Door huurmachtigingen werden vele noodgevallen ontdekt ZE VEN DA GEN HAARLEM Cijfers daardoor onrustbarender Zwemfeest in Riche-bad van kampeerders van Helios Kort en bondig J „COVELUX" plasticlac Italianen zongen nu in Minerva Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Huisvesting te Haarlem in 1953 Opperwachtmeester Kooistra gaat Bennebroek verlaten Herfstwandeling ANWB door Kennemerduinen Savio-school wordt volgende week officieel geopend Weer vier nieuwe clubs in volleybalcompetitie Verfirtd. „Coveline" Nog geen plaatsvervangers leden Concertgebouw orkest Burgerlijke Stand van Haarlem In het jaarverslag over 1953 van het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting te Haar lem wordt meegedeeld, dat er 4344 vergunningen (vorig jaar 4601) verstrekt zijn; daarbij waren 758 voor inwoning; 947 voor zelfstandige inwoning; 920 voor zelf standige maandwoningen; 1391 voor zelfstandige weekwoningen; 236 voor zelfstan dig gedeelte; 92 voor verlengingen of duplicaat. In het totaal van 2311 zelfstandige week- en maandwoningen zijn begrepen 519 woningen voor nieuwe woningwet-, eigenbouw- en herbouwde woningen. In het totaal uitgereikte vergunningen van 4344 zijn begrepen 725 vergunningen voor woningruil. Het hoofd van het bureau, de heer W. Hazevoet, deelt mee, dat B. en W. op 11 Mei besloten tot invoering van een nieuw systeem van de huurmaehtigiingen. De aan leiding hiertoe was de noodzakelijkheid van het terugdringen van een groot ge deelte van de als urgent ingeschreven woonruimte-behoevenden, opdat zij, die reeds geruime tijd stonden ingeschreven, ook het eerst geholpen konden worden. Alleen de houders van een huurmachtiging komen volgens dit systeem in aanmerking voor toewijzing van zelfstandige woon ruimte. Het bureau werd door 17.837 personen (13.621) bezocht. De makelaars verrichtten 6598 controles (6109). Afgewezen werden 779 (896) aanvragen. In 1953 deden zich 101 gevallen van uit zettingen voor, waarvan 44 overgebleven waren uit 1952, 53 na vonnis van de rech ter en 4 zonder vonnis. Het bureau heeft 34 voorstellen van vor dering ingediend; 27 er van werden toege wezen; 1 toegewezen, doch door B. en W. ingetrokken; 1 toegewezen, maar door Ge deputeerde Staten vernietigd; 3 afgewezen <?n 2 aangehouden. Onhoudbare gevallen Het aantal onhoudbare gevallen is in de loop van het jaar toegenomen van 259 tot 638; de verdeling was als volgt: diversen 298; met medische indicatie 113; grote ge zinnen 96; gezinshereniging 84; onbewoon baar verklaarde woningen 92. Het aantal urgente gevallen nam met 381 toe (van 1607 tot 1988). De verdeling van de ur gente gevallen was als volgt: diversen 1331; rijksambtenaren 216: met medische indi catie 393; gedemobi 1 iseerd'en 12; leerkrach ten 36. Meegedeeld wordt, dat de stijging van het aantal ingeschreven onhoudbare en urgente gevallen in de maanden Juni en Juli het gevolg is van inschrijving van woningzoekenden, die, blijkens de leden lijsten der woningcorporaties, niet bij het bureau bekend waren en na controle voor inschrijving in aanmerking konden komen. De stijging in de maanden September tot en met December is ontstaan door de in voering van het systeem van huurmach tigingen. Vele aanvragers voor een huur- ADVERTENTIE Het Italiaanse operakwartet dat verleden maand in de Haarlemse Concertzaal met vèel succes optrad, zong gisteravond op de gebruikelijke manier in het Minerva- Theater te Heemstede en ook daar wisten de vier vocalisten uit het operaland het publiek geestdriftig te stemmen. Zij boden ook veel voortreffelijks. Over het geheel zou ik kunnen zeggen: het was tenminste voor driekwart perfect. En dat komt bij een dergelijke tournee niet altijd voor; gewoonlijk is het er één, of zijn het er twee, die het voor de rest van het gezel schap goed moe(en) maken. Maar nu