Mendès-France bereidt nieuwe Europese diplomatie voor E.V.G. gezien als hefboom om Russen te dwingen tot vruchtbaar overleg Veiling inventaris Holland-Nautic Familiebijeenkomst van vorsten op Korfoe Myxomatose over heel Walcheren verspreid Haring naar Oost- Duitsland Aspecten van Nederlands dollarpositie 5 Washington schijnt terecht achterdochtig Katholieke bollenkwekers wensen zetel in afdeling Eilandbewoners teleurgesteld S-14 leidend candidaat voor NAV O-straaltrainer Automuseum in Driebergen in beroep tegen gemeente Ook Wegenwacht op route Heemstede-Aalsmeer- Uithoorn-Hilversum Wat er in één minuut op de wereld gebeurt Tussen September en Februari 60.000 vaten OVA houdt wandeltochten rondom „Duinenbosch" Effecten- en Geldmarkt Conflict over lonen bij Sadlers Wells Leidde Nederlander DaruJ Islam-overvallen? Photobiologisch congres in Amsterdam Hervormde Vrouwendienst houdt districtsbijeenkomst DINSDAG 24 AUGUSTUS 1954 (Van onze correspondent in Brussel) De wijzigingen, die de Franse premier, IHendès-France in het Europese legervcr- drag heeft voorgesteld en die te Brussel zijn verworpen, hebben de rollen in klein-Europa omgedraaid. Waren het niet de Fransen, die Nederland indertijd geprest hebben in het E.V.G.-bootje te stappen? Nederland hield zich bü de eerste onder handelingen over het Europese leger te Parijs eerst afzijdig en stuurde later slechts een waarnemer. Nu betoont Den Haag zich de voorvechter van de Europese integratie die Parijs zoveel mogelijk wil uithollen. De Amerikaanse reacties schijnen eerder door vrees dan door teleurstelling ingege ven. Ook de Amerikaanse bewind'voerd'ers zijn onder de indruk gekomen van het bril jante staatsmanschap van de Franse pre mier. Maar dat meesterschap dat John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zo pijnlijk ont beert drijft hen nu juist tot de nodige ongerustheid. Zij zijn bang dat Mendès- France na een bijna geneutraliseerde E.V.G. te hebben doen ratificeren, zijn overwinning zal willen uitbuiten door het voeren van een diplomatie, die zich weinig aan de Amerikaanse verlangens storen zal. Dat Frankrijk een onafhankelijke partij m het internationale concert wil spelen, en daarbij wat vrijmoediger naar Moskou zal durven blikken. En d;ie kans is inderdaad niet uitgesloten. Mendès-France behoort niet tot de soort communisten-vreters, die menen dat een wereldbeschouwing, hoe verfoeilijk ook, met de wapens of onder bedreiging, valt te bestrijden. Hij begrijpt dat het in de eerste Mariene Dietrich met leden van het Ame rikaanse legioen te Parijs hij de 10e viering van de bevrijding der stad van de Nazi's. De filmster is draagster van het Franse Oorlogskruis en de médaille van het Legioen van Eer. Zij marcheert hier over de Champs Elysées. Landbouwschap bijeen Het Landbouwschap zal Woensdag 25 Augustus 's middags om half twee in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad te 's-Gravenhage zijn vijfde vergadering houden. Het is de derde openbare verga dering. In deze vergadering zal aan de orde komen het ontwerp-besluit, regelend de samenstelling van de hoofdafdeling Siergewassen en de afdelingen Bloembol lenteelt, Bloemisterij en Boomkwekerij. Tegen dit ontwerp zijn bezwaren inge bracht door de Katholieke Vereniging van ondernemers in het Rloembollenbedrijf en de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. De Katholieke Ondernemers in het Bloembollenbedrijf hebben er be zwaar tegen, dat in het ontwerp aan hun vereniging geen enkele zelfstandige plaats in de afdeling Bloembollenteelt wordt toe gekend, hoewel