Oproep van Eisenhower om te bidden voor blijvende vrede Wereldnieuws Hongaarse bisschop verdacht gemaakt door predikant PANDA EN DE MEESTER-SCHURK De radio geeft Woensdag Stichting voor Landbouw vóór hoger vetpercentage Argentijnse lof voor Willem van Otterloo Mr. H. J. Reinink opende radiocongres 2 President sprak tot de Wereldraad van Kerken Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Het vet in de melk Wereldraad van Kerken in de Verenigde Staten Bendeleden in Makassar gearresteerd Leger heft instituut der contractartsen op Wordt U aekweld „Wetenschap kent geen nationale grenzen" Pan-Europese Unie wil de koude oorlog beëindigen „Washington Post" over geweigerde musici Kerkelijk Nieuws Examens KEIP SUIKER EN THEE DINSDAG 24 AUGUSTUS 1954 (Van een speciale correspondent) EVANSTON Een kleine „ironie der geschiedenis" deed zich voor, toen presi dent Eisenhower zich van de luchthaven Chicago naar Evanston begaf om de As- semblée van de Wereldraad van Kerken toe te spreken. Naast hem in de nieuwe limousine van het Witte Huis zat name lijk de man, tegen wiens binnenkomst in de Verenigde Staten onlangs protest werd aangetekend op grond van vermeende com munistische sympathieën, de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken. Op de zonovergoten Deering Meadow van de North Western University hadden 18.000 mensen plaats genomen om de president te horen spreken. Het hoogte punt van zijn rede was een oproep tot gebed der kerken voor een blijvende we reldvrede. „Ik geloof", zei Eisenhower, „dat gij, de geestelijke leiders van een wereldorgani satie, samen met uw broeders van andere geloofsovertuiging, ons de weg kunt wij zen. Uw doel moet niets minder zijn dan een beroep op ieder mens, waar ook ter wereld, die gelooft in de macht van de Al lerhoogste, zich te verenigen tot een mach tige, gelijktijdige en diepgaande daad van het geloof. Zulk een massale toewijding in persoonlijk gebed voor een blijvende en rechtvaardige vrede zou inderdaad won deren verrichten". De president herinnerde aan zijn eigen lidmaatschap van een kerk, die hier vertegenwoordigd was (de Pres byterian Church of America) en als zoda nig, nadrukkelijk niet in zijn functie als staatshoofd, veroorloofde hij zich een cri- tische opmerking. Hij wees de kerken er op, dat een vrede zonder geloof in God onbereikbaar is, maar dat tegelijkertijd de verantwoordelijkheid voor de vrede en voor de conflicten, die haar verstoren, bij ieder mens persoonlijk berust. Vanwege deze dringende verantwoordelijkheid riep de president de Wereldraad op, alle Chris tenen voor te gaan in een campagne voor de vrede, in de zekerheid dat het geloof bergen kan verzetten. Wanneer allen zich verbonden in hechte eenheid van geloof en gelijkheid van doel, zou er een kracht ontstaan, die op dezelfde wijze de mensen in vrede zou verenigen als het gemeenschappelijk gevaar in oor logstijd vermocht. Daarnaast moet er een brede, niet ophoudende studie gemaakt worden van de grondfactoren der huidige wereldproblemen. Zij, die geroepen zijn leiding te geven aan de volkeren, moeten diep en hartelijk gesteund worden in hun pogen om nieuwe wegen tot onderling be grip en verzoening te vinden. Ook wij hebben fouten gemaakt, erken de de president, maar zij hebben onze hoop niet aangetast. Wij leven in een tijd, waar in grote dringen in het geloof moeten aan gepakt worden. Overal in de wereld ziet men hartstochtelijk uit naar een toekomst van rechtvaardige en duurzame vrede: het bereiken daarvan kan niet overgelaten worden aan de diplomaten en de legers. ADVERTENTIE te Haarlem DRIEJARIGE AVONDOPLEIDING Aanvang 14 September. Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco nomie, Recht van het maat schappelijk verkeer. Economische statistiek, Economische geschie denis, Sociologie van het econo mische leven. Sociale wijsbe geerte. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga. Westerhoutpark 28, Haarlem, tel. 12879; J. C. Adam. Stuy- vesantstraat 93. Haarlem, tel. 25505; W. B. Reynen. Dr. P. Cuyperslaan 2 Heemstede, tel. 38489. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.; De toekomst van onze maatschappij. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 13.50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Instrumentaal kwintet. 17.40 Regeringsuitzending: Nederlandse producten voor de wereld. 17.50 Europese athletiek- kampioenschappen te Bern. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Philosophie: van bezinning tot systeem. 19.00 Finse volksdansen. 19.30 Europese athletiek- kampioensehappen te Bern. 19.50 Voor de jeugd. 20.20 Platen. 20.35 Muziek op de markt. 21.15 Zet die draaimolen stop, hoor spel. 22.00 Instrumentaal trio. 22.25 Slepen op de zeven zeeën, causerie. 22.40 Piano recital. 23.15 Tweede Assemblée van de We reldraad van Kerken te Evanston. 23.20 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.25 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken, 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Platen. 12.37 Alle Dag Kerk. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Platen. 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.20 Onder de communistische hiel, causerie. 21.35 Volkszang. 22.05 Hollan- dia roept Holland. 22.20 Platen. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (AVRO, KRO, VARA VPRO) 20.4322.00 Wereldkampioenschappen voetbal op de fiets en kunstrijden. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest-concert 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Orkest-concert. 14.30 Platen. 15.30 Militair orkest. 16.30 Strijkkwartet. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbesprekii 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Orkest-concert. 20.00 Schaak de Koning, operette. 20.40 Pla- uen. 20.55 Schaak de Koning, operette. 21.45 Platen. 22.15 Platen. 22.5023.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.). Niemand van ons mag de hoge taak ver waarlozen in dit opzicht daadwerkelijk actief te zijn. De oplossing van de proble men, die de wereld benauwen, ligt in laatste instantie niet bij kogels en bom men. Alleen een geesteshouding, die recht en gerechtigheid zoekt, zal ons op de lange duur in staat stellen in rust en vertrouwen te leven. Het was de Amerikaanse pers niet ont gaan, dat de toespraak van de president ook werd aangehoord door de kerkleiders van achter het ijzeren gordijn. Met de Amerikaanse gretigheid voor het journa listieke détail vermelden de kranten, dat prof. Hromadka van Praag op een stoel klom om beter te kunnen zien en gedu rende twee seconden applaudisseerde, tegen de rest van de menigte ruim een minuut. Niettemin verklaarde prof. Hromadka zich met sommige zinsneden uit de toespraak zeer ingenomen: hij onderstreepte de woorden van de president, dat wij tot el kander moeten komen om een duurzame vrede te vinden. Dr. Visser 't Hooft achtte het woord van de president voortreffelijk en weldoor dacht. Hij was van mening, dat de Wereld raad inderdaad zou kunnen funetionneren als een brandpunt van saamgebundelde geestelijke kracht. Omringd door veertig gedelegeerden van de Wereldraad, gehuld in de hoogleraars toga van de universiteit, waaronder ook de Nederlanders dr. E. Emmen en dr. C. L. Patijn, ontving Eisenhower het ere doctoraat van de North Western Univer sity. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich thans uitgesproken vóór verhoging van het vetgehalte van de consumptiemelk. „Het vetgehalte van 2y2 percent is een overblijfsel van de vet- scliaarste tijdens en kort na de oorlog. Dit motief is niet alleen vervallen, maar zelfs in zijn tegendeel omgeslagen", aldus de Stichting, die voorts zegt, dat de vermin dering van het vetgehalte schade doet aan de waardering van het publiek voor de consumptiemelk, hetgeen het verbruik niet bevordert. Bij de gestegen welvaart past volgens de Stichting geen kunstmatig verarmde melk. In geen enkel ander