President Vargas van Brazilië afgetreden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Val Vliegramp op 5 kilometer uit de kust Stoffelijk overschot van één der 21 inzittenden geborgen Het woord is aan Ontploffing in de stuurhut 69e JAARGANG No 38 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1954 29 8e JAARGANG No 192 Wrakstukken en olievlek voor Bergen aan Zee Laatste radiocontact: 12.32 uur Zoeken wordt voortgezet Mevrouw Pandit onthield zich van alle commentaar Weerrapport IS I® zzw Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A l1 Huijsman HF.T GEBEURT ZELDEN dat schroef- vbegtuigen uit volle vlucht neerstorten; het schijnt wel zeker te zijn dat dit giste ren geschied is bij de ramp van de uit Amerika naar Schiphol terugkerende Dou glas DC 6 b dus niet „Constellation" van de K.L.M. Ongelukken met passagierstoe stellen hebben zich het meest bij landin gen, in minder mate ook bij opstijgen voor gedaan. De ramp met de Willem Bontekoe, een van de zeven toestellen die twee jaar geleden in dienst zijn gesteld en namen van Nederlandse ontdekkingsreizigers kre gen de K.L.M. had toen een prijsvraag voor de keuze van namen uitgeschreven zal menigeen herinneren aan de raadsel achtig gebleven val van de „Roermond" bij Bari in Italië. Die gebeurde op 23 Juni '49, op een stralende zomerdag, in de gunstig ste weersomstandigheden. Ook de Roer mond stortte uit volle vlucht in zee; de oorzaak van de ramp werd nooit nauw keurig vastgesteld, al onderzocht men ver schillende mogelijkheden. Een iets later geval van deze aard', dat minder de aan dacht trok omdat het geen passagiers-, maar een post-toestel betrof, een K.L.M.- Dakota die 's nachts naar Engeland vloog, deed zich op 2 Februari 1950 voor. Volgens de mededelingen van de bemanning van een schip was de Dakota brandend in zee gestort. Omdat er bijna geen wrakstukken gevonden werden moest d'e Raad van de Luchtvaart van het instellen van een nader onderzoek afzien. Van de Willem Bontekoe zijn gisteren door de uitgevaren redding- en loodsboten wel reeds vrijwat wrakstukken gevonden en aan land gebracht. Dat uiteengerukte schuimrubber kussens, uiteengereten de kens en delen van vliegtuigstoelen daartoe behoren schijnt te duiden op de mogelijk heid van een explosie aan boord. Maar dat is alleen nog maar een mening van bij reddingspogingen betrokkenen; de K.L.M. zelf heeft verklaard dat het zeer moeilijk is op korte termijn vast te stellen, of er een ontploffing in het vliegtuig is geweest. In dit geval zal ongetwijfeld wel een on derzoek door de Raad van de Luchtvaart kunnen worden doorgezet, zoals dat als regel geschiedt. Te verwachten is dat men nog wel meer wrakstukken zal vinden. Misschien ook meer lijken van slachtoffers. Van de eenentwintig is tot dusver alleen dat van het negenjarige Franse jongetje Baussan, uit Haïti, ontdekt en in IJmuiden aan land gebracht. Die ene vondst schijnt er op te duiden dat ook andere opvarenden uit het vliegtuig geslingerd moeten zijn, al is het mogelijk dat een aantal lijken zich nog in het wrak, op de bodem dier zee, bevindt. Vanmiddag zou de Marine pro beren om met omderzee-opsporiogs-appa raten. de ligging van het wrak vast te stel len. Misschien zou dit kunnen leiden tot een poging om het te bergen, hetgeen na tuurlijk voor het onderzoek van het groot ste belang zou zijn. Een patrouille-vaartuig van de Marine bleef vanmorgen nog in de omgeving van de plaats, waar naar men meent het vliegtuig in zee is gestort: een grote „olievlek" gaf die blijkbaar aan. De vorige ramp met een K.L.M.