zij wel wordt beschouwd als representatieve organisatie in de zin der wet. De vereniging verzoekt het be stuur van het Landbouwschap dan ook, van het oorspronkelijke voorstel terug tc komen met dien verstande, dat het aantal onder nemerszetels in de afdeling Bloembollen teelt wordt uitgebreid met één zetel, te bezetten door een afgevaardigde van de Katholieke Vereniging van ondernemers in het Bloembollenbedrijf. Dit verzoek wordt ondersteund door de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond. Deze acht het verzoek van de ondernemersvereniging volkomen billijk. Onder meer, omdat deze vereniging van omstreeks 1200 leden naar zijn mening dient te worden beschouwd als een organisatie van een zodanige im portantie, dat deze het recht krijgt een vertegenwoordiger te benoemen in de af deling Bloembollen. De Amsterdamse makelaars Corn, de Vlaming en L. Backer zijn van plan op 20 September en volgende dagen ten over staan van de notarissen J. Zwart te Am sterdam en J. H. Bremmers te Beverwijk de machines, kranen, voorraden staal, hout en gereedschappen, zomede de inrichting van de tekenzalen en kantoren van de N.V. tot exploitatie van de scheepswerf er ma chinefabriek Holland-Nautic te Haarlem te veilen. De veiling zal in Haarlem op een nader te bepalen tijd en plaats worden gehouden. plaats een economisch en sociaal probleem betreft. Het communisme is voor hem het grimmige antwoord op een anti-sociale reactionnair-economische politiek, die de eisen van de tijd niet heeft begrepen. Voor hem vormen sociale en economische maat regelen één blok, waardoor de militaire doelstellingen worden bepaald. Fundamentele zwakte In de regeringsverklaring, waarmede hij in Juni aan de macht kwam, heeft de pre mier dat duidelijk uiteengezet. De kwets baarheid van Frankrijk voor de commu nistische propaganda is een gevolg van onze achterlijke economie en ze*vormt dé fundamentele zwakte van onze Westerse strategie. Hij merkte toen eveneens op, dat het Westen gebruik zal moeten maken van de nieuwe ontwikkeling, die zich in de communistische landen sedert de dood van Stalin heeft geopenbaard. In die twee opmerkingen ligt de sleutel verborgen van de nieuwe diplomatie die Mendès-France in Gettève met succes in practijk heeft gebracht en ook verder wil volgen. Hij heeft er zo krachtig op aan gedrongen, dat het Westelijke antwoord op de twee jongste Russische nota's die ook Parijs overigens weinig bemoedigend acht te in gematigde'termen zal worden ver vat en dat de deur voor verder overleg zal blijven aanstaan. Die tussentijd wil Mendès-France gebrui ken voor een diepgaande gedachten wisse ling met de Russen. En voor een zó ingrij pende hervorming van de Franse economie, dat het communisme zijn natuurlijke voe dingsbodem kan worden ontnomen. Het Europese leger dient bij die onderhande lingen met het Kremlin als de noodzake lijke stok achter de deur. Volgens de des kundigen van de Quai d'Orsay was het. sinds lang duidelijk geworden, dat met Rusland alleen zaken zijn te doen, wan neer het Kremlin eerst overtuigd zou zijn van de onverzettelijke verdedigingswil van het Westen en van Frankrijk in het bij zonder. Dit zijn zo de voornaamste kaarten, die Mendès-France in zijn mouw verbergt en die voor de verdere ontwikkeling in Europa vele mogelijkheden openlaat. Het is wel opmerkelijk, dat de Franse premier in zijn visie op de Europese problemen en de controverse met de Russen dicht staat bij zijn grote Engelse collega, Sir Winston Churchill. Het is dan ook geen toeval, dat Eden en Mendès-France in Genève zo