hoor de men een coloratuursopraan, een mezzo en een tenor, die met uitzonderlijke be gaafdheden en brillante techniek op de middaghoogte van hun carrière bleken te staan. Verder was er nog een bariton, die men kon prijzen om de grote omvang van zijn register, doch die overigens qua timbre weinig bekoorlijks te bieden had wel een sonoor geluid maar zonder „schmelz" of innemende expressie. In het beroemde kwartet uit „Rigoletto" viel zijn robuust en enigszins flakkerend zingen naast de prestaties van zijn partners beduidend uit de toon. De coloratuursopraan Beatrice Preziosa gaf haar opmerkelijkste prestaties in num mers die aan haar zangtechniek de hoog ste eisen stelden. De Cavatine uit „De Bar bier" en de „Tarentella" van Rossini wa ren als zodanig een paar schitterende hoogtepunten. De mezzo Maria Teresa Mandalari toonde met aria's van Pon- chielli, Mascagni en Puccini een zeldzame beheersing over een volmaakt geëgaliseerd orgaan van grote omvang en warme klank. Bovendien gaf deze zangeres met artis tieke distinctie een treffend reliëf aan haar interprestaties. Een operazangeres die tevens een uitstekende liedvertolkster zou kunnen zijn. De vertolking van de fameuze arioso „Recondite armonie" uit „Tosca" volstond om in Luigi Rumbo de gedroomde tenor te erkennen om lyrische partijen in de Italiaanse opera alles te geven wat men er van verwachten kon. Een zeld zaam soepel geluid, gestuwd door een be heerst temperament en een dosis goede smaak, is Luigi Rumbo's kostbaar bezit. Hij kan er een vooraanstaande plaats mee veroveren. De bariton Mario Bolaffia toon de met de Proloog uit „Paljas", met „Urna fatal" uit „La Forza" met „Credo" uit „Otello" en andere zaken een geweldig uithoudingsvermogen. De rest is hierboven reeds gezegd. Het viertal werd op eminente wijze be geleid door de Heemsteedse pianist Henk Bijvanck. Op geraffineerde wijze wist deze gevoelige kunstenaar kleur te geven aan de klavieruittreksels. Bovendien trad hij ook solistisch op met Impromptu in as van Schubert. JOS. DE KLERK machtiging bleken zich niet eerder tot het bureau gewend te hebben. Een groot deel dezer gevallen kwam voor plaatsing op de lijst van woningzoekenden in aanmerking. Het aantal gegadigden voor huisjes voor ouden van dagen steeg van 179 tot 224; in 29 gevallen werd geholpen. Bij de interlocale woningruil-centrale lieten zich 74 gezinnen inschrijven. Door de centrale zijn 30 gezinnen met woning- ruil geslaagd, waarvan 15 zich in 1953 hadden ingeschreven. Met ingang van 31 Augustus gaat opper wachtmeester G. Kooistra van de Rijks politie Bennebroek verlaten, na hier 3 jaar werkzaam te zijn geweest. De schei dende politieman is door zijn superieuren aangezocht voor de functie van districts rechercheur in het rayon Utrecht met als standplaats de Bilt. Als zijn opvolger is benoemd opperwachtmeester W. Verhoe ven, thans nog commandant van het be reden peloton te Wassenaar. De jaarlijkse herfstwandeling van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. zal dit jaar in deze omgeving kunnen worden gelopen. Op Zaterdag 18 en Zondag 19 September zal men onder auspiciën van de A.N.W.B. een wandeltocht door het nationale park De Kennemerdui nen kunnen maken. Er worden twee par- coursen uitgezet, een van ongeveer tien kilometer en een van ongeveer achttien kilometer. Als vertrekpost is het bonds- hötel „Iepenhove" aan de Hartenlustlaan te Bloemendaal aangewezen. mtür-- Naar wij vernemen zal de Dominicus Savioschool aan de Geusevesper- en Re- viusstraat op Zaterdagmiddag 28 Augus tus om drie uur door Haarlems wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, of ficieel worden geopend. Het gebouw, dat thans in totaal veertien lokalen omvat, is een schepping van de architect Jac. van Velsen en beteekent een onmiskenbare verfraaiing van het uiterste