Me/omilk Nauwere samenwerking binnen de O.E.E.S. Een Eeuw Geleden Mr. Beyen wil niet horen van een „mislukking" in Brussel Bemanning van de „Bontekoe" Frankrijk wil niet opgelost worden in klein-Europa V Telegrafist Van Aggelen was bekend Haarlems radio-amateur Franse delegatie gaf blijk de inhoud van het verdrag niet te beheersen Adenauer geeft de E.V.G. nog een kleine kans r West-Duitsland mag ook souverein zijn en defensielast dragen Hoe is het ontstaan? Hij zvas de eerste amateur die een televisiezender bouwde 3 De elite chocolade-drank Agenda voor Haarlem De passagiers Dit woord: MEEWARIG T,A NOROUW-INTEGRATIE VAN DE BAAN Brand in Zutphense vuurwerkfabriek Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 24 Augustus 1854 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1954 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beyen bleek gisteren tijdens een persconferentie op Buitenlandse Zaken minder somber gestemd te zijn dan menig een misschien verwacht zou hebben over de uitslag van de Brusselse conferentie. Duidelijk werd vooral dat hij het E.V.G.- verdrag nog niet als „dood1" beschouwt. Op een vraag of hij de conferentie als een succes dan wel als een mislukking be schouwde, luidde het antwoord: „Betrek kelijk. Het zou beter geweest zijn wanneer Mendès-France zich verenigd had met de voorstellen van d'e vijf andere mogend heden. Dit was niet het geval, maar toch acht ik het onjuist om van een mislukking te spreken. Vooral omdat de vijf anderen eensgezind bereid bleken de Franse wensen zover tegemoet te komen, als binnen het kader van hun parlementaire mogelijkheden en eigen opvattingen maar mogelijk was.Men- dès-France was echter de overtuiging toe gedaan dat d'it alles hem niet genoeg was om thuis de meerderheid te verkrijgen. En toch zo ging de minister verder be schouw ik het als een voordeel van de Brusselse besprekingen, dat zij leidden tot verduidelijking van een aantal punten en dat er bovendien stappen gedaan zijn om het de Franse regering of de Franse minis ter-president te vergemakkelijken het E. V.G.-verdrag door de Nationale Vergade ring te doen aannemen. Ik moet er op wij zen, dat het lijkt alsof men in FrankrijK de inhoud van het E.V.G.-verdrag niet al gemeen volledig beheerst. Er zijn van Franse zijde verschillende niet-gemoti- veerd gebleken bezwaren naar voren ge bracht. Laat ik een sprekend voorbeeld noemen: Als een bezwaar werd opgemerkt dat als Franse belangen werden aangetast, het Franse lid van de Europese ministei- raad geen veto zou kunnen uitbrengen. Er is op gewezen, dat het verdrag in niet min der dan 68 gevallen eenstemmigheid van de ministerraad vereist. Toen aan Mendès- France gevraagd werd of hij nog een geva. kon noemen dat niet onder deze 68 viei, bleef hij het antwoord schuldig." Minister Beyen gaf verder te kennen, dat geenszins te voorspellen valt, of Mendès- France van wie men mag aannemen dat hij aan het eind van deze week het E.V.G.- verdrag ter goedkeuring in de Nationale Vergadering zal verdedigen een meer derheid zal behalen of niet. Vermoedelijk kan de Franse ministerpresident dit zelf nog niet overzien. Het valt aan te nemen dat het Franse kabinet zich na de confe rentie te Brussel en het bezoek van de premier aan Churchill en Eden verder zal beraden over de mogelijkheden en wense lijkheden. Dat minister Beyen het E.V.G.