.Clowntje Rick Twee zonder stuurman van Het Spaarne weer tegen de Russische twee KNVB protesteert Alkmaardermeerweek James May wilde alleen over Kanaal Mac Kinley krijgt kans op revanche dinsdag 24 augustus 1954 :4 De Europese roeikampioenschappen Honkbal HHC—Blauw Wit op HCK-terrein Schaken Landen-schaaktournooi Zeilen Kunstzwemploeg van „Haarlem" in Barcelona Voor de kinderen 4 utomobilisme Luik-Rome-Luik Zwemploeg van HPC uit Engeland terug Voet bat De Engelse league Postduivensport Ath/etiek Athletiekfederatie erkent 23 records FEUILLETON EN lEIN door Gordon Folk Ondanks de regen hebben gisteren weer vele ploegen, die deelnemen aan de Euro pese roeikampioenschappen heren op de Bosbaan getraind. Natuurlijk waren er weer de Russen, maar tvij zagen ook de Italia- nen, de Fransen en de Nederlanders in hun oranje truien. De Russen besteden merkwaardig veel tijd aan hun materiaal. Zo gauio de boot aan de wal is wordt er gepoetst en gewreven, wordt nog eens even een dol bijgevijld of een riem bijge schaafd. Uren zijn ze daarmee bezig en het hoort bij hun training, want voortdurend blijven ze daardoor geconcentreerd op het roeien, 's Morgens zijn ze bij de eersten die komen en de laatste, bus die s avonds weer van de Bosbaan vertrekt is vaak die van de Russen. Ook de Fransen zijn zeer actief. Zij heb ben dit jaar gebroken met de gewoonte om clubploegen uit te zenden, maar hebben in het voorjaar selectiedagen voor de da mes en de heren gehouden. Daar zijn de sterkst mogelijke combinaties bij elkaar gezocht en de Fransen zelf verwachten veel van dit experiment. De stemming in het Nederlandse kamp is uitstekend en ook over de vorm zijn de insiders tevreden. De Spaarne-twee zonder stuurman (Blom en Gitz) heeft het met de loting niet getroffen door in zijn heat ingedeeld te worden met de uitstekende Russische twee, die Henley won en waar van de Nederlanders in de finale na een prima race verloren. Ook Van Mesdag zal het tegen de Henley-finalist in het skiff nummer, de Zwitser Colomb, niet gemak kelijk krijgen. Men mag er overigens op rekenen dat alle Nederlandse ploegen op geduchte te genstand zullen stuiten, gezien hun inde ling in de heats en van de uitslagen valt wegens het feit dat men nu eenmaal niet zo'n groot onderling internationaal wed strijdcontact heeft, waardoor voorspellingen moeilijk zijn, dan ook weinig te zeggen. Komen Turken niet? Alle herenploegen voor de Europese kampioenschappen op de Turken en Finnen na zijn thans in Amsterdam aangekomen. Van de Turken heeft men niets gehooid en daar zij geen kamers hebben gereserveerd, verwacht men dat zij verstek zullen laten gaan. De loting Voor de Europese roeikampioenschappen, die Donderdag 26 Augustus om 10 uur op de Bosbaan beginnen, zullen op de eerste dag niet minder dan 25 heats geroeid worden. De loting voor de heats had het volgende resultaat: Vier met stuurman: le heat: 1. Gr. Brit- tannië, 2. Finland, 3. Noorwegen, 4. Joego slavië. 2e heat: 1. Zweden, 2. Rusland, 3. Zwitserland, 4. Italië. 3e heat: 1. Turkije, 2. Frankrijk, 3. Denemarken, 4. België. 4e heat: 1. Nederland. 2, Egypte, 3. Tsjecho Slowa kije, 4. Duitsland. De eerste van iedere heat gaat over naar de demi-finales, de anderen komen in de repêchages. Twee zonder stuurman: le heat: 1. Italië, 2. Zweden, 3. Rusland, 4. Nederland. 2e heat: 1. Polen, 2. Denemarken. 3. Saarland. 3e heat: 1. Joegoslavië, 2. Gr. Brittannië, 3. België. 4e heat: 1. Tsjecho Slowakije, 2. Duitsland, 3. Turkije. De eerste van elke heat gaat over naar de demi-finades, de anderen komen in de repêchages. Skiff: le heat: 1. Joegoslavië, 2. Frankrijk, 3. Turkije, 4. Tsjechp Slowakije. 2e heat: 1. Oostenrijk, 2. Gr. Brittannië, 3. Denemar ken. 4, Rusland. 3e heat: 1. Zwitserland, 2. Nederland, 3. België. 4e heat: 1. Polen, 2. Egypte. 3. Roemenië. De eerste van elke heat gaat naar de demi finales, de overigen komen in ie repêchages. Twee met stuurman: le heat: 1. Frankrijk, 2. Denemarken, 3. Italië. 4. Egypte. 