West-Europees land wordt consumptiemelk verkocht met minder dan 3 percent. De standaardisatie op 2 y2 percent vet leidt tot een extra boterproductie van on geveer 20.000 ton per jaar, waarvan een aanzienlijk deel slechts met verlies kan worden verkocht. Dit verhoogde aanbod van Nederlandse boter veroorzaakt node loze spanningen op de internationale boter markt en wellicht nog meer een onwel willende stemming ten opzichte van de Nederlandse boterexport, aldus de Stich ting van de Landbouw. Het hoofdbestuur heeft besloten het ge hele vraagstuk van het consumptiemelk- beleid en de consumptiemelkvoorziening ter bestudering voor te leggen aan ver schillende deskundige commissies binnen de Stichting voor de Landbouw, mede om na te gaan, welke invloed dit vraagstuk heeft op de loon- en prijspolitiek. NEW YORK. (Reuter). Een Hongaar se predikant, Laszlo Vatai. heeft Maandag op een vergadering van een Amerikaanse Cor Trascommissie verklaard te geloven, dat bisschop Janos Peter van de Hongaarse Hervormde Kerk, die deelneemt aan de vergaderingen van de Wereldraad van Kerken te Evanston, in dienst is van de geheime politie. Dr. Vatai, die belangrijke posten in de Hongaarse Hervormde Kerk heeft bekleed, is nu predikant van de Hongaarse Her vormde Kerk te Buffalo in de Amerikaan se staat New York. Hij legde getuigenis af voor de commissie tegen communistische aggressie van het Huis van Afgevaardig den. Volgens Vatai waren Peter, drie andere bisschoppen en een predikant door de Hongaarse regering tot de uit elf personen bestaande afvaardiging naar Evanston ge kozen, omdat zij bereid zouden zijn met de Hongaarse regering samen te werker.. Een lid van de commissie, Bentley, zeide, dat hij bewijsmateriaal in handen heeft, waaruit blijkt, dat enkele Hongaarse afge vaardigden hebben deelgenomen aan een accoord tussen de kerk en de staat, waar bij de kerk heel wat van haar vrijheid zou hebben verloren. Vatai, die ook parlementslid is geweest voor de partij van de kleine bezitters, werd in 1947 door de communisten zes en een halve maand gevangen gehouden. Hij week uit en kwam in 1950 naar de Ver enigde Staten. Bisschop Peter heeft Maandag te Evanston verklaard, dat het Christendom „met succes naast het communisme kan bestaan", Bisschop Peter gaf antwoord op schriftelijke vragen. Op de vraag of hij lid is van de communistische paTtii, antwoord de hij: „Dat zou onmogelijk zijn". Wel was hij van oordeel, dat men „in zekere zin" tegelijkertijd Christen en communist kan zijn. Uit het gezichtspunt van de kerk zijn er geen beperkende maatregelen voor de kerken in Hongarije, aldus bisschop Peter. De bisschop wilde geen vergelijking maken tussen de geloofsvrijheid in Hongarije en iin de Verenigde Staten, omdat „Ik de voorwaarden voor mijn visum niet wens te schenden". Christenen mogen, volgens de bisschop, critiek die voortvloeit uit huin geloof vryuit op het optreden van de staat oefenen. DJAKARTA (Aneta) Het leger heeft in Makassar 13 bendeleden op twee plaat sen in de stad gearresteerd. Zij waren naar Makassar gekomen om wapens te kopen of te roven. Voorts wordt uit Makassar bericht, dat benden de kazerne van Limbung in Zuid- Celebes hebben aangevallen met brenguns en mortieren. Zij kwamen uit drie ver schillende richtingen, maar werden spoe dig door het leger overrompeld, aldus de commandant van Makassar, majoor Andi Mattalatta. Een groep van honderd afgevaardigden op de vergadering ter bestudering van we reldproblemen als het naast elkaar bestaan van communisme en Westelijke democra tie, de waterstofbom, ontwapening en tech nische hulp, zal gedurende drie dagen be sprekingen houden. ADVERTENTIE BARTELiORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL 717162 ANORAKS - SWEATERS BUENOS AIRES, 21 Aug. (United Press) Het bekende Argentijnse blad „La Prensa" heeft zich gisteren in prijzende bewoordingen uitgelaten over het „grote vakmanschap" van de Nederlandse diri gent Willem van Otterloo, die "hier Don derdagavond zijn debuut heeft gemaakt als dirigent van het staatsradio-orkest. Van Otterloo dirigeerde het Argentijnse orkest in de aula van het Instituut voor rechten en politieke wetenschappen. De muziekcriticus van „La Prensa" schreef hierover het volgende: „Het fijn- gevoelde evenwicht, waarmede hij de delen van Tsjaikofski's vierde symphonie wist te verbinden en de wijze waarop hij het volle recht deed wedervaren aan de va riaties op een thema van Haydn door Joh. Brahms, zowel als aan de geïnspireerde drie delen voor orkest van Fontenla, heb ben zijn optreden tot een ware gebeurte nis gemaakt, welke het warme applaus van zijn gehoor ten volle waard was". Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 September het instituut van de contract artsen bij het leger verdwijnen. Tot dus verre was het zo dat een militair, die thuis ziek werd en niet werd opgenomen in een hospitaal, thuis niet werd behandeld door zijn huisarts, doch door een „contract-arts", een burgerarts uit de omgeving, die daar toe met de militairen van dé geneeskundige dienst een contract had. Hij was te verge lijken met de controlerende arts in de bur germaatschappij. Na 1 September zal deze controle wor den uitgeoefend door officieren van ge zondheid, militaire artsen dus. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. Deze foto, welke werd overgenomen uit een Tsjechoslowaaks weekblad, toont, volgens de terminologie van dit blad, „de progressieve Amerikaanse geleerde dr. Joseph Cort en zijn vrouw Ruth (rechts), op het ogenblik dat zij in het Centraal Station van Praag worden verwelkomd door Theodore Nemec, een vertegenwoordiger van de Tsjechische Academie voor Wetenschappen. Zoals bekend verzocht dr. Cort in Tsjechoslowakije asyl. Mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft Maandagmiddag in de ridderzaal de deelnemers aan het elfde internationale wetenschappelijke radiocon gres begroet. In een toespraak complimen teerde mr. Reinink de aanwezigen met de resultaten, die door samenwerking tussen wetenschap en techniek in de laatste veer tig jaren zijn behaald. De grote voordelen van deze samenwer king van zuivere en toegepaste wetenschap met de techniek zijn wel duidelijk door de activiteiten van de „Union radio-scientifi- que" aangetoond, aldus spreker. De heer Reinink memoreerde hierbij de onderzoekingen, verricht op de grondslagen van Maxwell, Hertz, Marconi en hun tijd genoten. De electronenbuis werd ontwik keld, het onderzoek naar de voortplanting van radiogolven leidde tot betere kennis van de troposfeer en de ionosfeer. De radio-astronomie kwam tot ontwikkeling, waardoor men in de gelegenheid kwam meer kennis over de hemellichamen te ver garen. Hieruit vloeide weer een verdere ontwikkeling van het gebruik van telecom- municatiemiddelen voort. De ontwikkeling van de toepassing van de straalzender van televisie is in sterke mate van de kennis van de troposfeer af hankelijk. Van de televisie kan, gezien de hoge vlucht van de film bij onderwijs en wetenschap voor de toekomst, veel worden verwacht. Of het verwachte resultaat van wetenschappelijke en technische vernuft veel zal kunnen gaan betekenen op cultu reel gebied en of hier een bijdrage ontstaat voor een gelukkiger leven van de mens op deze aarde, is een vraag, waarop het ant woord pas over geruime tijd gegeven zal kunnen worden, aldus mr. Reinink. Hij zeide de voorgenomen wereldwijde samenwerking in het geophysische jaar 19571958 zeer toe te juichen. Hierdoor zal worden aangetoond, dat de wetenschap geen nationale grenzen kent. Internationale samenwerking is onmisbaar en heeft in Nederland altoos belangstelling gehad. Nederland hoopt zijn aandeel in de on derzoekingen te kunnen blijven leveren. Daarbij zal wellicht de te bouwen radio telescoop goede diensten kunnen bewijzen. Hierbij worden astronomen en radiotech nici in één verband gebracht. Hun waar nemingen zullen zij als onderdeel van het onderzoek