eensgezind op konden treden. Voor die eensgezindheid hebben de Verenigde Sta ten moeten buigen. Voor Washington is dat een reden temeer tegenover de nieuwe premier op zijn hoede te blijven. Met Men dès-France in Parijs en Churchill en Eden in Londen, krijgt Europa voor het eerst sedert lange jaren de kans een eigen Euro pese politiek te voeren. ATHENE Reuter/AFP) Het Griekse schip „Agamemnon", waarmede 95 telgen uit Europese vorstengeslachten een reis op de Middellandse Zee maken, is Maandag middag de haven van Korfoe binnengelo pen. Hier voegden zich ex-koning Umberto en zijn gezin bij het gezelschap. Zij hadden de nacht te Athene doorgebracht en waren met het particuliere vliegtuig van de Griekse koning naar Korfoe gevlogen. De koninklijke reizigers die een kijkje namen op het eiland Korfoe, gingen zonder ceremonie van boord. Het is de wens van de gastheer, koning Paul van Griekenland, dat de zeereis het karakter van een fami liebijeenkomst draagt. De bewoners van Korfoe, die pracht en praal verwachtten, hadden een grote teleur stelling. Zij beschreven de vorsten als „een groep tot de burgerklasse behorende toe» risten in gewone kleding, die in onze auto bussen reizen". De koninklijke bezoekers maakten uitstapjes, dronken limonade in de tuin van het paleis „Mon Repos" en ge noten van het uitzicht op het „Eiland van de Odyssee". Er werden strenge maatrege len genomen om de vorsten volkomen af zondering te geven. De menigte werd door gendarmen op een afstand gehouden. Voor de eerste Griekse maaltijd aan boord van de „Agamemnon" werden te Korfoe vijftien aan het spit gebraden speen varkens aan boord gebracht. Het schip is in de afgelopen nacht naar Katakolon gevaren. Hoop voor Fokker PARIJS (United Press) Het Fokker straal-lesvliegtuig S-14, dat zijn eerste in ternationale proef uitstekend heeft door slaan, zal, naar uit officiële bron wordt vernomen, spoedig aan een tweede en nog scherpere proef worden onderworpen door de experts van de NAVO, die op zoek zijn naar een standaard-model voor Westelijke piloten. Officials hier noemen de Fokker de „leidende candidaat" bij de keuze voor een straal-lesvliegtuig voor de NAVO. Zij ach ten de kans groot dat dit vliegtuig officieel als zodanig zal worden aangewezen indien de NAVO-landen het tenslotte èens kunnen worden over het standariseren van de pro ductie van lesvliegtuigen. De eerste proef met het Fokkervliegtuig werd op 22 Juli te Villacoublay, het vlieg veld bij Parijs, ondernomen. Dit was een informele gebeurtenis, hoewel de NAVO haar medewerking had verleend en de des kundigen van het geallieerde opperbevel er bij tegenwoordig waren. De volgende „test" zal volgens de offi cials over een week of zes plaats vinden, wanneer een werkgroep van de „air trai ning advisory group" der NAVO (kortweg ATAG genaamd) het toestel opnieuw aan een keuring zal onderwerpen. Evenals bij de eerste proef zal dan een rapport worden opgemaakt voor de „Mili tary Agency For Standardization" (MAS), een ander lichaam van de NAVO dat zijn zetel in Londen heeft en dat op zijn beurt rapport uitbrengt aan de gemengd perma nente groep van de NAVO, hoofdkwartier in Washington, die de uiteindelijke beslis sing zal nemen. De directie van het Nationaal Museum voor de Automobiel te Driebergen is als nog in beroep gegaan tegen de aanslag voor vermakelijkheidsbelasting, die zoals be kend is door de gemeente Driebergen is opgelegd. De burgemeester van Driebergen, de heer W. H. baron Taets van Amerongen, zeide, dat dit beroep in een openbare raadsvergadering zal worden behandeld. Aanvankelijk