2e heat: 1. Zwitserland, 2. Nederland, 3. Joegoslavië, Daar het TYBB-terrein Zaterdag niet be schikbaar is zal de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van afdeling B van de eerste klasse honkbalcompetitie tussen HHC en Blauw Wit thans eveneens Zaterdagmid dag op het HCK-terrein in Overveen ge speeld worden. De aanvang is onveranderd vier uur. Prins Bernhard heeft de Stichting voor Internationale Schaaktraditie van Amster dam een zilveren médaille met zijn beelte nis geschonken ter uitreiking aan een van de meesters, die zich in de komende schaak olympiade in Amsterdam (428 September) het meest zal onderscheiden. Het bestuur van de stichting heeft deze médaille bestemd voor degene die aan het hoofd van een équipe de beste persoonlijke resultaten bereikt. Behalve wereldkampioen Mikhail Botwinnik, die deel uitmaakt van de Sovjet-équipe zal ook zijn landgenote mevr. Bykova, wereldkampioen der dames, het FIDE landentournooi in Amsterdam bij wonen, niet als deel- maar als waar neemster. 4. Duitsland. 3e heat: 1. België, 2. Zweden, 3. Rusland. De eerste twee van elke heat gaan over naar de demi-finales, de anderen komen in de repêchages. Vier zonder stuurman: le heat: 1. Dene marken, 2. Italië, 3. Gr. Brittannië, 4. Tsje cho Slowakije. 2e heat: 1. Noorwegen, 2. Zwitserland, 3 Zweden. 4. Roemenië. 3e heat: 1. Finland, 2. Nederland, 3. Rusland, 4. Oostenrijk. 4e heat: 1. Joegoslavië, 2. Tur kije. 3. Polen, 4. Duitsland. De eerste van elke heat gaat over naar de demi-finales, de anderen komen in de repêchages. Double scull: le heat: 1. België, 2. Gr. Brittannië, 3. Zwitserland, 4. Rusland. 2e heat: 1. Duitsland. 2. Denemarken, 3. Tsje cho Slowakije. 4. Zweden. 3e heat: 1. Frank rijk, 2. Turkije, 3. Nederland. De eerste twee van elke heat gaan over naar de demi-finales, de anderen komen in de repêchages. A®ht: le heat: 1. Denemarken, 2. Zwed< r, 3. Finland, 4. Nederland. 2e heat: 1. Italië, 2. Joegoslavië, 3. Egypte, 4. Frankrijk. 3e heat: 1. Tsjecho Slowakije, 2, Rusland. 3. Roemenië. De eerste twee van elke heat komen in de demi-fnales, de overigen komen in de repêchages. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de K.N.V.B. het volgend telegram ge zonden aan de burgemeester van Doetin- chem: „Het bestuur van de K.N.V.B. protesteert krachtig tegen uw voornemen om bij prof- voetbalwedstrijd aftrap te doen stop met verontwaardiging constateert het bondsbe- stuur dat een door de kroon benoemde ge zagsdrager het zijn taak acht om een naam loze vennootschap tot exploitatie van voet ballers te steunen en daarmede afbreuk trach* t® doen aan het sociale werk van de K.N.V.B." De inhoud van dit telegram is, eveneens telegrafisch, ter kennis gebracht van de minister van Binnenlandse Zaken met het beleefde verzoek er aandacht aan te willen besteden. Het protest houdt verband met een profvoetbalwedstriid on de ooeninpsdag van het terrein van de N.V. De Graafschap, bij welke gelegenheid de burgemeester van Doetinehfjm volgens krantenberichten de aftrap zou doen. Nog een telegram Zoals dezer dagen is gemeld heeft de sportvereniging Maurits in Geleen een con tract getekend met de Stichting Sportpar ken in Geleen. Deze stichting heeft haar rechten overgedragen aan de profvoetbal club Fortuna 1954. waardoor deze het recht krijgt wedstrijden in het Maurits-stadfon te houden op de Zondagen dat het eerste e'ffal van „Maurits" geen thuiswedstrijden heeft. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de K.N.V.B. heden het volgende te'e- gram verzonden aan de sportvereniging ..Maurits": ,.U wordt ten laste ge1 eg'' het schaden der belangen van de K.N.V.B. door e'uiting huurovereenkomst met St'ch- tln.g Snorinarken, aangezien dit betekent medewerking aan Beroensvoetbalbond. TT wordt tot morgen 16 uur in gelegenheid gesteld tot verweer". WFRFT.DK AMPIOENSCHAPPEN WIEL RENNEN. De tweede manche van de we reldkampioenschappen achter grote motoren, die Maandagavond op de baan van Wupper- tal zou worden gereden, is wegens regen tot heden' (Dinsdlagavond) uitgesteld. De repê- chage, die voor die avond was vastgesteld, is nu op Woensdagavond 25 Augustus be paald. De derde dag der Alkmaardermeerweek werd gekenmerkt door felle regenbuien, hetgeen de strijd in verschillende klassen danig beïnvloedde en enige verrassingen ten gevolge had. Zo eindigde Eeuwen als eerste in de regenboogklasse en kreeg de Alkmaar der Kirkenier wederom pech in de Valken klasse, waardoor Engelhard als eerste ein digde. Indien zich heden (Dinsdag) geen bijzonderheden voordoen in de 16 m.2 punt- klasse, 12 m.2 klasse A en de vrijheidsklasee, zijn de winnaars van Maandag verzekerd van de eerste plaats in het algemeen klas sement. De uitslagen van Maandag zijn als volgt: Regenboogklasse: 1. P. Eeuwen, De Kaag; 2. J. C. v. d. Velden. 