-passa giersvliegtuig, die veel slachtoffers kostte greep 2'A jaar geleden plaats toen de Ko ningin Juliana viel, bezig te landen bij Frankfort. De enige overlevende was toen de stewardess mej. Gautier. Een Duitse vrouwelijke passagier, die zwaar gewond was, stierf kort na de ramp. Gerekend naar de tegenwoordige omvang van het passagiers-luchtverkeer is het aan tal ongevallen uiterst gering; niet alleen bij de K.L.M., maar ook als men in het algemeen de burger-luchtvaart beschouwt. Dit in tegenstelling met de militaire lucht vaart, waar het is toegenomen sinds men een moderner type vliegtuigen de straal jager op grote schaal is gaan toepassen. De straaljager verkeert nog in een betrek kelijk jong stadium van zijn ontwikkeling. Engels initiatief om hem ook voor passa- giersvluchten te bezigen (de Comet) is na enige ongelukken onderbroken; ook in an dere landen heeft men toen de Cornets aan de grond gezet. De val van de „Willem Bontekoe" heeft ongetwijfeld opschudding gewekt, temeer door de raadselachtigheid van de omstan digheden waarin de ramp is geschied. Want „een ontploffing aan boord" is tot dusver slechts een veronderstelling en ook als die bewaarheid zou worden zou nog moeten blijken, waardoor ontploffing in de stuur hut dan zou zijn veroorzaakt. Oplossing van dit raadsel kan wellicht leiden tot maatregelen of nieuwe vindingen, die her haling voorkomen. Overigens is het zeker dat absolute veiligheid' nimmer te bereiken zal zijn, evenmin als die met vervoermid delen te land en te water ooit bereikt is. Wij spreken onze deernis uit met de slachtoffers en onze sympathie met de families, die zo plotseling en in zo tragi sche omstandigheden een der hunnen heb ben verloren. R. P. KLMVLIEGTUIGINZEEGESTORT DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Napoleon: Mannen zijn zeldzaam. Nadat men van ongeveer half een Maandagmiddag af in het onzekere had ver keerd over het lot van het KLM-vliegtuig „Willem Bontekoe", dat met twaalf passagiers en een uit negen leden bestaande bemanning van New York onder weg was naar Amsterdam, bleek aan het einde van de middag dat moest worden aangenomen dat het in de Noordzee is gevallen, op een afstand van ongeveer vijf kilometer uit de Nederlandse kust, ter hoogte van Bergen aan Zee. De IJmuidense kotter „Texel", de loodsboot uit IJmuiden „Bellatrix", en de motor reddingboot uit IJmuiden „Neeltje Jacoba", die zich Maandagmiddag onmiddel lijk nadat via Scheveningen-Radio aan de scheepvaart een waarschuwing was uitgezonden om naar de „Willem Bontekoe" uit te zien, naar de aangeduide plaats, twintig mijl ten Noord-Westen van Amsterdam, begaven, troffen om ongeveer half zes 's middags papieren, twee witte hoofdkussentjes met daarop in blauwe letters „KLM", een vliegtuigstoel, een reddingvlot, een tank, een brandend wrakstuk en andere voorwerpen aan. Daardoor kwam wel vast te staan dat de viermotorige „Willem Bontekoe", een van een serie van zeven Douglas DC 6 b-verkeersvliegtuigen van de KLM in de Noordzee, op slechts enkele tientallen kilometers van het eindpunt, de Amsterdamse luchthaven Schiphol, in zee was gestort. De „Willem Bontekoe", was Zondag om 17.30 uur plaatselijke tijd uit New Yori; vertrokken. Het toestel had geen tussenlanding gemaakt te Gander op New Foundland, maar was rechtstreeks naar Shannon op Ierland gevlogen, waar het Maandagmorgen aankwam. In Shannon gingen negen passagiers van boord en er stapten geen andere in. Toen de „Willem Bontekoe" Shannon verliet, om on geveer kwart over tien, bevonden zich aan boord de uit drie personen bestaande familie Haussan, een echtpaar en klein jongetje uit Haïti, de uit vier personen bestaande familie Yarrow, een echtpaar en twee jongens uit de Verenigde Staten, het echtpaar Peeper uit Amsterdam, de heer en mevrouw Decker en de heer Leonard Jamison uit de Verenigde Staten, alsmede de bemanning van negen leden. ff Volgens een mededeling van de KLM was het vliegtuig, dat door de gunstige wind een snelle vlucht over