wilde de directie van 't mu seum geen beroep aontekenen, doch na na der overleg met de burgemeester is een an der standpunt ingenomen. De burgemees ter zei voorts, dat zijnerzijds van „woord breuk" geen sprake is. Bij de aanvrage voor het museum werd indertijd door de directie vermeld dat er aan het museum geen attracties verbonden zouden worden. Later bleek, dat in het museum films wer den vertoond. De verordening op de ver makelijkheidsbelasting moet volgens B. en W. ook op filmvoorstellingen worden toe gepast, wèt men ook voor rolprenten ver toont. Wat het museum zelf betreft, daar voor is geen aanslag gestuurd en daarvan zal ook geen belasting worden geheven. De gemeente was er niet van op de hoogte voor welk doel de zaal zou worden ge bruikt, waarin de films zijn vertoond, al thans niet op het tijdstip van de opening van het museum. De heer Riemer, direc teur "an het museum is van oordeel, dat de gemeente van de bestemming der film zaal wel op de hoogte moest zijn. De konijnenziekte myxomatose, die on langs op Walcheren opnieuw is uitgebro ken, breidt zich nog steeds uit. Elke dag worden nieuwe gevallen geconstateerd, met name in koppels die nog niet zijn ingeënt. De ziekte is thans over het gehele eiland verspreid. In alle Walcherse gemeenten kampen de konijnenhouders er mee. Op grote schaal worden de dieren ingespoten. Honderden konijnen in hokken, die nog niet waren besmet, zijn zodoende immuun gemaakt. Maar het aantal tamme konijnen op Wal cheren is sterk verminderd. Men schat het verlies op enkele duizenden. Een nauwkeu rig cijfer is niet te noemen, omdat een overzicht ontbreekt. Het verliescijfer stijgt nog elke dag. De wilde-konijnenstand op het eiland schijnt eveneens zwaar onder de ziekte te lijden. Ook jagers hebben de laatste tijd zeer veel dieren gedood met het oog op het gevaar, dat zij voor de zeeweringen op leveren. Na de inschakeling van de N.O.-polder In de Wegenwachthulp staat alweer een nieuwe uitbreiding van de dienst op het programma. Met ingang van 25 Augustus zal de wegenwacht gaan patrouilleren op de weg Haarlem (Heemstede)-Hoofddorp- Aalsmeer-Uithoorn-Hilversum. De A.N.W.B. komt hiermede tegemoet aan de verzoeken van vele leden, die re gelmatig van deze steeds in belangrijkheid toenemende weg gebruik maken. Het ver krijgen van hulp op verschillende lange gedeelten van deze route, die de grote verbinding vormt tussen Haarlem en 't Gooi en tegenwoordig ook tussen Haar lem en de nieuwe weg Amsterdam-Utrecht, is namelijk lang niet eenvoudig. Voorlopig zal de dienst op dit traject door één man worden verricht, nog in de loop van Sep tember echter komt er hier een tweede wegenwacht bij. Voorts is met ingang van heden de we genwachtbezetting op de weg Den Haag- Amsterdam uitgebreid, dit ook met het oog op de op deze route reeds bestaande avonddienst. Onkreukbare employés Unesco De directeur-generaal van de UNO-orga- nisatie voor onderwijs, wetenschap en cul tuur, dr. Luther Eva/ns, heeft medegedeeld, dat hij de contracten van vier Amerikaanse employés, dfie de vorige maand weigerden te getuigen voor een Amerikaanse loyali- teits-commissie, niet zal vernieuwen. Evans zeide, dat hij de houding van deze stafleden niet in overeenstemming achtte met „de hoge normen van onkreukbaar heid, die de employés der organisatie be horen te hebben". Groene uniformen Volgens „Le Monde" heeft het „khaki" (Hindoes woord voor „aardkleurig") voor het Pentagon, het Amerikaans departement van Defensie, afgedaan als kleur voor de uniformen der strijdkrachten te land. Op een