12 voetsjollenklasse A: 1. H. M, Reyers, De Kaag, 25 pnt.; 2. H. den Breejen v. d. Bout, HJC, 19 pnt.; 3. J. Sweerts de Landas, HJC, 15 pnt.; 4. G. de Vries Lentsch, Braas- sem, 12 pnt. 12 voetsjollenklasse B: 1. mej. Stuurman, ZZV; 2. G. Haverkate, Vrijbuiter; 3. A. v. d. Bliek, ZW. Drakenklasse: 1. W. van Duyl, Konink lijke,, 28 pnt.; 2. S. de Wit, 22 pnt.; 3. S. Bakker. Het IJ, 18 pnt. 12 m.2 klasse B: 1. P. Hansen, Almere; 2. P. Zwaan, ZO; 3. H. R. Visser, ZZV. Flying Dutchman klasse: 1. A. Frowein, Loosdrecht. 16 m.2 puntklasse: 1. Jac. Swart, ZO. 24 pnt.; 2. J. C. J. Schiet, De Koenen, 18 pnt.; 3. J. F. Dwarshuis, Witte Huis, 14 pnt. Olympiajollen A: 1. W. Maarse, Aalsmeer; 2. H. Willems, De Schinkel; 3. H. van Heu velen, De Kaag. Olympiajollen B: 1. P. Happe, ZO; 2. Sj. H. H. Haaksma, De Kaag; 3. D. M. Stuur man, ARZV. Pampusklasse: 1. G. Biesot, De Kaag; 2. G. J. Moes Jr., Nieuwe Meer. 12 m.2 klasse A: 1. Jac. Kraan, Braassem, 24 pnt.; 2. N. Oerlemans, Maas, 18 pnt.; 3. B. Kraan Jr., Braassem. 14 pnt. Valkenklasse: 1. W. Engelhard, De Kaag, 21 pnt.; 2. P. C. Eveleens, Aalsmeer, 15 pnt.; 3. H. Smit, ZO, 11 pnt. 16 m.2 streepklasse: 1. P. Muusse, ZO, 25 pnt.; 2, A. W. Endstra, HND, 19 pnt.; 3. J. Prins, ZO, 15 pnt. 4. A. Raave, Watergeu zen, 12 pnt. Vrijheidsklasse: 1. J. Stenhuis, Schinkel, 34 pnt.; 2. T. Amons, ZZV, 28 pnt.; 3. P. H. Frecli, De Kaag, 24 pnt. 16 m.2 onderlinge klasse: 1. D. Bakker, ZO. 22 pnt.; 2. W. Zant, ZO, 16 pnt.; 3. A. Willems Floet, ZWVU, 12 pnt. BM klasse: 1. K. Rep, De Breek; 2. J. Ver duin, ZZV. Na het drukke programma, cat ae kuhsc- zwemploeg van zwemclub Haarlem in de eerste dagen van haar trip door Catalonië {Spanje) heeft moeten afwerken, zijn enige rustige dagen gevolgd. Dinsdagavond werd in het hotel-zwembad van Arbucias een zwemfeest georganiseerd. Ter ere van het Nederlandse team werd na afloop van dit zwemfeest gedanst. Ook op de dansvloer bestond grote belangstelling voor de meisjes. Woensdag, de eerste rustdag, werd besteed door op het strand van Barcelona heerlijk te genieten van de zon en de zee De jongere leden van de Club Natation Barcelona schaar den zich in groten getale om de Haarlemse meisjes, 's Avonds is de hele ploeg naar ue Arena gegaan, echter niet óm een stieren gevecht te gaan zien, maar om te genieter, van de Spaanse en Zuid-Amerikaanse mu ziek van Xavier Cugat. In het zwembadje van Sabadell zorgde de balletgroep voor een verrassing door, na het afwerken van het kunstzwem-programma, een demonstratie van waterpolo te geven. De drieduizend toeschouwers roerden zich als waren ze bij een stierengevecht. Ook Vrijdag was een rustdag, 's Morgens was er een bezoek aan het zwembad „Piscinas y Deportes" dat, buiten de drie mooie zwem bassins en een springtoren van 5, 7 en 10 meter, een eigen tennisbaan, kegelbanen, zonnenveld, een bar enz. bezat. In de komende week zal de kunstzwemploeg van zwemclub Haarlem in dit fraaie bad op drie achtereenvolgende avonden een demon- stratié geven. Bunkie was vol spanning, of de temmer en zijn helpers de leeuw in het hok zouden krijgen. Maar in ieder geval was hij al heel blij, dat de leeuw nu onder zijn lantaarn vandaan was En eindelijk ja hoor, toen kreeg de temmer, roepend en met zijn zweep door de lucht zwaaiend en klappend, het dier bij de houten kooi, en gelukkig, toen vluchtte hij er in! Met een vlugge beweging werd de deur van de kooi dicht gegooid en gegrendeld. Nu zat de leeuw veilig in de kooi, achter de stevige tralies! „Gelukkig!", zuchtte Bunkie. Nu was voor hem het gevaar ook voorbij; maar ook voor de mensen in de straat, die overal heen waren gevlucht. Want het is maar even geen pretje, als er zo'n losge broken wild dier door de stad loopt Van alle kanten kwamen de mensen en kinderen nu te voorschijn; uit de portieken en winkels en om de hoek van de straat staken ze