Noorden van Haarlem. Het is de bedoeling, dat tussen de beide uit zeven lokalen bestaande vleugels nog een gymnastieklokaal wordt gebouwd. De voorbereiding hiervan is reeds ver gevor derd en ook is er bouwvolume voor be schikbaar. De school is voorts volgens de laatste beginselen op het gebied van het onder wijs ingericht. Aan de overzijde van het schoolplein zal in de toekomst tevens een moderne kleuterschool verrijzen naar een ontwerp van de Rotterdamse architect ir. Harry Nefkens. Deze school zal zes klasse- en twee speellokalen omvatten. Gisterenavond hield de Nederlandse Vol- leybalbond. afdeling Haarlem, haar jaarlijkse ledenvergadering in restaurant Brinkmann in Haarlem. Na het openingswoord van de voor zitter. de heer P. Beijen, werden de notulen en jaarverslagen van de diverse commissies zonder belangrijke op. of aanmerkingen goed gekeurd. Hierna volgde de prijsuitreiking van de winter- en zomercompetitie, waarmede het seizoen 1953-'54 als geëindigd kon worden be schouwd. De vergadering ging over tot het bespreken van het werkplan voor het seizoen 1954-'55. Het afdelingsbestuur moet het in het .komend seizoen zonder de heren De Groot en Booy doen en dit betekent een verlies van twee zeer actieve bestuurders. Voor hen werden gekozen de heren Hoevens van Rapiditas en Rave van de Politie Sportclub Bloemendaal. Ook de diverse commissies moesten een veer laten en het bleek heel moeilijk om uit de goed bezette vergadering onvolgers te ver krijgen. Door een voorstel van Die Raeckse. welke vereniging de competitie in het Kre- lagehuis met ballen van de afdeling op reke ning van de clubs wilde laten spe'en, ont stond een lange discussie. Uiteindelijk werd besloten hier nog niet toe over te gaan maar het volgend jear deze kwestie nog eens te behandelen. Weer vier nieuwe verenigingen traden tot de bond toe. n.l. Altijd Welkom (Droste), B.W.T. (Bouw- en Woningtoezicht). V.V.V.H. (Verpleegsters Volleybal Vereniging Haar lem) en Vesmia (Vereniging van oud-leerlin gen van Sancta Maria). Om twaalf uur sloot de voorzitter de vergadering met de wens dat het komend seizoen succesvol zou zijn. Regen noch wind kon het bestuur van de kampeervereniging „Helios" ervan weer houden, het zwemfeest, dat ter sluiting van de zomerfeesten Donderdagmiddag in „Ri che-bad" was vastgesteld, te laten door gaan. Er heerste niet alleen een prettige sfeer, maar er was ook veel belangstelling. De opening was reeds een daverend succes: Meisjes in winterkleding met sleeën, schaatsen e.d. verschenen op het platform, doch toen z(j zich daar van deze kleding hadden ontdaan, prijkte op hun zwempak „Zomer 1954", een alleraardigste vondst, die buitengewoon veej bijval kreeg. De lei der van de zwemgroep Helios, de heer J. B. Ohm, had dit programma met zijn mede bestuurders samengesteld, dat werd ver volgd met het afzwemmen van de jeugdi gen, die onder leiding van zwemmeester Jan van Hcmsbergen hiervoor hadden ge oefend nadat zij door de dames Ochs en Willemsen van „Helios" in de eerste be ginselen van de zwemkunst waren inge wijd. Het afzwemmen geschiedde onder controle van de heer Van Hemsbcrgen en mevr. J. v. d. Wolde-Hüsken. In totaal wer den 15 diploma's behaald, n.l. 2 diploma's C, 6 diploma's B en 7 diploma's A. Na een aardige pantomime „Het loze vissertje" volgden de jeugdwedstrijden om de „Helios-wisselbeker", waarvan die voor de meisjes dit jaar voor het eerst werd uit gereikt. Gezwommen werd 50 meter borst- slag. Voor de verschillende leeftijdsgroepen waren bronzen medailles beschikbaar ge steld. De uitslagen waren: Meisjes: 89 jaar: 1 Ronny Beekman, 1011 jaar: 1 Thea Willemse, 1112 jaar: 1 Willy Clabau, 12—13 jaar: 1 Beatrix Hoyer. Om de wisselbeker meisjes 1415 jaar: 1 Willy Ohm, 51,2 seconde. Jongens: 89 jaar: 1 Bertie Ikelaar, 1012 jaar: 1 Joop