-verdrag nog niet als dood beschouwt, bleek duide lijk en op vermakelijke wijze uit het vol gende. Een der journalisten vroeg wat of onze regering van plan is te doen wanneer het Franse parlement het verdrag zou ver werpen. Minister Beyen antwoordde: „Een beschaafde vrouw beschouwt zich niet als weduwe, voordat het zeker is dat haar echtgenoot werkelijk dood is." Minister Beyen zette nog enkele mis vattingen over de conferentie recht. Hij verklaarde met stelligheid, geen scherpe woordenwisseling met de Franse minister president te hebben gehad, waarbij dan nota bene Adenauer als bemiddelaar zou zijn opgetreden. Niets van dit alles was waar. Ongetwijfeld hadden hij en Mendès- France van mening verschild, maar dit was gebeurd in volkomen vriendschappe lijke vorm. Ook ontkende minister Beyen, dat de vijf voorstanders van het EVG- verdrag Amerikaanse tussenkomst zouden wellicht ook voor de voorzitter der con ferentie, Spaak. Minister Beyen verklaarde niet de in druk te hebben, dat de Franse regering van plan is de zaak op de lange baan te schuiven. Bovendien geloofde hij niet dat de Franse premier een conferentie van de grote vier met Rusland erbij in de zin had, vóór het EVG-verdrag na eventuele goed keuring door de Nationale Vergadering in de Raad der Republiek (Senaat) zou wor den behandeld. Minister Beyen sprak zijn voldoening uit over de eensgezindheid ter conferentie tussen België en Nederland. Gisteravond heeft de Tweede Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken mi nister Beyen anderhalf uur aangehoord. De minister stelde de commissie op de hoogte van zijn bevindingen. Mogelijk is daarbij gesproken over de plannen van de regering voor het geval het EVG-verdrag tenslotte toch „dood" zou blijken te zijn. Het ligt echter voor de hand dat de mi nister daarover op de persconferentie geen enkele mededeling kon of wilde doen. (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn meent men dat het resultaat van de conferentie van Brussel niet als een volkomen mislukking van de Europese de fensieplannen beschouwd moet worden. Ook bondskanselier Adenauer denkt er zo over. Hij wees er op dat Frankrijk met zijn standpunt alleen heeft gestaan. En dat kan niet zonder uitwerking op de Franse Nationale Vergadering blijven. Er bestaat, volgens Adenauer, nog een kleine kans op de ratificatie van het verdrag, maar hij wilde er zich nog niet over uitlaten wat gedaan moest worden als Parijs „Neen" zegt. Hij gaf er de voorkeur aan de gebeur tenissen af te wachten. Intussen is dr. Adenauer, na de ver moeienissen van de laatste dagen, weer naar zijn vacantieverblyf in het Zwarte Woud teruggekeerd. Gezagvoerder Charles Christian Harman werd 14 Januari 1918 geboren te Edmonton in Canada. Hij was gehuwd. Gezagvoerder Harman was in KLM-dienst sinds 20 Februari 1947 en werd vlieger eerste klas en intercontinentaal gezagvoerder op i April 1951. Zijn vooropleiding genoot hij bij de Royal Air Force. Hij was bij de KLM tevens instructeur. Tweede vlieger Antonius Johannes de Wolf, geboren te Delft op 11 October 1916, was gehuwd. Het echtpaar heeft twee kin deren. Vlieger De Wolf was in KLM-dienst sinds 1949. Hij werd vlieger tweede klasse in 1951. In militaire dienst was hij kapi tein-vlieger-waarnemer bij de Koninklijke Luchtmacht. Derde vlieger Rudolf Mano Tofield Meyers was geboren in Ermelo op 19 Juli 1928. Hij was gehuwd en vader van één kind. Vlieger Meyers kreeg een militaire opleiding bij de Koninklijke Luchtmacht en was in KLM-dienst sinds 1954 als derde vlieger-navigator op de Noord-Atlantische route. Na zijn militaire opleiding had hij de normale opleiding bij de Rijksluchtvaart school doorlopen. Eerste telegrafist Anton Floras v. Aggelen, geboren te Amsterdam op 30 Maart 1920, was gehuwd en had twee kinderen. Hij kwam reeds kort na de oorlog in dienst bij de KLM, namelijk op 16 Januari 1946. Sinds 1948 was hij telegrafist tweede klas. Eerste boordwerktuigkundige