Haarlemse Schoonheidscommissie bestaat vijf en twintig jaar Tot straks Kort en bondig in Royal Ook binnen Indonesië liggen nog een „Goa" en „Malakka" Fraude met huurkoopgoederen in Amsterdam berecht Ondanks veel critiek verrichtte zij heilzaam werk Inbraak bij Bovema te Heemstede Federmann-optiek Maakte Sukarno toespeling op Brits Borneo en Portugees Timor Haarlemse medeverdachte, tegen wie 6 maanden was geëist, vrijgesproken Indo-Europeanen naar Brazilië Amsterdamse Beurs DINSDAG 24 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Vierduizend gulden vermist V erkeersongevallen in de Leidsebuurt Harmoniekapel en drum band van de N.Z.H. concerteren Burgerlijke Stand van Haarlem Aetherpiraten voor de vijfde keer bekeurd Kampioenschap KNG In Wales starten 27 Nederlanders Honkbal- en cricket programma Zaterdag en Zondag Schietkampioenschappen voor politie-mannen Victoria Regia bloeit in Aerdenhout Fietsrallye voor de jeugd Jubilarissen bii bet PRN Proef-emigratie Donderdag 5 September 1929 werd de Haarlemse Schoonheidscommissie op het Stadhuis door de toenmalige burgemeester, de heer C. Maarschalk, geïnstalleerd; het is dus binnenkort vijfentwintig jaar geleden, dat de Schoonheidscommissie haar werkzaamheden begon. In de loop der jaren hebben vele architecten en bouwers met de commissie te maken gehad. De ervaringen voor deze groepen zijn prettig (als de ontwerpen vlot aanvaard werden) en minder prettig (indien de meningen verschilden) geweest, maar gezegd dient te worden, dat de commissie nuttig werk heeft verricht voor verfraaiing van de stad en voor het in stand houden van stedeschoon. De Kring Haarlem van de Bond van Ne derlandse Architecten had voordat de commissie werd samengesteld gepleit voor het instellen van een Schoonheids commissie. Deze aangelegenheid werd ook in de gemeenteraad besproken en in de vergadering van 28 Maart 1928 werd een voorstel van de heer Vincent Loosjes aan vaard, om B. en W. uit te nodigen de in stelling van een commissie voor te berei den. Het college heeft vele inlichtingen ingewonnen en besprekingen gevoerd, waardoor het ruim een jaar duurde, al vorens het ontwerp-reglement in de ver gadering van de gemeenteraad aan de orde kwam. Het reglement werd op 8 Mei 1929 aanvaard. Besloten werd dat er een Schoonheidscommissie werd ingesteld en dat een gevelcommissie er een onderdeel van moes^ vormen, die echter met een af zonderlijke taak belast werd. Het aantal leden werd vastgesteld op zes, daarbij uit gaande van de gedachte, dat om een sa menstelling te verkrijgen voor het beoor delen van plannen van alle zijden, in de commissie zouden zitting nemen een of twee leken, een tuin-architect en drie of vier architecten. In het reglement werd de aftreding der leden en plaatsvervan gende leden zodanig geregeld, dat ieder jaar Aén derde aftreedt en dat de af tredende leden pas na een jaar weer her benoembaar zijn. Deze regeling werd gemaakt, om te voorkomen, dat een be paald lid of een bepaalde richting in de architectuur teveel overwicht in de com missie zal krijgen. Taak der commissies De taak van de Schoonheidscommissie is B. en W. van advies te dienen omtrent aangelegenheden rakende het stadsschoon, ADVERTENTIE De nieuwe werkweek is gisteren bij de Ileemsteedse gramofoonplatenverkoopmaat- schappjj Bovema N.V. met een onaange name ontdekking begonnen. Toen de secretaresse namelijk haar dag taak wilde beginnen, bemerkte zij dat aan de achterzijde van het kantoor, het bekende Gramophone House aan de Bronsteeweg, in een deur ter hoogte van het slot een gat van ongeveer drie centimeter doorsnee was geboord, door middel waarvan de deur ge opend was kunnen worden. In 't gebouw troffen de directeur, de heer G. M. Oord Jr. en het personeel een enorme ravage aan. Verscheidene kamers waren overhoop gehaald en alle bureauladen droegen er de sporen van dat zij waren doorzocht. Voor zover kon worden vastgesteld schijnt de indringer (eventueel indringers) zijn slag voornamelijk in het privékantoor van de directeur te hebben geslagen, waar uit een bedrag van vierduizend gulden is meegenomen. Het elfjarige meisje C. M. Eggink, wo nende Raamvest, stak Maandagochtend om negen uur de weg langs de Leidsevaart, ter hoogte van het Krelagehuis, over en werd aangereden