During. Om de wissel beker (die thans in andere handen over ging) jongens van 1315 jaar: 1 Herman During, in 45,1 seconde. Na enkele aardige nummers, n.l. „De zangvereniging is in het water gevallen" en „Klaverjasspel te water", waarmede het publiek zeer meeleefde, volgde een wed strijd bandzwemmen waarbij de deelneem sters zich moesten voortbewegen, liggend in een auto-binnenband. De drie winnares sen werd als beloning een fraai doosje met zakdoekjes in het vooruitzicht gesteld. De uitslagen waren in de drie series, die wer den gezwommen: mevr. Meijer, mevr. Mul en mevr. Smit. Nadat nog enige fantasie-stukjes in het water waren uitgevoerd, „De Baron als redder" en een finale, waarbij de in het wa ter gevallen politie-agent grote hilariteit veroorzaakte, werd dit zeer geslaagde zwemfeest door de voorzitter van „Helios", de heer H. Hoekstra, met woorden van dank aan alle medewerkenden gesloten. Des avonds reikte in het kamp zwem meester J. van Hcmsbergen de diploma's uit. Uit handen van de heer Hoekstra ont ving hij daarna een waardebon voor de aan koop van een boek naar keuze, als dank van Helios voor het vele en belangrijke werk, dat dit seizoen door hem weer werd verricht. De kampeervereniging „K.V.S." ontving een gramofoonplaats als blijk van waarde ring voor het afstaan van de geluidsinstal latie en de dames Ochs en Willemsen fraaie bloemen voor hun vóór-ondericht. In een gesprek deelde een bestuurslid ons mede, dat de zwemwedstrijden mede waren georganiseerd, om nog eens extra de aan dacht te vestigen op het belangrijke werk dat Helios aan de kust verricht. Deze kam peervereniging is n.l. de enige, die het red dingswerk intensief beoefent en in het bezit is van al het benodigde reddingsmateriaal, uitgezonderd een vlet. Men beschikt zelfs over een goed uitgeruste reddingsbrigade met vele gediplomeerde leden, waarvan zelfs twee met het diploma „Kustwacht" en 2 met dat van „Kustwacht-instructeur" het hoogste diploma, dat op dit gebied kan worden behaald. Helios waakt in feite over de baders en zwemmers van alle kampeer verenigingen en daarom moet deze brigade zo goed mogelijk zijn uitgerust. Het gemis van een vlet wordt daarom wel zeer sterk gevoeld. Voorheen beschikte men over een vlet van de Zandvoortse reddingsbrigade, die echter thans niet meer gemist kan wor den aan het Zandvoortse strand, nu overal vrij niag worden gezwommen. Besprekin gen met de Zandvoortse reddingsbrigade en het gemeentebestuur van Zandvoort zijn gaande om te trachten, althans voor het volgend jaar hiervoor een oplossing te vin den, waarbij men hoopt op een welwillende houding van het Zandvoortse gemeentebe stuur, dat toch vele revenuën heeft van de kampeerverenigingen en zeker ten nauwste betrokken is bij het zoveel mogelijk bevor deren van de veiligheid aan het strandge- öeelte van de kampeerverenigingen. De vereniging, die reeds zoveel deed op dit ge bied, kan thans n.l. uit eigen middelen on mogelijk deze vlet bekostigen. ADVERTENTIE Die wondervolle alleen de echte dekking en glans heeft COVLLUX wordt uitsluitend geleverd door De Oue Saeck van de Ouegracht 95 Lusthof in kaart DE ALTIJD WEER snel slinkende voorraad propagan damateriaal heeft dezer da gen een aanzienlijke verster king ondergaan door het van de pers komen van zestigdui zend vouwbladen welke het Haarlemse gebied in kaart brengen. Het is meer een illustratieve dan een typogra fische uitgave, want huizen, straten en wegen staan er slechts schematisch op aange duid, maar tal van konijntjes symboliseren het duinterrein, molens en koeien het polder land, lieftallige wezentjes in badpak het strand en een dan seresje het Bloemendaalse Openluchttheater. Het kaartje een schepping van de Haarlemse illustrator Ducso biedt dan ook met één oogop slag een inzicht in de zo tal rijke en rijk geschakeerde