Laurens Cornells Koppenol werd geboren te Am sterdam op 19 November 1918. Hij was ge huwd en had twee kinderen. Hij behoorde tot de oudere boordwerktuigkundigen. Sinds 1939 was hij in dienst van de KLM. Tweede boordwerktuigkundige Sebo Berend Geertsema werd geboren te Ter- munten (Gr.) in 1926. Hij was gehuwd en (Van onze correspondent) „Het enige wat ik u op dit ogenblik ver tellen kan, is dat het mij ook deze week niet aan werk zal ontbreken". Met die toe speling op de kabinetszitting van vandaag, de parlementaire commissie-vergaderingen van morgen en tenslotte de kamerdebatten over Tunesië en vooral over het Europese leger, die naar alle waarschijnlijkheid Zaterdag zullen beginnen zette Pierre Mendès-France gisteren weer voet op Franse bodem. Na de conferentie van Brus sel heeft hij in Londen vijf uren met Chur chill en met Eden gesproken en nu begaf hij zich naar het Normandisclxe buitenver blijf van president Coty om eerst de Fran se staatschef van zijn internationale be sprekingen, waarmee Frankrijk een nieuwe weg schijnt in te slaan, op de hoogte te brengen. Vanmorgen staat er een minister raad op de agenda en dan zullen de nieuwe Franse wegen nader worden uitgestippeld. v Het is dus begrijpelijk dat de premier, on- hebben uitgelokt. Hij had zelf bijvoorbeeld i danks zijn gewoonte de publieke opinie helemaal niet geweten dat de Amerikaanse zoveel mogelijk deelgenoot te maken van ambassadeur Bruce zich in het conferen tiegebouw bevond en dit alles was vol komen buiten de vijf om gegaan. De heer Bruce schijnt een bijzondere boodschap voor Mendès-France te hebben gehad en ADVERTENTIE D 7 Uit heerlijke romige melk DINSDAG 24 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Phoe- nixterrein: „Grand Cirque International", 8 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaar, 8 uur. City: „Heidi". alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Circus Arena" alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Heil below zero", 18 jaar, 8 uur. Palace: „De vrolijke gevangene", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 25 AUGUSTUS Phoenixterrein: „Grand Cirque Internatio nal", 3 en 8 uur. Luxor: Montagne's Jeugd- variété, alle leeft., 10.30 uur. „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rose Marie", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Het grote avontuur", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „De slimme streken van Donald Duck", alle leeft.. 10.30 uur. „Heidi", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Meneer Hulot met vacantie", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Lido: „Lavastroom over Java", 14 jaar. 2 4 15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Robin Hood Jr., 14 jaar, 2.30 uur. „Heil below zero", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vro lijke gevangene", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. zijn plannen, zijn hoop en zijn zorgen, niet veel los kon laten. Een paar zaken zijn niettemin ook zo wel duidelijk geworden. Het is zijn be doeling de banden met Groot-Brittannië nauwer aan te halen en Europa in opbouw eerder te grondvesten op de basis Parijs-Londen dan op een intieme allian tie met Bonn, die in de gedachtengang van oud-minister Robert Schuman de sleutel van de toekomst had moeten wor den. Het gesprek in Londen, waarvoor mi nister Eden zijn Oostenrijkse vacantie onderbrak, zou een gewichtige betekenis kunnen krijgen bij de onderhandelingen die nu op binnenlands Frans niveau be ginnen. Niettemin hechten regerings kringen nauwelijks minder groot belang aan het onderhoud dat Mendès-France voor zijn vertrek uit Brussel op diens