de oceaan had ge maakt, anderhalf uur vóór de schematijd te Shannon aangekomen. Op normale wijze steeg de „Willem Bontekoe" van het vlieg veld op met bestemming Amsterdam, waar het toestel omstreeks 12.40 uur werd ver wacht. Tot 12.32 uur heeft de verkeerstoren van Schiphol radiocontact met het toestel gehad. De telegrafist bevestigde toen de ontvangst van weerberichten en barometerstanden. Het was het laatste dat men van de „Wil lem Bontekoe" heeft gehoord. Toen verdere berichten uitbleven, heeft men bij de KLM nog de mogelijkheid over wogen, dat de PH-DFO, door een radio defect of lage bewolking gedwongen, naar een vliegveld met helder zicht zou zijn uit geweken. Maar al spoedig werden, met de gedachte aan een eventueel ongeluk, op- sporingsvluchten door de reddingsdienst van de Marine Luchtvaartdienst en door de KLM ondernomen. Omstreeks vijf uur bracht de kotter „Texel" uit IJmuiden het bericht dat ruim 20 km. ten Noord-Westen van IJmuiden wrakstukken en papieren op zee ronddreven. Even later rapporteerde de loodsboot „Bellatrix" een stoel, twee witte kussens met KLM-merk en enige andere voorwerpen te hebben zien drijven op dezelfde plaats. Aangezien deze mededelingen verder alle twijfel uitsloten, werden alle reddings pogingen door de Marine Luchtvaartdienst, sleepboten, redding- en loodsboten, alsmede een helicopter van het vliegkamp Valken- Wrakstukken van de in zee gestorte „Bontekoe" werden door de loodsboot Bellatrix te IJmuiden aan land gebracht. Men ziet hier een rubberboot, een deel van de pantry en enige kussens. burg op de plaats van het ongeval gecon centreerd. Omstreeks zeven uur begaven zich de heren J. J. van Balkom, L. Sillevis, H. Wes terhuis en J. Bak van de KLM en de heer G. C. Wansbeek, adjunct-inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst met de sleepboot „Noordholland" van IJmuiden uit naar de plaats van de ramp. Ook de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. Bakker, had zich met de sleepboot „Hector" daarheen begeven. Ook gingen twee onlangs uit de V.S. in ons land aangekomen fregatten, de „Wolf" en de „Fret", alsmede de mijnenvegers „Volkerak" en „Hollandsch Diep" en een kleine snelvarende patrouilleboot naar de olek toe, die kenbaar was door een grote dievlek op het water. Omstreeks half acht seinde de loodsboot Bellatrix", dat men het zwaar verminkte toffelijk overschot van een kind had ge borgen. Dit was het zoontje van het echt paar Baussan uit Haïti. Om kwart voor negen zetten de redding boot „Neeltje Jacoba" en de „Bellatrix" koers naar IJmuiden. De vliegtuigen had den reeds bij het invallen van de duisternis het zoeken moeten staken. Ondanks de stromende regen stond een zwijgende schare aan de kop van de IJmuidense haven, toen de beide schepen daar om half tien binnenkwamen. Een helicopter van de Marine zoekt de zee af. Naar bij de reddingspogingen betrok kenen menen, zou de toestand waarin men uit het vliegtuig afkomstige voor werpen heeft aangetroffen de mogelijk heid van een' ontploffing aan boord niet uitsluiten. Er zijn uit elkaar gerukte schuimrubber kussens, kapot gereten dekens en delen van vliegtuigstoelen opgevist. Het grootste deel van deze voorwerpen en gevonden papieren ver toonde geen sporen van brand. De loodsboot „Bellatrix" heeft echter wel een brandend deel van het vliegtuig waargenomen. Deze feiten geven de red ders grond voor hun mening, dat er waarschijnlijk een ontploffing is ge weest. Zij menen, dat deze zich kan hebben voorgedaan in de stuurhut van het vliegtuig en zij zijn voorts van me ning dat een volkomen onverwacht voorval als een explosie het vliegtuig verhinderd heeft een noodsein uit te zenden. Indien er brand in een der mo toren zou zijn opgetreden, zou er voor het geven van een noodsignaal nog tijd