nog nader te bepalen datum zal men overgaan tot invoering van groen als uni- formkleur voor de infanteristen. Reeds heèft het Pentagon een order voor zes mil lioen meter groene uniformstof geplaatst. zullen erca.800.000 kopjes koffie worden ge dronken ..zullen erca.2900mis- daden worden gepleegd zal er voorca.2B4.00C gld. aan nieuwe kleding worden gekocht 3 regen efi sneeuw len zal er ca.1270 ton tabak in rook opgaan ...zullen er ca. 6000 bliksemflitsen door de lucht schieten ...zal men ca.25.000 liter wijn drinken ..zalmen ca. 417.000 trio aardappelen ver bruiken De Nederlandse exporteurs van haring hebben, door bemiddeling van de Neder landse Bond van Haringexporteurs, een overeenkomst met Oost-Duitsland aange gaan tot levering van 60.000 vaten gezou ten Noordzeeharing.. De haring zal worden geleverd in de periode van September 1954 tot Februari 1955. De uitvoering van de overeenkomst hangt nog af van de algemene regeling van het handelsverkeer tussen Nederland en Oost-Duitsland. Evenals in vorige jaren zal de wandel sportvereniging O.V.A., „Ontspanning Voor Allen", van de ontspanningsvereniging voor patiënten en personeel van het Pro vinciaal Ziekenhuis „Duinenbos" te Bak- kum wandeltochten houden in de duinen rondom het ziekenhuis. Op Zaterdag 11 en Zondag 12 September zullen parcoursen worden uitgezet over afstanden van tien en vijftien kilometer. Op Zondag kan boven dien een parcours van dertig kilometer v/orden gelopen. De tocht gaat in de rich ting van de Bakkummer- en Egmonder- duinen. Het parcours van dertig kilometer op Zondag leidt bovendien naar Egmond aan Zee. De start heeft plaats van het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbos". Iedereen, ouder dan tien jaar, kan individueel of in groeps verband aan de tocht deelnemen. Er wordt Zaterdagmiddag tussen twee en drie uur gestart en op Zondag tussen tien en half een. De uit te reiken herinnering is een médaille. Men kan tot 4 September in schrijven bij de heer T. M. Polak, Prov. Ziekenhuis „Duinenbos" te Bakkum (N.-H.) Piet Kee hoofdleraar Ter opvolging van de onlangs overleden organist Vaientijn Schoon derbeek: is met ingang van de nieuwe cursus aan het Am sterdams muzieklyceum benoemd tot hoofdleraar: Piet Kee, organist aan de Grote of St. Laurenekerk te Alkmaar en eerste prijswinnaar van het internationaal orgelconcours te Haarlem in 1953 en 1954. Harp voor Residentie-orkest De Haagse gemeenteraad heeft besloten het Residentie-Orkest ter gelegenheid van zijn vijftigjarig bestaan een harp ten ge schenke aan te bieden. Daartoe werd een bedrag vain f 20.000 gevoteerd. Het heeft nogal enige indruk gemaakt dat de Nederlandse regering onlangs 52>/2 millioen dollar vervroegd heeft afgelost op de in 1947 door de Wereldbank aan ons tand verstrekte lening van 195 millioen dollar, omdat daardoor immers de sinds de 'aatste tijd aanmerkelijk verbeterde de- viezenpositie wordt geïllustreerd. Deze af lossing staat niet op zich zelf, maar is een uitvloeisel van het reeds lang bestaande streven om de financiële afhankelijkheid en de financiële lasten te verminderen. Half Januari van dit jaar werd van de in 1948 aangegane Ponden-lening ad 45 mil lioen pond sterling 13Vz millioen pond sterling vervroegd afgelost, waarna nog c.a. 20 millioen pond sterling uitstaat, terwijl ook de in 1949 tot stand gekomen lening van 1.9 milliard Belgische francs reeds is verdwenen. Met de aflossing van de hier genoemde schulden is in totaal een bedrag van rond 500 millioen gemoeid geweest; de totale buitenlandse schuld van Neder land, d'ie ultimo 