ver zoek met Adenauer heeft gehad. Het on derhoud werd met grote openhartigheid gevoerd en, naar verluidt, moet de Franse px-emier zich daarbij hebben uitgesproken voor de Duitse souvereiniteit op korte ter mijn en voor de noodzaak de republiek van Bonn te herbewapenen. Hij heeft met die verzekeringen nogmaals de vrees weg willen nemen voor een neutralistische po litiek, die sommige kringen de Franse pre mier, vooral in Duitsland, nog altijd toe dichten. Men mag als zeker aannemen dat Men dès-France zich aan zijn plechtige belofte zal houden door het Europese leger-ver- drag Zaterdag voor de Fran.se Kamer te brengen. Aan dit probleem, dat de Franse politieke atmosfeer al zo lang vergiftigd heeft, moeten wij een einde maken, zo heeft Mendès-France verklaard. EVG-kansen klein De kansen, dat het Franse parlement het Europese leger, ondanks de mislukking van Brussel, toch zal bekrachtigen, worden in Parijs laag aangeslagen. Mendès-France heeft in Brussel zonder twijfel een per soonlijke nederlaag geleden omdat hij Frankrijks bondgenoten niet van de nood zaak van ingrijpende hervormingen van de ooi-spronkelijke tekst heeft kunnen overtuigen. Het zou een tweede naderlaag voor de Franse premier betekenen indien de Kamer het verdrag toch zou aanvaar den, hoewel het in de huidige vorm niet aan de wensen van de huidige regering voldoet. Het kabinet zal aan de stemming geen vertrouwenskwestie verbinden, aan gezien de regering zich niet volledig achter de ongewijzigde tekst kan stellen. Even min mag men verwachten dat Mendès- France de oude EVG met veel overtuiging zal verdedigen en onder die omstandig heden zullen de weifelaars, van wie het lot van het Europese leger afhangt, zich vermoedelijk in het kamp der tegen standers scharen. Wat er na de definitieve verwerping dus van het Europese leger zal gebeuren, valt niet te voorzien. Duidelijk is dat Frank rijk de tijd niet rijp acht voor een gefede reerd en geïntegreerd Europa-in-klein- verband. Frankrijk wil niet worden opge lost in een klein-Europa, waarin het op korte termijn de overmacht van Duitsland vreest. Het wenst zijn plaats als grote mo gendheid, naast Groot-Brittannië en de Verenigde Staten te behouden. Dat is de algemene zin, die men aan de verdere ontwikkeling van de Fran se buitenlandse politiek kan geven. Mendès-France is vastbesloten ook deze Gordiaanse knoop in Europa's interne verwikkelingen door te hak ken. Zonder overdrijving kan men vaststellen dat de komende week, be slissend voor de toekomst zal zijn. Reuter/AFP) Mendès-France heeft vanochtend een langdurig onderhoud ge had met de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Douglas Dillon. De Franse conservatieve oud-premier Antoine Pinay heeft in een verklaring over de conferentie van Brussel gezegd, dat het nu de kwestie is „te weten, of de Euro pese Verdedigingsgemeenschap met ons of zonder ons tot stand zal komen". Hoewel Pinay van mening was, dat het nu tijd was het EVG-verdrag te bekrach tigen, achtte hij het toch gewenst om eerst de vijf overige EVG-landen Italië, West- Duitsland, Nederland, België en Luxem burg te polsen over de mogelijkheid van een proefperiode van anderhalf jaar voor de toepassing van het verdrag. Na deze periode zouden de zes landen op grond van hun ervaringen kunnen besluiten, in hoeverre het verdrag moet worden ge wijzigd. President Eisenhower naar uitvoering Concertgebouworkest Naar U.P. meldt zullen president en mevrouw Eisenhower worden uitgenodigd om op 23 November een concert bij te wo nen, dat te Washington door het Amster damse Concertgebouworkest gegeven wordt. Het concert vindt plaats in de Constitu tion Hall. had