zijn geweest. Van de zijde der K.L.M. verklaarde men dat het zeer moeilijk is oo korte termijn vast te stellen of er zich een ontploffing in het vliegtuig heeft voor gedaan. De exploitant van een strandrestau- rant te Schoorl. de heer B. M. C. Snorre. heeft gistermiddag omstreeks half een een doffe slag gehoord als van een ont ploffing. Hij bevond zich toen op het terrasje van zijn restaurant. Ook enkele leden van ziin gezin hoorden de doffe klap. Zij hebben op zee niets kunnen waarnemen, daar het zicht zeer slecht was. De „Neeltje Jacoba" had een paar blauwe dekens en hoofdkussentjes aan boord. In de motorvlet van de loodsboot „Bellatrix" lag het stoffelijk overschot van het zoontje van het echtpaar uit Haïti. Voorts bracht de loodsboot een aantal schuimrubber kussens, een oranje red dingsvlot, een paar dekens, een zuurstof- fles en een gedeukte aluminium ijskast mee, alles afkomstig van het verongelukte toestel. Het stoffelijk overschot werd naar het Velsense politiebureau overgebracht. De wrakstukken werden ter beschikking gesteld van de Raad voor de Luchtvaart, die onmiddellijk met zijn onderzoek was begonnen. Zij zijn via de garage van het Loodswezen in de nacht naar Schiphol vervoerd. In Egmond aan Zee was het ondanks duisternis en liegen op het strand zwart van de mensen, toen om half tien de motoi-- strandreddingboot „President Steyn" na een tocht van zeven uur terugkeerde. Tot de voorwei-pen, die uit zee werden opgevist, behoorden KLM-dekens, geheel aan flar den gescheurd, een stuk van een cabine- stoel met een lege tas er aan en talrijke stukken sponsi-ubber van stoelbekleding. „Het is ontzettend jammer, dat wij niets anders hebben gevonden dan een stuur stoel, enige dekens en rubberkussens," ver telde 's avonds om 11 uur de vermoeide schipper van de Egmondse reddingboot „President Steyn", de heer C. P. van Pel, „Van 3 uur af tot kwart over negen hebben wij alles afgezocht, hoofdzakelijk op acht mijl W.N.W. ten Westen van Egmond. De „Neeltje Jacoba" was er ook, alsmede een loodsboot en een mijnenveger." Door en door nat kwamen de beman ningsleden terug. In café De Boer schonken hulpvaardige handen een sterke kop koffie in en daarna bracht men de boot naar de bergplaats. Bij het aanbreken van het daglicht is vanochtend het zoeken naar wrakstukken Zodra de Bellatrixte IJmuiden was ge arriveerd werd het stoffelijk overschot van het zoontje van de familie Baussan naar de gereedstaande ziekenauto overgebracht. en stoffelijke resten van de inzittenden van de „Willem Bontekoe" voortgezet. Voor dit doel is ook een vaartuig van de Koninklijke Marine uit Den Helder naar de plaats van de ramp vertrokken. Vannacht hebben de marinevaartuigen „Wolf", „Volkerak" en „Hollands Diep" het opsporingswerk voort gezet. Deze schepen zijn vanochtend in Den Helder teruggekeerd. Om kwart over elf is vanochtend een door gezagvoerder Schroder bestuurde KLM- Dakota van Schiphol opgestegen om de zee naar overblijfselen van de „Willem Bonte koe" af te zoeken. De PH-DFO „Willem Bontekoe" is de laatste van de serie van zeven DC-6 B's van de KLM, die naar Nederlandse ontdek kingsreizigers zijn genoemd. Het toestel kan 34 tot 37 passagiers vervoeren, heeft een totaal gewicht van 48.580 kg. en een kruis snelheid van 505 kilometer per uur. Het was twee jaar geleden bij de KLM in dienst gesteld. De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, bevindt zich op het ogen blik in de Verenigde Staten. De heer Aler vertrok op 13 Juni naar de West om een bezoek te brengen aan de KLM-vestigingen aldaar. Zijn reis ging van daar naar Mexico en verder via Montreal naar New York. Hij zou Donderdag naar Nederland terugkeren. RIO DE JANEIRO (A.F.P.) De Brazi liaanse radio-omroep heeft bekend gemaakt, dat president Getulio