voorzichtig hun hoofdenwas de leeuw werkelijk gevangen? Ja, het was veilig; ze konden weer rustig lopen De Nederlandse athletiekploeg, die deze week deelneemt aan de Europese athletiek- kampioenschappen in Bern. V.l.n.r. de heren Aret, Rulander, Van Hardeveld, Moer man en op de voorgrond Th. Saat. De dames zijn v.l.n.r.: D. van Dijk, PiLck Brouwer, E. Witkamp en M. Schenk. Op de foto ontbreken nog: de heren Van der Zande, Fickert, T. Mooy en mejuffrouw H. Veth. Maandagmorgen is de 44-jarige werk tuigkundige Edward James May, oud-offi cier van de Britse marineby kaap Gris Nez te water gegaan voor een poging om alleen, zonder volgboot, over het Kanaal te zwemmen, wat nooit eerder geprobeerd is. Toen in ae loop van Zondag bekend werd dat James deze hachelijke toclit wil de ondernemen, zonder helpers en zonder een ervaren trainer die hem door de stro mingen zou kitnnen loodsen, meende men aan de Franse kust dat het een grap betrof. Toch begaven enkele verslaggevers zich 's morgens in alle vroegte naar het strand waar May inderdaad verscheen, in gezel schap van een juwelier uit Scunthorpe, die als zyn manager optrad Men trachtte hem van zijn plan af te brengen, maar de oud-marineman, een knaap van zes voet die meer dan 100 kilo weegt, wilde niet luisteren. Met slechts een dun laagje vet over zijn lichaam, zon der waterdichte bril en zonder hoofdkap begaf hij zich te water toen het vloed was, geheel in strijd met de gewone tactiek der Kanaalzwemmers. Aan een lijn, die om zijn middel was bevestigd, trok hij een oude binnenband van een motorfiets mee, uitge rust met een bodem. Dit vlotje bevatte een kompas en mondvoorraad voor de over tocht. Voor zijn vertrek gaf May vader van negen kinderen een papier aan zijn ma nager waarop geschreven stond dat hij de poging om zonder volgboot van kaap Gris Nez naar Dover te zwemmen, op eigen ver antwoordelijkheid ondernam en dat het hier een hartewens. gold, die hij altijd had wil len verwezenlijken. Hij vroeg nog of men de schepen in Het Kanaal wilde waarschu wen naar hem uit te zien om eventueel hulp te kunnen bieden, schudde zijn mana ger lachend de hand en begon zijn waag stuk. Intussen maakten zich aan de Franse kust verscheidene reddingboten gereed om zee te kiezen teneinde, indien van de zijde van de politie of van de marine daartoe opdracht werd gegeven, May op te sporen en hem te overreden zijn gevaarlijke po ging op te geven. Aan vaartuigen van de marine werd op dracht gegeven naar May uit te kijken. De gezagvoerders moesten trachten May te bewegen zijn gevaarlijke poging te staken. Ingeval van een weigering moesten zij hem tot aan de Engelse kust begeleiden. May heeft zich enkele maanden geleden tot het Britse departement van Buitenand- se Zaken gewend met de vraag of er wet telijke bepalingen waren die zich verzetten tegen een poging om zonder begeleiding Het Kanaal over te steken. Het antwoord luidde dat een dergelijke bepaling niet be stond. Inmenging bleek overigens niet nodig. Toen May achtenhalf uur in het water had gelegen, staakte hij de strijd. Hij werd aan boord van een Fins schip genomen en te ruggebracht naar Calais. In het klassement van de rit Luik—Rome- Luik, opgemaakt na aankomst van de deel nemers in Spa, is, wat betreft de eerste zes geen wijziging gekomen. De Coupe des Dames werd gewonnen door de Frangaises Terray en Gordine in een Peugeot. Het Britse team van de dames Mitchell en Leaven met Ford klasseerde zich tweede. De clubprijs ging naar het Porsche-team. COPPI GEEFT SUPERIORITEIT VAN BOBET TOE. In een toespraak tijdens een feestmaal, gehouden na afloop van de we reldkampioenschappen wielrennen op de weg, heeft Achille Joinard, president van de U.C.I., gewag gemaakt van een door Coppi afgelegde verklaring. Hierin zegt Coppi dat Bobet in Solingen sterker was dan hij. „Ik ben gevallen, maar voor mijn val was ik al een geslagen man", arius Coppi. De zwemploeg van de Heemsteedse Polo Club is van haar bezoek aan Engeland weer thuis gekomen. Een dertigtal Heemsteedse zwemmers en zwemsters, vergezeld van de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. Ridder van Rappard en zijn echtgenote, heb ben een week in Engeland mogen doorbrengen en mede ook door de