één kind. De heer Geertsema trad in dienst van de KLM in 1947. Hij was sinds een jaar boordwerktuigkundige derde klas. Eerste steward Christian Johannes van Schaik werd geboren te Utrecht op 29 Januari 1926. Hij was gehuwd en vader van één kind. Steward Van Schaik was in KLM-dienst sinds 1949 en sinds kort steward tweede klas. Tweede steward Gustaaf Lambertus Feekes, geboren te Den Haag op 21 Novem ber 1920, was gehuwd en had geen kinde ren. Hij was sinds enkele jaren ln aiens: van de KLM en steward vierde klas. Stewardess Magdalena Christina van der Mark was op 29 Maart 1929 geboren op Curagao, waar haar ouders wonen. Zij was stewardess tweede klasse. Tot de passagiers van het verongelukte vliegtuig behoorde het Nederlandse echt paar A. Peeper uit de Messchaertstraat 4 te Amsterdam. De heer Peeper was direc teur van een textielgroothandel in de St. Antoniebreestraat te Amsterdam. De heer en mevrouw Peeper waren naar Amerika geweest om hun dochter, die een baby had gekregen, te bezoeken. Zij wa ren met het oog op de opening van een nieuwe textielfabriek in Woerden op Woensdag Zondagavond met de „Willem Bontekoe" uit New York vertrokken. De andere passagiers waren het echt paar Yarrow en twee kinderen uit Wood bury, Connecticut: het echtpaar Baussan en kind uit Port au Prince, Haïti; het echt paar dr. Ernest Decker uit Daytona Beach, Florida, en de heer Leonard Jamison uit Miami, Florida. De 53-jarige heer Joseph Yarrow was president van Woodbury Manufacturing Co., fabrikanten van electro-motoren. De heer Yarrow, zijn vrouw en zijn 5- jarige tweelingzoons waren voor een va cantie- en zakenreis van een maand naar Europa vertrokken. Men zou naar Frank rijk, Spanje en Italië gaan. Bij de tussenlanding op Shannon in Ier land waren negen passagiers, op één na allen Amerikanen, uitgestapt. Leden van de bemanning der verongelukte K.L.M.-machine van links naar rechts: ge zagvoerder Charles Harman; tweede boord werktuigkundige Sibo Geertsema; tweede steward Gustaaf Feekes, eerste boordwerk tuigkundige Laurens Koppenol en marco nist Anton van Aggelen. Naast meewarig kwam vroeger ook medwarig voor. Wij hebben hier te maken met het woord mede of mee, dat wij kennen in medegevoel, medelijden, medeplichtig, medeklinker enzovoorts. Moeilijker te verklaren is het tweede deel van de samenstelling. Het komt ook voor in het dialectisch nog voortlevende aalwarig: onnozel. Warig is afgeleid van waar: echt, eerlijk, goed. Daar eenvoud nu eenmaal het kenmerk van het ware is, ging alwarig, evenals simpel, lang zamerhand betekenen: dom, dwaas, on nozel. In meewarig behield warig de beteke nis van: gevoelig. Aanvankelijk duidde het dan ook begrippen aan als: vriende lijk, minzaam, beleefd. Later ook: goe dertieren, barmhartig. En_ dan zijn wij al een heel eind in de "richting van: ^medelijdend, deelnemend, vol deernis. De dood van de radiotelegrafist van de „Willem Bontekoe" A. F. van Aggelen is in de eerste plaats een groot verlies voor zijn vrouw en twee jonge kinderen en voor zijn reeds zwaar beproefde moeder. Daarnaast betekent zijn verscheiden ook een zware slag voor zijn talrijke vrienden in de Vereniging voor Experimenteel Radio-onderzoek in Nederland, de VERON. Reeds op jeugdige leeftijd bleek dit slachtoffer van de ramp van de Willem Bontekoe geboeid door de talloze moge lijkheden welke de i-adiotechniek haar be oefenaren biedt en al voor de oorlog ver wierf hij zich een licentie als zendamateur. Van dat ogenblik af werden zijn roep- Boven links: derde vlieger Rudolp Meyers; rechts: stewardess Magdalena van der Mark. Onder links: tweede vlieger Antonius De Wolf en rechts: eerste steward