Vargas is afgetreden. Het ministerie van Oorlog heeft de presi dent medegedeeld, dat de militaire leiders besloten hebben, hem te verzoeken af te treden. De omgeving van het presidentiële paleis is tot verboden gebied verklaard. Uit Rio is bericht, dat Vargas aftrad na dat hij een memorandum had ontvangen van legerleiders, waarin zij zich achter de eisen van de luchtmacht stellen. Volgens de Grondwet zal vice-president Cafe Filho het presidentschap waarnemen. Volgens Reuter heet het in sommige berichten uit Rio de Janeiro, dat Vargas' aftreden slechts als een tijdelijke maatregel is bedoeld. De laatste drie weken waren er tekenen, dat een crisis op handen was. Leiders van de Braziliaanse luchtmacht zouden Vargas hebben verzocht af te treden. Gisteren opperde vice-president Filho, dat hij en president Vargas zouden heengaan en dat binnen 30 dagen nieuwe verkiezingen zou den worden gehouden. Vargas werd in Januari 1951 voor een termijn van vijf jaar tot president gekozen. Een staatsgreep van het leger had in 1945 een einde gemaakt aan zijn vorig bewind van 15 jaar. De spanning der laatste weken bereikte een hoogtepunt door een moordaanslag op een hoofdredacteur van een dagblad, die tegen het regiem van Vargas was. Bij deze aanslag werd een officier van de lucht macht gedood. Overal met Irian-eis begroet Uit de berichten van Aneta over het be zoek van mevrouw Pandit Nehroe, de hui dige presidente van de Algemene Vergade ring der U.N.O., aan Indonesië is wel ge bleken dat zij zich in alle opzichten nauw keurig heeft onthouden van commentaar op de Indonesische Irian-eisen. waarmee zg op haar tournee door het eilandenrijk over al geconfronteerd werd. In een rede voor studenten van de Gadja Mahla-Universiteit te Djokja heeft zij naar aanleiding van de spandoek-opschriften, die zij hieromtrent had gelezen, slechts op gemerkt, dat souvereiniteit een voor de Aziatische landen gerechtvaardigde eis is, maar dat zij een geweldige verantwoorde lijkheid met zich mee brengt, waarop zij in het bijzonder de aandacht van haar gehoor vestigde. Op een persconferentie in Djokja, vóór haar vertrek naar Bali, weigerde zij beslist commentaar te geven op het Indonesische verzoek aan de UNO om het vraagstuk van Westelijk Nieuw-Guinea op de agenda der komende Algemene Vergadering te bren gen. Een door de luchtmacht gevormde com missie van onderzoek verklaarde, dat de aanval was beraamd door personen uit de kring van president Vargas. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat Vargas formeel 90 dagen met verlof gaat en het presidentschap voor deze periode aan Filho heeft overgedra gen. Naar AFP meldt heeft de president zich van het leven beroofd. (van hedenochtend 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück Rome Ajaccio toestand zwaar bew. licht bew. regen regen regen motregen zwaar bew. mist regen zwaar bew. regen regen zwaar bew. zwaar bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. Neerslag laatste 60 •- •o+j ■O'ü 5 C 5 O 2 NNO 3 Z 10 ZW 5 W 7 ZW 6 WZW 5 windstil windstil NW 3 windstil O O z ZW NO windstil windstil ONO 2 24 uur c C re Se fe£ OJ t/i O PU 7.S 20 0 23 0 17 2 15 20 16 4 16 3 20 1 19 10 20 2 24 0 16 11 18 2 14 15 18 0.2 17 0.1 22 0.4 20 7 26 0 23 0 PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien en vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Zuid- Oost. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. 25 Augustus Zon op 5.39 uur, onder 19.45 uur. Maan op 1.59 uur. onder 18.15 uur. Maanstanden 28 Aug. 11.21 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 Augustus Hoog water: 12.19 uur. Laag water: 7.30 en 20.10 uur. Woensdag 25 Augustus Hoog water: 1.00 en 13.42 uur. Laag water: 8.57 en 21.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1