gunstige weersomstan digheden kunnen de Heemsledenaren niet anders zeggen dan dat hun buitenlandse trip volkomen geslaagd is. Leamington Spa was het hoofddoel van de HPC-ers. De sportuitwisseling tussen Heem stede en Leamington mag dan officieel tot het verleden behoren. HPC is vastbesloten de kennismaking met de Leaminglonians voort te zetten. De burgemeester van Lea mington Spa, die de Heemstedenaren na hun aankomst een hartelijke ontvangst bereidde, verklaardde het op grote prijs te stellen, dat een groep Heemsteedse sportslieden met de uitwisseling doorgaat. Het ligt in de bedoe ling, dat het volgend jaar een aantal zwem mers uit Leamington voor een tegenbezoek naar Heemstede zal komen- De HPC-ers zijn in Engeland in Vier wed strijden uitgekomen. Zij ontmoetten tégen- standers in Leamington, Cheltenham, Rugby en Birmingham en overal waar de Heem stedenaren kwamen, was een overvol zwem bad getuige van spannende wedsirijden In Cheltenham verloor HPC de p"lo-wed- strijd met 8-4. Wim Geurtsen won hier het nummer 100 yards vrije slag. Ook in Rugby moest HPC de eer aan de Engelsen laten. Met 8-3 ging de wedstrijd verloren. Geurtsen werd winnaar op de 100 yards vrije slag; Prins legde op de tweede plaats beslag. Rob Kuiper, die op het nummer 100 yards school slag uitkwam, eindigde tweede. In Leaming ton kwamen de polo-spelers van HPC beter voor de dag. Het werd hier een 9-3 zege voor de Heemsteedse jongens. Wim Geurtsen werd andermaal winnaar op de 100 yards vrije slag en ook het nummer 100 yards schoolslag leverde een zege op voor Geurt sen. Prins werd tweede op de vrije slag en Dijkstra noteerde de zelfde prestatie op de schoolslag Mejuffrouw M. Smit moest op de 100 yards vrije slag de eer laten aan miss Daphne Wil kinson. Het Heemsteedse meisje werd tweede Ook bij de wedstrijden in Birmingham kon de poloploeg van HPC haar meerderheid over de gastheren bewijzen: acht goals vóór en drie tegen. De succesvolle Geurtsen nam de 100 yards vrije slag voor zijn rekening en de dames-estafette ploeg van HPC, bestaande uit J. Koks, M. Smit, F. van Katwijk en L. Menage, won het estafettenummer. De he ren estafette-ploeg van HPC toonde zich in Engeland onoverwinnelijk. De ploeg ging viermaal te water, maar zo wel in Cheltenham, Rugby. Leamington als Birmingham moesten de Engelsen de eer laten aan hun gasten. Hier volgen de na men van de Heemsteedse zwemmers: Wim Geurtsen, Rudi Prins, Fokke Dijkstra, Dick Pronk, Linschoten, Mar van Staalen en "Haas Band. De uitslagen van de gisteren voor de Engelse league gespeelde wedstrijden, luiden: Eerste divisie: Aston Villa—Sunderland 22: BlackpoolBolton Wanderers 23; Chelsea—Burnley 1—0; Sheffield Wednesday Manchester United 24, Tweede divisie: Blackburn RoversWest Ham United 52; Plymouth ArgyleLiver pool 10; Port Vale—Notts County 1—1, POSTDUIVENSPORT De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag deel aan de wedvlucht van Chimay af, over een afstand van 260 km. De eerste vogel werd getoond om 14 uur 58 minuten. De resultaten waren als volgt: J. Schran der 1, 6, 24; A. Dorsman 2, 12, 25; Th. H. v. d. Meulen 3, 14; G. Driehuizen 4, 5, 8, 15, 21; K. Driehuizen 7, 9, 17, 27; A. Paap 10, 19, 23, 28; A. H, Daane 11; H. Lansdorp 13, 16; C. Koper 18, 30, 31; H. Bartens 20, 29; C. K. Draijer 22, 26, 32. Tevens werd deelgenomen aan de wed vlucht van Parkstone af, over een afstand van 221 km. De eerste vogel werd getoond om 13 uur 5 minuten. De uitslagen waren: G. Driehuizen 1, 3; C. Visser 2. Na het ongelukkige incident in het kam pioenschap van Nederland, dat de Europese crack Mac Kinley het kampioenschap deed ontgaan, krijgt de hengst reeds vanavond in Hilversum de kans op revanche in de Grote Prijs van Hilversum, waarin hij wederom onder gelijke omstandigheden Madame B ontmoet. Merkwaardig is dat echter het ge vaar niet komt van de nieuwbakken kam pioene, maar van de beide vertegenwoordi gers van Bram Nottelman (Quintus Harves ter, Pretty Boy), die resp. 60 en 40 m. voor gift krijgen. Het blijft een volkomen open vraag of Mac Kinley in staat is deze achter stand geheel in te lopen, doch gezien zijn uitzonderlijke kwaliteiten en het feit, dat hij Zondag gedoemd was halverwege de strijd te 