Christiaan van Schaik. het nieuws uit de vrije wereld onder zijn medegevangenen te verspreiden. Na de oorlog trad hij in dienst van de KLM, waar hij al spoedig door zijn vaar digheid en kennis opviel en alle rangen doorliep. In de winter van 1949 deed hij opnieuw van zich spreken door de eerste amateur te zijn die het aandurfde en televisie zender te bouwen. In een benauwd hokje in zijn woning aan de Judith Leijster- straat kon men een machtig samenstel van niet minder dan 180 buizen, voedingsappa raten, synchronisator, stuwtrap, pulsvor mer, controlepaneel, pulsmenger, modu lator en eindtrap bewonderen, waarmee in de middag van de 23ste December 1949 hét eerste beeld werd uitgezonden: een letters PAoXN een bekend signaal in de aether, waarop menig contact met andere onderzoekers van de radiogolven tot stand kwam. In de eerste jaren van de oorlog was Van Aggelen met zijn liefhebberij in dienst van het vaderland. Samen met anderen, •onder filmstrook met een opname van het be- meer met de bekende Heemsteedse broe der Klingen, zocht en vond hij contacten met de geheime geallieerde diensten. Deze activiteit werd hem noodlottig. De groep werd opgerold en de heer Van Aggelen bracht de laatste jaren van de oorlog door in een Duitse gevangenis. Maar ook daar stelde hij zijn omvangrijke technische ken nis in dienst van de vrijheid. Hij werd met wat onderhoudswerk belast en uit de schaarse materialen welke hij daartoe ter beschikking had en het afval dat hij zo nu en dan kon bemachtigen, bouwde hij een ontvanger, welke hem in staat stelde kende in de rotsen uitgehouwen beeld van de Amerikaanse president Lincoln. De heer Van Aggelen werkte met een systeem van 275 beeldlijnen en een camera die 26 lampen bevatte. Dit mag een bewijs zijn voor de offers welke hij zich voor zijn liefhebberij, maar dan een liefhebberij met een serieuze on dergrond, getroostte. Bovendien was de heer Van Aggelen nooit karig met het ge ven van goede raad aan zijn medezend amateurs en ook dit maakt, dat zijn heen gaan in de kringen van de Haarlemse VERON diep wordt betreurd. De Willem Bontekoevoor een vlucht gefotografeerd op Schiphol. In antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Van Meel inzake de lamd'bo u wintegr a tie in Europa, heeft mi nister Mansholt medegedeeld, d'at deze van Nederlandse zijde van de aanvang der be sprekingen over de landbouwintegratie in 1951 af is beschouwd als een bijdrage tot een onderdeel van een voortschrijdende economische integratie van Europa. Van de daartoe een belangrijke voor waarde geachte supranationale constructie is op de Landbouwconferenties echter nog niets terecht gekomen. Reeds tijdens de in Maart 1953 gehou den ministersconferentie heeft de minister gestreefd naar een overheveling der werk zaamheden naar de O.E.E.C., een organisa tie, welke langs de weg van onderlinge consul atie en unanieme besluitvorming streeft naar nauwe economische samen werking in Europa over het gehele terrein van het economisch leven, inclusief de landbouw. Overdracht van de besprekin gen van de 1 andbouwconferentie naar de O.E.E.C. immers zal tevens de neiging on dervangen door behandeling in te afgezon derd agrarisch milieu protectionistische belangen de overhand te doen verkrijgen. Tijdens de van 6-10 Juli van dit jaar te Parijs gehouden ministersconferentie was derhalve het vraagstuk der integratie van de landbouw niet aan de orde. Het cen trale punt der discussie was de waag of: a. een aparte intergouvernementele orga nisatie voor de landbouw diende te wor den gevormd, dan wel b. de werkzaam heden der landbouwconferentie aan de O. E.E.C. zouden moeten worden overgedra