door een auto. Het liep een lichte hersenschudding op; n* in het Sint Elisabeths Gasthuis te zijn c' is het meisje naar haar woning vervoerd. Op de hoek van de Gasthuislaan en de Leidsestraat is Maandag de heer G. W., die op een bromfiets reed en geen voorrang verleende, door een auto aange reden. Met een bloedende hoofdwonde en een lichte hersenschudding is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht en daar ter observatie opgenomen. De bromfiets was zwaar beschadigd. De harmoniekapel van de N.Z.H. geeft met medewerking van de drumband van de N.Z.H. een concert in „Dreefzicht" op Donderdag 26 Augustus, om 20.00 uur. Uit gevoerd zal worden een populair pro gramma.. HAARLEM, 23 Augustus 19§4 ONDERTROUWD: 23 Aug, D. Klut en K. J. H. Plomp; A. J. M. Neelissen en H. S. M. Laurey; A. J. H. de Loor en P. C. J. Fenger. BEVALLEN van een zoon: 19 Aug., A. VeerhoffSchuijlenburg; 21 Aug,, E. L. Jan senvan Oosterom; G. van den Gogaardt van der Wal; H. H. M. Kalf—Melius; 22 Aug., J. C. van Tolvan Leeuwen. BEVALLEN van een dochter: 20 Aug., J. E. Mol—Smits: 21 Aug., M. J. de Ridde-— Merrelaar; W. van GunsterenVerkaaik; H. P. Huijgenvan der Meij; M. van der PloegSnijder; 22 Aug., M. P. Kippersluis— Hubers; J. van Wamel—van Domselaar; P. A. M. van der Meij—Waasdorp. OVERLEDEN: 20 Aug., M. Schumacher, 65 j„ Kamperlaan; 21 Aug., J. J, Petri, 34 j-, Spaarne; E. H. B. vap SteenbergenGoed hart, 58 j., Westerhoutpark; A. Andringa, 98 j., Grote Houtstraat; S. Stuij, 57 j., Pegasus- straat; J. G ,H. Dohé, 56 j., Hazepaterslaan; J. J. Micade Klein, 71 j., Kokstraat; 22 Aug., A. J. H. Oosterheert—Koreman, 65 j., Zaanenstraat; IJ. van der Spoel, 74 j., Zo- merkade; M. E. G. BrugginkSmit, 53 j., Hofmeijerstraat; 23 Aug., J. L. Gilles—Blpm- maert, 81 j., Colensostraat. de stadsuitleg en alles wat daarmee ver band houdt. De gevelcommisie dient B. en W. rechtstreeks van advies omtrent ont werpen van te stichten gebouwen met al wat daartoe behoort, en ontwerpen van verbouwingen, waarvan een of meer zij den geheel of gedeeltelijk van de openbare weg af zichtbaar zullen worden. De be oordeling strekt zich mede uit over de vraag of het ontwerp past in de omgeving waarin het zal worden opgericht of staan, maar strekt zich niet uit tot het inwendige van enig gebouw, tenzij het direct met het uitwendige verband houdt. In de eerste commissie hadden zitting de heren A. P. Smits, ir. G. Friedhoff, A. A. Kok (tevens leden van de gevelcom missie), mevrouw C. A. van Waveren- Mispelblom Beijer, de heren L. J. Boog- mans, pastoor der parochie van de H. Jo annes de Doper en L. A. Springer, tuin architect. Als plaatsvervangende leden traden op de heren C. J. Blaauw, Maurits Plate, A. M. J. Sevenhuijsen en ir. H. T. Zwiers. Waardering De werkzaamheden van de Schoonheids commissie onttrekken zich meestal aan een publieke beoordeling. Dit schijnt vreemd, omdat datgene wat er in de stad wordt gebouwd toch voor iedereen zichtbaar is. Maar niemand, behalve de kleine kring van insiders, is ermee op de hoogte wat er voor plannen aan de commissie ter beoordeling werden aangeboden en waar uit een keuze moest worden gedaan. En voorts: de commissie adviseert, B. en W. zijn tenslotte vrij om die adviezen te vol gen of naast zich neer te leggen. Het valt niet te ontkennen, dat zo nu en dan de commissie wel eens overwegingen te berde brengt die door het grote publiek minder goed begrepen worden. Nog on langs was dat het geval, toen bleek dat een bepaalde voorziening aan een paar huizen in de Zuiderstraat achterwege werd gelaten, omdat de commissie zich daartegen verzette. Met name in de Haarlemse raad ontstond enige hilariteit bij de gedachte, dat in die omgeving nog aesthetische nor men stringent gehanteerd zouden moeten worden. Evenzeer heeft men zich de laat ste jaren wel eens afgevraagd of het nu werkelij1' iodic was, dat aan de beschut ting van de bushaltes zulke strenge eisen moesten worden gesteld, dat het enige resultaat ervan was, dat de busreizigers een paar jaar langer in de kou hebben gestaan dan nodig was. Toch tast deze critiek het wezenlijke be staansrecht van de Schoonheidscommissie niet aan. Integendeel, zij doet voor het stads- en straatbeeld uitstekend werk. Bovendien waarborgt haar werkwijze periodieke