9taken, wordt hij toch voor de beide cracks van Nottelman verwacht, met Madame B op de derde plaats. Ook in de Televisie-prijs speelt het antrainement Geersen de grootste rol, hoe wel hij ditmaal zelf aan de kant moet blijven staan, daar zijn leerlingen het voor hem moeten opknappen. Daar voor Monsieur Hollo de afstand iets te lang wordt geacht zal de stalgenoot Qui est-ce qui zijn taak als overwinnaar wel overnemen, gevolgd door Odysseus K en Query Hanover. In de onder de man-draverij behoeft jockey Vóórhaar er slechts voor te zorgen om Rina Gay rus tig te houden om dan als zekere winnaar naar de eindpaal te stevenen, waar na haar de keuze van Roodenburg uit Petronel Spencer en Olga Axworthy zullen arriveren. De debutante in dit milieu is de snelle O Nelly Zora, maar hoe deze onstuimige mer rie zich onder het zadel zal gedragen moet worden afgewacht. In het openingsnummer debuteert Scita Donum, een 3-jarige van zeer voorname af stamming. Is zij zelfs slechts een schaduw van haar roemrijke moeder Donum Vita dan behoeft zij geen enkele tegenstand te vrezen. Niettemin blijft voorzichtigheid geboden, temeer daar de vaste Speedy Lady en Sir Parisien goed zijn voor een overwinning. Een prachtige outsider is Sibylia Hollo, die bij haar eerste optreden lang in de voorste gelederen vertoefde, doch juist wat conditie tekort kwam om de beslissende stoot toe te brengen. De gebruikelijke serie-draverij brengt van avond niet minder dan 30 paarden aan de start, waaronder een groot aantal, dat reeds geruime tijd na het inspannende wintersei zoen een lange rust heeft genoten. Daar noch van de indeling der series iets bekend is, noch iets van de vorm van de zomer- debutanten is met dit enorme aantal het zoeken naar een winnaar, gelijk aan het vinden van een speld in een hooiberg. Geer sen heeft de beschikking over de snelle, maar niet volkomen betrouwbare Quilla Lee, terwijl Nottelman daar tegenover stelt zijn keuze uit Quick Hanover en Quita Nor- ma. Verder zijn er nog Sorento, Queen Belwin, Sunshine, Odylia O, Regina Spen cer. Bij het volgen van de betrouwbaarste weg valt de keuze op de paarden van Not telman en Quilla Lee, met als verrassend element Sorento. In een bijeenkomst van de reglementen en record-commissie van de Internationale Athletiek Federatie (IAAF) zijn de volgen de 23 wereldrecords officieel erkend, waar- va" 15 heren- en 8 damesrecords. Heren. 1 mijl: Landy (Australië) 3.58, 21 Juni 1954 Turku. 100 yards. Hogan (Australië) 9.3 i~c., 13 Maart 1954 Sydney. 5000 meter: Zatopek (Tsj. Slow.) 13 min. 57.2 sec., 30 Mei 1954 Parijs. 6 mijl: Zatopek (Tsj. Slow.) 27 min. 59.2 sec., 1 Juni 1954 Brussel. 10.000 meter: Zatopek (Tsj. Slow.) 28 min. 54.2 sec., 1 Juni 1954 Brussel. 15 mijl: Zatopek (Tsj. Slow.) 1 uur 16 min. 26.4 sec., 26 October 1952 St. Boleslav. 25.000 meter: Zatopek (Tsj. Slow.) 1 uur 19 min. 11.8 sec., 26 October 1952 St. Boleslav. 4x1 mijl estafette: Groot Brittannië (Chattaway, Nankeville, Seamén en Ban nister) 16 min. 41 sec., 1 Augustus 1954 Londen. 1500 meter: Landy (Australië) 3 min. 41.8 sec., 21 Juni 1954 Turku. 3 mijl: Green (G. B.) 13 min. 32.2 sec., 10 Juli 1954 Londen en Chattaway (G. B.) eveneens 13 min. 32.2 s 10 Juli 1954 Londen. 4 x 800 meter estafette: Russisch legerteam (Ageyev, Suihavnov, Modoi en Ivakin) 7 min. 26.8 sec., 26 Juli 1954 Kiev. Speerwerpen: Held (V. S.) 80.41 meter, 8 Aug., 1953 Passadena. 10 mijl snelwandelen: Dolezal (Tsj. SI.) 1 uur 10 min. 45.8 sec., 30 April 1954 Praag. 15.000 meter snelwandelen: Dolezal (Tsj. SI.) 1 uur 5 min. 59.6 sec., 30 April 1954 Praag. 20 mijl snelwandelen: Dolezal (Tsj. SI.) 2 uur 33 min. 9.4 sec., 15 Mei 1954 Praag. Dames. 880 yards: Aranka Kazi (Honga rije) 2 min. 11.6 sec., 29 Mei 1954 Boedapest. 4 x 220 yards estafette: Engeland (Pashley, Newboult, Hampton en Johnson) 1 min. 39.9 sec., 30 Sept. 1953 Londen. 3 x 880 yards estafette: Groot Birttannië (met Smalley, Lather en Slemon) 6 min. 49 sec., 3 Augustus 1953 Londen. 80 meter horden: Maria Golubnichaja (Rusland) 10.9 sec., 3 Aug. 1954 Kiev. Kogelstoten: Galina Zybina (Rusland) 15.37 meter, 20 Sept., 1952 Frunze. Speerwerpen: Nadezhda Konjaeva (Rus land) 55.48 meter, 2 Febr. 1954 Kiev. Hoogspringen: Alexandra Chudina (Rus land) 1.73 meter. 