over de gehele wereld doen. Door de persoonlijke contacten op het congres zal het komende onderzoek aan waarde kunnen winnen. Met deze woorden verklaarde mr. Rei nink deze elfde algemene vergadering van de „Union radio-scientifique" voor ge opend. Stijging temperatuur in Noorwegen De directeur van het Noorse meteorolo gisch instituut heeft verklaard, dat in de afgelopen vijftig jaar de jaarlijkse tempe ratuur in Noorwegen met één graad is ge stegen, zodat het klimaat in Noorwegen gelijk is aan het klimaat van gebieden twee tot driehonderd kilometer Zuidelijker. Ter herdenking van de dertigste verjaar dag van de Pan-Europese Unie heeft haar oprichter en voorzitter, graaf Richard Cou- denhoveKalergi, het zesde Pan-Europese congres voor 2 en 3 October aanstaande te Saarbrücken bijeengeroepen. Paul van Zeeland, de Belgische oud-minister van Buitenlandse Zaken, zal als ondervoorzitter optreden. Het congres zal een campagne inzetten voor een conferentie van de grote mogendheden ter beëindiging van de koude oorlog. 38- vWot een raar horloge", zei kapitein Paver its, „en zo groot en zwaar! Maar het kostte slechts een stuiver; daar wilde ik het wel voor hebben". „U zult er een da verend plezier van hebben, meneertje"zei de huurboef heengaand, „u zult ervan in de wolken zijn!" En grinnekend spoedde hij zich naar de loopplank. Hij was op het punt het schip te verlaten, toen neef Mario hem aanriep: „Hé! Pssst! Huurboef! Ga je nu al weg? Hoe staat het met het onge lukje, waarvoor ik je betaald heb?" „Uw oom zal een puik ongelukje hebben, me neertje", antwoordde de huurboef. „Ik heb hem een horloge verkochttenminste, hij DEJVKT dat het een horloge is, maar in werkelijkheid is het een tijdbom! Hihi- hi!" „Mooi werk", zei neef Mario prijzend. „Is het een krachtige bom?" „Krachtig me neertje?!", riep de bandiet, „dat zou ik menen. Het ding zal niet alleen hem, maar het hele schip erbij in de lucht blazen". Als bij toverslag verdween de voldane uit drukking van neef Mario's gezicht. „Het hele schip erbij???!", herhaalde hij ontzet, „o domme, domme huurboef! Ik vaar met dezelfde schuit!!" Overdreven ijver en een belachelijke indruk" WASHINGTON (Un. Press) De „Washington Post" heeft een standpunt in genomen inzake de weigering van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om vier leden van het Amsterdamse Concertgebouworkest, dat een goodwill - reis door de Verenigde Staten zal maken, visa te verstrekken. Het Amerikaanse ministerie schijnt zich even diruk te maken over onorthodoxe mu sici als het Russische commissariaat voor cultuur en ontspanning, zo schrijft het blad. Deze zenuwachtigheid komt natuurlijk voort uit een te letterlijke interpretatie van de McCarran-Walte-r-immigratiewet en een overdreven ijver de nationale vei ligheid te bewaren, maar tegelijkertijd stelt het ons land internationaal gezien aan cri tiek bloot, afgezien van de belachelijke in druk welke wij maken. Hoe kunnen musici van zogenaamde twijfelachtige politieke overtuiging gedurende een aantal concer ten in de Verenigde Staten, onze regering omverwerpen? zo vraagt de „Washington Post". „Anderzijds kunnen wij ons gemakkelijk voorstellen, hoe door het nemen van der gelijke maatregelen, de V. S. evenals de Sovjet-Unie in het buitenland de indiruk gaan wekken dat zij bezig zijn zichzelf van de buitenwereld af te sluiten uit angst voor gevaarlijke gedachten en dat zal zowel in ternationaal als muzikaal een disharmonie veroorzaken," aldus de „Washington Post". Ned. Herv. Kerk Aanaenomen naar Babylomiënbroek: J. J. de Heer te Ridderkerk-Bolnes; naar El- lewoutsdijk (toez.) L. W. Blok, cand. te Rotterdam; naar Kamperveen: G. Bies- broek, cand. te Kampen, die bedankte voor Eemnes-Buiten en voor Molenaars graaf; naar Harioh: A. J. v. Cruyningen, vic. te Buurse. Geref. Kerken Beroepen te Paramaribo: J. Dijk te Raamsdonk c.a.; t.e Bierum: Joh. de Boer te Amsterdam-N. Aangenomen naar Gasselternijveen: R. de Vries te Akkrum en Oldeboorn; naar Zuidbroek-Harkstede: R. der Nederlanden, cand. te HLllegom, die bedankte voor Drachtster Compagnie en voor Ouddorp (Z.