at tracties welke Haarlem en omgeving de toerist te bieden hebben. De folder omvat voorts een détailkaartje van de Haarlem se binnenstand, waarop men nogal vlug de belangrijkste bezienswaardigheden en ge bouwen kan ontwaren. In een kolom met duizend woorden tenslotte worden de attracties van stad en streek, niet ten onrechte als „een lusthof van Holland" aange duid, bezongen, althans om schreven. Er zal voor menige Haarlemmer nog nieuws in die honderd regels staan ook. Want al zal iedereen zich nog wel herinneren, dat we in het Bevrijdingsjaar het zevenhon derdjarig bestaan van deze stad hebben herdacht, minder bekend is, dat Haarlem reeds in 1206 hoofdstad van het ge west Kennemerland werd en in 1840 hoofdstad van de pro vincie Noordholland. Voorlopig kunnen de Haar lems Bloei-dames met deze vijf-talige (Nederlands, Frans, Engels, Duits en Esperanto) voorraad hun gang gaan. De samenstellers zijn nog vooruitziend geweest ook, want het tramstippellijntje tussen Amsterdam en Zand voort is op de verklaring voor zien van de toevoeging: tot 1956. Gezicht op Haarlem De Waarderpolder is voor ons niet alleen het altijd een tikje onherbergzaam aandoen de gebied aan de overzijde van het Noorder Buitenspaarne. Te velen zien in het vlakke land tnssen Spaarne en Liede slechts de plek waar enkele agrariërs zich met moete staan de houden tegenover een op dringende indxistriële bedrij vigheid. welke varieert van de zich dreigend tegen .de grijze avondhemel aftekenende hijs kranen van de gerenommeerde metaalbedrijven tot de lichte bakstenen gebouwen van jon ge, levenslustige ondernemin gen als de Pharmachemie en de in aanbouw zijnde Grafische Industrie. Maar wie met een open oog voor de schoonheid van deze combinatie van natuur en tech niek dwaalt over de wegjes tussen Vuilrak (wie kent dat water tussen G.E.B. en Pen- ningsveer eigenlijk?) en Scho teroog op de landengte tussen de hallen van Conrad-Stork en het zeilersdomein van de Mooie Nel zal ook die verloren boom partij vinden, vanwaar ook de maker van de hier afgedrukte foto maanbeschenen Haarlem zag liggen. Een gezicht van werkend Haarlem op wonend Haarlem, zo mén wil. Een beeld dat ka rakteristiek is voor de veelzij dige aspecten van deze stad. Het loont de moeite van een wandeling naar de Waarder polder, een tocht welke wel licht voor menigeen een ont dekkingsreis zal worden. Naastenliefde Ten naaste bij negenhonderd Haarlemse bejaarden uit com plexen gemeentewoningen en anderen zullen op Dinsdag 31 Augustus verlangend uitzien naar de avonduren. Zij zullen dan namelijk met enige bus sen van de N.Z.H. worden vervoerd naar het Openlucht theater in Bloemendaal, waar hen een stemmingsvolle avond wacht. Een avond, waarop het muziekkorps van het Leger des Heils een concert zal geven; bovendien zullen waar schijnlijk een mannenkoor en een declamator optreden. De initiatiefneemster tot dit plan, die gaarne onvermeld wenst te blijven en die reeds tenminste vier van dergelijke (geslaagde) bijeenkomsten heeft georganiseerd, is vol lof over de medewerking, die zij van verscheidene instanties bij de uitvoering van haar plan ondervindt, zoals het Leger des Heils, het bestuur van het Openluchttheater, de directie van de N.Z.H. en de Haarlemse E.H.B.O., die er voor zal zorgen, dat ook de meest gebrekkigen onder de bejaarden van deze avond, die omstreeks half acht begint en om ongeveer half tien tot het verleden zal behoren, zullen kunnen genieten. Naastenliefde II Wie denkt er nu al aan Sint-Nicolaas? Dat zullen er niet zo heel veel zijn, hoewel het klimaat er deze zomer wel aanleiding toe geeft. Het be stuur van de N.V.V.-jeugd organisatie „Jonge Strijd" de Kindertehuizen, die zonder deze lofwaardige inspanning veel van dit alles zouden moe ten missen. Maar de wensen van „Jon ge Strijd" reiken dit jaar ver der. In samenwerking met alle afdelingen in het gehele land wil de N.V.V.