker van. Het is mijn eiland, of althans zodra de makelaars in Londen het telegram krij gen dat ik direct na aankomst in Portlevion verstuur. En hier zijn de twee pond, en nog vijf shilling extra. Tot ik mijn eigen boot heb hoop ik van jouw diensten ge bruik te mogen maken wanneer ik naar of van het eiland moet. Kan dat?" Pólden stemde toe op voorwaarde, dat hij er nooit aan land behoefde te gaan. Dat werd overeengekomen. Nadat hij het bewuste telegram, dat hem tot eigenaar van Lobsterpot maakte, ver zonden had en enkele inkopen had gedaan, keerde de professor naar de Admiraal Hawkins terug om een paar potjes bier te drinken en de kamer, waar hij nu in ge huisvest was, voor onbepaalde tijd te be spreken, zodat hij er gebruik van kon ma ken wanneer dit nodig was. „Zie je'", legde hij aan Penrose uit, „ik moet hier een soort hoofdkwartier hebben tot ik op het eiland ben. Je hebt toch zeker ook wel een schuur of iets dergelijks, waar ik allerlei spullen, die uit Londen komen voor ver voer naar het eiland, kan opslaan?" Inderdaad, er bleek een schuur te zijn, eigenlijk een stal die goed afgesloten kon worden. De professor kon er gebruik van maken zoveel hij wilde. En zijn kamer zou steeds ter beschikking staan. Na de lunch ging professor Macavoy met dezelfde aftandse taxi, die hem naar dit oord gebracht had. op weg naar Lon den. Vóór het einde van de week was hij te rug in Portlevion. Ditmaal niet alleen en niet over land. Tot stomme verbazing van de gehele bevolking arriveerde hij met een sterke grote motorboot met aan het roer een somber uitziende figuur met handen als notenkrakers, gekleed in een blauwe uniformachtige jas en getooid met een pet die op min of meer sinistere wijze een deel van zijn. gezicht schuil deed gaan. Kapitein Joseph Turpitt voerde opnieuw het commando over een schip, een com mando, dat hem voor de rest van zijn leven zowel letterlijk als figuurlijk onder dak scheen te zullen brengen. Dat onderdak zou voorlopig bestaan uit een soort demon teerbare houten keet, die de professor op de kop had kunnen tikken. Daar zouden zij beiden kunnen wonen zolang er gebouwd werd aan de definitieve verblijfplaats op het eiland. Turpitt werkte als een trekpaard. Te gen het vallen van de avond was het tijde lijk verblijf opgericht in de luwte van de ruïnes. Aan de kade van het eiland had hij met de hulp van de professor een soort kraan gemonteerd om zware vrachten uit de boot op de wal te kunnen brengen. Ver der werd er nog een tent opgeslagen van waaruit Turpitt een oogje zou kunnen houden op de arbeiders die mettertijd aan het bouwen zouden slaan. De keet bevatte een woonkamer, twee kleine slaapkamer tjes en een keukentje: Een enkel eenvou dig meubelstuk was voldoende voor deze tijdelijke behuizing. Een lange 'tafel en een paar kisten met allerlei materiaal als flessen, potten, instrumenten, een miscro- scoop e.d. maken al spoedig een soort la boratorium van het verblijf. Hierna was de eerste taak het inrichten van een kas, die de professor zo spoedig mogelijk wilde gebruiken voor zijn werk. Het benodigde hout en de ramen waren in de dagen na de perste vestiging op Lob sterpot al in Portlevion aangekomen, en beetje bij beetje naar het eiland ver scheept.. En op een seintje van de professor arriveerden uit een naburige stad bouwar beiders en timmerlieden. Binnen twee we ken was de kas gereed, geverfd en voor zien van een warmwaterinstallatie. (Wordt vervolgd), j

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6