roulering van de leden-deskun digen de grootst mogelijke onpartijdig heid in haar beoordeling. Daarom geloven wij, dat bij dit zilveren jubileum een woord van erkentelijkheid past aan hen die hun tijd en vakkennis gegeven hebben aan de handhaving en bevordering van dat grote goed: het stadsschoon. Een speciaal woord van dank komt hier toe aan degenen die achtereenvolgens het secretariaat van de commissie hebben waargenomen: ir. F. P. de Bordes eerst, daarna de heer J. J. Voogel. Inzonderheid de laatste heeft recht op de erkenning, dat hij in hoge mate heeft bijgedragen tot het behoud van de sfeer van het oude Haarlem. De laatste jaren heeft de heer Voogel zich grote moeite getroost voor het bijwerken van de oude Haarlemse Mo numentenlijst en heeft hij, zoals wij enige tijd geleden reeds uiteenzetten, de grond slag gelegd voor een gemeentelijke Mo numentenverordening. ADVERTENTIE Voor elk gelaat een bril die staat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen In Westerbroek hebben opsporingsamb tenaren van P.T.T., in samenwerking met de rijkspolitie de clandestiene radiozender „Mexico" opgespoord en in beslag geno men. De „exploitanten", een 50-jarige en een 21-jarige kleermaker uit Westerbroek, werden op heterdaad betrapt bij een uit zending. Zij zijn reeds vier keer eerder bekeurd voor dergelijke feiten. In de tweede afdeling van de Haarlemse Damclub KNC heeft de heer L. Visser het kampioenschap veroverd. Een bijzondere prestatie, daar de heer Visser voor het eerst aan een competitie heeft deelgenomen. In de Jeugdafdeling slaagde A. Sabben er in, ongeslagen winnaar te worden. De mot or zesdaagse Voor de internationale Motorzesdaagse, die van 20 tot en met 25 September in Wales wordt gehouden, bestaat in Nederlandse motorrijderskringen grote belangstelling. De inschrijving voor deelneming is thans ge sloten en bij de KNMV, die voor de aan melding 'i Engeland moet zorgen, hebben zich 27 deelnemers gemeld. Een opmerke lijk groot aantal, dat ruim tien percent uit maakt van het totaal, dat tot de zesdaagse wordt toegelaten. Met de vaasteams A en B zullen ook twee rlubt.eams in Wales starten, namelijk één van de KNMV en één van de motorclub „Ons Genoegen 1945" te Bolnes. Nadat de ploegen voor de Zilveren Vaas reeds waren samen gesteld moesten wijzigingen worden aange bracht, omdat Witberg uit Monster, die deel zou uitmaken van een der officiële teams, geen verlof uit de militaire dienst kon krij gen en Evert Bos. die als reserve voor het KNMV-clubteam was aangewezen, verstek moest laten gaan. Het gevolg van een en ander is, dat de teams nu als volgt zijn samengesteld: Vaasteam A: Haaker, Badhoevedorp. Rozen berg, Maastricht en Olie, Waddinxveen. Reserve Emmelkamp, De Bilt. Het Vaasteam B bestaat uit: Den Haan, Strijen, Jansema, Hengelo en Schram, Am sterdam. Reserve is Langeveld, Noordwij- kerhout. Het KNMV-clubteam bestaat uit: Haaker, Badhoevedorp, Van Rijssel, Den Haag en De Vos, Rijk (Haarlemmermeer). Reserve is Schreuders, Haarlemmermeer. Het team van „Ons Genoegen 1945" wordt gevormd door Groeneveld en Van Ewijk. beiden uit IJsselmonde, alsmede Vos uit Dordrecht. Als individuele rijders zullen in de zes daagse uitkomen Pellikaan, Den Haag, Bak ker, Wassenaar, Markus, Amstei'dam, v. d. Mispel, Driebergen. Knijnenb'irg, Wassenaar, Oude Wolbers, Hengelo (O.), Brouwer, Wilnis. Clynck, Helmond, v. d. Noll, Rotter dam, Bestebreurtje, Barendrecht, Van Wees, Amsterdam en Veer, Borculo. Twee van deze Nederlandse deelnemers, riamelijk Van der Noll én Emmelkamp zul len met een zijspancombinatie uitkomen, respectievelijk met de zijspanpa >sagiers Uit- tenbogaart (Rotterdam) en Heinen (De Bilt). Het honkbalprogramma voor Zaterdag en Zondag aanstaande luidt: Zaterdag. Eerste kl. A: (16.AjaxKen- nemerland; (16.—) O VVOEHS. B: (16.—) ABC—TIW. Overgangski. B. (15.30) DWS—DEC. Tweede kl. B. (16.—) RCH 2—Schoten 3. Afd. 3 B: (15.30) SC Haarlem 4— THB 1. 4 B: (16.Terrasvogels 2TYBB 3. Zondag. Overgangski. A: (10.30) The Cat chersSparta. Afd. 3 B: (12.—) HHC 3—RCH 4. 4 B: (14.30) HHC 4—DIO 2. Cricket Zondag. Eerste klasse: HaarlemVRA; Hermes DVSSparta; KampongPW; Quick (N.)