22 Mei 1954 Kiev. Vèrspringen: Yvette Williams (Nw Zee land) 6.28 meter, 2 Febr. 1954 Gisborne. Er bestond enige twijfel of de commissie het record speerwerpen van de Amerikaan Budge Held zou erkennen, doch de secre taris van de IAAF deelde made dat de speer, waarmee Held de recordafstand gehaald had, aan alle voorgeschreven eisen voldeed, zodat er geen bezwaar tegen was dit record te erkennen. i) Hij sprak vrijwel iedere dag over u en vroeg zich steeds af, of zijn laatste brief of levensmiddelenpakket u al bereikt had. Iedere ochtend bij aankomst van de post was zijn eerste vraag: „Iets van mijn zoon. Twee weken later kwam er een andere brief van juffrouw Malleson. Zij bekende daarin, deze brief met evenveel moeite en tegenzin te hebben geschreven als de vo rige. Nadat zij haar eerste brief geschre ven had, was haar gebleken dat op de avond van het fatale bombardement enige chemicaliën aan het huis waren afgeleverd nadat zijzelf vertrokken was. De handteke ning op het bewijs van ontvangst bewees dat Bills vader toen nog in leven was. Maar, zo vervoigde de brief, er zijn aan wijzingen, dat uw vader niet in zijn huis is omgekomen, maar dan heeft hij toch zeker zijn einde elders gevonden. Ik zal zo kort en bondig mogelijk zijn. Het lijkt waar schijnlijk dat hij, na het pakje chemica liën ontvangen te hebben, direct vertrok ken is en de trein naargenomen heeft om de volgende ochtend naar het eiland te gaan. Ongetwijfeld heeft hij een briefje op zijn bureau achtergelaten om mij daar van op de hoogte te stellen en om mij op drachten voor de volgende dagen te geven. Maar dit briefje is uiteraard bij de ver woesting van het huis verloren gegaan. Zeker is, dat hijbereikte, waar zijn motorboot met de ongetwijfeld gewaar schuwde Turpitt v/achtte. Zij zijn daar uit gevaren, tegen hex advies van de bevol king in, in een dichte mist. Onmiddellijk na zijn aankomst scheepte de professor zich in en voeren zij weg. Dal is het laat ste wat over uw vader bekend is. Niemand heeft hem weergezien. De volgende dag hebben vissers, die dicht langs het eiland voeren, de motor boot aan de kade zien liggen. Zij conclu deerden dat de professor en Turpitt het eiland veilig bereikt hadden. Maar na een tweetal weken had nog niemand iets van hen vernomen. Inmiddels had het gerucht van de verwoesting van het huis van prof. Macavoy de plaatselijke bevolking bereikt. Toen niets van uw vader vernomen werd en geen levenstekenen op het eiland wer den waargenomen, werd de politie inge licht. Zij heeft nadien iedere vierkante me- i ter van het eiland onderzocht, doch geen 1 spoor van uw vader of Turpitt kunnen vin den. De vissersbevolking van..., 'at er geen twijfel over bestaan of het tweetal is door bovennatuurlijke oorzaken verdwe nen. U hebt waarschijnlijk van uw vader wel vernomen over de reputatie die het eiland geniet. De politie kan na een zorg vuldig onderzoek niet anders aannemen, dan dat uw vader in de mist verkeerd ge lopen is en van de rotsen gestort en dat Turpitt, indien hem niet eenzelfde lot over kwam, een poging in het werk gesteld heeft om hem van die verdrinkingsdood te redden en daarbij zelf orn het leven is gekomen. Het is zeer wel mogelijk, dat beiden door de sterke stroom zijn meege sleurd en daardoor schijnbaar spoorloos zijn verdwenen. Wat dan ook de verklaring van die ver dwijning van uw vader mag zijn, ik vrees dat wij met zekerheid zijn dood moeten aannemen. Officieel kan echter vooralsnog zijn overlijden niet worden vastgesteld. Dit zal waarschijnlijk de laatste brief zijn die ik u schrijf. Mijn taak voor uw va der is geëindigd nadat ik geholpen heb zijn zaken af te wikkelen. Ik heb besloten dienst te nemen bij de vrouwelijke vrijwil ligers en hoop binnenkort geplaatst te worden ergens in de buurt van mijn ouder lijke woning. Mijn ouders hebben langza merhand verzorging nodig en het zou een opluchting zijn, even uit Londen weg te komen waar het nu niet bepaald prettig vertoeven is in deze tijd...." Met lange tussenpozen bereikten Bill brieven en pakjes van Bruce, die waar schijnlijk door duistere connecties ge bombardeerd bleek te zijn tox majoor bij de transporttroepen met een Londense