1951 nog 3.5 milliard groot was, is thans tot ruim 2 milliard verminderd. Deze teruggang is van temeer betekenis omdat ze niet gepaard is gegaan met een stijging van de binnenlandse schuld, welke integendeel gedurende de laatste jaren ook in niet onbelangrijke mate is verminderd. Ultimo 1947 beliep ze nog 25.2 milliard, ultimo 1953 nog slechts 19.2 milliard en de dienst van de Nationale Schuld vraagt op de jaarlijkse staatsbegroting thans dan ook een groot bedrag minder dan enige iaren geleden, zoals straks uit de in. te dienen begroting voor 1955 wel zal blijken. De hier genoemde aflossingen zijn niet alleen een bewijs van de verbeterde finan ciële positie van het Rijk, maar ook van een sterkere monetaire positie, welke trou wens ook in de weekstaten van de Neder- landsche Bank uitkomt. Op 9 Augustus j.l. was er aan goud en buitenlandse deviezen c.a. 4.7 milliard en uit een opgaaf per 30 Juni j.l. blijkt dat de algemeen convertibele geldsoorten gedurende de drie voorafgaan de maanden met 264 millioen tot 778 millioen waren gestegen. De vervroegde aflossing op de lening van de Wereldbank betekent een vermindering van de conver tibele valuta met rond 200 millioen, maar uit bovenstaande cijfers is wel duidelijk dat de Nederlandse deviezenpositie ook daarna allerminst zorgen behoeft te baren. De ruime toevloed van belastinggelden bij de schatkist, zoals die door de Rijks- middelenstaat wordt aangetoond, stelt het Rijk in staat bij de Nederlandsche Bank een belangrijk tegoed aan te houden, dat per 12 Augustus j.l. na aflossing aan de Wereldbank nog 438 millioen bedroeg, Sir Winston Churchill verwelkomt de Franse premier Mendès-France op het R.A.F.-vliegveld van Biggin Hill, waar Mendès-France Maandag arriveerde voor een bespreking met de Engelse staatsman. Bij de opening van het Londense theater seizoen op 20 September za.l het Sadlers Wells ballet niet optred'en, tenzij de dan sers en de leiding een geschil over een wekelijkse salarisverhoging van 30 shilling regelen. Een woordvoerder van de vakbond van acteurs zeide dat de directeuren van Sadlers Wells op 3 Augustus besloten heb ben dat als de salarisgeschillen niet zijn bijgelegd, hun balletvoorstellingen afge last zullen worden. De balletdansers eisen een verhoging van 30 shilling voor ieder lid van het ge zelschap, maar de directeuren weigeren het principe van een gelijke verhoging over de hele linie te accepteren. In plaats daar van hebben zij een verhoging van 2 pond aangeboden voor vooraanstaande dansers en 1 pond voor een aantal dansers die tus sen d'e 3 en 7 jaar bij het gezelschap zijn. Gastrol Vera Bondam De actrice Vera Bondam heeft toege stemd een gastrol te vervullen bij de to neelgroep „Theater" te Arnhem, teneinde aldaar een hoofdrol te kunnen spelen in het nieuwe Amerikaanse stuk van Sa muel Taylor getiteld „Sabrina Fair". Dit stuk is ook verfilmd. De hoofdrol wordt in de film vertolkt door Audrey Hepburn. De schrijver E. Tincelle heeft een schets voor Vera Bondam geschreven, waarin zij verschijnt als Nel] Gwin (de actrice van het Drury Lane theater, en fa voriete van Karei de Tweede. Koning van Engeland en Schotland). De première daarvan zal zij het komende seizoen voor de V.P.R.O. geven. Zaak-Schmidt komt voor DJAKARTA (Aneta) De zogenaam de „zaak-Schmidt", de meestgenoemde van de eind 1953-begin 1954 gearresteerde reeks Nederlanders, zal 9 September voor het landgerecht van Djakarta in behande ling komen. De 51-jarige H. C. J. C. Schmidt werd 18 December vorig jaar in Bandoeng gearresteerd. Hij wordt onder andere