-H.). Benoemingen. Benoemd tot hulppred. te Waardhuizen W. v. d. Kerk, em.-pred. en hulppred. te Nieuwerkerk a.a. IJsel, die deze benoeming ook aannam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zeist: G. Bilkes te Mussel en G. de Vries te Steenwijk; te Wormerveer: J. W. de Bruin, cand. te Apeldoorn en A. H. Schippers, cand. te Baarn. Beroepen te Rijnsburg: G. de Vries te Steenwijk. «Geref. Gemeenten Beroepen te Sardis (Canada) en te Wa- geningen (2e maal): W. Hage te Aalst- Brakel. Voor de te Haarlem gehouden examens voor de hoofdakte zijn geslaagd voor deel B: mejuffrouw J. Schimmel te Sijbekarspel: de heren H. Alders te Amsterdam; H. J. van Dalen te Leiden; J. Goutier te Den Hel der en P. Rijswijk te Hoorn. Opluchting. Het overstroming®gevaar het gebied van de Gele Rivier in Chin is afgenomen, aldus meldt het commu- nistisch persbureau „Nieuw China". Atoomklok. Russische geleerden hebbej een atoomklok geconstrueerd, die in 2' uur slechts een afwijking vertoont var een mi-LMoenste seconde, aldus meld radio-Moskou. De radio zegt, dat klok. ken, die sterre- en zonnetijd aanwijzen, niet nauwkeurig genoeg zijn voor be- paalde technische processen, maar da1 de splijting van bepaalde atomen he' proces, dat in de klok wordt toegepast absoluut regelmatig is. Veto. President Eisenhower heeft zijn vete uitgesproken over een loonsverhoging van vijf procent voor anderhalf millioer arbeiders in Amerikaanse overheids- dienst. Het Congres had de loonsver- hoging goedgekeurd. Door deze locms- verhoging zouden de kosten van de pos terijen, die van het jaar reeds met een tekort van 490 millioen dollar werkten met 112 millioen dollar toenemen. D« president, die op het ogenblik te Den ver met vacantie is, zeide dat hij zijn besluit nu reeds had bekendgemaakt om een periode van onzekerheid voor de arbeiders te voorkomen. Bezoek. Koning Hoessein van Jordanië is voor een officieel bezoek van drie in Turkije aangekomen. Hersenspoeling. De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, heeft een com missie van vier brigade-generaals in het leven geroepen, d'ie een onderzoek zal instellen naar een opleidingsmethode, die soldaten bestand zal maken tegen de communistische wijze van „hersen spoeling" in krijgsgevangenenkampen. Twee van de generaals zijn in Japanse krijgsgevangenschap geweest. Treinongeluk. Volgens officiële cijfers zijn bij het treinongeluk, dat zich Zondag, avond in de Spaanse provincie Sevilla heeft voorgedaan, vier Spanjaarden om het leven gekomen en 39 gewond, van wie acht zwaar. Voorraad. Op 31 Juli, aldus meldt „Le Monde" uit Montreal, beschikte Canada over een voorraad van 587 millioen schepel graan, de grootste voorraad sedert het einde van de oorlog. Eind Juli van het vorige jaar was het millioen schepel. Wanneer men rekent op eén opbrengst van 515 millioen sche pel van de oogst van dit jaar, welke men thans gaat binnenhalen, zal Canada over twee maanden een voorraad van meer dan 1.100.000.000 schepel hebben, het hoogste cijfer uit Canada's gehele geschiedenis. Ontmoeting. Kapitein Carlsen, de kapitein van de indertijd gezonken Amerikaar.se vrachtboot „Flying Enterprise", heef: Zondag voor het eerst een ontmoeting met kapitein D. Parker gehad, de ge zagvoerder van de „Turmoil", de sleep, boot, die in Januari 1952 zo gevochten heeft voor het behoud van de „Flying Enterprise". Extra-invoer. In West-Duitsland is be langrijke schade toegebracht aan alle graan- en groentenoogsten. Deze schade trof het hooi. de bonen, komkommen en -tomaten. De grote vochtigheid was echter van gunstige invloed op wortel oogsten, de beetwortels. De korenscho ven lopen op de velden uit en de aard appelen verrotten in de grond, daar e: een maand lang nauwelijks een voorbij ging zonder regenval. Op vele plaatsen heeft de wind het graan zo