—VOC; Excelsior—Quick (H.) (terrein Quick). Tweede klasse D: ACC 3—CVHW; VRA 2 Haarlem 2. (Van onze correspondent te Djakarta) Is binnenkort, dan wel op langere termijn, een verandering te verwachten in de hou ding van Indonesië ten aanzien van (Brits) Serawak, Brits Noord-Borneo en het Por tugese (Oostelijke) deel van het eiland Timor? Deze vraag kan, naar het lijkt, worden opgeworpen, nu president Sukarno in zijn rede bij de viering van de dag der onafhankelijkheidsproclamatie onder meer opmerkte, dat een deel van de Aziatische en Afrikaanse naties thans nog leeft onder een koloniale overheersing. En hij noemde als gebieden, waarin het verlangen naar nationale onafhankelijkheid oplaait: Ma rokko, Algiers, Midden-Afrika, Egypte, Pondicherry, Goa, Indochina, Malakka en West-Irian. Hij voegde er aan toe, dat er geen twijfel mogelijk is over de plaats van Indonesië in de botsing tussen onafhanke lijkheid en overheersing. De gebieden, die de president noemde, liggen alle buiten de geografische gTenzen van Indonesië, al wordt dit, wat Nieuw- Guinea betreft, dan betwist. Maar binnen het gebied, dat zonder discussie als een geografische eenheid wordt beschouwd, liggen in elk geval het Britse Serawak (Noord-Borneo), Brits Noord-Borneo en Portugees Timor, delen van Azië, die „nog leven onder koloniale heerschappij", gelijk president Sukarno het in zijn paleisrede zeide, al noemde hij dan Serawak, Brits Borneo en Portugees Timor niet bij name. Maar de president noemde wel Malakka en Goa, hoewel er tussen deze gebieden en Brits Borneo en Portugees Timor geen an der verschil is, dan dat eerstgenoemde ge bieden op het vasteland van Azië liggen en de laatste deel uitmaken geografisch en ethnologisch van het eilandenrijk, dat Indonesië vormt. Brits Borneo en Portugees Timor hebben tot dusverre in de Indonesische politiek geen rol gespeeld. Minister Yamin, een be kend vorser in de geschiedenis van de In donesische archipel, heeft, in een periode, dat hij geen minister was wel eens weten schappelijk betoogd, dat genoemde gebie den deel behoren uit te maken van de re publiek Indonesia. En een oude en wijze Indonesische politicus hebben wij eens fijntjes tegen een buitenlands diplomaat horen zeggen, dat Malakka kon kiezen: zich bij Indonesië voegen of communistisch worden. Daartegenover is echter, op officieel niveau, eerder verklaard, dat Indonesië geen territoriale aanspraken maakt op Brits Borneo en Portugees Timor, omdat Indonesië geen imperialistische politiek voorstaat en dus niet streeft naar gebieds uitbreiding. De Indonesische claim op Nieuw Guinea is trouwens ook altijd gaan de en wordt nog het meest gebaseerd op het feit, dat Nieuw Guinea gouvernemen teel steeds heeft behoord tot Nederlands Oost-Indië en dat het dus had moeten in begrepen zijn in de overdracht van de sou- vereiniteit. Brits Borneo en, Portugees Timor zijn met uitzondering van een enkel inciden teel geval tot dusver geen punten van Een vijftal Amsterdamse verdachten, die in de afgelopen drie jaar voor vele dui zenden guldens aan huurkoop-artikelen bij winkeliers in Amsterdam hebben gekocht en daarvan slechts een deel a_fbetaald, is vanochtend door de Amsterdamse recht bank veroordeeld wegens verduistering en heling. De eerste verdachte, mevr. M. W. K.-V., die dank zij haar slechte lichame lijke gezondheid niet gedetineerd was,werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De officier had tegen haar twee jaar ge- eist. Ze had steeds goederen op huurkoop- contract gekocht, deed die goederen meteen aan helers voor een flinke prijs van de hand, betaalde met dat geld af en toe een termijn af en wanneer zij in het nauw geraakte bij die afbetaling, nam ze bij een andere winkelier weer nieuwe huurkoop goederen op, die zij opnieuw verkocht, waardoor zij de afbetalingen tenminste voort kon zetten en dan ook nog geld voor zichzelf overhield. Het betrof steeds dure artikelen, zoals ijskasten, stofzuigers, pickups, wasmachines, radio's en brom fietsen. Om de handtekening van haar echtgenoot, die niets van deze zaak afwist, te verkrijgen, zocht zij haar toevlucht tot vreemde methoden. Soms wist ze het con tract mee naar huis te krijgen en tekende het zelf met de naam van haar man. Soms ook nam zij de man van haar vriendin mee die de valse handtekening plaatste. De tweede hoofdverdachte, de 34-jarie mevr. K. van T.