beschuldigd van hulpverlening bij het „droppen" van wapens en munitie uit een buitenlands vliegtuig op de hel lingen van de Tangkuban Prahu, een vul kaan in de omgeving van Bandoeng, wel ke goederen bestemd zouden zijn voor de Darul Islam. Voorts wordt Schmidt be schuldigd in 1952 en 1953 als leider van een bende van de Darul Islam overvallen te hebben gepleegd, onder meer op de post van de Mobiele Brigade te Bogor. Er zijn 32 getuigen opgeroepen, vooral Nederlanders uit plaatsen in West-Java. De heer Schmidt is geboren in Nederweert in Limburg. Hij was laatstelijk werkzaam bij de N.V. „Denis" in Bandoeng. Mr. G. K. Liem is rechter in deze zaak, J. B. Siahaan officier van justitie, mr. Boegheim is door het Hoge Commissariaat aangewezen als verdediger van de heer Schmidt. Doordat kort na middernacht een auto mobilist met zijn wagen een verkeers2uil omverreed op de kruising Uiterwaarden straatRijnstraat, is in een deel van de Rivierenbuurt in Amsterdam in de afgelo pen nacht door kortsluiting de straatverlich ting uitgevallen. Ook de talloze lichten van de nieuwe Utrechtse brug over de Amstel brandden niet meer. zodat ook de kaspositie van het Rijk be doelde aflossing volkomen rechtvaardigt. Men kan gerust zeggen dat dit verloop van de staatsfinanciën aanmerkelijk gun stiger is dan een en twee jaar geleden werd verwacht. Voor een goed deel is dit te dan ken aan de ontwikkeling van handel en industrie gedurende 1954, welk jaar in tegenstelling met wat tegen het einde van 1953 werd vermoed, een topjaar schijnt te zullen worden, zoals uit de in ons vorig artikel vermelde cijfers van de industriële productie kan blijken. Ook het daar gere leveerde feit dat de Nederlandse export thans voor meer dan 8 naar de dollar- landen gaat, tegen 4.3 in 1950, betekent uiteraard een versterking van de Neder landse dollarpositie, waardoor de regering in staat is haar dollarschuld te verminde ren. Toch is het hier niet alles goud wat er blinkt. Juist dezer dagen is door het De partement van Handel in de V. S. een op gaaf gepubliceerd van het buitenlands be zit aan Amerikaanse fondsen, waaruit o.m. blijkt dat het Nederlands bezit in 1945-'53 met niet minder dan 220 millioen dollar is verminderd. Dat als gevolg van de waarde stijging der fondsen dit bezit ultimo 1953 niettemin slechts 56 millioen dollar min der bedraagt dan in 1946, n.l. 374 millioen dollar tegen 430 millioen dollar, doet niets af aan het feit dat gedurende genoemde periode voor een bedrag van 600 800 millioen aan buitenlandse, meest Ameri kaanse, effecten naar het buitenland is verkocht, een liquidatie, welke ook thans nog wordt voortgezet en die mede de oor zaak is van onze vooruitgaande doliar- oositie. Neemt men hierbij in aanmerking dat sinds de laatste tijd van Amerikaanse zijde grote vraag naar de Nederlandse in ternationale fondsen heeft bestaan, waar door dus ook de dollarvoorraad in ons land is en wordt vergroot, dan wordt het temeer verklaarbaar dat de regering in staat is haar dollarschulden te verminderen. Een schuldenvrije positie wordt in het algemeen aantrekkelijk geacht, maar dit wil niet zeggen dat de aanwezigheid van schulden altijd als een nadeel moet wor den beschouwd. Het is maar de vraag wat er tegenover die schuld staat en hoe de verhouding is tussen het rendement van dat actief en de rentelast van de daartegen over staande schulden. Hoewel het rende ment van Amerikaanse shares de laatste tijd is gedaald, mag toch wel worden aan genomen dat het dooreen genomen altijd nog hoger is dan de rente, welke op de dollarschulden moet