-jeugd een spoorwagon met speelgoed als Kerstcadeau naar de kinderen in de buitenlandse vluchtelin genkampen zenden. Wie deze actie wil steunen en wie wil dat niet? geve een seintje aan de vol gende adressen en men wordt prompt van de aangeboden artikelen afgeholpen: L. Roo sendaal, De Genestetstraat 9; F. van Looy, Ramplaan 51; J. Jansma, Junoplantsoen 14 en A. Visser, Delistraat 74. Laat maar zitten Een inwoner van deze goede stad is ons komen vertellen dat de fiscus hem dezer dagen blij gemaakt heeft met een aanslagbiljet. Ja, u leest het goed: blij gemaakt! Gewoon lijk, wij mogen wel zeggen als regel, geeft de ontvangst van een dergelijk fiscaal epistel geen aanleiding tot vrolijkheid, integendeel. Maar deze Haar lemmer kwam er door in een pleizierige stemming. Hij denkt op het ogenblik zeer mild over de fiscus. Hij had de bekende gele enveloppe met het opzichtige opschrift „Aanslagbiljet" met een voorbarige zucht ge opend en daarna een schuwe blik geworpen op de cijfertjes, die een rekenmachine netjes over de verschillende kolom men van het biljet had ver deeld. Die cijfers vertelden hem hoe de fiscus over zijn financiële staat dacht en op welk aandeel zij meende aan spraak te mogen maken. Voor dit laatste had onze Haarlem mer uiteraard de meeste be langstelling. De cijfertjes in de kolom „Te Betalen 007 stond er heeft hij wel tien keer be keken. Zeven centen belas ting! Opgelucht schroefde hij de dop van zijn vulpen om meteen maar deze schuld te gireren. Toen pas viel het hem op dat de milde fiscus nog iets op het biljet had gestempeld: „Betaling van dit geringe be drag kan achterwege blijven." vraagt echter nu reeds de aan dacht van haar leden voor die vaderlandse familiefeestavond. Evenals in vorige jaren roert het bestuur weer de trom voor de inzameling van oud speel goed, lappen stof, hout en der gelijke artikelen. Het oude speelgoed wor^t opgeknapt, van 't overige materiaal wordt nieuw speelgoed gemaakt, alles voor de duizenden kinderen in Niet bij laten zitten Daarentegen is een Heem- stedenaar ons komen vertel len, dat hij helemaal niet te spreken is over de gemeente lijke Haarlemse fiscus. Tot ongeveer vier jaar geleden gingen zijn kinderen in Haar lem op school. Dat hij daar voor shoolgeld moet betalen, spreekt van zelf; zijn bezwaar is dat de Haarlemse fiscus blijkbaar jaren nodig heeft om uit te rekenen hoeveel dat wel moet zijn. De schoolgeld heffing is gebaseerd op de aanslag in de inkomstenbelas ting, die voor hem in Maart 1952 definitief werd vastge steld. Twee jaar later, zo zegt deze Heemstedenaar, komt men in Haarlem tot de ont dekking, dat ik in Maart 1952 tweeëndertig gulden te weinig schoolgeld heb betaald. Haarlem vraagt hem nu, dit bedrag te voldoen in vijf ter mijnen, waarvan de eerste op 30 Juni inging. Hij betaalt be gin Juli acht gulden, gaat met vacantie en vindt bij zijn terugkomst een op 9 Augustus gedateerde aanmaning, dus toen zijn achterstand pas acht dagen oud was. Dat vindt deze Heemstedenaar niet vriendelijk van de Haarlemse fiscus. Hij heeft zoiets gemom peld van een balk en een splinter Duveltje uit een doosje Het is de Koninklijke Ne derlandse Glasfabriek te Leer dam niet onbekend gebleven, dat vele „salon-bollenkwe- kers" door de toepassing van bloembollenglazen toch nog niet het resultaat hebben, dat zij verwachten. Veelal is dit het gevolg van het feit, dat het glas met de bol niet don ker genoeg bewaard wordt of te vroeg in het licht wordt geplaatst. Afgezanten van deze glas fabriek, die ook bloembollen glazen vervaardigt, zijn toen eens naar Lisse gekomen om zich op het Laboratorium voor Bloembollen-onderzoek te la ten voorlichten over deze binnenhuis-teelt. Mede daardoor hebben zij nu een glas voor