-Den O. uit Amsterdarr werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek. Deze vrouw had voor de rechtbank erkend samen met haar vriendin (de eerste verdachte) de huur koop-artikelen te hebben ingeslagen en verkocht zonder volledige afbetaling.Tegen haar had de officier twee jaar met aftrek wegens verduistering, meermalen gepleegd, geëist. Haar echtgenoot Joh. van T. hoorde zich veroordelen tot twaalf maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij had erkend met mevrouw K. en kele malen naar de winkels te zijn gegaan en zich daar als haar wettige echtgenoot te hebben uitgegeven. Daarna tekende hij het huurkoopcontract met diens naam. Talloze op deze wijze verkregen goederen waren in zijn woning tijdelijk opgeslagen. De eis luidde één jaar met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. De procuratiehouder van het winkel- magaziin, waar de beide dames het groot ste deel van haar goederen op huurkoop- contracten hadden gekocht, de 34-jarige Haarlemmer T. A. M. G. T„ werd vrijge- sDroken van het ten laste gelegde opzette lijk gelegenheid geven tot het plegen van valsheid in geschrifte. Tegen hem had de officier zes maanden geëist. De laatste verdachte, de Amsterdamse koopman E. J. V., die in één geval als man van de eerste verdachte had gefungeerd en op een contract diens valse naam had ge plaatst, waarvoor hij later als beloning 25 had ontvangen, werd veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling. De officier had tegen hem zes naanden voorwaardelijk onder toezicht ^et een proeftijd van drie jaar geëist. De rijkspolitie heeft aangehouden de 56rjarige directeur van het gemeentelijk verzorgings-instituut voor ouden van dagen te Usquert (Gr.). De vorige week stelde de rijkspolitie een onderzoek in naar aanleiding van klachten over ruw optreden -an de directeur jegens de inwonenden. Bij dit onderzoek kwam aan het licht, dat hij voor aanzienlijke bedragen de gemeente Usquert had opgelicht. Hij heeft bekend en is in gesloten in het Huis van Bewaring te Gro ningen. Opening der wedstrijden Op de militaire schietbanen aan de Zee weg te Overveen worden van hedenmorgen af tot en met Vrijdag de gewestelijke schietkampioenschappen van het district West (de provincies Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht) van de Nederlandse Politie Sportbond gehouden. De organisatie wordt verzorgd door de Politie Sportclub Bloemendaal als onderdeel van de festivi teiten en sportevenementen, die deze maanden worden gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van deze sport club. Op de eerste dag der wedstrijden werd het politie-schietfestijn geopend door de korpschef-hoofdinspecteur van het politie korps van Bloemendaal, de heer J. Voer man, nadat de voorzitter van de jubileren de PSCB, de heer H. L. A. v. d. Pavert, een v/oord van dank tot de aanwezigen had gericht, in het bijzonder tot de waar nemend garnizoenscommandant van Haar lem, de heer A. Schouten, voor het be schikbaar stellen van de militaire schiet banen en van een aantal manschappen, die behulpzaam zijn in de schietkuilen. De heer Voerman zeide er trots op te zijn, dat de PSCB de organisatie van de gewestelijke schietkampioenschappen is toevertrouwd. Na wandelsport, voetbal- en volleybaltournooi is dit het vierde en laat ste in de serie sportevenementen ter ge legenheid van het vijfentwintigjarig be staan van de vereniging. Met voetbal en zwemmen stond de schietsport eveneens reeds een kwart eeuw geleden op het pro gramma van de toen opgerichte politie sportclub. Met het verzoek aan de militaire autori teiten en de korpschefs van de politiekorp sen uit de omliggende plaatsen om de baan pistoolschieten over 25 meter in te schieten, namen de vierdaagse schietkampioenschap pen een aanvang. Er wordt op zes banen geschoten. Onder de aanwezige militaire en politie-autoriteiten waren de overste D. Coumou, commandant van het 113e regi ment A.A.T. en zijn adjudant luitenant A. van Deutekom, de hoofdcommissaris van politie uit Haarlem, de heer J. Fontijne, de commissaris van Zaandam, de heer P. J. van IJzendoorn, de hoofdinspecteurs korpschef van de gemeenten Beverwijk, Heemstede, Zandvoort en Gouda, de heren L. H. Molenaar, A. Berentsen, H. P. Huijs- man en J. Beekman, en vele inspecteurs van