worden betaald en in zoverre is de vermindering van die dollar schulden dus voor ons land geen voordeel. Te minder is dat het geval nu de waarde van de verkochte Amerikaanse effecten na de verkoop niet onbelangrijk is geste gen en deze verkopen tot een toenemende kapitaalovervloed in ons land leiden, welke ook weer haar nadelen kan hebben. Om deze nadelen te ontgaan is er de laatste tijd van vele kanten op een liberalisatie van het internationaal kapitaal- en effec tenverkeer aangedrongen en zoals bekend is, blijft de Nederlandse regering op dat punt niet in gebreke. Het gebrek aan in ternationale samenwerking, dat zelfs tus sen de Beneluxpartners moet worden ge constateerd, staat nog altijd aan die libe ralisatie in de weg en is bijvoorbeeld oor zaak dat van een vrij effectenverkeer tus sen de Brusselse en de Amsterdamse beurs nog weinig sprake is. Alleen voor Belgische in Belgische francs luidende obligaties wordit hier met het oog od het zoveel ho gere rendement belangstelling aan de dag gelegd. Een nieuwe bedlreiging van de Neder landse dollarpositie vormt de eerder ge signaleerde protectionistische tendenz in de V. S., die deze week opnieuw de aan dacht heeft getrokken, doordat 20 Ameri kaanse industrieën "bij de Amerikaanse tariefcommissie bescherming tegen buiten landse concurrentie hebben gevraagd. Niet ten onrechte werd de verhoging van de invoertarieven voor Zwitserse horloges een gevaarlijk precedent genoemd. Eisenhower noogt tegen de in November a.s. te houden Senaatsverkiezing zijn positie zoveel mo gelijk te versterken door op alle manieren de positie van de binnenlandse industrie te bevoordelen en de consumptie te stimule ren. Ook de belastingverlaging met 1.4 milliard dollar en het subsidie aan Ame rikaanse scheepswerven zijn daarvan symDtomen, de laatste wel van een beden kelijk karakter. En hoezeer de Nederlandse economie, welke voor een groot deel van de export afhankelijk is, thans een verblijdende pro gressie toont, zo blijkt toch uit het boven staande dat haar basis nog altijd labiel is en men zich voor een oppervlakkig opti misme moet wachten. Maandag is in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam het vierde internationale congres voor photobiologie, dat tot 27 Augustus zal duren, begonnen. Aan het congres wordt door 250 geleerden (medici, biologen, chemici, physici en me teorologen) uit 19 landen deelgenomen. De photobiologie houdt zich bezig met de werking van niet-ioniserende stralen (wel te onderscheiden van Röntgen- of gammastralen) of levende weefsels. Dit is gesymboliseerd in een vignet op het con gresprogramma dat infrarode, zichtbare en ultraviolette stralen (de non-ioniseren de stralen) weergeeft, na breking uit een prima getreden en verder geleid naar een levende cel. Mevrouw L, StelmaLoosjes en jkvr. C. M. van Ascb van Wijck, die beiden in Evanston de bijeenkomst van de Wereld raad der Kerken bijwonen, zijn uitgenodigd om te spreken op een op Donderdag 14 October in Haarlem te houden samenkomst van de Hervormde Vrouwendienst. Mevrouw M. WaardenburgLindeyer heeft hiervan de leiding. In overleg met de kerkelijke gemeenten te Bloemendaal en in Heemstede werd besloten de samenkomst voor Hervormde vrouwen uit de wijde om trek waaronder ook die uit Velsen en Beverwijk behoren des middags voor allen te houden. Na een gezamenlijke maal tijd in het Hervormd wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht volgt des avonds een werkvergadering van alle H.V.D.-commis- sies uit de classis.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7