standplaats. „Ik hoop spoedig naar een andere stand plaats uitgezonden te worden, waar dan ook, want hier in Londen bevalt het mij helemaal niet", zo schreef hij. „Geen won der" grijnsde Bill sarcastisch bij het lezen van die verzuchting. Londen is inderdaad nu niet de rustigste plaats en Bruce zaï waarlijk niet de laatste ziin om met een stoer gebaar naar overzee te vertrekken „En wat het testament betreft, aldus vervolgde de brief van Bruce, „de execu teurs hebben me laten weten, en zullen ook jou schrijven, dat bij afwezigheid van een bewijs van overlijden het enige tijd kan duren alvorens de verdeling en toewijzing van de erfenis geschieden kan". Het bleek na de oorlog te worden, dat een officieel overlijdensbewijs werd afge geven. Reeds geruime tijd was Bill gerepa trieerd naar Engeland. Een schaduw van wat hij eens geweest was. Met Bruce zat hij in een sombere kamer van de advocaat van hun vader, Benjamin Leuty, om de termen van de laatste wilsbeschikking van prof. Macavoy te vernemen. Het testa ment bleek te zijn gedateerd in Maart 1940 Na de gebruikelijke inleiding en algemene bepaling bevatte het de beschikking, dat aan Bill de waardevolle collectie Chinees porselein werd nagelaten, inclusief de aan musea in bruikleen afgestane stukken. Mr. Leuty merkte, na voorlezing van deze passage op, dat het hem speet te moe ten zeggen, dat de gehele collectie waar schijnlijk verloren was gegaan bij- het bombardement. Weliswaar waren geen restanten aangetroffen, doch het huis was zo grondig vernield, dat vrijwel geen stuk van die inventaris werd teruggevonden of kon worden geïdentificeerd. Aangenomen moest worden, dat er van de collectie niets meer bestond. „Tja", mijmerde Bill. „Dat zullen we moeten aannemen. Het heeft geen nut er over te treuren, want daarmee halen we de collectie niet terug". „Toch moet ik daarover mijn diepe spijt betuigen", vervolgde mr. Leuty. „Die col lectie was zeer waardevol en maakte een belangrijk deel van het bezit van de over ledene uit. Hetzelfde is het geval met de colletie antieke meubelen die uw vader aan u, mijnheer Bruce, had nagelaten". „Wel, dan moet ik mij aansluiten bij wat mijn broer zei. Ik ben alleen geneigd om het in veel sterker bewoordingen te doen. Heel wat sterker", gromde Bruce. „Ik begrijp uw gevoelens, maar toch gaat u geen van beiden met lege handen naar huis, als ik het zc zeggen mag. Er is nog een vrij merkwaardige clausule in het testament. Laat ik die niet voorlezen maar in normale woorden uitleggen. Aan u, mijnheer William, is de keuze tussen twee zaken, die uw vader verder in zijn testament aan zijn zoons hééft nagelaten. U kunt kiezen tussen een eiland aan de kust van Cornwall, plaatselijk bekend als de Lobsterpot, „met alles wat zich op het eiland bevindt aan wetenschappelijke on derzoekingsmateriaal en andere door mij daar ondergebrachte goederen", zoals de termen luiden, of een belastingvrije som van vijfduizend pond sterling Volgens het testament mag u tussen die twee kiezen of besluiten, dat u het lot laat beslissen in de vorm van kruis of munt gooien. Wat u niet ten deel valt naar vrije keus of op uw verzoek volgens het lot, valt aan uw broer Bruce ten deel". „Heren aan u de keus. Beter gezegd mijnheer William, wat kiest u9" „Wel, ik heb het eiland alleen van zee uit kunnen zien. U begrijpt, met alle marinebepalingen van vandaag, uit voor zorg tegen mijnge.vaar en dergelijke, ben ik er nog niet aan land geweest. Een goed oordeel heb ik mij nog niet over het eiland kunnen vormen. Én wat het verder herbergt weet ik helemaal niet". „En u, mijnheer Bruce, hebt u het eiland reeds gezien?" „Ik? Nee, natuurlijk niet. Wat interes seert mij een eiland. Behalve natuurlijk vanwege het feit dat mijn vader er korte tijd gewoond heeft,". „Mag i;k daaruit opmaken, dat u eigen lijk geen waarde aan het eiland als erf deel hecht?" „Geen enkele waarde. Wat zou ik met een eiland móeten doen? Behalve natuur lijk als.... Wat denkt u dat 't waard is mijnheer Leuty?" „Zeker niet meer dan 3000 pond, en dat is al hoog geschat. Bovendien is dat alleen nog maar de waarde, als u er een koper voor vindt. Maar dat is erg twijfelachtig. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6