politie uit deze gemeenten. Namens de Nederlandse Politie Sport bond sprak de heer G. J. Timmermans, hoofd-inspecteur van politie in Velsen, als vice-voorzitter van het hoofdbestuur en als voorzitter van het district West van deze bond. Vanmiddag om een uur heeft de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Peere boom Voller, die, vanmorgen verhinderd was aanwezig te zijn, de banen geweer- schieten geopend. Deelnemende ploegen zijn vandaag de Politie sportverenigingen uit Gouda, Heem stede, Wassenaar, Dordrecht en Den Haag en de Rijkspolitie sportvereniging Utrecht. In de volgende dagen komen de leden van de politiekorpsen uit Velsen, Schiedam, Zaandam, Bloemendaal, Alkmaar, Rotter dam, Zeist, Soest, Beverwijk, Delft, Zand voort, in de strijd evenals de korpsen van RSDA en de RP „Luctor". publieke discussie geweest. Deze gebieden worden echter met het noemen van Malak ka, Pondicherry en Goa een met Por tugees Timor overeenkomende enclave op het tapijt gebracht. Verontwaardiging „Na het atlantic charter, de verklaring der UNO voor de rechten van de mens, is koloniale overheersing een schreeuwend anachronisme en een maatschappelijke plaag", zeide president Sukarno, en „alle koloniale overheersing dient te worden weggevaagd", voegde hij er aan toe. Als het dat is in gebieden buiten Indonesië's geografische grenzen, in Malakka en Goa, dan staat het niet anders ten aanzien van gebieden binnen die grenzen, van Brits Borneo en Portugees Timor. Men kan, om het populair te zeggen, moeilijk veront waardigd zijn over toestanden in het huis van de buurman, als men hetzelfde binnen eigen muren heeft. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat Indonesië's president in zijn paleisrede de kwestie van het kolonialisme heeft aan gesneden, daarbij de gebieden noemend, gelijk hij deed, zonder dat hij daarvoor be paalde motieven en bepaalde doeleinden had. Wat hij zei, paste volkomen in het kader van de anti-koloniale politiek der landen, die in Mei in Colombo bijeenkwa men en daar weliswaar niet tot een eens gezinde, duidelijke uitspraak en veroor deling van het kolonialisme kwamen, doch wel een basis voor een dergelijke politiek legden. Het feit, dat deze woorden door president Sukarno werden gesproken in de aanwezig heid van mevrouw Vijaya Lakshmi Pandit presidente van de Algemene Vergadering der UNO. doch ook een vrouw van grote politieke betekenis in haar land, India, dat er naar streeft die koloniale resten binnen haar grenzen on te ruimen, mag men daar bij niet o"«- hoofd zien. Heden- en morgenavond zullen de kas sen van Bloemendaals gemeentelijke kwe kerij aan de Veldlaan te Aerdenhout des avonds tussen half acht en tien uur ge opend zijn. Behalve de bloei van de Victoria Regia zal men er ook kunnen aanschouwen de bloei van de banaan, de grootbloemige Duitse pijp en vele tropische gewassen. Enige weken geleden trok de bloei van de Victoria Regia ongeveer driehonderd mensen. De heer G. A. J. H. Randdag te Over veen is sinds enige jaren de organisator van een fietsrallye voor de jeugd, die Woensdag voor de vierde keer zal worden gehouden. De lustrumrallye zal waar schijnlijk met Pasen 1955 worden ver reden. De start en het eindpunt zijn bij hotel Duin en Daal aan de Lage Duin en Daalse. weg te Bloemendaal. Er hebben twintig koppels jeugdige wielrijders ingeschreven. Iedere gemiste controle levert de deel nemers zestig strafpunten op: voor iedere niet of niet juist uitgevoerde boodschap worden veertig strafpunten gegeven. Men kan vier uur over het parcours rijden. Er wordt geen snelheidswedstrijd gehouden, maar een juzzlerallye. De directie van hotel Duin en Daal heeft voor het winnen de koppel twee verzilverde bekers uit geloofd. In de maand September zullen op de zelfde dag drie ambtenaren van het Pro vinciaal Electriciteitsbedriif van Noordhol land hun zilveren dienst jubileum vieren. Op 15 September zijn vijfentwintig jaar in provinciale dienst de beide technische opzichters, de heren E. Peters en P. Bou wer en de monteur eerste klasse der hoog- soanningskabelnetten, de heer H. G. Kuipers. DJAKARTA (United Press) De Nederlandse regering is begonnen met de emigratie van Indo-Europeanen, die de Nederlandse nationaliteit bezitten, van Indonesië naar Brazilië. Op 