gebogen, dat machinaal oogsten niet mogelijk is en extra arbeiders te hulp geroepen moeten worden om het graan met de hand te maaien. Regeringsamb tenaren trekken het land door om to beslissen of in verband met de verlie j zen extra invoer nodig zal zijn. Detectives. Zwitserland heeft de teru* j roeping verkregen van een buitenlands i vice-consul na de arrestatie van twee; Zwitserse particuliere detectives, die verdacht wordien van spionnage tij dew de Geneefse conferentie over Oost- Aziatische aangelegenheden. De natio naliteit van de vice-consul, die het land reeds heeft verlaten, is niet bekendge maakt. Een van de detectives, aange duid met „G", had sedert 1950 vele malen een onderzoek ingesteld n-aar Zwitsers en buitenlanders voor een bui tenlands consulaat te Genève. In een groot aantal gevallen betrof het onder zoek politieke opvattin-gen en activi teit en de vermogenstoestand. In enkele gevallen werden personen geschaduwd met medewerking van de andere detec tive „R". ADVERTENTIE Do bril en de mode Steeds de mooiste modellen bij 'Gr. HouUtraat t 37 naast' Lunor <£ccU ió ket zo WANNEER er een klontje suiker in uw thee is gedaan, verdient het aanbeveling goed te roeren, en niet te wachten tot de suikermoleculen uit eigen beweging zich in de thee-vloeistof hebben verspreid. Want wanneer u de moleculen door roeren niet krachtdadig helpt, zult u geruime tijd moe ten toachten eer de suikerconcentratie in de. hele vloeistof overal gelijk is. Of, in- berekend worden met welk een gemiddel de snelheid de moleculen zich door de vloeistof heen worstelen, want door de ge middelde afstand, die tussen twee botsin gen wordt afgelegd, te vermenigvuldigen met de vierkantswortel uit het aantal bot singen per seconde, verkrijgen we de ge middelde afstand die het molecuul in een seconde van het uitgangspunt is verwij- r~ dien u het huiselijker uitgedrukt wilt zien: derd. In ons geval wordt dit dus 0,000 000 02 het duurt vrij lang voor en al eer iedere slok thee dezelfde smaak heeft. Op zichzelf is dit niet zo ver wonderlijk, want de vloeistof moleculen gedragen zich als mensen in een dicht opeenge pakte menigte. Door de eigen beweging die ieder heeft, ko men zij voortdtirend met elkaar in botsing en veranderen daardoor aldoor van rich ting. Bij kamertemperatuur kunnen we de snelheid van de vloeistofmoleculen op on geveer 100 m. per seconde stellen, maar in diezelfde seconde vinden ongeveer een billioen botsingen met andere moleculen plaats, zodat een suiker molecuul, dat zich in de thee wil verspreiden, bijzonder slecht opschiet. We moeten ons dus voorstellen dat elk suikerdeeltje een zeer grote eigen snelheid heeft van 100 m. per seconde, maar dit deeltje wordt onophoudelijk her en derwaarts gebotst. Tussen twee botsin gen kan slechts een zeer korte weg van gemiddeld ongeveer 0.000 000 02 cm. wor- afgelegd, welke weg bovendien steeds van richting verandert. Met behulp van een formule uit de waar schijnlijkheidsrekening kan desondanks V V 1 000 000 000 000 0,02 cm. per seconde. Met andere woorden, zonder roeren zal de suiker bij kamertempe ratuur zich met een snel heid van 1/50 cm. per secon- de door de thee verspreiden. —S Wacht u 100 seconden, dan zal een 10 maal grotere af stand door de suiker moleculen zijn door worsteld, dus 1/5 cm. Een trage geschie denis! Maar in hete thee gaat de verspreiding aanzienlijk sneller, omdat de snelheid der moleculen veel groter is. Die snelheid wordt dan zelfs zó groot, dat vele water moleculen de oppervlaktespanning weten te overwinnen, zich van de vloeistof los rukken, en het theekopje verlaten. Als damp kunt u deze massa-emigratie uit het kopje thee gadeslaan. Het zou echter óók kunnen gebeuren, dat plotseling de bovenste helft van de thee ging koken en dat de onderste helft tot ijs bevroor. Een toverachtige gebeur tenis, waarvoor het praatje van vandaag de inleiding vormt. Dat zal morgen blijken. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2