gen. De conferentie heeft tenslotte haar goed keuring gehecht aan het principe van over heveling der werkzaamheden naar de O.E. E.C., doch wenste hierbij tevens voorwaar den te scheppen, waardoor de behandeling van agrarische vraagstukken binnen het kader van de O.E.E.C. een belangrijker plaats zou kunnen innemen. Een resolutie werd aangenomen, waarin stond, dat men met de O.E.E.C. overleg zou voeren over de voorwaarden, waaronder, binnen het kader van deze organisatie, de behande ling der landbouwproblematiek zou moe ten plaats vinden. Deze voorwaarden wa ren onder meer de oprichting van een mi nisterieel comité voor Landbouw en Voed selvoorziening binnen de O.E.E.C.; het houden van speciale periodieke bijeen komsten van de raad der O.E.E.C. ter be handeling van problemen op het gebied van landbouw en voedselvoorziening; ver hoging van het niveau der werkzaamheden op agrarisch terrein in de O.E.E.C., waar toe een reorganisatie van het secretariaat en van de commissie voor landbouw en voedselvoorziening nodig zou zijn.Tenslotte zou Spanje bij deze werkzaamheden der O.E.E.C. dienen te wroden ingeschakeld. De minister acht het resultaat der con ferentie niet onbevredigend, vooral omdat, gelijk hij hierboven heeft uiteengezet, de behandeling van landbouw- en voedsel voorzieningsvraagstukken naar zijn me ning dient plaats te vinden in het kader van de algemene economische problema tiek. Gisteravond is te Zutphen in de werk plaats van een vuurwerkfabriek in de Spit taalstraat brand ontstaan, toen een paar knechts bezig waren met het maken van schietpatronen. De Zutphense brandweer was er vlug bij. Met acht stralen werd het vuur, dat inmiddels ook een aangrenzende werkplaats had aangetast, bestreden. In het gebouw was, kort na het uitbre ken van de brand, de zogenaamde „Sprenk- ler" in werking gesteld. Deze installatie, die iedere vuurwerkverkoper verplicht is aan te leggen, maakte de plaats waar het buskruit was opgeslagën vochtig, waar door het gevaar voor een explosie werd voorkomen. Wel ging er nog wat vuurwerk de. lucht in, maar zonder gevaar voor de omgeving. De brand was in anderhalf uur geblust. De werkplaats en een aangrenzen de bergplaats brandden geheel uit. De bo- venvei'diepingen kregen waterschade doch de aangrenzende panden bleven gespaard. PARIJS. De Keizer heeft een procla matie gerigt aan de Fransche troepen in het Oosten. Daarin wordt onder meer gezegd: „Soldaten en zeelieden! Gij hebt nog niet gestreden, maar niettemin reeds een schitterend voordeel behaald. Uw tegen woordigheid, in vereeniging met de Engelsche troepen is voldoende geweest om den vijand te dwingen tot den terug- togt naar den regteroever van den Donau, terwijl de Russische oorlogsschepen, met schande beladen, in hunne havens liggen. Gij hebt nog niet gestreden, doch reeds kloekmoedig den dood onder de oogen gezien. Een vreeselijke, hoewel voorbij gaande ziekte, de cholera, heeft uwe ge lederen gedund, maar uwen ijver en uwe geestdrift niet gedoofd. Soldaten! Gij zult het voorbeeld volgen van het lege in Egypte. Zij. die over wonnen hebben bij de pyramiden, bij den berg Thabor, hadden evenals gij te strij den tegen geharde krijgslieden en tevens tegen ziekten. Soldaten vertrouwt op uw opperhoofd en op mij. Ik waak voor u en hoop met Gods hulp weldra uw lijden te kunnen verminderen en uwen roem te ver- hoogen." Het kan wel als zeker worden aange nomen, dat de heerschende ziekte het moreel der Fransche krijgsmacht in de Levant heeft aangetast, zoodat de Kei zer het noodig heeft geooi'deeld, den Franschen soldaat eenigen moed in te spreken.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5