26 Juli heeft de eerste groep van 36 personen zich in gescheept naar hun nieuwe land. Op 26 Augustus zal de tweede groep 32 per sonen groot volgen. Bij de eerste groep waren 25 volwasse nen en 11 kinderen. Zij zullen zich ves tigen in Rio de Janeiro, Sao Paola, Refice en Bahia. Zij waren afkomstig uit Dja karta en Soerabaja. In November en December zullen Indo-Europeanen uit Bandoeng en Palembang naar Brazilië vertrekken. Tot dusverre hebben ruim 600 personen zich aangemeld voor emigratie naar Bra zilië. Vrijwel allen hebben hun gehele leven in Indonesië gewoond, maar willen thans hun land verlaten daar zij zich niet in de Indonesische staat thuisvoelen en ook niet in Nederland zullen kunnen wen nen. Op grond van de Nederlands-Brazili aanse immigratie-overeenkomst kunnen zij, voorlopig nog bij wijze van proef, van deze mogelijkheid gebruik maken. De mannen moeten geschoolde arbeiders zijn. Zij moeten beneden de 50 jaar en gezond zijn en een blanco strafregister hebben. Gezinnen mogen niet meer dan een kind hebben. Als zij voor emigratie geaccepteerd worden, (en daarvoor moe ten zij een vocabulaire van 500 Portugese woorden beheersen), betaalt de Nederland se regering hun overtocht, geeft hun zak geld en leent hun een bedrag voor de eer ste tijd in Brazilië. Het Nederlandse con sulaat heeft een betrekking voor hen ge zocht, zodat zij direct na aankomst aan de slag kunnen gaan. Vaak is ook reeds voor huisvesting in Brazilië gezorgd. Eenmaal in Brazilië kunnen zij de Nederlandse nationaliteit behouden of desgewenst, na vijf jaar, het Braziliaanse staatsburgerschap krijgen. De Nederlandse autoriteiten wachten gespannen af hoe de eerste groepen waarbij luchtvaart-mecaniciens en andere technici waren in Brazilië zullen wen nen. Als dat het geval is, zullen meer Indo- Europeanen kunnen vertrekken. Het is echter nog niet bekend tot welk totaal aan tal men dan wil gaan. BINNENLAND De K.N.A.C. heeft haar Zwitsere zus- terclub gevraagd, of het juist is, dat ver scheidene Zwitserse Alpenpassen ten gevolge van het noodweer zijn gesloten. Zij heeft daarop als antwoord ontvangen, dat alle bergpassen voor het autoverkeer zijn ge opend. De burgemeester van Delft heeft na mens het Carnegie-helderifonds een drietal beloningen uitgereikt aan jeugdige redders. Een polshorloge met inscriptie kregen de zestienjarige Hubertus H. M. de Vreede en de vijftienjarige Adriaan van der Kruk. Beide jongens hadden op Nieuwjaarsdag een zevenjarig jongetje gered, dat in het gracht water aan het Achterom te Delft was ge raakt. De achttienjarige Gerrit H. J. Nieu- wenhuyse te Delft, die ongeveer een half jaar geleden een vijfjarig kind had gered uit de gracht langs de Molslaan, kreeg een vulpenset met inscriptie. Volgens een opgave van het C.B.S. is in Juli voor f 202,4 millioen aan nieuwe ver zekeringen afgesloten, waarvan f 84,3 kapi taal, f98,8 rente- en f 19,3 volksverzekering. Het totaal der nieuw gesloten verzekeringen in Januari/Juli is hiermede gekomen op f 1452,6 millioen tegen f 1297,7 millioen in hetzelfde tijdvak van 1953. Na het Indonesische verzoek het Neder lands-Indonesische geschil over Nieuw Gui nea op de suDplementaire agenda van de Algemene Vergadering van de UNO te plaatsen, hebben thans ir. Alvarez Mana- sama en dr J. P. Nikijuluw, namens de „Zuid-Molukse regering", zich telegrafisch tot de secretaris-generaal van de UNO gewend, met het verzoek eveneens het „Zuid- Moluks-Indonesische conflict in het raam van de plaats gehad hebbende rechtsontwik keling in Indonesië en de slechter wordende toestand in dat land" in discussie te nemen. In de Limburgse gemeente Greven- bicht zal van 17 tot en met 21 September het Tweede wereldvrijgezellencongres wor den gehouden. Er is een gevarieerd pro gramma samengesteld. Grevenbicht zal tijdens het congres feestelijk worden ver licht en versierd. Er zullen onder meer door de heer G. Greijn, de gemeentesecretaris van Grevenbicht en stichter van het wereld vrijgezellencongres en door mej. Mary Pos inleidingen worden gehouden over het onderwerp: „Wat zou de wereld zijn zonder vrijgezellen", door mr. Elias over „Vrijgezel en vrijgezelligheid", door Bernard Verhoe ven over „De vrijgezel, een levensstaat of een noodlot?" en door drs. J. Hansen over „De moderne