de teelt van hyacintbollen geblazen, waar op zij onmiddellijk octrooi hebben aangevraagd in ver scheidene landen. En niet slechts op dit glas maar voor al op de verpakking, de „groeidoos", want daarin schuilt de nieuwigheid. Men moet dan het glas dat ook zekere voordelen heeft, bijv. ribbels aan de binnen zijde om in de luchttoevoer te voorzien en de hyacintbol, voorzien van water natuurlijk, rustig in de groeidoos laten staan, liefst op een donkere plaats. In de bovenkant van de doos bevindt zich een kleine ronde opening en nu kan men het glas met bol rustig in de doos laten totdat de top van de groeispruit uit de opening om- hoogpriemt. Wanneer zo het duveltje uit het doosje komt, kan men het geheel uit de groeidoos halen en in het licht plaatsen. En dan krijgt men een heerlijk glas hyacint. Leuze Zei een collega aan de pers tafel Woensdagmiddag tijdens raadslid Voogds pleidooi voor meer kunstwerk in de wo ningbouw: „Ja, ja, ieder per ceeltje zijn eigen beeldje!" BINNENLAND Op 4 September zal te Boxmeer officieel het propaangasbedrijf worden geopend door de Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Brabant, dr. J. E. de Quay. De commissaris en enige andere autoriteiten zullen per helicopter in Boxmeer aankomen. In de Rotterdamse haven arriveerde Donderdag het 11.000ste schip van dit jarr. Het was het 2817 b.r.t. metende Nederlandse m.s. „Amor" van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij te Am sterdam. Het vorig jaar kwam het 11.000ste schip binnen op 13 September. Op een aantal bouwwerken in Den Haag en Seheveningen is een wilde staking uitgebroken onder de loodgieters- en filters- gezellen. Het stakingscomité eist een vaste toeslag op het uurloon en gereedschaps- en fietsengeld. De vakorganisaties hebben zich tegen de staking verklaard. Zij menen, dat een staking thans niet is geoorloofd, nu de onderhandelingen tussen de landelijke organisaties van werkgevers en werknemers met de desbetreffende rijksinstanties over de loodgietersionen in een vergevorderd sta dium verkeren. Er is een plan opgesteld ter verbetering van de gevaarlijke verkeerssituatie bij de Apeldoomse gedenknaald. Door de aanleg van een verkeersplein, verlegging van de spoorlijn Zwolle en afbraak van enige panden, wil men het uitzicht op Het Loo vrijmaken en de symmetrie in de ster van wegen, waarvan de naald de as vormt, herstellen. Deze symmetrie was een idee van Franse architecten en werd verbroken door de aanleg van de Amersfoortseweg. Het Nederlandse Rode Kruis zal 130.000 vitaminetabletten naar het Rode Kruis van India te New-Delhi zenden ten behoeve der slachtoffers der overstromingen in dit land. De K.L.M. zal de zending zo spoedig moge lijk naar Karachi vervoeren, vanwaar de „Air India" de tabletten naar New-Delhi vliegt. De rechtbank te Breda heeft een thans ontslagen PTT-beambte veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk. Hem was ten laste ge legd dat hij zich geld en goederen had toe geëigend uit brieven en pakjes, die hij had moeten bezorgen. De 19-jarige Luite van der Veen uit Hardegarijp is om het leven gekomen door dat hij met een hoogspanningskabel in aan raking kwam. In Oudega klom hij in een mast van het hoogspanningsnet. Hoewel zijn vrienden hem nog waarschuwden, kwam hij met de draden in aanraking en viel dood uit de paal. Op 13 September zullen zeventien employe's van de Britse spoorwegen een vijfdaags bezoek aan Nederland brengen en daarbij de gast zijn van de Nederlandse Spoorwegen. Zij zullen de bouw en het onderhoud van de banen bij de Nederlandse Spoorwegen bestuderen. Prinses Wilhelmina heeft met ingang van 1 September op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan haar opperhoutvester, de heer W. Brantsma en tot zijn opvolger be noemd ir. E. Reinders. Kolonel-titulair jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pafest is benoemd tot intendant van het koninklijk paleis en domein Het Loo. HAARLEM EN OMGEVING Het muziekkorps De Haarlemse Post- fanfare, dirigent de heer De Groot, zal in de maand Mei 1955 een kwart eeuw bestaan. Dr. J. L. Koole. de tot hoogleraar be noemde Gereformeerde „radio" predikant in Bloemendaal, zal volgende week Zondag 29 Augustus voor het laatste de kerkdienst in zijn gemeente leiden. Het afscheid van dr. Koole zal pas op een nog nader te bepalen datum in October geschieden. In het Gereformeerd kerkgebouw te Santpoort zal op Dinsdag 21 September een propagandabijeenkomst- worden gehouden ten bate van de opbouw van de medische faculteit aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, welke universiteit in 1955 drie kwart eeu%v zal bestaan. Aan de J. v. d. Endenschool te Zand voort, zijn met ingang van 1 October 1954 benoemd als kleuterleidster de dames H. J. Camnhuijsen te Haarlem en I. Diemer te Zandvoort. Namens zijn principaal heeft de heer Huib Tuninga, architect BNA, aanbesteed het bouwen van een garage met twee boven woningen aan de Schouwtjesiaan te Haar lem. Ingekomen waren acht biljetten. Laag ste inschrijfster firma Buts en Kroon te Haarlem voor f74.300 en hoogste firma Munsterman te Amsterdam voor f 81.488. Donderdagmorgen om halfelf is een drieënveertigjarige bewoonster van een woning aan de Valkestraat te Haarlem van de trap gevallen; met een hersenschudding is zij naar het Sint Elizabeths Gasthuis over gebracht. Op de Kleverlaan ter hoogte van de ijsbaan stond Donderdagmiddag om twee uur een driewielige bakfiets van een groente handelaar aan de rechterkant van de weg. Toen een Haarlemmer met zijn bestelauto passeerde werd de bakfiets aangereden en zwaar beschadigd; de groenten werden on geschikt voor consumptie. Een achtenveertig.iarige Haarlemse, die Donderdagmiddag om kwart voor zes op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord ter hoog- t? van de Raadhuisstraat, met haar fiets naar links uitweek, is aangereden door een achterop rijdende motor, bestuurd door een bewoner uit Castricum. Met een hersen schudding is zij ter verpleging in het Sint Elizabeths Gasthuis opgenomen. Het bestuur van de Nederlandse Orkest stichting tot beheer van het Concertge bouworkest deelt mede: „Naar aanleiding van de op grond van mededelingen uit Washington in de pers verschenen berichten spreekt het bestuur tegen, dat het orkest er in geslaagd zou zijn plaatsvervangers te vinden voor de betrokken drie musici en de orkestbode. Volgens een hun door het Amerikaanse consulaat-generaal te Amsterdam ver strekte mededeling vergt het onderzoek, nodig voor het verlenen van een visum, in hun geval zo veel tijd dat zij de reis waarschijnlijk niet kunnen meemaken. De door de stichting ondernomen stap pen inzake eventuele plaatsvervangers hebben tot nu toe slechts tot resultaat ge had, dat men met één hoboïst in onder handeling is. Of deze onderhandelingen zullen slagen moet nog worden afgewacht. In de vervanging van de overige drie le ien van het gezelschap is nog niet voor zien". HAARLEM. 19 -Augustus 1954 ONDERTROUWD: 19 Aug., W. D. Steen ken en Y. J. van Steenbrugge. GEHUWD: 19 Aug., A. L. Kloosterman en H. M. J. van Duivenboden; J. Th. J. Bonarius en M. Grobben; H. Houssart en C. de Vries: P. L. Gieske en N. M. Timmermans; J. Schol ten en H. Bagnaij. BEVALLEN van een zoon: 18 Aug., J. R. WentzelBooijen. BEVALLEN van een dochter: 18 Aug., F. W. ZijlstraDortmundt, 2 d.; J. M. E. Ba- beliowskyvan Schaik. OVERLEDEN: 17 Aug., R. W. Kaandorp. 30 j„ Maerten van Heemskerkstraat; L. W van Haaftenvan Vuuren, 72 j., Hazepalers- laan; 18 Aug., I. Haak, 2 j„ Roemer Visscher- straat; 19 Aug., E. Verloop—BoJ, 65 j., Haze- paterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9