Limburgse letterkunde met betrekkin tot de vrijgezel". In een huis aan de Generaal Vetter- straat te Amsterdam is een 52-jarige man, die met een geïmproviseerd looplampje in een vochtige kelder werkzaamheden ver richtte, door de stroom getroffen en over leden. In het R.K. Ziekenhuis te Groningen is hedenochtend een drieling geboren. Me vrouw T. BoumanTen Brink schonk het leven aan drie zonen. Johannes Coenraad, Gerardus Wilhelmus en Klaas maken het evenals de moeder voortreffelijk. Mevrouw Bouman is zelf een van een tweeling. Het Voorlopig Verslag van de commis sie uit de Surinaamse staten over het sta tuut voor het Koninkrijk der Nederlanden is Maand g in druk verschenen. Het betrek kelijk korte stuk besluit als volgt: met de wetenschap, dat het statuut voor wijziging vatbaar en derhalve geen „Eeuwig Edi~t" is. verklaart een grote meerderheid der leden van de commissie tenslotte geen bezwaar te hebben tegen aanneming er van. In Utrecht is Zaterdag geïnstalleerd een commissie uit de Volksoartij voor Vrijheid en Democratie ter bestudering van het vraag stuk van de ziektenkostenvoorziening voor ambtenaren. De installatie geschiedde door de voorzitter van de vereniging van staten - en raadsleden van de VVD, de heer D. W. Dettmeijer uit Den Haag. Gistermorgen heeft kapitein M. B. Terry Lloyd, commandant van de Zuid- Afrikaanse torpedoboot jager „Simon van der Stel", die op het ogenblik een beleefdheids bezoek aan ons land brengt, in Culemborg namens officieren en manschappen van dit schip een krans gelegd bij het borstbeeH van Jan van Riebeeck in de Burgerzaal van het oude Culembcrgse raadhuis. De leden der Tweede Kamer, die de op Donderdag te Wenen beginnende vergadering v~n de Interparlementaire Unie zullen bij wonen, zullen morgen en overmorgen een bezoek brengen aan vluchtelingenkampen in Oostenrijk. Het vierjarig dochtertje van de familie J. Blom, Polder Eierland op Texel, is van ochtend per speciaal eenmotorig vliegtuigje naar het vasteland gebracht en opgenom n in een ziekenhuis te Den Helder. Het kindje had in een onbewaakt ogenblik een doosje DDT-tabletten weggenomen en er een aan tal van opgegeten. De toestand van het kind was zeer zorgwekkend. Het Amsterdamse hof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 53-jarige R. van A. uit Hilversum, die op een marktdag in October van het vorige jaar in een druk bezet café te Naarden bii een ruzie de vijf tigjarige veehouder R. Schönberger in het linker oor had gebeten. Het hof legde de verdachte twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar plus f 100 boete of 25 dagen hechtenis op en gelastte bovendien, dat hij zijn slachtoffer diens civiele vordering voor de gemaakte dok terskosten ten bedrage van f 24 zal moeten restitueren. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse wethouder van Onderwijs, Kunst-, Sport- en Jeugdzaken en Vreemde lingenverkeer. de heer D. J. A. Geluk, zal niet morgen, Woensdag 25 Augustus, spreek uur houden, maar Donderdag daarop om elf uur. Haarlems wethouder van Sociale Zaken, gemeentebedrijven, Hout en Plantsoenen en agrarische aangelegenheden, de heer A. J. M. Angenent, is met vacantie en houdt zijn eerstvolgend spreekuur op Donderdag 9 September. Mr. M. D. Proper houdt Donderdag avond 26 Augustus in het Hervormd wijk- gebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem een causerie onder de titel „Reisindrukken uit Oost-Duitsland". waarbij hij tevens iets zal vertellen van zijn erva ringen op juridisch terrein. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Op de vette varkensmarkt te Leiden was de aanvoer: 213 vette varkens. Notering; zware 198—200, lichte 195—200. slagersvar kens 202—204. zeugen 180—182.. Handel: flauw. 3-3'/. Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'darr Rubber Holl. Amer Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Hapdel Mij. Rotterd, Bapk Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republiq Steel Shell Union Tidewater IU. S. Steel Slotkoers gisteren 99 23014 381)4 277 442 91# 164 143 129 116 210# 190 189'/» 194 38».',, 77# 61'/, 99# 20 54# Openings koersen 99l3/,6 230# 378# 277 438 92 164 142 127 114'/i 210 189# 189# 194 38# 76# 60'/. 99# 20»/,. 53#

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3